Saddam zegt Zuid-Korea poogt crisis om noorden te bezweren klaar te zijn voor oorlog BUITENLAND Duizend maal how are you in de Afghaanse woestijn Indonesië in opstand tegen hogere prijzen Piloot dreigt ECB binnen te vliegen Wijsmuller pompt olie uit Turkse tanker Vicky Schip met hulpgoederen op Tikopia aangekomen 'Asielprocedure in VS is regelrecht broddelwerk' (passagiers in iey op de foto t De internationale (/en van het Australische (zet een vergaand mid- fn potentiële terroristen oren. Geavanceerde ap- |r moet voortaan onge- Hpnamen maken van de »n van élle passagiers iet vliegveld aankomen. I de zondagsuitgave van \ney Morning Herald t om een proef tijdens (oortcontroles. Andere 's bekijken de gezichten nsen die rondlopen in [omsthal. Zelfs iemand s valse baard of een zon- (ikt het systeem er pro- öos uit, aldus de krant. Jenkins overleden I - De Britse politicus nkins is gisteren op 82- teftijd overleden. Jenkins l deel uit van de zoge- e Bende van Vier, die vintig jaar geleden uit de ^abourpartij stapte om laai Democratische Partij >p te richten. Behalve js was Jenkins ook een pstaand historicus. In lakte Jenkins zijn Lager- |el kwijt. In datzelfde jaar jj in de adelstand verhe- nkins was ook voorzitter Europese Commissie. ie doden bij nongeluk D - Bij een treinongeluk terdag in Spanje twee do- |28 gewonden gevallen, gewonden zijn er ernstig e. Waarschijnlijk is de iring niet het gevolg van enselijke fout. De loco- een wagen voor stroom- ening en een passagiers- i ontspoorden. De Spaan- mier Aznar heeft gisteren jc des onheils bezocht. li laat gijzelaar n in Londen n Een gewapende man ids tweede kerstdag de i op afstand houdt in zijn Londen, heeft gisteren an laten gaan die hij al ll gegijzeld had. De ex-gij- leek ongedeerd te zijn. li vrijlating klonken uit de de wijk Hackney schoten, de politie gelooft niet dat in zichzelf iets heeft aan- n omdat hij nadien con- robeerde op te nemen. iklacht na idst lichaam !n - De politie van Londen gisteren een 51-jarige jit de wijk Camden aange- d wegens moord op drie yen. Van twee van hen »n vorige week in de flat e man lichaamsdelen ge en. Het derde slachtoffer is rouw die vorig jaar januari .Toen werd aangenomen overleed aan een hart- ïl. Nu zegt de politie over ijzingen te beschikken die duiden dat ook zij is ver- id. premier op list in Litouwen us - Ex-premier Paksas van (wen heeft gisteren de pre- Itsverkiezingen gewonnen ttend president Adamkus. leeft de kiescommissie be- Igemaakt. Adamkus, eerder nouwd als gedoodverfde laar, heeft zijn verlies toe ven. Paksas van de rechtse taal Democraten kreeg procent van de stemmen i tweede verkiezingsronde, nkus feliciteerde Paksas ravond met diens overwin- Dnnen op grote laai misbruikt' t louis - Zeker 40 procent de nonnen in de Verenigde en is ooit seksueel mis- kt. Dat meldde de krant 11 Louis Post Dispatch giste- JVolgens een studie van de fersiteit van Saint Louis zijn pveer 34.000 nonnen slacht- r geworden van misbruik r priesters of andere non- Het onderzoek is al uitge- |d in 1996, maar kreeg des weinig publiciteit. Het af- pen jaar is er veel beroering (eest in de katholieke kerk in JS wegens beschuldigingen jkindermisbruik door pries- iwaker slaapt, aos op vliegveld mE - Een groot deel van de mationale luchthaven tle-Tacoma in de Verenigde en is gisterochtend ont- tid doordat een bewaker in p was gesukkeld. De man tussen de acht minuten en half uur 'weg geweest'. De menades werden na twee