MEDIA wint3fm Gillende meiden voor Jim leermomenten van een held op sokken Peter Pontiac is rebels maar ook gevoelig Radio 2 start eigen hitlijst met albums Record Top 2000 m 5 miljoen luisteraar, Henkjan Smits vaste gast bij Boulevard Peter de Gee wordt dé stem van Can al Aballadeer *11 1 1 X* BuZzAward 'Als je aan Idols meedoet, moet je de tol betalen' Chris Kijne maakt documentaire over tegendraadse striptekenaar HOC 648 dinsdag 7 januari 200 hilversum/mediaredactie - A balladeer heeft de jaarfinale van de 3FM BuZzAward gewonnen. De singer-songwriter mag deze maand naar Londen om een dag op te nemen in de legenda rische Abbey Road studio. Honderden Nederlandse bands stuurden hun demo's op. Uit eindelijk kwamen zestig bands ook daadwerkelijk op de zender. Drie bands brachten het tot de jaarfinale die live op 3FM te ho ren was. A balladeer, Embankment en Stacey speelden elk twee num mers, een eigen compositie en een cover van The ketchup ong. De jury bestond uit tv-presenta- tor/popmuzikant Eric Corton, popjournaliste van Oor Britt Stubbe en Green Lizard-zanger Remi Tjon Ajong en zij prezen de bands voor hun eigenheid en hun creativiteit ten aanzien van hun versie van The ketchup song. A balladeer schreef er een ande re tekst op en doopte het om in een ballad. 3500 Luisteraars lie ten via internet weten ook in meerderheid voor A balladeer te kiezen. BuZz wordt gepresenteerd door Steef Cuypers en is te beluiste ren zondag van 18.00 tot 20.00 uur op Radio 3FM en op www- .buzz.nl. Hilversum - Henkjan Smits, juryvoorzitter van het populaire RTL 4-programma Idols, zal de komende tijd geregeld zijn op wachting maken als entertain- mentdeskundige bij RTL Boule vard. Hij zal tegenover Beau van Erven Dorens plaatsnemen als Albert Verlinde en Patricia Paay verhinderd zijn. Henkjan Smits (41) heeft de af gelopen weken bekendheid ge- luegen bij het grote publiek als strenge juryvoorzitter van het succesvolle auditieprogramma Idols. In het dagelijks leven is Smits werkzaam als talentscout, A&R-consultant en platenpro- ducer. Hij was medeverant woordelijk voor de ontwikkeling van acts als Total Touch, Her man Brood, Volumia! en Kane. Smits was afgelopen donderdag voor het eerst te zien bij RTL Boulevard. hilversum/mediaredactie - Voice-over en tv- producent Pe ter de Gee wordt dé nieuwe stem van betaalzender Canal+. Peter de Gee staat op nummer 1 bij 'stemmenbureau' Multi- Voice Top 40. De Gee was eer der te horen als vaste stem bij de zenders TV10, FOX 8 en Kin- derNeL Verder is de Gee bekend als stem van vele televisie- en radiocommercials. door Monique Brandt Zeist - .Alstublieft, geeft u mij een foto van Jim. Alstublieft, als tublieft, ik móet die foto heb ben, anders ga ik gillen." Waar op inderdaad een ijselijke kreet klinkt door de hal van het Zeis ter hotel Fygi. Het groepje balo rige. ernstig verveelde tiener meisjes hangt er al de hele mid dag in de hal rond in de hoop een glimp dan wel souvenir op te vangen van 'dat waan zin nig lekkere ding'. Het object van die steeds luid ruchtiger wordende adoratie staat intussen bovenaan de trap gefotografeerd, gefilmd en geïn terviewd te worden. Hij blijft ijs koud onder alle aandacht, als was hij een doorgewinterde popster. Maar zover is het nog lang niet. Het vijftienjarige zangtalent uit Egmond-Binnen is één van de negen overgebleven kandidaten die de komende weken, samen met een nog door de jury te kie zen geluksvogel aan de hand