GESPREK VAN DE DAG 'Zo leer je buurtbewoners kennen West-Afrika moet Peter Klashorst niet 'Elkaar groeten is code onder motorrijders' 'Op smalle bospaadjes moet je wel groeten' i I 3°:[ Reactie op 'Concertpianist duikt onder met kinderen' Naschrift hoofdredactie Eigen schuld Geënsceneerd zwaaien bij opening groetzone in Rotterdams straatje MENSELIJK BRAM PEPER en NEELIE KROES wonen sinds enige tijd gescheiden van elkaar. Dat heeft de oud-minister van bin nenlandse zaken en ex-burgervader van Rotterdam beves tigd. Hij woont sinds enige tijd in Den Haag, terwijl zijn vrouw - oud-minister van verkeer en waterstaat - in Wasse naar is gebleven. Het paar, dat al elf jaar samen is, zou volgens Peper overigens niet in scheiding liggen. De ech telieden zouden er gewoon 'behoefte aan hebben een tijd je gescheiden te opereren', aldus Peper. Ook Kroes gaat niet uit van een definitieve breuk: ,,Je begint immers aan iets om er een succes van te maken", zegt ze in De Tele graaf. Foto: GPD De Australische zangeres en actrice NATALIE IM- BRUGLIA is verloofd met de zanger Daniel Johns van de popband Silverchair. Platenmaatschappij EMI maakte het nieuws bekend nadat er vlak voor kerst speculaties de ronde deden over een aanstaand huwe lijk van Imbruglia met het bandlid. Het stel werd vori ge week in een juweliers zaak nabij de Australische stad Sydney gezien waar ze een ring uitzochten. Het koppel, dat in Groot-Brit- tannië woont en in hun va derland op vakantie was, heeft nog geen trouwdatum bekendgemaakt. Imbruglia kreeg in 2002 een MTV Vi deo Music Awards uitge reikt. Foto: AP Veertien brandweerlieden en een kraanwagen zijn gisteren ingezet om een 350 KILO ZWARE DUITSER uit zijn huis te tillen voor een ziekenhuisbezoek. De man was eerder gevallen in zijn Hamburgse appartement op de tweede etage. Om hem voor onderzoek naar een ziekenhuis te krij gen, werden ook een truck en een speciale stretcher ge bruikt. Jip en Janneke, het door Annie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp gescha pen kleuterduo, jubileren. Het is precies VIJFTIG JAAR gelden dat het twee tal werd gecreëerd. Op 13 september 1953 vesche- nen Jip en Janneke voor het eerst en wel in Het Pa rool, de krant waar Schmidt toentertijd werkzaam was. Uitgeverij Querido komt met een Jip en Janneke Ju bileumboek, een prenten boek en een vakantieboek. Bovendien worden de vijf tig mooiste tekeningen van Westendorp allemaal vijftig keer gereproduceerd. Zo onstaan er vijftig identieke tentoonstellingen, die boekhandels naar hun stad kunnen halen. De landelij- ke opening van de exposi ties heeft plaats op 19 mei, een dag voor de geboorte dag van Schmidt. Ook krij gen kinderopvangcentra en basischolen volgende maand een actiepakket met speel- en lessugges ties. Querido nodigt scho len uit op 23 mei Jip en Jannekeverkiezingen te houden om de kleuters te vinden die het meest op Jip en Janneke lijken. Foto: GPD 'Koop maar een WINNEND STAATSLOT' dreven de KNVB-bonzen in juli de spot met de wanhopige delegatie van het noodlijdende Fortuna Sittard. De verstokte fans Christel Derks en Erik-Jan Spaan volgden het 'advies' let terlijk op en kochten zowaar een gouden lot. Op nieuw jaarsdag wonnen ze 500.000 euro voor hun noodlijdende club. Het zou zelfs het dubbele zijn geweest, ware het niet dat het duo slechts een half lot had aangeschaft. Derks en Spaan startten hun staatslotenactie nog voordat de licen tiecommissie Fortuna, op het laatste moment, een ticket voor dit voetbalseizoen schonk. Het tweetal riep de fans op om massaal een lot te doneren. De actie leverde veel publiciteit op maar de grote klapper bleef jammerlijk uit. Op de valreep besloten de initiatiefnemers het nog één keer te proberen, bij de Oudejaarsloterij. Derks: ,,We heb ben bij deze trekking bewust op de eindcijfers