LEIDEN REGIO 'Mijn moeder moet hier ergens hangen' Thaise vuurballon boven Leyhof trekt veel beki jks Drie woningen ontruimd na brand door vuurpijl 'Ik heb het maar stiekem gedaan 'Knagende maden zit tussen de oren' J^Srp - Een 26-jarige au- 0,st uit Vlaardingen heeft Tannieuw in een politieel |preTacht nadat hij bij een arion langs de A4 - ter 6 j^an Leiderdorp - een en \rige plaatsgenoot had ^eld. De man was op de ri de twintigjarige afge- 31 Q1had hem enkele klap- e ocht. Ook vernielde hij n'. 'brandblusser de ruiten n 1S uto. Waarom hij zo te n c% is niet duidelijk. Wel ian^rdachte en het slacht- n ortens de politie beken- rm£lkaar. R 3 Oliebollen tussen de beesten Maden thuis water geven ke klok uit gestolen st - In een huis aan de achweg in Oegstgeest acht van oud en nieuw en. De dader, die een ntje openbrak om bin- tmen, ging er vandoor »r meer een antieke tezoekers »n klappen erveen - Twee bezoe- een café aan de Dorps- Aarlanderveen zijn gis- id vroeg mishandeld :e zoge andere kroeggan- en atwee - een 19-jarige I tegétijnsaterwoude en zijn rechirige vriend uit Nieuw en!', epen lichte verwondin- caanüj zijn naar het Rijn- e huienhuis in Leiderdorp ;e in voor behandeling, uder botst jachtwagen vaal Een 29-jarige automo- n bijt Waddinxsveen is gis- imiri op de Westkanaalweg daarir achterop een vracht- begimbinatie gereden. Ver- e wojk zag de vrouw te laat ie orachtwagen afremde en, htraat in te rijden. De :en, ermoedde dat de Wad- ling inse te veel had ge- ng ei Bij een blaastest op che iebureau bleek dat in- het geval. lat d n in De rSsieveling 'n",'idt in cel donderdag 2 januari 2003 rbod geerd Herinneringen komen tot leven op foto-expositie in Zoeterwoude door Nancy Ubert zoeterwoude - Coby de Eisen is op zoek naar haar moeder. „Ze moet hier ergens hangen." Marie de Elsen-Zon- derop was 36 jaar toen zij aan het eind van de Tweede Wereldoorlog om het leven kwam. „Ik was toen negen en tot op de dag van vandaag mis ik haar nog." De moeder van de Stompwijkse is te zien op de bijzondere foto-expo sitie in Huize Emmaus te Zoeterwou de. „De tentobnstelling is prachtig", zegt burgemeester Koopmanschap in haar openingsspeech.Allemaal echte Zoe- terwoudse koppen." Jan van Bemme- len glimt blij. De foto's zijn stuk voor stuk het werk van fotograaf Jan van Bemmelen senior (1905-1989) die vanaf eind 1927 zo'n beetje heel Zoe terwoude op de gevoelige plaat heeft vastgelegd. Junior beheert het fotoar chief van zijn vader. In een verroest en ingedeukt koekblik zaten 2.000 bruik bare negatieven, die gedigitaliseerd en vervolgens geprint zijn. Aan het begin van de oorlog heeft 'Ouwe Jan' inwo ners van Zoeterwoude en Stompwijk geportretteerd voor het verplichte per soonsbewijs. Die foto's worden nu tentoongesteld. In grote lijsten zijn rijen portretfoto's te zien. Coby de Eisen 'scant' alle fo to's. „Ik heb gehoord dat mijn moeder er ergens bijzit." Moeder Marie de Ei sen kwam op 26 februari 1945 bij een beschieting om het leven. „Er was een Duits vliegtuig neergestort in Zoeter woude. Dat lag er al een paar dagen, maar op die bewuste dag namen de geallieerden de vliegmachine onder vuur. Vlak voor die aanval schijnt er gewaarschuwd te zijn, maar mijn moeder heeft dat niet doorgehad. Ze stond te praten met Tinus Jansen die ook het leven liet. Verder zijn drie kin deren van de Stompwijkse familie Van Bemmelen om het leven gekomen. Een tragedie voor het dorp, waarover niet alleen Coby de Eisen op deze eer ste expositiedag praat. Want de ten toonstelling roept tal van herinnerin gen op en ook het portret van Tinus Jansen hangt ertussen. Bij het zien van die foto begint een groepje over het