Vakantiebeurs geen pretpark Hang naar luxevakanties ZATERDAG 4 JANUARI 2OO3 Nog niet eens zo heel erg lang geleden trok de Va kantiebeurs in Utrecht 185.000 mensen. En meldde de organisatie monter, dat het moment waarop de 200.000-grens zou worden doorbroken slechts een kwestie van tijd was. Nou, nee dus. Als er straks, op de alweer 33e editie van het evenement, 160.000 toe gangsbewijzen worden verkocht, dan zal Maarten de Ruiter 'héééééél tevreden' zijn. Hoezo 'héééééél te: vreden'? Zijn de doelen, sinds hij in 2001 de touwtjes in handen kreeg, dan zo sterk bijgesteld? De 37-jari- ge beursdirecteur: „Nou, sterk bijgesteld, lijkt me wat al te kort door de hocht. We houden gewoon re kening met de gewijzigde omstandigheden." Precies. Waarom zou je helemaal naar Utrecht gaan als je thuis, op je computer, alle gewenste vakantie- informatie bij elkaar kunt sprokkelen. Sterker nog: je reis zelfs kunt boeken. De Ruiter: „Het internet speelt in die lichte daling van de bezoekcijfers onge twijfeld een rol. Maar het is niet de enige reden. Net als elk ander evenement, ontkomt de Vakantiebeurs niet aan invloeden van buitenaf. Al proberen we die natuurlijk wel op alle mogelijke manieren te mini maliseren." Maar dat nu juist heeft sommige exposanten wegge jaagd. De Vakantiebeurs is onder het regime van De Ruiter - vinden de vluchtelingen - een 'pretpark' ge worden. De directeur: 'Pretpark? Dat vind ik een kwalificatie die nergens op slaat. Er is muziek, er zijn terrassen, er zijn wijnproeverijen - kortom er is bele ving, er zijn prikkels. Maar moet je het daarom maar meteen een pretpark noemen? We geven de infor matie domweg een meerwaarde.' Maar daarom juist is Jan Doets van de beurs ge vlucht. Dochter Elske, directeur van de door haar va der opgerichte touroperator 'Mr. America Number One': „We hadden jarenlang een grote stand op de beurs. Maar we. vinden dat het entertainmentgehalte veel te hoog is geworden. Je moet schreeuwen om boven de muziek uit te komen. Onze klanten - heb ben we gemerkt - komen liever naar de presentaties op ons kantoor." De Ruiter: „Die opmerking van mevrouw Doets, dat het entertainmentgehalte te groot is, bestrijd ik. Er zijn 1600 exposanten uit meer dan honderd landen en die komen naar Utrecht om de mensen te bewe gen naar hun land te komen, naar hun bungalow park, naar hun ik weet-niet-wat. En dat red je niet alleen maar met een paar vrolijke muzikanten of een gezellig terras. Het gaat uiteindelijk om serieuze in formatie. En die wordt gegeven." Maar willen de bezoekers dat eigenlijk wel? Zien ze de Vakantiebeurs niet meer als een dagje uit? Wordt het evenement niet meer en meer bezocht door - grofweg gezegd - 'foldergraaiers'? Het is één van de redenen waarom bijvoorbeeld ook Belair wegblijft. Directeur Maarten van 't Kaar van de Rotterdamse touroperator: „Ik informeer mijn klanten liever via de reisagent. Daar is de attentiewaarde veel groter." De Ruiter: „Dat foldergraaien is zo goed als verdwe nen. We houden elk jaar onderzoeken en daaruit blijkt dat de beurs een steeds groter rendement op levert aan geboekte reizen." Bovendien meent De Ruiter dat de reisagent ('met alle respect overigens') als het op informatie aan komt niet op kan tegen mensen die uit het land zelf komen. Natuurlijk loop je op de Vakantiebeurs soms vlug een blokje om als je een drumband uit Senegal hoort aankomen. Maar- zegt hij - vinden veel bezoe kers dat getrommel best leuk en er bestaat natuurlijk nog zoiets als het 'gerichte bezoek'. De directeur: „Wil je iets weten over verzekeren? Ga dan vlug naar het 'Wereldwegplein' zou ik zeggen. Daar vertellen ze mensen die in Nieuw-Zeeland wil len bungy-jumpen het naadje van de kous. Zoals ze je in hal 12 alles kunnen vertellen over vakanties in Zuid-Korea en in hal 10 alles over vakanties voor ge handicapten. Ik bedoel maar: al zou je bij wijze van spreken twee weken in een iglo willen slapen. Zelfs daarover is op onze beurs informatie te vinden. Rob van den Dobbelsteen De Vakantiebeurs in de Jaarbeurshallen te Utrecht wordt gehou den van woensdag 8 tot en met zondag 12 januari. Openingstij den: van 10 tot 18 uur en op vrijdag tot 22 uur. Entreeprijs: dag kaart 10 euro (inclusief wegwijzer en programmaboekje), 6o+-ers: 8,50 euro; avondkaart (17 - 22 uur) 7,50 euro; kinderen (4 tot en met 14 jaar) CJP: 6,50 euro; excursiekaart (minimaal 20 perso nen): 7,50 euro; gezinskaart (maximaal 2 ouders en 2 kinderen): 25 euro en doorlopende