Barghouti: Intifada moet harder BUITENLAND Vooral Frankrijk gaat nieuw jaar onrustig in VN strijken hun bezoedelde vlag in Bosnië Nederland wordt ouder. 'j Londen dacht aan deportatie van katholieken Lang leve Lula Irak nodigt Blix uit voor besprekingen in januari Ravage door cycloon Zoe florg en Zekerheid ital moorden EN nhattan laag s(G o»« - Het aantal moor- i het New-Yorkse Man ning l is in 2002 voor het eerst aar i eeuw onder de honderd tomen. Er werden in to- l moorden gepleegd. In muari 1 New York kwamen afge- jaar 575 mensen door d of doodslag om het le- egen 646 in 2001. De i9en te moorden in New York uur ;n in 1990 gepleegd. Toen len er 2.262 mensen op 1 ddadige wijze om. Man- "erdieJi kende een dieptepunt in 50 met 661 slachtoffers. 1 jreau teling Londen hele wijk lam :N - Een gijzeling in een gt de Londense wijk Hack- I sinds eerste kerstdag B:en 32-jarige man houdt flat vermoedelijk een nan vast. Door de gijze- unnen tientallen bewo- n de directe omgeving voning niet in of uit. De e vreest dat de man steeds irlijker wordt, nu na zeven uitputting en spanning ol gaan eisen. Gisteren i uit de flat schoten te ho- Inaar geen van beide man- aakte gewond. De gijzel- •r houdt zichzelf vermoe- op de been met behulp irugs. donderdag 2 JANUARI 2003 i uit Prestige r eikt Frankrijk - Bijna zeven weken na JS^.inken van de olietanker gppage heeft olie uit het schip yjflidwestkust van Frankrijk E#jwt. Onderzoek heeft uitge- ■■Ai dat de olie komt uit de ,en);r die op 19 november voor ist van Spanje ten onder De kleine olievlekken (en aan langs 12 kilometer ten zuiden van de bad- s Biscarrosse-Plage, 60 ki- ter ten zuidwesten van eaux. Er zijn ook olievlek- ^<400 kilometer noordelijker gezien, vlakbij het eiland iteroverlast Igië neemt af i/erpen - De situatie in de 1 ite delen van België die Dten met wateroverlast is 'erbeterd. Vooral in de rig.ni-Vlaanderen en Vlaams- ant stond het water hoog. ïraardsbergen, waar de enstad dinsdag nog dreig- ader te lopen, lijkt het ge- geweken. De problemen ien zich echter verplaatst jZandbergen en Grimmin- Jaar ongeveer veertig hui- Li fijn ondergelopen. Gent It nog de adem in, omdat in de Schelde en s vofie bij de Franse grens met it 30 centimeter is gestegen, wordt meer regen ver ft. rreuraanklacht oe^en kruier Parijs is - Franse aanklagers heb- gisteren een medewerker de bagageafhandeling van ?arijse vliegveld Roissy- fles de Gaulle beschuldigd terrorisme. De man werd rdag aangehouden nadat in auto wapens en explosie waren gevonden. De 27-ja- van Algerijnse af- is aangeklaagd wegens van een terrorist! - aanslag en illegaal bezit ^sxplosieven, wapens en e papieren. Zijn 43-jarige is ook aangeklaagd we- l terrorisme en wegens het plsen van documenten. nker botst op izonken Tricolor n - Een tanker met 70.000 :ht-ontvlambare brandstof loord is gisteravond in het jw van Calais op het wrak het gezonken vrachtschip olor gevaren. De tanker Vic- &t korte tijd vast op de voor- i van de Tricolor, maar tte op eigen kracht weer los [het wrak. Volgens de BBC de Vicky onder Turkse vlag yeg van Antwerpen naar v York. De Tricolor zonk op (ecember na een aanvaring jeen containerschip. Twee en daarna voer er ook een ip tegen het wrak, terwijl dat ingeven met boeien. «ugdeschoten ten vijf levens |ui - Bij de viering van een jloft in het oosten van Af- ïistan is vorige week vrijdag raketgranaat die in de lucht I geschoten tussen de feest- [ders terechtgekomen. Vijf len kwamen om en zes kten gewond. Bruiloftsgas- losten tijdens het feest niet n vreugdesalvo's met AK- lachinegeweren, maar pten ook nog zeven raket- laten in de lucht. In Afgha- in is het traditie om bij loften in de lucht te schie- naar het gebruik van gra- a of raketten is erg onge- (elijk. A ld 'Lo londen-den haag/afp-anp - De regering in Londen overwoog in 1972 de gedwongen verplaatsing van honderdduizenden mensen om een eind te maken aan het bloedige conflict in Noord-Ier- land. Dit blijkt uit geheime do cumenten die gisteren zijn vrij gegeven. In het kader van het plan had den meer dan 300.000 katholie ken gedwongen moeten