Werkstress: meer kans op infectie BINNENLAND 2 LU Limburg maakt balans op Schultz doet geen toezeggingen in Limburg Januari is bijltjesmaand Marktkoopman wil vredesmars naar Bagdad 40m! WD: Walgelijke reactie van Gretta Duisenberg Özgür O. ontkent iedere betrokkenheid moorden 'Terroristen' blijven in voorarrest lood door r9«<£okokken C Jen negen maanden uit Kampen is over- tle gevolgen van her- Tlsteking veroorzaakt 4igokokken C. Het prd donderdag ziek, :UM lunet spoed naar het Ziekenhuis in Gro- jebracht, zo is giste- !t en Ingemaakt. Het afge- >nder l^einde overleed de Dl Tierige gezinsleden kursus (Iels met antibiotica en fysici ?'ng aan, hi.^veiling hoofdstad dinsdag 7 januari 2003 iuw trekt vanaf 1 s sirene raailicht best< - De beveiliging op ions in Amsterdam is ren verscherpt. Op I Duivendrecht en veilleren nu beveili- {werkers van het be- rs Alert Security. Dit [van de Nederlandse en. Het bedrijf Secu- j al toezicht op de sta- r de NS is daar niet ver. „Wij zien graag tieve aanpak", aldus voerder van de NS. veiligers de boosdoe- reken en dat er een JDE»gvan gedrag01"" TEL lgens de NS is het ge rij L eiligheid van treinrei- ie stations nog onder erouq sendd 'p' geld meer steit|uimen vee' "'ts,\ Minister Veerman |h geld meer uit voor ev i en vernietigen van 'n an<jLmderen wanneer eder uva] van de gekke- M°rjfXe BSE heeft voorge en "/overheid betaalt ai roor het afvoeren en van risicodieren. leeft hiertoe besloten met de landbouw- irmee komt een einde len en vernietigen 'eestapels. Land- rorganisatie LTO is leer te spreken. nhuis: Eigen it eerst Het TweeSteden Zie- jiet vestigingen in Til- al wijk gaat in 2003 y geven aan patiënten Midden-Brabant. jn de gisteren gepre- beleidsvisie van het Veel patiënten die regio's op een wacht- komen naar Tilburg ijk voor behandelin- ior zij in dit zieken- jeholpen worden, omen de 'eigen pati- Igens de directie van iBaiiuis in het gedrang, ^ët ziekenhuis tegen- De brandweer en omstreken heeft hoten richtlijn ingevoerd 3n ^;erftbruik van zwaailich- L^enes regelt. Binnen- ada Fiken heeft de nieuwe uite* regelgeving vorig na- $vaardigd na diverse vliecrien met brandweer - spp'i. {n. De richtlijn bepaalt oeristff er ^oe brandweerwa- num ai kruising moeten na- ïlnamj) welk moment ze hun tt en sirene moeten I kap>met welke snelhe- logen rijden en in wel- !S ze zich als gewone leelnemer moeten ge er vijf jaar moeten eerkorpsen zijn om- i 8rii helstt "Houder )t' functie Wethouder Emmy Ko- i de partij Gemeentebe- |it Delfzijl heeft haar ijls wethouder neerge- iMstapt op nu is uitgelekt bizarre deal sloot ^jijgenoot Adriaan Brui- ™j werd na de verkiezin- houder, maar moest I Bruininck maandelijks Tag van 300 euro als te- .tatie betalen. Burge- Le|iEd Haaksman heeft dit -J>nd bevestigd. Hij heeft Beier van justitie mel- eidnaakt van de zaak. Eind "urer viel de partij Ge- |abelangen uiteen. vjrts praten Wadden ing - De winning van uit de Waddenzee lijkt de agenda te zijn ge- "isteren vond op Ter een gesprek plaats een brede groep des- in van milieubeweging, Jtschappij en overheid leerden over gaswin- ikkelvisserij en andere 32. iten in het Waddenge- ko Jncrete voorstellen over alieerwerpen kwamen niet isevorde. Wel werd beves- belangrijk het is om ldJdengebied goed te be- 7.0 maastricht/anp - Spanningen op het werk en vermoeidheid verhogen de kans op acute infec ties zoals verkoudheid, griep en buikgriep. Dit blijkt uit onderzoek van D. Mohren van de Universi teit Maastricht (UM), waarbij ruim 8ooo werknemers uit ver schillende bedrijven drie jaar lang werden gevolgd. Zij hoopt op 31 januari te promoveren. Uit de studie blijkt dat werkne mers aan wie hoge eisen wor den gesteld 20 procent vaker verkouden zijn dan collega's aan wie minder wordt gevraagd. Ook onzekerheid in het werk, bijvoorbeeld door reorganisa ties, leidt tot een toename van vooral griep en buikgriep. Me dewerkers in ploegendienst hebben een grotere kans op in fecties dan dagdienstmedewer kers. Het risico