VAKANTIEBIJ LAGE Een droomreis van achtduizend kilometer 1 N t! 3,- HOC 322 ZATERDAG 4 JANUARI 2003 Dit circa 4.300 hectare grote gebied werd in het voorjaar van 2002 officieel erkend als nationaal park. Nogal laat. Jac. P. Thijsse immers, onderkende al aan het begin van de twintigste eeuw het belang van Texel als natuurreservaat. De grootste faam geniet De Slufter, een spannend gat in de duinen niet ver van het vliegveld. Het vrijelijk in- en uitstromende zeewater zorgt hiervoor een uitzonderlijke plantengroei die - om maar een voorbeeld te geven - in juni overwegend paars kleurt (lamsoor) en in oktober overwegend rood (zeeaster). Heel apart zijn ook de Horspolders aan de zuidwest punt en - niet ver van strandpaal 8 - het nog bijkans onbekende Kreeftenpoldertje. Dat rilt, dat trilt; dat rekt en dat trekt, dat zinkt weg en dat duikt op. Kortom hier creëren zee, wind en stuivend zand langzaam maar zeker Texels nieuwste wildernis. Een must voor vogelaars is de kolonie lepelaars die in februari komt aan vliegen om bij de Geul en/of de Muy te gaan broeden. Terecht wordt het Park gezien als één van de aantrekkelijkste wandel en fïetsgebieden van Nederland. Maar helaas was dat wel aanleiding het gebied te vergeven van met kekke bordjes en vrolijke gemutste paaltjes bewegwijzerde routes. Wie aan die terreur wil ontsnappen, klautert gewapend met een verrekijker op een stille avond naar de top van het ten westen den Hoorn liggende Loodsmansduin. Horspolders, Marsdiep, Razende Bol en Waddenzee. Nergens op Texel is het uitzicht verbluffender. Nadere informatie: Ecomare, Centrum voor Wadden en Noordzee, Ruyslaan 92,1796 ZG De Koog, Texel, telefoon 022 231 77 41. n in de nacht glijdt plotseling de deur van ipé open. Zonder een woord te zeggen ;en Mongoolse handelaar een De Gr Een grotendeels afgegraven, door Staatsbosbeheer bestierd hoogveengebied op de grens van Limburg en Noord-Brabant. Restant van wat ooit de meest desolate streek van Nederland moet zijn geweest. Oerlandschap. Door Anton Coolen in 'De Peelwerkers' beschreven als 'een mengeling van grootse, trage, romantische, vegatieve wording, van eenzaamheid, verlatenheid, barheid,barsheid, grauwheid en (zo kan-ie wel weer) kommervol hardwerken'. De Groote Peel heeft een oppervlakte van ongeveer 1340 hectare en wordt voor wandelaars ontsloten door drie routes waaronder twee zogeheten 'knuppelpaden'. Maar die tonen slechts een klein deel van deze wijde, eindeloze leegte. De Groote Peel wordt beschouwd als één van de vogelrijkste gebieden van West Europa en in oktober/ november wil het zelfs wel eens gebeuren dat op doorreis zijnde kraanvogels hier even neerstrijken om op adem te komen. Geoorde futen zijn in Nederland eveneens een nogal zeldzame verschijning, maar vanuit de vogelkijkhut aan de Meermansblaak laten ze zich hier, plassend en badderend in zilveren waaiers van water, regelmatig waarnemen. Langs de ongeveer drie kilometer lange 'rode route' staat een uitzichttoren van waaraf bezoekers een verpletterende indruk krijgen van deze tot aan de horizon doorrollende woestenij. Wie zijn dwaaltocht niet wil laten dicteren door piketpaaltjes en liever zelf zijn weg zoekt, moet in dit moeras goed opletten. Op veel plekken is De Groote Peel levensgevaarlijk en een misstap wordt vlug gemaakt zoals een Romeinse honderdman omstreeks het jaar 300 ontdekte. Zijn helm werd pas in 1910 door twee turfstekers teruggevonden. Nadere informatie: Bezoekerscentrum Mijl op Zeven, Moostdijk 28, 6035 RB Ospel, telefoon 04 95 6414 97. doos met sigaretten naar binnen. JJelwaar. Met een grote klap gaat de deur licht. De slaperige hoofden in de coupé aan..en draaien zich maar weer een m. Nog snel wat slaap pakken; over een firtjes heeft de trein Ulan Baator, de ^tad van Mongolië, bereikt. De Mongoolse handelaars kopen in het Russische Irkutsk