Schiphol verwacht matige groei ECONOMIE Horeca Nederland wil imago oppoetsen Rolls-Royce maakt nieuwe start op Duitse basis President Bush wil van dividendbelasl Minister stelt ultimatum a< NS over duurder treinkaz Wiegel bepleit meer keuze bij samenstellen ziekenfondspol Onzekerheid over Irak en economische ontwikkeling Nederlander afwachtend maar toch op vakantie Avebe houdt deel subsidies EU Meer passagiers voor Thalystrein parus - De hogesnelheidstrein Thalys heeft vorig jaar ruim zes miljoen passagiers vervoerd, een stijging van 3,6 procent ten opzichte van 2001. De winst van Thalys International over 2002 jaar bedroeg 310 miljoen euro tegen 286 miljoen in 2001. Ook op het gebied van de punctualiteit boekte het bedrijf dat hogesnelheidslijnen tussen Frankrijk, België, Nederland en Duitsland exploiteert winst: Ruim 86 procent van alle trei nen reed op tijd, 16 procent meer dan vorig jaar. Actie van Exxon tegen Greenpeace Luxemburg - Het Amerikaanse olieconcern ExxonMobil heeft Greenpeace voor de rechter ge daagd wegens acties van de mi lieuorganisatie bij benzinesta tions van dochteronderneming Esso Luxembourg oktober vorig jaar. Exxon eist een vergoeding van 150.000 euro voor de gele den schade. Greenpeace bezet te 25 oktober alle 28 stations van Esso in Luxemburg. Daar door waren de pompen elf uur onbereikbaar voor automobilis ten. Campina uit op Duitse partner zaltbommel - Zuivelcoöperatie Campina onderzoekt een even tuele overname van de Duitse partner Molkerei H. Stroth- mann. De beide ondernemin gen willen intensiever samen werken om sterker te staan in de internationale dessertmarkt. Strothmann bestaat in 2003 honderd jaar. De onderneming uit Gütersloh is gespecialiseerd in desserts, yoghurts en zui veldranken. De jaaromzet be draagt ongeveer 120 miljoen euro. Er werken 380 mensen. Installateurs eisen keuring CV-ketel zoetermeer - De brancheorga nisatie voor installateurs UNE- TO-VNI wil dat de verplichte controle van CV-ketels en gas installaties opnieuw wordt in gevoerd. Aanleiding voor de eis is het toegenomen aantal geval len van koolmonoxidevergifti ging. UNETO-VNI pleit voor jaarlijkse controles van CV-ke tels en gasinstallaties. Voorheen droegen de energiebedrijven daar zorg voor. Maar sinds de verzelfstandiging van de ener giesector is er de klad in geko- Kokkelschepen blijven nog vissen den haag - Kokkelschepen mo gen tot eind deze maand blij ven vissen in de Waddenzee. De Raad van State heeft dit gis teren bepaald in een zaak die was aangespannen door het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ) en en kele milieuorganisaties. De kok kelsector mocht aanvankelijk tot in december op kokkels vis sen. Het visseizoen dreigde echter fors gekort te worden door bezwaarprocedures. De vergunningperiode werd daar op door het ministerie van vis serij (LNV) verlengd tot 31 janu ari. Het NIOZ, de stichting Wil de Kokkels (een actiegroep van Waddenzee-wetenschappers) en It Fryske Gea (Het Friese Landschap) kwamen in verzet, omdat de voedselvoorraad van vogels in gevaar zou komen. De Beus weg bij PGGM in 2004 zeist - D. de Beus stopt in april 2004 als voorzitter van de hoofddirectie van PGGM, het op een na grootste pensioen fonds van Nederland. De Beus (56) viert die dag dat hij 25 jaar directeur is bij het pensioen fonds voor zorg- en welzijnsin- stellingen. Na zijn terugtreden blijft De Beus PGGM adviseren. Hij zegt zijn vertrek vroegtijdig bekend te hebben gemaakt zo dat het