Irak, bolletjesslikkers en het Groene Ha REGIO Waterbuffer nodig 0™dnat zo groot als provincie buffer ter Spreek gerust een jager aan voor een vraag of als je iets dwars zit Geen hoor en wederhoor in stuk over jafc HDC970 zaterdag 4 JANUARI 2003 NAVRAAG Het water stijgt de Limburgers weer tot aan de lippen. Ook elders in Nederland baart buitensporige regenval, als gevolg van klimatologi sche veranderingen, grote zorgen. Overheden kunnen hun borst nat maken, want de Unie van Waterschappen schreef onlangs in een brief aan de 7 y een water- grootte van één provincie nodig zal zijn om wateroverlast te voorkomen. Het Hoogheemraadschap van Rijnland was een van de ondertekenaars van de brief, zegt voorlichter ERWIN ALBRECHT. Zouden we hier last kunnen krijgen van het overvloedige water in Limburg? „Nee, dat water kan hier niet terechtkomen, want in ons gebied stromen geen rivieren die verbindingen hebben met de Maas. Al leen in het meest dramatische geval, als een Rijndijk doorbreekt, of eigenlijk een Lekdijk, als de Hollandsche IJssel doorbreekt - als dat allemaal de geest geeft - dan kunnen wij er iets van merken. Maar wateroverlast door grote regenval is op zich wel iets waar we mee te maken kunnen krijgen. Dat zouhier ook kunnen gebeuren. De afgelopen zomer was Gouda al in de problemen en in 1998 hebben ze grote problemen ge had in Delfland." Dus we moeten ons wel zorgen maken? ,,De vooruitzichten zijn dat er in 2050 aanzienlijk meer regen valt dan nu. De eerste tekenen daar van doen zich al voor. En daar naast is het zo dat de zeespiegel stijgt. De consequenties van dat alles hebben ertoe geleid dat waterschappen in heel Nederland bezig zijn met 'Waterbeheer in de 21ste eeuw'; we zijn druk bezig voorzorgsmaatregelen te tref fen." Wat zijn in het Rijnland-gebied de zwakke plekken? ,,Een tweetal plekken: Zwaanshoek in de Haarlemmermeer en het gebied rond Stompwijk. Als het heel hard regent zou je daar het eerst problemen kunnen krijgen. Vooral bij Stompwijk. We willen in de twee probleemgebieden waterbeheersinstallaties plaatsen. De Nieuwe Driemanspolder en een stukje van de Haarlemmer meerpolder staan op de nominatie om aangewezen te worden als piekbergingspolders. Is dat hetzelfde als de zogeheten 'calamiteitenpolders', die bij noodweer onder mogen lopen? „Nee, calamititeitenpolders zijn voor heel extreme situaties. Plek ken die we hooguit één keer in de tien jaar denken nodig te heb ben. Die moeten er ook komen, maar we weten nog niet waar." Al met al klinkt dat behoorlijk ernstig. .Ach, je kunt de problemen maar beter voor zijn. Het vervelende is dat de ogen van velen wat dat betreft pas laat zijn opengegaan: in 1998 toen een groot gedeelte van het Westland onderliep. Vlak voor de kerst heeft de Unie van Waterschappen een brief aan de minister geschreven, dat we in de toekomst een extra waterbuffer ter grootte van één provincie nodig zullen hebben. Inderdaad, dat is behoorlijk veel." tekst: Ema Straatsma foto: ANP/Bas Rutten UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 4 januari DEN HAAG - Om het alsmaar groeiende autoverkeer op de rijksweg 4, men name tussen Den Haag en Leiden, op te vangen, geeft Rijks waterstaat de voorkeur aan een verdubbeling van de wegcapaciteit van deze rijksweg boven de aanleg van nieuwe wegen. Dit blijkt uit de zojuist verschenen nota 'Verbreding rijksweg 4'. Volgens die nota is een verbreding van die rijksweg 4 van tweemaal twee tot tweemaal vier rijstroken het meest dringend tussen het verkeersplein Leid- schendam en Zoeterwoude. Voor het overige deel kan met twee maal drie rijstroken worden volstaan. Anno 1977, woensdag 4 januari LEIDEN - De spoorbrug in de lijn Leiden - Alphen over het Galgewa ter zal in de winter van 1979 vervangen worden door een nieuwe draaibrug. De nieuwe brug zal op dezelfde hoogte worden aange legd. Dit impliceert dat een verhoging van het spoor voorlopig van de baan is. In 1975 heeft de gemeenteraad zich voor die verhoging uitgesproken in verband met de verkeerssituatie rond de spoorweg overgang in de Haagweg. