Rommc in supervorm onaantastbaar Ronaldo mag geen carnaval vieren in Rio arf! Belgische belofte stopt Nederlandse legende Europees kampioen staat symbool voor dominantie van Nederlandse schaatsers '1= -Korea kiest h uit Portugal De Zuid-Koreaanse U Kbond kiest na de uitste- irvaringen met Guus 7f f opnieuw voor een Eu- -topcoach. De Portugees irto Coelho heeft daarbij -r-v keur gekregen boven de J\.JXan Bruno Metsu, die bij ■vorig jaar in Azië met ;n vanlveel indruk maakte, ïn 6 ijpen dat mister Coelho is ooljze maand een meerjarig jt bij ons wil tekenen", eindwoordvoerder van de bijzojjreaanse bond beschei- vooraien. )p de le ba« f,3 WK-ticket SPORT maandag 6 januari 2003 ]-Amerika wil Dpsi a na fcN - De Zuid-Ameri- Tvoetbalbond Conmebol "jvierlandentoernooi or- len met als inzet een tic- jr het WK in 2006. Aan lificatie-evenement ook een land uit Azië, van "Un Noord- en Midden- moeten deelnemen, irstel gaat op korte ter- r de wereldvoetbal- ;,IFA. Zuid-Amerika is in ind verzekerd van vier Üil<5leks« tocgangsbewj- bond vindt echter dat niet f11 °P een ijl hij, ing h« er'h?e!®eS VOOr dballers zijn b Den 1- De Nederlandse hand- ;sen. nnen hebben ook hun iwe dl kwalificatiewedstrijd Dij mfet Europees kampioen- En $004 in Slovenië verlo- houfanje verloor in Geleen ikraïne met 27-23. Don- waren de Oekraïners in luis ook al te sterk. Mark was aan Nederlandse ipscorer met zeven doel- tS. De ploeg speelt don- 1 in Emmen tegen Bosnië. zo havert terug IbouJ Paraguay ?at|oN - De excentrieke ^jan Jose Luis Chilavert malSgrug naar zijn geboorte- 11 Paraguay. Hij stond de af- ste zeventien jaar bij di- ia" buitenlandse clubs onder r °e Hij gaat nu spelen bij tl stft)0rteno uit Asuncion, i Hert werd in september bij laats^se club Strasbourg ont- i eJ na zijn uitspraak dat hij 'e eihger voor de ploeg wilde i. Met het nationale team eze Vaguay kwam hij bij het 1 ,vert de achtste finales, rikan ek h tgëtJtrgkamp trots lord i honderdste "volor Arsenal is h^iN Dennis the Menace )n hij al eens genoemd. .Hflly Dennis ook. En dode- vvijd^as Dennis Bergkamp za- üch%g [n bekerduel met 47 ledivisionist Oxford City. s* 'werd 2-0 voor Arsenal, mooi, da's aardig, maar draaide zaterdag vooral doelpunt nummer één in Wedstrijd. Want die treffer f elide honderdste van Berg- lp in Engelse dienst, n mimijlpaal dus. Niet dat die Dlitiilerdste zijn meest bril- ;ur fe was, verre van dat zelfs, noeir die vijftiende minuut Kolrdag op Highbury was latsteen uniek moment in de it Mère van de ex-Ajacied. Zo op Bergkamp dat zelf ook, ovelige zijn reactie op diverse n ilop internet „Ik ben wel- feeliar niet zo'n grote fan van Dmöoort mijlpalen, die vooral r de media heel belang- worden gevonden, maar len wel heel erg trots op honderdste doelpunt Arsenal", aldus de held Highbury op de site van s. derd doelpunten. Berg- p had er 294 optredens Arsenal voor nodig. Hij irde 70 keer in de compe- 12 keer in de FA Cup, 8 in de League Cup, 6 keer Champions League en 4 in de UEFA Cup. Hij is vijfde speler van buiten tland die een 'century1 er zijn naam heeft staan, loper in dat rijtje is ght Yorke uit Trinidad, 70 keer triomfeerde voor n Villa, Manchester Uni- :n Blackburn Rovers, zijn eerste treffer diende ;kamp destijds na zijn en- in Londen overigens lang achten. Er verschenen af dingen met klokjes in de t. Hoe lang zou het du- voordat de spits zou toe- n? Op 23 september 1995 het zover. Thuis tegen thampton. „Het was fan- li toen dat gebeurde. Er toen heel wat druk van schouders." zeven jaar na doelpunt mmer één maakte Berg- np dus doelpunt nummer J. Dat zouden er nog heel JS meer zijn geweest als de Hlerlander zijn vliegangst ^1 overwonnen. door Cijs van Oosten HEERiNVEEN - In een supervorm is Gianni Romme nog altijd onaan tastbaar. De bevestiging leverde hijzelf op het EK allround in Hee renveen. Met drie afstandszeges op de Europese schaatsvierkamp van afgelopen weekeinde riep hij herinneringen op aan zijn we reldtitel in 2000. Romme is als mens en als schaatser meer vol wassen geworden. Uiterlijk