ECONOMIE Problemen Politiek gebruikt spoorwegen in verkiezingstijd NS dit jaar niet voorbij echter beslist over lot beoogde opvolger Duisenberg Traditionele snackbar verdwijnt uit woonwijk IJstempel Thialf in Heerenveen lijkt op de valreep gered Handvol tips voor een duur 2003 'Infrastructuur uitgewoond' Omzet Cl000 stijgt kwart Dodelijke aanvaring UARI 20^ rhandelingen land mislukt maandag 6 JANUARI 2003 =De loononderhande- or ongeveer drie mil- 'se ambtenaren zijn mislukt. De werkge len afgelopen nacht at een bemiddelings- e over loonstijging tan van de hand ge- )P-10(iet voorste' behelst een qng van 2,4 procent de- |1, gevolgd door een 531*1 #n 0,6 procent iedere i6,i^n januari 2004 tot en jl'gjvan dat jaar. Er drei- 4,69euwe stakingen. 3S brandschade jaarwisseling 398.8% - Branden hebben tij- i® jaarwisseling voor 35 30,i<juro schade aange- 4o.4Q| is 10 miljoen euro 426 3sP normaal- aldus het 259^06 van Verzekeraars vrij- 148 2^enS VerZe'ceraarS 's 6 6J>e stijging van de scha- 205]55pzichte van andere 2®-j gingen te wijten aan 42|5c<d in Wageningen. Daar 477,001 winkelcentrum volle- as gelegd. 44,351 8,25i 33 i iciële injectie 32,45 ll°m,e 13]o8id President Bush van 690,6o|l de Amerikaanse eco- ^g-^gPn sterkere impuls ge- 140^50 eerder werd aangeno- n.37iigens regeringsambte- 15 55*1 ^0 komende jaren 4i.'85niljard dollar in de eco- plompen, waarvan 300 19 05via belastingverlagin- 20334 der werd een getal van 1 ^80*78^d dollar genoemd. 709,'i3aakt waarschijnlijk mor- 7.74 onderheden bekend plannen. 42^83 6.521 454.651 74,00 "\f8 inleveren 122.00. T-» *i 306,0010 - De uitkenngsin- 16,06 dwv verwacht deze 5fo3 Dngeveer 10.000 versla- 588^28 volledig arbeidsonge- 17,951 die zelf moeten aange- 463*71 ze weer aan het werk 12,03 Over het hele jaar wor- 18500 er c'rca 118 000. Als dat 266.50 fd gebeurt, raken ze hun 100.75 j> inkomen kwijt. Per 1 5|f 95 F 's ^et Poortwach- 58[io kracht geworden. Werk- 6.70 die ziek zijn geworden, 358*8? 1 ne8en maanden na U2 38 kte een verslag inleveren 7Q'm 111 P°glngen om weer 57,90 werk te komen. Op 1 ja- 5,68 ras het voor een eerste 20,92 OV0I- 17,20 C 195,50 ®Ji nan Numico mi loonconflict 3|'gg heer - Voormalig top- 58^90 van der Wielen verliet 96.81 gsmiddelenbedrijf Nu- 16,'66 i mei vorig jaar na ruzie 17,64 laris. Hij vertrok niet 4150 de resultaten in de VS ielen. Dat zei hij zaterdag interview met NRC Han- d. De echte reden was jssen hem en president- Issaris R. Zwartendijk, zei x Wielen. „Zo gaat het al- o.86 Iet salaris van Europese pagers ligt lager dan dat 514 Amerikanen. slagen bij 1 (kerij België '.30 ),20 il - Bij de Belgische druk- repols verdwijnen 330 i,02 60 procent van de per- '.62 psterkte. Een deel van het is vrijdag door de recht- jo hilliet verklaard. De overi- ,oo werknemers mogen blij- 'Iq repols in Turnhout maalct !s4 meer agenda's en fotoal- Het bedrijf zit al jaren in 90 iblemen. Er ligt nu een .95 Iplan op tafel. De schuld ig zullen zich daar begin so ide maand over buigen. 