Regio reageert lauw op voorstel Schoof LEIDEN REGIO Een huiskamer voor jongeren en een terras aan het water Klachten over bereikbaarheid politie R3 i r" LJ> tatert roller 1 sa iak via 'Niet altijd meer bestuurskracht bij schaalvergroting' Leiderdorpse jeugd massaal aan het pingpongen Hamsters en ratjes komen om bij brand in Leiderdorp Automobilist ramt boom 300 Kaarten tegen kappen in Leiderdorp tl 2O0| rzoek mstoring maandag 6 JANUARI 2003 IR - Burgemeester Je laat onderzoek jr de stroomstoring [Leiderdorp vrijdag toffen. Hij wil weten emaal door wie is ge le storing te beper- irgemeester vraagt 'energiebedrijf Nuon voorlichting heeft ge- jof alle hulpdiensten j de hoogte waren van [5. „De Winkelhof was (ffen, maar misschien ve naar meer agrega- aldus Zonnevylle. de bol )uura 0 ziel mes lieuvy ren opTEN - Een 19-jarige ers. 's gisteravond rond ïoorlPP het plein bij het sta- gva Plannen voor sociaal-cultureel centrum in Leiderdorp krijgen vorm orschoten met een icjeigd voorfele telefoon had ge- aarbP°htie was bijzonder let plaatse, waardoor agen- I eipnden zien hoe de lij mfekker over het perron jk onte sloot vluchtte in de II van de Gemmeken- vintfwe' de politie vervol- idurjiele wijk systematisch niete en zelfs politiehon- waajtte, wist de verdachte al rfitkomen. >t dal krari ijding met 'OU tien auto ïlitiei it zo l*p Een 30-jarige man ?n stjasf woonplaats heeft e, ze°P de Leiderdorpse ,fd eitn met een gestolen au- ?me^nrijding veroorzaakt die twee gewonden vielen iuto's zwaar bescha- imejden. De man raakte lige (uto, die hij kort tevo- tvel Rijnkade had gesto- d dafn bocht naar links de irt o(toePrand en kwam ïeenlP de verkeerde weg- t. „Ifcht. Hier reed hij fron- ie g(en auto die werd be- kenJoor een 52-jarige Lei- ;kt i£r- Die reed weer tegen do^rkeerde auto aan. De ruk.i man vluchtte, maar g vaP later hi het Rijnland :he. uis worden aangehou- i. Al Leiderdorper hield aan -1 deïval een hersenschud- lij stfpierpijn over. Zijn 50- ena(ssagiere liep een ge- aar 1 duim en gekneusde der dP jd: s a je1 Nu fenbus m a; >rp - Bij een woning „Ikf-eiderdorpse Revius- Vlaaafgelopen zaterdag in t voêe ochtend ingebroken, i haPn kwamen vermoede- n d^en door via de brieven- genislot aan de binnenkant ?r ufleur te openen. Uit het >pt fd een handtas met an tfen rijbewijs, een aantal irkeWes en wat kleingeld ge in b nctii :ske door Janneke Dijke leiderdorp - Een huiskamer voor jongeren, een bar waar bezoekers van de oudheidkamer en cursisten van de volksuniversiteit een kop koffie kunnen drinken, en tal van ruimten voor vergaderingen, spreekuren en muzieklessen. Het plan voor een sociaal-cultureel centrum in Leiderdorp, dat begin 2006 klaar moet zijn, krijgt op papier langzaam maar zeker vorm. Afgezien van de bibliotheek, die vindt dat zij te weinig plek krijgt in het nieuwe pand, is ieder een tevreden. Het pand, waarvan de bouw in 2004 begint, komt op de hoek van de Laan van Ouderzorg en de Van Diepeningenlaan. Precies een jaar geleden gaf de gemeenteraad toestemming aan burgemeester en wethou ders om het plan verder uit te werken. Een de finitief ja-woord komt pas als er meer duide lijkheid is. Met name de WD wil cijfers zien: hoeveel gaat de nieuwe bibliotheek kosten en hoeveel geld geeft de gemeente op dit mo ment uit aan de toekomstige bewoners van het centrum? Verantwoordelijk wethouder MacGillavry (Groenlinks), die de klus na de verkiezingen van wethouder Molkenboer (PvdA) overnam, verwacht dat hij het plan en de cijfers halverwege dit jaar aan de gemeente raad kan voorleggen. Hij hoopt dat rijksbouw meester Jo Coenen dan ook een bouwplan klaar heeft. De afgelopen tijd heeft MacGillavry gepraat met de toekomstige gebruikers van het soci aal-cultureel centrum. De grootste gebruiker van het pand is de bibliotheek. Die heeft nu 800 vierkante meter, krijgt er 1075 toegewezen, maar wil er 1600. Ook