BUITENLAND Wereld zet Pyongyang onder druk Diamantair smokkelde ook wapens al-Qaeda 'India viel niet aan door VS voeren troepenopbouw Golf op dreiging atoomwapens' asielzoekers Schroder ruziet weer met media Noord-Korea is voor Amerika vooral een vervelend probleem Hoger kan het niet Braziliaanse president heeft opeens veel 'neven Milutinovic snel uitgeleverd aan Haags tribunaal 'ten betreuren ie Sovjetunie s >u - Ruim tweederde van i roners van Rusland be- sjhet dat de Sovjetunie in 5| iteen is gevallen. Dat lit een opiniepeiling die itsn is gepubliceerd, pre- d chtig jaar na de oprich- 1(an de Unie. Voor 55 pro- nn de 1.600 ondervraag- bs de Sovjetunie 'een vrij- samenbundeling van publieken'. Maar 34 pro- et de vroegere staat als euwe vorm van het Russi- iarenrijk met 'onderge- irepubliekjes' die geen zelfbeschikking had- vonden door l^tie Stromboli De zaterdag uitgebar- ïliaanse vulkaan Strom- het gelijknamige eiland- ig niet tot rust gekomen, el van één van de hellin- n de 900 meter hoge vul- rak gisteren los en viel in lardoor ontstond een meter hoge vloedgolf dorpje Ginostra trof. En- lizen werden overspoeld, nsen raakten gewond. Driteiten hebben op gegeven het eiland, waar enkele tientallen men- .(|nen. te evacueren. De is net als de Etna op (continu actief. I ital doden in en naar vier (öDe aanslag van gisteren idoor christenen gerund nuis in lemen heeft een leven geëist. Een Ameri- *ie gewond raakte, stierf f een ziekenhuis. Drie kanen, de directeur van Jcenhuis en twee vrouwe- tsen, stierven onmiddel- dader, een 32-jarige stu- thoot een kalasjnikov j het ziekenhuisperso- en dat in vergadering ij is aangehouden, en jezegd banden te hebben etficaal-islamitische orga- De Amerikaanse rege- roordeelde de aanslag e kerk werkt i met politie fc De katholieke kerk in leeft ermee ingestemd lolitie inzage krijgt in de over seksueel misbruik itelijken. Dit heeft kar- lesmond Connell giste- ndgemaakt. De kerk inder grote druk te staan te werken, na de uit- van een documentaire meel misbruik door rs. De politie begint in met het onder in de dossiers. De kerk slachtoffers van mis- ptrekken bij het opstel- j regels over hoe de kerk jekomst moet omgaan ^probleem. ental Grozny it op naar 83 Het dodental van de op het onderkomen bro-Russische Tsje- regering in Grozny is )en tot 83. In verschil- Iekenhuizen in Grozny Joskou liggen nog 172 len, van wie er vijftien in 'toestand verkeren. Het an de Tsjetsjeense rege- hmad Kadyrov, heeft van drie da- apkondigd. Vrijdag reden rg^cks met explosieven op in Grozny in. Dat otendeels verwoest. aten doden 'alestijnen ïm - Israëlische militai- ben gisteren bij ver- de incidenten vijf Pales- oodgeschoten. Een van itoffers was gekleed in elisch uniform door de tussen de Gazastrook I gedrongen, en had het Dpend op militairen. Bij de Westoever werd Jh doodgeschoten die ;jeep op een controle urs ingereden. De overige len vielen bij diverse itselingen tussen Pales- 1 het leger. euw brand in dinsdag 31 DECEMBER 2002 washington-moskou/afp-anp - De internationale gemeenschap voert de druk op Noord-Korea verder op. Het Noord-Koreaanse voornemen een kerncentrale weer in bedrijf te stellen en zich mogelijk zelfs terug te trekken uit het Non-Proliferatieverdrag (NPT), stuit bij steeds meer lan den op bezwaren. De Verenigde Staten waar schuwden Pyongyang gisteren dat het 'een hoge prijs' zal beta len in de vorm van ingehouden internationale hulp als het zijn nucleaire programma niet ont mantelt. Ook bondgenoot Rus land liet weten niet blij te zijn met de huidige lijn van het Noord-Koreaanse regime. Mos kou zei 'teleurgesteld' te zijn over het besluit om de stilgeleg de