VAKANTIE BIJ LAGE De Me Het mysterie van de Egeïsche Zee Samen met het naburig natuurreservaat 'De Wieden' vormt 'De Weerribben' de belang rijkste moerasstreek van noordwest Europa en kreeg in 1992 parksta- tus. Het ligt in de kop van Overijssel en is 3445 hectare groot. Riet en water overheersen dit door talloze kanalen, slootjes en plassen doorsneden gebied. De uitbundige plantengroei (met - om maar een paar heksennamen te noemen - knotszegge, grote pimpernel, blau we knoop en krabben- scheer) trekt talloze in secten, dus zal het be paald niet toevallig zijn dat één van de dorpjes hier Muggenbeet heet. Nog nooit een roer domp gezien? Of zwarte stems? Of een grote ka- rekiet? Huur dan een kano. Dat kan onder meer bij de brug over de Arembergergracht in Belt-Schutsloot. Vanaf die plek ook be gint een elf kilometer lange, met groene pijl tjes bewegwijzerde rou te dwars door de natte ruigte. Maar wie dat al lemaal wat te wiebelig vindt en liever de fiets neemt, kan eveneens prima terecht in dit land van schaatsenrij ders en zelfkazende boeren. Spring in Os- senzijl in het zadel en rij langs de Kalenberger- gracht naar Muggen beet om vervolgens via Scheerwolde aan de an dere kant van het water weer via de Hoge Weg terug op het startpunt terug te keren. Een ritje van niet meer dan een kilometer of twintig. Toch teveel om in één ruk af te leggen? Weet dan dat zich in onder meer Kalenberg en bij 'De Wicher' - één van de weinige spinnenkop- molens in Nederland - een paar feeërieke pleis terplaatsen ophouden. Meer informatie: Natuurinfor- matiecentrum De Weerribben, Hoogeweg 27, 8376 EM Ossenzijl. Telefoon: 056147 72 72. Misschien wel het onbe kendste nationale park van Nederland. En tege lijkertijd één van de spectaculairste. De 1600 hectare omvattende, tot diep in Duitsland door stotende Meinweg (niet ver van Roermond) heeft een voor ons land uniek terr assenland schap dat tot ruim tach tig meter boven zeeni veau uitsteekt. Het aan tal soorten amfibieën en reptielen (waaronder zowel adders als gladde slangen) is voor Neder landse begrippen uit zonderlijk en de moun- tainbiker die zwoegend op de steile Lange Luier, linksaf slaat om opge lucht af te dalen richting Paardengat, kan zomaar op een groepje scharre- paal 402. Vandaar gaat het dan door Duitsland (zoveel mogelijk links aanhouden) via het Me- lickerven en de spoor weg (IJzeren Rijn) terug naar het startpunt. Wie geluk heeft, ziet de zeld zame grauwe klauwier, een lief ogend vogeltje dat zijn prooi (hagedis sen, muisjes) niettemin eerst met zijn haaksna- vel vastgrijpt om 'm ver volgens meedogenloos dood te prikken op een doorn of een stukje prikkeldraad. Nadere informatie: Bezoekers centrum De Meinweg, Mein weg 2, 6075 NA Herkenbosch, telefoon: 0475 - 52.85.00. Zie ook www. nme-limburg.nl/meinweg. lende wilde zwijnen stuiten. De bewegwijzering in dit park houdt niet over (er zijn een stuk op acht uitgepijlde wandelrou tes), maar met blad 58 O (Roermond) van de To pografische Dienst Ne derland in de hand hoeft niemand te ver dwalen. Een mooie, on geveer dertien kilometer lange wandeling begint bij café 'Rijstal Venhof en loopt langs de grens via de Rolvennen en het Elfenmeer naar grens- Ligging. Samothraki ligt in de Egeïsche Zee, vlak onder de Turks/Griekse grens. De dichtstbijzijnde grote stad is Alexandroupolis op ongeveer drie uur varen. Veerboten - drie of vier per dag - onderhouden de verbinding met het vaste land. Hoe kom je er. Tot voor kort was het alleen maar mogelijk om vanuit Thessaloniki (circa 300 kilometer verderop) op eigen gelegenheid naar Alexandroupolis te reizen om daar de boot naar Samothraki te nemen. Vanaf 29 april 2003 echter vliegt Transavia elke dinsdag vanaf Schiphol via Samos naar Alexandroupolis. Wie