'Leiden Centraal is een oase van rus HET ONBEHAGEN REGIO I I Toelichting op publicaties over joodse begraafplaats nabij Molen de V VERKIEZINGEN NAVRAAG Een 'onverklaarbaar lichtschijnsel', dat het afgelopen weekeinde bo ven Leiden was te zien, heeft bij sommigen voor de nodige commo tie gezorgd. Bij de UFO Werkgroep Nederland zijn twee meldingen binnengekomen UFO'sIk denk dat het van een 'raar' jeerst blauw en een vliegtuig is geweest dan fei wit nche. Navraag bij des kundigen heeft tot nu toe nog geen opheldering verschaft over de mogelijke oorzaak van het vreemde licht. Heeft Oegstgeestenaar MAARTEN NOORT, werkzaam bij Meteo Consult, misschien een ver klaring? Wat dacht u na lezing van het bericht? „Nou, ik geloof niet zo in UFO's, maar goed. soonlijke opmerking. Tja, wat moet je er mee? Ik weet het niet zo goed. Ik zou wel willen weten wie die meldingen hebben gedaan. Zijn dat wel twee bronnen die geheel onafhankelijk van elkaar zijn? En verder denk ik dat Schiphol en vliegkamp Valkenburg het beste antwoord kunnen geven op de vraag waar dat licht precies vandaan kwam. Hun radarsystemen ge ven het onmiddellijk aan als er iets vreemds is te zien en dan komen ze daar heus wel in actie, hoor." Heeft u zelf enige verklaring voor het verschijnsel? „Ik denk dat het een vliegtuig is geweest. Er stond in het weekeinde een noordoos tenwind en dan gaat de aanvliegroute voor Schiphol over Leiden. Lampen van een vliegtuig kunnen redelijk intens zijn en er zijn volop vliegbewegingen. Een van de twee 'spotters' heeft op video een 'raar, flikkerend licht' vastgelegd en is ervan overtuigd dat hetgeen vliegtuig is. ,Als die mevrouw geen statief heeft gebruikt bij de opname krijg je al snel trillende beelden. Dus daar ben ik ook niet zo van onder de indruk." De luchtverkeersleiding van vliegkamp Valkenburg denkt dat het misschien meteoballonnen zijn geweest. Zou dat kunnen? „Dan zou je bij het KNMI moeten vragen wannneer ze die ballon nen hebben opgelaten. Dat kunnen ze precies zeggen. Als er een oostenwind is, gaan die ballonnen naar het westen. Maar het is wel zo dat zo n ding niet erg groot is en je dat op grote hoogte niet gemakkelijk kunt waarnemen." Een echte UFO dan toch misschien? .Alles wat ongeïdentificeerd is, noem je een UFO. In die zin klopt de waarneming wel, ja. Maar ik houd het toch op een vliegtuig. Verder kan ik niet zo veel met dit soort berichten." tekst: Erna Straatsma foto: Mark Lamers dat is meer een per- U I T DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 7 Januari LEIDEN - Nadat reeds voor de oorlog de noodzakelijkheid tot uitbrei ding van het Diaconessenhuis aan de Witte Singel onder ogen was gezien, bleek al spoedig dat ter verkrijging van een afdoende oplos sing overgegaan moest worden tot de bouw van een geheel nieuw ruim en modern ziekenhuis. Dank zij de grote medewerking van het Gemeentebestuur, waarmede reeds kort na de bevrijding onderhan delingen werden gevoerd, werd de beschikking verkregen over een terrein liggende in het verlengde van de Houtlaan. Thans vernemen wij, dat zo juist bij het bestuur bericht is binnengekomen, dat de toe stemming voor de bouw van een nieuw Diaconessenhuis aan de Houtlaan, waarin plaats zal zijn voor 300 bedden, is verleend. Voor dit gebouw bevindt zich een uitgestrekte tuin, welke uitsluitend voor de patiënten is bestemd. Op de begane grond komt de kamer van de directrice en de geneesheer-directeur. Verder komen hier de wacht- en consultkamers en de administratieruimte. De eerste, twee de en derde verdieping worden geheel voor zaalverpleging ingericht, waarbij het aantal bedden per kamer van twee tot hoogstens acht zal variëren met het oog op een rustige verple ging. Op de vierde en vijfde verdieping zul len de klassekamers, welke alle een balcon hebben, komen. Aan de achterzijde zal een apart gebouw worden opgetrokken, waarin zich de röntgen- en operatieafdeling be vinden. ANNO 1978, zaterdag 7 januari LEIDEN - Gerard Bak ker (38) heeft Scylla aangekondigd liever niet meer in competi tieverband uit te wil len komen. Gerard Bakker is sinds jaar en dag ook trainer van Avanti uit Hazers- woude. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien d plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te n gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiateb.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 3*3 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail- abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503.2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS Op de diverse artikelen en ingezon den brieven die de laatste weken over de joodse begraafplaats in Leiden zijn verschenen, wil ik reageren. Molen de Valk stond voor de afgra ving op een groot molenplein. Het had dezelfde hoogte als het nu nog resterende deel waar de molen op staat Het hoge deel liep tot het water van de Rijnsburgersingel en was aan de waterzijde beplant met meidoorn bomen, die wanneer zij bloeiden, een sfeervol beeld vormden. Het ver hoogde deel is te vergelijken met nu nog de begraafplaatsen Groenesteeg en de Zijlpoort. De afgraving begon aan de zijde waar nu het fietspad tus sen Valkbrug en Bevrijdingsmonu ment loopt. Het bleek ook als be graafplaats in gebruik te zijn geweest. Het ruimen werd niet aan het gezicht onttrokken en was gemakkelijk toe gankelijk voor belangstellenden. In de singel lagen twee schuiten, een voor de beenderen en een voor de vrijkomende aarde. Uiteraard was er belangstelling van studenten - en niet alleen zij - voor een schedel. Dat er niet respectvol werd omgegaan met deze schedels ervaarde ik bij een bezoek aan een openbaar urinoir, waarin een schedel lag. De joodse begraafplaats lag, zoals eerder vermeld, niet aan het water maar op het deel waar nu het par keerterrein ligt. Het was omgeven door betonnen platen maar gemak kelijk toegankelijk. Het was er een chaotische troep. Ondanks dat er toen nog veel joden in Leiden woon den, werd er niet veel aan ge( herinner mij dat de joodse ge schap tegen de verplaatsing v begraafplaats was op grond v gieuze overwegingen. Het op| en herbegraven is zorgvuldig beurd. Er kwam geen student pas. A. Onze huisregels December 2000: Een 19-jarige Amsterdamse voetbalsupporter steekt een 21-jarige Feyen- oord-fan neer met een mes. Het slachtoffer maakt deel uit van een groep Feyenoordsup- porters uit Katwijk die terugkomt van de wed strijd Feyenoord - Ajax (3-1) in de Rotterdam se Kuip. De Amsterdammer voelt zich aange sproken als het woord 'kankerjood' valt. Augustus 2001: Schietpartij op perron 9b van Leiden Centraal. Een 18-jarige Leidenaar schiet een 19-jarige Rotterdammer dood na een korte woordenwisseling. De dader vuurt twee keer van dichtbij op het slachtoffer. De rechtbank veroordeelt de jongen in maart 2002 tot twaalf jaar gevangenisstraf. Begin 2002: De politie Hollands Midden voert van februari 2002 tot en met mei 2002 het project 'Clean Station' uit. Het project omvat een combinatie van preventieve en repressie ve maatregelen tegen junks, daklozen en dea lers die op Leiden Centraal rondhangen. Doel van de actie is 'het bevorderen van veiligheid en leefbaarheid'. Agenten zijn 'zichtbaar aan wezig' op het station en treden op tegen win keldiefstal en zakkenrollerij. Zomer 2002: NS introduceren 'servicemede werkers' die in koppels surveilleren in de hal van het station. Ze zijn in opvallend rood blauw tenue gekleed en helpen reizigers. Voorts houden ze toezicht op mogelijke zak kenrollers. Zodra ze deze - meestal vaste klanten - zien, krijgt de stationsbeheerder een seintje en wordt een waarschuwingsbandje gedraaid: 'Attentie, er zijn zakkenrollers actief in dit station'. Eind 2002: De gemeente opent de nieuwe, onbewaakte fietsenstalling aan de voorzijde van Leiden Centraal. Het Stationsplein wordt leeggehaald en de taxi's verhuizen van de achterzijde naar de voorzijde van het station. De nieuwe voorzieningen oogsten veel kritiek: zowel fietsers als taxichauffeurs klagen. Fiet sers vinden de hellingen in de stalling te steil ('Betreden op eigen risico', staat op eer sel je bij de ingang). Enkele fietsers raken gg< bij een valpartij. Taxichauffeurs vinden ne wegdek bij hun standplaats te klein, te j in; te ver verwijderd van de ingang. Al snel ren chauffeurs hun auto bij het in- en den van passagiers op de stoep voor dejMi tionsingang. December 2002: NS kondigen de afslui van perrons met elektronische poortjes hekken aan. Ook Leiden Centraal valt o de stations - alle in de Randstad - waar lijke maatregelen worden getroffen. De jes moeten het zwartrijden beperken. 