Alphen wil samengaan met dorpen J 3* 1 Am WD-leider Zalm sluit LPF uit bij coalitie Waterpeil Maas daalt net op tijd in Limburg Leidsch Dagblad VAN ROY N EN VISSERS C.S. Nederlanders regeren op EK Lezers vertellen hun verhaal aan Thom de Graaf Pleidooi voor fusies in Rijnstreek Deel Leiderdorp zit volledige dag zonder stroom Vakantiebijlage ft ZONDAG OPEN VAN 11 TOT 17 UUR m Leidsch Dagblad Leidenaren hebben het voor 1 kiezen. Bijvoorbeeld welk ziekenfonds ze willen. NR. 43121 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 nfare St. Jan Zoeterwoude nderd jaar jong euw stadhuis »rd.Alphen nu ook cieel open euwe generatie ilitici op de enselijke toer lliiam Hazlitt minste pijn in onze maakt ons meer lorgd en ehaaglijk dan de nietiging van Jjoenen onzer demensen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 4 JANUARI 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden vTel. (071) 5122362, heerenveen/anp - Drie Neder landers bezetten na de ope ningsdag van het EK schaatsen in Heerenveen de drie podium plaatsen. Na de 500 en 5000 me ter is de pikorde: Mark Tuitert, Gianni Romme, Rintje Ritsma. Debutant Ralf van der Rijst staat zevende. De eerste buitenlander is Dimitri Sjepel uit Rusland. Tuitert maakte er tegen de Pool Zygmunt op de 5 kilometer een uiterst merkwaardig duel van. Drie ronden achtereen moest de Nederlander vanuit de binnen- bocht zijn tegenstander op de kruising reglementair voorrang verlenen, waarbij de twee elkaar bijna toucheerden. Tuitert ver loor de rit op de 5 kilometer (6.37,56), maar behield een voorsprong op Ritsma, de num mer twee van de 5000 meter (6.34,28). Tussen de twee zit za terdag op de 1500 meter een halve seconde. Romme, die met groot machtsvertoon de 5 kilo meter won (6.26,72), staat twee- tiende achter de koploper. Pagina Sport: Met dank aan coach Jac Orie PRESENTATIE dynamisch en met een aan rommeligheid gren- levendigheid zijn de lei fan de vier grote politieke ïn elkaar gisteravond in de gevlogen tijdens het tv-de- it de start van de campagne Ie Kamerverkiezingen mar- e. Met tal van voorbeelden van te getuigen dat ze we- ;lke problemen er in de sa- ving spelen, maar met wei- ïldere verklaringen hoe ze llen aanpakken. Wie politi- öest op grond van het con- beleid dat ze willen voeren, weinig wijzer; wie afgaat op rsoonlijke presentatie iets Wouter Bos (PvdA) en Ger- ilm (WD) was het debat ebuut als lijsttrekker, maar oor Balkenende (CDA) en larijnissen (SP) was het de :nheid hun politieke visite- e af te geven. Zalm kwam ij het minst uit de bus, 1 doordat hij zich liet ver- I tot te veel discussies met ïgenvoeter van de SP. De li- I had vooraf moeten besef- it in die hoek voor de WD 5Pe stemmen te winnen zijn, Widat hij zich voorzichtig ten lenhte van het CDA moet pro- tt. Het onversneden, ouder- radicale linkse geluid van nissen klonk weliswaar au- 3 riek, maar zal weinig zwe- "f* kiezers echt overtuigd %n. CDA-premier Balkenen- De Qbeerde onverstoorbaar de sch staatsman te spelen, maar het lastig met vragen over Dorlog tegen Irak en een uele voortzetting van de co- met de LPF. PvdA-debutant er Bos daarentegen hield ond netelige kwesties als de Iheekrente-aftrek en Irak de en steeg zelfs iets boven Dt nu toe fletse imago uiL 13.art van de campagne heeft - 25Voorden over Nieuwe Poli- en spijt - een oude machts- centraal gesteld. Het zwak- 9 (treden van Zalm en de niet a, dan gemiddelde prestatie Balkenende betekenen dat r om zal spannen of de door begeerde CDA-WD-coalitie neerderheid krijgt de Vries door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Alphen aan den Rijn wil nauwe samen werking en zelfs fusie met een fors aantal buurgemeenten. Als het aan burgemeester Nico Schoof ligt, moet het gebied dat nu nog wordt gevormd door Al phen, Zoeterwoude, Boskoop, Bo degraven, Alkemade en de Rijn streekgemeenten Nieuwkoop, Liemeer, Ter Aar, Jacobswoude en Rijnwoude, straks uit drie of hooguit vier gemeenten bestaan. Volgens Schoof moet de plaats van Alphen in de regio flink on der de loep worden genomen. „We hebben ons met instem ming van onze buurgemeenten opgeworpen als centrum van