OVERLEDEN IN 2002 „Ik Weet dat ik niet oud zal worden, maar daar veran der ik toch niets aan. Ik pleeg roofbouw op mijn li chaam, maar het alterna tief is thuis zitten en niks doen. In zo'n leven heb ik geen zin.'' Bart de Graaff (35) heeft in zijn leven vele ziekenhuizen van binnen gezien maar bleef altijd optimistisch en bevlogen. Op z'n negende liep hij na een verkeersongeluk een virus op dat zijn nieren aantastte. Jaren met nier dialyses en mislukte nier transplantaties volgden. Toch schitterde hij in 1987 in de koekjesreclame 'Zeg maar nee, dan krijg je er twee!' Een jaar later maakt hij voor Veronica het pro gramma B.O.O.S. (Bart Omroep Organisatie Stich ting), een satirisch kinder programma. Daarna volgt BNN (Barts News Net work). Hij vat het plan op om een nieuwe publieke omroep op te richten en dat lukt: in 1998 gaat BNN de lucht in. Tot het laatste moment was De Graaff nog bezig met het beden ken van nieuwe ideeën. Maar in mei is het lichaam echt op. Als peutertje werd Corrina van Ginkel-Konij- nenburg (37) in 1967 beroemd met haar versie van 'Poessie Mauw'. Ze zong dit kinderliedje op schoot bij cabaretier Dorus, vergat de tekst, maar ging minutenlang gewoon door met haar eigen versie ('Poessie mauw, poeoe- oessie mauauauw'). Het aanwezige publiek lachte net zo lang door. De beelden van het televisieprogramma 'Bij Dorus op schoot' werden jarenlang daarna eindeloos herhaald. Van Ginkel-Konijnenburg overleed in juli na een langdurige ziekte. De Japanse Kamato Hongo (114) nam dit jaar noodgedwongen de 'titel' over: die van 'oudste levende mens ter wereld'. Want de tot dan toe oudste mens Maud Farris-Luse (115 jaar en 56 dagen) over leed in maart. Hoewel haai' geboortecerti ficaat verloren was gegaan, bleek haar leeftijd uit huwelijksdocumenten en volks- tellinggegevens. De Amerikaanse Farris- Luse werd geboren op 21 januari 1887. Zij kreeg zeven kinderen en werkte in een fa briek, een hotel, een bakkerij en een res taurant, voor zij op 70-jarige leeftijd met pensioen ging. Farris-Luse kwam met haar hoge leeftijd nog niet in de buurt van het 'record'. Dat is in handen van de Franse Jeanne Calment, die stierf in 1997 op ruim 122-jarige leeftijd. Mahmoud Rabbani (68), oud-honorair consul van Koeweit en Jordanië in Den Haag (1966-1988). Tijdens de oliecrisis in 1973 maakt het satirische tv-programma Farce Majeure het ironische sin gletje 'Kiele kiele Koeweit' dat ze aan Rabbani aanbieden. Rabbani lacht minzaam en blijft hoffe lijk, maar hij komt echter in diplomatieke problemen. Het liedje wordt in Koeweit opgevat als een 'belediging van het volk'. Rabbani wordt ontboden bij woedende sjeiks. De kwestie loopt met een sisser af. Volgens Rabbani was de olieboycot door de Arabische landen overigens Nederlands ei gen schuld. De voorvechter van de Palestijnse zaak vond dat Nederland te pro-lsraël was. Uitgerekend op de dag in oktober dat zijn laatste film 'Harry Potter en de geheime kamer' voor het eerst werd vertoond aan een in ternationaal groepje journalisten, overleed Richard Harris (72). De acteur die aan lymfeklierkanker leed, werd bij kinderen van nu zeer populair als de tovenaar Dumbledore (Perkamentus) in de beide Harry Potter-films. De flam boyante veteraan had eigenlijk geen zin om een stokoude tove naar met witte baard en punt muts te spelen. Een nichtje chan teerde hem echter door te drei gen nooit meer met hem te pra ten als hij de rol zou weigeren. De veelzijdige Ierse acteur had een imago van rebel met een drank probleem en was berucht om zijn woede-uitvallen. Hij speelde voor zijn commerciële succes als tove naar al glansrollen - met bijbeho rende Oscarnominatie - in 'This sporting life' (1963) en 'The field' (1990). Harris is misschien toch in de derde Harry Potter-film te zien: de makers van de film kijken of niet-gebruikt materiaal van Har- ris' hoofd over dat van zijn stand- in kan worden gemonteerd. December Henri Arnoldus (83), verkocht van zijn kinderserie over Pietje Puk meer dan 3,5 miljoen exemplaren. Ook de boeken