LEIDE Economie regio nog relatief sterk Leidenaars moeten minder klagen Docenten gooien hun frustraties eruit Bevolking omarmt cameratoezicht 'Om regio veiliger te makenis meer nodig dan betere politie' REGIO tl itraf voor ikrakers i romers I [nklijk i erscheiden Verkopers Straatkrant in het nieuw Dertig tips na overval op Leidenaars '|j rtina Smit een passie hoeden ation Leiden aal is een van rust' tchool stelt :n aan 6 207 e hogeschool Leiden 2® ector aangesteld. /liet Vlieland is be- lector in het vakge- *24 sen met chronische 44 ij is de eerste van ren die de hoge- 2 «stelt om een weten- 3i k onderzoek te inte- g iet Leidse hoger on- e tweede lector houdt met het vak 'educa- :en doen onderzoek 140 net de resultaten een 11 trum op. Docenten, en de beroepsbeoe- 42.' innen zo kennis uit jen onderzoek doen. iSchool wil met het op- dinsdag 7 januari 2003 R1 Lemstra: 'Zorg als ambassadeurs voor uw stad' leiden - Leidenaars moeten op houden met klagen en hun ze geningen tellen. Dat was de boodschap van de nieuwjaars toespraak van waarnemend burgemeester W. Lemstra, gis teravond in een drukbezette Pieterskerk. Lemstra's onver valste peptalk viel in goede aar de. Zijn deels als rijm geschre ven rede werd twee keer onder broken door applaus en hij bleef de lachers van inleiding tot af sluitend sonnet op de hand houden. Maar de snel populair geworden eerste burger zette daarmee niet de toon voor de gemeentelijke nieuwjaarsrecep tie. Zowel voor als na zijn toespraak waagde niet één receptieganger rich op de dansvloer, ondanks Lemstra's oproep om dat wél te doen en ondanks de gedistin geerde en zeer dansbare klan ken van de in sneeuwwitte col berts gehulde leden van het or kest van Frits Landesbergen. Een echt feest werd het dan ook niet in de Pieterskerk. Er werd vooral veel nagekaart over een zowel landelijk als lokaal bewo gen 2002 en vooruitgeblikt op een jaar dat hoofdzakelijk onze kerheid lijkt te gaan bieden. Aan die constatering ontkwam ook de zoals altijd goedgemutste Lemstra niet. Hij wenste de Lei denaars 'een stralend, succes vol, sprankelend, bruisend, in spirerend, gezond, verrassend, communicatief en daarmee een fantastisch 2003' toe, maar hij voegde er onmiddellijk aan toe dat ook in het nieuwe jaar ge weld, oorlogsdreiging, riekte of 'botte onverschilligheid van me demensen' donkerheid zullen veroorzaken. De eerste burger spoort de burgers daarom aan oog te houden voor positieve dingen. En die hoeven helemaal niet groot te rijn. „De lach van een kind, een hand op je schou der, mooie muziek of de stilte van een ontroerend moment." Dat voortdurende geklaag van Leidenaars helpt in elk geval niet, betoogde hij. Bij tegenslag vergeten de inwoners van Lei den naar rijn smaak veel te snel al het fraais wat hun monumen tale stad heeft te bieden: knusse straten en stegen, de universi teit, hofjes, musea, een acade misch ziekenhuis en het besef dat grote kunstenaars als Lucas van Leyden, Rembrandt van Rijn, Jan Steen en Jan van Goy- en hier rijn geboren en hebben gewerkt. „U hebt een pracht van een erfenis te bewaren, te on derhouden en door te geven aan het nageslacht. Wees er trots op en draag het uit als ambassa deurs van uw stad." Veel aandacht besteedde Lem stra in zijn rede aan de burge meestersperikelen waarmee Lei den al tobt sinds het aftreden van Jan Postma, gisteravond ook van de partij. Net als tijdens de persconferentie, medio decem ber, waar bekend werd gemaakt dat loeiden van minister Remkes de benoemingsprocedure hele maal opnieuw moet doen, brak Lemstrèi een lans voor de ge meenteraad en de vertrouwens commissie. „Maar het moet over. 