is Romme nauwelijks anders dan drie jaar geleden, maar innerlijk is hij tot rust ge komen. Het grillige krachtmens op schaatsen dankt die stabili teit aan zijn coach Jac Orie, die, ongeacht de druk, de rust zelve is. Op de strook langs de kruising waar de coaches zich ophou den, oogt Orie zelfs nonchalant. Hij onderscheidt zich als de analyticus en niet, zoals zoveel anderen, de druk gesticulerende coach. Orie: „Opjutten heeft geen zin. Het is wel een mooi tijdstip om te kijken wat een schaatser goed of fout doet, dat kan later in de analyse worden besproken." Analyseren, relativeren, perio- diseren, afremmen; het zijn veelvuldig gebruikte termen in het taalgebruik van Gianni Romme. Hij laat zich niet meer gek maken, zoals onder zijn vo rige coach Peter Mueller wel eens gebeurde. Die ontwikkeling is onmiskenbaar de invloed van Orie. ,,Ik ben stabieler gewor den, ik heb meer zekerheid", meent Romme. De Europese titel, Romme's eer ste na zijn flop (15de) in 1999, is een bevestiging dat hij met Orie weer op het rechte pad is. Maar de voormalig olympisch kampi oen is en blijft de man van de hoge pieken en diepe dalen. Orie houdt het erop dat die wis selvalligheid bij Romme hoort, al hoopt hij een derde vrije val te voorkomen. „Omdat ik toch iets anders werk dan Peter Mueller. Gianni moet je in de training af remmen, want ook in zijn sterke lichaam kan er veel kapot. Een vergelijking met het WK van 2000 gaat volgens Orie niet op, omdat de tijden en de mensen zijn veranderd. De 29-jarige Bra bander eindigde toen met een nog grotere voorsprong op Ids Postma en Rintje Ritsma, des tijds tweede en derde, bovenaan in het klassement. Romme kende afgelopen week einde alleen een zwakke 500 meter, op de sprint werd hij 17de, maar achtereenvolgens de 5000, 1500 en 10.000 meter wer den door hem met overtuiging gewonnen. Mark Tuitert, die het Gianni Romme viert zijn Europese titel. Mark Tuitert (midden) en Rintje Ritsma feesten mee. Foto: ANP/Jasper Juinen klassement aanvoerde na de eerste dag, zakte op dag twee naar de tweede plaats en werd gisteren op de tien kilometer ge passeerd door de oude strijder Rintje Ritsma. Het leverde een vreugdevol Ne derlands op podium, na 1996 en 1997 de derde maal in de ge schiedenis, met louter winnaars. Tuitert wilde 'niet te lang balen': „Ik ben 22, word derde op een EK, daar mag ik heel blij mee zijn. Ik kan me op een paar af standen nog verbeteren, voor mij valt nog veel te winnen." Ritsma, de zesvoudig Europees kampioen, haalde ook veel vol doening uit het toernooi, al moest hij genoegen nemen met het zilver. „Romme is in deze vorm niet te kloppen, maar daarachter werd een pittig ge vecht geleverd. Ik ben gelukkig met zilver." Pas op de vierde plaats eindigde de eerste buitenlander, de Rus Sjepel, die debutant Ralf van der Rijst in een meeslepend duel op de tien kilometer net achter zich Skate-off voor vierde WK-plaats De topsportcommissie van de KNSB heeft besloten dat er een skate-off zal plaatsvin den om het vierde WK-ticket bij de mannen. Deelnemers zijn Jochem Uytdehaage, Ralf van der Rijst, Ids Postma, Bob de Jong en Carl Verheij- en. Europees kampioen Gianni Romme en nummer twee Rintje Ritsma hadden zich al geplaatst, Mark Tuitert (num mer drie) werd aangewezen voor de mondiale titelstrijd in Gothenburg (8 en 9 februari). De skate-off zal op woensdag 29 januari in Thialf worden verreden. De schaatsers rij den de 1500 en 5000 meter. Bij de vrouwen gaan de drie Nederlandse deelneemsters die het EK uitreden (Renate Groenewold, Annamarie Thomas en Marja Vis) ook naar het WK. kon laten. Even zelfs dreigde Van der Rijst nog vierde te wor den en daarmee bij te dragen aan een historisch feit. Eenmaal eerder (1963) werden de eerste vier plaatsen op een EK bezet door schaatsers uit één land (de Noren Aaness, Johannesen, Moe en Maier). Vier Nederlanders bij de eerste vijf; haast treffender kon de overmacht van Nederland op het Europese continent niet worden weergegeven. En dan ontbraken ook nog de nummers een en twee