over de aapjes Tup en Joep en over Oki en Doki waren een succes, maar die eve naarden nooit het succes van de verha len over de postbode uit Keteldorp. Joe Strammer (50), brak weliswaar door met simpele punksongs van hooguit drie akkoorden, maar toch zal de net voor kerst aan een hartaanval overleden zanger voortleven als een groot vernieu wer. Met The Clash, de punkband die hij in de jaren zeventig met Mick Jones op richtte, verrichte Strammer pioniers werk door allerlei stijlen samen te smel ten, van punk tot folk en van soul tot (dub) reggae. Dat resulteerde in de klas siekers 'London Calling' en 'Sandinista', die het terrein hebben geëffend voor de doorbraak van wat later wereldmuziek ging heten. The Clash stopte in 1985, maar Strammer bleef spelen, de laatste jaren met zijn band The Mescaleros. Lex Braamhorst (74), voormalig radio presentator van de AVRO. Braamhorst begon zijn omroepcarrière in 1951. In de Totaal onverwacht kwam de dood van Boudewijn Büch (53), in november. Niet alleen schrijver (van onder meer 'De kleine blonde dood') en pro grammamaker, maar ook bibliofiel, Goethe-fanaat, eilandenaanbidder en Mickjagger-adept. Het enthousiasme en de eru ditie van de oud-Leide- naar vielen de VARA met een op toen hij in 1984 voor het eerst op tv kwam, in het programma van Sonja Barend. Hoewel zelf een verwoed verza melaar, zag hij niet in waarom anderen zijn werk zouden verzamelen. „Wat een onzin! Je gaat toch niet Büch verzame len? Mezelf heb ik niet eens verzameld. Sommige van mijn eigen boeken heb ik niet eens!" Behalve aan grenzeloze passie leed Büch ook aan de pressies. „Ik vind het le ven droefgeestig, maar ik doe m'n best", zei hij ooit. Na zijn overlijden aan een hartstilstand bleek het een waar probleem zijn enorme collectie boeken en curios^Te herbergen. 37 jaar dat hij werkzaam was voor de omroep bedacht en presenteerde hij di verse programma's zoals de wekelijkse Kurhausconcerten, de quiz Hersengym nastiek en het klassieke verzoekplaten- programma In de kaart gespeeld. John FredriJkstadt (68), hield vanaf 1962 alle cijfers en statistieken bij over het be taalde voetbal in Nederland. Hij leverde jarenlang de media alle mogelijke infor matie over doelpunten, kaarten en toe schouwers. De Bussumer, in het dage lijks leven werkzaam als terreinmeester van sportparken, groeide uit tot de wan delende voetbalencyclopedie van Ne derland. i ian Morriën (90), schrijver-dichter die vooral over k en seksualiteit schreef. Hij werd wel eens de vrien- ite schrijver van Nederland genoemd. Daar had hij »n hekel aan.Als de mens niet ook boosaardig was, j een onmens zijn", zei hij. Morriën ontving voor zijn iundel 'Oogappel' de Herman Gorterprijs, voor zijn ingen kreeg hij de Martinus Nijhoffprijs. Janmaat (67), was in de jaren tachtig en negentig het eke gezicht van extreem-rechts in Nederland. Hij be- ij de Centrumpartij en toen die partij aan ruzies ten ging, richtte hij de Centrum-Democraten op. In wam hij in de Kamer, de verkiezingen van 1998 be lden het einde van zijn carrière, volgens Janmaat de 1 van de media. Janmaat maakte zichzelf vaak bela chelijk met opmerkingen als dat het 'Nederlands elftal niet goed presteerde omdat er zoveel niet-blanke spelers in meededen'. In 1997 werd hij veroordeeld voor uitspraken over de multiculturele samenleving. Zijn vrouw Wil Schuurman heeft inmiddels om een herziening van die uitspraak gevraagd omdat 'politici tegenwoordig ergere dingen zeggen' dan waarvoor haar man werd veroordeeld. Willie Davenport (59), Amerikaanse hordeloper die tijdens de Olympische Spelen in Mexico (1968) goud won op de 110 meter. Hij nam deel aan vier Spelen (1964 tot en met 1976) en was met 13,2 seconden gedeeld wereldrecord houder. Na het hordelopen ging hij zich met een heel an dere tak van sport bezig houden. In 1980 deed hij als eerste zwarte bobsleeër mee aan de Olympische Winterspelen. September Leo Derksen (75), tussen 1974 en 1988 een van de spraakmakendste columnis ten van Nederland. 