pas: 15 euro. Meer informatie: telefoon 09 00 52 27 23 87 en/of internet: www.vakantiebeurs.nl In vergelijking met veel andere landen, zijn de natuurgebieden in Nederland relatief klein. Echte, door de mens onaangetaste 'woestenij en' komen hier nauwelijks voor. Toch besloot de overheid in 1969, in navolging van andere landen, waardevolle ecosystemen die elders in de wereld niet of slechts in zeer beperkte mate voorkomen (duingebieden, veenmojpassen, heidevelden) aan te merken als Nationaal Park. Schiermonnikoog kreeg dit waarmerk in 1989 als eerste: daarna volgden er nog dertien met het stroomgebied van de Drentsche Aa (de cember 2002) voorlopig als laatste. Nationale Parken stellen bezoekers op betrekkelijk een voudige wijze in staat te genieten van de mooi ste en meest kenmerkende natuurgebieden van Nederland. Een selectie op de volgende pagina's. Vormgeving: Jan Klinge en Mare Elsendoorn Eindredactie: Kees Kolenbrander en Wim Bank De geschiedenis zal de reisbazen toch op z'n minst huiverig moeten stemmen. Ga maar na. Of het programma nou 'Silver Class' heette (Hotelplan, 1987) of 'Airtour' (Holland International, 1988); het was binnen een paar jaar uit de schappen verdwenen. Hetzelfde lot overkwam - om nog maar een voorbeeld te noemen - 'Golden Label' (Holland International, 1995). Nederlandse toeristen leken geen behoefte te hebben aan kostbare verwennerij zoals business class-stoelen in het lijnvliegtuig, vertrek op een 'beschaafd tijdstip' en taxi- in plaats van busvervoer op de plaats van bestemming. Afgelopen zomer nog, zei directeur Ste ven van der Heijden van Thomas Cook (de op één na grootste reisorganisatie van ons land) dat het de klant slechts om drie dingen gaat: de prijs, de prijs en de prijs. Was die te hoog, dan zou hij onverbiddelijk naar de concurrentie lopen. Is het in dat licht bezien niet merkwaardig dat een groot aantal tour operators voor het komende jaar plot seling toch een keur aan luxevakanties aanbiedt? Loek Houtenbos die namens TUI Nederland het 'Holland Internatio nal Stars-programma' begeleidt: 'Hele maal niet. De tijd is er rijp voor.' Bij Oad (dat met 'Excellent' op de markt komt) roept manager Giovanni Barbuio ongeveer hetzelfde en dat Va- cansoleil (specialist in kampeervakan- ties) in Duitsland honderden nieuwe reuzenstacaravans liet bouwen met warempel twee badkamers is ongetwij feld ook ingegeven door de gedachte dat de klant misschien best naar de prijs kijkt, maar veel meer nog naar het comfort. Ook Coby van Dongen twijfelt niet. De directeur van De Jong Intra, dat overigens voor de muziek uitliep door al begin 2002 met het luxeproduct 'Golden Class' op de markt te verschij nen: 'Nederlanders staan bekend als prijskopers. Maar die tijd is voorbij. Er wordt meer en meer om kwaliteit ge vraagd. Liever één of twee keer goed op vakantie dan twee of drie keer minder goed.' Een bewering die onder meer wordt gestaafd met het feit dat de gemiddelde reissom fors stijgt. Gaven de buspassa giers van De Jong Intra (om maar even bij die onderneming te blijven) in 2000 nog 367 euro uit voor een geboekte reis; het afgelopen jaar was dat bedrag opgelopen tot 456 euro. Vakantiegan gers die het vliegtuig namen, waren evenmin te beroerd de portemonnee extra te trekken: ze betaalden geen 568 meer, maar 608. Bij Thomas Cook werd min of meer hetzelfde geconstateerd. In 2001 telde het bedrijf (met Vrij Uit en Neckermann als belangrijkste mer ken) 1,8 miljoen passagiers - in 2002 waren dat er 1,7 miljoen. Niettemin steeg de bruto-omzet van 618 naar 723 miljoen gulden zonder dat de reisprij- inment verschaft de Vakantiebeurs meer- Foto: Vakantiebeurs Vakantiegangers zijn bereid meer te betalen voor comfort en luxe verwachten de touroperators. Foto: AP/David Langford zen significant hoger werden. Met z'n allen op de luxe-toer dus? Van der Heijden vraagt het zich af. Zelfs voor de markt in z'n algemeen (inclu sief de goedkope sector) houdt de top man van Thomas Cook zijn hart vast. De teruglopende koopkracht en de on rust in de wereld vervaillen hem met 'grote zorg'; de traag op gang komende zomerboekingen in Duitsland ziet hij als 'een teken aan de wand'. Collega Louis Frankenhuis van TUI Nederland (met merken als Arke, Holland Interna tional en FIT) echter, heeft aanzienlijk minder reserves. Ondanks de ook door hem erkende 'kwetsbaarheid van de markt' zal de Nederlander - is zijn rots vaste overtuiging - op vakantie blijven gaan. Sterker nog, Frankenhuis