OVERLEDEN IN 2002 DINSDAG 31 DECEMBER 200; Thor Heyerdahl (87) werd wereldberoemd met het vlot Kon-Tiki waarmee hij in 1947 ioi dagen over de Stille Oceaan zeilde. De Noorse ontdekkingsreiziger en antropoloog wilde hiermee bewijzen dat Polynesië vanuit Latijns-Amerika was ontdekt in plaats vanuit Zuidoost-Azië. Heyerdahl kwam na zijn tocht die hij in Peru was begonnen inderdaad aan in Polynesië. Toch bleef de officiële wetenschap sceptisch over zijn opvattingen. Voor een documentaire over zijn reis kreeg hij in 1952 een Oscar. De Kon-Tiki kreeg een plaats in een door hem zelf gebouwd museum in Oslo. Heyerdahl overleed in april. Januari Alfred ('Freddy") Heineken (78), maakte bierbrouwerij Heineken (als kleinzoon van de oprichter) tot een van de grootste ter wereld. De flesjes Heineken worden in zo'n 170 landen ter wereld geschonken. Heineken was een nuchtere ondernemer, maar ook een jetsetter die zich graag tussen kunstenaars, filmsterren en het koninklijk huis begaf. In februari verbleven kroonprins Willem-Alexander en Maxima tijdens hun huwelijksreis in zijn chalet in Zwitserland. Heineken en zijn chauffeur werden in 1983 ontvoerd en drie weken opgesloten in een Amsterdamse loods. Sindsdien liet hij zich continu beveiligen. Paul Huf (77), fotograaf met technische perfectie. „Je bent pas iemand als je door Paul Huf gefotografeerd bent", zei hij zelf. Huf probeerde de werkelijkheid altijd net iets mooier af te beelden: „Een echte Huf is van voor naar achteren scherp." Hij werd beroemd om zijn glamourcreaties van bekende sterren maar blonk ook uit in reclame. Zo was hij de man achter de 30 jaar durende Grolsch-campagne Vakman schap is meesterschap. Hij was een van de grondleggers van het Fotografiemuseum Amsterdam, het Rijksmuseum eerde hem in 2000 met de oprichting van het Paul Huf-fonds en de KLM stelde de Paul Huf Award in. Gerrit Brokx (68), oud-staatssecretaris volkshuisvesting (1977-1981 en 1982-1986) voor het CDA. Hij moest een grote teleurstelling verwerken toen zijn eigen partij hem dwong af te treden in verband met affaire over woningbouwsubsidies. Brobc heeft dit nooit kunnen verkroppen. Als een soort goedmakertje werd hij in 1988 (tot 1997) tot burgemeester in Tilburg benoemd. Cyrus Vance (84), Amerikaans minister van buitenlandse zaken onder president Carter (1977-1981). Hij trad af omdat hij het principieel oneens was met de beslissing van Carter om 52 Amerikaanse gijzelaars in Iran met militair geweld te bevrijden. Voordat Vance minister werd, was hij al sinds 1957 actief als adviseur van verschil lende Amerikaanse presidenten. De huidige minister van buitenlandse zaken Colin Powell loofde hem met de woorden: Hij was een principieel mens, wiens stille bij drage vaak het verschil tussen falen en succes betekende." Zo leverde hij een belang rijke bijdrage aan het vredesakkoord tussen Israël en Egypte dat in 1978 werd gete kend. Peggy Lee, geb. Norma Egström (81), stijlvolle Amerikaanse allround zangeres met 'een stem vol opwinding'. Ze brak in 1941.door bij het orkest van Benny Goodman en zong honderden songs waaronder wereldhits als Fever, Is that all there is en Big Spender. Haar privéleven verliep minder voorspoedig. Ze kampte met gewicbts- en gezondheidsproblemen en ze trouwde maar liefst vier keer. Februari Hildegard Knef (76), opmerkelijk Duits actrice en zangeres met donkere door rookte, wat onzuivere stem. Ze had in 1946 haar eerste grote succes met 'Die Mörder sind unter uns'. Knef leed al en kele jaren aan een zware vorm van lon gemfyseem. Vorig jaar raakte zij 100 da gen in coma nadat ze tijdens een vlieg reis in ademnood was geraakt. Sindsdien moest ze continu zuurstof bij zich heb ben. Fred van der Vlugt (71), nestor van Ne derlandse autojoumalistiek. Hij werd in de jaren zestig bekend als presentator van het VPRO-tv-programma Wereld op