a LEIDEN 8c REGIO Bieb Leiderdorp: te weinig ruimte Als we fratsen kunnen uithalezijn we op ons Radio 91.6 eist vergunning op R3 Franssen trekt nieuw Alphens stadhuis open Ingang Rijnland Ziekenhuis verplaatst issie over tnrechten _jto - Dichter/theoloog |uma houdt op woens- anuari in Warmond een ver de rechten van het bespreekt de verhou- isen mensen en dieren en religieus oogpunt, jzing is er ruimte voor e. De lezing, op initia te Warmondse kerken, aats in het Zenith, de iv van de Hervormde ,i de Herenweg 82 en im 20.00 uur. .inkomst over :egt dj ?n omyalgie dat wi 1 et u saan den rijn - De re- Maaiafdeling van de vereni- zegt d fibromyalgiepatiënten prakthtig Sterk houdt op 14 januari van 13.30 tot „CDAr in de Alphense locatie heeftitijnland Ziekenhuis hij lopmiddag voor patiën- bijeenkomst kun- met elkaar pra- arts hun problemen. Fibro- patiënten hebben pijn nulpieren en bindweefsel. is er elke tweede dins- van de maand in lense ziekenhuis een in- anzerfdag voor patiënten met ;ggerralgie. Eerder waren de ivendpmsten altijd op een an- anscl^. zegge Kamerlid Ben' het if op bezoek l ikni :r van- Het CDA-Kamerlid kijki Spies uit Alphen komt te flag 9 januari naar Ter van kiezers te voorden. Spies is daar op de van de gezamenlij- -afdelingen Alkemade, Gejoude, Jacobswoude, Alphen aan den midïmeer, Nieuwkoop en Het vragenuurtje be- ?n ho 20.00 uur in het Dorps- egistn de Kerkweg 18 in Ter bedii egisti ;)gelist praat umd 1 ?zefd n me aan den rijn - De vrou- Zanisatie Women's Ag ed widt dinsdag in het Leger Is gebouw aan de Zon n) in Alphen aan den Rijn nd met evangelist Karin de vier. De Keyzer werkt on- hoieren in Kazachstan en Kij brengt daar het evan- n alsn Jezus door bediening, protken van deze bediening de vrouwengroep corke en lichamelijke gene- gene toegang van de bijeen- vanlie van 20 tot 22 uur kom6 gratis. Informatie bij e vajn Eek; 0172-494293. rken t slac* zaterdag 4 januari 2003 Concurrent Rijnwoude 'niet in paniek' door Marieta Kroft rijnwoude - De streekomroep Radio 91.6 hoopt binnenkort weer te kunnen uitzenden in Rijnwou de. Volgens R. Wedel van Radio 91.6 is er een reële kans dat Radio Rijnwoude zijn zendvergunning aan 91.6 moet afstaan. De bestuursrechter besloot deze week dat het commissariaat voor de media zich opnieuw moet buigen over de bezwaren van Radio 91.6 tegen de afgifte van de zendvergunning aan Radio Rijnwoude. Radio 91.6 moest de vergunning anderhalf jaar ge leden afstaan aan de concurrent. Die begon ver volgens vanuit een studio naast het gemeentehuis met de uitzendingen. De Mediawet staat slechts één lokale omroep in een gemeente toe. Aan het besluit van het commissariaat, dat toezicht houdt op de naleving van de Mediawet, gingen flinke discussies vooraf met de bestaande (91.6), de nieuwe omroep (Radio Rijnwoude) en de ge meenteraad van Rijnwoude die een adviserende rol aan het commissariaat vervulde. J. Bethlehem van Radio Rijnwoude is niet in pa niek geraakt nadat hij gistermiddag op de nieuws site radio.nl las dat 'De toekomst van Radio Rijn woude onzeker is geworden'. „Dat is waarschijn lijk door de mensen van 91.6 zelf zo geplaatst", zegt Bethlehem. „Maar ik word er niet warm of koud van. Als de procedure opnieuw moet wor den gevoerd, verwacht ik niet dat het uiteindelijke besluit van het commissariaat anders uit zal val len. Ik heb het