gelet. Het winnende lot eindigde op 95, het jaar waarin Fortuna kampioen van de eerste divisie werd." De inhoud van het artikel op 27 december jongstleden in deze krant over Alexander Waren- berg, die onze kinderen heeft ontvoerd, is onjuist. Bovendien kunnen dergelijke uitspraken in de media bijzonder schadelijke gevolgen hebben voor onze jon ge kinderen. Volwassenen die nen mijns inziens de breuk in hun huwelijk niet via de pers uit te vechten, maar op de daartoe bestemde plaats, in ons geval bij een onafhankelijke rechter. De procedure die de voogdij over de kinderen zal bepalen, is reeds in gang gezet. Uit een on derzoek door de Raad van Kin derbescherming is gebleken, dat onze kinderen loyaal zijn aan zowel hun moeder als hun va der. Die conclusie onderschijf ik ten volle. Het is dan ook mijn stellige overtuiging dat iedere ouder in een dergelijke situatie de uiterste voorzichtigheid en terughoudendheid jegens zijn of haar kinderen in acht dient te nemen als het gaat om onder linge onenigheid tussen part ners. In de voorlopige omgangsrege ling, vastgesteld door de recht bank, zijn de kinderen aan mij toegewezen. Alexander Waren- berg heeft die afspraak geschon den. In een kort geding van 20 december jongstleden heeft de rechter Alexander Warenberg bevolen de kinderen diezelfde dag bij mij terug te brengen. He laas heeft hij hieraan geen ge hoor gegeven. Sinds 14 decem ber 2002 heb ik taal noch teken vernomen van onze kinderen. Ik maak mij grote zorgen om mijn kinderen en hun gezond heid. Ik hoop dat zij spoedig weer thuis zullen zijn. de moeder van Tim, Constance en Philip Warenberg De hoofdredactie van deze krant betreurt het plaatsen van het ar tikel 'Concertpianist duikt onder met kinderen' op 27 december jl. De schrijver van het bewuste artikel heeft geen wederhoor toegepast. Meningen worden weergegeven als feiten. Ook de vorm waarin het artikel is gego ten, strookt niet met de traditie van deze krant. Zo betreurt de hoofdredactie in het bijzonder het bij naam en toenaam noe men van de kinderen. De krant dient in privé-aangelegenheden uiterste terughoudendheid te betrachten, vooral wanneer het belang van mindeijarige kinde ren in het geding is. de hoofdredactie Voor motorrijders is de kwestie geen kwestie. Er wordt altijd gegroet. Het is een vertrouwd gezicht op de wegen: een gehandschoende hand die om hoog gaat, onmiddellijk gevolgd door eenzelfde gebaar op de andere weghelft. Peet Veldhuizen (44), eigenaar van elf motoren, rijdt al meer dan vijfentwintig jaar en hij weet niet beter. „Er zijn twee codes onder motorrijders: je groet elkaar en je stopt als een ander pech heeft. Nou is dat laatste met de komst van de mobiele telefoon wat minder geworden, maar de eerste code blijft recht overeind staan. Het gaat zelfs nog verder: als ik ergens bij een wegrestaurant een paar motoren zie staan, is de kans groter dat ik stop dan wanneer ik een lege parkeerplaats zie. En als daar dan ook nog eens een oude Engelse mo tor bij staat, dan ben ik helemaal verkocht. Dan stap ik er onmiddellijk op af." Het draait allemaal om herkenning, weet hij. Vroeger, toen hij begon op de motor, was er heel sterk dat gevoel van solidariteiit. „Het was een klei ne groep, een soort subcultuur. Je had dezelfde ideeën over vrijheid en je waardeerde dat van el kaar. Het vreemde is dat wat diit betreft individua listen tegelijkertijd kuddedieren zijn. Of is dat te fi losofisch?" Die houding is er nog steeds, zegt Veldhuizen. Wat er wel is gebei.ird, is dat de groep aanmerkelijk groter is geworde n. Dat leidt soms tot een aanpassing in het zwaaigedrag. Als je op een middag al honderd keer gezwaaid hebt, zegt hij, dan krijg je er ook wel een beetje genoe „Wat je vervolgens ziet, is dat mensen gaan teren. Harley-rijders doen dat bijvoorbeeld vinden dat