Zuiden bezorgd over stijgend water BINNENLAND Bedplassertjes wensen een droog nieuwjaar vantiMiEfflaifi Veranderingen in het nieuwe jaar Samen stunten, samen betalen Mogelijk zesde alarmfase in een jaar tijd in aantocht Balkenende weer premier, Halsema goede babysitter bij Van Til v Eerste blik op oudejaar Aantal fietsongevallen in 2001 gedaald ar inrichting na delijk ongeval piEM - Een 41-jarige man jet Duitse Emmerich die in iop de snelweg A4 in Haar- hermeer een 19-jarige v uit Rotterdam doodreed, Ht voor maximaal één jaar n psychiatrische inrichting inomen. De rechtbank in Jlem heeft de man gisteren 'llle rechtsvervolging ont- |n. Deskundigen hebben jsteld dat het ongeval de Jnobilist niet kan worden jerekend, omdat hij psy- jch was. De man zegt dat 3 de display van zijn radio kreeg hoe hij moest rijden. "laak Amsterdam ;:juwe hofstad' jirdam - Amsterdam als eiVe hofstad: dat is de wens e WD. De statenfractie Noord-Holland gaat zich innen om enkele ministe- nuit Den Haag naar de lstad over te hevelen. De 'erheid is oververtegen- idigd in Den Haag, vindt de j.Door enkele ministeries plaatsen, wordt voorko- jat treinen 's ochtends i overspoeld met ambte- R die zich als lemmingen Jng Den Haag begeven", f initiatiefnemer Hooij- Irs. Amsterdam heeft vol- pem die problemen niet. ildoornse I verdwenen - Een lichting post teldoom is verdwenen, reft een woordvoerder j Post gisteren beves- het gaat om enkele hon- fen poststukken uit een jpnbus. Meer gegevens niet, omdat de brie- ii kaarten niet zijn gestem- Hierdoor hebben de post ten geen zogeheten 'identi- De verdwijning kwam aan cht toen afzenders zich bij beklaagden over de late ;fcel raakt 'jende trein h^TER - Passagiers in de ;n fein tussen Apeldoorn en je bter hebben gisteravond ^■hrik van hun leven gehad 1 dfc de buurt van Twello een ïlijjop de trein werd afge- mel. Door de inslag ging een °Pbn diggelen in een coupé --Hl twaalf mensen zaten, sloeg ergens in de ianl in. Niemand raakte ge- □kt itraf voor pdrijden fietser )e k>scH - De rechtbank in otyosch heeft een 27-jarige dgfet 6 jaar celstraf en 10 jaar egging veroordeeld voor :oorzaken van een dode- ;eval. Bovendien moet schadevergoeding van Vl8000 euro aan de ouders Sfet slachtoffer betalen. De reed in september de kermis een 21-jarige dood met zijn terreinwa- zeji ging er vandoor. De moiad veertig glazen bier op h&d met zijn jeep met 100 •ar^ter per uur door de be- ïnstie kom. De rechtbank 10,i doodslag bewezen. De 5 Werd al vijf keer eerder hfdeeld voor rijden onder 'ond. het hid dinsdag 31 DECEMBER 2002 Herben in zee, Zalm doet koek en soepie schin op geul/anp - Het water in de Maas en de Limburgse zijrivieren en beken stijgt hard als gevolg van de aanhoudende re genval in de Ardennen. In het Zuid-Lim burgse Schin op Geul is gisteren zo'n twin tig meter kademuur ingestort door snel wassend water in de Geul. Het waterschap Roer en Overmaas is inderhaast begonnen met het opwerpen van een nooddijk. In de Geul is sprake van een piekafvoer. „Het hoge water stroomt met veel kracht tegen de oevers op", aldus een woord voerder van het waterschap. Dat besloot onmiddellijk tot noodmaatregelen, om dat direct achter de kademuur woningen liggen. Deze worden niet langer be dreigd. Het gat van twintig meter wordt gedicht met grote zandzakken. Omdat de huizen direct achter de ingestorte muur liggen, moest het schap de zandzakken met een hoge kraan over de woningen heen tillen. Ook de waterstanden van de Roer, de Vlootbeek en de Jeker stijgen snel. Rijkswaterstaat beslist vandaag op basis van nieuwe prognoses of zij een eerste hoogwateralarm afgeeft. Naar ver wachting heeft de Maas dan een afvoer van zo'n 