LEIDE Treurnis over vernielingen U pakt in en wij pakken uit! 'Er is dit jaar niet eens ME aanwezig in de wijk' REGIO R1 u Jlitie en (jkbeheer [eurgesteld Politie wil schade verhalen Een 'rustige' jaarwisseling odelijk geval op iropaweg Reparatie taxivloer moet wachten op warmer weer Burt Groenewegen overleden Acties in Leidse regio tegen overgewicht schoolkinderen ®ERSHWIN concert Duinrell sa Kinderfonds LUMC vernoemd naar prins Willem-Alexander Lever kerstbomen in en win een mooie prijs Leiden j f donderdag 2 januari 2003 'Knagende i zitten i de oren' iBollenhandel I de knel door ge regels - Politie en wijkbeheer ileurgesteld' over het ver- i de nieuwjaarsnacht in nshof en de Morswijk. fekend in dat deel van Lei- in december met woning- 'erenigingen en de Leidse isorganisatie (LWO) een lant gesloten om proble- te voorkomen. Daarin een aantal afspraken waar ierders zich aan moesten ;n. Om brandstichtingen te gaan werden twee zo- :n 'beheersplekken' aan- n voor een vreugdevuur, iks de afspraken is oud leuw niet beter verlopen »rig jaar", zegt woordvoer- Beurse van de gemeente. >p 1 januari de zon weer t, ben je toch teleurge- zegt ook politiewoord- x J. Nelemans. zouden zonder de ge le afspraken de onlusten iden-West nog erger zijn ;t, denken beide zegslie- elemans is geschrokken 'grote schaal' van de ver- ;en, maar denkt dat de alles heeft gedaan om de te voorkomen. „Je kunt de de problemen niet kwa men. Ik betwijfel of je pre- f wel zoveel kunt doen longeren die echt kwaad l. Nu het kwaad is geschied l^^we de daders achterhalen 4^ schade zoveel mogelijk op ^Lerhalen. Uiteindelijk moet meente de regie hebben iet veiligheidsbeleid." Marnixstraat viert oud en nieuw 'kalm' door Laurens Foudraine leiden - Met gillende sirenes ko men twee brandweerauto's en een aantal politiewagens de wijk Noorderkwartier inrijden, er moet een kleine brand op de kruising van de Marnixstraat en de Van De* Duynstraat geblust worden. Het is dan twaalf uur 's middags op oudejaarsdag. Een groep van ongeveer veertig jon geren kijkt onder luid gejoel toe hoe de brandgasten het vuur blussen. Het zal het begin zijn van opnieuw een roerige dag én nacht in de Marnixstraat tijdens de jaarwisseling. Een uur later is een grote ijzeren container geplaatst op een heu vel van zand waar wel vuur in gestookt mag worden. Voor di verse huizen liggen stapels hout en kranten opgestapeld, soms wel een halve meter hoog, om als brandstof te dienen voor het vreugdevuur. Twee jongens bre ken bijna hun rug als ze een houten biels van twee meter willen optillen. Met vereende krachten lukt het ze om de balk toch in de container te krijgen. Niet veel later sneuvelt de eerste ruit van een bushokje in de straat. Een jongen van een jaar of vijftien vertelt trots hoe hij met een lawinepijl het raam heeft opgeblazen. Overal in de wijk lopen groepjes jongeren rond die vuurwerk afsteken. Met enige regelmaat zijn zware ont ploffingen te horen. Wie niet be ter weet zou denken dat de oor log is uitgebroken. Op de vraag wat ze van deze jaarwisseling verwachten, antwoorden een paar meisjes met herkenbaar Leids accent „Het is maar rustig, er is niet eens ME." Om een uur of vier nemen steeds meer mensen de nodige voorzorgsmaatregelen. Plastic vuilcontainers worden achter slot en grendel gezet en een en keling verzegelt zijn brievenbus om ongewenst vuurwerk buiten te houden. De hemel wordt al