De Boeren-Leidse gaat nooit verlori REGIO Leiden moet in 2003 vooral iets doen aan... ...veiligheid, verpaupering, drukte, woningnood en de AalmarkL Voor regionale uitgave is 2500 exemplaren erg veel Het geid NAVRAAG Het boek 'Kopstoot en andere praktijkverhalen' van Har Meijer heeft 28.975 euro opgeleverd voor het project Kindertelevisie van het LUMC. De Leidse huisarts overhandigde een cheque ter waarde van dat be drag gisteravond tijdens een speciale bijeenkomst in het ziekenhuis aan Maarten Stu- zal worden ge bruikt voor het vervangen van de 'oude' opnameapparatuur, waarmee vrijwilligers wekelijks een uitzending maken 'met en voor kinderen' die behandeld worden in het Willem-Alexander Kinder- en Jeugdcen trum. De opbrengst van de bundel met verhalen die eerder in het LD verschenen, was veel hoger dan verwacht. In minder dan twee maan den was nagenoeg de gehele oplage van 2.500 exemplaren uitver kocht. En dat is 'heel bijzonder', volgens Cees Schafrat, directeur van boekhandel De Kier die 'Kopstoot' uitgaf. Waarom is dat zo bijzonder? Omdat het nog niet eerder is voorgekomen dat er van een lokale auteur binnen twee maanden zoveel exemplaren de deur zijn uitge gaan. Er zijn er dan wel bijna 1.000 afgenomen door sponsors, maar als er in de vrije verkoop meer dan 1.500 van de hand gaan, is dat extreem hoog voor een regionale uitgave." Wat is daarbij normaal? „Van een Leidse uitgave verkoop je gewoonlijk zo'n duizend exemplaren. Daarmee houdt het in de regel wel op. Daar tegen afgezet is 2.500 dus heel veel. Zelfs de 'grote' landelijke schrij vers verkopen in zo'n korte tijd niet zoveel in de ze regio. Die enige die in de buurt komt van dat aantal is Appie Baantjer." Waarom liep Kopstoot zo goed? „Daar is een aantal redenen voor te bedenken. Het onderwerp is interessant, want er zijn maar weinig dokters die verhalen uit hun praktijk ver tellen, maar ook het feit dat de verhalen eerder in het LD waren gepubliceerd en de combinatie met het goede doel, hebben daar vermoedelijk aan meegewerkt. Maar de belangrijkste reden was, denk ik, toch wel de grote bekendheid die Har Meijer in de stad geniet." Meijer is gestopt met het schrijven van artikelen voor het LD. Krijgt 'Kopstoot' nog een vervolg? „De bedoeling is wel dat er een tweede boekje komt, het is alleen nog de vraag of dat een regionale of landelijke uitgave wordt. We gaan eerst bekijken of we de verhalen via de media meer landelijke bekendheid kunnen geven. Daarbij vervallen twee punten, waar door het boek regionaal zo goed verkocht: de bekendheid van Har Meijer en het goede doel. Alleen de kwaliteit en het bijzondere as pect van zijn 'praktijkverhalen' blijven dan over. Ik ben zeer be nieuwd of dat voldoende is om een editie uit te geven die ook lande lijk verkoopt." Tekst: Paul de Tombe Foto: Archief Leidsch Dagblad UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 7 januari LEIDEN - "De grootste krachttoer die we hier ooit gehad hebben". Zo betitelt de directeur van de Leidse Groenoordhallen, André de Jong, het spektakel dat in de periode van 28 juni tot en met 1 juli zal worden georganiseerd rondom de start van de Tour de France in Lei den. Het is een van de vele evenementen die het komende jaar weer in de 14.000 m2 overkapte ruimten aan de Willem de Zwijgerlaan zullen plaatsvinden. Geen evenement vergt echter zoveel voorberei ding als de Tour. Inmiddels is de eerste werkbespreking met de NOS al achter de rug, want gedurende de vier