de Rijnstreek. Willen we een be langrijke rol spelen in werken en wonen van inwoners van stad en streek, dan moeten we in 2003 stappen zetten voor een veel steviger bestuurlijke organi satie." Schoof wijst op eerder gemaakte afspraken. „Ook vorig jaar be pleitte ik een hechte samenwer king tussen Alphen en enkele stevige buurgemeenten. Ik noemde daarbij gemeenten met grootten van 25.000 tot 40.000 inwoners. Ik vind dat we in 2002 veel te weinig zijn opgeschoten. door Tim Brouwer de Koning leiden - Thom de Graaf juicht het toe dat de Leidse gemeenteraad alsnog met een burge meestersreferendum instemt. Dat zei de lijsttrekker van D66 gistermiddag bij een be zoek aan het Leidsch Dagblad, waar hij een uur lang telefonisch vragen van lezers be antwoordde. De Leidenaar vindt zelfs een haperend referendum beter dan helemaal geen volksraadpleging. „Ik wil het burge meestersreferendum pas afschaffen als de gekozen burgemeester in Nederland een feit is", zei De Graaf, wiens vader tot 1967 bur gemeester van Lisse was. De voorman van D66, per definitie pleitbe zorger van referenda, hield ook zijn stand punt over vliegveld Valkenburg overeind. Hij acht die plek bij uitstek geschikt voor woningbouw. „Er is een dreigende Kamer meerderheid voorstander van om het vlieg veld niet te bebouwen", aldus De Graaf. „Ik vind dit een punt voor de volgende forma tie. Als D66 daarbij betrokken is, pleiten wij voor ontmanteling van het vliegveld. Dat deed ik destijds als gemeenteraadslid in Lei den ook al." Tijdens het telefonische vragenuur bleek De Graaf ('Ik weet van alles een beetje') van ve le markten thuis. Uiteenlopende vragen be antwoordde hij geroutineerd. De aangedra gen onderwerpen varieerden van boeren in het Groene Hart tot de dreigende oorlog in Irak. Ook persoonlijker kwesties kwamen aan de orde. De Graaf, zowel tussen de tele foontjes door als na afloop: „Het gaat de mensen niet eens zozeer om mijn ant woord, maar zij willen hun verhaal kwijt." Diverse bellers vroegen de Leidenaar of hij een beladen uitspraak over Pim Fortuyn en Anne Frank betreurde. De Graafs antwoord daarop luidde: Achteraf wel. Maar in het heetst van de vorige verkiezingsstrijd ver wees hij naar een passage uit het dagboek van Anne Frank, waarin de joodse onder duikster haar landgenoten opriep nooit ak koord te gaan met rechtsongelijkheid. .Ach ter de kem van dat citaat sta ik nog steeds. Dat moet iedereen op een tegeltje aan de muur hebben." De Graaf is de eerste van een reeks (plaats vervangende) lijsttrekkers van landelijke po litieke partijen die het Leidsch Dagblad be zoekt voor een zogeheten phone-in of bel- ronde. Vrijdag beantwoordt Bas van der Vlies van de SGP van 17.00 tot 18.00 uur vra gen van lezers. Een dag later zit Femke Hal- sema van Groenlinks van 16.00 tot 17.00 uur aan de telefoon in het Leidsch Dagblad gebouw aan de Rooseveltstraat. Ook de WD (Melanie Schultz van Haegen), de PvdA Gei tje van Nieuwenhoven) en het CDA (Maxi me Verhagen) hebben hun medewerking toegezegd. Pagina Regio 2: Lezersvragen aan Thom de Graaf en zijn ant woorden daarop Hang naar luxevakanties r*- Discussies verlopen buitenge woon traag en dat gaat uiteinde lijk ten koste van de inwoners van onze streek, die niet de dienstverlening krijgen waar ze recht op hebben. Dat gaat ook ten koste van de belangen die wij behartigen op het gebied van wonen, werken, onderwijs, welzijn, landschap en het Groe ne Hart." Volgens Schoof kunnen de ge meenten nu geen vuist maken; zijn ze onvoldoende sterk door dat ze zo versnipperd zijn. ,,Ik waardeer het initiatief van Lie meer, Nieuwkoop en Ter Aar om samen tot één ambtenaren korps te komen. Dat is een stap in de goede richting als het gaat om dienstverlening aan de bur gers. Maar deze oplossing schiet tekort als het gaat om bestuurlij ke krachtenbundeling. Toch zijn zij verder dan andere buurge meenten", aldus Schoof. Volgens de Alphense burge meester zou het voor de streek goed zijn als die uiteindelijk tot drie of vier gemeenten zou kun nen worden teruggebracht. „Als buurgemeenten dat nodig of wenselijk achten, moeten we bereid zijn tot fusiebesprekin- gen. Daarnaast