van een afvalrace probeert de fi nale van het RTL 4-auditiepro- gramma Idols te bereiken. „En dat gaat hem lukken", weet zijn medekandidaat Jam ai zeker „Net als Dewi heeft Jim iets wat de anderen niet hebben, hij kan niet alleen goed zingen en per- formen, maar hij heeft ook de Hilversum - Radio 2 begint deze week met een eigen hitlijst: de Standaardalbum Top 50. Dat maakte Radio 2-presentator Hans Schiffers bekend in het AVRO-mediaprogramma Anten ne 2. De Standaardalbum Top 50 wordt samengesteld door hitlijs tenproducent MegaCharts (Me ga Top 50, Wanadoo Top 40) uit de verkoopcijfers van muziek- cd's die langer dan twee jaar op de markt zijn. Schiffers bespeurt onder het radiopubliek een dui delijke tendens: „Steeiit mensen vragen ons ompd tracks te draaien naast Irj singles. Dat merk je R5 beeld sterk bij de Top 20te-jc Dat de cd-single ondef37 druk staat, bleek ook afe," cember 2002. Toen maafce gaCharts bekend haar Mfle 100 weer te halveren tot?®/ spronkelijke Mega Top [j^ singleverkoop was de las ren te zeer afgenomen laagste noteringen nog te laten zijn.. juiste 'looks' en persoonlijkheid. Hij is een perfect idool", vertelt deze tijdens de door de zender georganiseerde interviewmid dag, waarbij de pers mag opdra ven om de wellicht toekomstige beroemdheden bij toerbeurt te ondervragen. Opgeklopt „Wat een opgeklopte toestand. Ze doen alsof het hier om film sterren gaat. Ik heb geen idee wie die mensen zijn", mort een fotograaf tegen een collega die ook al vertwijfeld op zoek zegt te zijn naar 'een Zosja, een David, een Hind of een Yuli'. Die heb ben intussen echter plaatsgeno men in één van de vergaderzaal tjes waar ze in sneltreinvaart de pers te woord staan onder wa kend oog van een medewerker van het programma. Ook de eerder weggestemde Hilversumse Zosja mocht tot haar eigen verassing aantreden omdat kandidaat Roger zich heeft teruggetrokken. Hij wilde niet verder in het programma omdat hij 'een ander soort loop baan' nastreeft, aldus RTL 4. „Jammer, maar ik snap het wel een beetje", vindt Bas uit Kla- zienaveen. „Hij heeft zijn princi pes, hij wil zijn eigen muziek maken en geen idool worden. Ik wel, en daar wil ik mijn princi pes best voor aanpassen." De kandidaten zijn er stuk voor stuk duidelijk over ze willen muzikale of artistieke concessies doen als de producenten van Idols dat van ze vragen. Gréóg zelfs.Als je aan dit programma meedoet weet je nu eenmaal dat je tol moet betalen", zegt Jamai, afkomstig uit Schoonhoven. „Zo mocht ik van mijn ouders met Oud en Nieuw niet uitgaan om dat ze bang waren dat ik verve lende reacties zou krijgen. Dat snap ik wel." Amsterdammer David heeft al heel wat podium- ervaring, maar ook hij is niet bang dat hij bij een eventuele overwinning zijn artistieke vrij heid verliest. „Lk snap dat de programmamakers aan de markt moeten denken, dat je dus commerciële nummers moet zingen. Ik heb daar niet zoveel problemen mee als dat in overleg gebeurt. Niet maldcelijk was de kritiek die sommige kandidaten van de jury kregen op bijvoorbeeld hun uiterlijk. Zo werd de Rotterdam se Yuli 'veel te dik' bevonden en ook de toch al behoorlijk onze kere Jamai kreeg regelmatig te horen dat hij met zijn uiterlijk nooit een echt idool zal worden. „Behoorlijk confronterend", al dus Yuli en Jamai, al willen ze het woord 'afzeiktelevisie' zelf niet in de mond nemen. „Ik vond dat de jury soms echt te ver ging. Aan de andere kant is het wel eerlijk." Inmiddels hebben alle kandida ten nu wel ondervonden hoe het is om beroemd te zijn. In de Amsterdamse metro vroeg een jong meisje huilend aan David of ze zijn hand mocht vasthou den. De Friese Dewi wordt re gelmatig getrakteerd op een bus vol starende mensen. En Marie ke stond, onopgemaakt en in een oude joggingbroek in de pa tattent toen ze twee mensen over haar hoorde smoezen: 'Is dat niet Marieke uit Idols?' 