wielen'. Vooral 'de koude start' werd een begrip: Van der Vlugt testte in een koel cel het startgedrag van auto's. Verder richtte hij in 1955 het blad 'Autovisie' op en bedacht hij in 1963 de verkiezing Au to van het jaar, dat is uitgegroeid tot het belangrijkste evenement in de autowe reld. Prinses Margaret (71), jongere zuster van Britse koningin Elizabeth. Ze leidde het leven van een glamourgirl die ge roemd werd om haar schoonheid, maar kende veel ellende in haar leven. Als ze ventienjarige werd ze verliefd op een ou dere gescheiden militair. Margaret mocht alleen met hem trouwen als ze het koninklijk huis (met alle privileges) vaarwel zei. Ze deed het niet. In 1960 trouwde ze met de fotograaf Anthony Armstrong Jones. Ze kregen twee kinde ren maar scheidden in 1976. Er volgde nog een jongere minnaar, maar de meeste van haar jaren bracht ze alleen door op het Caribische eiland Mustique. Ook haar gezondheid liet haar in de steek. Door het vele roken moest er in 1985 een deel van haar long verwijderd worden. De glazen whisky en gin be zorgden haar een leverziekte. Toen zij bijna twee jaar geleden voor het laatst in het openbaar verscheen was zij een schim van zichzelf, zittend in een rol stoel onder een dekentje. Margaret over leed aan een beroerte. Mary Buysman (86), vormde vijftig jaar samen met wijlen haar man Bill het zin gende middelpunt (met ukelele) van Ki- lima Hawaiians. Ze waren een ware rage tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Hun grootste hit was in 1948 met 'Er hangt een paardenhoofdstel aan de muur', die in de Duitse vertaling nog succesvoller was. Grappig is dat de men sen op Hawaï geen idee hadden wat Kili- ma betekent. Mary: „Ze kwamen er op Hawaï niet uit Dus ik weet het ook nog steeds niet." Poncke Princen (76), was fel omstreden. Maart Velibor Vasovic (62), Joegoslavische ster voetballer die in 1966 van Partizan Belgrado naar Ajax kwam. Hij was uiterst succesvol. Vasco werd acht keer landskampioen, vier keer met Partizan, drie keer met Ajax, een keer met Rode Ster. Ook speelde hij in drie Europacup-finales. De eerste twee werden verloren maar in 1971 met Ajax tegen Pana- thinaikos was het raak. Vasovic had aan het begin van dat seizoen al aangegeven te stop pen met voetbal en hield zich daaraan. Hij bleef zich wel met voetbal bezighouden, on der meer als trainer van Rode Ster Belgrado. Dudley Moore (66), Engelse komiek en jazz pianist die wereldroem verwierf door films als '10' (1979, met Bo Derek) en 'Arthur' (1981, met Liza Minnelli). Moore werd vooral gedreven door een mindenvaardigheids- complex over zijn afkomst, lengte (hij was slechts 1 meter 56) en een mismaakte linker voet. „Ik vermoed dat ik geen komiek was geworden als ik in staat zou zijn geweest om iemand een stomp op zijn neus te geven." Moore stierf aan een longontsteking, een complicatie bij een zeldzame hersenziekte. De Britse kroonprins Charles was een grote fan van hem, vorig jaar juni verhief de prins Moore in de adelstand. Billy Wilder (95), in Polen geboren Ameri kaans filmregisseur die onsterfelijke films maakte als "Some like it Hot' (met Marilyn Monroe), 'The Apartment' (drie Oscars), 'Ir ma la Douce' en Sunset Boulevard'. Hij schreef geschiedenis door Marilyn Monroe in 'The Seven Year Itch' (1955) bovenop een rooster van een metrofijn te zetten zodat haar witte jurk opwaaide. Naast zijn films trakteerde hij de wereld regelmatig op zijn wijsheden, zoals 'Wie niet in wonderen ge looft, is geen realist'. De joodse Wilder kwam in de jaren dertig vanwege de opkomst van Hitier naar de VS. De rest van zijn familie kwam om in de vernietigingskampen. Hij was geliefd én werd bekritiseerd, maar niemand kon om de 1.95 meter lange Joseph Luns (90) met zijn markante stem en zijn gevoel voor humor heen. Luns, die in juli overleed, werd in 1952 met J.W. Beyen 'duo-minister' van