SERVICE Wintersalade Lichte tot matige vorst HDC160 zaterdac 4 JANUARI 2Q CD VAN DE DAG door Jan Visser Genre: jazz/ symfonische muziek Wynton Marsalis/ Lincoln Center Jazz Orchestra/ L.A. Phil/Esa-Pekka Salonen (Sony Classical S2K89817/2CCI) We schrijven 1977. Wynton Marsalis maakt als zeventienjarige trompettist zijn opwachting bij The Jazz Messengers van wijlen Art Blakey. Hij is nauwelijks droog achter de oren. maar het broekie uit New Orleans maakt een onvergetelijke indruk met ongekend virtuoze 'runs'. Een slordige kwart eeuw later, op maandagavond 13 januari 2003. zullen we hem in het Amster dams Concertgebouw aantreffen. Marsalis zien we dan in een heel andere rol. Nu is hij de goeroe, de leidsman, het doorgeef luik - en passant de rollen van solist, componist, arrangeur en pedagoog combinerend. Achter hem zien we het huisorkest van Jazz at Lincoln Center (J@LC) uit New York, 's werelds grootste non-profit jazzorganisatie. Waartoe deze combinatie in staat is blijkt uit dit geweldige twaalfluik - een combinatie van symfonisch geweld, fraai stemmenmateriaal (onder meer The Paul Smith Singers) en een gebruik van schwung dat aan deze zijde van Gershwin, Ellington en Bernstein zelden zo tot je komt. En ja, Marsalis recyclet alles opnieuw: van ragtime tot bigband. Problemen, iemand? BOEK VAN DE DAG Genre: roman Laura Weeda Jong en gelukkig Uitg. Van Gennep Prijs: 14,00 Je bent jong, studeert en zit vol vragen, frustraties en verwon dering. Dus ga je proberen je gedachten op een rijtje te krijgen door brieven te schrijven aan een oude vriend die Jorge heet. Die brieven verstuur je echter nooit. Nee, je publiceert ze na een aantal jaren in bundelvorm. Dat deed Laura Weeda (1976) met haar debuutroman Jong en gelukkig. Het eerste vooroor deel 'O jee, wééér een Bridget /ones-aftreksel', blijkt al vrij snel ongegrond. Weeda houdt zich met beduidend meer bezig dan alleen een slanke taille, de andere sekse en etentjes met vrien dinnen. Ze doet weliswaar af en toe een sapkuur en worstelt met haar identiteit, maar is bovenal op zoek naar evenwicht tussen leven en studeren. In de tussentijd geeft ze haar onver bloemde mening over zo'n beetje alles wat in haar hoofd op komt. In de brieven passeren filosofische uitspraken de revue, maar bijvoorbeeld ook de jonge minnaar van haar moeder en opleving van het CDA. Jong en gelukkig is een mooi, vlot ge schreven boekje. Het belooft zeker iets voor een volgende uit gave van Weeda. KOKKERELLEN VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobi listen zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelhe den. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: (in beide richtingen) Al Knooppunt Eemnes - knooppunt Hoevelaken en Al6 Ridderster - grens Hazeldonk. Vandaag zijn er ook con troles op de A9 bij Haarlemmermeer en A15 bij Tiel. Zondag: A79 bij Meerssen en A15 bij Sliedrecht. ag/a December was de derde opeenvolgende maand ten cl waarin de temperatuurverschillen tussen het noord- euro' oosten en het zuiden/zuidwesten bijzonder groot waiting ren. In Nieuw Beerta, in het oosten van de provincie lame Groningen, bedroeg de gemiddelde decernbertempe-de bc ratuur 0,5 graad. De normale waarde voor dat gebied jor d bedraagt circa 3 graden (Eelde 3,2). Dat betekent een belangrijk te koude kerstmaand. In het zuidwesten »eft had de 'mid-decemberkou' echter weinig te beteke- gd. I nen. Vlissingen en Westdorpe, Zeeuws-Vlaanderen itkon brachten het tot gemiddeld 4,4 tegen normaal 5,1 )at is graad. Slechts een weinig te koud dus. De Bilt kwam »s vo uit op gemiddeld 2,9 tegen normaal 4,0 graad. Daar- n