donker. Nog steeds lopen men sen af en aan met zaken die het vuur brandende kunnen hou den. Ook volwassen mannen zijn druk in de weer en doen net zo hard mee. Onder het motto 'het milieu maakt niet uit, als het maar brandt' gooit een jon geman een jerrycan benzine in de container, een ander wil niet achterblijven en werpt een paar blikken verf in het vuur. Niet veel later klinkt een ontploffing en stijgt een vlammenzuil op uit de brandhaard. Als om twaalf het nieuwe jaar ingaat lijkt de hel los te barsten. Honderdduizendklappers wor den aangestoken, lawinepijlen de ruimte in gezonden en de lont gezet in mortierbommen. Behalve illegaal vuurwerk is er ook veel mooi siervuurwerk te zien. Diverse sierpotten spuiten hun prachtig gekleurde fontei nen, vuurpijlen kleuren de git zwarte nacht. Van een leeg staand huis aan de Van Limburg Stirumstraat zijn alle ruiten in gegooid, is de achterpoort er in zijn geheel uitgesloopt en is in de schuur een sterke brandlucht te ruiken. 2003 is een feit. door Wim Wegman vervolg van voorpagina leiden - Tijdens de jaarwisseling zijn er vooral in en rond de bin nenstad op grote schaal vernie lingen aangericht. Met name het straatmeubilair, zoals mupi's, bushaltes en telefooncellen moest het ontgelden. In Leiden- Noord gingen bovendien op gro te schaal vuilcontainers in vlam men op. De politie probeert de schade te verhalen op de daders. De meeste van de 33 verdachten die tijdens de jaarwisseling zijn opgepakt, werden gearresteerd voor vernielingen. Aan de Lan- gegracht pakte de politie daar voor zelfs in een keer zestien mensen op. Zij worden verant woordelijk gehouden voor een vernielde telefooncel en een reeks ingegooide ruiten. Gedu rende de nieuwjaarsnacht hield de politie in de binnenstad nog eens zeven jongeren aan op ver denking van uiteenlopende za ken als bedreiging, belediging van agenten, diefstal en vernie ling. Onder hen was een 16-jari- ge jongen die werd opgepakt nadat hij ruiten van het politie bureau had ingegooid. Ook in de Stevenshof en het Morskwartier verrichtte de poli tie een reeks van arrestaties. Vooral in de Stevenshof was het onrustig. In de nacht van maan dag op dinsdag greep de politie in nadat daar verschillende au to's waren vernield. Op het Alexandrine Tinneplein en de Lage Morsweg heeft de politie met de inzet van tien agenten de orde hersteld. Tijdens de jaar wisseling volgde een nieuwe confrontatie, waarbij de politie de ME te hulp riep. Deze hoefde echter geen charges uit te voe ren. In de loop van de nacht hield de politie op verschillende plaatsen in de Stevenshof zeven jongeren aan op verdenking van vernieling, het gooien van ste nen naar agenten, bedreigingen of deelname aan vechtpartijtjes. Rond de jaarwisseling werd op station De Vink een groot aantal Een oud- en nieuwvierder geniet in de Marnixstraat van een groot en op een toegestane plek aangestoken vreugdevuur. Foto: Hielco Kuipers ruiten ingegooid. In Leiden-Noord, in voorgaande jaren vaak een van de onrustig ste delen van de stad, viel het met de problemen dit jaar ken nelijk mee. Hoewel er talloze il legale vreugdevuurtjes in de Kooi en Noorderkwartier wer den gestookt en er talloze bus hokjes werden gesloopt, werden hiervoor geen mensen opge pakt. Wel werd de politie beko geld toen ze de brandweer hielp om een groot vreugdevuur aan de Sumatrastraat te blussen. Siervuurwerk veroorzaakte nieuwjaarsmiddag