Onrustige jaarwisseling in Leiden JUWELEN HEBBES! 70% voor uw huis Zakenlui cel in na grap met losgeld gestolen Van Goghs Leidsch Dagblad Rijnland Ziekenhuis onderzoekt effect maden op genezing wonden ME in actie in de Stevenshof Belronde met Thom de Graaf bij Baalbergen BAALBERGEN L Koude nieuwjaarsduik kortingen tot Ryanreizigers voor gesloten luchthaven Wintersporters uit stoeltjeslift gered Nostalgie goed voor schatkist S nO, MM- Leidsch Dagblad u ag NR. 43110 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 donderdag 2 JANUARI 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 erijsselse arle in ban goudzucht scholen wordt t gepraat over moseksualiteit I in Bosnië ijken hun loedélde vlag jntje straalt in uwjaarsconcert idsgehoorzaal litiek nieuws at hortend en tend web op iondere to expositie Zoeterwoude ocke p het gisteren niet terna, jaag niet naar morgen, maar zie heden in 't gezicht Regenachtig Imflzw 7/8° h/5 Leidsch IÜ Dagblad door Wim Wegman leiden - De jaarwisseling is in Lei den op enkele plaatsen onrustig verlopen. In de Stevenshof is bij een confrontatie tussen politie en jongeren de Mobiele Eenheid te hulp geroepen. Bij de Morspoort werd nieuwjaarsochtend rond half zeven een 21-jarige Leidenaar neergestoken. Verder zijn er in verschillende delen van de stad op grote schaal vernielingen aan gericht. In totaal zijn tijdens de nieuwjaarsnacht in Leiden 33 per sonen aangehouden. In andere gemeenten in deze regio ging het er volgens de politie aanzienlijk rustiger aan toe. De grootste groep verdachten hield de politie aan op de Lan- gegracht. Daar grepen agenten rond kwart voor twee 's nachts in één keer zestien mensen in de kraag. Het ging om acht mannen en acht vrouwen, in leeftijd variërend van 15 tot 28 jaar. De groep, die vrijwel volle dig uit Leiden afkomstig was, zou op de Langegracht een bus hokje hebben vernield en van een aantal panden de ruiten hebben ingegooid. De groep is na verhoor weer vrijgelaten. Op het Alexandrine Tinneplein in de Stevenshof raakte een groep jongeren slaags met de politie. Pas toen de Mobiele Eenheid zich klaarmaakte om in actie te komen, verbeterde de si tuatie. Uiteindelijk hebben de 25 ME'ers geen charges hoeven uit te voeren. De nacht ervoor, van 30 op 31 december, kwam het in het wes telijk deel van Leiden ook al tot ongeregeldheden. Een groep MMENTAAR OORLOG? 2003 het jaar van de twee- Ifoorlog? Een jaar waarin ireldeconomie als gevolg oorlog verder in het slop Brengen bommen op Bag- ■en verdere verwijdering het Westen en de islamiti- #ereld teweeg? Moeten we Nederland zorgen maken? ze vragen krijgen we over te lange tijd in bevestigen- antwoord. De Amerikaan- epenopbouw in de Golf iivemiinderd voort. Presi- ïush is vastbesloten een f maken aan het regime ddam, wel of geen massa- igingswapens. leeft zelfs 'het probleem' Korea, waar veel concre- nwijzingen voor een nu- wapenprogramma voor zijn, in de wachtkamer i diplomatie gezet Hij beide handen vrij voor x Oorlog lijkt dus slechts estie van tijd. erland leeft 'Irak' nauwe- )ns land ligt nog te veel ïhzelf overhoop. Met het ivage debat over de fat zonnen van Jan Peter Bal- He. Met het zoeken naar politieke leiders die er ójn. Met immigranten die dien integreren. Met wer- En met het boeken van de ode zonvakantie, nks alle persoonlijke en alandse besognes, krijgen iemaal met de fall out van orlog te maken. De econo- racht een nieuwe opdoffer, anningen tussen de diverse en in onze samenleving 1 toenemen en we moeten ing houden met nieuwe ffdreigingen. al deze problemen zal de dandse politiek oplossin- loeten bedenken. De kiezer daarom bij de gang naar de ius op 22 januari wel dege- zkening houden met 'Irak', oruitzichten voor 2003 zijn lorissant en een tweede po- i tragedie (of komedie zo u binnen in een jaar tijd kan tod zich niet veroorloven. «eyer Thom de Graaf, landelijk lijsttrekker van D66, is morgen voor een bel ronde gast van het Leidsch Dagblad. Van 14 tot 15 uur beantwoordt hij vanaf de redactie van de krant telefonisch vragen over verkiezingsthe ma's. U kunt voor deze phone-in bellen naar een speciale lijn; 071-5 356 380. De redactie drukt in de krant van zaterdag een selectie af van de vragen en antwoorden. (advertenties) AMSTERDAM Villa ArenA DEN HAAG Mogastores LEIDERDORP Meubelplein KATWIJK Ambachtsweg INFO 071 402 81 51 *Vraag in de winkel naar de actievoorwaarden. Looptijd van deze actie is van 20/12/02 t/m 05/01/03. EIGEN STIJL IN WONEN SALE. Kom nu! Inter IKEA Syslems B V 2002 jongeren vernielde