ver wacht dat de vraag de komende jaren alleen maar zal blijven toenemen mede dankzij 'de gestage toename van het aantal reislustige senioren.' Een merendeels welgestelde sector die ongetwijfeld ook Oad in het vizier had toen de nieuwe 'Excellent-program- ma's' werden ontwikkeld. Het zijn er twee: één met luxevlieg- en één met luxebusreizen. Voor het eerste product werden ruim tachtig vier- en vijfster renhotels over de hele wereld gecon tracteerd; voor het tweede liet de Hol- tense touroperator twee luxe-touring cars bouwen. Oad's Giovanni Barbuio ter toelichting: 'De groep die zichzelf graag verwent, wordt steeds groter. Het zijn mensen die, al is 't maar één week per jaar, tot de happy few willen horen. Voor de prijzen hoeven ze het niet te laten. Een negendaagse strandvakantie in een all-inclusive resort in de Domi nicaanse Republiek is er al voor 899 eu ro, vlucht inbegrepen.' Ook een hype trouwens, die aansluit op de hang naar luxe: de groeiende vraag naar all-inclusive hotels. Je betaalt één vast bedrag en hoeft op de plek van be stemming geen portemonnee of credit card meer te trekken. Toen Hotelplan dit soort accommodaties een jaar of twaalf geleden als één van de eerste touroperators aanbood, wilde niemand eraan. En milieuman Nico Visser van TUI Nederland hield ze zelfs liever bui ten het programma omdat de plaatse lijke bevolking van dat soort toerisme nauwelijks profiteert. Nu echter heb ben meerdere reisorganisaties er een hele gids aan gewijd met Arke als één van de koplopers. De tot TUI behoren de touroperator breidde de brochure uit tot 116 pagina's. Verdere opvallende zaken in de stapel zomerbrochures zijn de onweerstaan bare opmars van Turkije, het stilletjes naar de top vijf sluipende Italië en de 'herrijzenis' van de verre vakanties. Vooral op eerstgenoemde bestemming is door de reisorganisaties massaal in gekocht. Als pure vliegvakantie-be stemming prijkte Turkije in 2000 met een aandeel van slechts 8 procent nog ruimschoots achter de nummers één (Spanje, 32 procent) en twee (Grieken land, 18 procent); dit jaar al, zo is de verwachting, zal het land (en dan spe- Het reizen 'in flottielje' is vooral populair onder oudere vakantiegangers. Foto: United Photos De Boer/Marco de Swart ciaal de omgeving van Bodrum) opsto- men naar de eerste plaats. Italië doet het iets rustiger aan. Maar nadat eerst het noorden (de meren, Toscane, Bloemenrivièra) werd heront dekt, beginnen de grote reisorganisa ties nu ook met reizen naar het diepe zuiden. Calabrië (aanvlieghaven Lame- zia, na overstap in Rome), werd opge nomen in het programma van Holland International en De Jong Intra (dat Ca labrië overigens al eerder in de brochu res zette) organiseert de komende zo mer voor het eerst reizen naar het prachtige, in de baai van Napels dob berende vulkaaneiland ïschia. Over de prijzen is nog niets bekend, maar ze zullen volgens de organisatoren nau welijks afwijken van wat gangbaar is voor bestemmingen rondom de Mid dellandse Zee. Dat er relatief weer zoveel vraag is naar verre reizen (relatief, want de bulk - zo'n 70 procent - vliegt de komende zomer toch weer naar de stranden van de Middellandse Zee), heeft velen in de reisbranche verrast. René van der Klink (Vrij Uit) komt er onomwonden voor uit: hij had na de '11e september 2001' een onstuimige groei van autovakan ties verwacht. Maar de consument, zo constateert ook hij, stapt weer net zo makkelijk in het vliegtuig als vóór de aanslagen. Zie ook de al eerder gemel de belangstelling voor Turkije alsmede voor het eveneens door toeristen over lopen Griekenland waarin touroperator Olympia toch nog een nieuwe bestem ming wist te vinden (het kostelijke ei land Samothraki). In het verre reizen- segment speelt niet een of andere exo tische bestemming de hoofdrol, maar het zogeheten 'flottieljerijden' (in zowel campers als huurauto's). Chris Freitag van Special Traffic: 'We richten ons met dit product op een iets oudere groep die het eng vindt om helemaal alleen door een vreemd land te rijden. Wie wil legt de etappe individueel af - wie dat niet wil doet het in een groep. Maar altijd is er een gids waarmee via de mobiele telefoon contact kan wor den opgenomen.' De reizen 'in flottiel je' worden door touroperators als Oad, De Jong Intra, Special Traffic, Travel Trend en Barron De Keijzer aangebo den in onder meer Zuid-Afrika (Tuin- route!), Australië en Nieuw-Zeeland. Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23