bestuur een opvolger kan zoeken. Bestuursvoorzitter H. Alders zegt begrip te hebben voor zijn verzoek. IsoTis stopt met botonderzoek bilthoven - Biomedische be drijf IsoTis stopt met de ont wikkeling van VïcesCos, een materiaal dat bot zou moeten laten aangroeien. Ook herover weegt het bedrijf de bouw van een fabriek in Heerlen. Isotis maakte vandaag bekend zo snel mogelijk de kosten te willen drukken. Het bedrijf geeft nu jaarlijks circa 27 miljoen euro uit aan onderzoek. Door de re organisatie vervallen enkele ar beidsplaatsen. Bovendien be staat er al een product dat vol gens het bedrijf bijna net zo goed is. IsoTis is in het vierde kwartaal van 2002 gefuseerd met Modex, een Zwitserse branchegenoot De onderne ming werkt vanuit een hoofd kantoor in het Zwitserse Lau sanne en vanuit de Nederland se vestiging in Bilthoven. dinsdag 7 januari 2oo3 anu/ door Richard Mooyman schiphol-amsterdam - De lucht- haven Schiphol verwacht dit jaar circa 42 miljoen passagiers. Dat is ruim 3 procent meer dan het re cordaantal van 40,7 miljoen reizi gers in 2002. De groei is echter fors lager dan in de jaren negen tig- Topman Cerfontaine hield giste ren een slag om de arm in zijn nieuwjaarstoespraak. De ont wikkelingen zijn volgens hem momenteel moeilijk te voorspel len. Hij wees daarbij op de mo gelijke negatieve effecten van een oorlog in Irak en sombere berichten over de Nederlandse economie. De KLM kwam giste ren al met een winstwaarschu wing. Met een groeiprognose van 3 procent zit Schiphol 'aan de voorzichtige kant', aldus Cer fontaine. Jarenlang groeide de luchthaven ruim twee keer zo hard. In 2001 kwam daar de klad in door de verslechterde wereld economie en de terreuraansla gen van 11 september. Ondanks alle problemen wist Schiphol vorig jaar 3 procent stijging van het aantal passa giers te boeken. De hoeveelheid vervoerde vracht nam met 5 procent toe. Cerfontaine hoopt over 2003 soortgelijke cijfers te behalen. Schiphol verwacht ruim 416.000 vliegbewegingen tegen 401.000 vorig jaar. De luchthaven investeert dit jaar 470 miljoen euro in uitbreidin gen en verbeteringen. Cerfontai ne maakt zich nog steeds zorgen over de bereikbaarheid van Schiphol. Hij pleit ervoor om de opbrengst van de beoogde beursgang te steken in een ver betering van de wegen en het openbaar vervoer in de regio. Hoewel de KLM afkoerst op ro de cijfers en een ingreep in het netwerk overweegt, is voorzitter Zwarts van de Kamer van Koop handel Amsterdam niettemin optimistisch over de perspectie ven voor Schiphol. Een oorlog in Irak kan volgens hem leiden tot een dip, maar hij verwacht dat de luchtvaart zich snel herstelt. In een toelichting op zijn nieuw jaarsrede relativeerde Zwarts de onheilsberichten voor de lucht vaartsector enigszins. „Als logis tiek centrum doet Schiphol het uitstekend. Maar het is waar dat luchtvaartmaatschappijen rela tief weinig geld verdienen. Er wordt enorm op prijs geconcur reerd en die hoge olieprijs helpt natuurlijk ook niet." Het succes van Schiphol bewijst volgens de KvK-voorzitter dat het de moeite loont om te inves teren in de 'oude' economie, Zestienhoven staat onder druk Rotterdam Airport heeft in 2002 vijftien procent minder passagiers vervoerd dan het jaar daarvoor. Het totaal aan tal vervoerde passagiers be droeg 706.000. Directeur Wondolleck wijt de dalende cijfers aan de strenge beper kingen die de overheid het vliegveld het afgelopen jaar heeft opgelegd. Zo werd er een limiet gesteld aan het