verhui zen naar een zone die het Ver enigd Koninkrijk vervolgens zou afstaan aan de Ierse Republiek. Zo'n 200.000 protestanten had den dat gebied moeten verlaten. De optie van een massale 'etni sche zuivering' wordt in het tot nu toe geheime regeringsdocu ment omschreven als 'Plan B', voor het geval dat de massale inzet van Britse militairen niet tot pacificatie van het eilanddeel zou leiden. Het plan werd in juli 1972 opge steld, kort na een serie bloedige aanslagen in Belfast waarbij elf doden en meer dan 200 gewon den vielen. Het Ierse Republi keinse Leger (IRA) reageerde daarmee op Bloody Sunday, 30 januari 1972. Het Britse leger schoot toen tijdens een betoging veertien ongewapende katholie ken dood. De aanwezigheid van protestan ten in Noord-Ierland is het ge volg van eeuwenlange Britse be zetting, waarbij vooral veel pres byteriaanse Schotten actief wer den geworven om het land op zogenoemde plantages in cul tuur te brengen. Het kolonise ren van bezet gebied is inmid dels verboden door het interna tionaal recht, en kan worden vervolgd door het Internationaal Strafhof in Den Haag. Brasilia - Luiz Inacio da Silva (zwaaiend), bijgenaamd Lula, is gisteren in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia triomfantelijk ingehaald als de nieuwe president van het enorme Zuid-Amerikaanse land. Lula, een voormalige vakbondsvoorman, is de eerste socialist ooit die het land gaat leiden. Van hem wordt veel verwacht, maar de problemen die hij moet tackelen zijn enorm: armoede, misdaad, corruptie en economi sche zwakte. Lula heeft meteen na zijn beëdiging gezegd de honger in zijn land te zullen uitroeien. De voormalige schoenpoetser beloofde voor werkgelegenheid te zorgen, handelsverdragen met de VS te slui ten en zich te weer te stellen tegen het Amerikaanse en Europese sub sidiebeleid dat de Braziliaanse landbouwsector schaadt. Maar het be strijden van de honger krijgt prioriteit. „Als aan het einde van mijn termijn alle Brazilianen kunnen ontbijten, lunchen en dineren, dan heb ik mijn levensmissie volbracht", zei hij. Wel waarschuwde hij de Brazilianen dat het leven niet van de ene op de andere dag beter zal worden. „Niemand kan vruchten plukken zonder eerst bomen te heb ben geplant." Foto: Reuters/Sergio Moraes parijs/afp-dpa - In veel landen waren in de nieuwjaarsnacht ex tra veiligheidsmaatregelen ge nomen met het oog op mogelij ke aanslagen. Die zijn uitgeble ven, maar niet overal verliepen de feesten zonder geweld of tra gedie. Vooral in Frankrijk werd 2003 rumoerig ingeluid. In Parijs waren ongeveer 500.000 mensen naar de Champs Elysées gekomen, 200.000 meer dan vorig jaar. Ondanks de inzet van 7.000 po litieagenten, militairen en brandweerlieden liep het feest uit op rellen. Zeker 160 mensen raakten gewond, van wie er veertig in het ziekenhuis zijn op genomen. Relschoppers staken ruim 130 auto's in brand, en vernielden onder meer bushaltes en tele fooncellen. De politie verrichtte zeventig arrestaties. Ook elders in Frankrijk overschaduwde ge weld de feesten. In de loop van de nacht zijn in totaal 196 men sen aangehouden wegens open lijke geweldpleging, anderhalf keer zoveel als vorig jaar. Berlijn beleefde zijn grootste ou dejaarsfeest ooit. Circa een mil joen mensen waren samenge stroomd bij de Brandenburger Tor, het symbool van de her enigde Duitse stad. De kou - het vroor 8 graden - leek de feest vierders niet te deren. Minder koud was het in Londen, waar ook nog eens Trafalgar Square, de officiële plek voor het jaarlijk se feest, wegens werkzaamhe den was gesloten. Het onofficië le feest op Parliament Square was een flauw aftreksel van de gebruikelijke viering. Ongeveer 15.000 Amerikaanse militairen vierden de jaarwisse ling in kampen in Koeweit, waarvan een deel in de woestijn bij de Iraakse grens. De Ameri kanen in New York leken even niets te willen weten van oor logsdreiging of aanslagen. Meer dan een miljoen mensen heb ben de jaarwisseling gevierd op Times Square, waar het grootste volksfeest werd gehouden. In uitgelaten stemming werd ge zongen, gedronken en gezoend. Voor veel