kerncentrale weer op te star ten. Rusland vroeg Pyongyang zich te houden aan zijn interna tionale verplichtingen. Maar ook de VS kregen van mi nister van buitenlandse zaken Ivanov een veeg uit de pan. Hij zei dat Moskou bereid is de hel pende hand te bieden om het zogenoemde AF-akkoord te red den waarin Noord-Korea in 1994 beloofde zijn kernpro gramma te bevriezen. „Dit kan alleen worden bereikt door mid del van een opbouwende dia loog. Agressieve retoriek en drei gementen en pogingen Noord- Korea te isoleren, zullen de spanning alleen maar verder opvoeren. Dat zal niet bevorder lijk zijn voor regionale en inter nationale stabiliteit." De VS zeggen niet van plan te zijn het stalinistische Noord-Ko rea aan te vallen, maar zijn wel voorstander van een 'op maat gemaakte indammingsstrategie', waar economische sancties deel van moeten uitmaken. Maar Rusland en ook de Amerikaanse bondgenoot Zuid-Korea zien weinig in sancties. Pyongyang liet doorschemeren zich mogelijk ook te zullen te rugtrekken uit het NPT. De vori ge keer dat het dat deed, negen jaar geleden, leidde dat tot een ernstige botsing met Washing ton. Uiteindelijk werd het AF- akkoord gesloten. Als het in de problemen zit, heeft het noodlijdende Noord- Korea er een handje van de spanning op te voeren, om zich vervolgens 'af te laten kopen'. Washington heeft al gezegd dit keer niet voor chantage te zullen wijken. Ook Pyongyang zegt niet als eerste te zullen buigen. De huidige crisis begon half ok tober toen Noord-Korea erken de een geheim programma te hebben om kernwapens te ont wikkelen. De VS reageerden woedend, en een maand later werden de leveranties van brandstof aan Noord-Korea in het kader van het AF-verdrag gestaakt. Weer een maand later dreigde Pyongyang de omstre den kerncentrale bij Yongbyon op te starten. Vervolgens werden de VN-ca- mera's bij de centrale uitgescha keld en brandstofstaven aange voerd. Drie dagen geleden kon digde het Noord-Koreaanse re gime aan de VN-inspecteurs bij Yongbyon het land te zullen uit zetten. Zij hebben vanmorgen het vliegtuig gepakt. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Een Antwerpse dia mantair die al enkele maanden in de cel zit op verdenking van handel in zogenaamde bloed- diamanten, zou ook wapens hebben gesmokkeld voor het al- Qaeda-netwerk van Osama bin Laden. Volgens justitie in België zijn er aanwijzingen dat hij luchtafweerraketten probeerde door te verkopen aan de ter reurorganisatie. De Belgisch-Libanese diaman tair Samih O. kwam eind 2001 in opspraak na publicaties in The Washington Post. De krant be weerde dat O. al-Qaeda steunde met de handel in bloeddiaman- ten, stenen die door Afrikaanse rebellen worden verkocht om een veelal bloedige burgeroor log te financieren. O. zou onder meer illegale diamanten uit Sierra Leone hebben verhan deld. De informatie was afkomstig van Amerikaanse en Europese inlichtingendiensten, die de in ternationale diamanthandel na de aanslagen van 11 september onder de loep namen. „Ik ben ervan overtuigd dat we de dia mantpijplijn moeten afsluiten als we de financiering van al- Qaeda willen droogleggen", ci teerde de krant een Europese speurder. „We spreken over mil joenen en mogelijk tientallen miljoenen dollars in winsten en witwaspraktijken. Onlangs zijn wereldwijde af spraken gemaakt om te voorko men dat bloeddiamanten in de reguliere handel terecht komen. Een nieuw certificeringssysteem moet dat gaan voorkomen. De stenen zijn vooral afkomstig uit de West-Afrikaanse staten Sierra Leone en Liberia. Inmiddels zou zijn gebleken dat O. zich ook bezighield met wa pensmokkel. Volgens de Belgi sche krant Het Laatste Nieuws onderhield de man nauwe