Politici op menselijke toer Nieuwe generatie in het spoor van Fortuyn ZATERDAG 4 JANUARI 2003 weekendbijlage van De Gooi- en Eemlander visioen vind je Wouter Bos. Minder Haags, meer 'van het land'. Foto: CPD/Phil Nijhuis De kiezers liepen in mei vorig jaar met Pim Fortuyn massaal weg van de oude politiek, want die deugde niet meer. Dus vertrok Ad en kwam Wouter, ging Hans en kwam Cerrit. Het moet nieuw, het moet leuker. Maar wordt het met de nieuwe generatie politici ook anders? door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes Alleen al de verkiezingsposter verschilt hemelsbreed. Waar vorig jaar mei Ad Mel- kert in close-up de kiezer minzaam toelachte, grijnzen nu Wouter Bos en dertig partijgenoten vanaf de bill boards passanten tegemoet. Het te kent de ommezwaai die de PvdA - en andere klassieke partijen - sinds de verkiezingsnederlaag van 15 mei noodgedwongen hebben gemaakt. De opkomst en dood van Pim For tuyn hebben het politieke bed opge schud als nooit tevoren. Alle partijen die bij de laatstgehouden Kamerver kiezingen klop kregen hebben in middels het roer omgegooid. Stuur lieden zijn vervangen, campagnes en programma's vernieuwd. De verkie zingen van 22 januari bieden, hoe wel veel sneller dan verwacht, een uitgelezen kans voor de verliezers om de weggelopen kiezers terug te winnen. Deze week gaat de verkie zingscampagne officieel van start. Als de partijen één ding van Fortuyn geleerd hebben is het wel dat verkie zingen tegenwoordig via de televisie gewonnen en verloren worden. De kiezer stemt vooral op aansprekende mensen en niet op grijze bureaucra ten die in onbegrijpelijk jargon pra ten. Dus ogen de politieke boodschap pers anders. Minder Haags, meer 'van het land'. Good looking Wouter Bos (39) draaft vrolijk op in de 'Show van je leven' van Astrid Joosten en praat openlijk over zijn aanstaande huwelijk. Hij splijt regelmatig zijn gezicht in een warme glimlach en zoekt af en toe wat onzeker naar ant woorden. Heel anders dan zijn voorganger Melkert (46) aan wie het predikaat 'beste jongetje van de klas' kleefde en die ongemakkelijk ging kijken zo dra het over iets anders dan politiek ging- Bos geeft in tegenstelling tot Melkert ruiterlijk toe dat de PvdA in het ver leden niet goed naar de kiezers heeft geluisterd. Een jaar geleden zou het nog vloeken in de PvdA-kerk zijn ge weest, maar nu onderstreept Bos onomwonden dat buitenlanders zelf ook moeite moeten doen om aan sluiting te vinden bij de Nederlandse samenleving. In de campagne neemt Bos het op tegen zijn voormalige baas op het ministerie van Financiën. Daar dien de hij als staatssecretaris onder de WD'er Gerrit Zalm (50). De liberalen trekken met Zalm ten strijde onder het motto 'Nu weer gewoon rechts en duidelijk'. De voormalig minister, bekend om zijn strenge begrotings regels, nam de dag na de verloren verkiezingen de plaats al in van de te paarse en te laconieke Hans Dijkstal (59). Zalm wil vooral vertrouwen wekken: het land is ook in deze moeilijke economische tijden bij de WD in goede handen. Hij neemt flinke af stand van het vorige paarse kabinet. Bovendien probeert hij in de cam pagne serieus over te komen, duide lijke taal te spreken en vastberaden het initiatief te houden zodat de WD het nieuws bepaalt. Al gaat het economisch slecht, er moet van Zalm hoe dan ook extra geld naar veiligheid. Ook heeft hij maar vast aangekondigd premier te willen worden (iets wat Dijkstal resoluut weigerde), hoewel de partij in de peilingen voorlopig niet verder komt dan de derde plaats. Tegenpool Uitgerekend de partij die het erfgoed van Pim Fortuyn moet verdedigen, heeft een lijsttrekker die in doen en laten de tegenpool is van zijn charis matische en mediagenieke voorgan ger. LPF-lijsttrekker Mat Herben, voormalig ambtenaar bij Defensie en oud-persvoorlichter van Fortuyn, is geen vlijmscherpe debater. Met gemak zetten zijn politieke tegen standers in de Tweede Kamer hem klem. De LPF vindt het dan ook niet erg dat Herben nauwelijks aanwezig is bij de grote lijsttrekkersdebatten. Hij doet het beter bij luchtiger pu blieke optredens, zoals de nieuw