Mexicanen verliep de jaarwisseling minder feestelijk. In de havenstad Veracruz kwa men dinsdag zeker 37 mensen om en raakten er ongeveer vijf tig gewond toen een grote partij illegaal vuurwerk ontplofte. Dat gebeurde aan het eind van de middag op een markt, waar veel mensen op de valreep inkopen deden voor het feest. Ook veel gewonden vielen in de beruchte wijk Hillbrow in Jo hannesburg. In de Zuid-Afri kaanse stad is het gebruik huis raad uit het raam te gooien om het nieuwe jaar te begroeten. In een regen van meubels, tv-toe- stellen en andere objecten raak ten zeker 46 voorbijgangers ge wond. Toch was het volgens de politie een uitzonderlijk rustige jaarwisseling in Hillbrow, dank zij het grote aantal agenten dat dit jaar in de wijk patrouilleerde. In Moskou is de jaarwisseling slechts door 10.000 enthousias telingen op het Rode Plein ge vierd, terwijl de politie van de Russische hoofdstad had gere kend op een half miljoen. Zelfs voor de meeste Moskovieten, die toch wel wat gewend zijn, was 25 graden onder nul te koud om buiten te luisteren hoe de klok in de toren van het Kremlin twaalf uur sloeg. tel aviv/dpa-rtr-afp - De ge vangen militante Palestijnse lei der Marwan Barghouti heeft gis teren opgeroepen de intifada uit te breiden en meer aanvallen op joodse kolonisten uit te voeren. Hij deed zijn oproep via een brief aan de media. Barghouti stelde dat in 2003 een einde moet komen aan de Israëlische bezetting van de Pa lestijnse gebieden. Hij riep de Palestijnse bevolking op een 'verenigd front te vormen tegen de Israëlische bezetters'. Verder stelde Barghouti dat vredeson derhandelingen geen resultaat zullen hebben als de intifada niet wordt opgevoerd. Barghouti werd in april vorig jaar door Israëlische militairen opgepakt. Israël verwijt hem in direct verantwoordelijk te zijn voor de dood van een aantal Is raëlische kolonisten en militai ren. Hij zit zijn straf uit in een cel in Israël. De Israëlische kiescommissie heeft gisteren besloten dat een prominente Arabische parle mentariër en zijn partij niet aan de parlementsverkiezingen van 28 januari mogen meedoen. Azmi Bishara en zijn Balad-par- tij worden ervan beschuldigd dat zij zich verzetten tegen het bestaan van Israël en dat zij Pa lestijnse 'terreurgroepen' steu nen. Volgens de Israëlische ra dio is het besluit met 22 tegen 19 stemmen genomen. Volgens de Israëlische procu reur-generaal Rubinstein heeft Bishara aan vergaderingen deelgenomen waar sympathie werd geuit voor de Islamitische Jihad, die de afgelopen jaren tal van zelfmoordaanslagen heeft gepleegd. Bishara ontkent de aantijgingen. De zaak wordt aan het hooggerechtshof voor gelegd. De elf rechters van het hof komen volgende week bij- Israëlische en Arabische politici reageerden woedend op het be sluit. Dit zal er mogelijk toe lei den dat de 1,3 miljoen Arabi sche inwoners van Israël de verkiezingen boycotten. Voor malig minister van buitenland se zaken Peres sprak van 'een vergissing', die de verdeeldheid tussen de Arabische en joodse inwoners van Israël zal vergro ten. Bishara is het tweede promi nente Knesset-lid dat deze week van herverkiezing werd uitgesloten. Maandag bepaalde de kiescommissie dat het Ara bische parlementslid Ahmed Tibi geen kandidaat mag zijn. Het besluit is genomen, omdat Tibi steun zou verlenen aan ter roristische organisaties die anti- Israëlische aanslagen plegen. Tibi, die op de kandidatenlijst staat van de Arabische Bewe ging voor Verandering, noemde de opstelling van de commissie schandalig. „Zij verhinderen dat een echte vertegenwoordi ger van de Arabische gemeen schap meedoet, terwijl diezelf de commissie gisteren een anti democratische racist wel liet meedoen", aldus Tibi. Hij doelde daarmee op de toe lating van de ex-woordvoerder van de ultra-nationalistische en anti-Arabische Kach-beweging, Baruch Marzel. De rechters van het hooggerechtshof zullen zich volgende week naast de kwes ties Tibi en Bishara ook buigen over een beroep tegen de toela ting van Marzel. Het Israëlische leger is afgelo pen nacht met zeker twintig tanks en twee bulldozers twee