1400 kubieke meter per secon de, waarbij het hoogwateralarm in zicht komt. Als het zover komt, is het volgens de woordvoerder van het waterschap al de zesde keer dit jaar dat er in Limburg sprake is van hoogwater. Het Hoogheemraadschap van West-Bra bant heeft uit voorzorg een vaarverbod uitgevaardigd op de rivieren Mark en Dintel en op het Mark-Vlietkanaal. Dat moet voorkomen dat de oevers en de pij lers van bruggen beschadigd raken door scheepvaartverkeer. De waterstanden op de Mark en Dintel zijn hoger dan nor maal, maar leveren nog geen problemen op. Ook in Breda zijn voorzorgsmaatre gelen genomen om wateroverlast te voorkomen. In Vlaanderen kampen diverse gemeen ten met ondergelopen straten en kelders door overvloedige regenval. Het water van de Schelde dreigt een gevaarlijk peil te bereiken. Op last van de brandweer worden kritieke punten met zandzakken versterkt. De fietsenwerkplaats van vijf voudig tourwinnaar Eddy Merckx in het gehucht Westrode stroomde gisteren over. Door het hoge peil van de Dender kon de brandweer in Aalst ook niet op zoek naar een 61-jarige vrouw die zon dagnacht om onduidelijke reden in het water viel. Haar man dook haar nog ach terna, maar door de sterke stroming ver dween zij in een duiker. De echtgenoot werd in shocktoestand in een ziekenhuis opgenomen. LPF-leider Herben neemt morgen daadwerkelijk een duik in zee. Zijn WD-te- genstrever Zalm beperkt zich tot het serveren van erwtensoep en het uitde len van mutsen. De WD en de LPF beginnen hun verkiezingscampagne morgen op het Scheve- ningse strand bij de tradi tionele nieuwjaarsduik. De LPF'ers kiezen het rui me sop onder het motto 'fris beginnen met een nieuwe ploeg'. Naast Her ben gaan onder anderen Tweede- Kamerlid Varela en beoogd Kamerlid Kra- neveldt, nummer drie op de lijst, te water. Voor de WD nemen de jonge staatssecretarissen Rutte, Nijs en Schultz van Hae- gen en ook enkele Kamer leden een campagneduik. Naast Zalm moedigt Ka merlid Terpstra, eens een zeer goed zwemmer, de 'helden' aan. den haag/gpd - Een meerder heid van de bevolking wil de missionair premier Jan Peter Balkenende na 22 januari temg als kabinetsleider. Daarnaast is een meerderheid van de men sen die zich voor hebben geno men SP te stemmen, voor een oorlog tegen Irak, ook zonder mandaat van de VN-Veiligheids- raad. Dat blijkt uit een enquête van De Telegraaf. Drieënvijftig procent van de ondervraagden vindt Balkenende het meest deskundig en het betrouwbaarst van alle lijsttrekkers. Daarnaast worden hem grote leiderskwali teiten toegeschreven. Ook SP-lijsttrekker Jan Marijnis- sen kreeg een hoge waardering van de ondervraagden en wordt beschouwd als het duidelijkst van allemaal. Minder duidelijk maar zeer geliefd bij vrouwen van middelbare leeftijd is Wou ter Bos, de PvdA-leider die mo menteel op huwelijksreis is. Fe mke Halsema, de derde linkse lijsttrekker, wordt gezien als een zeer geschikte babysitter. Daar mee valt ze in de zelfde catego rie als Balkenende. Maar Halse ma ontbeert daadkracht en dui delijkheid, zo wordt geoordeeld. WD-lijsttrekker Gerrit Zalm heeft het verbruid en krijgt on voldoende. Uit de enquête blijkt eveneens dat een nipte meerderheid van de potentiële SP-stemmers voor een oorlog tegen Irak is, ook als de Veiligheidsraad daarover geen uitspraak heeft gedaan. Daarmee staan die stemmers lijnrecht tegenover de SP die te gen een oorlog is. De enquête verklaart dat door te wijzen op een groot aantal dolende LPF- stemmers die nu hun heil zoe ken bij Marijnissen. Een meerderheid van de bevol king vindt dat Nederland in het geheel niet moet meedoen aan een oorlog tegen Irak voordat er een mandaat ligt van de Veilig