neergestorte vliegtuig te praten. „Mijn vader is hertrouwd", vervolgt de Stompwijkse haar verhaal, „maar mijn stiefmoeder kon voor mijn gevoel mijn echte moeder niet vervangen. Dat heeft mijn verdere jeugd ge kleurd." Coby de Eisen vervolgt haar zoektocht. „Kijk", wijst ze op een plaatje. „Dat is oudtante Jopie de Ei sen, die was getrouwd met Dirk Mo lenkamp. En daar hangt opoe Zonder- op, de moeder van mijn moeder. Die heeft de oorlog wel overleefd." Als een persoon op de foto wordt her kend, is het de bedoeling dat de naam wordt opgeschreven. Want 'jonge' Jan van Bemmelen heeft geen flauw idee wie zijn vader allemaal heeft gepor tretteerd. „Daar hebben we kolenboer Leen", zegt Coby de Eisen. Zijn ach ternaam weet ik niet meer." Na zo'n 600 foto's intensief bestu deerd te hebben, is van haar gezicht af te lezen dat zij haar moeder heeft ge vonden. „Daar is ze dan." Op de foto staat een brildragende vrouw, gekleed in een bloemetjesjurk, die een warme en tegelijkertijd krachtige uitstraling heeft. „Zo was ze precies", juicht Co by de Eisen bijna als ze die typering hoort. Lange tijd blijft ze bij de foto stilstaan. Jan van Bemmelen junior belooft haar een afdruk. „Dan ga ik nu maar eens op zoek naar mijn vader." De expositie 'Dorpsgezichten van 1941' werd op oudejaarsdag geopend en is de komende tijd dagelijks te bezichti gen in Huize Emmaus aan de Benne- broekweg 1 te Zoeterwoude. leiderdorp - De meest flitsende vuurpijlen waren ineens niet meer bijzonder op oudejaars avond in de Leiderdorpse wijk Leyhof. Walter van Steenbergen, bewoner van de Dijkwacht, stal de show met een uit Thailand meegebrachte vuurbalion die opstijgt als een luchtballon. „De buren stopten met het afsteken van vuurwerk, want zoiets gaafs hadden ze nog nooit gezien." Het Thaise kunstwerk bestaat uit een witte rijstpapieren zak van een meter breed en ander halve meter hoog, legt Van Steenbergen uit. „Onderin zit een hoepel van bamboe. Daar onder hangt een kruis van ijzer- draad met een toiletrol die je in olie drenkt. Die steekje aan." Volgens Van Steenbergen en zijn omstanders was het een prachtig gezicht. „Hij ging statig de lucht in. We konden hem nog zeker vijf minuten zien. Toen verdween hij, op een hoogte van 900 tot duizend me ter, in de wolken." Van Steenbergen raakte gefasci neerd door de vuurbalion toen hij vorig jaar op vakantie in Thailand was. „Daar zie je er soms wel veertig tegelijk opstij gen. Die boeddhisten geloven overal in. Als je hem laat opstij gen, mag je een wens doen." Dat deed hij daarom op oude jaarsavond ook, met succes. „Ik wenste dat ik vannacht bij mijn ex-vriendin zou slapen en dat kwam uit. Toen ik om acht uur 's ochtends de kroeg uitliep, bel de ze me op. Ik heb nog nooit zo'n mooie nieuwjaarsdag ge had." De bijgelovigheid van de boed dhisten bekijkt hij nu met iets andere ogen. „Ik geloof er ook een beetje in." lan den rijn - Een 29- itomobilist uit Alphen Rijn wilde gisteroch- eg van geen rijverbod )e politie hield de man ks drie uur met zijn au- p de Herenweg in zijn lats nadat hem vlak r te verstaan was gege- hij niet meer auto ij den vanwege overma- lolgebruik. Daarna reed jin vliegende vaart weg. raakte een aantal ver- rden voordat de agen- ïan tot stilstand brach- le Herenweg. ...Jaagt over iezingsborden 1 "iHet ontbreken van ver- J. Iborden in de gemeen- Aar, Boskoop en Nieuw- •lemmert de vrije ver- ïrs ig van verkiezingsmate- ^a(jjt vindt de SP in Alphen ;oej Rijn, die het verzuim aa^erde. „Die gemeenten lct Jat te hebben gedaan in idaïmet het verwachte na^me rond oud en nieuw. ^Jt is onzin. Dan kun je p weghalen", zegt Ro- ae jij namens de SP. Hij deijeen wettelijke