brand in een woning aan de Akkerhof. Het pakket kwam tot ontbranding omdat het te dicht bij branden de kaarsen lag. Bij het blussen liep de 34-jarige bewoner brandwonden op. Het vuur is door de brandweer gedoofd. regio - In Oegstgeest ontston den voor twaalf uur even pro blemen rond een vreugdevuur in de Balistraat. Jongeren had den er een flinke brandstapel gemaakt. Volgens de brandweer was dat te gevaarlijk omdat er een schakelkast in de buurt stond. De politie en gemeente hebben vervolgens het hout ver plaatst. Even later stichtten de jongeren toch een brandje. Warmond kreeg te maken met een aantal vernielingen. Zo werd de ruit ingegooid van een bushalte aan de Herenweg en is er een brievenbus opgeblazen aan de Mariënhaven. Her en der in de regio deden vooral oude caravans het goed als brandbaar materiaal voor vreugdevuren. In Zoeterwoude- Dorp ging vlak bij jongerenso- ciëteit Utopia een caravan in brand onder toezicht van de po litie en het gemeentebestuur. Die hadden zich er eerst van vergewist dat er geen gevaar was voor de omgeving en gaven ver volgens toestemming om het gevaarte aan te steken. In Nieuwkoop betekende de jaar wisseling het einde van drie ou de caravans die op het Kenne- dyplein in vlammen op gingen. Ook een slooppand aan de Nieuwveenseweg - een voorma lige snackbar - moest het ont gelden. Het gebouw werd volle dig door de brand verwoest In Hazerswoude-Dorp had de politie moeite om dronken jon geren in het gareel te houden, die zich op de kruising ophiel den. Acht agenten kwamen er aan te pas om de weg vrij te ma ken voor doorgaand verkeer.In Alphen aan den Rijn verliep de jaarwisseling vooral vreugdevol. De tientallen vreugdevuren die her en der in de stad werden aangericht, leverden geen echte problemen op. Aan de J.W.C. Bloemstraat ontstond door vuurwerk brand in de dakgoot van twee woningen. Feestgan gers in een naburige woning ontdekten het vuur en wisten te voorkomen dat het zich uit breidde. De brandweer verleen de assistentie. i - Bij een ongeval op de laweg is op oudejaarsdag 1-jarige Leiderdorper ver- ':t. Hij reed even na elf de richting van Leiden hij door nog onduidelijke ik plotseling op de andere ;lft terechtkwam. Hierdoor nd een frontale aanrijding en bestelbus. Een tweede bus, die achter de eerste kon een botsing ook niet voorkomen. De man uit rdorp overleed ter plekke jn verwondingen, dttenden van de eerste be is, een 58-jarige man uit ïkerk aan den Rijn en zijn mote, bleven ongedeerd nden zelf uit de wraks tuk- an hun bus komen die kort bp in brand vloog. Tever- I gingen zij de vlammen te naar zij kregen later hulp pe brandweer. De inzitten- van de achterste bus, een maar (35) en twee kinde- (advertenties) leiden - Voor het vervangen van de glastegels van de taxistand plaats aan het Stationsplein is het wat de gemeente betreft nog even wachten op warmer weer. Het blijkt dat de kit tussen de te gels alleen te verwerken is als de temperatuur boven de vijf gra den blijft; niet alleen overdag, maar ook 's nachts. De glazen tegels vormen het plafond van de fietsenkelder en de vloer van de taxistandplaats. Tijdens de aanleg ervan zijn fou ten gemaakt, waardoor er water tussen de lagen glas is gekomen. De gemeente besloot tot vervan ging van de tegels, omdat het gevaar bestond dat ze zouden barsten zodra het zou vriezen. Dat is niet gebeurd in de afgelo pen vorstperiode, 'maar we heb ben toen wel in spanning geze ten', aldus een woordvoerder. 