65 niet akkoord gaan, dan ok de rest van de onder- ïi Ig op de fles. den haag/gpd - De problemen op het spoor zullen dit jaar zeker niet voorbij zijn. Om storingen op het spoorwegnet te voorkomen is alleen in 2003 al 1,5 miljard eu ro nodig. Extra geld betekent overigens niet dat de treinen op eens allemaal op tijd rijden. Dit zei de directeur van ProRail, Bert Klerk gisteren in het televisiepro gramma Buitenhof. Volgens de directeur van Pro- Rail, dat verantwoordelijk is voor de infrastructuur van de spoorwegen, is het spoorwegnet de 'afgelopen jaren uitge woond'. Om het huidige niveau van de infrastructuur te garan deren en niet verder af te glij den, is volgens Klerk dit jaar 1 miljard euro nodig. Om storingen aan wissels en overgangen te voorkomen is nog eens 400 miljoen euro no dig. En voor verdere groei moet er nog eens 100 miljoen euro bij in 2003. Extra geld evenwel lost de pro blemen op het spoor niet direct op. „We zijn blij met de erken ning vanuit de politiek dat er achterstallig onderhoud is", zei Klerk. Maar een miljard euro ex tra betekent volgens hem niet dat de punctualiteit opeens met 10 procent zal stijgen. De directeur bestreed dat de veiligheid van de reizigers in het geding is. „De veiligheid staat voor alles." ProRail - dat voor 100 procent in handen is van de overheid - is onder meer verant woordelijk voor de wissels, sei nen en overgangen aan het spoor. Het afgelopen jaar is er veel kritiek geweest op de NS naar aanleiding van alle vertra gingen op het spoor. Ongeveer de helft daarvan komt voor re kening van de infrastructuur en valt dus onder de verantwoor delijkheid van de overheid. Pro- Rail (destijds Railinffabeheer) en NS Reizigers werden midden ja ren negentig uit elkaar gehaald om als twee aparte bedrijven verder te gaan. Klerk hij constateerde dat het onderhoud van het spoor niet echt een sexy onderwerp is in Den Haag. Vanuit de politiek is weinig belangstelling voor het onderhoud. De keuzes in Den Haag gaan volgens Klerk meer richting 'visionaire' projecten, zoals de zweeftrein vanuit de Randstad richting het noorden. Volgens de directeur kan het geld daarvoor beter worden be steed aan een betere benutting van het bestaande spoor. door Dylan de Cruijl utrecht - Na een jaar vol chaotische incidenten op het spoor moesten dè Nederlandse Spoorwegen wel inzet worden van de verkiezingen. Vlak voor de stembusstrijd spelen partijen handig in op kritiek op de NS. Maar daarbij hebben ze een blinde vlek voor de eigen Haagse onoplet tendheid. Groenlinks maakte deze week bekend bij kartelwaak hond NMa (Nederlandse Mededingsautoriteit) een klacht in te dienen tegen machtsmisbruik van de NS. De partij vindt de twee tariefstijgingen van 4,9 procent sinds 1 januari en 4,15 procent per juli toch te gortig. Vlak voor de verkiezingen vindt Groenlinks het duurde re treinkaartje 'exorbitant en onterecht voor een pro duct dat te wensen overlaat'. De SP toont eveneens gevoel voor timing. Vandaag start de partij een landelijke meldweek 'Pak de trein terug' waarin treinreizigers hun grieven over de NS kunnen doorgeven. Het logboek met klachten wordt - uiteraard voor de verkiezingen van 22 januari - aangeboden aan minister R. tie Boer (verkeer). CDA-Kamerleden protes teerden onlangs nog in de trein tegen het verdwijnen van de catering. Bovendien laten de christen-democra ten geen gelegenheid onbenut om de prijsverhoging van de treinkaartjes te bekritiseren. Hoe opportunistisch ook, beschuldigingen van machts misbruik en de slechte dienstverlening door de NS zijn niet onterecht. Het jaar 2002, dat de rust moest terug brengen op het spoor, stond in het teken van chaotische incidenten waarbij tienduizenden reizigers strandden. In de zomer trokken de rails krom door de hitte, in de herfst ontregelden natte, spekgladde herfstblaadjes da genlang het treinverkeer. Pas geleden zorgden uitgelo pen werkzaamheden aan het spoor door Railinfrabe- heer er nog voor dat de dienstregeling volledig in de soep draaide. NS-topman Veenman verdedigde