gevoel dat het niet meer dan een administratieve kwestie is." Maar volgens Wedel, die het bericht op radio.nl plaatste, kan de procedure grote gevolgen voor de beide concurrerende radiostations hebben. „Ik ben er helemaal niet zo zeker van dat het com missariaat bij zijn standpunt blijft om Radio Rijn woude de zendvergunning te laten houden. Als dat zo is, gaan we weer in beroep bij de recht bank." Wedel is inmiddels directeur van het com merciële radiostation Fresh 102 dat in Zuid-Hol land uitzendt. Maar hij houdt er rekening mee dat de studio van 91.6 in Zoetermeer opnieuw in ge bruik wordt genomen. „Daaraan hoef ik niet zelf mee te werken. Er zijn nog genoeg enthousiaste mensen die destijds bij 91.6 werkten, die de draad weer op willen pakken. Alle apparatuur staat er nog. We kunnen zo weer beginnen." Het commissariaat voor de media was gisteren niet aanwezig om te reageren op de uitspraak van de rechtbank. Commissaris van de koningin Jan Franssen verricht de openingshan deling van het nieuwe stadhuis in Alphen. Rechts: een van de acts die na de opening werden opgevoerd. Foto's: Henk Bouwman alphen aan den rijn - De offici- ele openingshandeling valt een beetje in het water. Met een ruk aan een dik touw moet commis saris van de koningin Jan Frans sen de gordijnen die speciaal voor de gelegenheid in het atrium van het stadhuis aan een staaldraadje zijn opgehangen, ten val brengen en de glazen ge vel van het nieuwe stadhuis he lemaal bloot geven. De glazen gevel, die het open en helder besturen van de gemeente Al phen aan moet symboliseren. Maar de meeste gordijnen blij ven na een eerste ruk hangen, en ook een tweede, hardere ruk heeft niet het gewenste effect. Pas na hulp van boven komen alle gordijnen op één na naar beneden. Het laatste exemplaar wordt tenslotte met geweld uit de haken gescheurd. Het nieu we Alphense stadhuis is ge opend. Even daarvoor heeft Franssen voor een zaal vol genodigden - ondanks de openheid van het gebouw is de opening een be sloten feestje - de gemeente A1- phen aan den Rijn gefeliciteerd met 'een aanwinst voor de stad', heeft burgemeester Nico Schoof iedereen bedankt die heeft mee geholpen aan de totstandko- Organisatie niet blij met nieuw sociaal-cultureel centrum (advertentie) Bouwkundigen en civieltechnici opgelet! Nieuwjaar... nieuwe carrière? www.continu.nl ming van het hele project, en heeft architect Erick van Egeraat verteld dat hij heel blij is dat hij voor deze stad en dit stadsbe stuur heeft mogen werken. Het prestigieuze nieuwe stadhuis kan na de nodige tegenslagen eindelijk worden geopend, en daarbij horen woorden van dankbaarheid en trots. Wanneer de gordijnen allemaal geveld zijn, breekt het openings spektakel los. Op één van de loopbruggen die hoog door het atrium lopen, zingen twee ope razangers elkaar toe. Een violiste knalt met een enorme schreeuw uit een levensgrote ballon en voert een show op op de statige trap die naar de raadzaal leidt. Vijf slagwerkers, verspreid over de trap en de twee loopbruggen, drummen tegen elkaar in terwijl danseressen een act opvoeren met Chinese linten. Dan klinkt het gedragen door de luidspre kers: 'In dit huis schept ruimte ruimte, hier voelt gezag zich thuis.' Waar kort tevoren nog de gordijnen van geen wijken wis ten, worden grote banieren ont rolt met de tekst 'Stadhuis in be weging1. Aarzelend