buitenlandse zaken. Hij werd later secretaris-generaal van de NAVO. Omstreden was hij om zijn NSB-lidmaatschap van voor de oorlog. Lauw gereageerd werd op zijn 'onthulling' dat generaals in 1965 een staatsgreep wilden plegen. Hij deserteerde in 1948 op z'n 22ste uit het Nederlandse leger in Indonesië. Hij was het er niet mee eens dat het pas be vrijde Nederland de Indonesiërs een le ger op htm dak stuurde. Na zijn desertie vocht hij aan de zijde van de Indonesi sche vrijheidsstrijders tegen zijn landge noten. Na de soevereiniteitsoverdracht nam Princen de Indonesische nationali teit aan. Hij werd parlementslid, maar raakte in conflict met de staat en zat in totaal tien jaar gevangen als politiek dis sident. Iedere keer als Princen een visum aanvroeg voor een bezoek aan Neder land brandde er een storm van protest los van oud-Indiëgangers. Hun grootste verwijt aan de deserteur was dat hij tij dens de strijd gekleed in een Nederlands legeruniform oud-makkers in een hin derlaag zou hebben gelokt Dit is echter nooit bewezen. John Thaw (60), verwierf wereldfaam als de nurkse, maar gevoelige politieman Inspector Morse, de hoofdpersoon in de gelijknamige Engelse tv-serie die in 1987 begon. „Juist omdat hij zo menselijk is houden kijkers van Morse", zei Thaw. Het leven van Morse hield in 2000 al op te bestaan toen schrijver Colin Dexter de politieman liet bezwijken aan een hart aanval. Thaw schitterde eerder als in specteur in de politieserie 'The Sweeney". Voor zijn rol als Morse werd Thaw meerdere malen onderscheiden, onder andere met een Bafta-award (de Britse Oscar). Jip Golsteijn (56), was de grondlegger van de Nederlandse popjournalistiek. Hij werkte ruim dertig jaar bij 'De Telegraaf waar hij sinds 1968 wekelijks zijn Pop score-pagina maakte. Hij heeft alle gro ten der aarde geïnterviewd. Daarnaast heeft hij een aantal boeken geschreven. Golsteijn was nog lang niet van plan te stoppen als popjournalist, zo maakte hij vlak voor zijn dood nog kenbaar. Spike Milligan (83), komiek, auteur, last pak en de laatst overgebleven medewer ker van het legendarische radioprogram ma 'The Goons Show". Met zijn galgen humor was Milligan een typisch Brits in stituut, maar hij was bijna even bekend om zijn strijd tegen manisch-depressivi- teit en woede-uitbarstingen om de men selijke domheid, met name de Britse va riant. Milligan, een lange man met wit haar en een weemoedige blik in zijn blauwe ogen, at geen vlees, rookte niet en was zeer milieubewust. „Ik steun alle zaken die tot doel hebben de gevoelig heid van het menselijk ras voor de weer zinwekkende dingen die zij doen te ver groten", zei hij ooit. „We zijn een knap gruwelijk zootje." Pas in de laatste anderhalf jaar van zijn leven werd hij echt bekend bij het grote publiek. Maarten Mourik (79) wilde via een juridische procedure het huwelijk tussen prins Willem-Alexander en Maxi ma Zorreguieta voorkomen. Maxima's vader Jorge Zorreguieta wilde hij (laten) vervolgen wegens misdaden tegen de mensheid. Zorreguieta was onderminis ter tijdens het regime van de Argentijnse dictator Vïdela. Mourik, die in september stierf, slaagde in geen van beide. De voormalige Unesco-ambassadeur en oud-ambassadeur internationale cultu rele samenwerking schreef ook gedich tenbundels. Vorig jaar mei kwam hij met het boek 'Dubbelgevecht' waarin hij zijn beweegredenen tot de aanklacht tegen Zorreguieta beschreef. Bibi Maiea Longa, Fifi Brin d'Acier, Pep- pi Dlinnyi Choluk. In welke taal ook, het slaat allemaal op Pippi Langkous, de wereldberoemde creatie van de schrijf ster Astrid Lindgren (94). De Zweedse bedacht het rebelse roodharige meisje in 1941 toen haar dochtertje ziek op bed lag en Lindgren verhaaltjes voor haar verzon. Naast Pippi schreef Lindgren nog tal van andere kinderboeken, als Ronja de Roversdochter, Lotta uit de Kabaalstraat en de Gebroeders