Voorzitter Pechtold sombert niet over D66 LEIDEN REGIO B jaar geëist tegen Rotterdammer voor brute afpersing n passie voor hoeden in Leiden R3 wïïk leren beheersen Veroordeelde Leidenaar moet driften beter jari j, HDC 972 dinsdag 7 JANUARI 2003 'Niet de partij, maar de kiezer is in verwarring' LEIDEN LADDER pancras - Journalist en wande laar Haro Hielkema komt vrij dag 10 januari in het Wandelca fé zijn over ervaringen vertel len. In 1992 stond hij aan de wieg van de wandel- en fiutsru- briek in dagblad Trouw. Inmid dels heeft hij meer dan 100 wandelingen in Nederland be schreven, waarin niet de af stand of prestatie vooropstaat, maar het verhaal achter het landschap. Het Wandelcafé be gint om 20.15 uur in buurthuis de Pancrat aan de Middelste- gracht 85. De toegangsprijs be draagt 2,50 euro. wandelen - De maandelijkse wandeling van het NIVON op zondag 12 januari gaat door de duinen en polders van Noord- Holland bij Heiloo, een rond wandeling van ongeveer 22 ki lometer. Wie mee wil, moet om 9.10 uur op het station Leiden Centraal zijn. Aangeraden wordt iets te eten en te drinken mee te nemen en een strippen kaart Meer informatie bij Aat Smits, telefoon 5227079 of asmits.2@hccnet.nl pancras - In buurthuis de Pan crat wordt morgen om 13.30 uur weer een bingo gehouden, echter alleen voor vijftigplus sers. De zaal van het buurthuis aan de Middelstegracht 85 gaat om 12.00 uur open. meerburg - Voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar begint don derdag een kook- en bakclub in buurtcentrum Matilo. Behalve de Hollandse pot worden er ook exotische gerechten ge maakt. De kookclub is elke donderdag van 16.00 tot 18.00 uur in het buurthuis aan de Zaanstraat 126. Voor 7 lessen zijn de kosten 19,25 euro. de camp - De lezingenserie over de Leidse geschiedenis die dit seizoen in het Leidse Volkshuis wordt gehouden, kent morgen een aflevering over 'Misdaad en straf. De lezing begint om 19.30 uur en kost 6,50 euro. In schrijven kan tijdens kantoor uren bij Het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a, telefoon 5149180. leiden Tijdens de training 'conflicthantering', verzorgd door de FNV, gaan de deelne mers op zoek naar het ant woord op vragen als 'hoe ga ik om met conflicten en iioe kan ik nog beter omgaan met con flicten?' Tijdens vier avondbij- eenkomslen, die voor iedereen toegankelijk zijn, staat oefenen centraal. De (raining begint op dinsdag 21 januari in Leiden. Een folder voor deze cursus kan aangevraagd worden bij FNV Formaat, telefoon 0348-497204 of via de website: www.fnvfor- maat.nl/. FN V-leden krijgen korting op het cursusgeld. meerburg - In buurtcentrum Matilo begint deze maand een cursus Spaans, voor zowel be ginners als gevorderden. Voor gevorderden is vrijdag 10 janu ari van 10.45 tol 11.45 uui de eerste les. De cursus voor be ginners begint maandag 27 ja nuari van 9.15 tot 10.15 uur. De kosten bedragen 36,60 euro. ex clusief het boek. Verdere infor matie bij het buurthuis aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. landschappencursus - Wie meer wil weten over de natuur in eigen omgeving, kan zich aanmelden voor de landschap pencursus van het IVN, afdeling Leiden. De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten op maandag 17 en 31 maart. 14 april, 5 en 19 mei. Bij de cursus behoren ook vijf excursies op zaterdag, 22 maart, 5 en 19 april, 10 en 24 mei onder meer op het strand, in de polder of de duinen. De kosten, inclusief cursusmateri aal, bedragen 45 euro. Voor meer informatie of opgave bel len naar Greteke Renaud, 5126215, of Tine Noordzij, 5177287. E-mailen kan ook: 100531.324@compuserve.com. noordvest - In het verenigings gebouw van Muziek Show- band Concordia aan de Ixing^r grach^ël wórd); zaterdag 11 ïa" nuari een bingo gehouden. Aanvang 203)0 uur. gasthuiswuk - Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag 10 januari om 19.30 een algemene kaart en sjoelavond in het clubge bouw aan de Berlagestraat 2. academie wijk De Hortus Bo tanicus organiseert zondag 12 januari om 12.00 uur een wan deling door de kassen. 