iedereen die geen Harley heeft geen echte motorrijder is. Daar hoef je dus niet naar te zwaaien. Of 's winters, als er ve der motoren op de weg zijn, wordt er snelle zwaaid. Zo maakt iedereen zijn eigen afweg Maar in principe wordt er altijd gegroet. Soi hartelijker dan anders, maar toch." De balans is opgemaakt. Vorige jaar was liet slechtste beursjaar sinds de Tweede We reldoorlog. De gemiddelde belegger verloor 40%. Miljarden zijn verdampt. En de verliezers zijn boos op iedereen, behal ve op zichzelf. Banken hebben gejokt of kritiekloos meegedroomd. de ar me belegger wist weer eens van niets. Ik begrijp dat niet. Volgens mij had iedereen kunnen weten dat de beurskoersen inmiddels een lucht kasteel waren. Je gelooft toch niet zo maar alles? Ik geef u een voorbeeld dat mij altijd is bijgebleven. Drie jaar te rug, meen ik, stond in de krant dat in ternetbedrijf Amazon.com op de beurs meer waard was dan General Motors. Nu is General Motors een bedrijf dat in zijn lange geschiedenis honderden miljoe nen auto's heeft geproduceerd. Die auto's de den het en werden verkocht, gemiddeld ook met winst. General Motors bezit enorm veel grond, gebouwen, machines en patenten. Amazon was, en is, een boekhandelaar die via internet werkt, en had tot dan toe alleen maar verlies gemaakt. Desalniettemin was de intemetivinkel op een bepaald moment volgens de beurs meer waard dan General Motors. Toen ik dat las wist ik zeker wat ik al ver moedde: dat iedereen nu echt gek geworden was. Er zijn namelijk dingen die niet waar kunnen zijn, wat uw beleggingsadviseur (19 jaar, mavo 4 met moeite) ook beweert. Je in tuïtie en je gezond verstand moeten je.op enig moment vertellen dat verliesgevend boeken verkopen niet opweegt tegen een eeuw succesvolle industriële geschiedenis. En toch werd het sprookjesverhaal over Amazon geloofd. Ook door mensen die twee keer per dag in de file stonden, tussen miljoenen gul dens aan glimmend blik, en nog nooit in hun leven een boek hadden gekocht. Toch wisten die één ding zeker: beleggen in auto's was uit. Boeken kopen via internet was de nieuwe toekomst. Massaal trokken beleggers hun portemonnee en lieten via de beurzen miljarden de oceaan oversteken. Allemaal bestemd voor Amazon, een bedrijf dat zelf niets maakte en weinig méér deed dan boerenkopers en boekenma kers met elkaar in contact brengen. Via het internet, akkoord. Maar het blijft een feit dat je óók boeken en cd's kunt verkopen door het rondsturen van een catalogus. Dat werd en wordt met succes gedaan, door andere ver kopers. Toegegeven, het maken en drukken van een catalogus is een boel werk. Amazon kan die plaatjes en .tekstjes en bestelbonnen handig en snel versturen via het internet. En ja, dat levert een forse besparing op papier en postzegels op. En ja, al je klanten weten jou direct te vinden, door het intypen van amazon.com. Allemaal waar. Toch draait het om heel iets anders. Want hoe je het doet rg doe je het, de vraag blijft of je geïnvestPn miljarden inderdaad kunt terugverdié^ met de eenvoudige verkoop van boekei cd's en nog wat dingen. n oi Volgens uw beleggingsadviseur 27 jat lijntjes per dag en een nieuwe Ferrari) dat inderdaad mogelijk. Amazon gingnQj€ wereld veroveren. En mensen geloofdei Tenvijl ze drie keer meer automerken h den dan schrijvers en liever achter het\ zaten dan achter een boek, ze kochten I ZI1 zon. Terwijl ze zelf hun cd's illegaal kc^eTl den en hun softivare deelden met de b{ man en zelf nooit een goede klant i/a/ilna, zon zouden worden, dumpten ze Gene Motors. Dus beste lezer, ik zeg het u minvi recht in uw gezicht: als u op dit momel door manisch beleggen, bijvoorbeeld in gio Lease, in de financiële problemen z dat helemaal uw eigen schuld. Het spij maar het is niet anders. DINSDAG 7 JANUARI Schilder Peter Klashorst lijkt in West-Afrika persona non grata te worden. Nadat hij in 2000 Senegal moest ontvluchten, is hij nu ook buurland Gambia uitgezet. De kunste naar kwam zaterdagochtend veilig aan op Schiphol, na zestig uur gevangen te hebben gezeten. De Gambiaanse autoriteiten wilden hem, zo beweert de kunstenaar, deporteren naar Se negal. „We gaan je uitleveren', zeiden ze steeds. 