verschillende auto's. De politie moest, even eens op het Alexandrine Tinne plein, en de Lage Morsweg tien agenten inzetten om de orde te herstellen. Rond de Mamixstraat, in voor gaande jaren een van de rumoe rigste plaatsen in Leiden tijdens de jaarwisseling, bleef het deze keer betrekkelijk rustig, al wer den ook hier weer de nodige vernielingen aangericht en ille gale vreugdevuren gestookt. Een vreugdevuur aan de Sumatra- straat, dat het verkeer hinderde en het asfalt vernielde, kon de brandweer niet zonder slag of stoot uitmaken. Omstanders verzetten zich tegen het blus werk. De politie moest een groot aantal agenten en twee politie honden inzetten om brand weerlieden de gelegenheid te geven de vlammen te doven. Agenten werden vervolgens be kogeld met flessen en vuurwerk. In de buurgemeenten van Lei den hoefde de politie nauwelijks op te treden tijdens de jaarwis seling, hoewel ook hier her en der bushokjes en ander straat- meubilair het moesten ontgel den. Het ernstigste incident deed zich voor in Voorschoten aan de Wijngaardenlaan, waar een 36-jarige Rijnsburger ge wond raakte bij het afsteken van vuurwerk. Het ongeluk gebeur de vlak na middernacht. Hij is met hoofdletsel door een ambu lance naar het LUMC gebracht. Pagina Ri: Vernielingen in de regio Pagina Binnenland: Jaarwisseling met twee doden noordwuk/katwijk/warmond - Op het strand is het drie, in zee zeven graden. Kou en regen luiden het nieuwe jaar in. Toch hebben tweehonderd mensen zich in zwemkleding gehuld om in Noordwijk de nieuwjaarsduik te maken. Dat zijn er minder dan verwacht, maar dat heeft ongetwijfeld met het gure weer te maken. Voor de Noordwijkse Redding Brigade is het een tegenvaller: ze houdt minder inkomsten aan de nieuwjaarsduik over dan waarop de redders hoopten. De nieuwjaarsduik lijkt in de Leidse regio niettemin aan populariteit te winnen. Niet alleen in Noordwijk, ook in Katwijk en War mond begonnen streekgenoten 2003 met een plons in het ijskoude water. In Warmond, waar het evenement voor de eerste keer op de kalender stond, deden alleen vrouwen mee aan de 'nieuwjaars- dip'. Pagina R3: 'Ik heb het gewoon stiekem gedaan 'cAo's: Dick Hogewoning Hielco Kuipers Politie Amsterdam neemt stunt hoogst serieus tolbert-amsterdam/gpd - De jaarlijkse oudejaarsstunt van een ondernemersclubje in het Groningse Tolbert is volledig uit de hand gelopen. De club eiste vorige week in een brief aan het Amsterdamse Van Goghmuse- um losgeld voor de twee schil derijen van Van Gogh die op 7 december uit het museum wer den gestolen. De Amsterdamse politie nam de brief hoogst seri eus en arresteerde gisteren twee leden van de Handelsvereniging Tolbert, Piet de Vries en Hedde Wieringa. De mannen wordt af persing ten laste gelegd. In Tolbert is de verbijstering groot. Volgens een woordvoer der van de Handelsvereniging lag de grap er duimendik bo venop. In de brief aan het muse um gaf de club zich uit voor de Stichting 'Het Komt Vast Weer Goed'. Voor de ontvreemde schilderijen 'Zeegezicht bij Scheveningen' en 'Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nue- nen' werd 50.000 euro losgeld geëist, maar er werd nadrukke lijk bij vermeld dat dit geld naar een goed doel zou gaan. In een advertentie in het Dagblad van het Noorden moest het museum aangeven de eis in te willigen. Groot was de pret binnen de Handelsvereniging Tolbert toen die advertentie op 28 december (advertentie) op banken, eethoeken, kasten, salontafels, fauteuils en slaapkamers daadwerkelijk verscheen. Die luidde: 'Het komt vast wel goed. AKKOORD!' Op 31 december plaatste de Amsterdamse politie nog een advertentie met de tekst 'Het komt vast wel goed. Maar waar is het bewijs?' De Tolberters draaiden vervolgens intemet-af- beeldingen van de schilderijen uit op ware grootte, legden er ter vergelijking een recent nummer van een huis-aan-huisblad bij en zonden met een niet te trace ren mobiele fax een foto daar van naar Amsterdam. De geld overdracht zou moeten plaats vinden om half zeven 's avonds op de carpoolplaats van het Groningse Leek. Daar verscheen de politie echter niet, waarop de Tolberters dachten dat de grap uit was. Op nieuwjaarsmorgen echter kreeg die met de aanhouding van De Vries en Wieringa in hun wonin gen een onverwacht staartje. De Amsterdamse politie wil verder niets over de zaak kwijt eindhoven/gpd - Vier dagen in het jaar is Eindhoven Airport ge sloten. De eerste dag van januari is daar één van. Toch hadden gisteren 350 passagiers van Rya- nair een ticket op zak waarop als vertrek- of