LEIDE Connexxion breekt met taxicentrale Schoolverzuim in Leiden lijkt te dalen Lelijke lichtbakken moeten van historische gevels af REGIO Diaconessenhuis heeft alweer bouwplannen WD: stoppen met herindeling Warmond Vervoersbedrijf ontevreden over verdeling ritten O V-Taxi politie an den Ende kt talent ie nacjt een kleurtje gofdf lachten over dl"v, eikbaarheid rich- ende •ende ïtmas nest iw aangerand rieze<|ishandeld □n en itzwal n 32")ange vrouw uit jJs gisterochtend rond ine kar ^oor twee mannen °P caal ™ïze aangeran<len nus- [e is de Reineveststeeg. ■n In W1011» beiden ongeveer TadeiPuch spraken de vrouw een de Digros op de Lange- gj: en vroegen of zij met m ^ieging. Toen de vrouw eroore' wer<* met geweld era. nomen naar de steeg te lt uiLr Dig1"05- Daar werd ïdelijk betast, ernstig ideld en gewond achter- I. Zij slaagde er in naar ;aan en daar de politie ichuwen. Vervolgens is het LUMC gebracht. jeefse poging Stelen laptops J- Twee mannen hebben Igmiddag vergeefs ge- ird drie laptops te stelen I winkel aan de Boter- jHén van hen leidde een Ier af terwijl de andere mputers uit het maga- ilde. Toen de verkoper j, zette de dief de laptops jrond en ging er van- pe andere man verdween na eveneens. lenaar valt twee hoog - Een 22-jarige Leidenaar dagmiddag aan de Oude van twee hoog gevallen, n stond op een plateau twee brandtrappen ra- choon te maken toen het J 11 plotseling brak. Met lerslei is h naar het LUMC ht. O ed maandag 6 januari 2003 R1 door Wim Koevoet leiden - Het aantal meldingen van schoolverzuim op Leidse scholen ver mindert snel. In het basisonderwijs is het schoolverzuim in het schooljaar 2001- 2002 met vijftien procent afgenomen en in het voortgezet onderwijs met twintig. Daarmee wordt de trend, die in het schooljaar 2000-2001 even werd door broken, voortgezet. Dit blijkt uit een rapport van het ge meentelijke bureau leerplichtzaken. De rapporteurs zelf relativeren de betekenis van de cijfers. Ze wijzen erop dat een da ling van het aantal meldingen van ver zuim niet automatisch betekent dat het schoolverzuim daadwerkelijk afneemt. Zo'n verband kan pas worden gelegd als alle scholen op dezelfde wijze zouden re gistreren en als de leerplichtwet op alle scholen even bekend zou zijn. Ook de bereikbaarheid van het bureau leer plichtzaken is volgens de rapporteurs van invloed. Maar omdat die bereikbaarheid in het verslagjaar goed was, durven de leer plichtambtenaren de stelling wel aan dat de meldingen een weerspiegeling kun nen zijn van het werkelijke schoolver zuim. In het verslagjaar zijn in totaal 176 jonge ren wegens schoolverzuim bij het bureau aangegeven. In 47 gevallen ging het om kinderen van de basisschool. De andere 129 zijn leerlingen uit het voortgezet on derwijs. Op basisscholen verzuimen de jongens meer dan de meisjes, op middel bare scholen houden ze elkaar in even wicht. De verhouding allochtoon-autochtoon is gelijk gebleven: 25 - 75 procent. Binnen de groep allochtone jongeren verzuimen vooral de leerlingen met een Marokkaan se nationaliteit aanzienlijk minder. In het voortgezet middelbaar beroepsonderwijs (vmbo) daalde hun verzuimpercentage met maar liefst 35 procent. Gedrags- en persoonlijkheidsproblematiek zijn de voornaamste oorzaken in de meeste ge vallen van schoolverzuim. Er zijn tien processen-verbaal opgemaakt. In al deze gevallen was spraken van een stagneren de schoolloopbaan. In zes gevallen is 'absoluut schoolver zuim' geconstateerd. Het ging daarbij om kinderen die niet eens bij een school staan ingeschreven. Alle zes waren bui tenlandse