'Histori sche Hortusbomen in du win ter' is een themawandeling. Deelname kost 5 euro. Voor meer informatie: telefoon 5277249. jkaal lijsttrekker partij bij de ge- rarkiezingen tegen ii aan één zetel winst s wethouder zorgde t het Leidse groteste- »rd vlotgetrokken en jee samenhangende rden veiliggesteld, n Gouwe Lijn kwam iet moment dat hij jntfermde. Als nieu- i voorzitter van D66 Pechtold er echter «slaagd de teloor- i partij in de peilin- Wat kan de Leidse de gouden handjes n? de inhoud.'' Die uitspraak lijkt haaks te staan op zijn uitlatingen in deze krant na de gemeenteraadsverkiezin gen. Pechtold verkondigde toen dat politiek nauwelijks meer om de inhoud draait, maar veel meer om 'hoe je overkomt'. „Dat was een constatering. Ik ontken niet dat ik lokaal aan méér dan alleen de inhoud aan dacht heb geschonken. Mijn hoofd op de verkiezingsaffiches was groter dan het D66-logo. Toch ben ik met mezelf in het reine gebleven. Het is ook niet zo ik verkiezingsstunts veroor deel, ik constateer alleen een bepaalde trend. En D66 volgt de trend niet blindelings. D66 doet niet alles voor de gunst van de kiezer." De bekendste democraat van Leiden erkent dat door Pim For- tuyn, die hij in een venijnige brief aan voorman D. Sloos van Leefbaar Leiden voor racist uit maakte („Dat vind ik nog steeds, hij wilde immers artikel 1 uit de grondwet schrappen.") het poli tieke klimaat is omgeslagen als een blad aan een boom. Maar Pechtold voorspelt dat de veran deringen van korte duur zullen blijken te zijn. „Het enige wat deze natie aan Fortuyn heeft overgehouden is de pijnlijke ge waarwording dat we behoorlijk onverdraagzaam zijn, dat we weinig voor anderen over heb ben. Ik ben de laatste tijd niet echt vrolijk geworden over de specimen mens." Pechtold beschouwt het als een opdracht om het D66-geluid te versterken zonder de partij te verloochenen. En dat is geen ge ringe opgave in de turbulente hedendaagse politiek waarvan, zo zegt hij, verslag wordt gedaan door media, „inclusief de zoge naamde kwaliteitskranten", die massaal kiezen voor 'kort' en 'snel'. „Kortere cycli zijn in. Diepgang is uit", aldus Pecht old. „Dat is geen kritiek op de media, al zou wat meer zelfrei nigend vermogen bij bijvoor beeld Frits Wester, met zijn lijst trekkersdebat in de Soundmix- show, geen kwaad kunnen. Het lijkt me niet dat dat goed voor zijn cv is geweest." Pechtold raakt niet uit balans door de vraag of de in nuances uitblinkende D66-lijsttrekker Thom de Graaf in het huidige turbulente politieke landschap de juiste man op de juiste plaats is. Hij noemt de nummer één van D66 'een prima vertegen- meer uit zijn op oneliners en grappen, ik probeer juist van hem te leren. Ik ben de afgelo pen jaren ook veranderd. Ik ben ouder en wijzer geworden. Thom heeft een behoorlijk ste vig jaar achter de kiezen en hij wil en durft door. Het partijcon gres heeft hem met een over weldigende meerderheid op pad gestuurd. Hij had tien tegenkan didaten, ik als kandidaat-voor zitter maar één, en hij had twee keer zoveel stemmen als ik." „Hij heeft nog niet één fout ge maakt. FTij doet het goed bij Den Haag Vandaag maar ook bij Kat- ja Schuurman. Hij gaat dan niet mee in de kretologie. Je zult hem niet horen zeggen dat hij nu in een wel heel vet program ma is aanbeland." Dat D66 bij de vorige verkiezin gen werd gehalveerd en dat nu niets erop wijst dat de partij al op de weg terug is, rekent Pechtold zijn lijsttrekker niet aan. „Ik