GESPREK VAN DE DAG "S Daarle in de ban van de goudzucht Straathonden van Moskou overleven ook 'doodseskaders' elle Beatles rijker ian de Queen Postcodekanjer uitgereikt in boerendorpje De donkere dagen Daarle fë dh n< In de slecht verlichte Foerman- nysteeg in het oude centrum van Moskou trekt iedere nacht een groep straathonden van vuilnisbak naar afvalcontainer. Soms stort de bende zich op de kliekjes die het buurtrestaurant buitenzet, dan weer komt een oud omaatje met etensresten naar buiten. Omgeven door de donkere contouren van de pre- revolutionaire gebouwen lijkt de door een grote herdershond aangevoerde kudde weggelopen uit een tekenfilm van Walt Disney. In de hele stad zijn zulke tafere len te zien. Moskou heeft vol gens voorzichtige schattingen twintigduizend straathonden, al beweren sommige hondenvan gers dat er meer dan honderd duizend door de Russische me tropool lopen. Een eenduidige verklaring voor het verschijnsel heeft niemand. Zeker is dat straathonden al eeuwenlang in de Russische steden leven, want in de negentiende-eeuwse lite ratuur figureren ze regelmatig. De gebrekkige hygiëne in de ste den speelt een rol. Anderen wij zen op de invloeden van het platteland op de 'boerenmetro- pool' Moskou. De provincialen die rond de eeuwwisseling mas saal naar de steden trokken, na men hun oude gebruiken mee. Straathonden, zoals er in Moskou duizenden rondlopen. Foto: GPD/Mila Danilova Ze lieten hun honden gewoon op binnenplaatsen leven, net al vroeger in hun dorp. Het stadsbestuur heeft er de af gelopen jaren alles aan gedaan om de straathonden te verdrij ven. Commerciële hondenvan gers kregen vijftig euro per afge maakte straathond uitgeloofd. Officieel was de jacht aan stren ge voorwaarden verbonden. Zo moesten de beesten minimaal tien dagen in leven gehouden worden, zodat eventuele eigena ren de tijd kregen om hun hond op te eisen. In praktijk gingen de hondenvangers drastischer te werk. De pijltjes waarmee de honden verdoofd werden, bleken vaak uitgerust met een overdosis. Ge volg: acute hartstilstand. Het populaire dagblad Komsomolfi kaja Pravda openbaarde dat liet bedrijf Zoo-service helemaal geen plaats had om de honden te verzorgen. „Ze vangen zeker vijfhonderd honden per maand, maar ze hebben precies 23 kooi en om de beesten op te van gen." De honden werden daar om onmiddellijk ingespoten met de goedkope spierverslap per Deteline, wat een langzame verstikkingsdood tot gevolg had. De Moskovieten reageerden ge schokt. Honderden boze brie ven kwamen bij het stadhuis binnen, aldus de krant. „De meeste mensen hebben hele maal geen problemen met de straathonden", zegt Masja Vorontsova, directeur van IFAW Rusland, een organisatie die zich inzet voor dierenwelzijn. „Pas als er teveel komen, ont staan er problemen." Het doden van de honden bleek echter nauwelijks verlichting te brengen. Zo jaagden de hon denvangers vooral op puppies. Die waren makkelijker te vangen en leverden net zoveel geld op. „Vaak lieten ze zich tippen door buurtbewoners", zegt Vorontso va. „Dan kwamen ze de jongen ih - D leeft -jarig pig in >e ma /erda -elle I halen, terwijl ze de teef liete;. - zitten, zodat die opnieuw z\[ ftH ger kon worden." Onder druk van de bevolkin heeft de stad de samenwerkSpC met de commerciële hondeL a vangers stopgezet. Bovendi# het doden van de honden vl w boden. De stad wil nu overg* tot sterilisatie. Dat moet geÖ| en ren naar voorbeeld van de rr\ AWfnD biele dierenkliniek die IFAV aar di sinds twee jaar in Moskou br. stiert. De in Nederland de Mercedes-bus rijdt door r jetsb ;k va stad om straathonden on vruchtbaar te maken, wat 01 tot een vermindering van d^rnn agressiviteit leidt. „Het pro-mQ( bleem is alleen dat