massaal producten in en slepen de hele boel mee naar Ulan Baator. In de trein gaat de handel vro lijk voort. Dag en nacht drentelen Mon goolse mannen en vrouwen met hun koopwaar door de smalle doorgangen. Eieren, bontmutsen, kisten met sinaas appelen, meloenen, kleding, sigaretten, drank Officieel mogen sigaretten en drank maar in beperkte mate worden uitgevoerd. Daarom wordt een deel van de voorraad bij nietsvermoedende toe risten in de coupé gestopt, een ander deel verdwijnt via een luik in de gang onderin de trein. De Russische en de Mongoolse douane doen later alsof hun neus bloedt. Ze houden zich slechts be zig met het fanatiek controleren van de paspoorten van de toeristen. Reizen per Transsiberië Express door Rusland, Mongolië en China betekent één groot avontuur. De Russische hoofdstad Moskou blijkt fascinerender dan ooit voor mogelijk gehouden. Het ommuur de machtsbolwerk Kremlin domineert het centrum van de stad. Op het aanpa lende Rode Plein staat het mausoleum van Lenin, de Sovjetleider die hier in 1924 in het toen nog houten mausole um werd opgebaard. Op het Rode Plein kan tevens de kleurrijke Basiliuskathe- draal met de torentjes worden bezocht, bekend van de reisbrochures over Mos kou. De opvallende torentjes zijn samen met de alom aanwezige goudkleurige koe peltjes kenmerkend voor Moskou. Ze geven de stad een vrolijk, zelfs Disney- achtig, aanzien. Ook het standbeeld van de eerste mens in de ruimte Yuri Ga garin lijkt zó uit een film te komen. Het tientallen meters hoge beeld van titani um staat verloren op een kruispunt, ver uit het centrum. Helaas is er te weinig geld om al het moois goed bij te hou den. Kerken en kloosters als het Novo- devitsjiklooster, de St.-Nicolaaskerk en het Donskoiklooster zijn aan de buiten kant vaak prachtig gerestaureerd, maar aan de binnenkant is het om te huilen. Wie goed kijkt, ziet de schoonheid er echter doorheen. Moskou is de stad van de verbazing. Verwonder je over de prachtige marmeren metrostations, waar standbeelden staan, kroonluch ters hangen, en waar geen propje pa pier op de vloer te vinden is. Verwonder je over de gratis plastic tasjes van be kende merken als Hugo Boss en Mexx, die hier op straat worden verkocht(l), zodat de koper ermee kan pronken. Verbaas je erover dat iedereen de hele dag bier drinkt op straat (ook de vrou wen), dat het openbaar vervoer zo goedkoop is, dat er vijf mensen staan te nietsnutten bij de hotelreceptie zonder je te woord te willen staan, en dat wer kelijk niemand Engels spreekt. Zelfs niet als je een biertje bestelt in een Ierse pub. Moskou is tevens het startpunt van de lange afstandstreinen die vanaf station Jaroslavskaja richting het oosten ver trekken. Uit het raam kijkend zie je de eerste dagen vooral bomen, bomen, en nog meer bomen. Een houten dorpje of weiland is al een welkome afwisseling. Het doet je beseffen wat voor enorme afstanden je aflegt. In de trein bestaat het leven vooral uit eten, slapen, lezen, uit het raam kijken en af en toe een paar woorden wisselen met de twee andere reizigers in de cou pé. De provodnik, zeg maar de treinste- ward, domineert het leven in de wagon. Controleert ze niet de treintickets dan ligt ze wel weer op haar knieën om de gang of de wc te boenen. Ook geeft ze iedere passagier een lakenpakket met sloop, deken en handdoekje, komt ze af en toe de coupé binnen om te stofzui gen, en is ze aanspreekbaar bij eventue le problemen. Een vriendelijke provod nik komt je zelfs even waarschuwen als er door het raam een mooi panorama te zien is. De lange trein staat een tijdje stil op één van de perrons onderweg. Foto: Oscar Vermeer/ Het haventje van het Siberische bergdorp Livtsjanka. Vanaf hier varen de vissers dagelijks het immense Baikalmeer op Foto: Oscar Vermeer heid ligt het beschermde natuurgebied Terelj. Dit groene, glooiende landschap