heidsraad. Als dat orgaan in stemt met gewapend ingrijpen, dan blijft een forse minderheid tegen Nederlandse deelname. (advertentie) Langs de snelweg Roosendaal-Etten-Leur zorgt hoogwater voor een romantisch plaatje. De watermolen van Sint Willebrord kan zo veel watergeweld niet aan. Foto: GPD/Ben Steffen door Floor de Booys denhaag - Eén op de zes kinde ren is een bedplassertje. Het gaat dan om kinderen van zes jaar of ouder die stelselmatig 's nachts hun bed natplassen. Een groot probleem voor ouders en kinderen, zo blijkt uit een on derzoek van het Kennis Cen trum Bedplassen in Meppel. Het centrum wil het taboe rond bedplassen doorbreken. Daarom brengt de van Sesam straat bekende mime-speler Hakim samen met een aantal bedplassertjes op donderdag 2 januari vanuit Madurodam een nieuwjaarsgroet. De kinderen wensen hun lotgenoten een droog nieuwjaar toe en vormen met honderd minibedjes het woord bedplassen. Het kennis centrum hoopt dat bedplassen op deze manier bespreekbaar wordt en kinderen het gevoel krijgen dat ze er niet alleen voor staan. Bedplassen ofwel enuresis noc- tuma is niet alleen een kinder probleem. Ongeveer één pro cent van de volwassenen wordt 's ochtends in een nat bed wak ker. Bij mannen komt dit vaker voor dan bij vrouwen. Bedplassen is het ongecontro leerd doen van een volledige plas tijdens de slaap. Als bed- plassers wakker zijn, hebben ze nergens last van. Dit in tegen stelling tot mensen die inconti nent zijn, die plassen zowel overdag als 's nachts in hun broek De oorzaken van bedplassen zijn onduidelijk Omdat er zei- Lekker wonen betekent ook lekker slapen. In de selectie van Van Til's afdeling Slaapkamerdesign vindt u onder andere de hoogwaardige slaapsystemen van AVEK. Met keuze uit verschillende bedcomponenten voor comfort op maat. Ontworpen om mooi te slapen. Ontwikkeld om gezond te slapen. den een lichamelijke afwijking gevonden wordt, denkt men vaak dat het een psychische oorzaak heeft. Meestal is het een combinatie van factoren. Er kunnen lichamelijke afwijkingen zijn, waardoor de blaas niet naar behoren werkt. Ons lichaam maakt een stof die het vasthou den van vocht door de nieren beïnvloedt. Bij niet-bedplassers maakt het lichaam tijdens de slaap meer van deze stof dan overdag. Hierdoor wordt er 's nachts minder urine geprodu ceerd. Aangenomen wordt dat bedplassers 's nachts niet vol doende van deze stof produce ren. Sommige mensen worden 's nachts erg moeilijk wakker en zijn daardoor 's nachts niet ge voelig voor de signalen van de blaas, die aangeven dat deze vol is. Wellicht is er ook sprake van een erfelijke factor, aangezien bedplassen in bepaalde families meer voorkomt dan in andere families. Door een aantal urolo gen, huisartsen, kinder- en jeugdartsen zijn er richtlijnen ontwikkeld voor het behandelen van kinderen en van volwassen bedplassers. Bij kinderen wordt veel gebruik gemaakt van be handelingen die het gedrag moeten beïnvloeden, zoals wek- training, positief stimuleren, piaswekkers en droogbedtrai- ningen. Voor oudere kinderen wordt ook een intensieve droog- bedtraining geadviseerd. Voor schoolkampen, logeerpar tijen en ter ondersteuning van bovenstaande behandelingen, worden ook vaak medicijnen voorgeschreven. Deze medicij nen zorgen er voor dat de bed- plasser die nacht droog blijft. Volwassen bedplassers hebben vaak veel behandelingen al ge probeerd en hebben geen ver trouwen meer in gedragsthera pieën. Bij deze groep wordt daarom vaak gekozen voor ge neesmiddelen, waarvan desmo- pressine het meest wordt voor geschreven. Bij een groot aantal GGD-en kunnen ouders terecht voor het volgen van een droog-bedtrai- ning zodat zij hun kind goed kunnen