'De plaag van links' schreef over 'bedonderaars van de ge wone man'. In zijn ogen waren dat door geslagen feministen, zelfingenomen tv- figuren en linkse politici. Critici verweten hem verbittering over zijn gevoel van miskenning als (toneel) schrijver die bo vendien aanschurkte tegen de macht van de ongewone man, zoals zijn vrien den prins Bernhard, Freddy Heineken en Hans Wiegel. Peter Tetteroo (55), leadzanger van de Delftse formatie Tee Set Die werd in de jaren zeventig internationaal bekend met onder meer het nummer 'She likes weeds', dat in de VS werd geboycot van wege associaties met drugs. In maart werd Tetteroo gekozen als gemeente raadslid voor Leefbaar Delft. Hij overleed aan leverkanker. Henk van Montfoort (71), werd in de ja ren zeventig en tachtig bekend als pre sentator van televisieprogramma's als 'Hallo met Henk' en 'Met de muziek mee'. Hij kletste daarin niet alleen de liedjes aan elkaar, maar hij zong zelf ook mee. Later groeide hij in België uit tot een van de bekendste presentatoren. Andreas Burnier (71), werd in 1965 op slag bekend met haar boek 'Een tevre den lach'. Dit debuut van de schrijfster criminologe, geboren als C.I. Dessauer, gold als een literaire sensatie. Naast be wondering oogstte Burnier felle kritiek door haar strijdbare opstelling in debat ten over emancipatie, homoseksualiteit en feminisme. Jan de Hartog (88), werd als schrijver bekender in de Verenigde Staten dan in zijn eigen Nederland. De in Haarlem ge boren auteur schreef tientallen romans en toneelstukken. Hartogs doorbraak kwam vlak voor de Tweede Wereldoor log met 'Hollands Glorie' over het sleep- wezen. Hartog lag in het ziekenhuis we gens een heupoperatie. Hij raakte geïn fecteerd met een ziekenhuisbacterie die uileindelijk een hartstilstand veroorzaak te. Hij werkte op dat moment aan een nieuw boek, 'Bagger', over de geschiede nis van Nederlandse baggeraars. Oktober Bram Leeuwenhoek (77), was tussen 1972 en 1980 diverse ke ren de 'chef de mission' van de Nederlandse olympische ploeg. Het bestuurslid van het Neder lands Olympisch Comité werd zelf in 1948 Nederlands kampi oen verspringen, maar kon dat jaar door een blessure aan de achillespees niet meedoen aan de Spelen in Londen. Leeuwen hoek overleed tijdens een partij tje golf in Hilversum. Jam Master Jay (37), een van de eerste en grootste rappers van de Verenigde Staten. Het lid van hiphopgroep Run-DMC werd in een opnamestudio in New York in zijn hoofd geschoten. Na de begrafenis van Jason Mizell (Jams echte naam) kondigden de achtergebleven bandleden de opheffing van Run-DMC aan. November Joop Martens (87), floot in de jaren vijftig als voetbalscheidsrechter vele Nederlandse topwedstrijden en Euro pese bekerduels. Martens was bonds- ridder van de voetbalbond KNVB. James Coburn (74), de 'tough guy7 in western- en actiefilms, moest lang op zijn Oscar wachten. Pas in 1999 kreeg hij de prestigieuze filmonderscheiding voor een bijrol in 'Affliction'. In zijn veertigjarige carrière werkte hij mee aan meer dan honderd films. De Amerikaan worstelde toen al tien jaar met artritis, als gevolg waarvan een hand verlamd was. Op het moment van zijn overlijden was hij naast Mick Jagger te zien als een terminaal zieke schrijver in 'The man from Elysian fields'. Alexandre de Mérode (68), vocht na zijn carrière als waterskiër, wielrenner en windsurfer tegen doping in de (olympische) sport. Hij werd in 1964 lid van het Internationaal Olympisch Comité en richtte in die functie drie jaar later de Medische Commissie van het IOC op. Het was vechten tegen de bierkaai, maar de Belg gaf niet op. De commissie stond tot aan zijn dood door longkanker onder zijn leiding. Lennaert Nijgh (57), schreef liedtek sten voor onder anderen jeugdvriend Boudewijn de Groot, zijn eerste vrouw Astrid, Rob de Nijs en Jasperina de Jong. Klassiekers werden liederen als Land van Maas en Waal, Malle Babbe en Testament. De geboren Heemste- denaar werd om zijn oeuvre benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Net zo verguld was Nijgh met het boek 'Ik doe