kinderen. Drie van hen zijn zonder afmelding vertrokken naar het buitenland, de andere drie worden nog onderzocht. Onderwijswethouder A. Pechtold (D66) vindt de dalende cijfers geen reden om 'de vlag buiten te hangen'. „Iedere thuis zittende leerling is er één te veel", zegt hij. Hij wijst erop dat schoolverzuim in het vervolg regionaal wordt aangepakt. „Dat kan en moet niet per gemeente. Volgend jaar zijn er dus regionale cijfers en die zijn beter vergelijkbaar met de landelijke trend. Die vergelijkingen zeggen mij meer. Ik kan pas blij zijn als die vergelij kingen een structurele daling te zien ge- jtie pakt "htersbaas op I - De politie heeft in de van vrijdag op zaterdag Dwars Koombrugsteeg *1-jarige Leidenaar aange- sn. De man wordt er van icht kort daarvoor op de ibrugsteeg een 22-jarige Igenoot te hebben gesla- let een bierglas. Het toffer moest met letsel aan pzicht naar het LUMC. praak over latverlichting I" n - Wie andere straatver- ng voor z'n deur wil, krijgt 5 kans. Het beleidsplan ibare Verlichting, waarin es omschreven staat waar >e Leiden wordt verlicht, u ter inzage op het stad- en het Stadsbouwhuis. Het dsplan wordt slechts eens M ijf jaar herzien. Om de kos- I an de openbare verlichting n perken is in het plan een laardisatie van materialen J nomen. Officieel zou de binnenstad klassieke ver ing moeten hebben. Wïj- !>uiten het centrum worden fcht door kegel- of bolvor- lantarens. Voor bijzonde- ekken of pleinen wordt af- ubde verlichting ontwor- .^iDe inspraaktermijn gaat j "^aag in en duurt 6 weken. g ildweek van over NS door Robbert Minkhorst leiden - Vervoersbedrijf Connex xion heeft het contract met de Mobiliteitscentrale die de ritten voor de OV-Taxi in de regio ver deelt, opgezegd. Connexxion is ontevreden over de prestaties van de Leidse centrale. Sinds de invoering van het nieuwe ver- voerssyteem - waarvan vooral gehandicapten en ouderen af hankelijk zijn - kampt dat met problemen. Meer dan eens komen taxi's te laat. Geklaagd is ook over de slechte service. Klanten kennen de chauffeurs niet meer - wat vroeger met de oude regeling wel zo was - en de vervoerder kent de klanten onvoldoende. Er is en wordt hard aan gewerkt om het systeem te verbeteren. Of dat ook lukt, daarover ver schillen de meningen. De Leidse gemeenteraad dwong het colle ge onlangs om regelmatig te rapporteren over de vorderin gen en legde de OV-Taxi aan banden. Met name de PvdA en de SP zijn het nu zat. Connexxion heeft het vertrou wen in de Mobiliteitscentrale verloren. Een woordvoerder van het bedrijf kon vanmorgen nog niet veel zeggen, maar bevestig de wel dat het contract is opge zegd en dat de reden daarvoor is 'de problematiek met het sys teem'. Voor zover bekend is er nog geen nieuwe oplossing. Voorlopig blijft het taxisysteem in z'n huidige vorm doordraai en. Het bestuur van de Leidse regio heeft het taxivervoer in 2001 ge gund aan Connexxion. Taxibe drijven uit Leiden en omstreken rijden de ritten en zijn 'onder aannemers', daartussen zit de Mobiliteitscentrale die werkt als een vervoersmakelaar. Die cen trale is gelieerd (geweest) aan de gemeente; vijf maanden leverde Leiden de directeur. Van meet af aan was er kritiek door Roelf Reinders leiden - De nieuwbouw van de verpleegafdelingen is nog niet af of het Diaconessenhuis Leiden heeft alweer een plan voor nieuwbouw. Na het beddenhuis is nu de polikliniek aan de beurt. Het ziekenhuis hoopt dat volgend jaar de eerste paal de grond in gaat. Maar voordat het zover is, moet eerst het ministe rie van volksgezondheid toe stemming geven. De