het zich makkelijk wil maken, kan één van de door Olympia georganiseerde pakketreizen boeken. Daarbij kan worden gekozen voor zowel overnachtingen in Alexandroupolis (vrij luxueus) als op Samothraki (eenvöudig, maar sfeervol) of een combinatie van de twee. Prijzen op basis van logies en ontbijt (inclusief vliegreis): Samothraki vanaf 513 euro per persoon per week en in Alexandroupolis vanaf 467 euro per persoon per week. Vervoer. Wie het eiland echt willen leren kennen, is gedwongen een auto huren. Het openbaar vervoer wordt onderhouden door bussen, maar wanneer die rijden is voor iedereen een raadsel, met inbegrip van de chauffeurs. Bezienswaardigheden. De bezienswaardigheden van Samothraki beperken zich min of meer tot het 'Heiligdom van de Grote Goden', de waterval van Fonia en de dorpjes. De stranden bestaan grotendeels uit keitjes. Die van Kipi en Pahia Amos zijn het aantrekkelijkst, maar stoelen, parasols en ligbedden moeten zelf worden meegenomen. Aan de zuidkust kunnen prachtige wandelingen worden gemaakt. Eten en drinken. Merkwaardigerwijs krioelt het van de cafés en de (vis)restaurants. Ze zijn allemaal even gezellig, maar in die laatste categorie bevielen de Taverna Klimataria (in de haven van Kamariotissa) en de Taverna Meraklis (Kato Kariotes) ons toch het best. Het eten is uitmuntend (verse vis!); de prijzen zijn laag. Alexandroupolis. Voor mensen die niet op Samothraki zelf verblijven, vormt Alexandroupolis (60.000 inwoners) een uitstekende uitvalbasis voor een verdere verkenning van het nog betrekkelijk onbekende vasteland. Daarin is het nationale park Dadia (min of meer opgericht door de Nederlander Ad Wittgen uit Denekamp) met zijn 36 soorten roofvogels, zijn vossen, zijn wolven en een soms uit Bulgarije overwaaiende beer het onbetwiste hoogtepunt. De Evros Delta is vermaard bij iedere vogelliefhebber. Wie altijd al eens een roerdomp heeft willen zien, heeft hier zijn kans. Behalve in hartje zomer want dan is het hier veel te heet. Nog meer naar het oosten - op ongeveer zes uur rijden - ligt Istanbul. Naar de Turkse stad worden (onder meer door de Nederlandse touroperator Olympia) diverse excursies geoganiseerd. Ten westen van Alexandroupolis is het dorpje Mikra (met restaurant Austria als de place to be) een vooral door de Grieken druk bezocht oord. Kyani heeft het mooiste strand. In Alexandroupolis zelf woedt elke avond van 20 tot 1 uur een ouderwetse pantoffelparade op de dan voor alle verkeer afgesloten boulevard. Eten en drinken kan daar overal, maar wie als een Griek tussen de Grieken echt goed wil eten, gaat naar visrestaurant 'bij Nisiotilco' (vanaf de vuurtoren, ie straat rechts na het parkje). Hopelijk is er een plekje vrij; aan reserveren wordt hier niet gedaan. Reisgids. De meeste informatie over Samothraki geeft de Agon Gids voor De Griekse Eilanden. Meer informatie. Olympia International, Postbus 17,7360 AA Beekbergen, telefoon 055 506 66 66 en/of internet www.olympia.nl. Griekse Nationale Organisatie voor Toerisme, Kerkstraat 61,1017 GC Amsterdam, telefoon 09 00 20 25 905 en/of internet gnot@planet.nl Op weg naar de Turkse'grens hadden we het al een paar keer zien liggen. Een grote, kegelvormige berg die als een reusachtig zwart zeil boven het water van de Egeïsche Zee zweefde. 