zich. Aan kapotte wis sels en gebroken bovenleidingen kan hij niets doen. Sinds de verzelfstandiging van het spoorbedrijf is de overheid verantwoordelijk voor het onderhoud. De NS betalen huur voor het gebruik van de rails. En verder rij den ze alleen maar mensen heen en weer. Meestal dan. Niet voor niets zegt Veenman dat nooit meer dan 85 procent van de treinen op tijd rijdt als de machinisten steeds moeten stoppen voor storingen aan wissels, sei nen, bovenleidingen en kapotte rails. Die storingen zijn schuldig aan bijna de helft van alle vertragingen. Hij borduurde daarmee voort op uitlatingen van demis sionair minister De Boer dat de overheid het onderhoud jarenlang heeft verwaarloosd. Om het spoor op te lap pen is volgens hem mmimaal een miljard euro extra no dig. Daarmee komen de kosten voor de infrastructuur de komende vier jaar in totaal op 2,4 miljard euro. „Ik ben me kapot geschrokken", zei de minister vorige maand. „Ik maak me grote zorgen om de treinreiziger." Opvallend genoeg hebben de politieke partijen daarop nooit gereageerd. In verkiezingstijd spelen partijen lie ver in op de onvrede van de reiziger over de NS. Onvre de over een prijsstijging van tien procent. Onvrede over overvolle treinen, onvrede over onveilige stations. On vrede over onnodige vertragingen. Achterstallig onderhoud aan duizenden kilometers spoor is daarentegen nooit een politiek item geweest. Het is in verkiezingstijd daarom makkelijker wijzen naar de NS dan op de eigen onoplettendheid. Amersfoort/ANP - De omzet van de ClOOO-supermarkten is in 2002 met 24 procent gestegen tot 3,5 miljard euro. Dat is van ochtend bekendgemaakt door Schuitema, de organisatie ach ter de C1000-supers. Het marktaandeel van C1000 is hierdoor toegenomen. Van alle boodschappen in supermarkten in Nederland werd in 2002 14,6 procent gekocht bij een Cl000. In het voorgaande jaar was dat 12,4 procent. Directievoorzitter J. Brouwer van Schuitema spreekt van een 'fantastisch re sultaat, gezien het verslechterde economische klimaat en de toe nemende concurrentie'. Brouwer verwacht dat de groei dit jaar doorzet. Van de omzet groei bestaat 7,3 procentpunt uit autonome groei. Het aantal ClOOO-supermarkten is gestegen van 444 in 2001 naar 476 in 2002. amsterdam/anp - De traditione le snackbar in woonwijken ver liest steeds meer klanten aan grote fastfoodketens. Dat con stateerde W. Waninge van het bedrijfschap Horeca en Catering vanochtend op de eerste dag van de horecavakbeurs Horeca- va in de Amsterdamse RAI. Zowel in omzet als in bedrijfs- aantallen winnen de grote lunchroom- en restaurantketens als de McDonald's en Burger King terrein op de Uaditionele snackbar om de hoek. Was de snackbar in 1997 nog goed voor bijna 60 procent van de fast- foodsector, vorig jaar bleek dat te zijn gedaald naar 52 procent. Maar ook de fastfoodsector is niet zonder zorgen: Nederlan ders besparen zich in deze eco nomisch onzekere tijden name lijk net zo lief een eetbezoek buitenshuis door zelf achter het fornuis te gaan staan. Daarom zullen zowel de fastfoodketens en de 'gewone' restauranthou der de komende tijd de broek riem moeten aanhalen. „De mensen zijn meer budget- bewust geworden, waardoor ze minder uithuizig zijn. Tegelijk is het een tiend om op zijn tijd zelf wat uitgebreider te koken," al dus Waninge. Winkeliers zijn volgens het be- drijfsschap een belangrijke con current geworden van restau rants, fastfoodketens, cafetaria's en snackbars. Waninge: „De de tailhandel speelt ook sterk in