Twee doden en gewonden door gladheid Nieuwe maatregelen Israël tegen Palestijnen Noordwijks hotel ontruimd na koolmonoxidevergiftiging Witte daken en straten UFO's waargenomen boven Leiden Leidsch Dagblad Inwoners Valkenburg verongelukt Geen school door kapotte verwarming Spanning ver te zoeken op EK KLM verwacht rode cijfers Zeker 23 doden bij dubbele aanslag in Tel Aviv NR. 43122 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 snoeit lichtbakken de gevels etage 'liet en V.Z o reageert iw op voorstel n Schoof I ofte stopt lajicek etaj weg bij asshoppers khard Schuagt [vrediging: het einde i het ene en het gin van het andere riangen ;eis verzorgen iens de sneeuw vrieskou lizendmaal are you' e woestijn Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische beting is m^n Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN mei QRA M M E N T A A R WATEROVERLAST urg kan weer opgelucht ihalen. Ondanks de hoog- rgolf hebben de dijken het uden. Alleen in Venlo begaf looddijk het Maar gelukkig en - op een enkeling na - al- mburgers de voeten droog uden. Spannend was het Maaswater bereikte een van 45,65 meter boven centimeter onder het re- 1993. Het had weinig of grote delen van varen overstroomd. >ver niet kwam is meer i wijsheid en vooral te an het feit, dat het in en België bij met regenen. Zou er neerslag zijn gevallen, was de situatie zeer kritisch irden. Niet zeker is of de tregelen, die na de overstro- van 1995 zijn genomen, las hadden geboden. De tste dijken en kades zijn wel- ar over vele kilometers op- logd, maar de belangrijkste swerken dreigen te verzan- in ambtelijke procedures, structurele oorzaak van de ïroverlast is gelegen in de lidering van het klimaat en :t 'kanaliseren' van de Maas. rbochten zijn afgesneden en Toegere stroomgebied is be- vd. Twee grote projecten be de rivier als het ware weer té geven aan de natuur, zo- reservoirs ontstaan waar matige neerslag kan worden vangen. Deze Maaswerken en in 2006 hun beslag moe rijgen, maar de eerste schop X nog in de grond! net en provincie moeten haast maken met de uit- van de Maaswerken. De van overstromingen is incident, maar een jaarlijks ";erend probleem. Alle be overheden moeten geza- ijk de schouders onder de van de wateroverlast zet- Gezien de vergelijkbare er in in de buurlanden is er len om de kwestie ook op ipese agenda te plaatsen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naamnun» A H/. regio/valkenburg - Twee Val kenburgers zijn vanmorgen bij een ongeval in Wateringen om het leven gekomen. Door de gladheid botste een bestelbusje tegen de auto van de Valkenbur gers, twee broers die op weg wa ren naar de bloemenveiling Flora- Holland. De gladheid leidde ook elders in het land tot grote pro blemen. Het ongeval met de Valkenbur gers, twee bloemenhandelaren, gebeurde op de N222 bij Wate ringen. De auto's botsten rond 06.00 uur op elkaar. De twee broers overleden ter plekke, een derde inzittende raakte bekneld in het wrak. De bestuurder van het busje werd met hartklachten naar het ziekenhuis overge bracht Door de gladheid duur de het enige tijd voordat hulp diensten de plaats van het onge- Jongen gestoken na gooien sneeuwballen Een Rotterdammer heeft gistermiddag een 15-jarige jongen neergestoken die sneeuwballen naar hem gooide. Het slachtoffer be kogelde samen met een an dere jongen de auto waarin de man reed. Het slachtof fer belandde volgens de po litie in het ziekenhuis. De dader heeft zich gemeld bij de politie. Hij zit nog vast luk hadden bereikt. De gladheid leidde gisteren en vanochtend ook in de Leidse re gio tot diverse ongelukken. In totaal kwamen bij de politie 45 meldingen binnen. Vooral in Leiderdorp en Leiden waren er veel aanrijdingen