norm. >cj ^t zes weken voor. An- bg.maand voor de verkie- et Jioeten die borden er in. Ook inwoners van de QSCide gemeenten hebben vroegtijdige informatie verschillende politieke ltrV 1^ Iret) begrepen dat de ruften hun verzuim vanaf enri gaan goedmaken." mishandeld H<phense flat osk aan den rijn - Een 26- lphenaar en zijn 19-jari- id uit Boskoop zijn gis- Épnd vroeg aangehouden in een flatgebouw aan straat een 22-jarige Lei- ewusteloos hadden ge let handgemeen volgde uzie over een gebroken twee mannen haalden erij van de flat flink uit n slachtoffer die als ge- de klappen even bui ten raakte. De twee ver- moesten mee naar het |ureau. «wandeling het centrum an den rijn - De His- t Vereniging van Alphen 1 Rijn houdt zaterdag Üswandeling door het i. Start: 10.00 uur bij het ntoor aan de Wilhelmi- Duur: anderhalf uur. en bedragen 2 euro per ~h. Informatie: 0172- voorschoten - Vrijwilligers die voor verse oliebollen en warme choco lademelk zorgen, een beheerder die trots rondloopt en kinderen die zich, een week nadat Babe op televisie te zien was verbazen over de omvang van het varken. „Die zijn toch altijd heel klein?" „Nee, dat is alleen in de film zo." Terwijl het normaalgesproken in de wintermaanden rustig is in de kin derboerderij in het Voorschotense Burgemeester Van der Hoevenpark, was het op oudejaarsdag ineens weer 's zomers druk. Een vriendelijk winterzonnetje en vooral de gratis oliebollen en chocolademelk lokten tientallen bezoekers naar de kinderboerderij. De oliebollen tussen de beesten vormen inmiddels een jaarlijkse tradi tie. Maar wel een traditie waar in elk geval op deze plek snel een eind aan komt. De gemeente heeft bouwplannen voor de plek aan het spoor, op een steenworp afstand van het NS-station. Als alles volgens planning verloopt, dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat de olie bollen de komende jaarwisseling gebakken worden in de nieuwe kin derboerderij die aan het Nicolaespad moet verrijzen. Foto: Henk Bouwman Eerste Warmondse nieuwjaarsduik alleen voor vrouwen door Nancy Ubert warmond - Haar man doet zijn dagelijkse middagdutje en Bep Heemskerk is het huis uitgeslo- pen. Zij is één van de bijna der tig deelnemers aan de nieuw jaarsduik van Warmond. Aan de 'nieuwjaarsdip' doen uitsluitend vrouwen mee, een jongetje van acht niet meegerekend. „Wij hebben de primeur, volgend jaar mogen de mannen zich ook inschrijven", juicht organisator Edith van Hilkemeijer, die geen zin had de gemeente van het plan op de hoogte te stellen. „Zijn we nu illegaal bezig of niet?" Nieuwjaarsdag, 1330 uur. Een groep Warmondse vrouwen ver zamelt zich in de witte partytent die op de parkeerplaats nabij re creatie-eiland Koudenhoom is opgebouwd. Vannacht ging de jeugd hier uit zijn dak, nu gaan de vrouwen uit de kleren. Zwempakken aan, ijsmuts of plastic badmutsje op en rennen maar. Op naar het strandje van Koudenhoom. Toch een tippel van een minuut of vier. De re gen komt met liters naar bene den. Ach, nat worden we straks toch." Toegejuicht door familie leden, vrienden en fans stelt de groep zich in een brede rij op voor het snackhuisje, dat niet al leen vandaag maar ook de rest van de winter gesloten is. Nog twintig meter te gaan tot het wa ter van de Kagerplas. Onder oorverdovende aanmoe diging van het zeker zestig men sen tellende publiek storten de lady's zich in het koude water. De jongste, Marit van Luttervelt, is elf jaar. De oudste, Bep Heemskerk, telt 65 lentes. Voor dat iemand er erg in heeft, zijn de vrouwen alweer in een bad jas gehesen. De achtjarige Je roen van Overbeek, die als enige vertegenwoordiger van het mannelijke geslacht de War mondse nieuwjaarsduik