begeleiden. Veel zorg verzekeraars vergoeden een der gelijke training en het huren van een piaswekker. Voor meer informatie: www.bed- plassen.org of 0229 - 5411 59. Noofderiiade 1038 Ma-DI-Wo: 9.30-17 30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9.30-21.00 uur Tdetoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volgde borden Zondags gesloten IGNCENTRUM fÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKM WÊÊÊÊÊ Ka JSf iMinder te besteden aan duurdere drank en benzine nen ïSS? jn fiAG/ANP - Vrijwel iedereen gaat er volgend i. Wkoopkracht op achteruit Roken wordt verder %digd. Vrachtwagens moeten per i januari ^gerust met een dodehoekspiegel. Wat brengt jEen overzicht van enkele belangrijke verande- ikbonden en werkgevers zich aan de af- uit het Najaarsakkoórd houden, blijft de ijging beperkt tot 2,5 procent (de geraamde Vrijwel iedereen krijgt minder te beste- riërend van 1,25 procent voor de minima rocent voor de hoge inkomens. Dit komt door forse stijging van de ziektekostenpre mie premie gaat omhoog wegens de stijgen- len van de gezondheidszorg en de toene- VQ\ vraag. Ook de pensioenpremies stijgen. V^paarloon wordt aangepast. Het bedrag dat aal kan worden gespaard daalt van 788 euro. De premiespaarregeling en de jelingsregeling worden afgeschaft. Voor de 7 ^^spaarregeling is een overgangsregeling ge I' 'Jgjne en diesel gaan in prijs omhoog. Voor 0CjJr Euro 95-benzine gaat de accijns met 2,1 „evfit omhoog en voor een liter diesel met 1,1 t. Marktleider Shell adviseert haar erlouders een verhoging van respectievelijk j .-,1,4 eurocent per liter door te voeren (inclu- bilfa- drank wordt duurder. Door accijnsverho- ^ïrdt een fles (0,7 liter) whisky 90 eurocent n e/r en een liter jenever 1,13 euro (inclusief ven. verboden tabakswaren te verkopen aan <n onder de 16 jaar. Winkeliers mogen naar een identiteitsbewijs vragen. Het is niet meer toe gestaan in kranten en tijdschriften reclame te ma ken voor sigaretten en shag. In overheidsgebou wen- en instellingen is het verboden tabakswaren te verkopen. Alleen mensen met een 'leeftijd-chip' op hun pinpas kunnen sigaretten uit een auto maat trekken. Gratis verstrekken van rookwaar is niet meer toegestaan. Pakjes met minder dan ne gentien sigaretten gaan in de ban. Het erfrecht wijzigt. Het nieuwe erfrecht zorgt ervoor dat de langstlevende echtgenoot financieel beter wordt verzorgd en legt de rechten van kin deren aan banden. In het oude erfrecht hadden kinderen direct na het overlijden recht op hun erf deel. De langstlevende echtgenoot kon hierdoor in financiële problemen komen. Om de verkeersveiligheid te verbeteren moeten alle Nederlandse vrachtwagens verplicht een do dehoekspiegel hebben. Ook komt er een speciaal verkeersbord waarmee gemeenten wegen rond bijvoorbeeld scholen kunnen afsluiten voor bui tenlandse vrachtwagens zonder dodehoekspiegel. Treinkaartjes en abonnementen gaan gemid deld 4,9 procent in prijs omhoog. Strippenkaarten met een prijs in guldens zijn niet langer geldig. De procedure voor het aanvragen van een bouwvergunning wordt bekort. Het welstands toezicht van gemeenten wordt inzichtelijker in objectiever. - Guldenbiljetten en -munten kunnen alleen nog worden omgewisseld bij vestigingen van De Ne- derlandsche Bank. DNB geeft het geld niet con tant, maar zal het per giro overmaken. alsnog. De jongen die de bom vasthield, liep ernstige vermin kingen op aan zijn rechterhand, en verwondingen aan zijn lin kerhand en gezicht. Ook zijn metgezel raakte gewond aan zijn gezicht en zijn handen. Rechter Bik vond inderdaad dat het experimenteren met vuur werk als zeer gevaarlijk en 'maatschappelijk niet aanvaard baar' gedrag