'Opleggen sancties betekent oorlog' BUITENLAND Palestijnen niet naar Londen voor overleg 5Geen doe-het-zelfsetje om te klonen Atoomagentschap: Noord-Korea bezit waarschijnlijk kleine hoeveelheid plutonium Bioscoop in Zuid-Korea schrapt James Bond-film 'Lening' breekt Belgische premier op Autoroute du Neige Onderzoeker: kloonbaby's van sekte mogelijk bedrog Onderzoek: Lood leidt tot criminaliteit De beste stuurlui... teem was falen Ariane mislukte lancering ;te Ariane-5-plusra- cember is te wijten •feet in het koelsys- le motor in de eerste eeft een ondcrzoeks- vanochtend be- akt. Het mislukken cering op 11 decem- de basis Kourou in rana was een harde genslag voor de Euro- tevaart. Drie minuten keloze start viel de oevoer uit. De ing bracht de Ariane ontploffing, waarop n de twee satellieten Ie ruimte had moeten Ji de Atlantische Oce- fen. Volgens de Euro- Kevaartorganisatie e lancering ongeveer fen euro gemoeid. verwonde |n in brand Je auto van de vorige [gestoken rabbijn Ga- li is gisteren in brand jlHet voertuig stond in jrgarage van zijn flat in [hoofdstad. Dat heeft [bekendgemaakt. De e ontving recent Jreigingen waarin van Brdt gesproken op alle kan de Palestijnen. werd vrijdag in zijn j in het centrum van een mes in zijn buik Hij raakte daardoor gewond, en kon "de dag het ziekenhuis ten. De dader is De liberaal-joodse eitte onlangs voor nden tussen joden godsdiensten, in het de islam. 'a laat hten vrij Rwanda worden de- tussen de 30.000 en ngenen in voorar- amelijk verdachten lkerenmoord in 1994, op vrije voeten ge- e mensen hebben bij- bekend mee te heb- aan de volkeren en toen tussen de 14 oud. Ook zeer oude zieke mensen wor- laten, aldus minister 'e Jean de Dieu Mucyo ij benadrukte dat het estiemaatregel is. isen worden berecht op vrije voeten zijn.'' zitten momenteel 115.000 mensen in de Negentig procent beschuldigd van aan de slachting door eerderheid van bijna n Tutsi's en gematig- in 1994. dinsdag 7 januari 2003 onder deling AP) - De 31-jarige chologiestudent die eigde gebouwen in centrum van Frank- ten te vliegen, wordt lerzoek opgenomen in Ihiatrisch ziekenhuis, [t een rechtbank in jt gisteren bepaald. De fvil dat de toerekenings- ieid van de man wordt jcht. De premier van de I Hessen, Roland Koch, ji onderzoek naar de Ing van kleine luchtha- Igekondigd. De verwar- I had het vliegtuigje ge- p een vliegveld in Ba len bij Darmstadt. tale betoging lievervuiling jngeveer 100.000 men- Igisteravond in de Ipaanse havenstad Vigo opgegaan om te de en tegen* de oliever- roorzaakt door de ge- lietanker Prestige. De verweet de regering er Aznar onvoldoen- ben gedaan om een tastrofe te voorkomen, de Spaanse televisie demonstranten het van de verantwoorde- tici. e gevechten rkust - In Ivoorkust is het nd opnieuw tot ge- gekomen tussen rebel- ranse militairen bij in het westen van het t was de tweede con- e op een dag. Bij beide en samen werden dertig gedood en raakten ne- se soldaten gewond, ft een legerwoordvoer- irijs bekendgemaakt, llen zijn tot nu toe vijf _s geraakt met Franse die in Duékoué zijn ge- e Fransen moeten de "dhaven in de voor- ranse kolonie, sinds de e regering op 18 okto- bestand sloot met op- militairen, die op 19 er een mislukte staats ieegden. Dat bestand teeds geschonden. seoul/ap-anp - Noord-Korea heeft de internationale gemeen schap gewaarschuwd dat sanc ties tegen het land zullen leiden tot een 'genadeloze oorlog'. De boodschap werd vandaag ver spreid door het staatspersbureau KCNA. Vermoedelijk is de boodschap een reactie op de dreiging met sancties die het Internationale Atoomagentschap van de Ver enigde Naties (IAEA) gisteren in bedekte termen uitte. Het gaf