schreeuwt bijna om lange wandelingen en paardrijritten. Het uitzicht wordt bepaald door paarden, schapen, koei en en yaks, die hier bij duizenden rondstruinen. Zelfs de enige geasfal teerde weg is het domein van koeien, die kuierend het hele wegdek in beslag nemen. Overnacht kan er worden in een ger, een grote nomadentent die zich naast de ger van een Mongoolse familie bevindt. De wc staat vijftig me ter verderop in het land en bestaat uit een houten hokje met een gat in de grond. Douchen is helemaal niet mo gelijk, laat staan dat er stromend water of enige andere luxe is. De rust en de prachtige vergezichten maken echter alles goed. 's Ochtends worden de mer ries gemolken, de paarden in de bergen gevangen, en veulentjes getemd. De enorme gastvrijheid is verbazingwek kend. Nauwelijks heb je omgedraaid of er is alweer een overheerlijke maaltijd of een grote kan thee in je ger neerge zet. Een bezoekje van de eigenaar is standaard, al spreekt hij geen woord engels en jij geen woord mongools. En sla vooral de nationale volksdrank airag (paardenmelk met alcohol) niet over, want anders beledig je de gast heer. De treinreis naar China voert door de eindeloos lange Gobiwoestijn met lum melende kamelen, aangevreten karkas sen, en slaperige woestijnstadjes. De trein stopt een aantal maal op stations waar niemand in- of uitstapt. Peking is het eindpunt van deze lange reis. On middellijk terugvliegen naar Nederland is mogelijk, maar een paar dagen 'af kicken' van de lange reis is aan te ra den. Met de talloze tempelcomplexen en eindeloze parken is Peking een groot contrast met Mongolië. De Ver boden Stad, het Plein van de Hemelse Vrede, het mausoleum van Mao, de Chinese Muur, en het Zomerpaleis zijn verplichte kost. Door de enorme op pervlakte van de tempelcomplexen is zelfs de rappe toerist voor een bezichti ging een paar uur kwijt. De Verboden Stad, de woonplaats van generaties kei zers, kost al snel een hele dag. Maar vergeet vooral ook niet om één van de -snel verdwijnende- hutongs in te lo pen. In deze oude wijken met smalle steegjes is het historische Peking in volle glorie te bewonderen. Tientallen kleine, spotgoedkoopje eettentjes, overal spelende kinderen, en oude mannetjes die hun hele dag op straat vullen met bordspelen. Allesoverheer send is hier echter de straathandel, die vooral om eten draait. Talrijke etens- geuren trekken door de straatjes. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat kun nen verse produkten worden gekocht. In restaurantjes is voor een paar dollar een overdadige en heerlijke maaltijd te krijgen. Het is hier dagelijks een ver wennerij. Eenmaal in het vliegtuig heb ben de smaakpapillen de grootste moeite om weer te wennen aan het Ne derlandse vliegtuigvoedsel. Oscar Vermeer Eten en drinken in de trein is geen pro bleem. In iedere wagon staat een sa mowar, een grote ketel met heet water. Hiermee kan naar believen koffie, thee, soep of noodles worden gemaakt. Daarnaast is er een goede restauratie wagen aanwezig. Maar schiet wel een beetje op: de eerste dagen zijn nog veel gerechten aanwezig, later raakt de kok door zijn ingrediënten heen. Aan te ra den is ook om onderweg op de stations inkopen te doen. Overal staan vrouwen en meisjes met allerlei koopwaar, vari ërend van blikjes cola en marsen tot gerookte vis en zelfgebakken brood. Onderweg kan bij vele steden een stop worden gemaakt. Jekaterinaburg (voor heen Sverdlovsk) was tot een aantal jaar geleden een verboden stad voor buitenstaanders. Deze stad lag, vanuit Europa gezien, achter het Oeral-ge bergte, en was daarmee een ideale plek om het centrum van de militaire activi teiten van de Sovjetunie te worden. Dat is nog altijd te zien aan de aanwezig heid van de legeropleidingen, het mili tair museum en de vele gedenktekens die aan de diverse oorlogen herinne ren. Onder meer de