LEIDE Arrestaties verwacht na rellen Politiek uit forse kritiek op politie Inspectie geeft gemeenten rapportcijfers voor brandveiligheid ruldcn' gg| geen igen na randing Leiden Verkiezingsdebat in Einstein Kerstbomen versnipperd (partijen door gladheid Ruime meerderheid voor Lemstra's veiligheidsplan Leiden woensdag 8 JANUARI 2003 GIO Tigchelhoff tjonge irnemers obswoude t jachtwerf iiiten lief ikt ikzij alert reageren •jarige vrouw uit st is gistermiddag in irsitair Sportcentrum (33) zonder vaste verblijfplaats opge- jrouw had haar tas men naar de sportzaal man, die zich als toe- voordeed, haar tas )e eigenares ging ach- jesdief aan en de ge le politie kon hem aanhouden. urger ramt keerde auto in 65-jarige man uit r is afgelopen nacht olitie gearresteerd, met zijn auto op de irweg tegen een ge- auto was aangere- leef ongedeerd maar wel onder invloed il. De man kreeg een •st zijn rijbewijs in- I Er hebben zich nog uigen gemeld van de g en mishandeling 2-jarige vrouw uit Lei- felopen zondagochtend J de Reineveststeeg. Zij vier uur ter hoogte van op de Langegracht mannen van onge- angesproken met de feij met hen wilde mee- jen de vrouw weigerde inet geweld de steeg te- 'e Digros ingetrokken. 1 zij door het duo on- letast, ernstig mishan- I gewond achtergelaten, pgde de vrouw er nog in k te komen en daar de t bellen. Agenten lieten r een ambulance naar 1 brengen. Een getui- en het onderzoek ilitie hebben tot op he- s opgeleverd. „Helaas", woordvoerster. „We zaak uiterst serieus het onderzoek voort." door Wim Koevoet leiden - De ongeregeldheden in de Stevenshof tijdens de jaarwis seling krijgen nog een staartje. De politie verwacht alsnog 'een fiks aantal mensen op te pakken', aldus commissaris P. de Meij, 'al zullen de meeste daders op het kerkhof liggen'. Hij zei dit gister avond in de raadscommissie be stuur en veiligheid. Voor de ver wachte nieuwe golf van arresta ties kan de politie gebruik maken van de gegevens die de bij de rel len in de wijk betrokken jongeren zélf hebben verstrekt op de web site met lokaal nieuws, www.s- leutelstad.nl. Jongeren in de Stevenshof zor gend voor grote ongeregeldhe den tijdens de afgelopen jaar wisseling. Zo zijn er vernielingen aangericht aan flitspalen, schoolgebouwen, asfalt en een bushokje. In de dagen ema gaf een groot aantal van de betrok ken jongeren anonieme reacties op de website van sleutelstad.nl. De raddraaiers pochten daar onbekommerd over hun 'pres taties'. CDA-raadslid J. de Haan telde 140 reacties van jongeren die zich 'digitaal op de borst kloppen'. Hij drong er bij com missaris De Meij op aan deze in het verdere onderzoek te betrek ken. Een computer laat bij elk bezoek aan een andere compu ter een unieke code achter waardoor de eigenaar vrij een voudig te achterhalen is. Verder kondigde wethouder A. Geertsema (VVD) een uitgebrei de schaderegistratie aan. Hij stuurt aan op een uitgebreide inventarisatie waarbij hij ook de KPN en Publex wil betrekken. Geertsema wil een totaalbedrag tot achter de komma nauwkeu rig, inclusief de kosten van de preventieve maatregelen. „Ik wil In de Stevenshof is, een week na oud en nieuw, nog niet alle schade hersteld. Foto: Mark Lamers gewoon in beeld brengen wat de Leidse burgerij sloopt met oud en nieuw." Hij rekent op een miljoenenbedrag. Ook komt er 'een plan van aanpak voor jon geren in de Stevenshof, dat vol gens CDA-raadslid J. de Haan zowel preventieve als repressie ve elementen moet bevatten. De politie heeft rond de jaarwis seling in het gehele district Lei den en Voorschoten 32 aanhou dingen verricht, waarvan zeven in de Stevenhof. De Meij: „Er was een explosie aan gebeurte nissen en de we konden niet overal tegelijk zijn. Het was dweilen met de kraan open. Ook de politie is gefrustreerd over de schade die achterblijft." door Wim Koevoet leiden - De politiek is hevig ver ontwaardigd over de vernielin gen die jongeren tijdens de jaar wisseling hebben gepleegd in de