is het grootst on der mensen die in drieploegen dienst werken. Volgens het onderzoek hebben werknemers met klachten van bum-out verder bijna tweemaal zo vaak buikgriep als andere werknemers. Ook werd duidelijk dat werknemers die wegens ver koudheid verzuimden dat vaak doen omdat ze niet gemotiveerd zijn. Ze tonen weinig betrokken heid bij het werk of zijn niet blij met hun baan. Mohren verrichtte haar onder zoek in het kader van een pro ject van NWO (Nederlandse or ganisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek) over Psychische Vermoeidheid in de Arbeidssitu atie. De onderzoeksgroep in Maastricht startte in 1998 met een vragenlijst voor ruim 27.000 werknemers. Meer dan 12.000 mensen reageerden. Jaarlijks ontvingen die daarna een uitge breide vragenlijst en twee keer per jaar een korte lijst, waarin onder meer werd gevraagd naar het optreden van acute infecties. steyl/gpd - „Laat die staatsse cretaris maar eens komen. Kan ze ons uitleggen wat we déér- mee aan moeten vangen", wijst het echtpaar Koekebakker uit Steyl naar de twee autodaken die nog net boven het water uit komen. Ruim een maand zijn ze nu getrouwd. Drie maanden wonen ze in het net gekochte huis langs de Maas in Steyl. „Daar gaat mijn huis met het perfecte uitzicht", verzucht de man des huizes voordat hij op nieuw in tranen uitbarst. De Koekebakkers dachten het huis zonder risico te kunnen ko pen. Er is immers toch een kade aangelegd langs de hele Maas. En inderdaad. Toen het water de afgelopen dagen begon te stijgen, hielden de demontabele schotten de rivier netjes in be dwang. Tot zondagochtend. „Mijn man had beneden een si garetje gerookt en kwam weer terug naar boven. Even later viel de stroom uit." Hoe het water achter de kade is gestroomd, heeft het echtpaar niet kunnen zien. Daar was geen tijd voor. Toen de gedupeerden naar buiten keken, zagen ze al leen nog de daken van hun au to's. .Alleen de televisie hebben we kunnen redden voordat het water ook in huis stond." Terwijl staatssecretaris Melanie Schultz van Haegen (WD, ver keer en waterstaat) bij buurtbe woners binnen kijkt, beginnen de Koekebakkers zich op te win den. „Dat ze hier maar komt kij ken. Die andere huizen hebben geen water meer binnen. Wij wel. Ik wil haar met alle plezier in een bootje naar ons huis va ren." De woede is nog vergroot door de negatieve berichten die de twee van de verzekering heb ben gekregen. De autoverzeke ring keert niet uit en ook voor het huis dreigt de bijdrage 'nul' te blijven. Toch komt er uit de mond van Schultz geen enkele toezegging voor de twee. De hoop is nu ge vestigd op het landelijke calami teitenfonds, legt burgemeester Jan Schrijen van Verüo uit. „De provincie onderzoekt momen teel of deze overstroming aan de voorwaarden voldoet om geld uit het fonds te krijgen." Schultz spreekt in Steyl over een 'onge luk'. De kades die in de voorbije jaren zijn aangelegd, hebben him nut bewezen, stelt ze. Tja, dat er dan eentje doorbreekt, is puur pech hebben. Opvallend is dat Schultz pleit voor meer ri vierverbreding. Met alleen kades kom je er niet, stelt ze. Toch is het juist haar eigen ministerie dat dwarsligt en een groot deel van de rivierverbreding in Noord- en Midden-Limburg te genhoudt. Het geld is er niet voor, was steeds de redenering. De staatssecretaris houdt daar ook nu aan vast. „Het ministerie van natuurbeheer is nog geld aan het zoeken voor de natuur ontwikkeling (die in de over- stroomgebieden moet komen, red.), maar het gaat economisch minder goed met Nederland, dus is er minder geld te vin den." De staatssecretaris vindt ook dat maatregelen die nodig zijn als er door de klimaatverandering meer regen valt, sneller uitge voerd moeten worden dan de huidige plannen van Zand- en Grensmaas. „De inspraakproce dure moet fors bekort worden," bepleit ze. „Want wees nou eer lijk. Niemand had verwacht dat uitvoering van de maatregelen na de wateroverlast van 1993 en 1995 zo lang op zich zouden la ten wachten." Zodra het kwik onder nul komt, gaat het mis den haag/gpd - In januari ster ven veruit de meeste mensen. Per dag overlijden er veertig meer dan gemiddeld. Extreme weers omstandigheden maken dat per sonen vatbaarder zijn voor onder meer hart- en luchtwegziekten. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek kent januari al vanaf 1900 de hoogste sterftecij fers. Per jaar sterven er in Ne derland 140.000 mensen en in de eerste maand van 2002 wa ren dat er al circa 14.000. Dat is drieduizend meer dan het jaar gemiddelde. Januari is vaak de koudste maand van het jaar en de griep komt dan ook veel voor, legt on derzoeker Garssen van het CBS uit. Ondanks de griepprik ster ven in de wintermaanden tien procent meer Nederlanders dan in de zomer. Er is een direct ver band tussen koude temperatu ren en sterfte. Zodra het kwik onder nul komt krijgen mensen last van allerlei kwaaltjes die al maanden sluimerden. Vooral ouderen tussen de 80 en 90 jaar overlijden in de winter. Zij lopen vanwege hun vaak toch al broze gezondheid een verhoogd risico. De laatste jaren neemt hun aandeel door de ver grijzing toe. Het gaat echter niet alleen om oude mensen die toch al 'op het randje leefden', weet onderzoeker Joop Garssen van het CBS. Zowel jongeren als ouderen die last hebben van hart- en vaat ziekten lopen in de winter meet. risico. Door de kou vernauwen de bloedvaten verder. Pijn op de borst die aanvankelijk wordt ge zien als een koudje kan een voorbode zijn van een hartin farct. De stofwisseling gaat lang zamer en dan pompt het hart minder snel. Goede warme kle ding kan al onderkoeling voor komen. De belangrijkste doodsoorzaak is echter de griep. Longarts Huib Kerstjens van het Academisch Ziekenhuis Groningen ziet in de winter het aantal opnames van mensen met luchtwegaandoe ningen duidelijk stijgen. Mensen hebben in de winter een ver minderde weerstand. Dat komt doordat ze in die periode veel binnen zijn met anderen. Het griepvirus kan zich dan via speekseldruppeltjes in de lucht razendsnel verspreiden. Het virus maakt de meeste slachtoffers onder ouderen. De ze groep is veel kwetsbaarder omdat zij minder reserves heeft, zegt de longarts. Ouderen ma ken ook minder snel een wan delingetje in de 'gezonde bui tenlucht' als het flink vriest. Ter wijl beweging een gunstig effect kan hebben. De duizenden griepprikken die jaarlijks worden verstrekt, leiden niet tot een drastische afname. Uit onderzoek blijkt dat 75 pro cent van de risicogroep, waar onder ouderen, al ingeënt wordt. De prik werkt echter niet tegen elk virus. De Wereld Ge zondheidsorganisatie (WHO) maakt elk jaar een vaccinatie te gen twee typen, maar er zijn er veel meer en lang niet iedereen krijgt een prik. Een oplossing is er dus niet echt, bekent de longarts. „We kunnen heel weinig tegen virus sen. Het onderzoek naar anti- virale geneesmiddelen heeft ja ren op een laag pitje gestaan. Dankzij het HIV-virus is het vin den van geneesmiddelen aange wakkerd. „Binnen vijf a tien jaar komen er middelen op de markt die het griepvirus aankunnen." De sterftecijfers blijven de ko mende jaren stabiel met een piek in januari, verwacht onder zoeker Garssen van het CBS. Zo lang er geen wondermiddel te gen griep komt blijven de aan tallen hoog, denkt hij. U heiloo/gpd - Bush en Saddam Hussein poetsen de wapens op. Beiden lieten hun troepen dezer dagen weten dat zij de oorlog zullen winnen. Een oorlog waar Rokus Houweling uit Heiloo niet op zit te wachten. Hij roept de wereld op een vredesmars te houden naar Bagdad. „We moe ten die horror voorkomen. Nu dringt een minderheid de we reld een oorlog op." Woorden van een idealist. „Maar er is toch niks mis met een vredes- ideaal?" Rokus Houweling (46) heeft der tig jaar met brood op de mark ten in Nederland gestaan. Zijn bedrijf heeft hij verkocht, maar nog werkt hij af en toe een paar dagen op de markt. Of hij gaat komkommers plukken in een kas.Als je de mensen op straat of op het werk spreekt, is er nie mand voor een oorlog. Maar