huidige polikliniek is veel te klein, zegt ziekenhuiswoord voerster Susanne Rutten. „Het aantal patiënten en artsen is de afgelopen jaren gegroeid, maar de ruimte op de poli is gelijk ge bleven." Om toch voldoende ruimte te maken is er beknib beld op patiëntenruimte. „De wachtkamers zitten steeds voller en we hebben geen ruimte waar we patiënten goed kunnen voorlichten." Zo'n patiënten ruimte komt er wel in de nieuw bouw. „In de nieuwe polikliniek draaien we voorlichtingsfilms en patiëntenverengingen kunnen daar hun bijeenkomsten hou den", zegt Rutten. „Patiënten voorlichting wordt steeds be langrijker in het ziekenhuis. Het ziekenhuis gaat ervan uit dat volgend jaar al met de bouw kan worden begonnen. Het Col lege bouw ziekenhuisvoorzie ningen in Utrecht moet nog wel een positief advies aan het mi nisterie uitbrengen, maar het ziekenhuis verwacht daar geen problemen mee. „Door de wachtlijstproblemen gaat uit breiding van ziekenhuizen te genwoordig een stuk sneller", zegt Rutten. „Het is nu niet meer negen jaar bakkeleien." Het Diaconessenhuis hoopt vol gend jaar vijf procent meer pati ënten op de polikliniek te zien (van bijna 51.000 in 2002 naar 53.500). En in de kliniek wil het ziekenhuis zelfs zeven procent meer patiënten opnemen (van 10.500 naar ruim 11.000). Deze laatste toename is mogelijk om dat patiënten na een operatie minder lang in het ziekenhuis blijven. Met de stijgingen wil het Leidse ziekenhuis bijdragen aan de bestrijding van de wachtlijs ten. „In 2002 hebben we al vier nieuwe medisch specialisten er bij gekregen", aldus Rutten. „En dit jaar hopen we er een ortho- peed, een oogarts en een inter nist bij te krijgen." Ondanks het landelijke tekort aan specialisten verwacht het Diaconessenhuis dat de artsen er ook echt komen. „De Leidse regio is aantrekkelijk en artsen komen graag naar een middel groot ziekenhuis als het onze." Connexxion is ontevreden over de prestaties van de Leidse mobiliteitscentrale die de ritten voor de OV-Taxi in de regio verdeelt. Foto: Dick Hogewoning op de centrale. Een aantal taxi bedrijven, waaronder Wïelkens en De Ambassadeur, weigerde het vervoerscontract voor de OV-Taxi te ondertekenen. De centrale verdeelde de ritten on eerlijk, dwong bedrijven tot dure investeringen in een communi catiesysteem dat niet werkt, en zou niet de kwaliteit leveren die de afvallers voorstaan. De Mobi liteitscentrale weerspreekt de kritiek. Enig aandeelhouder van de cen trale is tegenwoordig Eltax. Di recteur H. Brameijer is teleurge steld over het besluit van Con nexxion. Hij houdt zich verder 'liever nog even op de vlakte'. „Ik vind het jammer. Je gaat er gens voor, je gelooft ergens in. Ik weet nu nog niet welke kant het op gaat, of dit nou goed of slecht is voor de OV-Taxi. Alle betrokken partijen gaan eerst kijken hoe we het kunnen orga niseren, welke richting we uit gaan." „Wij hebben vanaf het begin geen vertrouwen gehad in de kwaliteit en de techniek van het systeem van de Mobiliteitscen trale", zegt taxi-ondememer D. Wïelkens. „Dat zijn de redenen geweest waarom wij het con tract niet hebben ondertekend." Het wegvallen van de centrale beschouwt de ondernemer als een zegen. Hij presenteerde on langs zelf een plan voor de OV- Taxi - ook zonder Mobiliteits centrale. Daar zit volgens Wïel kens de angel van het probleem. „Het liefst heb ik mijn plan, maar ik zou me ook kunnen voorstellen dat Connexxion weer zélf de regie gaat voeren." In elk geval wil Wïelkens graag met het vervoersbedrijf overleg gen over een oplossing. „Er is weer alle reden om te gaan pra