streekmuziekschool Rijnakkoord krijgt een behoorlijk deel: twee honderd vierkante meter. Beide instellingen moeten van zomer 2004 tot begin 2006 tijdelijk elders worden ondergebracht, omdat hun hui dige onderkomen gesloopt wordt. Het gebouw biedt ook plaats aan tal van in stellingen die ruimtes met elkaar delen. Som mige van hen huizen nu in een tijdelijk onder komen, andere in een bouwvallig pand. De Oudheidkamer krijgt een ruimte voor exposi ties, maar deelt de kantoor- en vergaderruimte met Vluchtelingenwerk. Ouderenorganisatie Pluspunt is alleen 's ochtends open en kan eenvoudig ruimte delen met Maatschappelijke Dienstverlening, die alleen 's middags spreek uur houdt. Zo delen ook Speel-o-theek en Kin derkring, een organisatie die ouders met kin deren met elkaar in contact brengt, een ruim te. Andere gebruikers zijn de Volksuniversiteit, de ouderenbonden, de thuiszorg, de Senioren raad, het Platform Gehandicapten, buurtver enigingen, de Oranjevereniging, het Sociaal Cultureel Werk en de Unie van Vrijwilligers. Op het centrum komen appartementen, om een deel van de kosten te dragen. Voor de bouw moet de Rabobank aan de Van Diepe ningenlaan wijken. De bank wordt geïnte greerd in het nieuwe pand. MacGillavry verheugt zich vooral op de in vloed die de verschillende instanties op elkaar kunnen hebben. „Ze moeten het zelf doen, ik ga niets voor ze beslissen. Maar ik kan me zo voorstellen dat een oudere die binnenkomt om Tafeltje-Dekje aan te vragen, ziet dat hij bij de volksuniversiteit een schildercursus kan volgen. Ook is er misschien een combinatie mogelijk tussen de streekmuziekschool en ou- derenactiviteiten." Om de service vanuit de gemeente te bundelen, komt er een diensten centrum in de hal van het nieuwe gebouw. Mensen kunnen daar terecht voor het aanvra gen van een woning of thuiszorg. „Straks hoe ven mensen niet meer het hele dorp door." Hoge verwachtingen heeft MacGillavry ook van de jongerenhuiskamer die het sociaal cul tureel werk gaat opzetten. „Ik denk dat het heel sjiek wordt", zegt de wethouder. De jon gerenhuiskamer krijgt een aparte ingang. Een ander doel van het sociaal-cultureel cen trum is het terugdringen van allerlei bijko mende kosten. „Nu hebben al die instellingen een eigen kopieerapparaat en een printer. Straks komt er een professioneel bemande ad ministratie. Al die vrijwilligers van Pluspunt en de Volksuniversiteit zijn er niet om printjes te maken." De administratie heeft volgens de wethouder één tot anderhalve kracht nodig. Het sociaal-cultureel centrum moet een gezel lige plek worden. Daarom komt er ook een bar, of misschien wel meerdere horecafacili- teiten. „Het ligt eraan wat de architect ervan maakt. Mij lijkt het geweldig om een terras aan het water te hebben", dagdroomt MacGillavry. door Wim van Wanrooy regio - De meeste regiogemeen ten staan niet te trappelen om zich achter de plannen van bur gemeester Schoof van Alphen aan den Rijn te scharen. Zijn idee om zes Rijnstreekgemeenten en Zoeterwoude, Boskoop, Bodegra ven en Alkemade op te delen in drie of vier gemeenten vindt vooralsnog geen bijval. Wel zijn vrijwel alle buurgemeenten het met de burgemeester eens, dat er meer samenwerking moet ko men. De vraag is alleen hoe dat in het vat moet worden gegoten. „Is het een kwestie van op schudden of opschudding ver oorzaken", vraagt de Ter Aarse burgemeester Arie Epskamp zich af. Zelf heeft hij juist amb telijke samenwerking voorge steld met Liemeer en Nieuw koop. Die moet al in 2004 begin nen. „We doen er alles aan om die samenwerking tot een suc ces te maken. Dus wat ons be treft is deze discussie op dit mo- men niet aan de orde. Ook wij vinden het belangrijk om krach ten te bundelen. Maar het idee van Schoof speelt voor ons pas, als de nu voorgestelde samen werking met Nieuwkoop en Lie meer niet lukt." Hij acht het idee om de be stuurskracht te versterken juist. „Maar