wij geenmv( honden mogen vangen", ze£eje Sergej Kroetsjinov, hoofd var kliniek. „Wij zijn afhankelijk buurtbewoners die de hondj W' naar ons toe brengen." Dat de autoriteiten nu zelf of gaan op sterilisatie van straa N honden noemt Masja Voronr va 'een belangrijke stap'. „D omgang met dieren is een ir catie voor de humaniteit var een samenleving. Geweld te dieren is vaak de voorbode Af geweld tegen andere mensei Frank Hendrickx ide: 1 ind ïetei ïetei mid< din MENSELIJK De CHIMPANSEE Kanzi dié onder mensen is opgegroeid, heeft wellicht de vaardigheid ontwikkeld om te PRATEN. Dat melden de Britse omroep BSC en de Britse krant The Daily Telegraph vandaag op gezag van twee Amerikaanse wetenschappers. De onderzoekers presenteren hun bevin dingen deze week in het tijdschrift New Scientist. Net als andere primaten communiceert Kanzi, die op de Georgia State University in de Amerikaanse staat Atlanta wordt ge houden, door te wijzen. Na het uitputtend bestuderen van videobanden kwamen de onderzoekers Jared Taglialatela en Sue Savage-Rumbaugh tot de ontdekking dat Kanzi vier verschillende geluiden laat horen die corresponderen met de woorden 'banaan', 'druiven', 'sap' en 'ja'. ,,We hebben hem dit niet geleerd. Hij doet het uit zichzelf", aldus Ta glialatela. De gestolen beenderen van de heilige SINT NICOLAAS moeten terug naar Turkije. Dat liet Muammer Karabulut, voorzitter van de Turkse Sint Nicolaas Stichting, dinsdag we ten in een nieuwjaarsboodschap. ,,We zijn niet vergeten dat de gestolen beenderen in het Italiaanse Bari zijn", zei de voorzitter. Karabulut noemde 2003 het jaar waarin de beenderen terug zouden moeten keren naar Turkije. ,,We verwachten dat het Vaticaan aan onze zijde staat en de diefstal niet goed keurt", zei hij. De heilige Sint Nicolaas was in de 4de eeuw na Christus bisschop van My- ra, in het huidige Turkije. In 1087 beroofden piraten het graf van Sint Nicolaas en namen een deel van zijn beenderen mee naar Bari. Foto: ANP De Thaise autoriteiten willen het aantal verkeersslachtof fers terugbrengen door gespannen en vermoeide AUTOMO BILISTEN bij benzinestations MASSAGES aan te bieden. Dat hebben Thaise media vandaag gemeld. Volgens de krant Bangkok Postgaaat het ministerie van volksgezond heid de massages in eerste instantie bij drie of vier pomp stations aanbieden. Als het experiment aanslaat, is het de bedoeling aan de belangrijkste verkeersaders meer mas seurs en masseuses aan het werk te zetten. ,,Een ontspan nende massage is beter dan het drinken van dranken die cafeïne bevatten", aldus directeur-generaal Wichai Chokwiwat van het ministerie van volksgezondheid. Hij zei dat mensen tijdens een massage een uurtje kunnen slapen en daarna weer fris genoeg zijn om geconcentreerd achter het stuur plaats te nemen. De mysterieu ze verdwijning van de KAME LEON is opge helderd. Tij dens de jaar wisseling dook een uurtje na middernacht het vier meter lange scheepje uit de fameuze kinderboeken van Hotze de Roos op in het hart van het Drentse dorpje Zorgvlied op een steenworp afstand van de Friese grens. Zoals de woedende directeur Jan Stedehou der van het Friese Kameleondorp en openluchtmuseum Terherne direct na de diefstal op 6 december reeds ver moedde, bleek de boot gestolen door een nieuwjaarsver eniging. En wel door Tied Zat uit Zorgvlied. Overigens spreekt secretaris Erik Grootehuis van Tied Zat zelf liever van een kidnapping van het roemruchte vaartuigje. Foto: ANP The Beatles. Foto: ANP Tijdens de eerste jaren van haar regeerperiode was het persoon lijk fortuin van koningin Eliza beth II aanzienlijk kleiner dan de verzamelde bezittingen van The Beatles, zo staat te lezen in geheime documenten die giste ren zijn