van het EK van vo rig jaar (Uytdehaage en Verheij- en). Sinds 1992 werd de Neder landse zegereeks slechts één keer doorbroken, door de Rus Sjepel in 2001. Alles wijst er op dat de domi nantie van de Nederlandse schaatsers nog jaren zal aan houden, de opmars van enkele jonge talentvolle schaatsers (de Rus Lalenkov en de Italiaan En rico Fabris) ten spijt. En de vraag wie op korte termijn Rom me kan verslaan, blijft ook on beantwoord. Orie verwacht dat zijn pupil over een maand op het WK allround in Gotenburg, na een trainingskamp in Calga ry, opnieuw een hoog niveau zal halen: „Natuurlijk kan dat." Romme is alleen te verslaan als hij niet in een supervorm ver keert. „Misschien dat Jochem Uytdehaage het kan", zei Rom me zelf. „Maar het is nog nooit gebeurd dat ik op een toernooi, waar ik een echte piek heb, ver slagen ben." madrid/gpd - Real Madrid krijgt in Spanje koploper Real Socie- dad in het vizier. De Koninklijke won gisteravond in het Bema- beu de topper tegen Valencia (4- 1) en naderde de ploeg van doelman Sander Westerveld tot op drie punten. Bij Real begonnen ze de laatste tijd al een beetje te twijfelen aan Ronaldo. De grootste club van Europa haalde begin september de beste speler ter wereld in huis. En voorzitter Florentino Perez hoefde er niet eens zo diep voor in de buidel te tasten. Inter Milaan deed de Braziliaan, die al geruime tijd in onmin leefde met trainer Hector Cuper, voor 45 miljoen euro van de hand. Maar Ronaldo voldeed in zijn eerste drie Madrileense maan den allerminst aan de verwach tingen. Miste door blessures en ziekte de nodige wedstrijden en scoorde pas zes competitietref fers. Bovendien vertoonde hij de laatste tijd ook sterallures. Zo liet hij de clubleiding van Real vorige week terloops weten dat hij de carnavalsdagen graag thuis in Rio de Janeiro zou door brengen. Niet omdat hij een paar daagjes wil gaan samba-dansen, wel omdat er een grote huldiging voor wereldkampioen Brazilië op stapel staat. Maar zijn mede spelers hebben hem intussen al duidelijk gemaakt dat zij het geen goed idee vinden als de spits midden in het seizoen even op en neer naar zijn vader land vliegt. Aanvoerder Raül heeft zelfs laten doorschemeren dat hij van het bestuur verwacht dat er maatregelen worden ge nomen indien Ronaldo volgen de maand inderdaad naar Rio afreist. Map vooral in topwedstrijden Zidane heeft 2-1 gescoord, Raul feliciteert hem. Foto: AP/Denis Doyle blijft Ronaldo een dodelijk roof dier, ook al is hij niet topfit. Dat liet hij tijdens het afgelopen WK zien. Hij werd in Korea en Japan met acht treffers topscorer van het toernooi en had daarmee ui teraard ook een belangrijk aan deel in de Braziliaanse wereldti tel. En ook vorige maand tegen Olimpia Asuncion scoorde hij de cruciale openingstreffer, die de Spaanse club de weg wees naar zijn derde wereldbeker. Gisteravond in de topper tegen Valencia was de voormalige PSVer eveneens goed voor het 'openbrekertje', zoals Pierre van Hooijdonk dat noemt. Nadat Raül op het kletsnatte veld al een geweldige kans had ver prutst, liet de 26-jarige voetbal ler van het jaar nog maar eens zien hoe het wel moet. Wegge stuurd door een artistiek passje 'van uitblinker Zidane liep hij verdediger Curro Torres eruit, omspeelde ook doelman Palop en lggde de bal met links in het lege doel: 1-0. Meteen na zijn treffer snelde Ronaldo naar de Madrileense dug-out. Daar om helsde hij zijn trainer Del Bosque, wiens moeder zater dagavond was overleden. Valencia, de regerende kampi oen, kwam vlak na rust terug in de wedstrijd. De Argentijn Ayala, klein maar ongemeen kopsterk, knikte een vrije trap van Rufete achter Real-doelman Iker Casillas: 1-1. Overigens was het geen toeval dat een verdediger voor Valen cia scoorde. De ploeg uit de Zuid-Spaanse sinaasappelstad geldt als een van de best voet ballende teams van Europa, maar dit seizoen komt de equi pe van trainer Benitez erg moei lijk tot scoren. Ajax werd eind vorig jaar in de Champions Lea gue volkomen weggespeeld, maar ontsnapte met een gelijk spelletje. En