vluchtelingenkampen in de Ga- zastrook binnengetrokken. Dat hebben Palestijnse veiligheids functionarissen en Israëlische militairen gemeld. Israëlische militaire bronnen lieten weten dat de acties plaatsvonden in de kampen Nusairat en Bureij in het mid den van de Gazastrook Daar houden zich volgens Israël mi litante Palestijnen op. Tussen de militairen en gewapende Pa lestijnen ontstond een schoten wisseling. Volgens ambulance personeel raakten bij dit vuur gevecht verscheidene Palestij nen gewond. Na enkele uren trokken de Israëlische militai ren zich terug. Eerder op de dag had het leger drie Palestijnen doodgescho ten, die probeerden een joodse nederzetting in het noorden van de Gazastrook binnen te dringen. De soldaten openden het vuur op de drie toen zij pro beerden over het hek rond de nederzetting Alei Sinai te ko men. Op de lichamen van de Palestijnen zijn geen wapens gevonden, maar alleen twee draadscharen en een mes. bagdad/afp - Trak heeft Hans Blix, hoofd van de VN-wapenin specteurs, gevraagd in januari naar Bagdad te komen voor overleg over de wederzijdse sa menwerking. Dat heeft het offi ciële Iraakse persbureau INA ge meld. Het overleg zou in de tweede of derde week van de maand moe ten plaatshebben. Niet alleen de samenwerking in de afgelopen weken, maar ook een verdere ontwikkeling van de relaties tus sen de wapeninspecteurs en de regering in Bagdad zou aan bod moeten komen. Blix heeft de uitnodiging aan vaard, zo liet zijn woordvoerder Ewen Buchanan weten. „We zoeken uit welke data mogelijk zijn zowel voor Hans Blix en Mohammed el-Baradei als voor de Irakezen", aldus Buchanan. El-Baradai is algemeen directeur van het Internationaal Atoom energie Agentschap, waarvan de inspecteurs moeten nagaan of Irak probeert aan kernwapens te komen. De experts onder lei ding van Blix houden zich voor al bezig met eventuele chemi sche en biologische wapenpro gramma's van Irak. Blix brengt op 27 januari aan de VN-Veiligheidsraad verslag uit over de wapeninspecties in Irak en de samenwerking met de re gering in Bagdad. Zijn conclu sies zullen mede bepalen of de Amerikanen Irak aanvallen om Saddam Hussein te verdrijven. In de grootste Amerikaanse troepenverplaatsing sinds de Golfoorlog in 1991 heeft Was hington intussen de Derde In fanterie Divisie naar de Golf ge stuurd voor de mogelijke oorlog tegen Irak. De meer dan 11.000 in de woestijn getrainde man schappen voegen zich bij de ruim 4.000 man die al in Koe weit zijn. De divisie neemt tanks en helikopters mee. (advertentie) Alle bomen op Tikopia zijn kaal. Foto: AFP/Torsten Blackwood sydney/ap - De bewoners van de afgelegen eilandjes Tikopia en Anuta in de Stille Zuidzee zijn begonnen met het herbou wen van hun huizen, nadat de orkaan Zoe zondag met wind snelheden tot 360 kilometer per uur over was geraasd. Een Australische C-130 Hercules vloog gisteren over de oostelijke eilandjes van de Salomons-ar- chipel om de schade op te ne men. Omdat de (yeloon radio verkeer onmogelijk heeft ge maakt en er geen vliegtuig kan landen, is het nog onmogelijk om een schatting te geven van het aantal slachtoffers. Overle venden die werden opgemerkt, waren bezig met vissen en het heropbouwen van huizen. Bijna alle gebouwen zijn verwoest net als bomen en gewassen. Australië en Nieuw-Zeeland hebben ongeveer 65.000 euro beschikbaar gesteld om de eer ste hulp te bekostigen, die met een boot naar de eilanden is ge stuurd. Zorg en Zekerheid houdt de zorgsector jong. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Ruim tien jaar nadat zij voet had den gezet op Bosnische bodem, hebben de vredesduiven van de Verenigde Naties op ou dejaarsdag hun vlag gestreken. Er waren in de hoofdstad Sarajevo weinig mensen die een traan lieten om het vertrek van de VN. Jacques Paul Klein, hoofd van de VN-missie in Bosnië, sprak;Al het goede werk dat hier is verricht door de internationale gemeen schap wordt ondermijnd door de vrijheid waarin Radovan Karadzic (de voortvluchtige ex-leider der Bosnische Serviërs) nog steeds leeft." Een decennium lang waren de witte VN- voertuigen in Bosnië niet uit