't Was niet te vermijden/En ook al is de raad nu aangetast/Uiteindelijk krijgt Leiden goede tijden." In de ogen van het publiek mo gen de mislukkingen dan het gevolg van blunders van het stadsbestuur rijn, volgens Lem stra is Leiden op het verkeerde been gezet door minister Rem kes die laat en totaal onver wacht te kennen gaf dat hij de enkelvoudige aanbeveling van burgemeesterskandidaat H. Groen afwees. Volgens Lemstra valt de schade te overzien. Hij rekende uit dat het burgemeestersreferendum op 11 maart aanstaande slechts zes weken later dan aanvanke lijk de bedoeling was, wordt ge houden. Leiden krijgt heus wel een burgemeester, volgens Lem stra. Wat hemzelf betreft was zijn nieuwjaarsspeech dan ook eenmalig. „Lieve mensen, stadsgenoten, luister goed naar mijn verhaal- want het is de eerste en meteen ook weer de laatste maal/dat ik u als burgemeester toespreek met een nieuwjaarsspeech/im- mers, net zoals ik kwam, ver dwijn ik ook weer in het niets." door Marijn Kramp leiden - De regionale economie hapert maar draait beter dan de rest van het land. Dat blijkt uit de jaarlijkse Enquête Regionale Be drijfsontwikkeling van de Kamer van Koophandel Rijnland. De omzet in Rijnland nam het afgelopen jaar met 0,6 procent af en belandde daarmee op het niveau van 1993. In 2001 groei de de omzet nog met 0,8 pro cent. In vergelijking met de pro vinciale en landelijke cijfers deed Rijnland het nog relatief goed. In Zuid-Holland daalde de omzet met 0,7 procent, landelijk bedroeg deze afname zelfs 1,2 procent De Rijnlandse industrie ver toonde daarbij de beste omzet ontwikkeling. De bouwsector was goed voor de hoogste winstcijfers, maar moest met een daling van 5,2 procent we derom fors inleveren op de om zet. Directeur A. Berkhout van de Kamer van Koophandel vindt deze aanhoudende daling zorg wekkend. Dezelfde trend geldt voor de detailhandel, die het af gelopen jaar 1,7 procent minder omzet realiseerde. Op het gebied van de export presteerde Rijnland met een groei van 4,6 procent beduidend beter dan het landelijk gemid delde van 0,5 procent groei en de provinciale groei van 1,5 pro cent. De werkgelegenheidsgroei liet eenzelfde lijn zien. Voor Rijnland bedroeg die 1,8 pro cent, voor Zuid Holland 0,9 pro cent en voor Nederland 0,3 pro cent. Uit de enquête waaraan een kleine 2400 bedrijven meewerk ten, blijkt dat het bedrijfsleven in de Duin- en Bollenstreek de beste omzet- en exportcijfers van Rijnland wist te realiseren. Ook de investeringsbereidheid en werkgelegenheidsgroei was in deze streek het grootst. Al phen aan den Rijn en omgeving behaalde in 2002 het beste be drijfsresultaat en rendement. De Leidse regio, waartoe de Kamer ook Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg rekent, volgde de Al- phense regio daarbij op de voet De in 2001 ingezette daling in het ondememersvertrouwen is het afgelopen jaar vrijwel tot stilstand gekomen. Kamer van Koophandel-directeur A. Berk hout put hier hoop uit en be schouwt dit als een teken van economisch hersteL 2oi het kenniscentrum "SSfs schakel tussen ken- 708Üktijk een impuls ge le] 56. 434,1 598 haag - Vier autokra- 72'Jolen draaien voor hun 442,1 in Leiden negen JM de cel in. De jonge- 186 jn de leeftijd van 19 tot i278,'é jaar pikten afgelopen 1598 jr uit 14 auto's de ge- 26;jllaties. Bij nog eens 58,j's deden ze een kraak- g^iaar die mislukte. 358jil was met hun auto 4i5.Westen gegaan om een 79 jnds auto aan te schaf- 5s!aen werd gekozen als ^•singsplek. Eenmaal in 17 jonden de mannen de 396,van de slecht beveilig- 9Mniet weerstaan, vertel- 3 rechter. In twee dagen 9 §n ze in 14 auto's in. ^41 ^bezitters claimden in 3,'ceveer 650 euro schade 5||ïlen. De rechter kende 72[jtoe. Daarnaast moeten i7.Jis, die sinds hun arres- j^j-idtten, in totaal negen 1 in de cel verblijven. ijn Kramp jack Blommers heeft bij heid als voorzitter van ■25 >r van Koophandel een ke onderscheiding ge- ,'20 jammissaris van de Ko- ■99 ranssen speldde de on- [50 ding gisteren bij hem [so is de nieuwjaarsreceptie üsgehoorzaal. '65 1 roemde Blommers .10 »n voor rijn verdiensten Kamer van Koophandel gionale economie maar 70 'm ook voor rijn inzet 10 lturele instellingen in 06 en het baanbrekende jt hij verrichtte in het 69 met de universiteit. 