19 december t/m 4 januari Eindejaarsshow bij Marestad OPENINGSTIJDEN: ma t/m vrij 09.30-18.00 u., za 10.00-17.00 u. Koopavond Leiderdorp: vrijdag, Lisse: donderdag. Beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag gesloten. De ravage na het dodelijke ongeval op de Europaweg. Foto: Hielco Kuipers ren, liepen nekletsel op. Alle inzittenden van de busjes zijn voor controle naar het LUMC gebracht. Tot half één 's middags was de Europaweg tus sen de A4 en het Lammen- schansplein in beide richtingen afgesloten. Het verkeer onder vond daar hinder van en er ont stonden files op zowel de A4 als de Lammenschansweg, Kanaal- weg en Voorschoterweg. (advertentie) G R A N O T E L HUIS TER DUIN Zondag 12 januari 2003 Late afternoon concert Het quintet, onder leiding van de Amerikaanse jazz vocalist Ingram Washington, vertolkt Gershwin. Locatie: De Keizerzaal van Grand Hotel Huis ter Duin Ontvangst: 15.30 uur Aanvang concert: 16.30 uur Einde concert: 17.30 uur Kosten: EUR 42,50 per persoon in de prijs is inbegrepen: Ontvangst met Champagne en canapés Afscheidsdrankje en bittergarnituur na afloop van het concert Parkeren op het terrein van Grand Hotel Huis ter Duin Garderobe U kunt kaarten reserveren via de conciërge van het hotel. De concierge is te bereiken vla telefoonnummer: 071-365 l. leiden/leiderdorp/alphen - Eén op de acht schoolkinderen is te dik of dreigt te dik te worden. Een aantal gezondheids- en zorginstellingen in de Leidse re gio organiseert acties om het overgewicht bij kinderen tegen te gaan. Bij Sportcentrum Kui pers aan het Geerestein in Al- phen aan den Rijn kunnen kin deren de cursus 'Door dik en dun' volgen. De dertien lessen, die uit drie kwartier theorie en drie kwartier sporten bestaan, leren kinderen over gezond en slecht eten, de balans tussen ca lorieën en verbranding en hoe lang je moet fietsen om een pa tatje kwijt te raken. De cursus begint op woensdag 8 januari om 13.00 uur. Informatie over de kosten: 0712-433333. Een diëtiste geeft op maandag 13 januari vanaf 13.30 uur in het GGD-gebouw aan de Bonaire- straat 4 in Leiden voorlichting over gezonde voeding aan ou ders van schoolkinderen. In Lei derdorp is op woensdag 15 ja nuari een informatiebijeen komst over gezonde voeding en bewegen. Terwijl kinderen van 4 tot 12 jaar diverse activiteiten uitproberen, informeert een dië tiste de ouders over overge wicht. De bijeenkomst is van 14 tot 16 uur in het Felter Sport Health Centre aan De Bloemerd. leiden - De bekende Leidse beurtschipper Burt Groenewe gen (87) is afgelopen vrijdag overleden. Zijn gezondheid liet al een tijdje te wensen over. Groenewegen woonde zijn hele leven samen met zijn jongere broer Piet, van wie hij onaf scheidelijk was, aan de Utrecht se Veer. Geboren werd hij op nummer 7, later verhuisden hij en zijn broer naar nummer 3. De laatste jaren kwamen de broers vooral in het nieuws om dat zij geen precario wilden be talen voor het afhangen van au tobanden, die als buffer dienen tussen de kadewand en de sche pen. Twee jaar geleden slaagden zij erin om de gemeente ervan te overtuigen dat het onrecht vaardig is om daarop precario te heffen: de banden dienen im mers om de kadewanden te be schermen. Burt en Piet vervoerden goede ren over het water. In 1932 kwam Burt in de zaak van zijn vader. Aan de vele tientallen ja ren sjouwwerk kwam in 