geldt Wie daaraan meedoet is daarom niet alleen aansprakelijk voor wat dat vuur werk voor schade bij anderen, bijvoorbeeld omstanders, aan richt, maar ook voor letsel bij zijn mededaders. Maar ook voor het slachtoffer geldt eigen schuld, dikke bult. Dus het tweetal moet de schade eerlijk delen en ieder de helft van alle kosten betten. bergeijk - Twee jongens uit Ber- geijk (Noord-Brabant) staken op oudejaarsdag 1998 samen een vuurwerkbom af. Een van hen liep ernstig letsel op. De ander is nu veroordeeld tot het meebeta len van de kosten daarvoor. Dat volgt uit een uitspraak die de rechtbank van Den Bosch deze maand heeft gedaan, nadat het slachtoffer degene met wie hij de bom had gemaakt, aan sprakelijk stelde voor zijn letsel. De rechtbank veroordeelde de mededader tot het betalen van de helft van alle materiële én de immateriële schade als gevolg van de verminkingen aan de rechterhand van het slachtoffer. Hoe hoog het te betalen bedrag zal oplopen, moet nog worden berekend Het ongeval gebeurde in 1998. De twee toen 17-jarige neven, met als hobby het zelf maken van vuurwerk, hadden samen een vuurwerkbom gemaakt op de kamer van het latere slacht offer. Deze beschouwde zijn neef, die regelmatig op internet informatie over vuurwerk verza melde, als een vuurwerkdeskun- dige en als ervarener dan hijzelf. Als ontsteking gebruikten zij een in de bom gestoken sterretje. Op oudejaarsdag plaatsten zij de bom in een struik, en staken het sterretje aan. De bom ontplofte echter niet Nadat zij enkele mi nuten gewacht hadden, besloot de 'meest ervaren' neef dat de bom moest worden gedemon teerd. Hij vroeg zijn neef de bom vast te houden, terwijl hij het sterretje eruit trok Op dat moment explodeerde de bom Rotterdam - Voorzichtig werpt de baby van gorilla Tamani een blik over de schouder van zijn moeder. Die beviel op de valreep van 2002 van haar eerste jong, waarvan het geslacht nog niet bekend is. Geen oliebollen dus, maar beschuit met muisjes in Diergaarde Blijdorp. Foto: ANP/Guido Benschop >1 dere oorzaak voor het ongeluk aan te geven", aldus Zeegers. Van alle ongelukken tussen fiet sers en auto's gebeuren er 90 procent binnen de bebouwde kom, zegt de Fietsersbond. On geveer 80 procent van deze on gelukken vindt plaats op kruis punten van wegen met een maximumsnelheid van 50 kilo meter. Zeegers heeft goede hoop dat het cijfer ook in 2002 gedaald is. „Gemeenten zijn druk bezig met het uitbreiden van de 30-kilometerzones. Daarnaast duurt het drie maan den voordat mensen aan nieu we regels gewend zijn." utrecht/ANP - Het aantal fietsers dat na een aanrijding met een auto in het ziekenhuis belandt, is met 10 procent gedaald: van 1270 in 2000 tot 1156 in 2001. Dat blijkt uit de meest recente cijfers die de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) voor handen heeft. De Fietsersbond denkt dat dat komt omdat fietsers sinds 1 mei 2001 voorrang van rechts heb ben en omdat risicovolle kruis punten veiliger zijn geworden. „De afgelopen drie tot vier jaar was het aantal slachtoffers con stant. De daling is echter niet aan toeval toe te schrijven. Met de voorrangsregel zijn veel drukke hoofdwegen voorrangs wegen geworden. Uit onderzoek blijkt dat op voorrangswegen minder ongelukken gebeuren." Volgens de bond was er grote vrees voor een toename van on gevallen onder fietsers door de voorrangsregel. Automobilisten hebben de regels echter goed begrepen, zo stelt de bond. „Er zullen best ongevallen zijn ge beurd door de invoering van de verkeersregel. Verhalen over de ze ongelukken krijgen wij ook binnen. Maar als we die per si tuatie bekijken, is vaak een an-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3