begint het publiek te klappen. De opening is nu echt officieel afgerond en iedereen kan rustig rondneuzen door het gebouw. Na de opening op vrijdagmid dag zijn er vandaag ook nog al lerlei openingsactiviteiten in het Alphens stadhuis, die in te genstelling tot het offiële pro gramma voor iedereen toegan kelijk zijn. Wie een kijkje wil nemen, kan terecht van 10.00 tot 16.00 uur. Daarbij is een programma samengesteld dat varieert van een demonstratie glasblazen en een glasverf- workshop voor kinderen, tot interactief straattheater en een springkussen. door Janneke Dijke leiderdorp - De Leiderdorpse bi bliotheek is ontevreden met de ruimte die ze krijgt toebedeeld in het nieuwe sociaal-cultureel cen trum. De bibliotheek heeft 1600 vierkante meter gevraagd, maar krijgt er 1075. „Dat is echt te wei nig. Dat gaat niet", zegt S. Kuk- ler, hoofd van de bibliotheek. Kukler verkeert in de veronder stelling dat er aan die 1075 vier kante meter nog gesleuteld kan worden. „Toen wij dit vorig jaar hoorden, hebben we een pro testbrief gestuurd. Daarna heb ik begrepen dat wij nog in een onderhandelingsfase zitten." Wethouder MacGillavry, verant woordelijk voor het nog te bou wen sociaal-cultureel centrum, is echter niet van plan de biblio theek meer ruimte te geven. „Ik heb het door een bureau laten uitrekenen, en dat zegt dat dit de landelijke normen zijn." MacGillavry meent dat het soci aal-cultureel centrum, dat onder het centrumplan van Leider dorp valt, niet zomaar een paar honderd meter groter kan uit vallen. „We moeten er kien op zijn dat we het niet door de vin gers laten glippen. We hebben als college aan de gemeenteraad beloofd dat we het centrumplan budgetneutraal uitvoeren." Het hoofd van de bibliotheek gelooft de cijfers van de ge meente niet. „De personeels ruimte die we nu hebben is ten enen male onvoldoende", zegt Kukler. „Het is een voortdurend gevecht om een plek en het vol doet niet aan de normen. Dat zelfde geldt voor de boeken. Die staan op de onderste en de bo venste plank, en bovenop de kasten. Dat mag ook niet. Bo vendien staan alle planken hele maal vol. Als we een boek terug plaatsen, moeten we vier plan ken doorschuiven voor er een plekje is. Daar krijg je armklach- to< cha{ 001 t?" ale r dan lm van Wanrooy Ee oofcVouDE-dorp - St. Jans uit ;elegbude viert dit jaar haar /at Sfest. Dat is voor de fanfare nhe Al strijing om eens U|t te lostemet jubileumconcerten eigeire activiteiten. In 'Het Bn Centrum' aan de Schenkel- waaZoeterwoude is, vanaf het nconcert morgen, na elk een expositie te bezichti- ingaat op de honderdjari- hiedenis van de fanfare. :er Wim de Boer en Coen irhagen, praeses van de icommissie, blikken terug |ke historie van St. Jan's. ijding van de toen een- Tare St. Jan's in 1904 ige gebeurtenis, t de inmiddels honderja- V^jschiedenis van het nog ^vende Zoeterwoudse *?2teezelschap. En eentje •Cynodige ongelukjes. Bij de van de bisschop ston- boerenpaarden op hun te benen als de fanfare élen. De vaandeldrager te jkwam met zijn lastige ;lfs in de Noordbuurtse erecht. Muzikaal verliep iter naar wens. De fanfa- alle lof toegezwaaid, loit vertoond of gehoord irwoude." een greep uit de rijke i van St. Jan's, een naam t gezelschap dankte aan jknamige katholieke kerk 3.0orp. Daar had de oprich- pelaan Zijm - alles mee te at0. „Ik geloof dat er toen rea(n