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Cn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiatehdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem izinj e.D ^le V D66-voorman Thom de Graaf beantwoordt vragen van Leidsch Dagblad-lezers fm 2 Het positieve aan het artikel over de jacht in het Leidsch Dagblad van 16 december vind ik dat het niet negatief is. Ook de reactie van de hoofdredacteur op 19 december vind ik in die zin positief. Jacht is een lange tijd niet bespreekbaar ge weest. Niet iedere jager staat te trappelen om in discussie te gaan. De emoties die dat onderwerp bij sommigen oproept, maakt dit ook niet altijd mogelijk. Op zich is dit niet goed. Het artikel past binnen een bredere maat schappelijke discussie die over de jacht op gang is gekomen. Dit komt omdat de wet geving rond de jacht per 1 april 2002 is ver anderd. De nieuwe Flora- en Faunawet legt meer verantwoording bij de provincie. De jacht wordt daardoor ook breder en meer op lokaal niveau gevolgd. Jagers vinden de beperkingen en betutteling die de huidige wetgeving oplegt niet altijd even leuk. Anderen vinden dat de beperkin gen niet ver genoeg gaan. De laatste twee jaren is er in het voorjaar niet op kraaien, eksters en vossen gejaagd. Dit heeft te maken met de MKZ-crisis en de veranderde wetgeving. Weidevogelbeschermers houden de gege vens bij van nestbescherming eo de broedresultaten. Gebleken is dat in deze pe riode van niet bejagen, de predatie van nes ten en jongen procentueel aanzienlijk is toegenomen. De Tweede Kamer en de mi nister zijn thans in gesprek om de vos, de kraai en de ekster weer algemeen bejaag- baar te maken. Ik jaag, en als ik er een hekel aan zou heb ben, zou ik het niet doen. Ik vind wel dat de jacht gedragen moet worden door de meer derheid van de samenleving, daarom ben ik ook blij met het artikel en de discussie. Als de meerderheid kiest voor kraaien en vos sen in het weiland in plaats van weidevo gels dan zal ik me daar bij moeten neerleg gen. Ik hoop echter dat het nooit zover zal komen. Niet iedereen hoeft wat mij betreft voor de jacht te zijn. Het doden van een dier zal ook niet voor iedereen even prettig overkomen. Wat niet iedereen zich realiseert, is dat elk stuk vlees ooit aan een levend dier heeft toebehoord. Dit geldt ook voor de biefstuk en de kipfilet. Het opgroeien en doden van de meeste dieren die worden gegeten, ge beurt echter in de anonimiteit. Het vlees wordt vervolgens in een niet herkenbare diervorm aangeboden. De consument eet zonder dat hij weet. Bij jagen is dat anders. Hierbij wordt zicht baar en hoorbaar gedood. Als u dit emotio neel veroordeelt, denk dan ook eens aan de kip en koe die ooit eigenaar waren van uw kipfilet en biefstuk. Misschien hebben we dan iets meer begrip voor eikaars stand punt. Als ik tijdens of na het jagen mensen naar mij zie kijken, dan stap ik er meestal op af voor een praatje. Ik heb niets te verbergen. Ook bij mensen die tegen de jacht zijn, werkt een gesprek meestal positief omdat je je kwetsbaar en aanspreekbaar opstelt. Spreek gerust een jager aan als je iets dwars zit of als je iets wilt vragen. W.P.L van der Geest, Zoeterwoude. heeft onderzocht. Als u zegt d! niet met de aanbevelingen va||f|' commissie eens bent, is dat w ders. Ik wil graag eens met u saan over de tekortkomingen. Maajafde het niet met u eens als u zegt 4 fib politiek niet kijkt naar de prakjhti^ 14 j D. Gebhart, Oegstgeest: „CDAr in merlid Buijs, tevens arts, heefiRijr Tweede Kamer gezegd dat hij topr een totaalverbod op tabaksreodez is. Nu heeft een belangenorgaiënt van zieke rokers hem - als arts hu geklaagd, omdat hij dat