ECONOMIE Boze reacties belbedrijven op recordboetes 1— r Winkelier verdient goed aan goklustigen Crash op de beurs voltrok zich langzaam en pijnlijk Zes miljard spaargeld morgen in één klap vrij Spoeddebat EU over Weense 'ecopunten' Zwitsers doen graag in uroland boodschappen Grootaandeelhouders kopen fors belang in Axa Stenman icintosh boekt niljoen winst "Iwijk - Macintosh Retail *j) heeft een nettoboek- van 9 miljoen euro be- op de verkoop van het endgoed van Piet Klerkx lulevard in Waalwijk, vanochtend bekendge- door het winkelconcern, ik houdstermaatschappij i ketens als Kwantum, enbosch Schoenen en I rds. Piet Klerkx zal de ver- e panden terughuren van ;uwe eigenaar om zo de pis Meubelwereld en j pexpress voort te zetten. 3 imea fuseert todiensten Verzekeringsconcern oea voegt zijn twee arbo- 3 Iten Arbo Management d p (AMG) en Arbo Groep 5 {AGO samen. Zij gaan van- i )rgen verder onder de d Achmea Arbo. Er verdwij nen banen. Het concern it de samenvoeging kos- iparen door efficiënter te Door de fusie ontstaat l\ twee na grootste arbo- van Nederland, aldus de ;eraar. Bij Achmea Arbo 1600 mensen werken in miljoen cliënten. gardenorder fgan voor IBM si qItork - Het Amerikaanse riuterconcem IBM gaat '°Be bank J.P. Morgan Chase 6lIT-diensten verzorgen. 5inee is een bedrag ge- jja van 5 miljard dollar. Het o0ct heeft een looptijd van M jaar en in het kader van !°jereenkomst zullen 4000 icaemers van J.P. Morgan in l9rste helft van 2003 bij IBM gfen gestationeerd. Aanvan- x) was ook de Amerikaanse •Jjiatiseerder Electronic Da- l6items in de race voor het ;l verkeert in inciële nood ^rdam - Luchtvaartmaat- lcipij Trans Travel Airlines ic heeft alle lijndiensten !|de luchthavens Rotter- Eindhoven voor drie gestaakt. TTA verkeert in iële problemen. Eigenaar Europe hoopt voor 20 i een akkoord te bereiken ieuwe aandeelhouders, iers die al hebben ge- orden via andere maat- lijen naar hun bestem- jevlogen of krijgen hun jjjprug. TTA maakt dagelijks retourvluchten naar Londen-Gatwick jïnburg. 39 ren Antwerpen aide goed jaar jrpen - De haven van ojrpen heeft een topjaar J| de rug. Werd in het re- lar 2000 130,5 miljoen ton {behandeld, dit jaarver- het gemeentelijk haven- Fde overslag van 131 mil- Dn 'te naderen'. Vooral ntainerverkeer liet een groei zien. Met een stij- an 13 procent - tot iets ian 4,7 miljoen contai- doet de haven van Ant- n het even goed als Ham- beter dan Le Havre en dgge en veel beter dan dam en Bremerhaven. dinsdag 31 DECEMBER 2002 Foto: Ron Pichel den haag/anp - De aanbieders van mobiele te lefonie in ons land hebben merendeels boos ge reageerd op de boetes van in totaal 88 miljoen euro die monopoliewaakhond NMa gisteren heeft opgelegd. Het is de hoogste geldstraf die de mededingingsautoriteit ooit gaf. De vijf be drijven hebben volgens de NMa onderling af spraken gemaakt over de vergoedingen aan ver kopers van mobiele telefoonabonnementen. KPN moet 31 miljoen euro betalen, Vodafone is voor 24 miljoen euro beboet en Ben voor 15,2 miljoen euro. Dutchtone en 02 moeten respectievelijk 11,5 en 6 miljoen euro betalen. Vodafone en Ben worden gezien als de initia tiefnemers van de afspraken. Zij nodigden de andere drie uit voor een bijeenkomst in juni 2001 in Nieuwegein waar de verboden afspra ken zijn gemaakt, aldus de NMa. De bedrijven hebben in het overleg de vergoe dingen afgestemd die ze aan de diverse bel winkels rekenden. Onder meer aan de hand van deze subsidies bepalen de winkeliers de abonnementsprijzen. Door deze kortingen af te stemmen, voorkwamen de telecombedrij- ven een concurrentieslag. Verder wisselden de vijf aanbieders ook infor matie uit over de telefoons met beltegoed (de prepaid-kaarten). Beide afspraken zijn overtre dingen van de Mededingingswet. In juli con stateerde