als je naar Bush luistert, lijkt er geen weg terug. Het is een oor log om olie en macht waar de gewone mensen onder zullen lijden. Nu kunnen we dat nog voorkomen." Houweling redeneert eenvou dig. „Ik wil met veel medestan ders naar Bagdad. Een mars van de vrede om een einde te ma ken aan de Babylonische spraakverwarring. Vreedzaam verzet. We hoeven er alleen maar te zijn. Als we vijfhonderd man hebben, dan gaan we. En als uit alle landen van de wereld nu eens honderd mensen naar Bagdad zouden gaan, zul je eens zien wat dat teweeg brengt. Dan komt er geen oorlog en moet Bush terugkrabbelen." Maar hoe en wat, met wie en wanneer? Dat zijn vragen waar de marktkoopman nog geen di rect antwoord op heeft. „Het is een idee. Iemand moet er mee beginnen en de bal aan het rol len brengen. Dat doe ik met mijn oproep. Ik ben verder geen goed organisator. Die moet tus sen de medestanders zitten. Ik hoop dat meer mensen wakker worden, want nu gebeurt er niks. De wereld wacht apathisch af, die houding wil ik verande ren." Hoe hij in Bagdad komt? „Ge woon met een vliegtuig of an ders eerst naar een buurland en dan per bus. Als je daar eenmaal bent, word je volgens mij met open armen ontvangen. Die mensen daar zien ook liever de liefde zegevieren in plaats van het zwaard. En Saddam laat ons zo toe, want die ziet ons als menselijk schild om bommen te weren. De enigen die ons tegen zouden willen houden, zijn de Amerikanen. Maar ook in Ame- rika zijn volop mensen die tegen deze oorlog zijn." Houweling wil best zijn eigen vliegticket betalen en verwacht dat veel medestanders dat ook zullen doen. Maar hij verwadbt eigenlijk sponsoring van het be drijfsleven. „Voor veel bedrijven is het sponsoren van een vre desmars goedkoper dan een oorlog waarbij de beurskoersen nog verder naar beneden kelde ren. En het is een betere recla me." Het lijkt kinderlijk eenvoudig, met de bus naar Bagdad en weg zijn de bommen. ,Ach met kin derlijke eenvoud heb ik in het verleden een paar keer heel goe de zaken gedaan en flink geld verdiend. Je mag best denken dat dit een proefballonnetje is, maar deze ballon gaat niet lek. Deze gaat naar de hemel." Waterschappen vrezen hoge kosten door overstroming heerlen/gpd - De Limburgse waterschappen vrezen dat ze diep in de buidel moeten tasten door het hoogwater van de afge lopen dagen. De kosten zijn waarschijnlijk veel hoger dan gemiddeld. Eind deze week moet duidelijk zijn hoeveel geld de overstromingen hebben ge kost. Het waterschap Roer en Overmaas begroot de kosten per hoogwater gemiddeld op 250.000 euro. Dit keer wordt het volgens woordvoerder J. Delsing 'waarschijnlijk een stuk duur der'. De daling van het Maaswater heeft gisteren doorgezet. In Borgharen is het water gezakt tot onder de 44.00 meter. Het crisiscentrum in Maastricht is zondagavond opgeheven. Ook worden de waterkeringen niet meer dag en nacht geïnspec teerd. Ook in Noord-Limburg daalden de waterstanden ge staag. Het Maaswater zakt in Venlo en Well met gemiddeld twee centimeter per uur. De montabele kademuren en nooddijken blijven voorlopig op hun plaats, hebben de water schappen besloten. In de hele provincie zijn er spo radisch problemen met het kwelwater. In Noord-Limburg zijn gisteren op sommige plaat sen zwakke plekken in de dijken afgedekt met folie en grote zandzakken. Het waterschap Peel en Overmaas heeft nog geen idee wat de oorzaak is ge weest van de doorbraak van een kademuur in Tegelen. Daar kwamen zondag enkele wonin gen onder water te staan. On derzoek is pas mogelijk als het water is gezakt.De Limburgse LPF heeft ondertussen per brief de hulp ingeroepen van kroon prins Willem-Alexander. Vol gens de LPF moet hij ervoor zor gen dat er een einde komt aan de eindeloze vergaderingen en discussies over oplossingen' voor de wateroverlast in Lim- burg. tel aviv-den haag/anp - Het WD-Kamerlid Wilders vindt de reactie van Gretta Duisenberg op de aanslagen afgelopen zon dag in Tel Aviv 'eenzijdig en walgelijk'. Duisenberg