heeft pati Bovendien wordt het CDA nuipiei teld als de 'rokende en ronkertJ is woordvoerder van de tabakslölag Wat vindt u daarvan?" lens De Graaf: „Binnen de grenzerfdaj wet mag een Kamerlid zegge nalgi wil. In de Kamer geldt bovendDms nog eens parlementaire onsclg. baarheid. Buijs mag dus zegge hij vindt en dat hij daarvoor w,|^| aangeklaagd, is kleinzielig en r recht. Inhoudelijk ben ik het rf 0 hem eens, maar ook vind ik ni het CDA de woordvoerder van- H bakslobby zou zijn. Ik zeg: kijki Sp wat de partijen inhoudelijk te Öag brengen en naar de argument(vra| waarmee ze hun voorstellen voor: gen." ging -afd Natuurgenezer Ineke van Gesou< Leiden: „Ik werk met homeoptde, sche en orthomoleculaire micfcme Door een maatregel van oud-c He ter Borst (ook D66) moeten ho20. pathische medicijnen geregistfl de worden, maar een aantal bedr zoals VSM, weigert dat. Registi kost duizenden euro's per meigl en dat vinden ze teveel. Veel is meer verkrijgbaar. Ik ga nu ma gi België om ze te kopen. Dezefd storm staat ons te wachten m€AA> orthomoleculaire middelen. Zanis medicijnen kunnen zo goed widt i Ik word er zo moedeloos van, Is gi overweeg om na twintig jaar nl in met pensioen te gaan." nd De Graaf: „Ik zou het zonde vier. als u dat doet. U weet zo te hoiere veel van deze materie. Ik vind li) t merkwaardig dat bedrijven alsn Je zulke middelen wel willen profker ren, maar niet willen registrerffien wil een vorm van publieke cor*e e op de werkzaamheid van genö to> delen. Dat is in het belang vanlie volksgezondheid. Anders kom6 gr producten op de markt die vam Ei beloven, maar die niet werken__ enten worden daarvan het slat fer." R. Verstraten, Leiden Zuid-Wi „Welke zwaarte moeten wij to« nen aan ons bondgenootschaj de Verenigde Staten, nu de ooi gen Irak voor de deur staat?" De Graaf: „De internationale r orde wordt gevormd en gehan in de Verenigde Naties en dan lm name in de Veiligheidsraad. Et val op Irak is alleen geoorloofdfot Veiligheidsraad die heeft gelegouc meerd. Maar dan nog: is wat g^ loofd is, ook wenselijk? Dan he het over de risico's van de strijd1 stabiliteit in het Midden-Oosteme' oplopende spanningen in eigeire e Die keuze komt op ons af en hjen^ sluit tot 'go' of 'no go' valt waal schijnlijk in februari." nco SCHRIJVENDE LEZERS De jacht blijft een omstreden onderwerp met hartstochtelijke voor- en tegenstanders. Foto ANP va g< 7 pel 'Het Leidsch Dagblad maakte een bewuste keuze met de re portage over de jachtpartij', meldt hoofdredacteur Kees van der Malen in zijn rubriek 'Uitge licht' op 19 december. De nieuwswaarde van deze jacht partij was immers groot. Moest absoluut prominent op de voor pagina Spannend nieuws waar door je 'als lezer wordt getrof fen'. Inderdaad, goed gezien, maar dan in negatieve zin. Natuurlijk kun je als verslaggever niet eerst beleefd vragen of je bij de 'moordpartij' aanwezig mag zijn om vervolgens op persoon lijke titel negatief te reageren. Maar als dan blijkt dat veel men sen scherpe kritiek hebben, zou den in 'Uitgelicht' wellicht wat kanttekeningen kunnen worden gemaakt. Kees van der Malen zal toch niet tot de machtige jachtlobby be horen die het mogelijk maakt dat zo'n 17.000 jagers op de laat ste stukjes natuur die nog over zijn, hun moordlustige hobby verdedigen? Als ik zijn foto zie afgedrukt, kan ik me dat of voorstellen. Maar zijn rear I wel heel erg slapjes. en Geen woord over: 'vossen,er keer gaan als hooligans' elen vandalisme van eenden'. r°\ aannemen dat met dit 'Ui Y' licht' de discussie over deK' is gesloten. Of komen enkl ponenten nog aan het worV Zo niet, dan is er van hoocl wederhoor geen sprake ge Wim Ou< Liss door Wilfred Simons en Tim Brouwer de Koning vervolg van voorpagina Thom de Graaf baalt ervan dat hij als lijsttrekker van een kleine partij bij de landelijke lijsttrekkersdebatten op ra dio en televisie buiten de