'Senegal heeft een internationaal op sporingsbevel tegen je uitgevaardigd'." Tot zijn opluchting werd hij ineens, zonder iets van een rechtszaak maar ook zonder enige uiüeg, op het vliegtuig naar Nederland ge zet. Volgens de kunstenaar, omdat 'Senegal geen behoefte had aan een politiek pro bleem'. Ook zijn zaakwaarnemer en een stagiaire van de Rietveld Academie zijn inmiddels weer heelhuids terug in Nederland na het Afrikaanse avontuur, zij het dat de Rietveld studente totaal van de kook was en psychia trische hulp nodig had. De inval in zijn huis in Gambia verliep op zijn zachtst gezegd chaotisch. Op het moment van de inval door paramil- tairen waren er twintig mensen aanwezig in het grote pand van de kunstenaar, waaron der zijn manager Peter Tates. Tijdens het onderhandelen ('Belachelijk, het ging ze ge woon om geld: ze eisten 1000 dollar en mijn mobieltje') wist Klashorst, slechts gekleed in zijn onderbroek, van het terrein te ontsnap pen door een openstaand hek. Hij vluchtte achterop bij Tates met een motor die door de paramilitairen op het terrein was gepar keerd en gelukkig meteen startte. Klashorst woonde sinds twee jaar in Gam bia, in een groot huurhuis, nota bene pal naast de minister van justitie en een kantoor waarin onder meer het Nederlands consu laat is gevestigd en het Afrikaans Centrum voor Democratie en Mensenrechten. Hij was net terug na een verblijf van anderhalve maand in Nederland. Ook nu weer werd hij gearresteerd omdat hij aanstootgevende kunst produceerde. Volgens de kunstenaar in opdracht van zijn buurman, de minister van justitie. „Ik had om precies te zijn één naaktschilde- rij staan en verder een heleboel portretten. Maar naakt is daar helemaal niet aanstoot gevend. Gambia is islamitisch, maar je kunt daar in de supermarkt gewoon de Playboy en de Penthouse kopen. Op het platteland lopen vrouwen ook vaak half naakt. Het is daar de normaalste zaak van de wereld." Later hebben Klashorst en zijn zaakwaarne mer zich vrijwillig gemeld bij de plaatselijke politie, omdat de paramilitairen een stagiai re van de Rietveld Academie die tijdelijk bij Klashorst in huis zat, gijzelden. „Dat meisje is gearresteerd nadat ze nietsvermoedend terugkwam van een uitstapje naar een na bijgelegen natuurpark. Een keurig meisje, dat ze flink hebben geïntimideerd, ook sek sueel. Toen we hoorden dat zij was gearres teerd, hebben we onszelf aangegeven. De stagiaire en Tates zijn vervolgens vrijgelaten en Klashorst werd direct gearresteerd. „Ik heb daar in een grote groepsruimte gezeten. Eigenlijk wel gezellig en leerzaam: een soort mannenpraatgroep. Klashorst mag nu stoer doen, maar hij is door het hele geval flink benadeeld. In ieder geval zijn er 22 schilderijen van de kunste naar in beslag genomen. „Ik had ook nog zo'n 5000 euro in huis. Daar kan ik wel naar fluiten, evenals mijn batikfabriekje." De schilder laat het er niet bij zitten. „Ik ga via mijn advocaat in de tegenaanval. Ik wil excuses voor wat ze die stagiaire hebben aangedaan en mijn schilderijen terug." En zijn twee Afrikaanse vrouwen, dochter en zoon? „Die zaten niet in Gambia, maar in Kenia, die komen aanstaande vrijdag naar Nederland." Aart van der Kuijl De eerste dag dat de groetzone een feit was werd er volop gezwaaid in de Rotterdamse Korenaardwars straat, al was het maar om de fotografen te plezieren. Foto: GPD/Jaap Rozema „Ik groet altijd iedereen", zegt Ivo de Wijs. „Dat heeft eigenlijk maar één reden en