Leeu wenhart. „Als ik in staat ben geweest een beetje zonneschijn te brengen in het leven van één enkel kind, dan ben ik al tevreden", zei ze zelf. De waarheid is dat ook na haar dood in januari nog miljoenen kinderen van haar boeken zullen genieten. April Conny Vandenbos (65), succesvol zangeres. Ze werd ontdekt toen ze op de middelbare school in een zangkoor ging zingen. En brak echt door op het Eurovisie Songfestival 1965 waar ze elf de werd met het liedje 'Het is genoeg'. In 1966 scoorde ze een grote hit met 'Ik ben gelukkig zonder jou' dat het beeld schetste van een sterke vrouw. Het liedje werd later genoemd in een proefschrift over vrouwenemancipatie. Later stapte ze over op 'lieve liedjes' als 'Roosje m'n roosje' en 'Sjakie van de hoek'. De laatste jaren was ze vooral te horen als radiopresentatrice bij de TROS en Radio Noordzee. Franz Krienbühl (73), excentrieke- Zwitserse schaatser die door het pu bliek niet serieus werd genomen. In de jaren zeventig verscheen hij als eerste in een 'skinpak', een strak zittend pak met capuchon, aan de start. „Wij schaatsten nog met een wollen broek, trui en muts", aldus oud-schaatscoach Ab Krook. Krienbühl werd uitgelachen maar kreeg zijn gelijk: nu schaatst ie dereen in een aërodynamisch pak. Tij dens wedstrijden eindigde Krienbühl vaak in de achterhoede maar in 1976 verraste hij iedereen door als 47-jarige op de tiende plaats te eindigen op de 10 kilometer tijdens de Olympische Spelen van 1976. Linda Lovelace (53), speelde in 1972 de hoofdrol in een geruchtmakende pornofilm 'Deep throat'. Linda Bore- man (haar oorspronkelijke naam) kwam via haar eerste echtgenoot in de pomobranche terecht. In haar auto biografie 'Ordeal' en in verklaringen voor onderzoekscommissies van het Amerikaanse Congres zei Boreman dat zij door haar man tot haar optreden in de film gedwongen was. Haar toenma lige man kreeg 1250 dollar, maar zij zei zelf nooit een cent te hebben ontvan gen, hoewel Deep throat naar verluidt 600 miljoen dollar heeft opgebracht. Na de scheiding zette zij zich in als ac tiviste tegen pomo en gaf zij lezingen met feministes. Ze overleed aan de ge volgen van een verkeersongeluk. Tol Hansse (62), zanger-componist van dè grote hit 'Big City' uit 1978. Het was een cynisch lied over verloederd Amsterdam. Zelf zei hij dat hij geen stelling wilde verkondigde: Ik schil der alleen de stad waarvan ik hou." Hans van Tol (zoals hij eigenlijk heet te) was een veelzijdig artiest die ook schilderde en columns schreef, maar iedere keer als hij ergens verscheen begon men spontaan 'Big City' te zin gen. Daar kwam hij nooit meer van af. Ze was de lieveling van alle Britten. Haar liefde voor drank (gin en champagne) en geld uitgeven (ze had naar verluidt een miljoenen schuld) werden door de vingers ge zien. Elizabeth (101), moeder van de Britse koningin Elizabeth II en be kend als 'Oueen Mum', bracht meer dan een miljoen mensen op de been toen zij in maart overleed, ledereen wilde afscheid nemen van deze 'ge boren koningin'. Elizabeth Angela Marguerite Bowes Lyon trouwde in 1923 met prins Albert, de tweede zoon van koning George V. Toen de oudere broer van Albert afstand deed van de troon moest Albert on verwacht zijn vader opvolgen. Eliza beth wist met haar vriendelijke glimlach het volk voor zich in te ne men. Haar populariteit steeg nog meer toen het koninklijke gezin tij dens de Tweede Wereldoorlog ge woon in Buckingham Palace bleef wonen, ondanks de Duitse bom men. Toen haar man in 1952 over leed en haar dochter de troon over nam, creëerde ze voor zichzelf de rol als 'oma van het land'. De laatste ja ren liet haar gezondheid steeds meer te wensen over, ze werd ge opereerd aan beide heupen, brak haar sleutelbeen, kreeg zweren aan haar benen en bloedarmoede. Zo fel als de Nederlandse be volking in de jaren zestig te gen hem als verloofde