Noordwijk verhelpt wateroverlast REGIO Leidsch Dagblad richt schijnwerper op Katwijk €109,- €139,- 149,-* De nieuwjaarsaanbiedingen van gratis beltegoed voor prepaidbellers )litie treedt streng tegen Katwijkse indhangers' Een goed voornemen van Ben': R5 lenbond sst vertrek bedrijven Weer stampvol feest in Katwijk ft HDC 973 donderdag 2 januari 2003 i bollenstreek - Bloem- andelaren in de Duin- enstreek komen in de 3r de strenge regels voor ing van hun bedrijf. Dat de nieuwe voorzitter, Vesterhof, van de Ko- Bond voor Groothan- Bloembollen en Boom- jproducten (KBGBB). lof wil voorkomen dat gemeenten in de streek streng uitbreidingsbe- n voeren als de gemeen- gom, waar volgens hem reden al twee bedrijven jokken. Lisse en Noord- Dut denken erover de regels voor uitbreiding rijven te gaan hanteren, nge regels staan in het mingsplan Landelijk Ge- i de gemeente Hillegom, aseerd is op het Pact van ïn, een serie afspraken inrichting van de Duin- lenstreek „Ik ben het et dat bestemmingsplan doelstelling ervan, maar aeft te weinig rekening en met de bedrijven in delijk gebied, die willen len. Voor die categorie Deperkende maatregelen ;d, waardoor ze in hun orden belemmerd. Maar de schaalvergroting bij mers, moeten die bedrij- groeien." i Noordwijkerhout willen te strenge regels opstel- Hillegom. En dat kan gevolgen hebben. Meer ibedrijven zouden vol ui besluiten te verhuizen streek, als de twee ge- n Hillegom gaan volgen, leen de positie van de komt in gevaar, vreest ïof. „Het zal ook de part- een. De handelsbedrijven imelijk zeer belangrijk t streek. Ze nemen onge- procent van de totale ex- n bloembollen voor hun g" katwijk - En weer was het stampvol, bij het oud en nieuwfeest in Katwijk. De SKA - Stichting Katwijkse Activiteiten - houdt het feest nu al jaren, en iedere keer is het een succes. Afgelopen oud en nieuw bezochten tussen de 3500 en 4000 jongeren het ge bouw van Scum in de noordduinen. „Oua organisatie is het super gegaan", zegt M. van Tol, een van de coördinatoren. „Heel veel jongeren hebben meegewerkt. En het was ook een succes omdat het vandalisme in Katwijk zo goed als nul was." Om tien uur 's avonds ging de deur open, om zes uur 's morgens was het feest pas afgelopen. De EHBO'ers hoefden de hele nacht alleen een paar schrammen en schaafwonden te behandelen. Foto: Mark La mers door Jan Preenen noordwijk - Noordwijk pakt bin nenkort de wateroverlast in het Duinpark aan. De provincie en het Hoogheemraadschap van Rijnland hebben de gemeente toestemming gegeven om onder de wijk een drainagesysteem aan te leggen en het overtollige grondwater af te voeren. Daar mee worden bewoners eindelijk verlost van vochtige kruipruim ten en schimmel in hun huizen. Het Duinpark heeft al vele jaren te maken met een hoge grond waterstand, omdat het de laagst gelegen wijk van Noordwijk aan Zee is. Aan die problemen leek niets te kunnen worden gedaan, omdat alle ingrepen ten koste zouden gaan van de natuur in de duinen. Om de planten daar te beschermen werd ervan uit gegaan dat het waterpeil in het aangrenzende gebied niet mocht verlaagd. „Uit onderzoek is nu echter ge bleken dat verlaging van de grondwaterstand in het Duin park geen negatieve gevolgen heeft voor de noordduinen. De invloed van maatregelen is mi nimaal. Daarom is de provincie eindelijk akkoord gegaan met de aanpak die ons voor ogen staat", aldus een woordvoerder van de gemeente. Die maatregelen houden in dat onder het Duinpark een drai nage/infiltratieriool wordt aan gelegd. Dat bestaat uit een fijn mazig stelsel van 'lekke' riool buizen. Overtollig water wordt afgevoerd naar de Woensdag- sche Watering. Daarvoor wordt een greppel langs de Northgo- dreef ter hoogte van de Duin weg verbreed tot een sloot. De gemeente draait op voor de kos ten, terwijl het waterschap