aantal vluchten dat jaarlijks van en naar de luchthaven mag worden uitgevoerd en waartoe ook de luchtvaart wordt gerekend. Bij een voor het regio naal bedrijfsleven nogal somber 2002 sprongen de prestaties van werden bovendien de ope ningstijden van Rotterdam Airport beperkt. Wondolleck stelt dat de noodzaak voor dergelijke verregaande beper kingen door technische inno vatie en veranderd maat schappelijk inzicht inmiddels allang is achterhaald. De di recteur baseert deze uitspraak op het feit dat bijna alle vluchten van en naar Rotter dam tegenwoordig met mo derne, geluidsarme vliegtui gen worden uitgevoerd. Schiphol, de havens, de bloe menveiling Aalsmeer en de in dustrie eruit, aldus Zwarts. den haag/gpd - De Amerikaanse president Bush gaat de belasting op dividend afschaffen. Dit meldden diverse Amerikaanse media gisteren. De maatregel is onderdeel van een pakket maat regelen om de Amerikaanse economie een nieuwe impuls te geven. Vandaag wordt het offici eel gepresenteerd. Bush kondigde in november al aan met voorstellen te komen om de economie een zetje te ge ven. De verwachting was dat het stimuleringspakket niet meer dan 300 miljard dollar zou in houden. Dit weekeinde lekte echter uit dat de Amerikaanse president de komende tien jaar 600 miljard dollar in de econo mie wil steken. De helft daarvan zou komen uit belastingverla gingen. Volgens Amerikaanse media heeft een regeringsofficial van het Witte Huis gezegd dat Bush de dividendbelasting helemaal wil afschaffen. De n hiervoor wordt opgevoi zogenoemde dubbele heffing. Voor uitkering aandeelhouders is het al een keer belast als winst. Critici beweren dat de jj van Bush vooral ten goqDU len komen aan de rijkere kanen. Doorgaans zijn hi al mensen met hogen mens die hun geld in ai P stoppen en dus profïteiAdm de maatregel. Volgetj woordvoerder van het Huis in diverse Ameij media, zullen alle 92 miljj lastingbetalers in Ami 2003 profiteren van de van de president. Gei zouden ze zo'n 1000 d< jaar minder aan bel: kwijt zijn. De maatregi ook bedoeld om invi terug naar de aandelenij te bewegen. den haag/anp - Minister De Boer van Verkeer heeft de Ne derlandse Spoorwegen officieel in gebreke gesteld wegens de voorgenomen tariefsverhoging van 4,15 procent op 1 juli. Het spoorbedrijf krijgt nog tot 1 fe bruari de tijd om van de ge wraakte maatregel af te zien, an ders stapt De Boer definitief naar de rechter om een uit spraak over de prijsstijging te vragen. De Boer heeft gisteren ook de Tweede Kamer op de hoogte gesteld van het ultima tum. Die beval de LPF-bewinds- man eind vorig jaar het conflict over de treinkaartjes keihard te spelen. Gezien de vele onder handelingen die daarop volg den, is het niet waarschijnlijk dat NS nu nog op hun schreden terugkeren om een rechtszaak te voorkomen. NS hebben de tarieven aan het begin van dit nieuwe jaar ook al met 4,9 procent verhoogd. Door deze prijsstijging op 31 decem ber door te voeren, kan het be drijf de prijzen dit jaar nog eens verhogen. De Kamer reageerde woedend toen de NS deze 'truc' vorig jaar bekendmaakte, zeker omdat was beloofd dat de tarie ven in 2002 niet zouden stijgen wegens de vele vertragingen. Volgens NS is de dubbele prijs stijging nodig om het bedrijf fi nancieel gezond te houden, on der meer wegens de heffing die aan de overheid betaald moet worden voor het gebruik van het spoor. Als compromis NS daarom afzien van dj de tariefsverhoging als heid af zou zien van sproken verhoging van