con tacten met een Israëlische wa penhandelaar, die onlangs in Panama werd gearresteerd. Tij dens het onderzoek naar zijn handel en wandel kwamen speurders ook diverse keren de naam van de Antwerpse dia mantair tegen. In diens Belgische appartemen ten werden documenten aange troffen die wezen op handel in kalasjnikovs, granaten en gewe ren. De VS vermoeden dat Libe ria de eindbestemming was. Te gen dat Afrikaanse land is een wapenembargo van kracht. Een ander deel van het oorlogstuig zou voor al-Qaeda bedoeld zijn. De diamantair zou in de weken voor zijn arrestatie langdurige telefoongesprekken hebben ge voerd met mogelijke afnemers in Afghanistan en Pakistan. kuala lumpur - Magnus Svensson, een Zweed die aan het zogenoemde 'extreme skydiving' doet, zeilt van de Petronas Towers in Kuala Lumpur af. In de Maleisische hoofdstad wordt al enkele dagen een bijzonder kampioenschap gehouden in deze sport, waarbij het er om gaat van zo hoog mogelijke gebouwen af te springen. Vanavond wordt met de finale het nieuwe jaar ingeluid. Hoger dan nu kan het - althans voorlo pig - niet. De Petronas Towers zijn de hoogste gebouwen ter wereld, en zullen dat nog wel enige tijd blij ven. Foto: AP/Teh Eng Koon karachi/rtr - De dreiging van 'non-conventionele' wapens heeft ertoe bijgedragen dat het conflict tussen India en Pakistan eerder dit jaar niet ontaardde in een oorlog. Dit heeft de Pakis taanse president Musharraf gis teren gezegd. De Pakistaan zei dat hij India 'via andere wereldleiders' had gewaarschuwd dat Pakistan niet met een conventionele oorlog zou antwoorden als Indiase troepen de grens zouden over steken. De president vermeed het gebruik van het woord nu cleair. India zei zondag dat het klaar was met de terugtrekking van zijn troepen van de grens met Pakistan. Daarmee kwam er een einde aan een patstelling, waar bij beide landen vele honderd duizenden manschappen tegen over elkaar hadden staan. Pakistan en India hebben sinds hun onafhankelijkheid in 1947 drie oorlogen gevoerd, waarvan twee over Kashmir. Inmiddels beschikken beide landen over kernwapens. De spanning tus sen beide landen liep hoog op, nadat islamitische terroristen vorig jaar december het Indiase parlement hadden aangevallen. New Delhi is ervan overtuigd dat Pakistan achter deze en an dere terreuraanvallen zit. washingtonriyad/afp-efe - De Amerikaanse strijdkrachten zijn van plan bij aanvang van het nieuwe jaar de troepenopbouw in het Golfgebied rond Irak fors op te voeren. Duizenden militai ren, bommenwerpers en ge vechtsvliegtuigen worden over gebracht, zo hebben zegslieden gisteren in Washington beves- tigd. De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld onderteken de kort voor kerst een bevel voor de gefaseerde opbouw van de Amerikaanse troepen in dat ge bied, met het oog op een moge lijke oorlog tegen Irak. De luchtmacht bevestigde dat er F15-gevechtsvliegtuigen, Bl- bommenwerpers, verkennings- en reddingseenheden naar de Golf gaan. De marine heeft twee Gerhard Schroder doet het kwastje aan zijn hoed goed, nadat hij in Shanghai een eredoctoraat in ont vangst heeft genomen. De kanselier is in China om een door Duitsers gebouwde treinverbinding te ope nen. Foto: Reuters/Guang Niu a - De werknemers van koekerscentrum ^a in Zuid-Australië zijn ij i> nadat vluchtelingen gesticht en hen met metalen staven n. Bij deze en eerdere die de asielzoekers aangestoken, werden ?rtig gebouwen bescha- n£rwoest. In de zeven jfCentra voor illegale gingen in Australië is het pe tijd onrustig. In a gingen vluchtelingen 1 hongerstaking, naai- Lin monden dicht en 1 ze met zelfmoord. De ngen protesteren tegen d om illegalen op te berlijn/dpa-afp - De Duitse bondskanselier Schroder heeft weer een conflict met de pers. De krant Markische Oderzeitung is het niet eens met een door Schroder afgedwongen verbod op de publicatie van een artikel waarin gewag wordt gemaakt van huwelijksproblemen tussen Schroder en zijn vierde echtge note, Doris. Op 21 januari buigt een rechtbank in Berlijn zich over het verzoek van de hoofd redacteur van de krant om het verbod ongedaan te maken. „Wij willen deze inperking van onze publicatievrijheid niet ac cepteren", zei hoofdredacteur Frank Mangelsdorf. Hij vindt dat Schroder meer dan enige kanse lier in het verleden zijn persoon lijke leven tot publiek onder werp heeft gemaakt, en dat hij de media gebruikt om zijn ima go te verbeteren. Daarom moet de kanselier volgens Mangels dorf niet verbaasd zijn als de pers in de minder gunstige as pecten van zijn leven duikt. Hij vindt dat ook mevrouw Schroder zich dat moet laten welgevallen, omdat zij erg op de voorgrond treedt met commen taren op politiek en media. Schroder kon publicatie van het artikel voorkomen door het af leggen van een beëdigde verkla ring waarin hij stelde dat er 'geen luide echtelijke ruzie is ge weest, en zeker niet in het open baar, over het feit dat ik vaker zou wegblijven uit onze woning in Hannover dan noodzakelijk is in verband met mijn ambtelijke verplichtingen, of dat ik elders in de stad overnacht'. In mei van dit jaar won de 58-ja- rige kanselier een rechtszaak te gen het persbureau DDP, dat had gesuggereerd dat hij zijn haar verfde om jeugdiger te lij ken. Velen denken dat Schroder die zaak had aangespannen om dat zijn vrouw dat wilde. Die zou bang zijn geweest dat het imago van haar man anders schade zou lijden. vliegdekschepen met onder steunende eenheden opgedra gen zich gereed te maken voor vertrek op korte termijn. De Derde Infanterie Divisie, ge legerd in Fort Stewart in Geor gia, stuurt waarschijnlijk twee gemechaniseerde brigades ter aanvulling van de reeds in Koe weit gelegerde brigade. Volgens een zegsman gaan er in eerste instantie minder troepen naar de Golf dan de 50.000 mili tairen waarover de Amerikaanse media al enige tijd speculeren. Op dit moment zijn er 62.000 Amerikaanse soldaten in het ge bied aanwezig, van wie er 12.000 in Koeweit zitten. Saudi-Arabië ontkent intussen de Verenigde Staten toestem ming te hebben gegeven voor het gebruik van zijn militaire ba- boedapest/gpd - Milan Milutin ovic, tot afgelopen weekeinde president van Servië, lijkt niet aan zijn vervolgers in Den Haag te ontkomen. Een rechtbank in de hoofdstad Belgrado begon gisteren de procedure die moet leiden tot de uitlevering van de man aan het oorlogstribunaal. Milutinovic, die onder ex-leider Slobodan Milosevic kwam bo vendrijven, wordt gezocht we gens vermeende oorlogsmisda den in Kosovo. Milutinovic stond al langer op de lijst van gezochte politici, maar de Servische regering wei gerde hem uit te leveren zolang hij nog in functie was. Afgelo pen zondag eindigde echter zijn presidentschap. De rechtbank in Belgrado vroeg daarop de re gering om toestemming voor de aanhouding van de voormalige president Aangenomen wordt dat die permissie binnen dagen wordt verleend. Premier Djindjic zei vorige week nog dat Milutinovic niet aan 'Den Haag' zou ontkomen. Ser vië werkt sinds april 2001 met het oorlogstribunaal samen. In die maand werd Milosevic, die gedurende tien jaar de eerste vi ool had gespeeld op de Balkan, door Djindjic uitgeleverd. Die stap werd gesteund door veel Serviërs, die onder Milosevic waren verpauperd. De uitlevering van lagere goden als Milutinovic stuit echter op groter verzet in het land. Minis ter Vladan Batic van justitie