Noord-Korea een laatste kans zijn nucleaire programma te staken en de VN-inspecteurs, die eerder het land werden uit gezet, weer toe te laten. Mocht Pyongyang in gebreke blijven, dan zal de kwestie wor den voorgelegd aan de Veilig heidsraad, verklaarde de direc teur van het agentschap Moha- med el-Baradei. Hoewel het IAEA niet specifiek uitweidde over de gevolgen daarvan, is het rapporteren van een schending van de interna tionale verplichtingen aan de Veiligheidsraad een eerste stap in de richting van het opleggen van sancties. Pyongyang haalde vandaag fel uit naar de Amerikaanse rege ring in Washington en beschul digde die van het voeren van een beleid van 'totale economi sche sancties gericht op het iso leren en onderdrukken van Noord-Korea'. „Sancties beteke nen oorlog, en de oorlog kent geen genade", vervolgde KCNA. Het Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA) meldde vanochtend dat Noord-Korea waarschijnlijk een kleine hoe veelheid plutonium en ander ra dioactief materiaal heeft. Dat zou zijn opgeslagen in de kern centrale van Yongbyon. De be vinding staat in een document dat is overhandigd aan de 35 landen die gisteren op een spoedzitting bijeenkwamen om over Noord-Korea's kernwapen programma te praten, aldus het Japanse persbureau Kyodo. De nucleaire installaties in het land zijn onder toezicht van VN- wapeninspecteurs in 1994 bui ten werking gesteld. Volgens een akkoord met de VS zou Pyongy ang afzien van zijn nucleaire ambities, en zou Amerika hel pen bij de bouw van kerncen trales voor vreedzame doelein den. Eind vorig jaar zei Noord-Korea dat de VS zich niet aan die af spraken houden en stelde daar om de centrale bij Yongbyon weer in werking. Die kan pluto nium voor kernbommen ma ken. Het IAEA vreest nu dat dat sinds de openstelling inderdaad weer is gebeurd. De hoeveelheid zou wel te klein zijn om een kern bom mee te maken, maar is wel weer genoeg voor een zoge noemde 'vuile bom' die bij ont ploffing radioactief materiaal verspreidt. De organisatie wil dat Yongbyon weer dichtgaat en onder controle komt van de VN- inspecteurs. Het zoeken naar een diploma tieke oplossing voor de situatie rond Noord-Korea's hervatting van het nucleaire programma ging vandaag voort. De Zuid- Koreaanse veiligheidsadviseur Yim Sung-joon reisde af naar de VS voor overleg over het onder werp met zijn ambtsgenoot Condoleezza Rice en andere re geringsfunctionarissen. seoul/ap - Onder druk van het publiek heeft een bio scoop in de buurt van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul de vertoning van de nieuwste James Bondfilm af gelast. Zuid-Koreaanse critici vinden dat de film Noord- Korea ten onrechte afschil dert als een duivels regime. De bioscoop Broadway Ci nema nam het besluit nadat de film 'Die Another Day" enkele dagen had gedraaid. De film trok weinig bezoe kers en veel kritiek, zei een medewerker van de bio scoop gisteren. In de film wordt James Bond naar Noord-Korea gestuurd om een communistische of ficier te bespioneren die een invasie in Zuid-Korea voor bereidt. De Britse spion wordt gevangen genomen en gemarteld. Voordat de film in Zuid-Korea werd uit gebracht, bekritiseerde Noord-Korea hem als het nieuwste voorbeeld van de 'corrupte sekscultuur' in de Verenigde Staten. Ondanks oproepen om de film te boycotten, zijn vele Zuid-Koreanen er al naartoe gegaan sinds de première op Oudejaarsdag. Plaatselijke media meldden gisteren dat de film op de vijfde plaats staat van publiekstrekkers. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De Belgische premier Guy Verhofstadt zou een lening van 50.000 euro verdonkere maand hebben. Het geld werd in 1988 door zijn ex-partijgenoot en voormalig penningmeester van de Vlaamse Liberalen, Leo Goovaerts, op de privé-rekening van de premier gestort. Volgens Verhofstadt, die toegeeft dat hij het geld nooit heeft terugbe taald, ging het om een gift aan de partij. Goovaerts werd begin 1999 uit de VLD gezet, zogenaamd om dat hij in een interview kritiek had gespuid op Verhofstadt. Volgens Goovaerts was het ge hakketak over de nooit terugbe taalde lening de ware reden waarom de liberalen hem niet meer lustten, zo beweert hij nu in een interview in de Financi eel-Economische Tijd. Verhofstadt reageerde gisteren verbolgen op de 'ronduit crapu- leuze' aantijgingen van Goo vaerts. Volgens hem gaat het om 'een aaneenrijging van leugens'. Goovaerts, tussen 1995 en 1999 Vlaams en Brussels parlements lid namens de VLD, beweert dat Verhofstadt in 1988 een per soonlijke lening bij hem afsloot voor een bedrag van twee mil joen Belgische franken. Het geld werd op een privé-rekening van de toenmalige oppositieleider gestort. Op het overschrijffor- mulier stond duidelijk de ver melding 'lening'. Verhofstadt op zijn beurt stortte het geld enkele dagen later in de partijkas. Hij had nog een schuld te vereffenen. De toen malige oppositieleider had na melijk geld uit de partij gebruikt om zijn eigen campagne te be kostigen. Tien jaar later is de lening echter nog steeds niet terugbetaald en Goovaerts wordt naar eigen zeg gen ongeduldig. Besloten wordt de lening om te zetten in een gift, in ruil voor een verkiesbare plaats op de senaatslijst. In plaats daarvan wordt hij echter, na een ophefmakend interview, door de partijtop aan de straat gezet. Goovaerts begint daarop een rechtszaak tegen Verhofstadt. Prompt zou hij enkele lucratieve voorstellen hebben gekregen van de partijtop. Zo zou hij, als hij de klacht introk, benoemd worden tot hulpje van minister van justitie Mare Verwilghen, om hem te helpen de gerechte lijke achterstand in Brussel weg te werken. Verhofstadt ontkent stellig. Goo vaerts is er volgens de premier op uit de VLD schade te berok kenen. Goovaerts maakte het voorbije weekeinde bekend dat hij een eigen partij wil oprich ten. De oud-senator gokt op de steun van ontevreden partijge noten en proteststemmers, die nu nog hun toevlucht zoeken bij het extreemrechtse Vlaams Blok. Goovaerts kan alvast op de sym pathie rekenen van de liberale Europarlementariër Ward Bey- sen. Die heeft in Antwerpen, uit onvrede met het in zijn ogen te gematigde beleid van zijn eigen partij, het rechts-conservatieve Liberaal Appèl opgericht. Verhofstadt zit inmiddels flink met de kwestie in zijn maag. De oppositiepartij CD&V heeft al la ten weten opheldering te wen sen over de geldkwestie. Volgens de Vlaamse christen-democra ten moet de premier bewijzen dat hij zich niet schuldig heeft gemaakt aan persoonlijke verrij king en 'het gemarchandeer met politieke posten'. guernsey - Een Nederlands vrachtschip in aanbouw dat op zijn eerste reis vastliep op de rotsen van het eiland Guernsey, zal daar waar schijnlijk nog ongeveer een week vastzitten. Na reparaties en het wegpompen van een deel van de ballast kunnen de bergers pogen het vaartuig los te trekken. De Vermontborg werd van Roemenië naar Ne derland gesleept om in Eemshaven te worden afgebouwd. Vrijdag brak de sleeptros tijdens slecht weer, en liep het schip op de rotsen van het Britse eiland voor de Bretonse kust. Het trekt er veel belang stelling van bewoners en toeristen. De werf schat de schade aan de 134 meter lange romp op 4 tot 5 miljoen euro. De gaten die in de Ver montborg zijn geslagen, worden op dit moment gedicht. Aan het ein de van de week moet duidelijk worden wanneer de eerste