zal Alphen eisen moeten stellen aan de kwaliteit en schaal van de samenwerking met onze buurgemeenten." De lijsttrekkers Wouter Bos (PvdA), Gerrit Zalm (WD), Jan Peter Balkenende (CDA) en Jan Marijnissen (SP), gisteravond aan de vooravond van het verkiezingsdebat bij RTL4. Foto: GPD/Phil Nijhuis Bos en Marijnissen scoren in eerste lijsttrekkersdebat op tv den haag - WD-leider Zalm wil na de verkiezingen onder geen beding meer een coalitie vor men waarin ook de LPF zitting heeft. De liberale voorman zei dat gisteravond tijdens het eer ste lijsttrekkersdebat op tv, het onofficiële startsein van de cam pagnes voor de Kamerverkiezin gen op 22 januari. CDA-lijsttrekker Balkenende sluit de LPF, die in oktober door interne ruzies zijn eerste kabinet ten val bracht, niet uit. Maar de CDA'er houdt ook de deur naar de PvdA open en spreekt zelfs tegen de SP op voorhand geen veto uit. Het lijsttrekkersdebat maakte duidelijk dat CDA, WD en PvdA voor de komende jaren er alle drie rekening mee hou den dat er geen ruimte is voor leiderdorp - Delen van Leider dorp hebben gisteren de hele dag zonder stroom gezeten. In de omgeving van de Engelen- daal duurde de stroomstoring tot het einde van de middag. Nuon had op dat moment noodaggregaten geïnstalleerd die de stroomvoorziening tijde lijk moesten overnemen. De stroomstoring in Leiderdorp is een rechtstreeks gevolg van een kortsluiting in een 10.000 voltkabel in Zoeterwoude - don derdag tegen middernacht. Zoe terwoude, Hazerswoude, Kou dekerk, Hoogmade, Leiderdorp en een klein deel van Leiden hadden ook last van de storing. Op de meeste plekken was de schade gisterochtend hersteld. „Normaal gesproken kunnen we de stroomvoorziening via een omweg weer op gang brengen. Maar dat was hier onmogelijk. We waren genoodzaakt om ag gregaten in te zetten", aldus een woordvoerder van Nuon. Pagina R5: Meer over stroomstoring in Leiderdorp verbetering van de koopkracht. De WD gaat uit van maximaal een nullijn voor iedereen, het CDA wil gezinnen en middenin komens nog ontzien terwijl de PvdA erop hamert dat de sterk ste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. Maar langlo pende afspraken met vakbon den en werkgevers over loon matiging vinden de drie grote partijen allemaal nodig. Balkenende, Zalm, Bos en Ma rijnissen waren het er hartgron dig over eens dat mensen het recht hebben zichzelf te verde digen tegen geweld. „Je mag als je een tik krijgt een tik terugge ven om jezelf te beschermen", zei Balkenende. „Als ik geslagen word, mep ik terug", verwoord de Marijnissen. Ook Bos vindt dat in sommige omstandighe den wel gerechtvaardigd'. Men benadrukten dat zelfbescher ming in noodsituaties weliswaar is toegestaan, maar dat nooit voor eigen rechter mag worden gespeeld. Opmerkelijk was dat een meerderheid van de Neder landse bevolking de mening van de politici niet deelt. Uit een peiling van Intomart bleek dat 23 procent van mening is dat er recht op zelfverdediging is. Bijna tweederde vindt ingrijpen een zaak van de politie. Het debat werd op punten ge wonnen door PvdA-leider Bos, die als kersverse lijsttrekker nog een onbekend gezicht bij veel kiezers is. Hoog scoorde ook SP- er Jan Marijnissen. WD-leider Zalm hield zich opmerkelijk ge deisd. De laatste maanden steekt er binnen zijn partij voor zichtig kritiek op dat Zalm er harder tegenaan moet gaan. Bij de vorige campagne kostte soortgelijke kritiek toenmalig lijsttrekker Dijkstal de kop. De WD heeft gisteren Hans Wiegel gevraagd een prominente rol in de campagne te gaan spelen. Opvalllend was dat Balkenende moeite had los te komen van zijn rol als minister-president. Terwijl de winter in Nederland lijkt terug te keren, staat de jaarlijkse va kantiebeurs weer voor de deur. Deze wordt gehouden van woensdag 8 tot en met zondag 12 januari in Utrecht. Deze krant besteedt daarom van daag in de Vakantiebijlage aandacht aan diverse bestemmingen voor de komende zomervakantie. Zo is er aandacht voor het Griekse eiland Sa- mothraki, de mogelijkheden voor bergwandelaars in Zwitserland, het verslag van een droomreis van acht duizend kilometer met de