maakt, kan er geen genoeg van krijgen. Telkens als hij op het strandje staat, roept zijn vader dat het genoeg is, maar dan springt de waaghals toch weer de Kager plas in. „Ik ben trots op jullie", roept Van Hilkemeijer even later in de feesttent. Nadat de miniflesjes Jagermeisster zijn uitgedeeld, barsten de verhalen los. Bep Heemskerk: „Eigenlijk mocht ik niet van mijn man. Hij is nogal zuinig op me. Ook op zichzelf; hij is namelijk bang dat als mij wat overkomt, hij voor zichzelf moet gaan zorgen. Hij doet al tijd een middagdutje. Ik ben het huis voorzichtig uitgeslopen, ik heb het dus stiekem gedaan." „Ik heb het echt niet koud", zegt Marit van Luttervelt, verbaasd over haar lichamelijke reacties. Lorine Nuis heeft nog nooit zul ke warme voeten gehad, en ook Anne Zwetsloot, die met haar 61-jarige leeftijd nog steeds geen enkele sportieve uitdaging uit de weg gaat, zegt dat ze gloeit van de hitte. De vrouwen die het wel koud hebben, hoeven niet lang te klappertanden. De sauna in het dorp wordt speciaal voor de nieuwjaarsduikers opgewarmd. voorschoten - Een nasmeulen- de vuurpijl in de dakgoot heeft op nieuwjaarsochtend een brand veroorzaakt in Voorscho ten. De kap van een apparte- mentenblok aan de Voorscho tense Van Kinsbergenlaan vatte gisterochtend rond acht uur vlam. Uit voorzorg zijn drie woningen op de derde verdieping ont ruimd. De bewoners werden tij delijk opgevangen in het nabij gelegen politiebureau. Niemand raakte gewond. De brandweer rukte na de mel ding direct met groot materieel uit. Met twee ladderwagens en twee tankautospuiten bestreed het korps het vuur vuur. Hier door bleef de brand bescheiden van omvang. Ongeveer een uur na de eerste melding gaf de brandweer het sein 'brand meester'. Van het puntdak op de flats verbrandde een klein deel. De ondergelegen woning liep al leen waterschade op. Volgens een woordvoerder van de brandweer ontstond het vuur doordat een vuurpijl precies in de hoek van de dakgoot, onder het overhangende dak terecht kwam. De vuurpijl kwam daar in aanraking met dakisolatie die ging smeulen en uiteindelijk na enige uren vlam vatte. De bewoners van de twee ap partementen naast de getroffen woning konden gisteren alweer snel terug naar huis. De ver wachting is dat de laatste bewo ners één dezer dagen hun voor beeld kunnen volgen. Patiënten in Rijnland Ziekenhuis wennen aan opnieuw ontdekte wondbehandeling Een buisje met volgroeide maden. Foto: Rijnland Ziekenhuis door Roelf Reinders vervolg van voorpagina leiderdorp - Gladiator gezien? In de kaskraker, die speelt in de Ro meinse tijd, ligt opstandeling Russel Crowe zwaargewond op een kar. Krioelende maden gul pen uit de gapende wond. Lo gisch dus dat Crowe die enge beesten uit zijn wond wil pulken. Maar een Nubiër belet dat. Laten zitten, zegt hij. Maden in de wond, da's juist goed. De goede werking van maden in wonden is al eeuwen bekend. De chirurg van Napoleon schraapte maden uit de wonden van lijken om nog levende ge wonden te behandelen. In de Amerikaanse Burgeroorlog had den zuidelijke gewonden op het slagveld een betere kans te over leven dan noordelijke soldaten, simpelweg omdat ze natuurlijke hulp van de maden kregen. De overlevingskans van de noorde lijken was minder, omdat zij verband hadden om de wonden te verbinden en daarmee ma den de kans ontnamen om hun heilzame werk te doen. Begin vorige eeuw raakte in de westerse wereld het gebruik van maden in wonden in onbruik. Modernere manieren om vieze wonden te behandelen vervin gen de maden. Maar in de jaren tachtig raakte de madenbehan- deling weer in zwang. „Een wond kan pas mooi genezen als de wond schoon is", zegt chi rurg