poging zal worden ondernomen om het schip vlot te trekken, aldus een zegsman van Smit Salvage. Foto: Reuters/Kieran Doherty door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Britse regering heeft Israël tot de orde geroepen omdat het de Palestijnen heeft verboden naar Londen te reizen voor een conferentie over de hervorming van hun bestuur. Minister van buitenlandse zaken Jack Straw heeft zijn Israëlische collega Benjamin Netanyahu gevraagd het besluit te herzien, maar hij kreeg nul op het rekest. Israël heeft de maatregel geno men als reactie op de dubbele zelfmoordaanslag van zondag avond in Tel Aviv, waarbij 23 mensen omkwamen. De aanslag is uitgevoerd door een in Nablus gevestigde cel van de Aksa-bri- gade van Yasser Arafats Fatah- beweging. Volgens de Israëli sche veiligheidsdienst is de cel ook verantwoordelijk voor eer dere aanslagen in dezelfde wijk van Tel Aviv, en in de kibboet sen Netzer, Kfar Sava en Beit Sha'an. Het was de bedoeling dat de conferentie in Londen op vol gende week maandag en dins dag zou worden bijgewoond door delegaties uit de Palestijnse gebieden, Egypte, Jordanië en Saudi-Arabië. Niet alleen de Britse, maar ook de Amerikaan se regering betreurt het Israëli sche besluit de Palestijnen niet te laten vertrekken. Het uitreisverbod voor de Pales tijnse delegatie is een van de maatregelen die Israël heeft ge nomen na de aanslag van zon dag. Het heeft verder besloten drie Palestijnse instituten voor hoger onderwijs te sluiten. Het gaat om het Islamitische College en een technische hogeschool in Hebron, en de al-Quds Uni versiteit in Jeruzalem. Het Israëlische leger heeft af gelopen nacht bij het vluchtelin genkamp al-Maghazi in de Ga- zastrook twee Palestijnen ge dood. Gisteravond kwam daar al een Palestijn om het leven bij een schermutseling tussen ge wapende Palestijnen en het le ger. De lichamen van de twee 25-ja- rige mannen zijn vanochtend gevonden. Volgens Israël ging het om een militaire actie rond het kamp. Gewapende Palestij nen zouden het vuur hebben geopend op soldaten die terug schoten. Marseille - Nederlands toeristen op weg naar Span je zijn met hun caravan vast komen te staan op de A7 in Zuid-Frankrijk, normaal bekend als de Auto route du Soleil. Hevige sneeuwval leidde gister avond tot grote verkeersproblemen. Verscheidene stukken snelweg, zoals die tussen Arles en NTmes en tussen Perpignan en de Spaanse grens, zijn niet te berijden. De luchthavens van NTmes en Montpel- lier zijn gesloten, aldus politie en brandweer. Afge lopen weekeinde leidden sneeuw en ijzel al tot gro te verkeersproblemen in het noorden van Frankrijk. Foto: Reuters/Georges Bartoli washington/afp-ap - De Ameri kaanse journalist Michael Guil len, die het wetenschappelijk onderzoek coördineert naar de echtheid van wat de eerste ge kloonde baby zou zijn, heeft het onderzoek opgeschort. Dat heeft hij gisteren bekendge maakt. Daarbij opperde hij de mogelijkheid dat de Raelian- sekte het verhaal heeft verzon nen. Het mensenkloneringsbedrijf Clonaid van de sekte maakte eind vorig jaar bekend dat op tweede kerstdag de eerste kloonbaby ter wereld was geko men. Het meisje, Eve, zou de kloon zijn van de vrouw die haar ter wereld heeft gebracht. De twee zouden dus genetisch identiek moeten zijn, maar daarvoor is geen bewijs gele verd. „Ik heb vanmorgen het onaf hankelijke echtheidsonderzoek opgeschort dat moet aantonen of er wel of niet een kloonbaby is geboren. Het team van weten schappers heeft moeder en kind niet mogen zien, en kan dus niet zelf nagaan of de claim juist is", aldus Guillen in een gisteren ge publiceerde verklaring. „Met andere woorden, het is nog altijd heel goed