boot valt. Maar daardoor heeft hij op vrijdag middag wel tijd om als eerste vragen van lezers van het Leidsch Dagblad te beantwoorden. Bijna verspeelt de Lei- denaar zijn 'thuisvoordeel' nog, als hij het spoor naar het Leidsch Dagblad bijster raakt. Maar zijn mobieltje biedt uitkomst. Precies op tijd arriveert hij aan de Rooseveltstraat, waar hij exact om twee uur de eerste telefoon op neemt. Vrijwel non-stop beantwoordt De Graaf tot drie uur vragen van ge duldige lezers, die allereerst hun ver haal kwijt willen. Over het Groene Hart, de dreigende oorlog in Irak, bol letjesslikkers of natuurgeneesmidde- len. „Ik ben het ten dele met u eens maar er is een verschil tussen droom en daad." Veehouder Jan Kerkvliet, Hazers- woude: „Het Groene Hart bestaat bij de gratie van de boeren. Zij houden de polders groen en recreanten profi teren daarvan. Ik vind dat de boeren betaald moeten worden voor hun in spanningen om het landschap open te houden, bijvoorbeeld dom de hef fing van een groentax." De Graaf: „Ik ben niet voor een groentax, want dat betekent lasten verzwaring voor iedereen. Maar voor een wijziging van het landbouwbe leid voel ik veel. Ik vind dat we het boerenbedrijf moeten behandelen als een normale bedrijfstak en dat we af moeten van de megasubsidies vanuit de Europese Unie. De consumenten moeten de reële productieprijs van voedsel betalen, al hanteer ik als on dergrens dat het voedsel betaalbaar moet blijven. Daar staat tegenover dat de EU-landbouwsubsidiestroom niet moet worden afgeschaft, maar deels omgebogen moet worden om boeren te belonen die aan agrarisch natuurbeheer doen. Het CDA vindt dat trouwens ook." Vrijwilligster Van der Gugten van de vereniging van relaties van (ex-)ge- detineerden, Katwijk: „Ik word mis selijk van al die bolletjesslikkers. De loopjongens worden gepakt, maar de drugsbazen hebben het heft in han den. Maak dat spul met aardappel meel en maïzena waardeloos. Dan is het qok niet meer aantrekkelijk om erin te handelen. Je gaat toch niet met aardappelmeel in je achterwerk het vliegtuig in. Waarom pakken jul lie de producenten in Colombia niet aan? En waarom moeten mensen zo lang opgesloten zitten? In de gevan genis wordt een mens ook niet beter. Ik spreek uit ervaring, want mijn zoon heeft zeven jaar vastgezeten. Het ontbreekt vooral aan nazorg. De reclassering krijgt bakken met geld, maar doet er weinig mee. Wij zijn met 22.000 vrijwilligers, maar krijgen slechts één procent van het geld dat naar de reclassering gaat." Thom de Graaf op de redactie van het Leidsch Dagblad in gesprek met lezers die de D66-lijsttrekker telefonisch aan de tand mochten voelen. Foto: Hielco Kuipers De Graaf: „Ik ben het voor een deel met u eens. D66 wil cannabis legali seren. Softdrugs zijn weliswaar niet goed voor de mensen, maar dat zijn sigaretten en alcohol ook niet. Verder moeten we ons niet zo fixeren op bolletjesslikkers. Wij moeten wel de bolletjes afpakken en de handel ont moedigen, maar verder kan de politie zich beter richten op ernstiger zaken zoals straatroof. Alleen denk ik dat het moeilijk uitvoerbaar is om papa- vervelden in Colombia plat te bran den Zo'n maatregel om dure drugs waardeloos te maken heeft de char me van de eenvoud, maar er een ver schil tussen droom en daad." Verzekeringarts Veselic, Leiden: „De Wet Poortwachter, die de instroom in de WAO moet beperken, is op niets gebaseerd. De verzekeringsartsen, die de aanvragen bekijken, zijn op een zijspoor geplaatst. Waarom gaan po litici niet op de werkvloer kijken hoe de WAO gestalte krijgt?" De Graaf: „Ik wil graag eens met u kijken hoe u in de dagelijkse praktijk uw werk gestalte geeft. Dat de Wet Poortwachter op niets gebaseerd zou zijn, ben ik niet met u eens. We heb ben nog onder Paars 2 een Commis sie Donner gehad, die de praktijk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14