de NMa al dat ze een kartel vorm den. De beboete bedrijven hebben nu zes weken om bij de NMa bezwaar te maken. Wordt dat beroep verworpen, dan kunnen de vijf naar de rechter stappen. KPN is bijzonder verontwaardigd over de 'ex cessieve' boete en tekent direct bezwaar aan. Ongeacht de uitkomst van de beroepsproce dure moet het bedrijf een voorziening treffen. Dat gaat ten koste van de nettowinst. KPN en Ben erkennen dat er in juni een bij eenkomst is geweest. Volgens beide bedrijven staat de boete in geen verhouding met de ge wraakte bijeenkomst. „De consumentenprij zen zijn er niet door aangetast", aldus de zegs man van Ben, onderdeel van Deutsche Tele kom. De NMa gaat voorbij aan het feit dat de bijeenkomst geen relevant economisch effect heeft gehad, meent KPN. Een woordvoerster van 02 is 'nogal verbaasd' over de opgelegde boete. „Er zijn geen afspra ken gemaakt." Volgens de woordvoerster is de telecommarkt erg transparant en volgt alles el kaar. Zij ontkent dat 02 bij de bewuste bijeen komst aanwezig was. 02 beraadt zich op stap pen. Dutchtone, onderdeel van France Telecom, bestudeert de uitspraak nog. „Wij hebben vol ledig volgens de wet gehandeld", aldus een woordvoerster. Vodafone Libertel wilde giste ren geen commentaar geven. De Consumentenbond eist het geld terug dat consumenten ruim een jaar te veel hebben be taald. „Door de miljoenenboetes zullen die kosten nog verder stijgen omdat de boetes moeten worden terugverdiend", zo verwacht een woordvoerder. Hij ziet het liefst dat de be drijven een tijd lang lagere gesprekskosten re kenen om de bellers te compenseren. „Maar dat is juridisch en technisch nogal complex", erkende de woordvoerder. door Alex Bogers den haag - In 2002 werd in Ne derland voor ruim 1,5 miljard euro aan loten verkocht, iets meer dan de helft daarvan via de winkelier. De resterende verkoop liep via post, bank of abonnementen. Uit cijfers blijkt dat de gemiddelde tabakswinkel-tussenpersoon per jaar voor 163.800 euro Staatslo ten verkoopt, die van de Lotto spelletjes (Lotto, Toto, Krasloterij) gemiddeld 83.815 euro. Bij de Krasloterij mag de verko per 7,1 procent van de op brengst per verkocht lot hou den, bij de Lotto en de Toto 6,1 procent. Als prijswinnaars hun prijs incasseren in de winkel (tot maximaal 454 euro) krijgt de winkelier 3 procent van het uit gekeerde bedrag. Dat laatste geldt niet voor de Staatsloterij. Per verkocht staatslot bedraagt de provisie 5 procent. Een lager percentage dan bij de Lotto, maar een staatslot is aanzienlijk duurder. Omgerekend betekent het dat tabakswinkeliers in Nederland (cijfers van andere branches zijn onbekend) op de verkoop van staatsloten in 2001 gemiddeld een brutowinst boekten van 7843 euro. De Lotto-spellètjes leverden de tabakswinkeliers in 2001 5562 euro op. Het is dan ook niet verwonder lijk dat winkeliers en organisa ties van loterijen elkaar geregeld de liefde verklaren. „De winke liers zijn voor ons van levensbe lang", zegt Lotto-directeur Wim van Assem. De tabaksbranche vereniging heeft op haar beurt vorig jaar de kansspelen tot speerpunt van haar beleid ge maakt. Bij Primera, de keten die de meeste staatsloten en Lotto deelnames verkoopt, heeft dat speerpunt tot daden geleid. De winkels zijn opnieuw ingericht en in iedere folder besteedt de coöperatie van 266 'gemakswin kels' aandacht aan één van de loterijen. „Voor ons zijn de loterijen van groot belang", zegt woordvoer der Gert van Doom van Prime- ra. „Wij hebben gemerkt dat on ze vier producten, rookartikelen, tijdschriften, wenskaarten en lo ten, elkaar in de verkoop ver sterken. Een klant die voor een pakje sigaretten komt, koopt vaak ook een kraslot en een klant die voor de Lotto komt kijkt ook naar de tijdschriften." Andersom proberen de loterij