met blikscha de. Bij vijf ongelukken vielen lichtgewonden, maar niemand hoefde naar het ziekenhuis, al dus de politiewoordvoerster. De meeste schade ontstond volgens haar doordat auto's tegen bo men, lantaarnpalen, verkeers borden en andere auto's gleden. De gladheid legde vanmorgen ook de ochtendspits lam. De verkeerscentrale TIC telde op het drukste moment 66 files met een totale lengte van 515 kilo meter. Bij de drukte speelde ook mee dat het de eerste werkdag na de vakantie was. Uit angst voor de gladheid gingen veel au tomobilisten langzamer rijden, waardoor lange rijen ontston den. De langste file stond op de A12 tussen Gouda en Bunnik: 36 kilometer. In de Bollenstreek zorgde de gladheid vanmorgen en gisteren verder voor weinig problemen. Alleen in Noordwijk had giste ren een ongeval plaats op de Northgodreef. Daar raakte een 20-jarige Noordwijkerhouter om half zeven gewond in zijn ge zicht toen zijn auto tegen een boom botste. Wel waren de files op de Provincialeweg N206 van morgen veel langer dan nor maal leiden - Er is maar weinig voor nodig om in bepaalde de len van Leiden de klok honderd jaar terug te draaien. Een dun, maar kraakwit dekentje van versgevallen sneeuw, bijvoorbeeld. Als dat over de binnenstad wordt uitge spreid, ligt de stad er bij alsof je elk moment Anton Pieck tegen het lijf kunt lopen. Niet iedereen was overigens blij met de sneeuw. De strooiploegen reden gisteren en van morgen af en aan. Tot gisteravond tien uur werd er nog gestrooid. Dat gebeurde vooral om opkomende gladheid in de nacht tegen te gaan. Toch was het vanochtend tij dens de ochtendspits op sommige wegen nog spekglad. De doorgaande (rijks)wegen waren vanochtend in de loop van de ochtend over het algemeen goed begaanbaar. Een uitzondering vormde bijvoorbeeld de Persant Snoepweg ter hoogte van het Rijnland Ziekenhuis. De gemeente Lei derdorp had vanochtend geen verklaring voor deze glad heid. „We volgen de instructies van het Meteo Consult op", aldus een woordvoerder. „Misschien dat die plek als een van de laatste van de doorgaande wegen aan de beurt was." De gemeente Zoeterwoude is een van de wei nige gemeenten die toegeeft verrast te zijn. „We hebben gisteravond tot half twaalf nog gestrooid. Of dat nou niet aangeslagen is...", vraagt ambtenaar J. van Velzen zich af. „In elk geval was het vanochtend glad en zijn de strooi wagens daarom weer op pad gegaan." Foto: Mark Lamers leiderdorp - Alle leerlingen van basisschool De Hobbit in Leiderdorp kregen van daag een extra dag vrij. Van ochtend bleek dat door de stroomstoring van afgelo pen vrijdag de elektronica van de centrale verwarming was ontregeld. De schoollei ding kreeg de ketel niet aan de praat. „Het is nu zes gra den, dus we kunnen de kin deren hier niet houden", besloot directeur H. van Dijk vanmorgen. Het was nog een heel gere gel om de opvang van alle kinderen te garanderen. „Leerlingen van wie de ou ders thuis zijn, gingen direct naar huis. Voor de rest moesten we bellen naar 06- jes, om te kijken of ze er gens konden worden opge vangen." De kleuters waren sowieso direct weer met hun ouders mee naar huis gegaan, omdat er in hun lo kaal een ruit was stukgesla gen. Van Dijk ging er vanoch tend niet van uit dat de ver warming voor de middag gerepareerd zou zijn. „Er is een monteur onderweg, maar het is spekglad. Het wordt op zijn vroegst twee uur voor de verwarming het weer doet." Daarom moch ten de leerlingen de hele dag thuisblijven. Ook bij de Prins Wïllem-Alexander School deed de verwarming het vanochtend niet, maar dat euvel was op tijd verhol pen. Ambulances, brandweer en politie rukten uit naar Hotel Edelman in Noordwijk.Foto: Frans Roomer door Anton Diedrich noordwijk - Vier gasten van Hotel Edelman in Noordwijk zijn gistermorgen naar het LUMC ge bracht met koolmonoxidevergiftiging. In de loop van de middag mochten zij het ziekenhuis weer verlaten. De oorzaak van de koolmonoxide lag in het kleine ketelhuisje, waar door de - vanwege brandveiligheidseisen - verminderde ventilatie en windstilte de luchtafvoer niet goed werkte. Op last van de brandweer is het hotel ontruimd. Rond kwart voor negen strompelde de 16-jarige dochter van het getroffen gezin, afkomstig uit Schijndel, naar de receptie om te melden dat er iets niet in orde was. De aanwezige medewerkster van het hotel trof de ouders en het tienjarige broertje liggend in de hotelkamers aan. Zij klaag den over duizeligheid en misselijkheid. Ambulan cepersoneel diende hen meteen zuurstof toe. In het ziekenhuis werd in het bloed van de gezinsle den een hoog koolmonoxidegehalte gemeten. De overige achttien gasten van het hotel zijn op gevangen in het naastgelegen Hotel Sonnevanck. De brandweer verrichtte metingen in Edelman en kwam erachter dat de oorzaak in het ketelhuisje lag. De ruimte is gistermiddag grondig ontlucht. De ketel is inmiddels uitgeschakeld en losgekop peld. 's Middags was het hotel weer gewoon toe gankelijk. „Een nachtmerrie", zo bestempelt eigenaar A Edelman de gebeurtenissen van gistermiddag. „Ik zit er nog van na te trillen. Het was ook niet te voorzien. Al vijftien jaar is er niets aan de hand, en in dat gedeelte van het gebouw heb ik zelf tien jaar gewoond. Maar nu, met de strengere brand veiligheidseisen waar we volledig aan voldoen in combinatie met vrieskou en windstilte, trok de luchtafvoer blijkbaar niet genoeg. Doordat elke ruimte in dat deel van het hotel zestig minuten brandwerend moet zijn, is de ventilatie er vermin derd. Een samenloop van omstandigheden, die bijna tot een tragedie heeft geleid." Pagina R4: 'Die mensen hadden wel dood kunnen zijn' door Robbert Minkhorst leiden - Boven Leiden zijn afge lopen weekeinde UFO's waarge nomen. Gedurende tientallen minuten heeft zich een onver klaarbaar lichtschijnsel voorge daan, blijkt uit opnames van een Leidse met een videocame ra. Bij de UFO Werkgroep Ne derland (UWN) zijn twee mel dingen binnengekomen, meldt een medewerker. Het Marine vliegkamp Valkenburg en de po litie Hollands Midden staan voor een raadseL Inwoner M. Demir van Leiden- Zuidwest, overigens niet een van de twee melders bij UWN, ziet zaterdag in de vroege och tend vanuit zijn bedrijf in Zoe- termeer een raar, eerst blauw en later fel wit licht. „Ik heb gelijk mijn vrouw gebeld en gevraagd om eens te ldjken. Zij zag het ook." Vanaf het balkon van de flat is zij opnames gaan maken. Het licht, meestal een rond bol letje, flikkert en stuitert onregel matig heen en weer door de lucht Zelfs na zonsopgang blijft het verschijnsel nog een tijdje zichtbaar. Als de band stilstaat, blijkt de cirkel uit meerdere rin gen te bestaan. Even plotseling als het ver schijnsel zich voordeed, is het weer verdwenen. Maar 's avonds keert het terug. AI is de vorm anders.De politie Hollands Midden laat weten dat die 'niets heeft kunnen vinden' in de rap porten over vreemde verschijn selen. De luchtverkeersleiding van vliegkamp Valkenburg heeft zelf ook niets raars waargeno men, meldt woordvoerder S. de FreL „Mischien zijn het meteo- ballonnen. Die laten we in de lucht, in opdracht van het KNMI. Het is een hele dunne ballon, en als er veel wind is, kan hij van vorm veranderen. Door licht van beneden kan hij ook verkleuren. De Frel vraagt het aan de tele foon na bij een collega: „Hoe laat laten jullie in het weekend de ballonnen op? Niet meer!? Kun je dat voor de zekerheid nog eens nakijken?" De laatste keer dat in Leiden