wij voelen meer voor een samenwerkingsmodel. Al moet je een herindeling nooit uitslui ten. In dat geval sluit ik een clustering niet uit. En dan gaat onze voorkeur uit naar het sa mengaan van Ter Aar, Nieuw koop, Liemeer en Jacobswoude. Maar eerst maar eens kijken hoe de huidige voorgestelde samen werking gaat verlopen." Arie Meerburg, burgemeester van Alkemade: „Schoof ziet het wat grootser en ruimer. Maar we moeten daar wel voorzichtig mee zijn. Bestuurskracht neemt niet altijd toe met schaalvergro ting. Mijn voorkeur gaat uit naar wat ze in Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer van plan zijn. Daarmee kies ik, als het om herindeling gaat, niet voor een lager tempo. Er is volgens mij - ook in de visie van de rijksoverheid - tijd voor experimenten." Meerbrug vindt het vooral noodzakelijk om alles in een breder perspectief te bekijken. „Maatschappelijk zijn we mis schien meer gericht op Leiden. Maar als je naar de aard van de bevolking en het landschap in Alkemade kijkt, horen we meer tot de Alphense regio. We zitten eigenlijk op de grens." Een goede balans tussen ge meenten zou volgens Meerburg ontstaan, als de Duin- en Bol lenstreek en de Leidse en Al phense regio elkaar vinden. „Dat zie ik als één gebied. Er komt volgens mij ook een Oude Rijnzone tussen Katwijk en Bo degraven aan. Ik zie dus veel in het samengaan met regio's. Daarbij hoeft de identiteit van Alkemade niet verloren te gaan. Ook wij moeten inspelen op de ontwikkelingen die er gaande zijn." Volgens burgemeester Amy Koopmanschap van Zoeterwou de is er niets nieuws onder de zon. „Er is al eerder iets over ge zegd. Toen ging het nog om ge meenten in het Rijnstreek-be raad. Wat ik uit de woorden van Schoof proef is, dat hij de Rijn streek in beweging wil brengen. En dat hij daar meer gemeenten bij wil betrekken. Ik sluit dat niet uit. Samenwerking in de regio is hard nodig. Maar we moeten daarbij wel een groter gebied onder de loep nemen. En dan heb ik het over de Duin- en Bol lenstreek en de Leidse en Al phense regio. Als we naar Zoe terwoude kijken, dan kun je zeg gen dat het vooral op Leiden ge oriënteerd is. Maar wat de toe komst betreft kijken we ook naar de Rijnstreek. Dat is niets nieuws. Als het om zaken voor het Groene Hart gaat, zijn we beter af met gemeenten als Rijn- woude en Alkemade. Ook dat zijn groene gemeenten." Koopmanschap: „Zoeterwoude wil werken aan het behoud van groen. Daar hebben we partners voor en dat doen we al jaren. Schoof heeft om zich heen geke ken. Naar de gemeenten uit de drie regio's. In ieder geval met het voornemen dat Alphen opti maal aan bod komt." Eén van de tennistafels in Leiderdorp, aan de Ericalaan. Foto: Henk Bouwman leiderdorp - Tafeltennissen is razend populair bij de Leider dorpse jeugd. Sinds de gemeen te de afgelopen maanden op verschillende plekken in Leider dorp betonnen pingpongtafels heeft neergezet, lijkt de sport een ware rage te worden. Bij ta feltennisvereniging De Rijnsleu tels regent het inschrijvingen. De toeloop van nieuwe leden is zo groot dat het bestuur van de vereniging overweegt extra ruimte te huren. Secretaris Theo Luining: „Twee jaar geleden waren we een ver eniging met 26 leden, waarvan meer dan de helft senioren. Nu hebben we 66 leden en een groot deel daarvan zit nog op de basisschool. De jeugd heeft er dus echt zin in." De vereniging tafeltennist momenteel vier keer in de week in de gymzaal aan het Kwikstaartplein. Als het aan Luining ligt moet daar binnen kort een dag bij. .Zolang we de boel met vrijwilligers draaiende kunnen houden, moet we ge woon doorgaan. Het wordt mis schien wat lastig om een extra tijdstip te bespreken, omdat er andere gebruikers in de zaal zit ten." Volgens de secretaris is het nieuwe enthousiasme voor ta feltennis niet alleen te danken aan de openbare tafels van de gemeente. „Ik denk dat het vaak begint op campings