noemde de aansla gen, waarbij zeker 22 doden en meer dan honderd gewonden vielen, afgrijselijk. Ze tonen vol gens haar nog meer aan dat de geweldsspiraal doorbroken moet worden en er een dialoog moet komen. „Dat kan als Sha ron ophoudt met al die agres sie", zei ze zondag. Die laatste opmerking is Wilders volkomen in het verkeerde keel gat geschoten. „Iemand die een paar uur nadat zoveel mensen op beestachtige wijze zijn ver moord door Palestijnse terroris ten, Israël als de agressor aan wijst, is eenzijdig en walgelijk bezig", zegt Wilders vanuit Tel Aviv. Wilders uitte in een speech gis teravond in Tel Aviv ook kritiek op CDA-minister De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken). Die is volgens hem lafhartig in zijn beleid tegenover landen als Saudië-Arabië, Syrië en Iran, die terroristische bewegingen in Eu ropa steunen. Het WD-Kamerlid is zelf in Is raël om rond de verkiezingstijd de speciale band met Israël te bestendigen. Later deze week zal hij gesprekken hebben met Simon Peres van de Arbeiders partij en met Likud-minister Ne tanyahu van buitenlandse za ken. Donderdag bezoekt hij de Palestijnse Gebieden en spreekt ook daar met een aantal minis ters. alkmaar/anp - özgür O. ont kent elke betrokkenheid bij de moord op Marion en Romy van Buuren op 8 juni 1997. De 25-ja- rige Alkmaarder stond gisteren pro forma terecht voor de recht bank in zijn woonplaats. Justitie beschuldigt hem van moord in vereniging. „Ik wil de officier van justitie be danken voor het interessante verhaal en ik wil iedereen een gelukkig nieuwjaar toewensen", zei O. tijdens de zitting. „Voor de rest heb ik er niets mee te maken." Özgür O. is de jongere broer van de vermoedelijke hoofddader Okan O.. O kan had destijds een verhouding met Marion. Romy was hun dochter. Okan overleed in mei 1998 in het gevangenis hospitaal in Scheveningen. Marion van Buuren en haar dochtertje Romy werden begin augustus 2002 op aanwijzing van özgür gevonden in de dui nen tussen Bergen en Egmond. Daar lagen zij sinds hun vermis sing, 8 juni 1997, begraven, öz gür verklaarde in juli tegenover de ouders van Marion en tegen over de politie dat hij jaren gele den door zijn oudere broer in vertrouwen was genomen, maar dat hij niet langer met het ge heim kon leven. Doordat özgür verschillende verklaringen aflegde, verander de hij van getuige in verdachte. Na een vakantie in zijn geboor teland Turkije werd hij in sep tember gearresteerd op verden king van betrokkenheid bij de moorden. „Ik heb iets goeds gedaan, maar heb stank voor dank gekregen", aldus de verdachte. Volgens officier van justitie C. de Jong is echter uit een recon structie gebleken dat Okan het graf nooit alleen kan hebben ge graven. Bovendien had de onge neeslijk zieke van tevoren aan gekondigd dat als hij dood ging, zijn familie mee moest. Dat gold niet alleen voor Marion, maar ook voor zijn dochter. Zonder moeder zou zij anders geen le ven hebben. De inhoudelijke behandeling van de zaak is op 12 maart. In Middelaar wordt het overtollig water weggepompt. Op de foto rechts ruilt staatssecretaris Schultz in het Limburgse Steyl de schoenen in voor laarzen om de voeten droog te houden. Gedeputeerde Vestjens is behulpzaam en houdt geduldig haar tasje vast. Foto's: GPD/Oo Visser en ANP/Marcel van Hoorn rotterdajm/anp - Vier vermeen de terroristen moeten in voorar rest blijven. Dat heeft de raadka mer van de rechtbank in Rotter dam gisteren beslist, zegt een woordvoerder van het landelijk parket van het OM. Woensdag bepaalde de raadkamer al dat ook drie andere verdachten van terroristische activiteiten in voorlopige hechtenis moesten blijven. Hun advocaten hebben om het opheffen van hun voor arrest verzocht, na de vrijspraak 18 december van een andere groep 'terroristen'. Deze vier vrijgesproken mannen waren de eersten die zich in Ne derland voor de rechter moes ten verantwoorden voor ver moedelijke terroristische activi teiten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5