Stevenshof. In de raadscommis sie bestuur en veiligheid uitten de hevig geschokte raadsleden kritiek op de werkwijze van de politie. En op het gedrag van de jongeren. SP-raadslid B. Dolfing wees erop dat in de aanloop naar de jaar wisseling veel overleg is gevoerd en dat daaruit verwachtingen op een prettig verloop waren geba seerd. De socialiste stelde vast dat er een 'foute inschatting' is gemaakt. Ook van de kant van D66 kwamen kritische opmer kingen over 'het actieprogram ma met oud en nieuw'. D. Sloos van Leefbaar Leiden pleitte er voor dat de politie laat zien wie echt de baas is in de Stevenshof en F. van As van de Christen- Unie vroeg zich af of alle tijd en moeite die de politie in een goe de verstandhouding met de jon geren steekt, wel de moeite waard is. „Als ik in de krant lees dat was afgesproken dat de poli tie zou gaan bowlen met de jon geren als ze zich met oud en nieuw rustig zouden gedragen, dan weet ik niet of er wel een juist beeld bestaat van de groep waarover we het hebben." Burgemeester W. Lemstra nam het op voor de politie. „Ik heb er moeite mee dat er uitsluitend naar de politie wordt gekeken als er troep is in de stad", zei hij. Volgens de eerste burger zijn 'de ouders' hoofdverantwoordelijk. Lemstra liet doorschemeren dat hij misschien nog wel het meest is geschrokken van wat er zoal wordt gebakken van de opvoed kundige taken. Hij verhaalde over ouders die op het politie bureau op luide toon en onder het uitslaan van dreigende taal de onmiddellijke invrijheidstel ling van hun zonen, 'die zoiets nooit doen', kwamen eisen. Lemstra is het eens met de criti ci die voor een andere en betere begeleiding van de probleem jongeren pleiten maar hij wil dat in de besprekingen hierover niet alleen hijzelf en de politie maar ook de wethouders H. Buijing (PvdA) en M. Rabbae (Groen- Links) aanschuiven. „Dit is niet alleen een politiezaak, hier valt bijvoorbeeld ook jeugdbeleid onder." WD'er R. de Rooij ziet dat anders: „De bewuste groep jongeren is niet geïnteresseerd in jeugdbeleid, maar wil maar één ding: provoceren. Deze dis cussie hoeft alleen maar in de raadscommissie bestuur en vei ligheid te worden gevoerd." Commissaris de Meij vindt ook niet dat de zwartepiet hem toe komt. „De politie heeft groot schalig, ook qua voorbereiding, ingezet op de jaarwisseling. Er zijn strikte afspraken gemaakt met de brandweer en verschil lende gemeentelijke. Ook zijn er vooraf gesprekken gevoerd met de raddraaiers van vorige jaren en al op 30 december is er streng geacteerd, repressief en preventief." Volgens De Meij zijn met oud en nieuw echter 'alle normen en waarden opzij gezet' en daar is geen kruid tegen gewassen. In nieuwjaarsnacht heeft de politie dan ook op grote schaal moeten optreden. De Meij toonde zich tevreden over 'het operationele verloop', volgens hem zijn de ongeregeldheden 'niet uit de hand gelopen'. Leiden, Rijnsburg, Rijnwoude en Zoeterwoude onder de maat door Nancy Ubert regio - Het is slecht gesteld met de brandveiligheid in Rijnsburg, Rijn woude en Zoeterwoude. Ook Leiden scoort hier op een aantal terreinen onder de maat. Dat blijkt uit het lan delijk onderzoek dat de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid (IOOV) in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft uitgevoerd. Van alle gemeenten in de regio scoort Voorschoten scoort het hoogst. Ruim negentig procent van de Neder landse gemeenten heeft aan het on derzoek meegewerkt Het ministerie wilde weten hoe gemeenten omgaan met de verscherpte veiligheidsvoor schriften, die naar aanleiding van de nieuwjaarsbrand in Volendam, nu twee jaar geleden, zijn opgesteld. Ge meenten hebben de afgelopen tijd een inhaalslag moeten maken. Vooral met het verlenen van de juiste vergunnin gen voor panden met een publieke functie. Tegelijkertijd dienden de lo kale overheden een adequaat brand- veiligheidbeleid te ontwückelen. Niet elke gemeente is daarin de afgelopen tijd even goed