waar een tennistafel staat. Als de kinderen terugkomen van vakantie dan willen ze hier ook tafeltennissen. Als je ziet wat er hier in Leider dorp aan die sport gedaan wordt, vanuit de scholen en de gemeente, dan kun je volgens e pjoor de jaarwisseling dusfe de politie dat het ik zjiummer 112 regelmatig ;t was. Dat kwam door- ireen dat nummer maar nijrin belde, in plaats van het le politienummer voor 'ensbedreigende situa- elf 000 - 8844. ek een terechte klacht t bleek, dat 0900 - 8844 in riode tussen kerst en de isseling regelmatig onbe- lar was. De bezorgde bur- oest dus wel 112 bellen, .aar voorbeelden. Zaterdag Cember klonk er in een rustige straat, de Klim- de Merenwijk een hoop :uw en gejoel. Gealar- 1 door dit kabaal stapte ewoner naar de voordeur kijken wat er loos was. nh is nog juist op tijd om te 1de oe een clubje jongens er gmfen compleet opgetuigde kerstboom uit zijn voortuin vandoor ging. Die boom, die het gezin samen met de buren tegen de gevel had staan, was versierd met lichtjes, strikken en slingers en was stevig met ijzerdraad aan de muur vastgemaakt Met kluit en al werd de boom uit de pot gerukt. Maar ijzerdraad en ver lichting boden kennelijk teveel weerstand, want de boom werd midden op straat achtergelaten. Een jammerlijk en bovenal voortijdig einde van een gezelli ge kerstboom. De bewoner nam een spurt links om het huizenblok en zijn vrouw pakte de auto, rechtsom. Tevergeefs. De daders waren gevlogen. Nadat de rommel was opgeruimd besloot de vrouw des huizes het voorval, als 'klein zinloos geweld' toch bij de politie te melden. Niet met de verwachting dat een leiderdorp - Bij een brand op de zolder van een huis aan de Klimopzoom in Leiderdorp zijn gistermorgen ratjes en hamsters van de kinderen om gekomen. Eén kooi met ratjes kon op het nippertje door de brandweer worden gered. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op het moment dat de brand uitbrak zat de familie - vader, moeder, twee dochters en een zoon - rustig beneden te ont bijten. Toen de zoon naar bo ven ging, ontdekte hij veel rook op de eerste verdieping. De zolder kon al niet meer wor den bereikt. De ouders waar schuwden de brandweer, die snel ter plaatse was. Deson danks brandde de zolderkamer geheel uit „Door ventilatietechnieken kon de schade op de andere verdiepingen zeer beperkt blij ven", aldus brandweercom mandant Vons. „De familie heeft de nacht wel elders moe ten doorbrengen, omdat de lucht in huis nog te veel kool dioxide bevatte." Een verzeke- ringsdeskundige onderzoekt de oorzaak van de brand. mij wel begrijpen waarom er nu zo'n rage heerst. Er zijn dus niet alleen door scholen georgani seerde toernooien, maar ook openbare tafels waar de kinde ren na school lekker kunnen ta feltennissen." Luining is blij dat er zoveel ani mo onder de Leiderdorpse jeugd is om het pingpongbatje ter hand te nemen, maar ffij be seft zich dat dat ook weer voor bij kan gaan. „Veel nieuwe le den zullen er ook weer mee stoppen. Dat zie je wel vaker met trends. Maar er zijn zeker ook nieuwelingen bij die het heel lang blijven doen." wassenaar - Een 26-jarige Leid- schendammer is vrijdagavond gewond geraakt bij een auto-on geluk op de Stoeplaan in Wasse naar. De man raakte in een bocht de macht over het stuur kwijt en botste tegen een boom. De brandweer knipte het slacht offer uit zijn auto. De man is per ambulance afgevoerd naar het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag. Hier is hij behandeld voor een gebroken pols en een ge compliceerde breuk van het lin kerbovenbeen. Het slachtoffer gaf aan dat hij alcohol had ge dronken. De politie heeft pro- ces-verbaal opgemaakt. Als er echt iets aan de hand is, kun je nog steeds beter ra bellen dan 0900 - 8844. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 434 grote politiemacht een klop jacht op de daders zou houden. Maar misschien waren er al meer klachten over vernielin gen geweest. Maar bij 0900 - 8844 bleek nie mand thuis. Vervolgens bij In lichtingen het nummer van po litiebureau Merenwijk maar op gevraagd: weer 0900 - 8844 en weer geen gehoor. Dan maar het hoofdbureau op de Lange- gracht. En ja hoor, wederom 0900 - 8844 opgekregen, gebeld en wéér geen gehoor. De politie was en bleef onbereikbaar. Deze vrouw heeft besloten om 112 niet te bellen. Maar haar bezorgdheid over de onbereik baarheid van de politie was in tussen vele malen groter dan haar boosheid over het lot van de kerstboom. Klachten (2) Oudejaarsdag, half twaalf. Op de hoek van de Beethovenlaan en de Coreflistraat wordt al een uur zwaar vuurwerk afgestoken door een groepje jongens van tussen de 10 en 13 jaar. Omwo nenden hebben daar last van en bellen de politie. Keurig 0900 - 8844, zoals het hoort. Het ver haal is inmiddels bekend. De telefoon gaat eindeloos over, totdat de ingesprektoon klinkt. Dat proces wordt meerdere malen herhaald, maar de politie is en blijft onbereikbaar via het speciale 0900 - nummer. Geen wonder dat 112 regelmatig overbezet was. De politie laat weten dat ieder een die 0900 - 8844 draait bij een centrale in Rotterdam te recht komt. „En dan kan het zijn dat er zoveel wachtenden zijn, dat gesprekken niet door komen." Overigens is de politie met een onderzoek bezig, waar in wordt gekeken naar het ge- spreksaanbod en de eventuele wachttijd zodat medewerkers van de meldkamer efficiënter kunnen worden ingezet. Eric-Jan Berendsen leiderdorp - 300 Ansichtkaarten tegen de kap van bomen in Lei derdorp zijn er binnengekomen bij de Leiderdorpse afdeling van de SP. De partij verspreidde de ansichtkaarten begin december huis aan huis. Mensen die vin den dat er teveel wordt gekapt in Leiderdorp werd gevraagd de kaart terug te sturen. Zaterdag had de partij de kaar ten willen aanbieden tijdens de gemeentelijke nieuwjaarsrecep tie, maar burgemeester en wet houders vonden het daarvoor niet de juiste dag. „Wij vinden van wel. Dit is juist een ideale dag, vanwege de goede voorne mens", zei SP-afdelingsvoorzit- ter H. van der Nat. „Dan duwen we ze straks wel door de brie venbus." De SP bood passanten een klein plantje aan. Wethouder Mol kenboer, die telkens weer pro beert uit te leggen waarom het kappen van de bomen nodig is, had geen goed woord over voor de actie van de SP. „Dit is de slechtste actie die ze ooit gehou den hebben." De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Leiderdorp werd dit jaar overigens voor het eerst niet op een doordeweekse avond, maar op zaterdagmiddag ge houden. Maar dat leverde niet meer bezoekers op dan andere jaren. Burgemeester Zonnevylle be sprak in zijn nieuwjaarstoe spraak vooral de kloof tussen de gemeente en de inwoners en bedrijven. Volgens hem moet de gemeente de dingen beter doen, maar er ligt - aldus Zonnevylle - ook een taak bij bewoners. „Na melijk het besef en de acceptatie dat het gemeentebestuur altijd voor het algemene belang gaat. En daardoor keuzes moet ma ken." Hij noemde als voorbeeld de woningbouw langs de Laan van Ouderzorg, waar veel om wonenden tegen zijn. Volgens Zonnevylle zijn deze plannen echter een direct gevolg van de keuze om de polders rond het dorp te sparen, en te bouwen voor woningzoekenden. Datzelfde geldt voor protest te gen het W4-plan voor de ver diepte snelweg en alles wat daarmee te maken heeft. „Het kan niet zo zijn dat de primaire inpassing en de grote lijnen van invulling opnieuw ter discussie komen, want die afspraken had den we toch met algemene in stemming gemaakt." Tenslotte deed hij ook een oproep aan de gemeenteraad, die sinds de laat ste verkiezingen zelf met voor stellen mag komen. „Ik zie er naar uit dat dit jaar de gemeen teraad komt tot eerste eigen ini tiatieven en daartoe met de bur gers in contact zal treden."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13