'Nee joh, die is veel knapper!'. Nuchter „Maar in Nederland zijn we ge lukkig redelijk nuchter", aldus David. „Taferelen zoals in Ame rika heb je hier niet." Over het verdere verloop van de strijd zijn de deelnemers opvallend eensgezind. Vrijwel iedereen tipt zowel Jim als Dewi als de uitein delijke finalisten. „Dewi is echt anders", zegt Marieke. „En ik denk dat het juist in deze laatste ronde gaat om persoonlijkheid. Met een mooi uiterlijk alleen redt je het niet, dan kun je beter model worden." Idols wordt elke zaterdag vanaf 21 uur door RTL 4 uitgezonden. zijn zelfs wijken waar de par keerwachters niet naar toe gaan zonder politiebegeleiding al dus de directeur. Tijdens een dagje meelopen in een supermarkt in de Bijlmer werd de confrontatie nog erger. Van de Ven en zijn medesurveil lanten betrapten een man op winkeldiefstal. De dief beschul digde Van de Ven vervolgens van racisme en wilde hem te lijf gaan. De directeur trok wel even wit weg. De aflevering, getiteld Een held op sokken, eindigt met beelden van een directievergadering. Van de Ven heeft inmiddels zijn maatregelen genomen. „We zijn bezig met het opstarten van ge spreksgroepen. Onze medewer kers kregen na calamiteiten al een gesprek met een deskundi ge, maar tijdens mijn dagen op de werkvloer kreeg ik horen dat er ook een behoefte is om af en toe gewoon over het werk te praten. Verder gaat iedere ma nager bij Securicor, zeg maar ie dereen die geen uniform draagt, één of twee dagen per jaar mee draaien 'op de werkvloer'. Dan weet voortaan iedereen waar w^ precies over praten als we het over agressie hebben." Eric de Bie Terug op de werkvloer, van avond 7 januari, Nederland 3, RVU, 19.00 uur. hilversum/mediaredactie - De Radio Top 2000 heeft in de laat ste week van de december ruim een miljoen meer luisteraars ge trokken dan een jaar eerder. In totaal luisterden volgens de af deling Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) Publieke Omroep vijf mil joen mensen van 13 jaar en ou der naar de Top 2000. Aan de vierde editie van de ma rathonuitzending werd dit jaar ook op televisie aandacht be steed onder de naam Top 2000 ago-go, gepresenteerd door Matthijs van Nieuwkerk. Vol- pou\ gens KLO heeft RadfK® 800.000 luisteraars bijjj^j dankzij het ook succesjix programma op Nederlarfö S Ook de website van de Tjfhe; brak alle records. Tijdenjgkec zending van de Top 2Quie 1 streerde Omroep.nl 3001-45 zoekers en ruim drie mIE| h( genaamde pageviews, twee miljoen verleden ja| rigens bleek al eerder|e -1 270.000 stemmen op dP'r werden uitgebracht, bi^v9°c verdubbeling ten opzidssc verleden jaar. 05 li mim jWftl Hilversum - „Misschien wordt hij wel in elkaar geslagen. Of hij wordt gestoken met een mes... En dan gaat hij dood", denkt het zoontje van Willem van de Ven hardop. De directeur van het beveiligingsbedrijf Securicor is vanavond het eerste 'slachtoffer' in de nieuwe reeks van het RVU- programma Terug op de werk vloer. Een mes is hij niet tegen gekomen, maar de drie dagen in de praktijk zijn hem zeker niet