De Oude Rijnstromen het onder houd van de sloot voor zijn re kening neemt. „De onderhan delingen daarover zijn ook vrij wel afgerond. Het wachten is nog op de vergunning van het waterschap. Dat betekent dat we waarschijnlijk in het voorjaar met de werkzaamheden kunnen beginnen." De gemeente combineert dat werk met het opknappen van de bestrating en de plantsoenen in het Duinpark. Bij de aanleg van de wijk in het begin van de jaren zeventig is gekozen voor snel groeiende en goedkope beplan ting om dit gedeelte van Noord wijk zo snel mogelijk heel groen te maken. Dat is gelukt. Het na deel is echter dat veel heesters oud en kaal zijn, over voet- en fietspaden hangen en veel scha duw veroorzaken. Bovendien is de verharding van de paden door de boomwortels omhoog gedrukt en zorgt de dichte be planting voor een gevoel van onveiligheid, onder meer door de aanwezigheid van hangjon geren. Daarom is gekozen voor een heel andere indeling. Het groot ste gedeelte van de heesters ver dwijnt, langs de voetpaden ko men lage bodembedekkers en waar mogelijk worden grasvel den aangelegd of uitgebreid. Daarnaast wordt de gladde be strating, die vooral voor fietsers problemen oplevert, vervangen. De totale kosten van de operatie bedragen naar verwachting 945.000 euro. ICHT op KATWIJK Elke dinsdag van 5.30 tot 17.00 uur n journalist van het Leidsch Dagblad is aanspreekbaar voor vragen, tips informatie en leuke verhalen. Journaliste Saskia Buitelaar geeft het Leidsch Dagblad een gezicht in de Katwijkse bibliotheek lil |eh, 1 de leestafel van hoofdbibliotheek aan de Schelpendam in Katwijk. I? Katwijk krijgt een primeur. Saskia Buitelaar, journalist van het Leidsch Dagblad, zit drie maan den lang elke dinsdag in de bi bliotheek aan de Schelpendam. Katwijkers die een leuke tip heb ben of een goed verhaal, maar ook Katwijkers die benieuwd zijn naar de berichtgeving over hun woonplaats in de krant, kunnen haar aanspreken. 'Licht op Kat wijk', noemt Buitelaar het project. Het moet een vertrouwd gezicht worden: Saskia Buitelaar, de k - Mensen die vanaf 16 j ha een uur 's nachts op rondhangen in het een- Tan Katwijk, riskeren een Jng. De politie gaat stren- treden tegen de 'rand s', die in Katwijk verant- elijk worden gehouden ïitgaansoverlast. Dat ge- n het kader van het hore- I Q/enant, dat deze maand in 12£g treedt. legen moeten volgens het. ïant om een uur de deu- ri diten. Iedereen die binnen dan binnen blijven. Bui- adlopen in het centrum is t den boze. 'Rondhangers' a naar huis gestuurd. Als It vertrekken krijgen ze een bekeuring, tgangspunt is eenvoudig: ïn die na een uur 's wil uitgaan in Katwijk, M rich in een café te bevin- 'aarmee wordt de overlast aat beperkt, hopen ge- e, politie en horeca. Dus ten buiten napraten is er cafébezoekers niet meer lei ihe mag mensen wegstu- zelfs bekeuren op basis Algemene Plaatselijke lening (APV). Daarin is feusule opgenomen over imenscholingsverbod. Als (itie op basis van haar er en inschatting verwacht ensen die zich op straat journalist van het Leidsch Dag blad die Katwijk onder haar hoede heeft, aan de leestafel in de bibliotheek. Tussen half vier en vijf uur kun nen mensen bij haar aanschui ven die iets kwijt willen over Katwijk of over de krant. Het is een nieuwe, interactieve manier van werken, zegt Buitelaar. „Ik hoop natuurlijk op een paar goede tips, nieuwtjes en mooie verhalen. Maar het gaat er voor al om de echte Katwijkers beter te leren kennen." Buitelaar werkt al zes jaar voor het Leidsch Dagblad, maar heeft pas sinds een jaar Katwijk in haar portefeuille. „Het is een belangrijke gemeente voor onze krant", vindt zij. .Aangezien ik zelf niet in Katwijk woon, zoch ten we toch naar een manier om aanspreekbaar te zijn voor de Katwijkers. Het Leidsch Dagblad is hier een vertrouwd gezicht, en