vrijgegeven. De dertig jaar oude documenten uit het nationaal archief toon den aan dat de jonge koningin geen grote sommen geld erfde toen haar vader, koning George VI, stierf in 1952. Vanwege pro blemen met haar budget gedu rende de eerste twintig jaar van haar heerschappij vroeg de ko ningin zeifis aan de regering om de jaarlijkse dotatie te herzien. Het document uit 1972 onthul de niet hoeveel de bezittingen van de koningin en de 'Fab Four' precies waard waren, maar maakte wel bekend dat de erfenis van Elizabeth beperkt was doordat haar oom, Edward Vm, in 1936 afstand deed van de troon om te kunnen trouwen met de gescheiden Wallis Simp- son. Elizabeths vader kwam daardoor onverwacht op de troon en moest dat met een deel van zijn erfenis van George V af kopen. Het enige geld dat vervolgens beschikbaar was voor Elizabeth was dat van haar vader. Rond 1970 overschreden de koninklij ke uitgaven ruimschoots de 475.000 pond die de regering betaalde om openbare verplich tingen uit te voeren. Het tekort werd toen nog door de koningin zelf bijgelegd. Tegenwoordig betaalt de Britse regering de koningin 7,9 miljoen pond (12,7 miljoen euro) om haar koninklijke plicht te vervul len. De rekeningen van Buckingham Palace, die elk jaar openbaar worden gemaakt, to nen aan dat de koningin daar bovenop een jaarlijks privé-in- komen heeft van zo'n 6 miljoen pond (9,6 miljoen euro), die zij ontvangt van het hertogdom Lancaster, waarvoor zij ook be lastingplichtig is. Het Groot Russisch Staatscircus verrast vandaag de zieke kin deren in het Haagse Juliana Kinderzieken huis meteen optre den. Onder aanvoering van de wereldberoem de CLOWN OLEG POPOM zorgt het ge zelschap in de centra- Ie hal voor een onbe zorgd half uurtje. Aan het circusoptreden nemen behalve de Russische clown ook jongleurs, acrobaten en andere clowns deel. Volgens de organisatie van het circus is een dergelijk ziekenhuisop treden van oudsher een Russische traditie. Vandaar dat het hen niet veel moeite kostte om Oleg Popov en zijn vrienden te overtuigen de jonge patiëntjes te vermaken. Foto: AP Afrika bleek de bakermat van de mens, dankzij de vondst van onze zwarte stammoeder Lucy, een vondst die onze soort op slag miljoenen jaren ouder maakte. Tenslotte waren er Diana Fossey en Jane Goodall die mijn belangstelling wekten. Vrouwen die in Afrika baanbrekend onderzoek deden naar gorilla's en chimpan sees en daar boeken over schreven. Onlangs werd ik uitgenodigd om in een radioprogramma een uur lang te vertellen wat mij dreef. En tussen de bedrijven door mijn favoriete muziek te draaien. Wie is uw held?', werd mij ge vraagd. Ik zou het niet geweten hebben als ik niet vlak daarvoor Jane Goodall had ontmoet. Ze was in Nederland omdat we hier nu ook een Jane Goodall-foundation hebben die haar belangrijke werk steunt. Zo veel meegemaakt, zo veel gedaan, zo bekend. En toch zo be scheiden, onopgesmukt, dacht ik toen ik haar sprak. Als het waar is dat ogen de spiegel van de ziel zijn, dan stond ik oog in oog met iemand van grote zielenadel. Tegen de zeventig loopt ze, en nog altijd vliegt ze de wereld rond om goodwill te kweken voor 'haar' chimps, natuurbehoud in Afrika en haar projecten voorde bevolking. In de roman 'Het gouden licht van Afrika', uitgegeven doorLui- ting-Sijthoff, laat Erna Gianotten het Afrika uit de jaren zeventig tot leven komen. De jonge moeder Emma en haar man Thomas, een arts, geven hun bestaan in Nederland tijdelijk op en vertrek ken naar een afgelegen missiepost bij het Victoriameer. Daar be gint een avontuur dat gaandeweg verwarrender wordt voor Em- jna, onzeker als ze is over haar rol, het land, haar man. Emma komt er zwanger aan en wordt overweldigd door tal van