van de toenmalige prinses Beatrix ge kant was, zo populair en ge liefd was prins Claus (76) toen hij in oktober overleed. On danks een depressie en de ziekte van Parkinson bleef de van oorsprong Duitse Claus een grappenmaker. Zo stak hij in 1999 tijdens een speech de loftrompet over zijn vrouw en liet hij zijn toehoorders via hand opsteken beslissen of ze de speech verder wilden horen danwel aan de borrel wilden. Claus is bijgezet in het fami liegraf in de Nieuwe Kerk in Delft. M e i Jevgeni Svetlanov (73), Russis dirigent die het Residentie On in de jaren negentig naar groti hoogten tilde. Hij werd be schouwd als een van de meesj zaghebbende dirigenten en w in Den Haag op handen gedra Svetlanov sprak nauwelijks ees andere taal dan Russisch. Alsi tijdens een opname iets niet g ging riep hij 'kaputt' en werd» opnieuw begonnen. Voor hij i Den Haag kwam maakte Svetj lanov naam als leider van hetl sjoi Theater en Staats Symfoq kest. Firn Fortuyn (54), politicus zijn Lijst Pim Fortuyn (LPF) mier van Nederland wilde den. Hij uitte harde kritiek oj beleid van Paars. Vooral het vreemdelingenbeleid moest strenger volgens Fortuyn. In t ste instantie zou Fortuyn met Leefbaar Nederland aan de ve zingen meedoen, maar na uit spraken over de islam en afsc fing van artikel 1 van de gronc (anti-discriminatie) moest hiji februari weg als lijsttrekker, ft tuyn werd verguisd door vela. maar wist wel een grote aanhrf op te bouwen onder het volk LPF stond op 30 zetels in de p* fing. Fortuyn werd na een int)1 view op Radio 3FM vermoort? door een milieu-activist Z'n haalde 26 zetels bij de verkief gen. Vlak voor zijn dood zei hp zelf: „Stel ik zou verdwijnen, j lijden. Dat kan. Dan nog woif politiek nooit meer wat het gP weest is. Politici zullen ander11 burgers hebben om te gaan. F£ samenleving wordt niet na kiezingen plots anders. De sar menleving is al veranderd. Erf1 heeft niet eens heel veel metP te maken." Martin van Amerongen (60), gaafd en erudiet journalist di 'mensen een klein beetje bes ving" wilde bijbrengen. Hij w sinds 1985 hoofdredacteur v 'De groene Amsterdammer'.1 functie die hij in 1997 neerle omdat hij het zat was steeds abonnees van het noodfijdei blad om extra geld te bedeler Twee jaar later was hij alwee rug. „Ze misten mijn grootva1 fijke protectie." Als journalist* schreef Van Amerongen over1 daarnaast schreef hij ook bo onder meer over Wagner en ne. Ook schreef hij over zijn c dood. Van Amerongen had s3 darmkanker. „Ik ben er tam< rustig onder, al had ik graag paar j aar langer geleefd. Ab Harrewijn (47), was '1 minee', Kamerlid van Groei en van 1995 tot 1998 partijvo»' ter. Hij werd in 1976 fid van rf CPN. Zo wilde hij de strijd aa binden tegen armoede en 01P in eigen land. Daarnaast bleef dominee wel de bijbelse wa# trouw. „Het rechtvaardigheid ma en de naastenliefde uit bel zijn goed blijven hangen" Harrewijn ooit. Tot zijn eiger1 te teleurstelling plaatste Grof Links hem op de kandidaten voor de Tweede Kamerverkrt gen van 15 mei slechts op de fink$ ■oen!* Valeri Lobanovski (63), topt uit Oekraïne, die jarenlang h zicht bepaalde van Dinamop Met die ploeg won hij onder dere twee Europacups voorr winnaars (in 1975 en 1986). f novski geloofde onvoorwaair' in de wetenschappelijke ben ring van voetbal. Het EK in 1 moest de kroon op zijn werkP den: als coach van de Sovjetf' trof hij in de finale Nederland Oranje was met Van Basten r Gullit echter sterker. Tosca Hoogduin (67), radii sentatrice cüe wel 'de Stem AVRO' werd genoemd. Ze 35 jaar bij deze omroep. Ze senteerde vanaf 1959 prog ma's als 'Rondom Twaalf, in, AVRO aan'. Haar succe: programma was echter het telijke 'Easy Listening'. „V01 wil gaan slapen maar nog kan, en voor wie kan slapen] nog niet wil", zei zij steevast re zaterdagavond met haar kerbruine stem.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8