geslaagd, zo blijkt uit het onderzoeksrapport van BZ. De meeste gemeenten komen een voudigweg menskracht te kort om op inspectie te gaan. Zo ook de gemeente Leiden. „Daar gaat nu verandering in komen", meldt een woordvoerder van de afdeling preventie. „We gaan men sen van buiten inhuren om de achter stand in veiligheidscontroles weg te werken. Dat is zo'n enorme klus dat we dit werk waarschijnlijk Europees moeten aanbesteden." Terwijl een ex- tem bureau de inspectie voor haar re kening neemt, wordt de afdeling pre ventie uitgebreid. „Over een jaar of vier liggen we op schema en dan moet onze afdeling wel een vinger aan de pols kunnen blijven houden." Leiden telt 1409 panden waarvoor een ver gunning moet worden uitgeschreven, slechts bij 367 is dat gebeurd. Voorschoten heeft de zaken goed voor elkaar. Daar is als enige plaats in deze regio geen achterstand meer. Alle panden die op brandveiligheid gecon troleerd moesten worden, zijn be zocht. Voorschoten mag het beleid op papier nog wat aanscherpen, maar in de praktijk doet de gemeente het uit stekend. Zoeterwoude staat er minder roos kleurig voor. Het onderzoek richtte zich op drie hoofddoelen. De inhaal slag die een gemeente maakt, het structureel beleid dat is uitgewerkt en de uitvoering van de papieren plan nen. Zoeterwoude heeft voor alle drie een dikke onvoldoende gekregen. Burgemeester Koopmanschap vindt dat niet eerlijk. „De inspectie baseert haar onderzoek op documenten. Wij hebben ons beleid niet op papier staan, maar mondeling afgesproken. Dat typeert het ministerie als onvol waardig. Ik vind dat een formalisti sche benadering. Wij hebben het in dertijd belangrijker gevonden om meteen tot actie over te gaan." Van de 36 panden in het dorp die een brand- vergunning horen te hebben, kregen 23 het document binnen. Zes aanvra gen lopen nog, de rest staat tijdelijk in de ijskast. Rijnsburg, dat ook voor alle onderde len een onvoldoende heeft gehaald, doet het zelfs nog slechter dan Zoeter woude. Van de 100 zijn zeven vergun ningen verleend. Vooral met de in spectie van bedrijventerrein de Oude Flora is de gemeente laks geweest, geeft de gemeentewoordvoerder toe. „Maar we zijn bezig de boel weer op de rails te krijgen. We hebben hier voor een nieuwe ambtenaar aange trokken." Verder wil de woordvoerder inhoudelijk niet reageren op het on derzoeksrapport. „We weten niet eens wat erin staat. De pers krijgt het schijnbaar eerder in handen dan wij." Rijnwoude heeft een kleine pluim ge kregen voor de koers die is ingezet, maar met het structureel beleid en de uitvoering staat de gemeente duidelijk in de min. Slechts vijf van de 100 ver plichte vergunningen zijn uitgeschre ven. Wethouder Uljee: „Maar binnen kort hebben we de dertig belangrijkste gebruiksvergunningen uitgedeeld. Wij hebben prioriteit gegeven aan de plaatsen waar veel mensen samen ko men, zoals de kroeg. Die belangrijkste panden voldoen op korte termijn aan de verscherpte voorschriften." Alphen aan den Rijn, Leiderdop, Noordwijk en Voorschoten zijn de enige gemeenten in deze regio die het verscherpte brandveiligheidbeleid goed in de praktijk weten te brengen. Volgens staatsecretaris Hessing van binnenlandse zaken mag op basis van de onderzoeksresultaten geen abso luut oordeel worden geveld. Gemeen ten die in hun actieprogramma hoge ambities vastlegden, hebben het vol gens hem moeilijker om hun doelstel lingen te realiseren dan gemeenten die voorzichtig hebben ingezet. De staatssecretaris maakt zich wel zorgen over de grote verschillen tussen de ge leverde prestaties, zo schreef hij eind december in een brief aan de Tweede Kamer. (advertentie) Behandeling 'Samenwerking Scoort' (voetbal) Onderwijs en Cultuur behandelt donderdag 9 januari 20.00 uur de Nota Samenwerking Scoort Deze nota e toekomst van het Leids voetbal wordt dan meningvormend pken. De commissie neemt in haar vergadering van 30 januari it over de nota. ïsseerden in dit onderwerp worden van