0 pen NS de agressie waar veel treinpersc i mee kampt hierdoor te verminderen. usi DINSDAG 7 JANUARI 2; Een groot onbehagen waart door Ne derland. Het land is onveilig en de po litiek doet hier te weinig mee, vindt menigeen. De roep om meer en bete re criminaliteitsbestrijding wordt har der. Maar is het allemaal wel zo erg als we denken? Vlak voor de verkie zingen een korte rondgang langs plaatsen waar de veiligheid volop ter discussie staat. Vandaag: station Lei den Centraal. Hoe verschillend wordt gedacht over de veiligheid op en rondom Leiden Centraal blijkt tijdens een werkbe zoek van PvdA'ers, begin december 2002. „De laatste tijd is het ver schrikkelijk", aldus de Leidse fractie voorzitter Conny Broeyer. Ze doelt op overlast van junks en daklozen, in de hal van het station. „O ja?", rea geert haar fractiegenote Wik de Jong. „Ik vind het wel meevallen als je het vergelijkt met plaatsen als Amster dam en Den Haag. Ze heeft nóóit ergens last van. De vele surveillanten, van NS zelf én de (spoorwegpolitie, plus een aan zienlijke hoeveelheid camera's in winkels en fastfoodketens benadruk ken de mogelijkheid van criminali teit. Voor uw en onze veiligheid re gistreren wij deze opnames" zien fietsers staan op een bordje onder camerabeelden in de bewaakte stal ling aan de achterkant van het sta tion. Servicemedewerkers van de Spoorwegen, in opvallend blauw rood tenue, lopen in koppels langs borden die waarschuwen voor zak kenrollers ('Je hoeft geen zak te zijn om gerold te worden'). Van de twee hokjes voor pasfoto's is er een com pleet vernield. Aan de achterkant is met vilstift op de muur geschreven: 'Doodt alle Marokkanen'. Drie poli tieagenten staan in de hal aan de voorzijde van het gebouw. De vele veiligheidsmaatregelen bete kenen echter niet dat Leiden Cen traal een gevaarlijke plek is, zegt sta tionsbeheerder Peter de Jong. „Lei den Centraal is juist een oase van rust in een roerig gebied. En dan heeft hij het over alle stations in de Randstad. Leiden Centraal is het op vier na grootste station van Neder land. Per dag komen en gaan zo'n 75.000 treinreizigers. „Ik denk dat hier ongeveer één keer per dag iets gebeurt." Uit reizigersonderzoeken van de Ne derlandse Spoorwegen blijkt dat het merendeel van de treinreizigers zich veilig voelt op het station. „Leiden scoort goed", aldus De Jong, die der tien jaar perronopzichter is geweest en sinds twee jaar stationsbeheerder is. „Ook 's nachts is het hier véilig, al ziet het er dan wat uitgestorven uit." De perronopzichter houdt 24 uur per dag toezicht. Als een van dp grotere NS-locaties draagt Leiden sinds november vorig jaar de titel 'maximum service-sta tion'. Dat betekent onder meer dat NS geld uittrekt voor 'servicemede werkers', die sinds een half jaar door de hal van het station wandelen. Ze helpen treinreizigers die moeite heb ben met kaartautomaten en wijzen zoekende toeristen de weg. Overdag lopen twee tot vier service-koppels door de hal; in de (rustige) avond uren is één stel actief. Op kleine blauwe borden en stickers geven NS sinds kort de huisregels aan: NS wil dat stations prettige, vei lige en schone plaatsen zijn waar mensen graag komen. Het betekent dat reizigers die 'hinder, gevaar en- /overlast' veroorzaken, buiten de deuren worden gezet. In de praktijk zijn het veelal zwervers, die het sta tion als slaap- of hangplek willen ge bruiken. „We zijn best streng", zegt de sta tionsbeheerder. „Het station is géén openbare ruimte voor iedereen. In Foto's: Hielco Kuipers principe is het station alleen voor treinreizigers bedoeld en gedogen we ieder ander die hier om andere redenen komt. Bijvoorbeeld om iets te kopen. Wat zwervers betreft voe ren we een ontmoedigingsbeleid. Als ze overlast veroorzaken, gooien we ze eruit. Heel simpel. Al moeten we dat 27 keer op een dag met dezelfde persoon doen. Om een verblijf van daklozen te ont moedigen heeft NS vrijwel nergens zitplaatsen gemaakt: die worden an ders onmiddellijk