vrijgegeven nadat ze op ex- sieven waren gecontroleerd, eëntwintig vluchten waren Iraagd. maandag 6 januari 2003 bagdad-moskou-frankfurt- londen/afp-dpa-rtr-anp Irak is gereed voor een nieuwe oorlog. Dat zei de Iraakse president Sad dam Hussein vanmorgen in een rede ter gelegenheid van de 82ste verjaardag van de Dag van de Strijdkrachten. „Het Iraakse leger is klaar voor nieuwe agressie van de zijde van de Verenigde Staten", aldus de president. Volgens Saddam Hussein zal Irak de nieuwe oor log winnen en 'de aanvallers, huurlingen van de Amerikaans- zionistische tirannie, hun bitter ste lessen leren'. Vooral de VS en Groot-Brittan- nië willen met militair ingrijpen een einde maken aan het be wind van Saddam. Ze verden ken Irak ervan massavernieti gingswapens te bezitten, in strijd met internationale afspra ken. De VN en het internationaal atoomenergieagentschap (IAEA) mochten eind vorig jaar terug keren naar Irak om te controle ren of dat land zich van het ver boden wapentuig heeft ont daan. Saddam Hussein noemde de activiteiten van die inspec teurs vandaag 'puur inlichtin genwerk'. Hij is vooral verbolgen over de interviews die de inspecteurs willen met Iraakse geleerden en onderzoekers. „In plaats van te zoeken naar zogenaamde mas savernietigingswapens, zijn de inspecteurs nu bezig lijsten van Iraakse wetenschappers op te stellen teneinde hen met oneer lijke bedoelingen vragen te stel len. Ze zijn zich ook gaan inte resseren voor militaire kampe menten en bewapening die niet verboden is", aldus Saddam. De ontwapening van Irak is es sentieel voor de vrede in de we reld. Ook staat de autoriteit van de Verenigde Naties op het spel. Dat zei de Britse minister van buitenlandse zaken Straw van daag voor een gehoor van hoge diplomaten. Hij wees er op dat de ontwape ning van Irak vreedzaam of met geweld kan gebeuren. Maar dét het moet gebeuren is een lak moesproef voor 'ons vermogen om te gaan met de dreiging van massavernietigingswapens en voor de autoriteit van de VN'. Straw legde ook het verband tussen staten als Irak en het ter rorisme. Dergelijke landen leve ren volgens hem wapens aan organisaties als al-Qaeda. De oorlogszuchtige houding van met name de VS leidt ook tot steeds meer kritiek. De Zuid- Afrikaanse aartsbisschop Tutu noemde Amerika gisteren 'een arrogante supermacht', die er op gebrand is op eigen houtje actie te ondernemen. Tutu uitte zijn kritiek op de Britse zender ITV. Hij betichtte de VS er van met twee maten te meten. Ook de Amerikaanse schrijver Norman Mailer heeft het Irak- beleid van president Bush hevig bekritiseerd in een interview met de Duitse tv. „Wij hebben vijandbeelden nodig, en Bush is zo succesvol omdat Saddam zo'n uitstekende vijand is", al dus Mailer. Volgens hem is Irak voor Bush een 'makkie': „Klein genoeg om het land aan te kun nen en groot genoeg om tot 'Het Kwaad' te worden uitgeroepen." Volgens Mailer zijn de VS niet bezig op terrorisme te reageren, maar creëren zij het fenomeen door hun eigen gedrag zelf. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - Indonesië loopt te hoop tegen de aangekondigde prijsverhogingen van brandstof, elektriciteit en telefoon. De kos ten daarvoor worden ongeveer twintig procent hoger. Vooral de hogere brandstofprijs brengt veel armen in de problemen. Studenten, vakbonden, onder nemers en consumentenorgani saties hebben stakingen aange kondigd. De afgelopen dagen uitten stu denten in Surabaya en Makassar hun ongenoegen. Ze riepen om het aftreden van president Me gawati Soekarnoputri, vice-pre sident Hamzah Haz en de voor zitters van parlement en Volks congres, het hoogste staatsor gaan. De voorzitter van het Volkscongres, Amien Rais, drong ook al aan op het aftre den van Soekarnoputri. Het is al het derde achtereenvol gende jaar dat de prijzen dras tisch stijgen. Vooral de door het IMF afgedwongen afbouw van subsidies op brandstof doet pijn door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokyo - De Zuid-Koreaanse re gering werkt koortsachtig aan een oplossing van de crisis die is ontstaan doordat het Noord-Ko- reaanse regime zijn kernwapen programma in strijd met alle verdragen heeft hervat. De rege ring in Seoul presenteert van daag tijdens een bijeenkomst met Amerikaanse en Japanse vertegenwoordigers in Washing ton een compromisvoorstel, dat de spanningen tussen met na me de VS en het stalinistische bewind in Pyongyang moet ver minderen. Bovendien brengt staatssecreta ris voor buitenlandse zaken Kim Hang-kyun een bezoek aan Moskou in een poging om de Russische regering bij de oplos sing van de crisis in te schake len. Kim was al eerder met die zelfde opdracht in Peking ge weest. Het compromisvoorstel voorziet volgens berichten in de Zuid- Koreaanse pers in een schrifte lijke verklaring van Washington dat het Noord-Korea niet zal aanvallen. In ruil daarvoor moet Pyongyang de ontwikkeling van kernwapens staken. Het bewind van president Kim Jong-il had zich daartoe in 1994 verplicht, maar gaf eind vorig jaar toe toch kernwapens te ont wikkelen. Die bekentenis leidde tot een verdere verslechtering van de relatie met de VS. De betrekkin gen waren al zeer bekoeld nadat de Amerikaanse president Geor ge Bush begin vorig jaar had verklaard dat Noord-Korea met in dit land, waar zeker dertig procent van de bevolking onder de armoedegrens leeft. Toch moeten de prijzen volgens het IMF in de toekomst nog verder stijgen om enigszins in de pas te komen met die op de wereld markt. De brandstofprijzen in Indonesië zijn een fractie van die elders in de wereld. De regering wil de gevolgen van de hogere prijzen verzachten met extraatjes in de zorg en het onderwijs. Die beloften boeze men weinig vertrouwen in. In donesië behoort tot de meest corrupte landen in de wereld, en mensen schatten de kans dat ze werkelijk compensatie ont vangen voor extra uitgaven niet zo hoog in. De prijsverhogingen zijn een zeer gevoelig punt, omdat veel armen al jaren nauwelijks weten te overleven. De val van presi dent Soeharto in 1998 werd on der meer ingeleid door verho ging van de prijzen van brand stoffen. Dat was het directe ge volg van de diepe economische crisis die medio 1997 heel Azië trof. De piloot kwam tijdens zijn actie enkele malen gevaarlijk dicht in de buurt van de wolkenkrabbers in Frankfurt. Foto: AP/Bernd Kammerer door onze correspondent Wierd Duk berujn - Frankfurt is gistermid dag enkele uren geheel ontre geld geweest, doordat een man dreigde een vliegtuigje te laten neerstorten op de wolkenkrab bers van het Duitse zaken- en bankencentmm. De verwarde piloot, die het toestel had gesto len op het vliegveld van Baben- hausen in de deelstaat Hessen, had met name het hoofdkan toor van de Europese Centrale Bank (ECB) op het oog. De ECB wordt geleid door de Nederlan der Wim Duisenberg. Een politiehelikopter en twee gevechtsvliegtuigen stegen op, en escorteerden de man terwijl hij twee uur boven de binnen stad van Frankfurt