harte uitgenodigd e openbare commissievergadering bij te wonen. ssie Onderwijs en Cultuur tn 30 januari vanaf 20.00 1 de raadzaal van het [lein, telefoon 516 52 52. leiden - Op uitnodiging van de Studievereniging voor Politico logen In Leiden (SPIL) komen morgenavond de kopstukken van vier kleine partijen die nog niet in de Tweede Kamer zitten naar café Einstein. Daar zullen vanaf 20.00 uur Winnie de Jong van De Conservatieven.nl, Jo- han Vlemmix (Partij van de Toe komst), NCPN-voorman Alle- jandro de Mello en de lijstrekker van de Vooruitstrevende Inte gratie Partij met elkaar debatte ren. Het 'kleine partijen verkiezings- denbat' vindt plaats in de bo venzaal van het eetcafé aan de Nieuwe Rijn. Als voorzitter zal docent Politicologie dr. H. Pelli- kaan van de Universiteit Leiden optreden. De toegang is gratis. leiden - Alle ingezamelde kerst bomen in Leiden gaan dit jaar opnieuw de versnipperaar in. Dat gebeurt morgenavond om zeven uur op het Stadhuisplein. Vanwege milieuregels is ver branden al een paar jaar taboe. Bomen inleveren kan nog tot en met vandaag. Voor elke afgege ven kerstboom wordt een lootje verstrekt, waarmee prijzen ge wonnen kunnen worden. De presentatie van de avond en de uitreiking van de prijzen is in handen van Aad van der Luit. Een acrobatische act siert de versnippering op, kondigt de ge meente aan. De gladheid veroor- verse valpartijen in Lei- de regio. Zo viel gister- in Leiden in de Van at een 17-jarig Leids waardoor zij gewond an haar been. In de Le- viel een 94-jarige Leide- is met heupletsel naar ld Ziekenhuis in Lei- gebracht. heupletsel liep een 15- eisje uit Oegstgeest op [haar fiets op de Lange Kei. In Voorschoten viel -jarige vrouw uit die b het Planciusplantsoen T f een heupfractuur op. Een vrouw uit Koudekerk aan den Rijn viel in de Dorpsstraat in haar woonplaats en hield daar een een scheur in haar wenkbrauw aan over. In Roelof- arendsveen kwam gistermiddag op de Geestweg een 72-jarige vrouw uit die plaats ten val met haar fiets. Zij liep beenletsel op. Een vrouw van wie woonplaats en leeftijd niet bekend zijn, brak haar enkel bij een val op de Zuidduinseweg in Katwijk. Een 60-jarige Hillegommer viel gis termiddag op de Singel in zijn woonplaats en is met heup klachten naar het LUMC ge bracht. Sommige partijen in de raad willen de veiligheidsmaatregelen rond de Nieuwe Beestenmarkt nog verder aanscherpen. Foto: Mark Lamers door Wim Koevoet leiden - Alleen Groenlinks is nog tegen de invoering van cameratoezicht en preventief fouilleren op de Nieuwe Beestenmarkt en directe omgeving. Dat bleek gisteravond in de raadscommissie bestuur en veiligheid. De PvdA, die aanvankelijk nog aarzelde, schaalt zich wél achter de notitie van burge meester W. Lemstra: 'Overlast Beter Bestre den'. CDA, Christenunie, LWG/De Groe nen, D66, WD en Leefbaar Leiden waren al voor. De laatste twee partijen zouden het liefst nog verder gaan. Zo pleitte R. de Rooij van de WD voor een uitbreiding van het gebied dat onder handen moet worden genomen met de stationsomgeving. Naar de wijze van toepassen van cameratoezicht wordt nu een onderzoek verricht. Dit betekent wat de WD betreft echter niet óf de politie dit in strument erbij krijgt, maar alleen nog hoe. De kosten zouden neerkomen op een be drag tussen de één en drie euroton. Behalve cameratoezicht en preventief fouil leren zit er in het pakket van veiligheids maatregelen dat burgmeester Lemstra voor stelt ook een aanscherping van een aantal bepalingen van de algemene plaatselijke verordening. Daarbij gaat het om zaken als gebiedsontzeggingen en samenscholings verboden. Over enkele weken valt het finale besluit. (advertentie) Geen commissie vergadering Economie en Verkeer De commissievergadering van vanavond, woensdag 8 januari, is uitgesteld. De nieuwe vergadering wordt bekend gemaakt via de Gemeenteberichten. Anna-Marie Slink, telefoon 516 73 93.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13