parochianen mee zijn pen", zegt de huidige ter Wim de Boer, als hij en wee van de fanfare de log eens laat passeren, 'yjjwas toen nog geen in de; Fanfare St. Jan's uit Zoeterwoude is honderd jaar jong St. Jan's in 1903. Foto: Archief St. Jan's. leu senF eler n'.l"0! it, niks eigenlijk. leder- gevraagd wat hij wilde len. Aan de hand daar- rden instrumenten aan- t. Die kwamen van de a Compte uit Parijs. Op 1st bijzonder. De contri- ledroeg 12,5 cent, bijna rloon van een bekwame timmerman destijds." De fanfare mocht zich van meet af aan in een zeer grote belang stelling verheugen. Bijna alle boeren waren donateur en op die manier verzekerd van vrij kaarten voor de uitvoeringen. Het kerkbestuur huurde toen voor honderd piek per jaar de grote zaal van caféhouder Leen van Leeuwen om te kunnen re peteren. Als de klok tien uur sloeg, was het uit met de pret. Daar hield de streng toeziende deken Mosmans wel het oog op. Het is niet altijd crescendo ge gaan met de fanfare, maar de ontvangst van prins Willem II in 1913 was wel een hoogtepunt. Bij de viering van het 100-jarig onafhankelijkheidsfeest was St. Jan's twee dagen in touw. De prins arriveerde op weg naar de St. Jan's-kerk per boot in Zoeter woude, waai' de fanfare voor de muzikale noot zorgde. Tot elf uur 's avonds werden de 'zoete, zachte klanken de weidse omge ving ingezonden', zo staat in de geschiedenisboeken geschre ven. Rond de Eerste Wereldoorlog werd het stil in Zoeterwoude. Aan het bloeitijdperk van St. Jan's kwam voor tien jaar een einde. De instrumenten verdwe nen in de kast van het patro naat. Pas op het dieptepunt van de economische crisis, in het na jaar van 1930, herleefde de fan fare. Onder de bezielende lei ding van Niek Straathof werden alle oude muzikanten weer op getrommeld om het culturele le ven in Zoeterwoude weer van een nieuwe impuls te voorzien. Er werden extra instrumenten gekocht, de fanfare blies weer hoog van de toren. Het eerste optreden volgde in 1935 toen er aan een concours op de Schen- kelweg werd deelgenomen. De opbrengst vloeide echter inde kas van de kerk, die het patro naatsgebouw moest opknap pen. „De kracht van onze fanfare is altijd de hechtheid geweest. On ze vereniging hangt niet van re gels aan elkaar. De mensen zijn gewoon enthousiast om muziek te maken. De rest deert ze niet", weet Coen Verhagen, preses van de jubileumcommissie. Hij be- Feestprogramma De Zoeterwoudse fanfare St. Jan's viert dit jaar uitgebreid haar honderdjarig bestaan. De volgende evenementen staan op net programma; Vandaag van 12.00 tot 14.30 uur allerlei festiviteiten rond het dorpsplein in Zoeterwou- de-dorp. Morgen, vanaf 14.00 uur: nieuwjaarsconcert in Het Mu ziekcentrum' aan de Schenkel- weg. 12 april: wensconcertin het muziekcentrum aan de Schen- kelweg. 17 mei: vanaf 16.00 uurplay- inn in de Klaverhal in Zoeter woude. 18 oktober. Promsconcert met onder anderen Margriet Es- huijs en bluesband My T Blue. 20 december: kerstconcert. grijpt dat niet alles over de fan fare in een notendop valt samen te vatten. „Toch hebben we een periode gehad met themacon- certen in de jaren tachtig, die zeker niet in dit overzicht mo gen ontbreken. Dat gebeurde onder leiding van dirigent Olis- lager uit Limburg. Die man stond echt schreeuwend voor de groep." Dat St. Jan's nog steeds een flin ke deun meeblaast blijkt uit de promotie