wat ik doe' uit 2000, waarin zijn teksten gebun deld werden. Nijgh werd twee weken voor zijn dood opgenomen in het zie kenhuis na problemen met zijn nie ren. Na een maagbloeding verslech terde de situatie snel. „Niemand geeft minder om de democratie dan ik." Aleksandr Lebed (52) was Ruslands bekendste generaal van het leger maar schopte het als politicus minder ver. Tijdens de verkiezingscampagne in 1996 gooi de hij hoge ogen met zijn heldere oplossingen. Hij zou een einde ma ken aan de chaos in Rusland. Hij koos de zijde van Jeltsin die zo de com munist Zjoeganov kon verslaan. Maar met zijn directe stijl jaagde hij ie dereen in het Kremlin tegen zich in het harnas. 'Lebed kan nog ruzie maken in een lege kamer', werd over hem gezegd. Hij moest uit de kring van Jeltsin vertrekken en werd als goedmakertje gouveneur van Krasjonarsk. Lebed kwam in april om het leven bij een helikopteronge luk. Sabotage wordt niet uitgesloten. „De laatste jaren word ik omringd door fraudeurs, honden en rotzakken." dal (65), zat onder meer achter terreuraanslagen iiegvelden van Rome en Wenen in december v9e Palestijnse terrorist sloot zich in 1967 aan bij ÏAbu Nidal brak echter in 1974 met Yasser Ara- it die te slap zou zijn. Even mysterieus als zijn zijn huis in de Iraakse hoofdstad Bagdad - het .aelemaal duidelijk of het gaat om leukemie, zelf- v )f moord - was zijn leven: de titel 'ultieme terro- creeg hij onder meer door met plastische chi- ^ijn uiterlijk onherkenbaar te veranderen. Hampton (94), was een van de laatste show en uit de jazz van de oude garde. Als drummer 'dde hij in 1930 Louis Armstrong bij een platen- det zijn eigen band introduceerde hij later de on in de jazz. Met zijn onuitputtelijke energie !hij uit tot een echt podiumbeest. (77), speelde tijdens zijn lange ière bij voorkeur historische figuren: li, paus Johannes XXIII, Napoleon en ine zette de Amerikaan ovèrtuigend »n Oscar haalde hij echter voor een rol itiechef in de film 'In the heat of the in 1967. Steiger speelde in ruim hon- twintig daarvan werden opgeno- de laatste drie jaar van zijn leven, Stei- .jjuwde én scheidde vier keer, en sterven fen camera leek hem wel wat. De keuze ^en tekst op zijn grafzerk had de zieke iat - hij overleed aan de gevolgen van een ^ptsteking - voor zijn dood al gemaakt: tpu later'. trd de Vries (82), werd bekend door zijn Zijn debuut tijdens de bezetting over radio's was bedoeld om 4 een ontvanger in elkaar te zetten. Tij- Jjjn onderduikperiode, hij was joods, i^f De Vries een vervolg. Daarna schreef 1 pderden Hobbyclub-boeken over onder fotografie, schilderen, timme- reizen. ;ri Potok (73), debuteerde in 1967 met e/nan 'Uitverkoren'. Net als zijn latere ran stond ook dit boek in het teken van de S]i traditie. Behalve romans schreef Potok tukken, kinderboeken, korte ver- non-fictie. Bovendien hielp hij de [Isaac Stem bij het schrijven van diens jografie. Rode draad in Potoks boeken is ^sprong van het kwaad en de betekenis ieJt menselijk lijden: soms is er het zwarte fi de geschiedenis, een plaats waar geen in het Hebreeuws: 'chaim'! - is. Maar to- rartgallig was hij niet want hij zag wel yk lichtpunten, zei Potok, bij wie twee Tfor zijn dood kanker werd geconsta- 0,Mijn kinderen, mijn eerste kleinkind. <J stuk van Mozart." [Porjee (60), overleed een dag voor zijn ^'dag tijdens een partijtje tennis. De begon als linksback 'met prach- bij DHC uit Delft. Van 1971 tot dfas hij werkzaam als coach. Bij PSVbe- de 'gentleman van de voetbalwereld' ;iaus Hiddink grote successen, waaron- winnen van de Europa Cup in 1988. n plly (71), leider-patriarch van de bij jongeren ra- jopulaire muziekgroep The Kelly Family. Dé fa- ^ia het overlijden van de moeder van het gezin ^de uit vader Dan en twaalf zoons en dochters, j.ers-Amerikaanse origine, maar vestigde zich in and. Daar kocht vader Kelly, hoewel wars van consumptie, het kasteel Gymnich voor liefst 6,7 1(i euro. Dan Kelly overleed aan de gevolgen van }ks beroerten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9