92 fs wist de banden met irsiteit aan te halen en 25 ie tussen universiteit, so I en bedrijfsleven te ver- 55 25 1 greep de goedbezoch- jo nkomst in de Stadsge- 55 I aan om ook het stads hart onder de riem weerwil van wat jaar over de stad w Istrooid, verdient het ituur krediet voor de waarop het de zaken de jd heeft aangepakt." ts wordt na negen jaar ;d door de Alphense Kees Piket die al jd Blommers' plaatsver- 4 was. Piket kondigde aan ial projecten van de Ka- 0 a Koophandel terug te 0 j. „We doen jaarlijks zo'n icten. En daar schieten 5 in door. Dat leidt tot te pnippering. We moeten ictiever worden en ons teren op onze speer- Dat rijn onder andere ikkeling van de congres sector in deze regio, de eling van de Oude Rijn- ssen Katwijk en Bode en de lobby voor een ing tussen de A4 en de Hoofdcommissaris Straver doet beroep op kabinet door Eric-Jan Berendsen leiden - Om de politieregio Hol lands Midden en Nederland echt veiliger te maken, is meer nodig dan alleen betere presta ties van de politie. Dat zei de korpschef van Hollands Mid den, hoofdcommissaris Straver, gistermiddag bij rijn nieuw jaarstoespraak in het Archeon in Alphen aan den Rijn. Hij deed een beroep op een volgend ka binet om de middelen beschik baar te stellen waarmee de cri minaliteit daadwerkelijk kan worden bestreden. Volgens Straver is er sprake van achterstallig onderhoud aan het gehele strafrechtelijke systeem: de opsporings- en vervolgings capaciteit, de capaciteit van de rechtelijke macht en het gevan geniswezen en de reclassering. „Die capaciteit is de afgelopen decennia sterk achtergebleven bij de groei van het aantal delic ten. En dat heeft rijn effecten. Bij de politie moet voortdurend worden gekozen op welke zaken wel en niet gerechercheerd wordt. Dat is frustrerend voor politiemensen en slecht voor het vertrouwen in het strafrech telijk systeem." Straver is dan ook blij dat het kabinet-Balkenende een plan heeft gepresenteerd, 'Naar een veiliger samenleving', waarin wordt aangegeven welke midde len de komende jaren worden uitgetrokken om criminaliteit te bestrijden. „Voor Hollands Mid den betekent dit dat de vacatu restop wordt opgeheven en dat we 65 vacatures gaan invullen en meer mensen gaan opleiden. Zo kunnen we die 929 mensen in het blauw alsnog realiseren. Ook al hadden we meer groei gewenst, dit is toch een goede start van het nieuwe jaar." Daarnaast moet een toekomstig kabinet volgens Straver afspra ken maken met de hele straf rechtelijke keten en provinciale en lokale besturen. „Want vei ligheid is niet alleen de taak en het domein van de politie. Het kan toch niet zo rijn dat straks alleen de politie wordt afgere kend op haar resultaten. Dan blijft het vrijblijvendheid troef en raken de ambities van het plan 'Naar een veiliger samenle ving' uit het richt. En ze rijn te belangrijk voor de kwaliteit van de samenleving. Wij willen niet worden afgerekend op wat de boeven doen, maar op wat we zelf doen." Straver maakte bekend dat er in Hollands Midden in 2002 meer aanhoudingen rijn verricht en meer zaken opgelost dan in 2001. Verder nam het aantal gewelds delicten met bijna 8 procent af en het aantal woninginbraken met 15 procent. Het aantal aan giften daalde met 2,4 procent en het aantal opgehelderde zaken steeg met 10 procent ten op zichte van 2001. leiden - Een dikke winteijas, warme muts, handschoenen, sjaal en een paar sokken. Het 'winterpakket' voor de verkopers van de Straatkrant had niet op een beter tijdstip kunnen komen. De kleding is een idee van energieleverancier Essent die alle 'antivriespakken' heeft bekos tigd. Dat zijn er landelijk 750 en voor Leiden een kleine 30. „Het is de eerste keer dat onze verkopers zó worden verwend", aldus Jan Co Meijer van Straatmagazine Leiden. „Ze hebben wel eens een wintertrui gekregen of een T-shirt, maar nog nooit een heel