ten." door Robbert Minkhorst den haag - Warmond en omlig gende gemeenten mogen niet worden heringedeeld. De pro vincie Zuid-Holland moet de procedure daarvoor staken. Dat vindt de WD, de grootste partij in Provinciale Staten. De oppositiepartij wil nog deze maand een debat over herinde lingen voeren. Aanleiding is de opstelling van het demissionaire kabinet. CDA, LPF en WD wil len alleen nog gemeenten op heffen als inwoners daarmee in stemmen. De statenfractie van de WD heeft ook schriftelijke vragen gesteld aan Gedeputeer de Staten (GS). Provincies in Nederland beho ren de regie te voeren Over het herindelen of laten fuseren van gemeenten. Zuid-Holland ging aan de slag nadat de vorige mi nister van binnenlandse zaken, K. de Vries, de provincie de op dracht had gegeven 'krachtige gemeenten' in de Leidse regio en in de Bollenstreek samen te stellen. Zuid-Holland is altijd huiverig geweest voor grootschalige her indeling en kwam na verschil lende nota's en debatten niet verder dan een wettelijke proce dure voor Warmond, waarbij Leiden, Oegstgeest, Sassenheim, Voorhout en Leiden werden be trokken. Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg besloten tot een vrij willige fusie. De regering van CDA, LPF en WD is veel minder happig op herindelingen. Eerder al haalde ze een streep door grootschalige herindeling in de Achterhoek. Op 13 december kwam het offi ciële kabinetsstandpunt naar buiten: gemeenten worden niet tegen de zin van de bevolking samengevoegd. De Zuid Hol landse fractie van de WD heeft van dit standpunt 'met genoe gen kennisgenomen'. Zo'n opstelling van de regering maakt de herindelingsprocedu re voor Warmond volstrekt overbodig, menen de liberalen, die tegelijk vragen of GS dat ook zo zien. In Warmond en omge ving is de weerstand bij de be volking groot. De fractie is bovendien be nieuwd of GS hun laatste nota over de bestuurlijke toekomst van de Leidse regio en de Bol lenstreek willen 'bijstellen'. De WD stelt voor om de antwoor den op haar vragen in de eerst volgende statencommissie be stuurlijke zaken te bespreken. i - De SP houdt van van- J tot vrijdag een landelijke Iweek waarin treinreizigers restaties van de NS kunnen >P|foellen of mailen. In dit ka- jffévorden vrijdag tussen 7.00 jzefOO uur °P Leiden Centraal urjkaarten uitgedeeld. De ac- s een onderdeel van de (pagne 'Pak de trein terug' Se SP sinds augustus vorig i; ivoert. Reizigers kunnen be- 9. je vertragingen, treinuitval Indere ergernissen ook posi- 12p zaken over de NS melden. 28Jmeldnummer is 0900- 5270. door Silvan Schoonhoven leiden - Schreeuwerige reclame aan historische gevels is de ge meente Leiden een doorn in het oog. Sinds een paar jaar wordt daarom een beleid gevoerd om grote lichtbakken plaats te laten maken voor kleine. Niet iedereen is daar blij mee. De verandering in binnensteden voltrekt zich sluipend. Als een winkelier een groot reclamebord aan zijn winkelpui ophangt, wil de buurman niet meer volstaan met een klein bordje boven de etalage. De hardste schreeuwer krijgt nou eenmaal meer toe loop in een drukke winkelstraat. Wie de grootste en opzichtigste lichtbak aan de gevel heeft, trekt de meeste aandacht. Het gevolg: winkelstraten veranderen lang zaam maar zeker in een baaierd van licht en schreeuwerigheid. Om die ontwikkeling een halt toe te roepen, heeft de gemeen te Leiden de blik gericht op Maastricht. Kleine, bescheiden bordjes leiden in de Maastricht se winkelstraten de aandacht niet af van historische gevels. Grote borden zijn verboden. Leiden wil dat ook. Wie een nieuwe