organisaties de winkeliers goed geluimd te houden. Winkeliers die winnende loten hebben ver kocht worden in het zonnetje gezel. Bij flinke prijzen krijgen ze een bekende Nederlander op bezoek. Voor die bezoekjes heeft de Lotto-organisatie acht (ex-) sporters benoemd tot 'ambassa deur'. Dat zijn onder meer oud bokser Arnold Vanderlyde, oud volleyballer Ron Zwerver schaatser Erben Wennemars en judoka Mark Huizinga. Voor het dagelijks contact met de winkeliers heeft de Lotto een tiental mensen in dienst die meerdere malen per jaar alle verkooppunten bezoeken. Die 'retailmanagers' bespreken de omzet en doen suggesties om die te verhogen. Dat betekent vooral meer reclame via posters, De toonbank van de tabakswinkel staat vol 'verleiders' voor goklus tigen. Foto: GPD/Harmen de Jong flyers en reclameborden op straat voor de deur. De Lotto en de Staatsloterij leve ren speciale rekjes voor de for mulieren, schrijftafeltjes voor het invullen van de getallen, en krasplaatjes om de krasloten op te bekrassen. Een vierwekelijkse nieuwsbrief van zes bladzijden houdt de verkopers op de hoog te van allerlei weetjes. De Lotto en Staatsloterij betrek ken de winkeliers ook bij de spelontwikkeling. Beide organi saties hebben een panel met goede verkopers, dat vier keer per jaar wordt opgetrommeld. De Lotto houdt dat keurkorps de nieuwe ideeën voor krasloten voor. Dat is zinnig, want de win kelier krijgt de eerste vragen over de kraskaarten en eenmali ge Lotto-acties. Hij weet vaak het beste waar zijn klanten moeite mee hebben. Ondanks het succes is de toe komst niet helemaal zonnig. Terwijl de jaarlijkse omzetten tussen 1992 en 2000 verdubbel den bij de Staatsloterij en meer dan verdrievoudigden bij de Lotto-spelletjes, is de groei er momenteel uit. De enorme ver hogingen van de hoofdprijzen leiden blijkbaar niet tot extra goklust. Toch hebben ze nut, zegt woordvoerder Anne de Lange van de Staatsloterij: „Het zorgt ervoor dat Nederlanders in het binnenland blijven gokken." Daarvoor zorgt ook de wet. Het is voor buitenlandse loterijen verboden reclame te maken in Nederland. Ook mogen ze hier hun loten niet verkopen. Vroeg of laat zal de Europese Unie de bescherming van de binnen landse loterijen verbieden. Want die bescherming strookt niet met de beginselen van handels vrijheid in de EU. De grootste bedreiging voor de gevestigde organisatoren van lo terijen komt via internet. 'E-ga- ming' heeft in een jaar tijd een explosieve groei doorgemaakt: van 19 miljoen euro omzet in 2001 tot vermoedelijk 105 mil joen dit jaar. den haag/gpd - Werkend Nederland heeft vanaf morgen 6 miljard euro extra te besteden. Op 1 januari vervalt de blok kade op de premiespaarregeling tot en met 2001 en de spaarloonregeling tot en met 2000. De vrijkomende miljarden zijn het gevolg van nieuwe regels. De premie spaarregeling verdwijnt en het spaarloon blijft in versoberde vorm nog zeker één jaar bestaan. De werknemer die een spaarloonregeling heeft, mag in 2003 niet 788 euro per jaar van het brutoloon maar nog maar 613 euro belastingvrij op een geblokkeerde rekening sparen. En anders dan dit jaar valt niet alleen geld vrij dat vier jaar op de rekening heeft gestaan, maar ook het geld dat drie en twee jaar vast stond. Bij de premiespaarregeling valt al het ge spaarde geld zonder fiscale gevolgen vrij. /dleen het dit jaar gespaarde brutoloon moet nog een jaar op de geblokkeerde rekening blijven staan. Het is onduidelijk wat de spaarders met hun vrijkomende geld gaan doen, gemid deld toch zo'n 2000 euro per persoon. Het zou een mooie stimulans voor de economie zijn en de vurige wens van president Duisenberg van de Europese Centrale Bank als er een run ontstaat op bankstellen, tv's en vakanties. Maar de consumenten zijn wat voorzichtiger ge worden bij