lan ceerde zondag een bittere aan val op Carla del Ponje, hoofd aanklager van het tribUnaal. Ba- tic verweet Del Ponte vooringe nomenheid tegen Serviërs, en vroeg de: internationale gemeen schap haar te ontslaan. ses in een conflict met Irak. De minister van buitenlandse zaken van het koninkrijk, prins Saud al-Faisal, heeft op bezoek in Su dan gezegd dat een bericht van het Amerikaanse dagblad The New York Times over dergelijke Saudische toezeggingen niet klopt. De krant schreef het afge lopen weekeinde dat Saudi-Ara bië Washington discreet heeft toegezegd dat de Amerikanen kunnen rekenen op alles wat ze nodig hebben. De bewindsman ontkende dat en beklemtoonde dat Saudi-Arabië er alles aan doet om te voorkomen dat er militaire actie wordt onderno men tegen Irak. Zelfs bij een door de VN-Veiligheidsraad goedgekeurd ingrijpen wil Riyad zijn bases niet ter beschikking stellen. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Opeens was Luiz In- acio Lula da Silva, de nieuwe president van Brazilië die mor gen aantreedt, een paar hon derd 'familieleden' rijker. Hon derden Da Silva's - een achter naam die zich in Brazilië meet met het Nederlandse equivalent De Vries - hingen dezer dagen aan de lijn bij de gemeente Ga- ranhuns in de gortdroge en straatarme binnenlanden van de deelstaat Pernambuco. Daar woonde het nieuwe staats hoofd op een armzalig boerde rijtje, tot hij op 6-jarige leeftijd in de laadbak van een vrachtwa gen naar de drieduizend kilo meter zuidelijker gelegen metro pool Sao Paulo migreerde. Alle bellers deden zich voor als een ver of minder ver familielid, en probeerden zo in aanmerking te komen voor een geheel verzorg de gratis busreis naar de hoofd stad Brasilia, waar hun illustere 'neef de presidentiële sjerp krijgt omgehangen tijdens een groots volksfeest. Burgemeester José Sampaio overdrijft niet. Hij had naar zijn zeggen wel twintig bussen kun nen afhuren om de 'familie' van de president naar de hoofdstad te vervoeren. Er moest een ri goureuze selectie aan te passen komen om echte familieleden te scheiden van hen die alleen maar beweerden verwant te zijn aan het staatshoofd. De burgervader hanteerde ver volgens het criterium dat alleen zij die al geboren waren toen Lula nog in Garanhuns woonde aanspraak konden maken op de busreis. Ook werd als vereiste gesteld dat er sprake moest zijn van regulier familiecontact met de nieuwe president. Ondanks deze beperkingen bleef de tele foon roodgloeiend staan. Uiteindelijk restte Sampaio geen andere keuze dan een extra se cretaresse aan te stellen, die een hardvochtig 'nee' over moest brengen. Gisteren zijn de zeven tien overgebleven 'echte' Da Sil va's aan de 36-urige busreis naar Brasilia begonnen. Zij rei zen samen met de lokale elite van linkse politici en journalis ten. De dag na de plechtige inwij ding hopen zij hun fameuze ver wante de hand te mogen schud den. In het protocol van morgen is daar geen tijd voor ingeruimd, want dan maken staatshoofden uit de regio hun opwachting om kennis te kunnen maken met de nieuwe Braziliaanse leider. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Noord-Korea voert de druk op de in ternationale gemeenschap gestaag op door uitda gend zijn kernstaven uit de mottenballen te halen. Vandaag hebben de laatste twee VN-atoominspec- teurs het land gedwongen verlaten. Is Pyongyang uit op meer afgedwongen concessies? Of denkt lei der Kim Jong-il dat een indrukwekkend atoomarse naal de enige manier is om zich de Amerikaanse president Bush van het lijf te houden? Het antwoord valt niet met zekerheid te geven, maar duidelijk is dat Amerika de tijd neemt en geen ultimatums wil stellen. Vanaf begin