'Wonen daar mensen?' hadden we tijdens ons verblijf in Alexandroupolis aan Nisiotilco gevraagd. De jonge restauranthouder was geweldig in de lach geschoten en had geroepen: 'Sinds Adam en Eva, zo ongeveer.' Niet dat we dat geloofden. Maar we werden wel nieuwsgierig. Samothraki (want zo heette het eiland), Samothraki? Toch maar eens gaan kijken. FEITEN&CIJFER GRIEKENLAND Alexani (GRIEKE Giorgos - of beter gezegd zijn Taverna Meraklinis- hadden we ontdekt na een prachtige wandeling die ons tot aan de watervallen van Fonia hadden ge bracht. Het klassieke verhaal. Kikkers met Dizzy Gillespie-wangen, wonder- j schone vier vleugelige libelles en snel tussen rotsen wegschietende slangetjes hadden ons pad gekruist en zo verrukt j waren we over alles wat we zagen, dat we de tijd waren vergeten. Donker was het nog niet toen we weer bij de auto terugkeerden, maar even verderop - bij Giorgos - waren de lichtjes al aan. Ei genlijk zag het er niet uit, die Taverna Meraklinis. 'Toch hier even vlug een visje eten?' Maar wat is vlug bij Giorgos, de kampi oen van het grill-ijzer. Één van zijn zwagers had twee uur eerder een schor- pioenvis gevangen en 'ik meneer', zei hij met van verrukking rollende ogen, "weet hoe je die klaar kan maken.' Dat bleek, dus was het niet bij die ene avond gebleven. Of we nou van het vol strekt verlaten strand van Pahia Amos kwamen of van een zwerftocht door de heuvels aan de zuidkant van het eiland, uiteindelijk belandden we bijna altijd weer bij Giorgos die net zo makkelijk een krab op het vuur legde als - op de laatste avond - een zes kilo zware 'sfiri- da'. een zeebaars, die door hem, met ten hemel geheven handen, 'de bief stuk van de zee' werd genoemd. Die hebben we met onze vingers stukje voor stukje van z'n graat geplukt, die 'sifirida'. Samen met - naar we ver moedden - de moeder van Giorgos, de tante van Giorgos, de neef van Giorgos, I de zoon van Giorgos, de buren van Giorgos, de vrienden van Giorgos en Giorgos zelf natuurlijk.Und?' vroeg die na de eerste happen met volle mond en met de armen ten hemel geheven 'und? 'Éxocho', riepen we onmiddellijk, 'éxo- chol' Want dat heb je wel op Samothra ki. Voordatje 't weet, spreek je vloeiend Grieks. Rob van den Dobbelsteen Het 'Heiligdom van de Grote Goden' is zonder eni ge concurrentie de belangrijkste beziensaardigheid van Samothraki. Op het vasteland, ten oosten van Alexandropoulis, vormt de Evros Delta een must voor elke vogelliefhebber. Samothraki Geen toerist te zien. Binnen blikkerde, pal boven de Coca-Cola-automaat, schel neonlicht; buiten - tussen de hor tensia's, de palmen en de rieten pa rasols waren ritsen kleurige lampjes op gehangen wat het geheel een nogal sur realistisch aanzien gaf. Een schilderij van Hopper en Monet door elkaar, dat werk ongeveer. De veerboot deed er de volgende och tend, begeleid door een eskadron vro lijk spattende dolfijnen bijna drie uur over. Veel langer dan gedacht. Maar wat gaf dat? De reis werd er alleen maar spannender door. Er zaten zes gidsen in onze bagage en in vijf daarvan viel nau welijks iets over Samothraki terug te vinden. Alleen Emle Bradford en Fran cis Pagan ('De Griekse Eilanden', uitge verij Agon) gingen er uitgebreid op in. 'Het meest mysterieuze eiland in de noordelijke Egeïsche Zee', onthulden ze in hun uit 1988 stammende boek. En ook strooide het tweetal met nerveus makende woorden als 'ontoegankelijk' en 'ongewoon'. Dat ontoegankelijke 'war einmal'Duit se vakantiegangers ontdekten het ei land een jaar of wat geleden en nu suk kelt er per dag niet één postboot naar het haventje van Kamariotissa, maar drie en soms zelfs wel vier. Ongewoon echter bleek Samothraki nog steeds. Al thans als je daar 'niet-met-z'n-tijd-mee- gegaan' onder verstaat. „De bus had hier al anderhalf uur geleden moeten zijn", mopperde het echtpaar dat we nog op diezelfde, snikhete middag niet ver van het 'Heiligdom der Grote Go den' oppikten, „tenminste dat werd ons in het museum verteld. Je kunt het al leen nooit controleren. De dienstrege ling is onleesbaar. Alles wordt hier in Griekse letters gedrukt." Dat went - zo bleek - trouwens vlug. Menu's in het Grieks? Geen probleem. Antonios Koutsofouvos, bij wie we op onze zwerftochten over het eiland wel vaker gingen lunchen omdat hij zo goed Duits sprak (hij had jarenlang in Stuttgart gewerkt), trok ons meteen mee naar de keuken als we zijn restau rant aan de haven van Kamariotissa be traden. 