d> heffing' van 14 miljoen eu Aan de Kamer legt De F eens uit waarom hij hit voor voelt Naast het feitfl hogere heffing gewoon sproken is, wijst hij op hjl van een lagere heffing. „0 wijze zou voor het jaar 20 minder geld beschikbaj voor het onderhoud i frastructuur, terwijl ik jd aangegeven dat naar 1 ning meer financiën baar dienen te komen onderhoud van de structuur." Een van de stands gistermiddag op de horecabeurs Horecava in de RAI. Foto: ANP/Juan Vrijdag Amsterdam/ANP - Koninklijk Horeca Neder land (KHN) is gisteren op de openingsdag van de horecavakbeurs Horecava in de Am sterdamse RAI een grootscheepse imago campagne begonnen. In het eerste eurojaar hebben Nederlanders door forse prijsstijgin gen volgens de brancheorganisatie een te negatief beeld van de horeca gekregen. Voorzitter Geenemans van KHN erkende dat 'al gauw de verdenking van een poets- programma' kan optreden. De koepelorga nisatie werd eind vorig jaar nog door minis ter Hoogervorst (financiën) op het matje ge roepen wegens de forse prijsstijgingen in cafés en restaurants sinds de invoering van de euro. Volgens Geenemans klopt het wel dat 'een beleid van margeverbetering is gevoerd' in de horeca Volgens hem was dat echter puur uit lijfsbehoud om de stijgende kosten het hoofd te bieden. Het bedrijfschap Horeca en Catering wees er ook op dat bijna de helft van de circa 20.000 eethuizen in Ne derland te weinig winst maakt om te overle ven op de langere termijn. KHN voert al enige jaren het beleid de hore- caprijzen harder te laten stijgen dan de in flatie. Om de marges te verbeteren, stegen volgens Geenemans in 2001 de café- en res- taurantprijzen gemiddeld met 6,8 procent. „Daar hebben wij in 2002 een prijsstijging van 6,1 procent tegenover geplaatst", stelde hij. Dit toont volgens hem aan dat de horeca de invoering van de euro niet massaal heeft misbruikt. Volgens Geenemans zal de sector in dit nieuwe jaar meer positieve kanten van de horeca naar voren brengen. Bijvoorbeeld dat Nederland sinds vorig jaar met het Rot terdamse Parkheuvel een driesterren restau rant in huis heeft en dat de sector jaarlijks aan 150.000 jongeren een bijbaan verschaft Bovendien verwacht KHN dat de horecap- rijzen dit jaar gelijke tred houden met de in flatie van 2,5 tot 3 procent. apeldoorn/gpd - Ziekenfonds patiënten moeten meer vrijheid krijgen in het samenstellen van hun polis. Het zou voor hen mogelijk moeten zijn tegen een lagere premie een hoger eigen risico te nemen, zoals particulier verzekerden dat ook kunnen. Het invoeren van meer vrij heidsgraden zal ertoe leiden dat de premie kan dalen en verze kerden doelmatiger gebruik ma ken van de gezondheidszorg. Dat zei voorzitter Wiegel van Zorgverzekeraars Nederland (ZN) gisteren tijdens zijn nieuw jaarstoespraak. Bij ZN zijn alle ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverzekeraars aange sloten. Binnen het ziekenfonds is nu uniformiteit de standaard. Er is één polis met een breed uni form vastgesteld pakket. De mo gelijkheid van een eigen risico gekoppeld aan een lagere pre mie bestaat niet. Het inbouwen van eigen risico's (in onderdelen van de polis) zou de verzeker den meer bewust kunnen ma ken van de kosten van de zorg. Immers de eerste kosten van zorg zijn voor de eigen rekening. Particulier verzekerden hebben al veel meer vrijheid in het sa menstellen van hun polis. Ze kunnen zelf kiezen voor eigen risico of bepaalde zorg - tegen een premieverlaging - uit het pakket ^nemen of