GESPREK VAN DE DAG Het nut van goede voornemens Helderzienden voorspellen bijzonder slecht 2003 'Liever tien keer niet gelukt, dan nooit geprobeerd' Ijzerwaren DINSDAG 31 DECEMBER 200; MENSELIJK De Franse filmacteur JEAN- PAUL BELM0ND0 is zondag in Parijs voor de tweede maal in het huwelijk getreden. Hij trouwde op het stadhuis van het zesde ar rondissement van de Franse hoofdstad met zijn levensgezel lin Natty, met wie hij sinds der tien jaar zijn leven deelt. De 69- jarige Belmondo, die meer dan zeventig films heeft gemaakt en die tot de populairste Franse ac teurs behoort, kreeg vurig jaar augustus op Corsica een hersen bloeding. Hij is daar inmiddels van hersteld. Tientallen lijfwach ten bewaakten het stadhuis en de omgeving. Die afscherming was vooral nodig om een tijd schrift te verzekeren van exclu sieve foto's. Foto: AFP Een inwoonster van Ruurlo heeft na ruim zes jaar haar gestolen PORTEMONNEE terug. De vrouw deed op 14 december 1996 aangifte van diefstal van haar porte monnee met daarin een bedrag van ruim 150 gulden. De portemonnee werd destijds uit haar fietstas gesto len. Tijdens de afgelopen kerstdagen heeft een onbe kende de portemonnee mét het volledige geldbedrag terugbezorgd. De Ruurlose heeft tot en met vandaag de tijd haar oude geld bij een willekeurige bank om te wis selen in guldens. Vanaf 1 januari kan dat alleen nog bij De Nederlandsche Bank. Een stokoude ARISTOCRA TISCHE TITEL uit Schot land wordt voor ruim ander half miljoen euro te koop aangeboden. De drager, bankier Sir Ian Noble, wil af van de titel en een bijbe horend stukje landgoed in clusief kasteelruïne. Het gaat om de baronie MacDo- nald van het eiland Skye. De bankier wi I geld voor onder meer de bouw van een distilleerderij op Skye, waar hoogstwaarschijnlijk whisky gestookt gaat wor den. Noble kreeg de titel per ongeluk in de jaren ze ventig toen hij meende een hotel te kopen van de fami lie MacDonald op Skye. Door foutjes van de opstel lers van het koopcontract bleek Noble na de transac tie grote stukken van het eiland en de achthonderd jaar oude barontitel te heb ben aangeschaft. De Britse koningin Elizabeth heeft filmregisseur RIDLEY SCOTT een onderscheiding toegekend. Scott maakte films als 'Gladiator', 'Alien', 'Blade Runner' en 'Thelma and Louise'. Sir Ridley, zoals hij nu genoemd kan worden, zei nooit verwacht te hebben een dergelijke onderschei ding te krijgen. ,,lkben er heel erg trots op." De 65-jarige regisseur begon zijn loopbaan bij de BBC. In 1977 maak te hij zijn eerste film. Ook de acteur Alan Bates werd ge ridderd. Hij is bekend van rollen in onder meer 'Gosford Park' en 'The sum of all fears'. Onder de tientallen men sen die een onderscheiding kregen, waren ook 'gewone' mensen, zoals een vrouw die 53 jaar lang werkte bij de zelfde wasserette in Kent. Foto: AFP Na het vertrek van ERIK DE ZWART bij Radio 538 gaat WESSEL VAN DIEPEN bij dat station de wekelijkse Top 40 jxesenteren. De Zwart suggereerde al eerder dat de presentator en man achter de Venga Boys het stokje van hem zou overnemen, maar Radio 538 maakte het gisteren bekend. Van Diepen wordt de zesde presentator van de ra dioversie van de bekende hitlijst. Joost den Draaijer, Jan van~Veen,Tërry Maat, Lex Harding en dus Erik de Zwart gingen hem voor. De Zwart presenteerde afgelopen vrijdag voor het laatst en komende vrijdag zit Van Diepen achter öe microfoon. De Zwart presenteerde het programma sinds 1989. Wessel van Diepen werkt al sinds 1992 voor 538. Zangeres DIANA ROSS is in Tucson aangehou den wegens rijden onder invloed van alcohol. Dat meldde een krant in de Amerikaanse staat Arizo na. Volgens de politie had Ross twee keer zo veel gedronken als wet telijk is toegestaan. Ge tuigen waarschuwden de politie toen ze de zange res in haar auto over de weg zagen slingeren. Ze werd aangehouden, en daarna met een boete naar huis gestuurd. Bij een test werd 2 promille alcohol