lui mee was december net zo koud als vorig jaar. Toen I. denderde de 'arctic express' langs onze grenzen, nu erlie: was er veel meer kou maar werd het gemiddelde doorante de uitermate milde kerstdooi behoorlijk opgekrikt. »etre 'De Koningen maken of breken de brug' zegt de ie le Volksweerkunde, ofte wel rond Driekoningen, 6 janu-erDr ari, verloopt een vorstperiode of begint het juist weer te vriezen. Of de spreuk statistisch erg sterk is waag ik te betwijfelen, maar dit jaar is er wel 'herintredende p= vorst' aan het begin van januari. De komende nacht - vriest het al licht tot matig (in onze regio lokaal -6 I graden) en zondag overdag blijft het kwik rond het vriespunt steken. Ook vanmiddag temperaturen rond het vriespunt en zowel vandaag als morgen kunnen er enkele sneeuwbuien vallen. Morgen is de kans op sneeuw iets groter dan vandaag. We krijgen namelijk »nze van doen met een hoogtestoring boven Denemarken. Verder zowel vandaag als morgen eindelijk wat zon- an Bi neschijn en een verder in kracht afnemende wind. Na het weekeinde trekt de oostelijke stroming aan. Dat a - N komt omdat de luchtdruk boven het noorden van Eu-,n Horizontaal: 1Open plaats in een bos; 4. houtskool; 7. bijwoord; hol 8. gravure; 10. thans; 13. vleiend, zoet; 16. het Romelgrc Rijk; 17. operatiekamer; 18. alcoholische drank; 19. mi Pr sel van mist en rook; 20. Frans voegwoord; 22. nacht!15* gel; 23. soort pincher; 25. bijbelse stad; 27. grosso mc^11 29. muzieknoot; 30. hoffeest; 31. veengrond. van ten Verticaal: Het I. Koppelriem; 2. soort slee; 3. muzieknoot; 4. spil; f Sc 5. voegwoord; 6. borstelig; 9. cassettebandje; 11. oudPet^ wets soort speelgoed; 12. knorrig mens; 14. sport varf2^ ladder; 15. heiligenbeeld; 21. bijbels figuur; 23. moeilijs h buigbaar; 24. Frans modehuis; 26. dwarsmast; 27. be\fetin 28. lengtemaat; 29. lidwoord. en „D< Oplossing van vrijdag: het Horizontaal: 3. Wellust; 6. afgaan; 8. gier; 10. vaart; 12. wr#n 13. moeren. uig Verticaal: 1. Hela; 2. slang; 4. sire; 5. pasvorm; 7. gaarne; 9.1 II. twee. ere< De salade die als een hoofd gerecht kan worden gege ven is een van de vele vari anten die er van de fameuze Waldorf-salade in omloop zijn. Het is de kaas-variant waarvoor men zelfs in Amerika bij voorkeur onze Goudse kaas kiest. Maaltijdsalade voor 4 personen: 350 gram jong be legen Goudse kaas, in blokjes (ca. 3/4 cm.) ge sneden; 1 kleine sel derijknol, schoon gemaakt ca. 250 gram, in blokjes (ca. 3/4 cm.) gesneden; 2 grote zachtzure appe len, zoals goudrenet ten, geschild en ont daan van klokhuizen, ca 250 gram, in blokjes (ca 3/4 cm.) gesneden; 2 eetl. limoen- of ci troensap; 1 eetl. fijngehakte (blad)peterselie; 100 -125 gram walnoten, in stukjes gebroken; 4 grote slabladeren, gewassen en drooggemaakt. Voor de saus: 3 eed. creme frai- che; 3 eetl. mayonaise; 11/2 eetl. (hot) tomatenketchup; 1 1/2 eetl. rode port (ruby); enkele druppels tabasco; zout; witte peper uit de molen. Schep in een kom kaas, knolsel derij en appel luchtig door el kaar. Sprenkel limoen- of ci troensap erover en schep alles nogmaals luchtig om. Klop in een kom crème frai- che even flink op. Spatel de mayonaise er door en voeg vervolgens tomatenket chup en rode port toe. Proef de saus en voeg ta basco, zout en peper toe. Presentatie: Leg op elk bord een groot slablad. Verdeel de ade er over. Schep de saus over de salades. Bestrooi de salades met in stukjes ge broken walnoten en peterse lie. Geef er sneetjes licht ge roosterd witbrood bij en zet een schaaltje met boter(bal- letjes) op tafel. Hans Belterman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6