mogelijk dat de bekendmaldng van Clonaid deel uitmaakt van een geraffi neerd bedrog met de bedoeling de Raelian-sekte publiciteit te bezorgen", vervolgde de weten schapsjournalist. Hij verklaarde zich bereid het onderzoek voort te zetten als hij moeder en kind mag bezoeken. In reactie op de mededeling van Guillen zei woordvoerster Nadi- ne Gary van Clonaid heel ver baasd te zijn. „Ik ben er niet van op de hoogte", zei ze desge vraagd. Volgens haar verwachtte directrice Brigitte Boisselier van Clonaid juist eind van de mid dag een antwoord van de veron derstelde ouders of die toestem men in DNA-onderzoeken. Het mensenkloneringsbedrijf Clonaid, waarvan het kantoor is gevestigd in Las Vegas, is opge richt door de Raelians. De in Ca nada gevormde sekte gelooft dat de mens is gekloond van bui tenaardse wezens die 25.000 jaar geleden op aarde zijn geland. Clonaid maakte in het weekein de bekend dat bij een Neder landse vrouw een tweede kloon baby was geboren. Het bedrijf kondigde verder aan dat in de komende weken nog drie kloon baby's geboren worden. Enig bewijs is nog niet geleverd. Jour nalist Guillen heeft gezegd dat hij geen relatie met Clonaid on derhoudt. De New York Times meldde echter zondag dat Guil len enkele maanden geleden had geprobeerd een exclusieve reportage van de eerste ge kloonde baby van Clonaid aan grote radio- en tv-stations te verkopen. door Floor de Booys den haag - Het omstreden Ame rikaanse bedrijf Clonaid biedt op zijn internetsite een apparaat aan, waarmee het volgens Clo naid mogelijk is om thuis te klo nen. De RMX568, kosten 6.000 euro, wordt opgehemeld als een nieuwe uitvinding, waarmee in tussen twee gekloonde kinderen (in de VS en in Nederland) zou den zijn 'gefabriceerd'. Clonaid, dat nauw verwant is met de Ra- elian-sekte liegt, aldus de Nij meegse prof. A. Geurts van Kes- sel. Volgens Geurts bestaat de RMX568 al sinds de jaren zeven tig. „Ze zijn volledig achter haald. Ze werden destijds ge bruikt om via elektrische schok ken DNA- materiaal in te bren gen in cellen. Er is toen met be hulp van die apparaten veel ge- experimenteerd met menselijk DNA in hamsters", zegt Geurts van Kessel, lid van de afdeling humane genetica van het Rad boud Universitair Medisch Cen trum in Nijmegen. Het enige wat nieuw zou kun nen zijn aan het door Clonaid 'uitgevonden' apparaat, is dat het door middel van elektro shocks de wand van een eicel doordringbaar zou maken. „Dat is nodig om de kem uit de eicel te halen en deze lege eicel op te vullen met een gedifferentieerde stamcel. Dat is namelijk het principe van kerntransplantatie, de techniek waarmee in 1997 het beroemde schaap Dolly tot Balkenende: Klonen is beschamende activiteit Minister Donner van justitie onderzoekt de mogelijkheden om betrokkenen bij het vermeende klonen van mensen te vervolgen. Premier Balkenende maakte gisteren tijdens een verkiezingsbijeenkomst bij dagblad De Gelderlander in Nij megen bekend dat hij zijn partijgenoot heeft gevraagd actie te ondernemen. Hoewel ieder bewijs ontbreekt dat er baby's zouden zijn gekloond, neemt Balkenende de berichten rond het bedrijf Clonaid serieus. „De verantwoordelijke medici en ouders moeten we hierop aanspreken. We begeven ons op een hellend vlak. Een beschamende activiteit, de ethiek is ver te zoeken. Dit is niet toelaatbaar", aldus Balkenende gister avond. stand kwam en waarmee Clo naid nu beweert mensen te kunnen klonen", aldus Geurts van Kessel. „Maar de informatie die Clonaid op internet over het apparaat geeft, is zó summier en vaag dat het giswerk blijft." De Nijmeegse professor in de humane genetica sluit echter niet uit dat kerntransplantatie met het