slachtoffers van de Afghanistan-oorlog (1979-1989) wor den met een enorm monument geëerd. Uiteraard is Jekaterinaburg ook de stad waar de Romanovs, de tsarenfamilie, in 1918 werd omgebracht. Een privé-tour met gids Oleg leidt de toerist langs alle belangrijke plaatsen zoals het station waar de Romanovs aankwamen, de plek waar ze werden omgebracht, en de mijnen waar ze later werden 'begra ven'. Bij alle toeristische hoogtepunten valt één ding op: er zijn geen toeristen. Een druk toeristenseizoen is in Rusland een relatief begrip. Oleg -de enige gids in de stad- vertelt vol trots dat hij deze zomermaanden twintig toeristen gaat rondleiden; een verdubbeling ten op zichte van vorig jaar. Een veelgemaakte tussenstop is de stad Irkutsk, vlakbij het Baikalmeer. Dit diepste meer ter wereld (1630 meter) is ruim 600 kilo meter lang en maximaal 80 kilometer breed. Het meer, de prachtige bergen eromheen en het gevarieerde waterle ven zijn prachtig, evenals een verblijf in EITEN CIJFERS het Siberische bergdorpje Livtsjanka. Dit dorpje betekent een stap terug in de tijd. De bewoners wonen in kleuri ge, versierde, houten huisjes, zonder waterleiding of riolering. Het tweedui zend zielen tellende dorpje leeft vooral van de scheepsvaart en visserij. Vanuit Livtsjanka is het ook goed mogelijk om boottochten over het meer te maken. Niet ver van Irkutsk splitst de Transsi- beriëspoorlijn zich. De échte Trans-sib rijdt door naar de Russische havenstad Vladiwostok, de meeste reizigers ne men echter de mooiere route richting Mongolië/China. De trein rijdt uren langs het Baikalmeer, kronkelt zich door de bergen, passeert brede rivieren en kleine bergdorpjes. Een geschikte tussenstop is Ulan Baator, hoofdstad van Mongolië. De stad oogt zeer wes ters door de goede contacten die wor den onderhouden met Japan. Het barst van de intemetcafé's en alle auto's zijn van Japanse komaf. Ulan Baator is in één dag te bezichti gen, maar meer tijd is nodig voor de wijde omgeving. In de directe nabij- De reis met de Trarissiberische spoorlijn kan zowel georganiseerd als individueel worden gemaakt. Voor zowel Rusland als Mongolië en China zijn visa nodig, die behoorlijk in de prijs lopen. Tezamen ben je al gauw 200 euro per persoon kwijt. Verder moet -voor Rusland- alles van tevoren worden vastgelegd: de data van aankomst en vertrek, met welke treinen wordt gereisd en in welke hotels wordt overnacht. In de andere twee landen hoeft dat niet. Voor Rusland is het handig om het cyrillische schrift uit het hoofd te leren. Dat vergemakkelijkt het rondlopen in de stad aanzienlijk, alleen al om de vertaalslag te maken tussen het cyrillische schrift op de straatnaambordjes en het westerse schrift op de plattegrond. Praktisch overal kan met Mesk'ou~PJ"osM Rusland ^r^^^ekaterinabü?g ^T'ii imon* ""v TnmcL' KfóS. 'Tium^i'\Omsk Tomsk Krasnojarsk Ij 0,: Ulan-BaétorXf - b S ïT" Kazachstan sy China <o "Peking rL^*S§ i/^ejè Zee I _.:ïhc Russische roebels worden betaald. Die zijn weliswaar niet overal maar in iedere stad wel ergens te pinnen. Wat dollars meenemen voor de zekerheid is handig. Het is af te raden in de zomermaanden te reizen, omdat vooral China dan zeer heet is. Het voorjaar of najaar zijn geschikter. Een prijsindicatie voor deze reis is moeilijk te geven. Dat hangt helemaal af van het aantal stops onderweg, het soort verblijf en of er georganisieerd dan wel individueel wordt gereisd. Het beste is om gewoon enkele vrijblijvende offertes bij reisbureaus op te vragen. Een klein aantal reisbureaus heeft zich gespecialiseerd in vakanties naar deze landen, onder meer Tiara Tours, VNC, en Tozai Travel. Een goede start zijn de internetpagina's www.trans-sib.de en www.rusland.pagina.nl. Aan te raden reisboek is Aad van der Graaf, Transsiberië Express (Elmar).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27