UFO's zijn gezien, was - voor zover bekend - in 1994, toen een groepje flatbewoners in de Jan Luykenlaan een vreemd schijnsel regelmatig zag terug keren. In dat jaar waren er ook waarnemingen in de Bollen streek. Volgens gegevens van de UFO Werkgroep Nederland zijn tussen 1995 en eind april van dit jaar 453 meldingen van vliegen de voorwerpen binnen geko- heerenveen/anp - Thialf Was bijna failliet, het allround- schaatsen is er niet veel beter aan toe. De hoop dat buiten landse schaatsers zich tijdens het EK in Heerenveen nu eens wel zouden kunnen bemoeien met de strijd om de medailles, werd al op de eerste dag de grond in geboord. Een Neder lands podium, met daarachter de rest. „Wij zijn beter. Klaar", stelde de nieuwe kampioen, Gianni Romme vast. Rintje Ritsma werd tweede, Mark Tui- tert derde. Over een maand staat Romme voor de uitdaging zijn tweede wereldtitel als aïl- rounder te behalen. Mogelijk komt hij dan in duel met Jo- chem Uytdehaage, die van de commissie topsport van de schaatsbond de kans krijgt zich eind deze maand nog te kwali ficeren in een skate-off. Bij de vrouwen was er ook niets nieuws onder de zon. An- ni Friesinger won voor Gaudia Pechstein. Renate Groenewild pakte het brons. Eerste pagina Sport: Romme in supervorm onaantastbaar Amstelveen - KLM heeft van ochtend een winstwaarschu wing afgegeven. De luchtvaart maatschappij verwacht rode cijfers over het lopende boek jaar tot eind maart. De op brengsten vallen tegen door de slechte economische omstan digheden en de hoge olieprij zen. De KLM bereidt maatre gelen voor om de kosten te drukken. jeruzalem/dpa-rtr-afp Israël komt met nieuwe maatregelen tegen de Pa lestijnen, na de aanslagen van gisteren in Tel Aviv. Het gaat onder meer om militaire operaties en om maatregelen tegen de Palestijnse Autoriteit. Dat heeft het kernkabinet vanmorgen besloten. Bij de aanslagen vlakbij het centrale busstation vielen zeker 23 doden en ruim honderd gewonden. Verder zal Israël een bijeenkomst van de PLO, donderdag in Ramallah verhin deren. Mogelijk zal Israël ook een aantal Palestijnse vertegenwoordigers die in januari een islamitische conferentie in Londen willen bijwonen niet laten ver trekken. Bovendien gaan drie islamiti sche scholen dicht en komen er meer beperkingen voor het autoverkeer op de Westelijke Jordaanoever. De zware explosies in Tel Aviv vonden bijna tegelijk plaats, tijdens het spitsuur in een buurt met veel buitenlandse ar beiders. Op en rond het busstation, dat naast een drukbezocht winkelcentrum ligt, zijn al vaker aanslagen gepleegd. Volgens de Britse omroep BBC droegen de twee zelfmoordenaars elk tien kilo explosieven, vermengd met stukjes me taal. De ontploffingen richtten ook veel ma teriële schade aan. De radicale Pales tijnse groep Islamitische Jihad heeft de aanslagen opgeëist, en dreigde telefo nisch met nieuwe acties. De Palestijnse Harnas-beweging en de al-Aksa Briga des claimden de aanvallen later ook. Volgens de BBC komen de daders uit Nablus. De Palestijnse Autoriteit ver oordeelde de terreurdaden, maar de Is raëlische premier Sharon legde alle schuld bij de Palestijnse leider Arafat. In een reactie voerde Israël gisteravond een bombardement uit op enkele doe len in de Gazastrook. Israëlische heli kopters schoten zeker drie raketten af. Doelwit waren twee metaalwerkplaat sen waar volgens Israël mortiergranaten worden gemaakt. De Palestijnen ontkennen dat. Israël voerde ook een aanval uit op het gebied rond het vluchtelingenkamp Rafah, in het zuiden van de Gazastrook. Soldaten bliezen het huis op van een lid van de Islamitische Jihad. Ze verwondden acht Palestijnen. n. controle nabezorgng)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1