oktober, toen Noord-Korea toegaf in het geniep te werken aan het verrijken van uranium om splijtstof voor kernwapens te verkrijgen, had Washington er een derde kopzorg bij. Naast de ontwapening van Irak en de internationale jacht op terroristen dreigde plots ook een crisis in Azië. Niet zomaar een crisis, maar eentje met mogelijk vergaande consequenties.in een voor de VS be langrijke regio. Noord-Korea verbrak zijn aan de VS gedane belofte uit 1994 om te stoppen met zijn nucleaire programma. In Washington werd rela tief kalm gereageerd op het nieuws. Bush kondig de aan in overleg met Noord-Korea's buren naar een vreedzame oplossing te zoeken. Voor de ontwapening van Irak, één van de andere landen die tot de 'As van het Kwaad' van Bush be horen, zijn de VS bereid een oorlog te voeren. Maar Noord-Korea is een andere zaak, zeiden en zeggen veiligheidsadviseur Rice en minister Po well van buitenlandse zaken. Hier zijn de diplo matieke middelen nog niet op. Ondanks nieuwe Noord-Koreaanse provocaties in de afgelopen an derhalve week - een verzegelde plutoniumreactor in Yongbyon werd weer geopend - blijft dat het standpunt. Er is geen crisis, zei Powell zondag. Voorlopig althans niet. Pyongyang zegt te willen onderhandelen over een niet-aanvalsverdrag met de VS. Veel experts rede neren dat het de Noord-Koreanen er om te doen is nieuwe concessies van het Westen af te dwin gen. Volgens hen is Kim Jong-il wanhopig op zoek naar geld, gezien een aantal weinig karakteristieke stappen - handelszones, erkennen van mensen roof - in het recente verleden. Het door hongers nood en armoede geteisterde land zou niet ge noeg hebben aan de economische steun die tot dusver is toegezegd. Door de nucleaire dreiging op te voeren, zou Kim Jong-il proberen voor zich zelf een betere onderhandelingspositie te creëren. De VS hebben echter beloofd niet te zullen wijken voor 'nucleaire chantage'. De afgelopen tijd werd er niet met Pyongyang gepraat, omdat zelfs dat al te veel zou lijken op 'onderhandelen'. Inmiddels wordt er naar wegen gezocht om contact te heb ben, via de VN of een ander land. Zónder conces sies te doen natuurlijk. Met het idee dat ze nog steeds de bovenhand hebben - Noord-Korea is immers wanhopig - mikken de Amerikanen er voorlopig op het land nog verder te isoleren. Washington wil samen met Zuid-Korea, China, Ja pan en Rusland druk uitoefenen, alhoewel China en Zuid-Korea als grootste handelspartners van het communistische bolwerk tot nu toe niet erg enthousiast zijn over economische sancties. Ame rikaanse olieleveringen, die ondg'deel waren van het akkoord uit 1994, zijn stopg&et, en Washing ton overweegt transporten van Noord-Koreaanse raketten naar andere landen te blokkeren. De VS hopen dat de VN-Veiligheidsraad stappen neemt, nu de inspecteurs van de IAEA het land uit zijn gestuurd. Maar het grote verschil in de Amerikaanse aanpak van Noord-Korea en Irak zit 'm waarschijnlijk in de overtuiging van Washington dat Noord-Korea al een jaar of tien over twee kernbommen be schikt - de Amerikaanse inlichtingendienst gaat daar althans van uit - en Saddam Hussein nog niet. Colin Powell noemde Noord-Korea een offi cieuze kernmacht. Daar komt nog bij dat de Noord-Koreaanse grens op een steenworp afstand ligt van de Zuid-Kore- aanse metropool Seoul, waar tienduizenden Ame rikaanse soldaten zijn gestationeerd. Het land be schikt over raketten waarmee het Japan kan tref fen, en zou wellicht zelfs Alaska kunnen raken met zijn nieuwste lange-afstandsraket. Dat alles maakt een militaire aanval op Noord-Korea niet onmogelijk, maar wel een stuk onaantrekkelijker.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5