die is dat ik de vriendelijkheid zelve ben. Nou is het ook zo dat ik in Am sterdam-Noord woon en dat is natuurlijk niet meer dan een dorp. En in dorpen is het sowie so de gewoonte dat je elkaar groet." De Wijs is behalve dichter en tekstschrijver ook al jaren pre sentator van het VARA-radio programma Vroege Vogels. Het kan dus niet anders dan dat hij regelmatig in de natuur vertoefir; ook zo'n omgeving waarin men sen elkaar altijd groeten. „Dat komt in de eerste plaats doordat die bospaadjes zo godvergeten smal zijn. Je kunt vaak niet an ders dan vlak langs elkaar heen schuiven en dan is het nogal honds om daarbij nurks en no,rs voor je uit te blijven kijken." En over honden gesproken: die: willen ook nog wel eens mee helpen om het ijs te breken. Hondenuitlaters groeten elkaar altijd, zegt De Wijs. „Daar zijn die dieren ook voor: een hond is een sociaal glijmiddel." Tot zijn grote schande overkomt het hem wel eens dat hij, in ge dachten verzonken, zijn tegen ligger in het geheel niet op merkt. „Tja, ik loop vaak in het bos om inspiratie op te doen en al dichtende ben ik soms heel ver weg. Maar als ik mijn onbe leefdheid heb bemerkt, draai ik me wel altijd snel om voor een welgemeend excuus." Meestal tikt De Wijs bij wijze van groet beschaafd tegen zijn pet. „En als ik die niet op heb, dan doe ik een hoofdknikje. Maar het allermooiste is natuur lijk als je beschaafd je hoed kunt lichten. Alexander Pola kon dat zo mooi." Verder vindt hij het afdwingen Ivo de Wijs. Foto: GPD van de beleefde groet vol belachelijk: „Zo ontzettei tig, zo heel erg CDA. Mo< een nou ineens een hoec dragen of zo? Laat me ni< chen. De liefde in het me hart laat zich niet reguler Peter Klashorst: „Naakt is daar helemaal niet aanstootgever*» Foto: Lex van Rossen yp Waar een kleine straat groot in kan zijn. De Korenaardwarsstraat is één van de kleinere straten in Rotterdam met slechts too bewo ners. Toch staat het straatje in het brandpunt van de belangstel ling. Gisteren trokken fotografen en journalisten massaal naar Delfshaven om te vertellen over de eerste dag van de groetzone. „Ik ben de afgelopen twee da gen maar liefst vijf keer geïnter viewd." De 14-jarige Mali Dos Santos mag zich even een be kende Nederlander noemen. Fotografen vragen massaal of ze zwaaiend wil poseren, camera ploegen hebben haar koppie al meermalen vastgelegd. Mali vindt de groetzone een prima initiatief. „Ik denk wel dat het nodig is dat dit gebeurt. Zo leer je de buurtbewoners toch een beetje kennen. Je bent in elk ge val geen vreemden meer van el kaar." Het is niet de eerste keer dat de Rotterdamse wijk zo in de schijnwerpers staat. In 1995 werd hier een soort 'avondklok' ingesteld om kinderen 's avonds na negen uur binnen te hebben. Initiatiefnemer van de groetzo ne is Groenlinkser Joël van der Meer. Het idee ontstond toen hij van Bolsward naar de provincie Overijssel verhuisde. Tot zijn grote schrik was het daar geen gewoonte om elkaar te groeten. „Je had de gezichten van de mensen eens moeten zien als je ze groette. Ze keken je aan of je gék geworden was. Ik vond dat ik daar iets aan moest doen. Vooral omdat mensen zich veili- bij\ ger voelen als ze wordeE V( groet. m dj Buurtbewoner Van denj -g het allemaal niet zo zitt^ v vertelt cynisch dat hij in een land heeft gewoo groeten heel normaal w( deed ik de hele dag nietl Ol ders." De gepensioneerj doelt hiermee op zijn pt Hitier-Duitsland. M Op de eerste dag wordt Fgn1 weifelend en geënscene£rcja groet op de splinternieuw^ groetzone. Een beetje lata(j zeggen de verschillende' ei naliteiten elkaar gedag, het gevoel van veiligheic;^ saamhorigheid dat dezeje e delijkheid met zich meeuez( precies wat Joël van der voor ogen had", aldus et,J?t vreden buurtbewoner. Mark van Assen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2