beslommeringen. Terwijl haar man zich met grote werk bezig houdt, namelijk het weghouden van een nimmer eindigen stroom zieke mensen uit de gulzige armen van de dood. De liefde-haatverhouding die ze heeft met Afrika, het pionieren dat ze er moet doen, de heimwee naar het jong en zorgeloos en het overzichtelijke Nederland waar de strijd om het bestaan niet wordt ingegeven door een overweldigende tiatuur en schrij nende armoe, is de rode draad in het boek. Dat afrekent met de romantisering die Afrika vaak in de literatuur en film ten deel valt. Toch is de magie van Afrika er ook, in de grootsheid én de leeg heid van het land. En in de vorm van Sven, een fotograaf, die connecties heeft met Jane Goodall, de chimpansee-onderzoekster Sven, die bij mij associaties opriep met Robert Redford in Out of Africa, wordt verliefd op Emma, en zij op hem. Daardoor wordt Afrika opeens een paradijselijk decor voor hun romance. jj! Ema Gianotten heeft zelf in Afrika gezeten, met haar man die arts is. Dat gegeven maakt haar roman, waarin fantasie en wer kelijkheid nauw met elkaar zijn verweven, zo zintuiglijk en door leefd. De hitte, het zweet, de stof de tranen en de regen raken je huid, de geuren van de vroege ochtend dringen je neus binnen, en tenslotte blijft dit alles verbonden met de gouden gloed van het Victoriameer. Rest mij nog u mee te delen dat dit mijn laatste column is. Zes jaar lang was ik iedere week te lezen op deze plek waar ik met veel plezier schreef over alles wat mij bezighield. Daarle maakt zich op de voor de uitreiking van de Postcode Loterij hoofdprijs. Foto: ANP/Vincent Jannink Tussen Kerst en de jaarwisseling lijkt de tijd zijn jachtigheid even te verliezen. Daartoe aangespoord door de donkere dagen die vaak ook vrije dagen zijn. Zo, met een lege agenda en een telefoon die opvallend weinig gaat, kan een mens even aan zichzelf toe komen. Het is de stilte voor de storm die je op de tweede dag van 2003 weer meesleurt in een druk bestaan waarin je van het ene naar het andere incident holt. Ik heb de vorige week zowaar een heel boek kun nen uitlezen. Want na de invasie van kinderen, schoon kinderen en kleinkinderen op eerste kerstdag bleek tweede kerstdag opeens een oase van rust te zijn, en ook de dagen daarna. Er lag een roman over Afrika te wachten, liet continent dat nu regelmatig 'verloren wordt genoemd, vanwege de stammen- oorlogen en aids. Afrika. Donker Afrika, Zo werd het ge- bracht in de godsdienstlessen op mijn lagere school. Negertjes en missionaris- ^^B sen speelden er de hoofdrol in. Het 'donker' sloeg zo vermoed ik op huids- kleur en onbekeerde zielen. Maar voor mij had het de klank van exotisch, on- i doorgrondelijk. Later begon ik Afrika interessant te vinden vanwege archeo logisch onderzoek naar de eerste mensen. Burgemeester Hans van Over- beeke zou het wel weten, als hij een paar miljoen zou winnen. Hij zou een hotel in Daarle beginnen, „ledereen wil toch wel eens zo'n dorp met miljonairs bezoeken, als een soort Dassenaar..." Erop doe lend dat er wellicht een soort Wassenaar voorbij Wierden komt. Hij knippert met de ogen als hij de vergulde envelop voorgehou den krijgt. Eeuwe Zijlstra (79), boer in ruste in het Hellen- doomse kerkdorpje Daarle, sta melt. „Ik heb nog nooit zoveel geld bij elkaar gezien", zegt de winnaar van 250.965 euro, ruim een half miljoen ouderwetse guldens. Wat hij ermee gaat doen? Ach", zegt de import-Fries die in de oorlog zijn echtgenote vond in de toen zeker zo veilige vlek tus sen Wierden en Den Ham, „ik heb nog wel wat familie die het nodig heeft" Protestantse nuchterheid ge- mixed met financiële uitbundig heid, dat is gisteravond de sfeer bij de uitreiking van kanjer- hoofdprijzen in de