op de trend van gemaksvoeding en biedt bijvoorbeeld meer magne- tronmaal tijden aan." Consumenten hebben vorig jaar gemiddeld dertig keer in een restaurant gegeten of een broodje kroket besteld in een snackbar. Per keer werd onge veer 35 euro besteed aan een maaltijd voor twee personen. Aan eten buitenshuis hebben Nederlanders volgens Waninge in 2002 circa 4 procent meer uit gegeven. De toegenomen bestedingen hangen echter voor een groot deel samen met de sterk geste gen prijzen in de horeca. Daarbij wijst Waninge erop dat de bestedingen aan voeding in de winkel relatief harder zijn ge stegen dan in de horeca. Singapore - De gevolgen van de aanvaring tussen het in Nederland geregistreerde vrachtschip ANL In donesia en de RSS Courageous zijn duidelijk zicht baar: de achtersteven van het patrouilleschip van het Singaporaanse leger is volledig verwoest, terwijl het Nederlandse schip (links) niet meer dan een paar flinke krassen in de lak opliep. Bij de botsing vrijdag vlakbij het door zowel Indonesië als Maleisië geclaimde eilandje Pedra Branca kwamen drie op varenden van het patrouilleschip om het leven. Hun lichamen zijn dit weekeinde geborgen. Naar een vierde bemanningslid wordt nog gezocht, maar de kans dat zij nog in leven is, wordt klein geacht. Veertig bemanningsleden overleefden de aanva ring. Bergingswerkers zijn vandaag begonnen met het lichten van de brokstukken van de Singaporaan se onderzeebootjager. De autoriteiten hopen door het bergen van het schip de oorzaak van de aanva ring te kunnen achterhalen. Foto's: AP- Reuters/Ong Chin Kai - The Strait Times heerenveen/gpd - Een dreigend faillisse ment van ijsstadion Thialf in Heerenveen is afgewend. Dat meldde KNSB-voorzit- ter Jacob Reitsma gistermiddag na afloop van het Europees kampioenschap all round. Volgens Reitsma is enig aandeel houder Joop van Bekkum bereid om van daag zijn zeggenschap over te dragen aan een nieuwe stichting, die financieel orde op zaken zal stellen. Onder Van Bekkums leiding belandde Thialf diep in de schulden. De last zou meer dan anderhalf miljoen euro bedra gen. Er zijn dertig grote schuldeisers. En kele van hen dreigen het bankroet aan vragen, als zij niet snel hun centen krij gen. Volgens Reitsma zal de nieuwe stichting spoedig een bestuurder benoe men die de huidige crediteuren financi eel tegemoet komt en plannen ontwik kelt om de toekomst van het stadion voor de langere termijn te garanderen. Op 5 december was er ook een akkoord met Van Bekkum. Maar die overeen komst met de financiers Rabobank, Staalbankiers, Essent en Interbrew is hij nooit nagekomen. De KNSB-voorzitter wilde niet zeggen waarop hij zijn huidig optimisme baseert. „Wij vonden het noodzakelijk om deze mededeling te doen", aldus Reitsma. De schaatsbondvoorzitter heeft niet per soonlijk met Van Bekkum gesproken. Hij baseert zich op een mondelinge toezeg ging van een woordvoerder van de aan deelhouder. Tijdens het EK heeft Reitsma met 'vele partijen intensief overleg ge voerd'. Nadere informatie en namen wei gerde hij te geven. Door ingewijden is met verbazing op Reitsma's optimistische verklaring gerea geerd, omdat de schaatsbond slechts huurder is van de accommodatie en niets met de bedrijfsvoering van doen heeft. Het rumoer rondom Thialf zou echter een negatief effect hebben op de gesprekken met de internationale schaatsunie over de toewijzing van toe komstige grote toernooien. Volgens niet bevestigde berichten zou Van Bekkum in stilte werken aan een ei gen reddingsplan, buiten