jaarsduik in de Noordzee. Comeback-kid Herben (50) redt het intern steeds doordat hij als een van de weinigen in zijn club degelijkheid en rust uitstraalt. Hij tracht, tenmin ste voor de buitenwacht, de hope loos verdeelde LPF bijeen te houden. Vochten de LPF-parlementariërs el kaar de voorbije maanden de Twee de-Kamerbankjes uit, straks toeren de Kamerkandidaten samen in een bus door het land als 'teken van een heid'. Mocht dat niet helpen, dan heeft de LPF nog een reddingsboei: een goed gevulde verkiezingskas van ruim 1 miljoen euro die een me- diabombardement mogelijk maakt. ChristenUnie-lijsttrekker Rouvoet, uiterlijk het broertje van CDA-voor- Femke Halsema. Een bekwaam debater, die op haar eigen terreinen onbe vreesd haar gesprekspartners de hoek in praat. Foto: ANP/Vincent Jannink Mat Herben doet het beter bij luchtiger publieke optredens, zoals de nieuw jaarsduik in de Noordzee. Foto: ANP/Robin Utrecht man Jan Peter Balkenende, moet het met eenderde van dat bedrag doen. Rouvoet, die deze week 41 wordt, volgde recent de keurige schooldi recteur Kars Veling (54) op. Deze laatste werd door zijn partijbestuur verantwoordelijk gehouden voor het gevoelige verlies van één zetel. Hij moest opstappen, want dat zou be ter zijn voor 'zijn gezondheid'. Maar de achterliggende reden was dat Ve ling te rekkelijk werd bevonden. De jurist Rouvoet, doorkneed in de christelijke partij-ideologie, moet op zijn ontspannen maar vastberaden manier de meer behoudende achter ban weer aan de Christenunie bin- den. Naast al dit mannelijk geweld lijkt Groenlinks bij de campagne een speciale troef in handen te hebben. Paul Rosenmöller (46) maakte, de talloze bedreigingen aan zijn adres moe, plaats voor Femke Halsema (36), als vrouw sowieso al goed voor extra media-aandacht. Bovendien is Halsema een bekwaam debater, die op haar eigen terreinen onbevreesd haar gesprekspartners de hoek in praat. Omdat ze nog relatief onbekend is treedt ze deze weken in allerlei tv- programma's op en pareert ze ogen schijnlijk onvermoeibaar de wagen over eventueel moederschap en partners. Maar Halsema is crimino loge en dat hoor je. Ze formuleert bedachtzaam. Haar bevlogenheid vlamt vooral op in Kamerdébatten en die worden niet van A tot Z door de kiezer gevolgd. Nieuw Dan zijn er nog de nieuwkomers die in het kielzog van Fortuyn in de poli tiek verzeild raakten. De partij die hem parachuteerde, Leefbaar Ne derland, veroverde na het vertrek van Fortuyn twee zetels in de Kamer. Na een chaotische strijd om het lei derschap met Emile Ratelband trok LN-fractievoorzitterTeeven (44) zich terug als lijsttrekker en gaat de partij met de onbekende Haitske van de Linde (22) de verkiezingsstrijd aan. Zij sleepte het leiderschap bij LN in de wacht ten koste van goeroe Ratel band (55), die prompt een eigen par tij begon. De vele ruzies bij de LPF leverden nog de lijst Conservatie- ven.nl op, die onder leiding van voormalig LPF-Kamerlid Winny de Jong (46) aan de verkiezingen mee doet. Al deze nieuwelingen lijken echter niet op een zetel te kunnen rekenen. Op Thom de Graaf van D66 na zijn de politiek leiders die in mei het on derspit delfden tegen Pim Fortuyn vervangen door een nieuwe genera tie, die driftig probeert Fortuyns les sen in de praktijk te brengen. Zij pre senteren zich als mensen van vlees en bloed, die in allerlei tv-program- ma's welgekozen stukjes van him privé-leven laten zien. 1 En ze praten in gewone mensentaal over onderwerpen die de kiezers na aan het hart liggen. Daartoe hebben ze allemaal delen van hun partijpro gramma aangepast, zoals een stevi gere aanpak van criminaliteit. Maar de harde uithalen, het kokette ren met het persoonlijke en de bru tale grappen a la Fortuyn blijven vooralsnog uit. Hoewel het, net als bij de laatste ver kiezingen, vooral gaat om de presen tatie blijven de nieuwe politici netjes binnen de lijntjes. De aanpak is wel losser - daar moet het nieuwe en leuke vandaan komen - maar op de keper beschouwd kiest ook de nieu we generatie voor een beschaafde en vooral Haagse strijd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 35