pakket aan kleding. Gezien de huidige kou zijn ze dan ook bijzonder blij met deze verrassing." Foto: Hielco Kuipers leiden - De Spoorwegpolitie heeft 30 tips gekregen, waaron der enkele 'bruikbare' naar aan leiding van de uitzending van Opsporing Verzocht gister avond. Daarin werd een recon structie getoond van de overval op de Schiphollijn op twee jon gens uit Leiden van 15 en 16 jaar op 21 oktober vorig jaar. Het tweetal ging in de herfstva kantie met de trein van Leiden naar SchiphoL Op station Hoofddorp stapten twee jon gens van naar schatting tussen de 15 en 17 in die door de trein liepen en de twee Leidenaars uiteindelijk beroofden. Onder bedreiging van een pistool moesten ze hun pinpas afgeven maar toen bleek dat ze die niet bij zich hadden, namen de over vallers hun mobieltjes mee. Op station Schiphol moesten de slachtoffers uitstappen, op een bankje gaan ritten en wachten tot de daders in de trein stapten. Debat tussen onderwijsspecialisten op Bonaventura College door Wilfred Simons leiden - De kozijnen, de deuren, de gangen, de lokalen, de do centen - alles aan het Bonaven tura College in de Leidse Ma- riënpoelstraat is oud en grauw. De kaalslag die 25 jaar bezuini ging en 'vernieuwing' het voort gezet onderwijs heeft gebracht, is nergens beter zichtbaar dan hier. Toch blijkt Tweede-Kamer lid Mariëtte Hamer (PvdA) goed in staat haar ogen te sluiten voor de versleten werkelijkheid van het 'Bona'. „Iedereen praat het onderwijs de put in!", roept zij de 90 docenten toe. „Maar er is onder Paars juist veel in geïn vesteerd." De docenten van de rk scholen gemeenschap Bonaventura Col lege hielden gisteren een debat met vier onderwijsspecialisten van de Tweede Kamer. Mariëtte Hamer, Ursie Lambrechts (D66), Clemens Cornielje (WD) en kandidaat-lid Jasper van Dijk (SP) bleken bereid om met el kaar en met de docenten te dis cussiëren over de toekomst van het voortgezet onderwijs. Het debat duurde anderhalf uur, maar de conclusie kon al na een kwartier worden getrokken. Het onderwijs heeft vooral veel geld nodig, voor gebouwen, inventa ris en betere salarissen. Geld, dat beloven PvdA en D66, maar vooral de SP. „Als wij in de regering komen, dan krijgt het onderwijs er meteen twee mil jard bij. Elk jaar structureel", zegt Van Dijk. Lambrechts biedt ook twee miljard structureel, De emoties liepen hoog op tijdens het onderwijsdebat op het Bonaventura College. „Er is twintig jaar lang aan de stoelpoten van het onderwijs geknaagd! Als je onderwijs echt prioriteit wil geven, nou, sla met je vuist op tafel", roept een boze docent tegen de Haagse politici. Foto: Henk Bouwman maar 'pas aan het einde van de kabinetsperiode'. Hamer heeft drie miljard 'voor de komende vier jaar'. Cornielje is met 650 miljoen het minst scheutig. „Onder acht jaar Paars is de onderwijsbegroting al met 6,5 miljard euro gegroeid en wij beloven dat wij daaraan niet tor nen bij economische tegen wind." Van Dijk weet ook waar hij dat geld vandaan haalt. „Paars heeft 13,5 miljard euro aan lastenver lichting gedaan, daar stoppen we mee. We bezuinigen op de fensie. Als je geen 7,5 miljard euro uitgeeft voor de Joint Strike Fighter, heb je geld genoeg voor onderwijs." Als grootste probleem noemen de meeste onderwijsspecialisten het lerarentekort. Hamer vindt schoolverlaters zonder diploma nog erger, Van Dijk noemt ook de segregatie in het onderwijs als probleem. Het Bona heeft al les: een 'zwart' vmbo, scholieren die hun opleiding niet afinaken, docenten die de werkdruk nau welijks nog aankunnen en die zich 'op' voelen omdat ze jaren 'alles vanuit hun energie heb ben gedaan', zoals een docente het verwoordt. Dan gooien ze alle frustraties er uit. Het onderwijs heeft geen maatschappelijk aanzien meer. „Als ik tegen mijn leerlingen zeg dat ze ook leraar kunnen wor den, lachen ze me in mijn ge richt uit." De klassegrootte. „Je kunt ze wel klein willen, maar dan moet