de huidige fi nanciers om. De veelbesproken aandeel houder vertoefde de hele dag op Thialf, maar stak zijn hoofd niet buiten zijn kan toor. Kwistige banktop staat terecht voor miljardenfraude Crédit Lyonnais inze correspondent Glimmerveen I - Vandaag begint voor de >ank in Parijs het met veel ling tegemoet geziene pro ier de vervalste jaarcijfers jaren negentig van de nalige Franse staatsbank Lyonnais. Negen financiële f), van wie de meesten nog 5 topposities bekleden, terecht. Onder hen de pre- 'tvan de Banque de France, Claude Trichet, de beoogde ger van Wim Duisenberg als ste baas van de Europese ale Bank. jspeelde voor wijlen presi- Mitterrand nooit een rol als rom ging Frankrijk op de jte zetten. Maar bij een is dat wel het geval. Als die zaken door elkaar worden gehusseld, gaat het onherroepe lijk fout. Ook al werd er gehan deld in opdracht van het Elysée. En fout ging het behoorlijk bij Crédit Lyonnais. In die tijd - begin jaren negentig - was de bank voor 54 procent eigendom van de Franse staat. De nieuw benoemde directie smeet met geld, kocht overal ter wereld projecten aan en slaagde er in de bank binnen een paar jaar aan de rand van het faillis sement te brengen. Even nog slaagde men er in de buitenwe reld te foppen door geflatteerde jaarcijfers te presenteren en di vidend uit te keren terwijl er geen centime meer voorhanden was. Maar uiteindelijk moest ie dereen met de billen bloot: de schulden waren zo hoog opge lopen dat alleen een massieve staatssteun de Crédit Lyonnais kon behoeden voor het grootste faillissement ter wereld van een topbank. Mitterrand had dan wel zijn zin gekregen - Crédit Lyonnais was uitgegroeid tot een van de Europese reuzen - - maar de rekening voor de Fran se belastingbetaler was bitter. De staat nam alle schulden op zich, zo'n 30 miljard euro, en ging vervolgens over tot privati sering. De Fransen hebben nooit te kla gen gehad over wanbeleid van hun bestuurders maar de affaire met Crédit Lyonnais overtreft met ijzingwekkend gemak alle andere schandalen. Nu, tien jaar na dato, is er eindelijk ruimte gekomen voor het stellen van de allesoverheersende vraag: wie is er verantwoordelijk geweest? In Parijs begint vanochtend het proces tegen negen reuzen uit de financiële wereld van wie de meesten nog steeds een voor aanstaande rol spelen. Meest tot de verbeelding spre kende verdachte is Jean-Claude Trichet (60), president-directeur van de Nationale Bank, de Ban que de France, en voorbestemd om in juli Wim Duisenberg op te volgen als president van de Europese Centrale Bank. Trichet was destijds thesaurier-generaal op het ministerie van financiën en in die functie namens de staat belast met het toezicht op het bankwezen. Hem wordt ver weten niet te hebben ingegre pen hoewel hij op de hoogte zou zijn geweest van de boek houdkundige kunstgrepen. Tri chet ontkent evenwel. Zijn ad vocaten hebben laten weten dat hij niet over de benodigde infor matie beschikte en bovendien dat hij niet de bevoegdheid had om te bepalen wat de bank wel of niet in zijn jaarverslag moest melden. Twee maanden geleden evenwel kwam een notitie boven water die Trichet in 1993 aan de toen malige minister van financiën, Michel Sapin, schreef. In die no titie legde Trichet zijn baas uit dat 'publicatie van hogere ver liezen zou betekenen dat de Eu ropese wetgeving inzake solva biliteit niet zou worden geres pecteerd en dat zou tot vragen leiden over de betrouwbaarheid van Europa's grootste financiële instelling'. De nieuwe informa tie