Clonaid-apparaat mo gelijk is, alleen is het absoluut niet bruikbaar voor particulie ren die zelf willen klonen. „Het is geen doe-het-zelfsetje, hoewel Clonaid dat op de site wel sug gereert", aldus Geurts van Kes sel. Het grootste probleem is dat een particulier niet zomaar aan eicellen komt. „Maar mocht ie mand toch eicellen in zijn bezit hebben, dan nog is het prak tisch vrijwel onmogelijk. Klonen is namelijk een zeer secuur, spe cialistisch werkje. Daarvoor moet je veel ervaring met micro scopen hebben, dat kan een leek niet zomaar." Dat Clonaid in staat zou zijn om in de toekomst HIV-besmette stellen via klonen een gezond kind te geven, sluit de Nijmeeg se professor niet geheel uit. „In theorie is het mogelijk om het virus via klonen te omzeilen. Het zit namelijk uitsluitend in het bloed. Dus als je een huidcel van de HIV-besmette moeder in een lege eicel kunt inbrengen zou daar een gezonde baby uit kunnen voortkomen." Geurts van Kessel noemt de ex perimenten van Clonaid verwer pelijk, en vindt dat het Ameri kaanse bedrijf eerst eens met bewijsmateriaal moet komen. „Ze jagen mensen die geen kin deren kunnen krijgen nu het hoofd op hol. En verdienen daarmee waarschijnlijk veel geld. Want wie wanhopig is, is wel bereid om 200.000 euro te betalen voor een poging om via klonen een kindje te krijgen. Maar ik lees op de site van Clo naid nergens dat het geld wordt teruggeven als de poging is mis lukt" Ook het commerciële Ameri kaanse stamcelbedrijf Cryo-Cell keurt de experimenten van Clo naid af. „Het is etisch én maat schappelijk onverantwoord wat Clonaid doet. Hoewel ik abso luut niet geloof dat die gekloon de baby's echt bestaan. Maar ze zaaien zo wel veel verwarring", stelt C. Kleinbloesem, manager van de sinds 2001 in Zutphen gevestigde Nederlandse afdeling van Cryo-Cell, dat net als Clo naid tegen betaling stamcellen opslaat. „Maar wij werken niet met stamcellen van speciaal daarvoor gekweekte menselijke embryo's, maar met de aanwe zige stamcellen in navelstreng bloed. Dat is een essentieel ver schil", onderstreept Kleinbloe sem, die het niet prettig vindt dat zijn bedrijf in één adem met Clonaid wordt genoemd. Cryo-Cell heeft geen plannen om in de toekomst ook te gaan klonen, maar verwacht wel veel van experimenten met bewerkte stamcellen. „We zijn nu bezig met stamceltherapie voor hart patiënten en mensen met een bepaalde erfelijke immuunziek- te. De eerste resultaten bij twee proefpatiënten zijn veelbelo vend." londen/anp - Als kinderen worden blootgesteld aan een lage dosering lood, hebben zij later mogelijk een grotere kans om het criminele pad op te gaan. Uit een onderzoek van Amerikaanse wetenschappers blijkt dat jeugdige criminelen een grotere concentratie lood in hun botten hebben dan niet- criminele jongeren. Het is bekend dat hoge concen traties lood giftig zijn, en de ontwikkeling van de hersenen bij kinderen verstoren. Weten schappers zijn het tot nu toe echter niet eens over de gevol gen van blootstelling aan een lage dosering lood over een langere periode. Bij het onderzoek op de univer siteit van Pittsburgh in Pennsyl vania werd door middel van een speciale röntgen-techniek de concentratie lood onder zocht in de botten van 194 ver oordeelde criminele tieners. Die bedroeg 11 deeltjes per mil joen. Uit een vergelijkend onderzoek onder tieners in Pittsburgh die niet in aanraking waren geko men met de politie, bleek dat die slechts 1,5 deeltje lood per miljoen in hun botten hadden. De meest voorkomende manier waarop mensen in aanraking komen met lood, is door drink water uit oude leidingen. Ook uitlaatgassen bevatten lood.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7