ben niet de voorzitter van een voetbalclub die halver wege het seizoen van trainer wisselt. De vorige verkiezingen waren absurd. Er mocht vanwe ge de moord op Pim Fortuyn niet eens campagne worden ge voerd, maar elke avond was er wel een LPF' er op de buis. Alles wat je toen deed was fout. Als paarse regeringspartij zaten we in de hoek waar de klappen vie len. We konden ons nauwelijks verweren. En daarbij komt ook nog eens dat we geen partij met een 'isme' zijn, zoals in socialis me, en dus ook geen gegaran deerde achterban hebben." „Het scoren kan nu pas begin nen. En let maar op, Thom gaat oogsten. CDA en WD hebben samen net geen meerderheid in de peilingen en Wouter Bos heeft de uitspraak dat de PvdA niet met D66 wil regeren, weer teruggenomen. D66 speelt wel degelijk een rol van betekenis in deze verkiezingen. Ik heb geen voorkeur voor een kabinet over rechts, zeker niet met dit regeer akkoord, maar ik sluit een sa menwerking met CDA en WD niet uit. Wel moeten we dan no dig zijn voor een meerderheid." Volgens Pechtold is de politiek van nu lawaaieriger dan ooit te voren. „Maar het gevoel erbij is exact hetzelfde als toen D66 werd opgericht Wat Van Mierlo deed was net zo ongekend als wat Pim Fortuyn deed." Pecht old spreekt over 'schokbewegin- gen'. Zoals Van Mierlo de geves tigde politiek op haar grondves ten deed trillen, zo hardhandig is afgerekend met het acht jaar geleden nog heilig verklaarde paars, zegt hij. „Ineens is dat oude politiek. En het kabinet- Balkende, de representant van de nieuwe politiek, is in hetzelf de jaar dat paars sneuvelde, al weer gevallen. Over korte cycli gesproken." Lokaal was 2002 ook een roerig politiek jaar met het aftreden van wethouder J. Laurier (Groenlinks) en burgemeester J. Postma, het mislukte burge meestersreferendum en de an dere deuken in het toch al zo beroerde bestuurlijke imago van Leiden. „Toch", zegt Pechtold, „heb ik ergere jaren dan 2002 meegemaakt. Voor de buiten wacht deugt er misschien niet zo veel, maar in het college staan de neuzen één kant op. Er is geen intern gerotzooi meer. Dat is wel eens anders geweest. In 2002 twijfelde ik niet of ik dóór wilde gaan, voordien wel. Wel staat vast dat dit mijn laat ste periode is. Ik zal de D66-lijst bij de volgende gemeenteraads verkiezingen niet trekken. Ne gen jaar Alexander Pechtold is voldoende. Voor de stad, het ambtelijk apparaat en het colle ge. Ik heb liever dat ze zeggen 'goh, jammer dat hij weg is' dan 'hè hè, eindelijk, die is weg'. Dat Pechtold als D66-voorzitter nu met één voet in de landelijke politiek staat, wil niet zeggen dat hij na zijn vertrek uit Leiden ook zijn andere voet op het Binnen hof zet. De democraat heeft er nooit een geheim van gemaakt dat ook het burgemeestersambt hem aantrekt. Maar de kansen voor een D66'er op een burge meesterspost zijn niet groot, merkt hij op. „Een politicus kan maximaal één jaar vooruitkij ken. Wie had vorig jaar kunnen bedenken dat het politieke land schap zo zou veranderen? En een burgemeester kan kennelijk ook voor grote verrassingen ko men te staan. Kijk naar Jan Post ma." Pechtold beschouwt zijn voor zitterschap dan ook niet als car rièreplanning. „Ik was toe aan dingen die mijn bestuurders portefeuilles overstijgen. Als lan delijk voorzitter van D66 moet ik een tandje extra bijzetten en dat daagt me uit. Deze maand heb ik idioot veel werk te doen, maar dat blijft niet zo. Na de verkie zingen zal deze functie ertoe bij dragen dat ik de Leidse proble men wat meer relativeer." ichj de Rotterdammer ontkent, vond de politie in zijn auto een mes, speciale dunne plastic handschoenen - zoals die door de slachtoffers waren be schreven - en waren er belastende te lefoontaps en getuigenverklaringen van medeverdachten (die