cirkelde. De piloot, die alleen handelde en zich 'Steven' liet noemen, kwam daarbij enkele malen gevaarlijk dicht in de buurt van het ECB- gebouw. De kaper Zei per telefoon tegen het tv-station n-tv de aandacht te willen vestigen op de dood van de joods-Amerikaanse as tronaute Judith Resnik, die in ja nuari 1986 omkwam bij het on geluk met het ruimteveer Chal lenger. Hij noemde Resnik zijn 'grote idool'. De man, die ook met CNN sprak, zei geen kwaad in de zin te hebben. Hij dreigde wel zelfmoord te plegen als de brandstof op was. Daarop besloten de autoriteiten enkele torenflats in de binnen stad te ontruimen. In de wol kenkrabbers bevinden zich ove rigens voornamelijk kantoren. Ook Frankfurts drukke luchtha ven werd tijdelijk gesloten, en het vliegverkeer werd stilgelegd. Luchtverkeersleiders hadden contact met de kamikazepiloot. Volgens de Hessische Rundfunk zou het om een 31-jarige stu dent gaan, die 's middags een rondvlucht zou hebben geboekt. Toen hij met de piloten in het vliegtuigje zat, dwong hij hen onder bedreiging van een pis tool om het toestel te verlaten. De man besloot tegen vijf uur 's middags toch te landen en werd daarop door de politie ingere kend. Irak en Iran de 'As van het Kwaad' vormt. Overigens wordt de kans dat de VS het Zuid-Koreaanse compro misvoorstel zullen aanvaarden door deskundigen niet hoog aangeslagen. Om die kans te vergroten, stelt Seoul daarom voor dat de Noord-Koreanen eerst hun programma staken en dat de Amerikanen pas daarna hun garantie afgeven. De vraag is of Pyonyang met deze volgor de akkoord zal gaan. Noord-Ko rea eist een volwaardig niet-aan- valsverdrag van de VS, en zal vermoedelijk geen genoegen ne men met een schriftelijke ver klaring. De Zuid-Koreaanse regering heeft zich als bemiddelaar opge worpen omdat ze weinig heil verwacht van de harde opstel ling van de VS. Seoul vreest dat de noorderbuur daardoor alleen maar onhandelbaarder wordt. Bovendien is de in december nieuw gekozen president Roh Moo-hyun, die volgende maand wordt beëdigd, voorvechter van de ontspanningspolitiek van zijn voorganger Kim Dae-jung. oostende/belga-rtr-anp-afp - Het Nederlandse bedrijf Wijs muller heeft vandaag een begin gemaakt met het overpompen van de olie uit de beschadigde Turkse tanker Vicky, die bij het Belgische Oostende voor de kust ligt Minstens 700 ton zware diesel moet uit de tanker worden ge haald. Het schip voer vorige week in het Nauw van Calais op de gezonken vrachtvaarder Tri color. Het overpompen van de olie is bedoeld om het gevaar op milieuvervuiling zo klein moge lijk te maken. Een Belgische deurwaarder had zaterdag beslag laten leggen op de Vicky. Dat gebeurde op ver zoek van de verzekeraar van de Tricolor. Die zou tot de beslag legging zijn overgegaan om zich veilig te stellen bij eventuele schadeprocedures. De Turkse eigenaar van de Vicky kan zijn tanker alleen loskrijgen door een bankgarantie van 6,5 miljoen dollar te overleggen of door naar de rechter te stappen. De Turken hebben hiervoor een maand de tijd gekregen. Tot die tijd blijft de Vicky voor de Belgische kust aan de ketting liggen. De kapitein van de Vicky zei za terdag dat hij kort voor de aan varing is misleid door een Frans marinevaartuig, dat in de buurt van de Tricolor moest zorgen voor een veilige scheepvaart. In plaats van de Vicky weg te lei den van de Tricolor, zouden de Fransen het Turkse schip er juist heen hebben geleid door niet tussen de Tricolor en de Vicky te gaan varen, zo