door zwervers in beslag genomen. „Het klinkt mis schien lullig, maar wie moet wach ten kan in de stationsrestauratie gaan zitten." Over het algemeen heeft Leiden Centraal een 'best fijn publiek', zegt De Jong. De gemiddelde Leidse treinreiziger laat de boel heel en vecht niet. „Zelfs op 3 oktober is hier niets gebeurd. Zal waarschijnlijk komen door al die nette studenten, denkt de stationsbeheerder, en de relatief grote groep ouderen in Lei den. Al zit er natuurlijk wel eens een rotte appel tussen al die duizen den goeien." Een zo'n rotte appel brak een paar maanden geleden het fotohokje midden in de hal open om een geld- cassette weg te nemen. „We laten het even zo, want dat hele eiland willen we weghalen. Het ontneemt het zicht op de rest van de hal, dus we willen die fotohokjes naar de zij kant verplaatsen. De kaartautomaten zorgden - niet specifiek in Leiden, maar overal in de Randstad - in het begin voor een hausse aan berovingen. Daders ke- maar, heb ik gezegd, ik kom niet meer. Daar gebeuren echt heel rare dingen. Er wordt gedeald, mensen lopen met pistolen rond. Ik kom uit die buurt, ik ken die mensen, en daarom kan ik er niets van zeggen. Bij mij in de wijk geldt 'horen, zien en zwijgen'. Ook geen hulp vragen als er iets gebeurt, want ze weten je altijd te vinden. Nou, na die ene dag ben ik weer teruggegaan naar Lei den. Hier vind ik het allemaal wel meevallen." De afgelopen drie jaar is het welge teld één keer gebeurd dat ze de hulp van de perronopzichter inriep om een vervelende klant uit het station te zettten. Niet dat een verwijdering echt zoden aan de dijk zet: „Na een half uurtje zie je ze weer binnenko men." i 's Nachts is toiletgroep gesloten, maar proberen junks en zwervers soms toch binnen te komen. „Ze willen hier graag liggen, of ze probe ren in te breken." De min of meer verborgen camera bij de ingang is verdwenen, maar binnenkort komt er een nieuwe die duidelijk zichtbaar opnames maakt. „Stiekem filmen mag niet." Speciale nachttoiletten, direct naast de andere we's, zijn be veiligd met bewegingscensoren. „Mensen denken vaak dat daar ver borgen camera's hangen, maar dat is niet zo. Bewegingen worden wel ge registreerd en dan hoor je tikken. Wie een bepaalde tijd overschrijdt merkt dat de toiletdeur weer open springt. De medewerkers van jie toiletten zijn gewend aan zwervers en junkies die doelloos in de stationshal rond- ken over de schouder mee bij het pinnen en gingen er vervolgens met de pinpas vandoor. Na de plaatsing van afschermende schotten is dat probleem echter opgelost. Jolanda Lossie werkt sinds drie jaar als medewerker in de toiletten op Leiden Centraal. Ze zit in een glazen kamertje vlak achter de stationsres tauratie, met uitzicht op de stations hal, en vindt Leiden een prettige werkplek. De Haagse heeft andere ervaringen op Holland Spoor. „Daar heb ik welgeteld één dag gewerkt, toen ben ik opgestapt. Bekijk het hangen. Lossie: „De eerste hier zat, kwam er man aan c£>ei( re kant van het raam staan, dacht ik, wat sta je daar nou. m ken. Hij staat er hele dagen. hier naartoe gelopen en valL jcc staar. Maar hij doet verder Dus laten ze hem maar staafc p leen als mijn klanten er nietig a( durven vragen we of hij wegjLg gaan." lin Leiderdorper Randy Koo, foi woordvoerder van reizigers<fc= tie Rover, kan zich voorstellfl sommige treinreizigers zichi tig voelen op Leiden Centra^ zijn nogal wat zwervers die de hal vertoeven", zegt de irr als ambtenaar in Haarlem wi dagelijks per trein heen en vi reist. „Ze komen overal bij z ook bij de kaartverkoop aan J. ketten. En dat stoot sommigf sen toch af. Het geeft een ger onveiligheid. Net zoals die g jongeren die 's ochtends he# uit de nachttrein komen.' Zelf 'ervaart' hij het station i F1 onveilig. „Ik heb nooit iets meegemaakt." Voordeel v Centraal is volgens hem de openheid van het vrij nieuwF bouw. „Station De Vink vine: dat betreft een stuk onveiligf heb je geen personeel om to houden." Statsionbeheerdei Jong beaamt dat verschil. „B Vink wordt meer vernield da Leiden Centraal. Al denk ik c e J klein groepje jongeren daar woordelijk voor is." Erna Straatsma oevo

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14