aankomstplaats Eindhoven stond vermeld. Een communicatiefoutje. Tweehonderd reizigers stonden gistermiddag bepakt en bezakt te wachten voor een gesloten Eindhoven Airport. De Lim burgse Marieta Willemsen en haar drie vrienden dachten bij het zien van de donkere vertrek hal eerst nog dat dat kwam om dat het Eindhovense vliegveld zo klein is. „Misschien gaat het pas een uurtje van tevoren open, zeiden we tegen elkaar." Maar het werd later en later en het vliegveld bleef donker. De groep begreep dat er iets niet goed zat. Het Ryanairtoestel dat vanuit Londen naar Eindhoven onder weg was, is naar Rotterdam Air- port uitgeweken. De passagiers zijn met bussen naar Eindhoven vervoerd. Volgens directeur van Eindhoven Airport, B. de Boer, is aan Ryan air driemaal schrifte lijk meegedeeld dat het vliegveld op 1 januari dicht zou zijn. grachen - Voor 120 winterspor ters in het Zwitserse Grachen is het nieuwe jaar minder leuk be gonnen. Gistermiddag kwamen ze door een panne vast te zitten in een stoeltjeslift. Ze moesten per helikopter in veiligheid worden gebracht, wat in totaal 2,5 uur duurde. De reddingsac tie verliep soepel. Er brak geen paniek uit en echt gevaar be stond er niet. Tegen de avond was het defect aan de lift ver holpen. Amsterdam - Nostalgische ge voelens en de vergeetachtigheid van de Nederlandse bevolldng leveren het Rijk ongeveer 415 miljoen euro op. Voor dat be drag worden oude biljetten en munten niet ingeleverd, blijkt uit een ruwe schatting van De Nederlandsche Bank (DNB). Nederlanders hebben momen teel, een jaar na de invoering van de euro, nog voor ruim 1,2 miljard euro aan guldens thuis liggen, 745 miljoen aan papier geld en 520 miljoen aan mun ten. Tot 2007 mag muntgeld worden ingeleverd bij DNB- vestigingen, biljetten mogen tot 2032 worden omgewisseld. Pagina Economie door Roelf Reinders leiderdorp - Dat maden dood weefsel uit een wond weg eten, was al enige tijd bekend. Steeds meer ziekenhuizen gebruiken insectenlarven om vieze won den schoon te maken. Maar on duidelijk is nog wat die maden precies in een wond doen en in hoeverre ze bijdragen aan de wondgenezing. Het Rijnland Ziekenhuis Leiderdorp is nu, in samenwerking met het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en TNO, een onderzoek begonnen om daar duidelijk heid over te krijgen. Het is één van de eerste onderzoeken in de wereld waarbij de effecten van de madenbehandeling op de ge nezing van wonden bij chroni sche ziekten onder de loep wor den genomen. Het LUMC gebruikt al drie jaar op kleine schaal maden bij het schoonmaken van wonden. Het gaat dan om traumapatiënten die bijvoorbeeld door een onge luk gewond zijn geraakt. Bij dit soort patiënten werkt de ma denbehandeling goed. Maar over het effect van maden bij wonden die het gevolg zijn van chronische ziekten is minder bekend. Het onderzoek van het Rijnland Ziekenhuis richt zich daarom op suikerziektepatiën ten met zogeheten diabetische voeten. De voetwonden van de ze patiënten zijn soms zo ernstig dat amputatie nodig is. „Ik wil vooral weten of een wond ook sneller geneest", zegt chirurg Jacques Oskam van het Rijnland Ziekenhuis. In Groot-Brittannië is een on derzoek naar de madentherapie stukgelopen omdat alle patiën ten per se maden wilden. Os kam: „Voor een onderzoek moet je ook patiënten hebben die de traditionele wondbehandeling krijgen. Je moet de oude en nieuwe manier goed kunnen vergelijken. Maar niemand, wil de nog de oude wondbehande ling ondergaan." De chirurg is niet bang dat het Rijnland Zie kenhuis dezelfde problemen krijgt. „Iedere patiënt kan altijd nog overstappen naar de ma denbehandeling. Ondanks de jubelverhalen blijft Oskam voorzichtig. „Het ge bruik van maden is geen won dermiddel. Ik ben terughou dend om genezing te beloven. Als de wond schoon is, moet het lichaam het verder toch zelf doen. En ik heb tot nu toe de in druk dat door maden schoonge maakte wonden niet sneller ge nezen. Bovendien werken ma den niet altijd. Bij patiënten met een slechte doorbloeding wordt de wond niet schoon. Dat is al weer een nuancering van het succesverhaal van de madenbe handeling." Pagina R3: 'Knagende maden zit tussen de oren' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat- PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 M V 0 et* Handtekening: 712141 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij autonafiscte tetaüng is m^n bank-gromiraner 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl HS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1