die vorig jaar tijdens concoursen behaald werd. De fanfare schoof bijna geruisloos door naar de klasse uitmun tendheid, zeg maar de eerste di visie voor voetballers. „We zijn een goede middenmoter", zegt De Boer bescheiden. Hij neemt er genoegen mee. „Hoe hoger je komt, hoe zwaarder van toon de muziek wordt. En dan wordt het steeds publieksonvriendelijker, zoals ik het noem." Verhagen sluit af met een voor St. Jan's kenmerkende status. „Wij lopen niet op straat. Dan word je wel sneller herkend, maar je hebt minder mogelijk heden. De tonen waaien weg. Binnen krijg je een zaal op z'n kop. Daar kun je met je muziek ook alle kanten op. Fratsen uit halen. En dan zijn we op ons best." ten van. De huidige bibliotheek aan de Cor Gordijnsingel beslaat acht honderd vierkante meter. Een krappe driehonderd vierkante meter extra in het nieuwe soci aal-cultureel centrum is dus ver uit onvoldoende, zegt Kukler, die vindt dat er achthonderd vierkante meter bij moet. „Ik hoop nog steeds dat er een ade quate oplossing komt." Kukler maakt zich extra zorgen over de toekomst omdat de bi bliotheek eerst moet verhuizen naar een tijdelijk onderkomen voordat het sociaal-cultureel centrum klaar is. „Volgens mij is die tijdelijke verhuizing een on zinnig plan, zoveel kosten als daar voor de gemeente mee ge moeid zijn. En voor ons is de overbrugging rampzalig. Ik weet niet of iemand enig idee heeft wat er bij het verhuizen komt kijken. Niet alleen alle boeken, maar ook alle datalijnen. Je wordt er niet blijer van." leiderdorp - De hoofdingang van het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp bevindt zich vanaf maandag aan de achterkant van het ziekenhuis. De huidige en tree gaat dicht. Als gevolg daar van verandert de aanrijroute en worden bezoekers verwezen naar andere parkeerterreinen dan voorheen, omdat die dich ter bij de nieuwe ingang liggen. Het verplaatsen van de ingang is nodig omdat het Rijnland Zie kenhuis bezig is met een forse uitbreiding. De werkzaamheden beginnen binnenkort en duren tot 2005. Dit gebeurt aan de voorkant van het ziekenhuis, voor een deel op het parkeerter rein dat daar ligt. Vandaar dat onlangs bomen gekapt werden aan de achterkant van het zie kenhuis. Op die plek, vlakbij de nieuwe ingang, is inmiddels een nieuw parkeerterrein aangelegd. Vanaf maandag is de bekende inrit naar het ziekenhuisterrein, vlakbij de rotonde aan de Pers ant Snoepweg, afgesloten. Be zoekers worden met behulp van borden naar de achterzijde ge loodst, waar ze twee parkeerter reinen vinden. Mensen met een invalidenparkeerkaart kunnen hun auto nog dichter bij de nieuwe ingang vinden. Daar zijn ook fietsenrekken geplaatst. Het ziekenhuispersoneel parkeert de auto op een terrein dat verder van de ingang af ligt. Deze par- keermaatregelen duren tot de nieuwbouw klaar is. Erepenning voor Alphense coördinator alphen aan den rijn - De jaar lijkse zilveren erepenning van de gemeente Alphen aan den Rijn is gisteravond door burge meester Schoof uitgereikt aan mevrouw C. Clement. Zij kreeg haar onderscheiding onder an dere voor het vele werk dat zij heeft verricht als vrijwillig coör dinator van inloophuis Het Open Venster. Clement heeft dat werk in 2002 neergelegd, na dat ze de functie in vier jaar tijd heeft uitgebouwd tot een volle dige baan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15