verhalen over een tegenzit tende economie. Liever wordt het geld volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek vastgezet op spaarrekeningen als appeltje voor de dorst. „Wij hebben het idee dat het alle kanten op gaat", zegt Wytze Russen van de werkgeversvereniging VNO NCW. „De een gaat extra sparen, de ander maakt het geld op aan vakanties en een derde kan het geld goed gebruiken voor de kin derkamer. Maar precies weten doen we het nog niet. Er is nog geen onderzoek gedaan." De verschillende banken die spaarrege lingen uitvoeren zitten te wachten op de wensen van de klanten. De afgelopen weken kregen de spaarders kant-en-klare voorstellen. Zoals het advies het geld door te sluizen naar een andere spaarre kening tegen een 'aantrekkelijke rente' of, als er fiscale ruimte voor is, bijvoor beeld geld te stoppen in een lijfrente. Harde opstelling tolgeld voor truckers brussel/ap-anp - De EU-minis- ters van vervoer komen van avond in Brussel bijeen voor een spoedzitting over een dreigend conflict rond het goederenver voer door de Oostenrijkse Al pen. Minister De Boer en zijn collega's moeten een compro mis zien te vinden tussen Oos tenrijkse eisen voor beperking van het vrachtvervoer naar Zuid-Europa en de eisen van andere EU-lidstaten voor een flexibeler regeling. Oostenrijk is van mening dat een overeen komst die het voor de toetreding tot de EU in 1995 sloot, moet worden verlengd tot na 31 de cember 2003, de datum waarop de overeenkomst formeel af loopt. Oostenrijk houdt vast aan het tien jaar oude systeem van ecopunten, een soort tolgeld, om het transitverkeer aan ban den te leggen en zo de milieu vervuiling tegen te gaan. Expedi teurs willen af van deze regeling. Nederlandse vervoerders drei gen volgend jaar 14.000 ritten voor de Brennerpas minder toe gewezen te krijgen. Diplomatiek vooroverleg mocht niet baten. De Oostenrijkse op stelling is bij landen als Neder land, België, Italië en Grieken land slecht gevallen en ook zij stellen zich hard op. Vandaar dat de Denen, die als EU-voor- zitter op 1 januari worden afge lost door de Grieken, hopen in een ministerraad de zaak te for ceren. Nederlandse diplomatie ke bronnen verwachten echter weinig bewindslieden. Zelfs EU- transportcommissaris De Pala- cio zou zich laten vervangen door justitiecollega Vitorino. Daarmee wordt de uitkomst van de vergadering onvoorspelbaar. De kwestie ligt zeer gevoelig in Oostenrijk, waar hevige protes ten zijn gehouden tegen de re- centel toename van het goede renvervoer. Wenen wijst er daarbij op dat door de uitbrei ding van de Unie met Slovenië, Hongarije, Tsjechië en vijf ande re Oost-Europese landen in 2004 het goederenvervoer door de Alpen nog verder dreigt toe te nemen. Oostenrijk dreigt moeilijk te doen over de uitbrei ding van de Unie als het ecop- untensyteem niet wordt ver lengd. veenendaal/anp - De grootaan deelhouders die Axa Stenman van de beurs willen halen, heb ben een eerste grote slag gesla gen. Friesland Bank heeft in op dracht van de vijf een belang van ruim 22 procent in Axa Stenman gekocht. De bank neemt de volledige deelneming van grootaandeel houder LP Invest over, zo werd gisteren bekendgemaakt. Met de transactie is ruim 9 miljoen euro gemoeid. Begin december deel de Axa Stenman, producent van fietsaccessoires en bouwpro ducten, mee dat vijf grootaan deelhouders samen met Fries land Bank een openbaar bod willen uitbrengen op het bedrijf. Ze denken 15 euro per aandeel te bieden. „Het is de bedoeling dat we na de hele operatie slechts een klein belang overhouden", aldus een woordvoerster van Fries land Bank. In januari worden de definitieve plannen voor het bod op Axa Stenman in een overeenkomst vastgelegd. In de weken daarna verschijnt het biedingsbericht, waarop be staande aandeelhouders hun stukken kunnen aanmelden. Naar verwachting verdwijnt Axa Stenman dan begin maart van de beurs. Axa Stenman vindt dat er te wei nig handel in het aandeel is en de koers nauwelijks stijgt. De functie van de beurs als instru ment om nieuw kapitaal aan te trekken verliest daardoor aan waarde. 