juist - tegen premieverhoging - extra verze keren. In Nederland zijn ongeveer 10 miljoen mensen verzekerd via het ziekenfonds. Wiegel vroeg de overheid verder de nominale premie die zieken fondsen heffen uit de collectieve lasten te halen. Omdat heid jaarlijks vaststelt h die mogen stijgen en er plafond in die lasten is, \l verzekeraars vaak belemriaQl het afsluiten in contracte zorgverleners. Ze kunnend door minder goed tegemf men aan de vraag naar de. Wiegel pleitte voor het ori van monopolies in de 2 is een tekort aan huis! Toch moet de consume! toegang tot de tweede lij| nen krijgen. Stel ook andi roepsbeoefenaren, zoals I drijfsarts of de fysiothef daarom in staat mensen d verwijzen. En het allee van openbare apotheken afleveren van geneesmidd niet meer van deze tijd"i Wiegel. den haag/anp - De Nederlandse toerist zal dit jaar een meer af wachtende houding aannemen bij het boeken van een vakantie reis. Uiteindelijk blijven de Ne derlanders wel even reislustig als vorig jaar. Zij laten zich niet afschrikken door de onzeker heid over de economie en de mogelijke oorlog tegen Irak. Dat voorspelt de ANWB. Neder landers zullen komend voorjaar en in de zomer 21,5 miljoen kor te en lange vakanties vieren. Cir ca 80 procent van de bevolking houdt een of meer vakanties per jaar. Dat is ongeveer evenveel als vorig jaar. Met de lagere bestedingsmoge lijkheden, oorlogsdreigementen en terroristische acties zoeken de Nederlanders het wel dichter bij huis. Ook gaan de toeristen korter op reis en naar goedko pere zonbestemmingen als Tur kije. Dat land versterkt zo zijn eerder op Griekenland verover de tweede plaats bij de viiegbe- stemmingen, na Spanje. Het meest populaire vakantieland blijft Frankrijk. Volgens de ANWB neemt de be langstelling voor autoreizen, kampeer- of bungalowvakanties toe. De verkeersorganisatie ver wacht echter niet dat het aan deel van de kampeervakanties zal terugkomen op het oude ni veau van tien jaar geleden. Toen stond nog 27 procent op de camping, tegen circa 19 procent in 2002. Het merendeel van de vakanties in eigen land (80 procent) duurt korter dan vijf dagen. Voor een langere vakantie vertrekt een op de zes Nederlandse toeristen naar het buitenland. Bijna 80 procent daarvan speelt zich bin nen Europa af. veen dam/anp - Het aardappel- zetmeelconcem Avebe kan de komende jaren toch blijven re kenen op subsidies uit Brussel. Dat zei voorzitter A Maarsingh van de afdeling akkerbouw van de land- en tuinbouworganisa tie LTO Nederland gisteren. Hij zei over nog geheime stukken te beschikken van de Europees commissaris voor landbouw, Fischler, waaruit dat blijkt Een Brusselse ambtenaar bevestigde in grote lijnen Maarsinghs inter pretatie. Aardappelboeren krijgen nu geen steun uit Brussel, zetmeel- fabrieken wel. Avebe geeft die steun door aan de landbouwers, naar rato van de geleverde hoe veelheid aardappelen. Commis saris Fischler wil van dit systeem af en wil de compensatie vanaf 2004 rechtstreeks aan de boeren overmaken. LTO Nederland heeft zich hevig tegen dit voorstel verzet. De boeren worden dan wel gesti muleerd tot verbouwen, maar niet tot leveren van het gewas. door onze correspondent Harm Harkema londen - Zelfs in Londen zie je nauwelijks nog Rolls-Royces rij den, ook de koningin rijdt tegen woordig Bentley. Maar als het aan de nieuwe Duitse eigenaar BMW ligt, timmert het legendari sche, maar ietwat verslofte auto merk binnenkort weer nadrukke lijk aan de weg. Eind vorige