feestdagen zullen er vanuit de Groenoordhallen diverse uitzendingen worden verzorgd. Zo komt de avond waarop de renners worden voorgesteld rechtstreeks op tv. Er worden zo'n driehonderd persmensen in de Groenoordhal verwacht waarvoor telexen, telefoon en schrijfmachines geplaatst zullen wor den in de Romneyhal. Tegen die tijd moet ook het nieuwe restaurant, dat op het ogenblik wordt gebouwd, en plaats kan bieden aan 550 personen, gereed zijn. Tot de evenementen die dit jaar nieuw zijn in de Groenoordhallen behoren onder meer de Leidse paardendagen. Daarmee is een grote wens van directeur De Jong vervuld. ANNO 1978, maandag 9 januari LEIDEN - In de regionale eerste klasse zaalhandbal heeft Foreholte gisteren het belangrijke treffen tegen de Hellas-reserves in een 8-5 winst omgezet. Mariette Siera (tweede van links) en Jet Verdegaal (rechts) van Foreholte blokkeren een Hellas-aanval. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. De Boeren-Leidse kazen van Afra en Martin van Ruiten uit Kaag liggen in de stal te rijpen. Martin kleurt de kazen nog wat bij met een rode kleurstof op natuurbasis. Foto: Dick Hogewoning pe v KLANKBORD Op dè stelling van de week kon bij wijze van uitzondering nu eens niet worden gestemd. In plaats daarvan mochten lezers hun eigen nieuwjaarswens for muleren door de volgende zin af te maken: 'Leiden moet in 2003 vooral iets doen aan...' Dat leverde een gevarieerde reeks reacties op. Een greep daaruit. Familie C. van Zanten, Lei den: het zomaar laten slo pen van goede woningen. Te gen wethouder Hillebrand zouden we willen zeggen: denk meer aan de bewoners van het Oranjegracht/Waard- grachtgebied. Laat niet alle woningen slopen door wo ningbouwvereniging Portaal. Renoveer bestaande woningen gewoon, daar waar dat nodig blijkt" A Juffermans, Leiden: het zwerfvuil. Een opgeruimde straat nodigt niet uit tot het weggooien van afval. In een straat waar rommel ligt, zal er sneller nog meer vuil worden neergegooid. Natuurlijk is het vooral een kwestie van menta liteit. De burgers moeten zelf hun rommel niet op straat gooien en regelmatig hun stoepje vegen, maar de ge meente moet het goede voor beeld geven." G. Haagsma, Leiden:het zwerversprobleem en het afval op straat. Ik heb dertig jaar in Den Haag gewoond en woon sinds een halfjaar in Leiden, midden in het centrum. Wat een troep ligt hier op straat! Volgens mij voor een groot deel veroorzaakt door zwer vers en alcohollisten, want overal liggen lege drankflessen en bierblikjes. Doe er wat aan en misschien wordt Leiden dan wel net zo'n schone stad als Den Haag." H. Hasselbach, Oegstgeest; de uitbreiding van parkeer plaatsen voor mindervaliden in de directe nabijheid van openbare gebouwen. Vooral bij gemeentelijke instellingen zoals het Gemeentearchief (maar één algemene parkeer plaats voor mindervaliden), Stadstoezicht (één plek) en de Lakenhal (één plek). Je bent min of meer gedwongen of een dure dag-, week- of maandkaart aan te schaffen of je auto van de hand te doen en gebruik te gaan maken van de OV-taxi (met alle ergernissen van dien). De bewegingsvrij heid is zo erg beperkt aan het worden." Erik Vegt, Valkenburg:een heleboel zaken. Om te begin nen de hondenstront op straat. Verder de Haarlem merstraat, want het wordt daar meer en meer een patat- straat met vooral veel van het zelfde. Dan de auto's en vooral bussen die de voetgangers van de sokken rijden op het Kort Rapenburg en de Breestraat, waar je tussen de bussen door