in zijn kouwe kleren gaan zitten. „Ik heb inderdaad een paar keer met knikkende knieën gestaan", kijkt Van de Ven terug op zijn 'stage' als onder meer parkeer wachter en winkelsurveillant. „Ik dacht dat ik aardig wist wat onze medewerkers in de praktijk meemaken. Nu ik echter zelf met agressie ben geconfron teerd, besef ik dat het een veel grotere impact kan hebben." Vooraf kende Van den Ven de RVU-serie Terug op de werk vloer niet De reeks is gebaseerd op het bekroonde BBC-format Back to the floor en de Neder landse versie was begin vorig jaar voor het eerst bij de educa tieve omroep te zien. Net als in Engeland gaan leidinggevenden voor een aantal dagen aan de slag tussen het 'gewone' perso neel met de bedoeling hun be drijf eens van een andere kant te zien en zo ook tot verbeteringen te komen. „Die formule sprak me aan. Het was in elk geval niet de bedoe- Directeur Willem van de Ven van het beveiligingsbedrijf Securicor deelt bekeuringen uit. Foto: GPD/Peter Brom ling er een soort Wielklem Co van te maken", vertelt Van de Ven, die echter wel in situaties belandde die regelmatig in het genoemde programma te zien zijn. Zo kreeg hij als parkeer wachter te maken met een woe dende automobilist die geen bon wilde hebben en als winkel surveillant moest hij letterlijk een agressieve verdachte van winkeldiefstal van zich afduwen. „Eén keer in de maand bezoek ik een vestiging van ons. Voor mijn gevoel stond ik dicht bij de werkvloer, maar ik weet nu dat je het echt in de praktijk moet meemaken. Vooraf had ik de meeste angst om met de mobie le alarmdienst mee te draaien. De parkeercontrole leek me daarentegen juist leuk. Uitein delijk is er bij de alarmdienst niets gebeurd en was ik opge lucht dat mijn dag als parkeer wachter voorbij was. Het is echt niet te geloven wat je in Amster dam allemaal naar je hoofd krijgt geslingerd als je alleen nog maar over het trottoir loopt. Er Jim is een van de favorieten voor de eindzege van de talentenjacht Idols. Foto: RTL 4/GPD -L ey< 1. Youp van 't Hek VARA 4.230 2. Spijkers Jaaroverzicht VARA 3.175 3. Baantjer RTL 4 2.760 4. Klok en Vuurwerk Ned. 1 2.640 5. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.540 6. EK schaatsen 10 km NOS 2.400 7. Journaal, wo 20 uur NOS 2.320 8. EK schaatsen 3 km NOS 2.225 9. EK schaatsen 5 km NOS 2.095 10. RTL 4 lijsttrekkersdebat RTL 4 2.075 Top 10 meest bekeken programma's Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 395 2. Klokhuis NPS 375 3. Zaai VPRO 305 4. Anansi VPRO 270 5. Sesamstraat NPS 250 6. Heuvellandziekenhuis VPRO 245 7. Knofje KRO 220 8. Buurman en Buurman VPRO 185 9. Taarten van Abel VPRO 175 10. Super pig Fox Kids 170 Marktaandelen in Nederland 1 12,1 (10,9) Nederland 2 12,4 (19,1) - Nederland 3 11,7 (7.9) RTL 4 19,4 (17,6) RTL 5 5,3 (4,5) Yorin 4,7 (6,1) - SBS 6 9,5 (9,5) +/- NET 5 5,0 (6,0) V8 3,8 (4,1) - Veronica 0,3 (0,3) +/- De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen. van vorige week. Hilversum - „Toen ik in aanra king kwam met underground- strips, realiseerde ik me opeens dat je de thema's van de rock 'n roll ook kan behandelen met een tekenpen. En dus heb ik al tijd, als ik aan de tekentafel ga zitten, nog steeds het idee dat ik mijn gitaar omhang." Aan het woord is de tegendraadse strip tekenaar en componist Peter Pontiac. Het leven van deze 51- jarige Amsterdammer staat van avond centraal in de VPRO-do- cumentaire Pontiac. De documentaire van Chris Kij ne