Jacques Oskam van het Rijnland Ziekenhuis, het Leider- dorpse ziekenhuis dat sinds kort ook maden gebruikt. „En ma den doen dat." Ouderwetse wondbehandeling bestaat uit het wegsnijden van dood wondweefsel, zalfjes aan brengen en verband aanleggen. Maar wegsnijden van weefsel om tot een mooie wond te ko men die goed geneest, is link. Oskam: „Je kunt als chirurg niet goed zien waar het dode weefsel ophoudt en gezond weefsel be gint. Een wond is op de bodem vaak bobbelig zodat je huid wegsnijdt die juist belangrijk is voor de genezing." Maden eten alleen dood weef sel, zodat de gezonde huid ge spaard blijft. „We gaan ervan uit dat de maden met spijsverte ringsenzymen het dode wond weefsel verteren", zegt Oskam. „Maar zeker weten doen we dat niet. Het kan ook zijn dat het niet om enzymen maar om groeifactoren gaat. Dat zijn stukjes eiwit die hormonen aan maken. Producenten willen nu. natuurlijk weten welke stoffen in de maden het wondweefsel verteren, zodat ze er patent op kunnen aanvragen." Het Rijnland Ziekenhuis ge bruikt pas sinds september ma den voor de behandeling van wonden. Het gaat dan om de verzorging van wonden die bij chronisch zieken als suikerziek te, hartfalen, reuma en trombo se kunnen ontstaan. „Voor zo ver het zonder gevaar kan, snijd ik eerst zoveel mogelijk zwart wondweefsel weg", legt Oskam uit. „Daarna komt er een zakje met maden in de wond. Ze eten niet letterlijk het weefsel op. Ze scheiden sappen af die door het zakje heen werken. Op iedere vierkante centimeter wond zit ten tien maden. Ze moeten ie dere drie dagen worden verwis seld. Als je dat niet doet, krijg je vliegen in de wond. En dat wil je liever niet. In die drie dagen zijn de maden van enkele millime ters tot een centimeter gegroeid. De volgevreten, gebruikte ma den worden vernietigd of door TNO onderzocht." Vinden patiënten maden in hun wonden eng? Valt wel mee, zegt Oskam. „Patiënten zijn vooral nieuwsgierig. En na de eerste vervanging zijn ze al niet bang meer. Wel hoor ik vaak dat ze de maden voelen knagen. Maar maden hebben geen bekjes, ze knagen niet. Het knagen zit tus sen de oren. Wat patiëntenvoe- len, is het gekriebel van de ma den als die vlak voor het verver sen op hun grootst zijn." Het gebruik van maden in won den heeft een prettig nevenef fect voor het ziekenhuis: de ma den vernietigen de MRSA-bacte- rie. Deze bacterie zorgt regelma tig voor ellende in ziekenhuizen, zoals onlangs nog op de cou veuse- en kinderafdeling van het Rijnland Ziekenhuis. MRSA kan bij patiënten met een vermin derde weerstand flinke infecties veroorzaken. „Dat de maden de MRSA-bacte- rie vernietigt, is prettig. Maar de madenbehandeling is geen op lossing voor het MRSA-pro- bleem in ziekenhuizen, omdat de bacterie niet alleen in won den huist. De bacterie kan ook in de neus of in de anus voorko men. Maar om déar nu maden in te stoppen." Het Rijnland Ziekenhuis heeft sinds kort een speciale madenpoli. Twee keer in de week (dinsdag en vrijdag) ko men patiënten die maden in hun wonden hebben naai het ziekenhuis om de qpden te verwisselen. Daarna gaan ze weer naar huis. De patiën ten weten hoe ze thuis de maden water kunnen geven. De madenpoli van het Rijn land is uniek in Nederland. Zelfs in Engeland, waar het Leiderdorpse ziekenhuis de kunst van de madebehande ling heeft afgekeken, bestaat dat niet Voorlopig wordt alleen in de Leiderdorpse vestiging van het ziekenhuis spreekuur ge houden. De bedoeling is ook in Alphen aan den Rijn een madenpoli te beginnen. Brand onder de kap van een flat aan de Van Kinsbergenlaan in Voor schoten. Drie woningen werden ontruimd. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15