vorige week kreeg het toch lang niet misselijke De- portivo La Coruna alle hoeken van het Mestalla-stadion te zien, maar dankzij Roy Makaay waren het de Galiciërs die met 0-1 aan het langste eind trokken. Gisteravond was het niet zozeer de gebrekkige schotkracht als wel een stommiteit van Pablo Aimar, die Valencia nekte. De Argentijnse spits was zo bijde hand om kort na de gelijkrnaker binnen enkele minuten twee domme gele kaarten te incasse ren. Met een mannetje meer had Real geen enkele moeite om de buit binnen te halen. Twee mi nuten na Aimars aftocht was het Zidane die de thuisclub voor de tweede keer aan de leiding bracht. Na een fijne kaats van Raül haalde hij vanaf de rand van de zestien uit, het schot werd onhoudbaar voor Palop doordat Pellegrino de bal heel even toucheerde: 2-1. In de slotfase, Ronaldo stond zich al in te zepen, liep het ver schil nog flink op. Eerst schoot Guti, Ronaldo's vervanger, op aangeven van Roberto Carlos raak. En vlak voor tijd zette Zi dane Bemabeu in vuur en vlam. Met een magistrale actie ont deed hij zich van drie tegenstan ders. Met een al even magnifie ke steekbal bood hij Portillo, ook net ingevallen, een niet te mis sen kfins: 4-1. Kristof Vliegen verslaat Krajicek adelaide/anp - Een Belgische nieuwkomer heeft de mooie reeks van Richard Krajicek in Adelaide abrupt afgebroken. De 20-jarige Kristof Vliegen uit Maaseik won zaterdag de halve finale van de AAPT Champion ships: 7-6 4-6 6-3. Het bereiken van de finale door de debutant, nota bene in diens eerste ATP-toernooi, was de eer ste sensatie in het prille tennis- seizoen. In de eerste week van 2002 stond hij nog 550ste op de wereldranglijst. Adelaide bereik te hij als nummer 164, hij ging er weg als bijna lid van de elite top-100. In de finale van Adelaide moest Vliegen het gisteren nog wel af leggen tegen Nikolai Davidenko: 6-2 7-6. Het was de eerste titel voor de 21-jarige Rus in zijn eer ste ATP-finale. Voor de elf jaar oudere Krajicek was het verlies een domper op een mooie week met drie over winningen. Hij stond 's morgens op met het idee de finale te ha len. Zo liet hij vooraf weten: „Gezien de ranking van mijn resterende tegenstanders ligt hier een goede kans verder te komen dan de halve finale." Bij het opstaan zaterdag had Kraji cek geen benul wie hij tegenover zich zou vinden, de Spanjaard Alberto Martin of Kristof Vlie gen. Het werd de Belgisch-Limburg se 'spijker', 1,93 meter bij 72 la- lo. Een bloedfanatiek baasje dat in alle slagen alle kracht legt. De manager van Justine Henin is ook de zijne. De man moet de doelen van Vliegen constant bij stellen. Na de Australian Open, waarvoor hij zich moet kwalifi ceren, waarschijnlijk ook weer. Vliegen ging de strijd met de le vende Nederlandse legende on bevangen aan. „Ik had niets te verliezen." Vliegen won de eer ste set in de tiebreak (7-1). „Het winnen van dè set vond ik al ge weldig", zei hij, maar hij ging wel door en gaf niet op toen Krajicek met 6-4 in de tweede set gelijktrok. Zijn sterke service functioneerde, hij sloeg in totaal 24 aces. Tijdens de wedstrijd liepen de temperaturen, de hele week niet hoger dan 22 graden, op tot ruim boven de 30. Krajicek, 90 kilo zwaar, bewoog in de warm te minder lichtvoetig dan zijn opponent. Hij werd in de twee de game van de derde set gebro ken, kwam daarna nog wel tot verschillende breekpunten, maar kon niet doordrukken. „Ik kan toch maar één negatM punt noemen en dat was dat ik niet scherp was in de benen." Kraji cek reisde van Adelaide door naar Sydney waar hij de voorbe reiding op de Australian Open, die op 13 januari beginnen, zal afronden. Stefan Koubek begint in Mel bourne als leider in de nieuwe Champions Race. De 26-jarige linkshandige Oostenrijker won in Doha het Qatar Open, het hoogst gedoteerde toernooi van de eerste tennisweek in 2003. Koubek versloeg in de finale de Amerikaan Jan-Michael Gambill met 6-4 6-4. Het was zijn derde toernooizege na Atlanta 1999 en Defray Beach 2000.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17