Postcode Lo terij. De burgemeester van Hel- lendoom, waartoe Daarle hoort, overziet de uitzinnige meute naast basisschool De Ark, die zo dadelijk 18,9 miljoen euro (40 miljoen gulden) rijker is. „Het is sociologisch interessant wat er nu gebeurt in zo'n hechte ge meenschap", denkt Van Over- beeke een paar stappen vooruit. Hij is niet de enige. „Ik zit niet echt op zo'n grote prijs te wach ten", zegt Henk Timmerman, medewerker van het notariskan toor in Den Ham en drager van de - halfwinnende - postcode 7688 RN. „In zo'n kleine ge meenschap heb je toch gauw af gunst. Al probeer je zelf normaal te doen, er hangt opeens een gi gantische geldbuidel aan de weg." Daarle is best wel groot, met zelfs een nieuwbouwwijk, een ring en boerderijen, brult een diskjockey uit megaboxen die het ene kerkje in beats over- dreunen. „Hebben jullie al een gratis poncho", vraagt-ie, dui- De gelukkige winnaars. Foto: ANP/Vincent Jannink dend op veredelde vuilniszak ken met armsgaten. „Oh, zijn die op? Een sjaaltje dan..?" De presentator wil weten hoe Daar le de oudejaarswisseling heeft beleefd. „Met zoenen?", verstaat de dj. „Oh, zoepen... Wat bete kent dat dan weer...?" Daarle schatert. Of ze weten hoeveel ze straks winnen, probeert hij het plezier op te peppen. „Doe- zend roept een knulletje. „Néééé, achttien-komma-ne gen-miljoen euro!!!". Alsof ze dat in Daarle nog niet wisten. „De zenuwen gieren de mensen door de keel", meent Van Over- beeke zijn ingezetenen te ken nen. In het anders zo kalme dorp gonst het van de gemchten. Over een winnaar die de hoofd prijs - zijn eerste kind - al heeft gekregen en over een boer die nooit had meegekregen dat de Postcode Loterij ook een dieren- beschermingsorganisatie spon sort en daar zo boos over is ge worden dat-ie de deelname wil staken. Tot hij hoorde dat de hoofdprijs mogelijk op één van zijn vier loten valt... De trekking volgt. Het eerste cij fer wordt getrokken. De 107 deelnemers aan de loterij in het dorp, met samen 193 loten, zijn verdeeld in twee kampementen; Daarlenaren die een adres voe ren dat met een -P begint en in woners met een -R aan het be gin. De computer velt geen Sa- lomonsoordeel, maar veroor deelt de „Vak P'ers" tot hun huidige bestaan. Van veelal hardwerkend handwerksman, - G1 igh tlelijl Pge kin! forst boer of bouwvakker. Bewonql we wier postcode een -R voert juentl chen hun kelen schor. Zij maanr: gen vijf miljoen euro verdele^etse en scoren 25.000 euro per lotfen i „Dat is nog nooit zo hoog geti vo weest. Eerder was het 6000 e|llee ro." In F Presentator Martijn Krabbé Beid - evenals Hennie Huisman ewalk Frans Bauer, nog nooit van tyier kerkdorp gehoord en moet er niet aan denken zijn Amster-ljn damse stulpje te verruilen.A ik twee weken rust en ruimtepi1 heb, komen de muren op me^ Dan moet ik gaan verbouwennDi ja", verwijst hij naar een and«n n RTL-programma. Èn R Krabbé, die aan het eind van tl k( show luid gejoel van de Daait dc naren ontlokt door hun dorpllee Daalre te bestempelen voert (Be d druk op. De winnaars van delgini 13,8 miljoen euro worden na* rei het podium geleid. De vijf geach nen - postcode 7688 RH - wotim nen aan de Kruimersweg, in lted< buitengebied richting Hellen-pn doom. Een mooi ploegje, dat palf zelfs door de verliezers wordt was toegejuicht. Van varkensboer lel v Herman Espeldoom (52), in Volvojack en met een shaggieUjl de lip tot aannemer Kleinjan zijn echtgenote, met twee lotef n Mevrouw Kleinjan blijft voorlö pig nuchter in de goudzucht, fhe „Of ik er nou zo bfij mee moeÉers wezen?", zegt ze meteen na dad r overrompelende melding dat ford het echtpaar 2.527.000 euro heeft gewonnen. De tijd zal h< ïaa leren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2