laverend elke keer weer hoopt levend de overkant te berei ken. Vervolgens de prijzen van de hortus. De entree is zo hoog geworden dat je met je gezin met drie kinderen wel uitkijkt om daar nog heen te gaan. Tenslotte: vervang zo veel mogelijk stoplichten door rotondes." Jeroen Diederen, Leiden: de vernielzucht van die rot- jeugd in de Stevenshof. Het is hier een echte puinhoop. Er lopen hier altijd groepjes jon geren die ziekend de boel ka potmaken of gewoon maar wat rondhangen en rondcros sen op die opgevoerde rotscooters. Tijd voor een har de hand." Een Stevenshofbewoner ('anoniem uit angst'): de hangplekjongeren. Het woord alleen al, bah! Van die rond hangende groepen knullen die enkel uit zijn op overlast en rottigheid en een zéér onveilig ;rk (Est gevoel teweegbrengen J31 name in de binnensta^er Stevenshof." [271 Hans van Poelgeest, I de politieke rust. hoog van de toren bla maar als politicus gev werk doen. Kijk maar tot Leids politicus var 2002 is gekozen." De nieuwe stelling ha; de uitspraak van MKB ter Hans de Boer, die v dat op termijn de bolle volledig uit de Bollens dwijnt. Is dat erg? Of i bouw een veel betere ming voor deze kostb; t bi grond? De stelling wa; >t g en met maandag kunt (via de post of via www.leidschdagblad.i de ®g di ngi De bollen mogen nooit w nen uit de Bollenstreekm\\ itie de Cees van Duijn (41), Warmond, vastgoedconsultant: „Leiden moet eindelijk eens beginnen met het uit voeren van het Aalmarkt-project, het 'upgraden' van het winkelbestand. Genoeg gepraat; nu overgaan tot im plementatie. Dat zou de economie van de binnenstad verstevigen en Leiden aantrekkelijker maken voor (buitenlandse) investeerders en daarvan kan de hele middenstand meeprofiteren. Het is wel een open deur, maar ik zeg het toch nog maar een keer. Verder moet Leiden in 2003 nog beter bereikbaar worden voor plezierbootjes, zodat je van alle kanten naar het centrum kan varen. Daarbij zou ik Leiden ook aanraden wat grachten open te graven. Dat is duur, maar dat loont op de lan ge duur. Het komt het toe- s risme ten goede en dat is weer een stimu li lans voor de economie." Nancy Knijnenburg (34), Leiden, beveiligingsmedewerkster en voet- baltrainster dames SJC: „Leiden moet in 2003 vooral iets doen aan het onveilige gevoel op straat. Het is bekend dat Leiden in de topvijf van de criminele steden van Nederland staat. Dat vind ik erg verontrustend. De stad straalt het ook uit Crimina liteit, zinloos geweld en kleine vecht partijen komen steeds vaker voor. Niet alleen 's avonds en's nachts. De mensen worden steeds banger om over straat te gaan. Hoe vaak word je tegenwoordig niet voor een lullig mobieltje in elkaar gemept of van je fiets getrokken? Om dat tegen te gaan moeten er niet alleen meer po- üteagenten of stadswachten de straat op, maar moet er ook meer en betere verlichtinging komen, zodat er veilige loop- en fietspaden voor de burgers en hun gasten wor den gecreëerd." Marije van den Berg (28), be- drijfsjournalist, PvdA-raadslid: „De woningnood en dan vooral de wo ningnood onder jongeren en senio ren. Dat staat voor mij met stip op nummer 1. Voor die twee groepen moet Leiden in de regio wat gaan doen. Valkenburg is daarvoor de meest aangewezen plek, maar daar over is nog steeds niks besloten. Lei den is daarvoor afhankelijk van be slissingen van hogerhand. Vrom-mi- nister Henk Kamp roept dat die groepen dan maar in Almere moeten gaan wonen, maar dat is een typi sche WD-oplossing. Te gemakkelijk