vergunning aanvraagt voor gevelreclame, krijgt die al leen nog maar als de afmetingen voldoen aan de nieuwe eisen van bescheidenheid en goede smaak. Borden moeten kleiner en één bord per gevel is het maximum. lichtreclames mo gen niet te ver uitsteken en ook niet knipperen of bewegen. Voor de winkelier dreigt nu een dilemma. Zolang hij van zijn be staande lichtbak afblijft, is er niets aan de hand, hoe groot of lelijk die ook is. Maar wie ook maar een komma aan het op schrift verandert, moet direct een nieuwe vergunning aanvra gen. En die krijgt de winkelier alleen nog als hij meteen het formaat van de hele lichtbak aanpast aan de nieuwe regels. De elektronicawinkel Speedtro- nic in de Haarlemmerstraat kreeg met de regels te maken. De nieuwe eigenaar van het voormalige Speet veranderde het opschrift en moest prompt een nieuwe vergunning aanvra gen. „Dat kost de ondernemers veel geld", zegt zijn advocate Anneloes de Fouw, die het be zwaarschrift van Speedtronic verdedigt „Bovendien krijg je zo een economische ongelijkheid, want de buurman trekt nog wel de aandacht met zijn grote licht bak. Dat is niet eerlijk." Volgens haar hebben de meeste Leidse ondernemers in de bin nenstad geen idee van de nieu- - we regels en kunnen ze voor vervelende verrassingen komen te staan als ze een vergunning aanvragen. Bovendien, zo stelt ze, heeft een aantal winkels in de Leidse binnenstad de huis stijl en gevelreclame aangepast, zonder een nieuwe vergunning aan te vragen. Op een zitting van de commissie beroep eri be zwaar kwamen onder andere brillenwinkel Pearle, reisbureau Thomas Cook, Marskramer en C &A ter sprake als gevallen waar in winkels ongestraft hun recla- Wie een nieuwe vergunning aanvraagt voor gevelreclame, krijgt die alleen nog maar als de afmetingen voldoen aan de nieuwe eisen van be scheidenheid en goede smaak. Foto: Dick Hogewoning me hebben aangepast zonder kleinere borden op te hangen. „Het beleid wordt niet conse quent toegepast", zegt De Fouw. „Wij gaan natuurlijk niet noe men welke winkels er hier alle maal hun reclame hebben aan gepast", zegt ook Ronald Manr- ho, belangenbehartiger voor Speedtronic. „Maar er is de laat ste jaren veel nieuwe reclame geplaatst of gewijzigd die niet aan de eisen voldoet. Het gaat ons om het gelijkheidsbeginsel. Dat Leiden kleinere reclames wil, is prima. Maar ze voeren geen rechtlijnig beleid. Bestaan de winkels kunnen maximaal opvallen, nieuwkomers niet." Peter Labrujère, voorzitter van de winkeliersvereniging Haar lemmerstraat, heeft gehoord van de problemen die sommige winkeliers hebben met het be leid. Met het verwijt dat de ge meente ongelijkheid zaait, kan hij het niet eens zijn. „Ze moe ten ergens beginnen. Ik vind grote, smerige reclameborden meer afbreuk doen aan je zaak dan als je wat moois, wat kleins hebt. Kijk, als je door New York loopt, dééi past het. Daar zie je reclames die bewegen, met naakte wijven en al. Het gaat van kwaad tot erger. Vroeg* had ik ook van die grote, lelijke reclames. Nu heb ik een klein bordje en mijn omzet is er echt niet door gedaald. Het stads beeld in Maastricht vind ik prachtig. Hele mooie geveltjes." Wat gemeentewoordvoerder Frank Vos betreft is het beleid duidelijk. Het nieuwe reclame- beleid is uitgebreid aangekon digd, er is een inspraakavond geweest waarop niet meer dan tien mensen zijn verschenen. „Er is geen sprake van ongelijk heid. Iedereen weet dat als hij zijn reclame aanpast, de nieuwe regels van kracht worden. Oude vergunningen vervallen niet."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11