later nog te rechtstaan). Een dure tas van een van de slachtoffers werd bij de verdachte thuis aangetroffen. De aanhouding van de Rotterdammer leidde ook tot de oplossing van een afpersing in het Brabantse Nispen. Daar werd de eigenaar van het Chine se restaurant International gedwon gen tot afgifte van 20.000 euro. Op nieuw waren het vijf mannen in een zwarte BMW die de winkel binnen kwamen en de kok mishandelden tot de eigenaar over de brug kwam. De overvallers toonden zich niettemin 'schappelijk': het slachtoffer mocht in termijnen betalen. De Rotterdammer zou het geld telkens hebben opge- maken eigen en begon haar ei gen atelier onder de naam Ca pita Selecta, Latijn voor geselec teerde hoofdstukken. Af en toe droomt zij van hoeden, zo geeft de ontwerpster toe. „Dan denk ik na, teken iets, verander iets, maar nog diezelfde ochtend heb ik een ontwerp op papier staan. Hoeden maken is mijn hobby, mijn passie." Smit verbaast zich soms dat vrouwen veel geld uitgeven aan een jurk, schoenen en tas, maar de hoed vergeten. „Terwijl het gezicht toch het meeste opvalt. Daarom wil ik altijd het gezicht den bij de hoed en de jurk of het pakje dat bij die hoed wordt gedragen. Want elke hoed en elke vrouw is anders." Smit gruwt daarom van serie werk. „Ik maak nooit voor de tweede keer een zelfde hoed. Ik geef een hoed een naam en heb pijn bij het afscheid van een hoed. Ik kan mijn hoeden wei naar een winkel brengen waar ze worden verkocht, maar dan weet ik niet wie ze koopt en wat er mee gebeurt. Dus verkoop ik alleen vanuit mijn atelier." Volgens de hoedenmaakster moet een hoed een beetje van alles zijn. „Koket, frivool, mys terieus, modieus en chic. Je moet een hoed kunnen dragen, jezelf presenteren. Een vrouw moet lef hebben om een hoed te dragen. Het moet een beetje den haag/leiden - Officier van justitie W. Hemstede wil dat een 29-jarige Leidenaar een therapie blijft volgen om zijn seksuele ge drag tegenover vrouwen beter in de hand te houden. Daarom eis te hij gisteren bij de Haagse rechtbank tegen de man een verlenging van de proeftijd met nog een jaar. De Leidenaar is in voorjaar 2001 veroordeeld tot een voorwaar delijke celstraf van tien maan den met een proeftijd van twee jaar onder voorwaarde dat hij een psychotherapie volgt In de ze periode moet de man met hulp van gedragsdeskundigen aan zichzelf werken. Binnen en kele maanden is de proeftijd voorbij. In een rapport schrijft de reclassering echter dat de Leidenaar niet echt meewerkt aan de therapie. De 29-jarige zou tegenzin hebben en tijdens alle gespreken met hulpverle ners vergezeld zijn van zijn va der. Officier van justitie Hemstede wil dat de Leidenaar, die in de thuiszorg werkt, een keer per twee weken een therapeutische behandeling ondergaat. Hij vindt het niet nodig de man de te verplichten zijn werkgever te informeren. Zelf ziet de man evenmin de noodzaak om zijn baas in te lichten omdat hij zijn strafbare gedrag buiten zijn werk heeft gepleegd. H|tij nog altijd op zes Hltels blijft steken, ligt Mfeitold niet aan hem Hnn D66. De peilingen Hls gedeeltelijk aan D66 is gesteld, be- Jls voorzitter ben ik ^ler hoe de partij is >rd, over de groei van eden, over wie er ac- H»r de vernieuwingen. ik niet somber ge- Sjijma natuurlijk niet te peilingen. Maar ik p^jlat niet de partij, kj^zer in verwarring is. i \kt van de kiezer is door het vele lawaai ^^ernaakL" rijft de spot met 'het proefballonnen met ran nog geen week', laar een idee op te het wordt naar bui lt Voor je het weet is if ingevoerd of pas ten op kleuters. Of Hkeen soaP of Big ^egt hij. „Het lidmaat- Je Tweede Kamer is (saai beroep, waar- Mi nodig zijn die er- te 4kwalificeerdL" De m %elt er niets voor om m- Vtij ook op de lawaai- 10U). Mede daarom was en-1 in