1= nze correspondent I oon i - Voor Zwitserland heeft I ir euro eigenlijk weinig 1 ïntie veroorzaakt. DeEu- munt glipte geruisloos 1 dloos het betalingsver- I nnen en geldt vooral in iAebieden als Genève, Basel asso langzamerhand als ort parallelmunt. U RO Na 1 jaar mt vooral omdat huis- ïn in die grensstreken 3 buitenlanders), hun 7- happen over de grens jj,vaar vlees, boter, wijn en 3 levensbenodigdheden 3 0 procent goedkoper zijn 3 het dure Zwitserland. Bij- x huishouden op rijaf- 3 an de grens heeft wel een tent europotje voor dat tpedities. ;een lire, gulden of D- ïeer bestaan, torent de iijke Zwitserse frank ech- ir dan ooit omhoog als •rt monetaire Matterhom iurolandschap. 'o brengt nauwelijks 1,44 se frank op en in euro's e buitenlandse ingezete- 1 het Alpenland merken In de serie 'De euro na één jaar' blikken zes van onze buitenlandse corresponden ten terug op de effecten die de introductie van de nieu we Europese munt, de euro, op 1 januari van dit jaar had. Vandaag de laatste afleve ring over Zwiterland. dat gevoelig in hun uitgavenpa troon. Het minimumloon in Zwitserland schommelt rond de 2000 euro per maand, en dat komt overeen met de gemiddel de huur voor een vierkamer-ap partement in de grote steden. Het toerisme is dit jaar met ge middeld tien procent geslonken en Zwitserse exporteurs pleiten dagelijks bij de Nationale Bank om soelaas. Maar de rentevoet is al de laagste in Europa en hy potheken zijn hier voor 2,7 pro cent verkrijgbaar, dus de centra le bank zegt er weinig aan te kunnen doen. Toch verbergen fiscale toeristen nog steeds bakken geld onder de dekmantel van het bankge heim. Er wordt hier voor een ge schatte 800 miljard euro's aan buitenlands privé-kapitaal be heerd, dus de 'ons-kan-niets-ge- beuren'-mentaliteit blijft voorlo pig nog recht overeind, al maakt men zich steeds meer zorgen over eurocommissaris Frits Bol- kestein en zijn niet aflatende druk op het heilige bankgeheim. door Miranda Megens/ANP Amsterdam - Beleggers kunnen kort zijn als zij dit beursjaar moe ten omschrijven: 2002 was voor hen een rampjaar. Voor het derde opeenvolgende jaar is de beurs in Amsterdam met verlies gesloten. Het afgelopen jaar kende een tur bulente zomer met heftige, on navolgbare koersbewegingen op de beurs. Boekhoudschandalen leidden tot diep wantrouwen in de financiële wereld. En analisten verloren iedere geloofwaardig heid over de adviezen die zij ga ven. Beleggers zochten dit jaar weer hun toevlucht tot de ouderwetse spaarrekening omdat de koer sen (wereldwijd) diep zonken. Om te beginnen met de AEX-in- dex: de belangrijkste beurs- graadmeter van Amsterdam daalde ruim 35 procent naar rond 320 punten. De Franse CAC-40 nam zo'n 30 procent af en de Duitse DAX-index deed het bijna 40 procent slechter. De Britse FTSE-index daalde 'slechts' 25 procent; de Nasdaq in Amerika bijna 30 procent, de Dow Jones 'maar' 15 procent. Na een mini-sprintje ging de AEX op 506 punten het jaar 2001 uit. Op 2 januari van dit jaar was de slotstand 497 punten. In maart en april sloot de AEX, op één dag na, dagelijks boven de 500 punten. Daarna ging het pijlsnel bergafwaarts. De zomer kenmerkte zich door onverklaarbare, heftige koersbe wegingen op één dag. Het ene uur daalde een fonds 5 procent, het volgende uur kwam er 8 procent bij. Vaak moesten de vier financiële conglomeraten, die samen 32 procent van de in dex bepalen, het ontgelden. Pensioenfondsen, banken en verzekeraars moesten hun be leggingsportefeuilles