1983 een einde toen de broers hun transportbedrijf van de hand deden. Daarnaast was Burt zeer betrokken bij het wel en wee van de beroepsvaart. Jarenlang was hij voorzitter van de regio nale afdeling van de belangen organisatie 'Schuttevaer'. Op niet mis te verstane toon waar schuwde hij iedere overheid die de beroepsvaart hinderde met te smalle, te brede, te hoge of te la ge bruggen of met andere obsta kels. Auto Marestad B.V. Van der Valk Boumanweg 2,2352 JC Leiderdorp. Tel.: (071) 581 23 60. Meer en Duin 52,2163 HC Lisse. Tel.: (0252) 43 50 70. jE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PE in Katwiik- Noordwfjk! (advertentie) meer dan 100 soorten PANNENKOEKEN - (advertentie) NIEUWJAARSDUIK - TIKIBAD Kom tijdens de kerstvakantie voor een spetterend dagje uit naar het tropische Tikibad op Duinrell Heerlijk warm en gegarandeerd een hele dag plezier voor jong en oud! Stap in de spannende glijbanen met licht- en geluidseffecten, dobber op de rustige Lazy River en geniet van de vele andere waterattracties! Het hele jaar door 7 dagen per week geopend! Duinrell 1 2242 JP Wassenaar Tel. (070) 51 55 258 www.duinrell.nl Steenstraat 45-47, LEIDEN ook vestigingen in LEIDERDORP en KATWIJK ren en tieners in de leeftijd van 0 tot 18 jaar. Het centrum is ge specialiseerd in de behandeling van kanker en ernstige hartaf wijkingen en chronische ziek ten. Sinds de oprichting van het fonds, vijf jaar geleden, zet de organisatie zich onder meer in voor verbetering van opvang en verblijf van kinderen. De op brengst van het jaarlijkse Kin derfondsgala is bestemd voor betere behandelmethodes voor verschillende vormen van kan ker. leiden - Willem-Alexander Kin derfonds, luidt de nieuwe naam van het voormalige Kinderfonds LUMC. De naamsverandering komt voort uit het feit dat het Kinder- en Jeugdcentrum van het ziekenhuis in november 2000 zich omdoopte in het Wil lem-Alexander Kinder- en Jeugdcentrum. De gelijke bena mingen moeten de hechte rela tie van het centrum en het fonds benadrukken. Het Willem-Alexander Kinder fonds richt zich op zieke kinde- Op donderdag 9 januari om 19.00 uur vindt op het Stadhuisplein de kerstboomversnippering plaats. Bomen voor de versnippering kunnen ingeleverd worden bij één van de inleverpunten. Voor elke boom ontvang je een lot. Met de loten maak je tijdens de kerstboomversnippering kans op mooie prijzen! Dus, hoe meer bomen je inlevert, hoe meer kans je op een prijs maakt. Bovendien krijgt iedereen die met lootjes naar de kerstboomversnippering komt een toegangsbewijs voor een fantastisch feest in discotheek In Casa op woensdagmiddag 15 januari. Inleverpunten kerstbomen Vanaf vrijdag 27 december tot en met 8 januari van 8.30 uur tot 16.00 uur - behalve tijdens het weekend en woensdag 1 januari - kim je kerstbomen inleveren op de volgende adressen: Stadsdeel Noord Kinderboerderij de Merenwijk, Parkzicht 100. Van 14.00 uur tot 16.30 uur. Speeltuin Nachtegaallaan; Speeltuin Anna van Saksenstraat f Stadsdeel West Wijkonderkomen boerderij de Slaagh, Lage Morsweg 102. Stadsdeel Zuid Wijkonderkomen Vogelvlucht Boshuizerlaan 5. Van 14.00 uur tot 16.30 uur. Speeltuin Zuiderkwartier, Anjelierstraat Speeltuin Westerkwartier, Ten Katestraat 10a. Stadsdeel Midden Wijkonderkomen (Oude Herengracht 2); Milieu en Beheer (Admiraal Banckertweg 15). Dienst Milieu en Beheer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13