'Heute kolios', riep hij dan en thousiast en toonde bijvoorbeeld een makreelachtige vis met het snoertje nog in z'n bek. 'Vanochtend door mijn zoon gevangen'. Ook roerde één van zijn koks altijd wel in een pan 'moussaka', een loodzware specie van eieren, aard appels en kaas die als een kanonskogel in je maag plofte om daarin nog gezellig j een uurtje na te blijven veren. En bij hem ook aten we geit, waarvan er op het eiland zoveel los rondlopen dat ze er voor het gemak een specialiteit van hebben gemaakt. Griekenland, zoals het vijftig jaar terug overal moet zijn geweest. Zon, zee en in de witte, tegen de hellingen gebouwde dorpjes zo n landerige, constante zon dagmiddagsfeer. Geen vrouw te zien; wel in, achter, voor, op en naast cafés zittende mannen, spelend met hun komboloi, hun kralenketting. 'Kipi?' vroegen we, voorover gebogen uit ons autoraampje wel eens aan zo'n groepje hangouderen omdat wegwijzers die ons naar dat plaatsje zouden kunnen lei den, ontbraken, 'Pahia Amos?'. En dan zwaaide de ene snor naar links en de ander naar rechts, waarna ze vervolgens in zo'n drukke discussie verzeilden, dat ze al snel vergaten waarover ze discus sieerden en voor wie precies. Geen ramp. Het wegennet van Samo thraki bestaat uit een net niet gesloten cirkel, met - daaraan vast gehaakt - vier, vijf krassen. Die cirkel loopt - onder broken door een stapel hoge kliffen - grotendeels langs de kust; die krassen verrichten wat hand- en spandiensten richting binnenland. Zodat ook Hora, het charmante hoofddorp, bereikbaar is. En Therma, waar een aardig hotel staat. En het 'Heiligdom van de Grote Goden' natuurlijk. Over de geheimzin nige rituelen die zich daar duizenden jaren terug rondom Axiëros (de moe dergodin) en Kadmilos (haar onderge schikte echtgenoot) afspeelden, doen scabreuze verhalen de ronde. Met Kad milos in de heldenrol. Zo schijnt deze sinjeur zich stiekem te hebben bediend van bloeddoping waardoor hij in staat was zijn vrouw 24 uur per dag en 144 uur per week een specialiteit te tonen die door wellevende archeologen wordt omschreven als 'ithyfallisch' en door minder wellevende als 'een opgericht lid'. De kustweg van Samothraki. Geen kip te zien. Foto's: Rob van den Dobbelsteen Daar werden we nog knap moe van, van dat heiligdom. Niet van de verha len; wel van de stinkend steile, vol in de zon liggende hellingen waarop tempels, theater enzovoort werden gebouwd. Bovendien bleek de buste van Niké nep. Het echte beeld van de godin van de overwinning staat - sinds het door de Fransen medio 19e eeuw werd ge roofd - in Parijs. 'We hebben het opge ëist, want het is van ons', zei de burge meester van Hora een dag later tijdens een toevallige ontmoeting bij Pelagia, het bakkersvrouwtje dat van die lekkere broodjes verkocht. Maar een item voor de op handen zijnde verkiezing ging hij er toch niet van te maken. 'Een vlieg veld is belangrijker.' Een vliegveld? Eerst dachten we nog dat hij een grap maakte. Wat moest Samo thraki met een vliegveld? Maar Giorgos, een vrachtwagenchauffeur die als hij thuis was, bij Kato Kariotes een taverna dreef, wist beter. „Nee, onze burge meester meent het. De boot naar Alexandroupolis is een veel te grote hindernis. Drie uur varen heen; drie uur varen terug. En als het stormt, gaat hij helemaal niet. Pas als dat vliegveld er is, komen er zoveel gasten dat ik hier kan blijven, dat ik niet meer de weg op hoef." Nu waren het vooral vrienden, 'buren, kennissen en de daarbij horende kinde ren van wie Giorgos het moest hebben.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 34