zwaar af waarderen als gevolg van de koersdalingen, in de herfst bereikte de beurs haar dieptepunt. Op 9 oktober zet de AEX-index zijn laagste dagstand neer met een slot van 291,44 punten. Twee weken eer der, op 24 september, noteerde de beursbarometer in de loop van de dag zelfs even 282,79 punten, een stand die sinds de cember 1996 niet meer op de borden had gestaan. Hedgefondsen, die met geleen de aandelen speculeren op koersdalingen, kregen de schuld van de hypernerveuze markt. De pensioenfondsen ABP en PGGM riepen grote partijen in de markt op te stoppen met het uitlenen van aandelen aan hedgefond sen. Maar de oorzaak van de crisis ligt dieper: de belegger is iedere oriëntatie op financiële gege vens kwijt sinds de ondergang van de Amerikaanse energiereus Enron, dat jarenlang winstcijfers had vervalst. In de val werden accountant Arthur Andersen en internationale banken meege sleurd. Op 6 december kwam er een eind aan 400 jaar fysieke beurshandel in Amsterdam. Hectische taferelen van handelaren op de beursvloer behoren tot het verleden. Foto: ANP/Robin Utrecht Sinds de affaire vragen beleggers zich af of Enron op zichzelf staat. Een terechte vraag, toen later bleek dat ook WorldCom er een creatieve boekhouding op nahield. Maar ook KPNQwest, Tyco en Vivendi raakten in op spraak vanwege misleiding. Het vertrouwen van beleggers is zo ver weg, dat de bodem onder de koersen totaal is weggeslagen. „Dit is een crash in slowmo tion", zegt een analist over de aanhoudende malaise. Eind jaren negentig leek de beurs op een casino met louter winnaars. Nu is de kleine beleg ger echt uit zijn feestroes ont waakt en ziet hij in dat alleen het 'eerlijke werk' van de 'oude economie-fondsen' loont. Analisten hebben ook een moei lijke tijd. Sinds de boekhoud schandalen in Amerika zijn los gebarsten staat hun objectiviteit ter discussie. Hun geloofwaar digheid is ook aangetast omdat geen analist de malaise heeft voorspeld. Ook ontbrandt er een discussie over de integriteit van analisten. Zij zouden voortaan moeten aangeven welke relaties hun werkgever heeft tot een be drijf waarover ze schrijven. In 2002 blijft economisch herstel uit en komen bedrijven bij zin nen. Winstwaarschuwingen gaan weer tot het dagelijkse fi nanciële nieuws horen. Bedrij ven gaan miljarden afschrijven op te veel betaalde goodwill bij overnames. Ahold stopt met het afgeven van winstprognoses per aandeel. Coca-Cola houdt voortaan ook op met een prog nose van de winst per aandeel te geven. Het dictaat van de korte termijn hangt de bekende fris drankproducent - en vele ande re bedrijven - als een molen steen om de nek. Aan het einde van het jaar is het ook tijd om vooruit te blikken. Er zijn veel vragen. Hoe lang houdt de malaise aan? Wanneer is er weer eens een beursintro ductie? Wanneer wordt er weer een 'all-time-high' genoteerd? Een jaar geleden deden twee deskundigen op deze plek voor spellingen over de AEX op dit moment Jan Joost Maas van ef- fectenbank Stroeve schatte de stand in op 536 punten; Theo Kraan van CenE Bankiers (toen nog ABN Amro) verwachtte een slotstand van 560 punten. „Die stand is in de loop van het jaar bijgesteld naar 400 punten", zegt Kraan, toen de grootste op timist Nu verwacht de vermo gensbeheerder dat de stand van de AEX eind 2003 uitkomt op 430 punten. Al is het (willen) voorspellen van de AEX een onzinnige bezig heid, beleggers zijn er altijd dol op. Een somber geluid komt wat dit betreft van analist Royce To strams. Hij denkt dat de AEX-in- dex kan zakken naar 205 pun ten. Met deze prognose kan de belegger zich misschien het bes te voorbereiden op de nieuwe realiteit van de aandelenmark ten. Dan kan 2003 in elk geval geen teleurstelling worden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7