en bovendien te ver. Wij vinden dat er in de regio moet worden gebouwd en daar blijven we bij. En als Kamp bij dat stand punt over Al mere blijft, hebben we al tijd 22 januari nog." Berend Stolk (48), Leiderdorp, in tensive care-specialist Dijkzigt-zie- kenhuis: „De drukte. Het is veel te vol in de stad. Ik waardeer al het goede dat de afgelopen jaren tot stand is gebracht. Er zijn meer ter rassen gekomen en er is veel meer gezelligheid. Maar, waarom moeten die terrassen steeds overvol zijn? Waarom is er nog steeds een tekort aan parkeerplekken en waarom gaat iedereen tegelijkertijd naar de markt? Door al die mensen wordt het ook zo'n rotzooi in de stad. De parken liggen vol met de troep die mensen en honden achterlaten. Kortom, het is veel te vol en veel te druk in Leiden. Te veel baksteen, te veel auto's. Een goede raad voor de gemeenteraadsleden, de minister en voor iedereen: zorg dat Leiden in 2003 lr*^ meer groen krijgt ---r in de stad." Reinier Verbeek (37), Leide tect: „De openbare ruimte, i meest brede zin van het wo(f den moet iets doen aan het plein, dat al tien jaar een dr< de Meelfabriek, die staat te i peren en de hele buurt be'in en het Aalmarktgebied. De g zegt voortdurend dat ze met plekken bezig is, maar dat is lijk geen vrijbrief om bijvooi het pand van Sloos in het Aa gebied maar te laten verpau Dat pand is inmiddels eigen de gemeente en de zonwerii 1 len er van de gevel. Datzelfd g geval bij de Meelfabriek, wat ken zelfs vanaf gevallen zijn meente zegt dat ze er mee b maar iedei op zijn i jaarwisi - 1 overgebj -a*-. J,**-! vingers len, dat HDC 970 WOENSDAG 8 JANUARI jj Vereniging van Boeren-Leidse kaasmakers bestaat 75 jaar Vijfenzeventig jaar geleden maakten nog zo'n vierhonderd boerengezinnen in de Leidse regio de 'Boeren-Leidse'. Nu zijn het er nog maar vijftien - in de hele wereld - die op ambachtelijke wij ze de in rood plastic gehulde komij- nenkaas met het opdruk van de Leidse Sleutels bereiden. Als het zo doorgaat, lijkt uitsterving van de delicatesse na bij. Maar de vijftien boeren, allemaal verplicht lid van de Vereniging van Boeren-Leidse Kaasmakers, blijven op timistisch. Donderdag viert Nederlands kleinste en misschien ook wel de meest hechte club het 75-jarig be staan. Bestuurslid én kaasmaker op Kaagei land Martin van Ruiten (52) baseert zijn optimisme op de hoeveelheid kaas die wordt gemaakt. „We maken met zijn vijftienen nog evenveel Boe ren-Leidse als 75 jaar geleden: 400.000 kilo per jaar. Bovendien heb ben we een aantal jonge leden in de vereniging. Die houden het voorlopig nog wel vol." Zijn vrouw Afra (48) vult aan: „Het is alleen jammer dat de Boeren-Leidse nog altijd zo weinig bekend is bij de consument Veel Lei- denaars weten niet eens wat voor een kaas het is. De Edammer of de Kollu- mer kazen kennen ze vaak wel." Ze weet wel hoe dat komt: „Dat zijn fa- briekskazen. Fabrieken hebben in te genstelling tot onze vereniging, veel meer geld om reclame te maken." De Vereniging van Boeren-Leidse kaasmakers hoopte acht jaar geleden nog dat de kaas meer bekendheid zou krijgen toen de Europese Unie de kaas een zogenoemd BOB-keurmerk gaf (Beschermd Oorsprongs Bena ming). Behalve de Boeren-Leidse hebben in Nederland alleen de Op- perdoezer aardappel en een Noord- Hollandse kaas die benaming gekre gen. „De bedoeling is dat de consu ment weet wat de oorsprong is van het product", legt Martin van Ruiten uit. „Maar helaas spons in en spreekt het de consument niet