ik wil er mijn best voor doen om dat zo te houden." Buitelaar kwam op het idee om een 'bureau Katwijk' te openen tijdens een gesprek met mensen van de bibliotheek. „Het ging heel ergens anders over, maar het draaide erop uit dat het goed zou zijn om een soort vas te basis in Katwijk te hebben. En de bibliotheek werkt daar j aan mee." Dat bevestigt Ineke Blom van de Katwijkse bieb. „We hebben als bibliotheek een informatieve en een communicatieve functie", zegt Blom. „Als we kunnen hel pen bij de communicatie tussen krant en Katwijker, dan vervul len we die functie prima." Zij hoopt dat het ook kan helpen om meer mensen naar de bi bliotheek te trekken. Want net als overal in Nederland, loopt het aantal leden van de bieb ook in Katwijk de laatste tijd wat te rug. Buitelaar is enthousiast over het nieuwe experiment, dat voorlo pig drie maanden gaat lopen. „Ik heb er zin in. Ik ben ook heel benieuwd naar de reacties van de Katwijkers die op me af stap pen als ik daar zit." En dan hoopt ze niet op klach ten over de bezorging, geeft ze toe. „Nou ja, die geef ik natuur lijk wel door aan de bezorgafde- ling. Maar ik zit er toch in eerste instantie voor de inhoud van de krant. Als journalist. Om ideeën te horen, maar ook om mensen uit te leggen hoe de krant te werk gaat bij de berichtgeving over Katwijk." „We hebben de naam 'Licht op Katwijk' ervoor bedacht", zegt zij, „om deze belangrijke ge meente toch een beetje in de schijnwerper te zetten, en ook om de inwoners zelf hun licht op Katwijk te laten schijnen." Als Buitelaar zelf is verhinderd op dinsdagmiddag, dan gaat het 'spreekuur' van het Leidsch Dagblad toch gewoon door. Een van haar collega's neemt dan plaats aan de leestafel. „Het is voor het eerst dat wij een derge lijk experiment doen", legt Bui telaar uit. „Dan moet je het ook goed doen. Iedereen bij de krant volgt met grote interesse hoe het uitpakt." Saskia Buitelaar. Foto: Henk Bouwman WK; '\nen moet het centrum leeg zijn bevinden overlast of onrust zul len veroorzaken, dan mag zij die personen sommeren om weg te gaan. Dat is op zich niet nieuw, bena drukt een gemeentewoordvoer ster. „Er gaat alleen strenger op gelet worden." En het politieop treden is ook niet bestemd voor mensen die nog even hun hondje uitlaten, of mensen die een luchtje scheppen voor het slapen gaan. „Het gaat bij het naar huis stu ren om personen die zinloos op straat rondhangen. Dat is name lijk een hoofdoorzaak van uit- gaansoverlast in het centrum", zegt de woordvoerster van Kat wijk. Het idee achter de ruimere slui tingstijden is dat bezoekers ge- spreider en sneller naar huis gaan en niet, zoals nu, met hon derden tegelijk rond sluitingstijd op straat komen. Als ze het café verlaten, moeten ze meteen - en rustig - naar huis. Horecaondernemers en verte genwoordigers van politie, openbaar ministerie en de ge meente tekenen het convenant op 16 januari. Daarin spreken zij af wat zij er aan gaan doen om de leefbaarheid en veiligheid van het centrum van Katwijk te verbeteren. Zo willen zij het uit gaan in het centrum van Katwijk 'voor iedereen leuker maken', luidt de slogan. (advertentie) Ben heeft iets nieuws: het Ben beltegoedpakket. Kies je nu voor een beltegoedpakket - er zijn drie verschillende - dan kan je voordeel oplopen tot 35% extra gratis beltegoed. Wil je er meteen een nieuw toestel bij? We hebben supervoordelige toestellen van Alcatel, Siemens, Nokia of SonyEricsson. Ga voor meer informatie en de voorwaarden naar je Ben dealer of www.ben.nl. De beste wensen van Ben' Zolang de voorraad strekt. Siemens A50 v.a. slechts SonyEricsson T200 v.a. slechts Nokia 3410 v.a. slechts Inclusief 10,- gratis beltegoed. Inclusief 10,- gratis beltegoed. Inclusief 10,- gratis beltegoed.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17