week mocht de Brit se pers een blik werpen op de nieuwe Rolls-Royce Phantom, deze week wordt hij aan het pu bliek getoond tijdens de jaarlijk se autoshow in Detroit De goedkoopste uitvoering moet zo'n 330.000 euro (exclusief be lastingen) kosten, en natuurlijk zit voor dat bedrag alles erop en eraan. Bijzonder handig zijn bij voorbeeld de paraplu's in de binnenkant van de deur, die met een druk op een knop te voorschijn komen. De Spirit of Ecstacy, het be faamde gevleugelde beeldje op de motorkap, zinkt met een druk op een ander knopje in de carrosserie weg, om het te be hoeden voor diefstal. En als het bijna zes meter lange bakbeest tot stilstand komt, draait het middelste deel van de wielen nog even door totdat het beeld merk 'RR' goed leesbaar in hori zontale stand staat. Nog een aardigheidje: de achterportieren slaan - net als vroeger in een koets - naar achteren open, zo- De nieuwe Rolls-Royce heeft volgens de Daily Express een radiator 'zo groot als Wales'. Foto: AP/Tim Ockenden dat de passagier frontaal en ma jesteitelijk naar buiten kan stap pen. Een kniesoor die er op let dat de motor van BMW is en in Duits land is gemaakt, evenals de alu minium carrosserie en de auto matische versnellingsbak. De re censent van de Daily Express is zo iemand, want hij schreef: „Dit is wat er gebeurt als je Duitsers er met een traditioneel Brits instituut vandoor laat gaan. Een radiator zo groot als Wales en achteruitslaande zelf moorddeuren." Ook Michael Shrimpton, die in 1998 vergeefs actie voerde om Rolls-Royce in Britse handen te houden, moet niks van de nieuwe Phantom hebben: „Ik denk niet dat veel mensen hun auto zullen willen inruilen voor deze nieuwe BMW." Maar over het algemeen zijn de reacties positief. Meer dan in bijvoorbeeld Duitsland en Frankrijk zijn de Britten met hun vele aan de beurs genoteer de ondernemingen gewend aan buitenlandse aandeelhouders. Zo is vrijwel de gehele Britse au toindustrie al jaren in vreemde handen en er woei evenmin een storm door het land toen een Ja panse investeringsbank enkele jaren geleden 2600 pubs en 1500 wedkantoren opkocht. Dat Rolls-Royce vooral nog een naam was die in de praktijk nauwelijks meer meetelt, heeft onder andere te maken met de vreemde eigendomsconst van de afgelopen jaren. Ta Rolls-Royce Motors samer Bentley in 1998 door het i^ strieconcem Vickers in del* koop werd gedaan, hadde^ wel Volkswagen als BMW belangstelling. VolkswageJJ de strijd, maar ging er aani bij dat de rechten op de mfl naam Rolls-Royce in hand! waren van Rolls-Royce Aeir— space, die die rechten verllfl aan BMW. Pas met ingangt^ januari van dit jaar mag die naam gebruiken. De afgelopen vier jaar heef Volkswagen in de gezameii— Bentley/Rolls- Roycefabriej|( Crewe meer dan een miljai ro geïnvesteerd in de vemil wing van Bentley, maar lielf ontwikkeling van Rolls-Ro} welbewust versloffen. Vorij— zijn wereldwijd nog slechtsjfl Rolls-Royces verkocht. BMi hoopt nu met de Phantom marktaandeel in de werels' superrijken terug te winni gaat uit van een verkoop t zo'n duizend exemplaren jaar. BMW heeft de Rolls-Royci ductie ondergebracht in 1 compleet nieuwe fabriek West Sussex, in Zuid-Enge| Ervaring met de productie r super-Britse auto's hebben1 Duitsers al opgedaan. En hi De nieuwe Mini, die wordt maakt in een gloednieuwe briek bij Oxford, en die eve eens van BMW is, werd gist in Detroit gekozen tot auto het jaar in Amerika 5(

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8