zei de kapitein in Le Soir. sydney/ap - Het eerste schip met hulpgoederen heeft gisteren Tikopia bereikt, een week nadat een cycloon grote verwoestin gen aanrichtte op het eiland in de Stille Zuidzee. Vrijdag werd bekend dat de 1.300 bewoners van Tikopia, dat deel uitmaakt van de Salomonseilanden, de cycloon hebben overleefd. De eilanders vluchtten naar ho ger gelegen delen van het eiland na via de radio te zijn gewaar schuwd dat de storm op komst was. Over het lot van de onge veer duizend bewoners van het buureiland Anuta is nog niets bekend, maar dit eiland is min der zwaar getroffen dan Tikopia. Een toestel van de Australische luchtmacht heeft geen grote schade waargenomen. Het patrouilleschip Auki, dat Ti kopia gisteren bereikte, vaart vandaag door naar Anuta De Auki lag eerst dagen in de haven van Honiara, de hoofdstad van de Salomonseilanden, omdat de regering van het straatarme land geen geld had voor hulpgoede ren of voor de toelage die de be manning van het schip wilde. De regeringen van Australië en Nieuw-Zeeland is verweten niet snel genoeg hulp te hebben aangeboden, met name omdat aanvankelijk werd gevreesd voor honderden slachtoffers. los angeles/anp - De afhande ling in hoger beroep van asiel en immigratieaanvragen in de VS is regelrecht broddelwerk. Doordat minister van justitie Ashcroft de achterstand van 56.000 zaken vóór 25 maart wil hebben ingelopen, worden za ken nauwelijks inhoudelijk be keken. Besluiten, vaak in het na deel van de aanvragers, worden in enkele minuten genomen, al dus The Los Angeles Times. Burgerrechtenactivisten reppen van een onrechtvaardige proce dure en van een aantasting van de rechtsorde. De besluiten van de 23-koppige Board of Immi gration Appeals, die het oordeel van 220 immigratierechters moet beoordelen, zijn vaak de laatste hoop voor buitenlanders die bijvoorbeeld vrezen voor hun leven als ze terug moeten naar hun land van herkomst. Uit onderzoek van de krant blijkt dat sommige rechters bij de beroepsinstantie elke tien minuten een besluit nemen. Per dag worden door alle beschik bare rechters soms meer dan vierhonderd beslissingen geno men. In veel gevallen is er niet eens motivering, maar volstaat een simpele afwijzing of aan vaarding van een aanvraag. Sergeant Poelman (linksvoor), korporaal Van der Veer en korporaal Nair (achter de mitrailleur) op inspec tie ten zuiden van Kabul. Foto: GPD/Harald Doornbos door onze correspondent Harald Doornbos kabul - De maximumsnelheid voor alle voertuigen in kamp Wa rehouse, de legerbasis van de in ternationale vredestroepen net buiten de Afghaanse hoofdstad Kabul, bedraagt vijf kilometer per uur. Een cavia zou ze bij wijze van spreken nog kunnen inhalen. Dus er moet haast wel iets aan de hand zijn als Nederlandse pant serwagens en jeeps op deze vrij dagmiddag plotseling in volle vaart door het kamp scheuren. Driftig gebarende soldaten ren nen langs, terwijl ze druk door walkie-talkies praten en hun wapens op scherp zetten. Er moet wel iets aan de hand zijn. Het lijkt op paniek, maar dat is het niet. De Snelle Reactie Een heid is in actie gekomen vanwe ge een bom die in een school in Kabul is gevonden. Heerste in het kamp een minuut geleden nog de rust van een provinciale tennisbaan, nu gaat het van actie-actie. Weer twee minuten later, als de Nederland se voertuigen het kamp hebben verlaten op weg naar de school, is het opnieuw rustig in kamp Warehouse. Alle voertuigen rij den weer keurig vijf kilometer