je ook docenten heb ben." De sluipende bezuinigin gen. „Er is twintig jaar lang aan de stoelpoten van het onderwijs geknaagd! Als je onderwijs echt prioriteit wil geven, nou, sla met je vuist op tafel en het begint met forse investeringen", roept een boze docent met rode trui in de microfoon. Er is zoveel meer: de mislukking van het vmbo, de 'lumpsum'-financie ring die geen rekening houdt met de werkelijke geldbehoefte van scholen, de hoge druk bij de invoering van de tweede fase, het houdt niet op. Directeur Gerard Verbeek maakt er een einde aan, hij wil ook nog een nieuwjaarstoespraak hou den. „Ik heb grote zorgen over onze financiën", houdt hij de docenten voor. „De school zal zuinig rijn, ik wil dat u dat weet. Er zullen dingen niet kunnen. De school is arm. Er is tien jaar niets aan onderhoud gedaan, maar we hebben gespaard voor schilderwerk, het brandveilig maken van de school en voor de inventaris. Voor iets extra's bo ven op de CAO is 'geen geld." Dan gaan de docenten naar de 'vide', een sombere gang met een plexiglazen dak, waar een rood krat spaflessen op een tafel staat te wachten, bij wijze van nieuwjaarsborrel. door Robbert Minkhorst leiden - Het overgrote deel van de Leidenaars is voor camera toezicht in de stad. Ruim drie kwart van de inwoners riet ca mera's als een oplossing voor bestrijding van criminaliteit en het tegengaan van vernielingen. Een en ander blijkt uit de Stads- enquête 2002, gedaan door WBK Marktonderzoek in op dracht van de gemeente. De uit komst is opvallend, afgezet te gen de meningen in de politiek over camera's. In de gemeente raad is de meerderheid niet zo overtuigend. Het Leidse college wil camera's plaatsen in het ge bied rond de Nieuwe Beesten markt Daar geldt een 'verhoogd veiligheidsrisico'. Over camera's in specifieke ge bieden, zoals die met een ver hoogd veiligheidsrisico, rijn de Leidenaars nog explicieter dan is zelfs 92 procent voor en slechts 7 procent tegen. Inwo ners is niet gevraagd wat rij vin den van preventief fouilleren, een andere maatregel die het college voorstelt. Het is het tweede jaar op rij dat de gemeente inwoners op een scala aan thema's bevraagt. Lei den vindt dat het met de stads- enquête beschikt over een in strument dat 'jaarlijks een schat aan gegevens oplevert over de meningen van burgers'. Met de uitkomsten wil de gemeente haar dienstverlening beter af stemmen op de bevolking. Aan het onderzoek hebben 3000 Lei denaars meegewerkt. De animo was zo groot, dat de enquête is gesplitst in deelonderzoeken, die telefonisch aan 500 tot 1500 mensen rijn voorgelegd. Uit het onderzoek is ook naar voren gekomen dat de steun voor een sneltram door de bin nenstad toeneemt. Bijna de helft (44%) is voor een tracé van de Rijn Gouwe Lijn door de Bree- straat. Bijna dertig procent is daartegen, terwijl eenzelfde per centage het niet weet of geen mening heeft. Uit een peiling van Research voor Beleid in maart, in opdracht van het Leidsch Dagblad, bleek nog dat 49 procent tegen een tram door de binnenstad is. De gemeente begon na de verkiezingen met een campagne om meer steun voor haar voorkeur te krijgen. Als de financiën rondkomen, rijdt er vanaf 2007 een tram door het Leidse centrum. Opmerkelijk is dat maar een be scheiden aantal Leidenaars de tram wel eens gaat gebruiken. Iets meer dan de helft van de in woners zegt dat niet eens te gaan doen, 46 procent zegt van wel. Als voordelen van een tram door de binnenstad noemen Leidenaars het verdwijnen van de bussen uit de Breestraat, de betere bereikbaarheid van de winkelstraat en sneller openbaar vervoer. Inwoners rijn vooral te gen omdat ze het nut er niet van inzien, of uit angst dat het cen trum nog drukker danwel ge vaarlijker wordt. Leidenaars rijn overwegend te vreden over de dienstverlening van de gemeente. De stad krijgt een ruime voldoende van haar inwoners.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13