is door het openbaar minis terie aan het dossier toegevoegd en dat kan voor Trichet vergaan de gevolgen hebben. Zijn positie is er zacht gezegd niet beter op geworden. Van de acht mede verdachten hoeft er maar één aan te dringen op uitstel van het proces en de overdracht van de ECB-voorzittershamer door Duisenberg aan Trichet, in juli dit jaar, komt in gevaar, 's We relds op één na invloedrijkste bank kan het zich niet permitte ren een man tot topman te be noemen die op dat moment in een strafzaak wegens fraude verwikkeld is. Alleen een snelle vrijspraak zou Trichet nog kun nen redden, zo wordt in juridi sche kringen in Parijs gezegd. De rechtbank in de Franse hoofdstad heeft zes weken uit getrokken om de negen ver dachten te horen. eindhoven/gpd - De portemonnee wordt dit jaar een stuk leger. Ziektekosten lopen op, pen sioenpremies worden verhoogd en belasting voordeeltjes verlaagd. Een liter benzine, fles je never, ritje met de stadsbus, jaar schoolgeld en een knipbeurt bij de kapper: het zijn slechts en kele producten in de lijst van prijsstijgingen. Daarentegen groeien de inkomens in 2003 niet of nauwelijks. Het salaris van een modale broodwinner daalt zelfs licht. Hoe deze financi ële dip te lijf te gaan? Saskia Sol-Vreeburg, voorlichter Nibud: „Zet zo snel mogelijk in het nieuwe jaar de inkomsten en uitgaven op een rij. Zo zie je of je nog uit komt met je inkomen. Hou ongeveer twee we ken een kasboek bij voor de dagelijkse uitgaven, daardoor merk je al snel waar het geld blijft. Als je bankafschriften van het afgelopen jaar nog eens naloopt, zie je bovendien welke maanden 'duur' waren. Daar kun je dan nu al op inspelen door alvast wat geld opzij te leggen. Ga tenslotte bij de gemeente na of je in aanmerking komt voor allerlei financiële voordeeltjes, zoals kwijt schelding van de gemeentelijke lasten." Jeanine Schreurs, 'consuminderaar' en woord voerder van de stichting Zuinigheid met stijl: „Haal bijvoorbeeld wekelijks een vast contant bedrag van je bankrekening af, waar je het echt mee moet doen. Dwing jezelf de rest van de week niet meer te pinnen. Probeer wel een rea listisch bedrag na te streven, anders werkt het natuurlijk niet. We moeten allemaal een tandje terug, maar het hoeft heus niet zo te zijn dat je helemaal niets leuks meer kunt doen. Als je bij voorbeeld vaak in een restaurant eet, kun je ook in plaats van een driegangenmenu eens probe ren alleen het hoofdgerecht te nemen. En een boekenliefhebber kan nu misschien beter een abonnement op de bibliotheek nemen. Bespa ren zit vaak in kleine aanpassingen." Sytske Hermans van www.Miepkniep.nl, een website met prijsvergelijkingen en een zoekm£ chine voor de goedkoopste aanbiedingen: „Ver gelijk prijzen voor producten en diensten, daar zijn de grootste besparingen te vinden. Niet al leen op nieuwe goederen als tVs, wasmachines, bedden en digitale camera's, maar ook op ben zine, stroom en verzekeringen. Kijk op www- .GeenCentTeveel.nl voor vergelijkingen van al lerhande verzekeringen en op www.UnitedCon- sumers.rü voor de besparingen op groene stroom, benzine en mobiel bellen. Bovendien staren kopers zich soms blind op grote winkel ketens en merknamen. Hij staat nog een beetje wantrouwig tegenover kopen via het internet terwijl daar kortingen tussen 15 en 40 procent te halen zijn." Meer prijsvergelijkingen en besparingstips zijn te vinden op intemetstartpagina: http:// prijs- vergelijking.pagina.nl en www.zuinigst.nl.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7