per uur. „Dat is nou Afghanistan ten voeten uit", meent sergeant An dre Poelman (31) uit Grijpskerk. „Het ene moment niets, het an dere moment alles. Het kan hier vriezen en het kan hier dooien." Een half uur na het bomalarm bereiden Poelman en zijn man schappen van de 13de Lucht mobiele Brigade zich in een le gertent voor op het rijden van een patrouille door het zuidelij ke deel van de regio Kabul. Poelman legt de soldaten hun missie uit: „Patrouilleren, de be volking door onze aanwezigheid het gevoel van veiligheid geven, en af en toe een bezoekje bren gen aan een lokale politiecom- mandant." De vier uur durende routinepatrouille wordt uitge voerd in twee open jeeps. Is dat niet koud tijdens de winter maanden in Afghanistan? „Dat doen we nou eenmaal", zegt korporaal Bharat Nair (20) uit Amsterdam. „Dan heb je veel makkelijker contact met de be volking, en zo kunnen we beter met onze wapens overweg." Nair, die in geval van nood het boven op de jeep gemonteerde machinegeweer moet bedienen, zegt dat een goed contact met de bevolking van groot belang is. Zelf is hij op 7-jarige leeftijd uit Liberia naar Nederland geko men. „Liberia en Afghanistan zijn goed met elkaar te vergelij ken", vertelt hij terwijl de pa trouille door een woestijnland schap vol modderkastelen, mannen op ezels en gesluierde vrouwen rijdt. „Niet qua landschap of sfeer, maar wel omdat beide landen jarenlang burgeroorlog kennen. Daarom ben ik ook zo blij dat het Nederlandse leger hier wordt ingezet. Ik wil heel erg m'n best doen om de mensen hier te helpen, want mijn familie heeft ook al die ellende meege maakt in Liberia." De patrouille gaat door bergen en dalen, dorpen en zandvlak tes. Geen weggetje lijkt te wor den overgeslagen. Bijna alle Af- ghanen langs de route zijn aar dig. De meesten weten dat het in dit gebied vredig is vanwege de aanwezigheid van de ISAF- troepen. En omdat de arme Af- ghanen geen geld of goed heb ben om weg te geven, lijken ze de Nederlanders te bedanken met een glimlach, een handge baar of de opmerking Welcome to Afghanistan'. Wie echter enigszins overdrijven in hun enthousiasme voor de Nederlanders zijn de kinderen in de dorpen. De patrouille kan nergens langskomen of grote groepen kinderen stormen op de jeeps af en roepen massaal 'How are you, how are you?' Niet één keer, niet tien keer, maar wel duizend keer. Onlo gisch is dat niet. Voor de kinde ren zijn de internationale troe pen de eerste soldaten die ze meemaken die niet schietend en plunderend door het land trek ken. Sergeant Poelman en zijn man schappen spelen het spel vrolijk mee. 'Salaam', zeggen de Ne derlandse soldaten en met grote regelmaat klinkt er een luid 'hel- looooohhhh' uit de jeeps. Als de voertuigen even stilhouden, gooit een jochie een voetbal die vakkundig wordt teruggekopt door korporaal Nair. Een paar kilometer verderop stapt Poel man even uit bij een paar lAide- ren. Om hen te vermaken doet hij op professionele wijze het kwaak- geluid na van eenden. De Af ghaanse kinderen lachen maar blijven op hun hoede. Een sol daat die een eend nadoet? Pro beer dat maar eens te begrijpen als vijfjarige Afghaan. „Ach, die kinderen zijn ontzet tend leuk, het maakt me niets uit om een beetje de mafkees uit te hangen", zegt Poelman. Maar hij draagt wel een kogelvrij vest en zijn geweer en handgranaten bevinden zich altijd dicht in de buurt. „Want je weet het hier natuurlijk nooit."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5