schetst een indringend beeld van de mens Peter Pontiac, wiens leven jarenlang bepaald werd door sex, drugs en rock 'n roll. Als klein jongetje leidde Pontiac, die werd geboren als Peter Pollmann, nog een tame lijk rustig leventje. Wel deed hij als negenjarige een schokkende ontdekking. Zijn uiterst rechtse vader Joop had in de Tweede Wereldoorlog voor de Waffen-SS gevochten en vijf jaar in de ge vangenis gezeten. Pontiac zegt daarover in de documentaire: „Ik ging meteen mijn vriendjes van dit spannende nieuws op de hoogte brengen. Maar eigenlijk mocht ik het aan niemand ver tellen". In de jaren zestig ont spoorde Pontiac. Hij raakte ver slaafd aan de drugs en sloot zich dagenlang gedrogeerd op in zijn kamer. Ook werd de relatie tus sen de tiener en zijn vader al maar slechter. „We hadden knallende ruzies en ik noemde hem regelmatig vuile fascist". Uiteindelijk verliet Pontiac zijn ouderlijk huis. Hij nam zijn in trek in een Leidse commune, vooral bestaande uit hippies en linkse studenten. „Het was er een gekkenhuis en het was er daarom ook nooit saai," aldus Pontiac. Gedurende zijn tijd in de commune kwam zijn carrière als striptekenaar tot bloei. Sex, drugs en rock 'n roll voerden ook de boventoon in zijn werk. Veel tekeningen hadden een duidelijk autobiografische func tie, zo werd het SS-verleden van vader Joop uitgebeeld. De Amsterdamse heroïnege bruiker besloot af te kicken toen hij vader werd van een dochter. Pontiacs tekeningen waren voortaan niet meer terug te vin den in controversiële uitgaven als Aloha en Modem Papier, maar in erkende bladen als Oor, NRC Handelsblad en het Alge meen Dagblad. In 2000 brak Pontiac definitief door bij het grote publiek met de biografiek Kraut, waarin de mysterieuze verdwijning van va der Joop centraal staat. Kraut is geïllustreerd met prachtige teke ningen van vader Pollmann, die eind jaren zeventig naar Cura sao vertrok en van wie sinds 1978 nooit meer iets is verno men. De mooiste tekening is die van een mannetje dat moeder ziel alleen aan het pootjebaden is in de zee. „Mijn vader is voor het laatst gezien in de Draai- booibaai, daarom is het waa>" schijnlijk dat hij verdronken is. Maar helemaal zeker is het niet, want hij kan ook vermoord zijn", zegt Pontiac. Om antwoord te krijgen op deze prangende vraag gaat Pontiac, gevolgd door de makers van de documentaire, voor het eerst in zijn leven naar Curasao. De kij ker ziet hoe de striptekenaar in het archief van een plaatselijk dagblad snuffelt. Hij vindt een artikel over zijn vermiste vader, waaruit blijkt dat de man daad werkelijk is verdronken. Pontiac oogt duidelijk opgelucht: „Dit is een doorbraak, een vitaal puz zelstukje". De mooiste beelden van de do cumentaire zijn tot het laatst be waard, als Peter Pontiac de plek des onheils bezoekt: de Draai- booibaai, een met rotsen omge ven stukje strand. Al staande op een van de vele rotsen zegt Pon tiac: „Het is wel even schrikken om hier nu te zijn. Maar het is een prachtige monumentale plek om te sterven". Uiteindelijk lijkt Peter Pontiac zich verzoend te hebben met het foute leven van zijn vader: „Mijn vader was een flamboyante persoonlijk heid en hij is eigenlijk een speel bal geweest van zijn omgeving". Suzanne Vesters Uur van de wolf; Pontiac, mor genavond 8 januari, Nederland 3, VPRO, 20.30 uur. Peter Pontiac staat centraal in een VPRO-documentaire. Foto: GPU/Bob Bronshof

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10