Scheveningen 1Y7"a kopstukken van de er "iolitiek een frisse zee- taah. Pechtold: „Ik ben llet ie acties - dat was ik ve8l Leidse campagne - i in combinatie met foi woordiger'. „D66 is geen volks- burger. En Thom vertegenwoor- „Hij heeft een enorme, brede partij. Wel een partij voor de digt dót perfect.bagage. Ik mag dan zélf wat haald. Hij zou ook degene zijn ge weest die in het restaurant met een pistool had gezwaaid, de anderen hadden messen. De Rotterdamer gaf toe dat hij bij deze afpersing aanwezig was geweest, maar zei dat hij louter als 'chauffeur' had opgetreden. De of ficier van justitie vond dat op deze maffiose praktijken zes jaar cel moest volgen. De rechtbank doet op 20 januari uit spraak. uitdagend zijn, extravagant en vrouwelijk." Met plezier kijkt Smit jaarlijks naar de paardenraces in het En gelse Ascot waar de dames zijn getooid met hoofddeksels in al le soorten en maten. „Geweldig om te zien. Daarnaast word ik regelmatig op party's uitgeno digd waar veel hoeden worden gedragen. Maar ook op Prins jesdag zijn natuurlijk veel hoofddeksels te zien. De hoe den van de koningin? Beatrix heeft een groot en sprekend ge zicht, dus grote hoeden staan haar goed." Eind deze maand begint de ontwerpster weer als docent bij volksuniversiteit K en O een cursus hoeden maken. In acht lessen laat zij zes vrouwen hoe den maken naar eigen inzicht en wensen. „Met een hoed op loop je anders, je gedraagt je anders en je hebt de uitstraling van een koningin. En dat is alle maal bij de prijs inbegrepen." Eric-Jan Berendsen Alexander Pechtold: „Ik ben voor ludieke acties, dat was ik ook in mijn Leidse campagne, maar alleen in combinatie met de inhoud." Foto: Hielco Kuipers jj Reiden - Ze kwamen in een en waren met z'n vijven. jlie andere Chinese mensen fpd overvielen. Ook dit keer Jenaar van een Chinees res- ^^ijn familie daarvan de klos. ning aan de Leidse Timor- n jjgen de mannen op 25 april 'bonden ze de twee aan we- n vast Gisteren bij de tbank kwam nog eens aan alles in zijn werk ging. Een 20-jarige Chinees uit Rotterdam stond terecht. Hij ontkent de roof. Toen de mannen binnenkwamen, be vond een van de vrouwen zich in de badkamer. Ze kreeg te verstaan dat ze de deur open moest doen, maar was daar te bang voor. De daders beukten de deur in en sleepten haar naar de slaapkamer waar ze zag dat de andere vrouw al met haar handen op de rug gebonden was en een plakband over mond en ogen had. Ze kregen allebei een mes op hun keel en stierven dui zend doden. De mannen lieten hen leven maar na men geld, sieraden en een aantal dure spullen weg uit de woning. Een arg wanende buurtbewoner - die de BMW en de vijf personen die daarin zaten verdacht vond - noteerde het kente ken van de auto en belde de politie. De auto stond op naam van een Chi nese restauranthouder die hem had uitgeleend aan de verdachte. Hoewel De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Hoedenontwerper- en maker Martine Smit samen met haar dochter Laura die een van de hoeden showt. Foto: Hielco Kuipers ras het dragen van oor vrouwen heel nor- volgens kwam er de ïaar het dragen van eitsels bij officiële en ri ggelegenheden komt entneer in zwang. Een :e ing die met vreugde ïelflegeslagen door Marti- 11 lihova, die in haar ate- de Merenwijk al jaren- isieve hoeden ont- met de hand op am- ui gv bachtelijke wijze maakt. Smit, Tsjechische van geboorte, kan zich nog uit haar jeugdja ren herinneren dat haar moe der altijd hoeden droeg. „Om dat het in het toenmalige Tsje- choslowakije 's winters altijd koud was en vrouwen daar bontjassen droegen. En wat is een bontjas zonder hoed?" Via cursussen in ateliers in bin nen- en buitenland maakte zij zich de kunst van het hoeden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15