het straatbeeld weg te denken. Aanvankelijk, tijdens de oor log van 1992 tot 1995, waren die voertuigen vooral van het gepantserde soort. Maar na het Verdrag van Dayton werd het handha ven van de vrede toevertrouwd aan SFOR, een door de NAVO geleide troepenmacht, en kregen de VN meer civiele taken. In de afgelopen zeven jaar slaagden de VN er in een 16.000 man sterk politiekorps te smeden, dat naar regionale maatstaven bij na exemplarisch is. Wie vandaag wordt aan gehouden, kan er redelijk^zeker van zijh~daT~ de geüniformeerde functionaris in kwestie geen oorlogsmisdadiger is. Rekruten wor den systematisch onder het vergrootglas ge legd, en bij de minste twijfel over het oor logsverleden van de betrokkenen wordt de boot afgehouden. Corruptie wordt niet ge duld, en agenten worden geacht de burger met fatsoen te bejegenen. Maar nog steeds is dat politiekorps ver deeld. In de Federatie van Moslims en Kroa- ten (de ene helft van het land) is oom agent een moslim of een Kroaat, in de Republika Srpska (het Servische deel) bestaat het korps uit etnische Serviërs. En die Servische agen ten hebben weinig zin om voortvluchtige politici als Karadzic, die in de Republika Srpska op handen wordt gedragen, te arres teren. De vorming van een professioneel politie korps wordt door de Bosniërs gezien als de belangrijkste en misschien zelfs wel enige verdienste van de VN. Maar hoe instabiel het land nog steeds is, blijkt uit het besluit van de Europese Unie om de rol van de VN over te nemen. Tal van politiefunctionaris sen verruilden op nieuwjaarsdag hun VN- uniformen voor die van de EU. Uiteindelijk zal de EU Politie Missie, zoals het fenomeen is gedoopt, ruim 900 mannen en vrouwen tellen. Zeven jaar na de oorlog blijft Bosnië een land dat feitelijk twee regeringen heeft, twee politiekorpsen en drie staande legers (de Kroaten hebben er ook nog steeds een). In- temationale functionarissen schilderen graageerifiëëld^vaneen land op weg naar normaliteit, maar diezelfde functionarissen achten het wijselijk een vredesmacht van 12.000 zwaar bewapende militairen te hand haven. Dat is bijna drie keer meer dan in Af ghanistan. Voor veel Bosniërs zijn de VN echter niet de organisatie die op de puinhopen van de burgeroorlog een modem politiekorps bouwde. Voor hen blijft het de organisatie die er niet in slaagde die oorlog te voorko men. Toen de VN-blauwhelmen in februari. 1992 in Bosnië arriveerden, was dat om de vrede te bewaren. Maar twee maanden later brak de hel toch los, en al gauw was er geen vrede meer om te bewaren. Het eerste contingent van honderd waarne mers groeide uit tot een vredesmacht van 21.000 man, die als Unprofor (United Na tions Protection Force) de geschiedenis in ging. Maar Unprofor werd gezwind veroor deeld tot het tellen van de doden en de gra naten. De 'luchtbrug" die de VN op het bele gerde Sarajevo onderhielden, was zó onbe trouwbaar dat inwoners van de stad spra ken van 'Maybe Airlines'. Tot de meest onveilige gebieden in Bosnië behoorden de door de VN 'veilig' verklaarde zones. In één van die zones lag Srebrenica, van waaruit moslims ondanks de aanwezig heid van Canadese blauwhelmen jarenlang terreuraanvallen konden ondernemen op omliggende Servische dorpen. En toen de stad in 1995 werd ingenomen door Servi sche troepen, konden Nederlandse VN-mili- tairen er de moord op duizenden moslims niet voorkomen. Voor veel nabestaanden zal de VN-vlag daarom altijd bezoedeld blijven met het bloed van hun omgekomen familie leden. Vergrijzing, hogere lonen, duurdere medicijnen en een lagere rijksbijdrage. Dat zijn de belangrijkste oorzaken van de premiestijging, die ook voor Zorg en Zekerheid onvermijdelijk is. Maar als regionale zorgverzekeraar maken wij goede afspraken met zorgverleners, werken wij hard aan zorgbemiddeling en steunen wij initia tieven die de zorg verbeteren en jong houden. Daar wordt u beter van! Kijk op www.zorgenzekerheid.nl of bel 071 - 5 825 825 voor een gezond nieuwjaar. ZIEKENFONDS PARTICULIER Zorg en Zekerheid. Voor alle zekerheid dichtbij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5