Transsibe- rische spoorlijn en een verhaal over een avontuurlijke tocht door het re genwoud van Oeganda. Wie het dichter bij huis wil houden, kan een keuze maken uit de acht nationale parken, waarvan portretten zijn te vinden op elke pagina in de bijlage. Nederland krijgt gekloonde baby Antwerpen - De tweede ge kloonde baby die met de hulp van het bedrijf Clonaid van de Raelian-sekte tei wereld zal ko men, wordt dit weekeinde in Nederland geboren. Dat heeft de directrice van Clonaid, Bri gitte Boisselier, gisteravond in een interview met de commer ciële Belgische televisiezender VTM gezegd. Het gaat om een meisje dat bij een lesbisch paar zal worden geboren. Opbrengst actie Afrika valt tegen den haag - De Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) zijn te leurgesteld over de opbrengst van de actie 'Help Hongerend Afrika Nu'. In totaal is er 6,4 miljoen euro opgehaald, waar van 5 miljoen van staatssecreta ris voor ontwikkelingssamen werking Van Ardenne. De Ne derlandse burgers zelf hebben 1,4 miljoen euro gegeven aan de actie voor 38 miljoen honge rende Afrikanen. De actie loopt officieel vandaag af, maar vanwege de resultaten denkt de SHO er over om de publiekscampagne te verlen- gen.Maandag beslissen de or ganisaties of ze een t\ -actie op touw willen zetten. SHO-coör- dinator Tuinenburg wijt de lage inkomsten aan het feit dat de televisiespot niet vaak is uitge zonden. (advertenties) Geen grote overstromingen verwacht MEUBELPLEIN EIDER SAU MAASTRicHT/GPD De wassende Maas zal in Zuid-Limburg niet tot grootschalige overstromin gen leiden. Die voorspelling deed Rijkswaterstaat Limburg gisteravond. Volgens de laatst beschikbare prognose zou de Maas in de loop van vannacht bij Borgha ren uitkomen op maximaal 45,75 meter boven NAP. Met nog 25 centimeter erbij zou het water de huizen in Borgharen en Itteren binnenkomen. Voor alsnog bleef het bij een aantal blank staande wegen. De rekenmeesters van Rijkswa terstaat verwachten dat de rivier na het bereiken van de piek in de loop van de ochtend daalt. De Maas balanceerde gistermid dag rond de 45,52 meter boven NAP bij Borgharen. Op grond daarvan werden in Borgharen en Itteren tal van beveiligings maatregelen getroffen. Rond elf uur was het water hier gestegen tot 45,57 meter. De gemeente Haelen in Midden-Limburg wierp een honderden meters lange dijk op van betonnen blokken om zestig woningen te gen overstroming te bescher men. Ook de rest van Europa kampt nog steeds met wateroverlast. Na Vlaanderen liep gisteren ook zuidelijk België onder water. De toestand in de Ourthe-vallei is zorgwekkend. De Ourthe ver werkt normaal tachtig kubieke meter water per seconde, maar kreeg gisteren vierhonderd ku bieke meter per seconde te slik ken. Gedupeerden kregen giste ren bezoek van het Belgische koningshuis. Prinses Mathilde bezocht Dinant en Hastière, kroonprins Filip was in het ge troffen Gent. Ook daar zijn rivie ren buiten hun oevers getreden. Het scheepvaartverkeer op de Duitse Rijn is wegens het hoge waterpeil van Keulen tot Ko blenz gestremd. Ook Frankrijk, Tsjechië, Roemenië hebben wa teroverlast. In Venetië is het San Marcoplein ondergelopen. www.meubelplein-leiderdarp.ni Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Postcode Telefoon (i.vm controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-guonummer 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl iJagc RT^! sas lar- ruk- an 22 :n. ït heel ïgen •en de 47, :.E erla' inde i is- »elijk i, isident Bush: zullen k verslaan geheime treld van rovski den: zorg om organiseerde rnielingen Leidenaren mogen zelf hun ziekenfonds kiezen. Dus kunt u meteen naar Zilveren Kruis Achmea, waar de premie per jaar tientallen euro's lager is, de wachttijden korter zijn en u snel telefonisch contact hebt. Waar u ook als ziekenfondsverzeker de kunt kiezen uit aanvullende extra's. En waar mensen voor regels gaan. Overstappen is heel makkelijk. Bel 0900-8435 (€0,05 pm) en we sturen u een offerte. Of kijk op www2llveranknjlsachmea.nl - -K 1 i Zilveren Kruis I ochm.o 1 Eerst mensen, dan regels. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1