aan. De verkoop is niet groter geworden." Van Ruiten is nog een van de twee praktiserende boeren op het pittores ke Kaageiland. Veertig koeien zorgen dagelijks tussen mei en november voor de productie van acht Boeren- Leidse kazen van elk zo'n tien kilo gram. Geen druppel melk gaat er in deze periode naar de fabriek. Anders is het in de winter. De vereni ging legt de leden een winterstop op. „Dat is om de kwaliteit van de kaas te bewaken", legt Van Ruiten uit. „De koeien krijgen dan geen vers gras. De andere voeding kan van invloed zijn op de smaak van de kaas. Maar ook is het om de prijs die we krijgen voor de kaas te bewaken. Als er ook in de winter kazen worden gemaakt, wordt het aanbod groter. De kans is dan groot dat de prijs zakt." Een zware tankwagen komt niet het eiland op en dus rijdt Van Ruiten in deze periode eens in de drie dagen met zijn verrijdbare tank naar de overkant van de Ringvaart. Daar wordt de melk alsnog opgehaald. Het is op deze winterdag dan ook rustig op de boer derij. De kaasmakerij, grenzend aan het woon huis, is schoon en blijft dat voorlopig. Erachter, in de voormalige koeienstal, lig- gen tientallen rood-glim- mende kazen te rijpen. Die vragen nu alleen nog een beetje verzorging. Een keer per dag moeten ze worden gekeerd. Sommige kazen krijgen nog een verfje van don kerrode natuurlijke grond stoffen, zoals vandaag. Martin van Ruiten pakt zijn emmertje, doopt verft het plastic om de kazen. In de zomer is er meer bedrijvigheid. De wekker van Martin van Ruiten staat op 5 uur. Hij schept de bovenste roomlaag van de melk van de vorige dag. Hij voegt zuurbacteriën toe, waardoor een dag later roomboter en karnemelk ontstaat. De boter was ooit het hoofdproduct van het berei dingsproces. De kaas was toen nog het restproduct. Voor de Boeren-Leidse is de afge roomde, en dus magere melk, van belang. Het is 6 uur als Afra in de kaasmakerij arriveert en Martin de koeien gaat mel ken. Ze voegt 'stremsel' en 'zuursel' bij de inmiddels wei - vocht dat de koeien mogen opdrinken - en 'wrongel'. Dat laatste is de vaste stof: de kaas-in-wording. Afra voegt ko- mijnzaadjes toe. „Komijnzaad is ook een typering voor de Boeren-Leidse" legt ze uit. „Boeren-Leidse zonder komijn heet gewoon magere boeren kaas." Inmiddels zijn de koeien gemolken. Martin en Afra scheppen samen de wrongel in de vaten. Daar bovenop komt een pers te staan die het laatste vocht eruit perst Later volgt er nog een pekelbad voor de houdbaarheid en wordt de kaas ge plastificeerd. En niet te vergeten: elke kaas geven de Van Ruitens een opdruk van de Leidse Sleutels. „Een kaas sleutels is geen echte Boere Die is gemaakt door iemam bij de vereniging is aangesli zich dus ook niet houdt aai teitseisen die de vereniging nadrukt Van Ruiten. Hij he< flauw benul van de hoeveel Boeren-Leidse die op de m schijnt. Nog een paar maanden rijpl kaas waarvoor 110 liter mell was, kan voor circa vijf eunl naar de handelaar en vervol kaasspeciaalzaken en somJ permarkten. Zo produceren Ruitens op Kaageiland al vil ties lang de Boeren-Leidse. I een traditie", leggen Martij hun bevlogenheid uit. El generatie komt eraan han (18) volgt de iT re landbouwschl loopt stage bij ren-Leidse kaaf De Boeren-Lej maker, een uj beroep? Niet j eiland. Marieta Kroft I opgewarm de melk. De honderden liters melk in een grote kuip worden ver volgens ma chinaal ge roerd en gesneden. Er ont staat zon der die

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14