vastgesteld. Foto: ANP Een dronken man is op de Filipijnen doodgeschoten na dat die per ongeluk de BORST van de vriendin van zijn buurman aanraakte. De 31-jarige Ceverino Perez liep naar huis toen hij de man en en vrouw tegenkwam. Hij pro beerde de hand van de vrouw te schudden, maar raakte onbedoeld een van haar borsten aan. Perez en zijn buur man begonnen daarna te ruzieën. De buurman, die is aangehouden, accepteerde de excuses van Perez niet en schoot hem een keer in de borst. Alle vijfhonderd zorgvuldig geregisseerde feestelijkhe den en bezoeken rond het vijftigjarig ambtsjubileum van koningin Elizabeth II hebben niet kunnen ver- hinderen dat de POPULA RITEIT van het Britse VOR STENHUIS dit jaar in een scherpe duikvlucht is ge raakt. Ook het overlijden van de moeder en de zuster van de vorstin hebben de Britten uiteindelijk niet warmhartiger gemaakt ten opzichte van haar en de an dere leden van het ko ningshuis, zo blijkt uit een onderzoek in opdracht van de Britse krant The Obser ver. Slechts twee van de vijf ondervraagden vonden 2002 een goed jaar voor de Britse monarchie. Onge veer evenveel vinden juist het tegenovergestelde. Hoewel 85 procent de ko ningin nog wel een goede 'ambassadeur voor Groot- Brittannië' vindt, denkt nog maar de helft dat de monarchie over twintig jaar nog bestaat. Een jaar gele den was dat nog 58 pro cent. Een op de vier gelooft dat het binnen tien jaar na het overlijden van de nu 76-jarige Elizabeth gedaan zal zijn met de monarchie. Het is koffiedikkijken, glazenbolgluren en azijnstaren, maar hou er maar vast rekening mee dat in 2003 Mars dichter bij de aarde staat dan de afgelopen 76.000 jaar het geval is geweest. En Mars, dat is niet alleen een chocolade reep, maar ook de planeet van agressie en oorlog. En oorlog, dat komt er in het nieuwe jaar dan ook zo goed als zeker. Niet al leen volgens George Bush, maar ook volgens helderzienden, paragnosten, tarotkaartenleggers, en zelfs volgens het opperwezen Damonstra. Wie een aantal voorspellers raadpleegt over 2003 zou er haast aan gaan twijfelen of hij niet beter een jaar in bed kan blij ven. Bedrijven gaan massaal failliet, de dijken staan op springen, ebola-achtige epidemieën breken uit. er komen aan slagen in Europa - en tot overmaat van ramp blijft het Nederlands voetbal in 2003 een rol in de marge spelen. „Het wordt wel oorlog maar geen we reldoorlog", zegt ook paragnost Jan C. van der Heide uit Oegstgeest. „Maar ik zeg eerlijk dat ik niet alles vertel van wat ik doorkrijg als ik aan het Midden- Oosten denk. Dat is te gruwelijk." Joyce Hoen uit Zutphen trekt horosco pen en houdt aan de verwachte stand van de sterren een naar voorgevoel over. „Mars, de planeet die in oude tij den de planeet van de 'oorlog' ge noemd werd, staat dichter bij de aarde dan ooit. Iets wat zo dicht bij de aarde komt, komt ook in het bewustzijn van de mens." Op de directe vraag of het oorlog wordt, verwijst Hoen naar het vorige gewapende conflict met Irak, toen Mars ook al in de buurt was. „Ik weet niet of je daar astroloog voor hoeft te zijn, maar die overeenkomst tussen mense lijk gedrag en de nabijheid van Mars was er ook de vorige keer, in 1991." Vervelend vindt Roos Zorge uit Temeu- zen het wel. „Natuurlijk is het naar, maar er is gewoon niets leuks te vertel len over 2003. Al denk ik dat het een fa se is waar wij als mensheid doorheen moeten." Roos krijgt haar visie op de toekomst door via medium Marjorie van 'een opperwezen, genaamd Damonstra'. Maar wie is hij? „Damonstra is een goddelijk oppenvezen met een bood schap voor zijn gelijken op aarde. Damonstra is een van de opperwezens belast met het brengen van de waar heid aan de mens." Nog meer? „Verder wil hij niet veel over zichzelf kwijt." Damonstra mag de waarheid verkondi gen, veel vrolijks zit daar niet bij. Be drijven gaan massaal failliet, de islam komt nog meer tegenover de christelij ke godsdiensten te staan, naast aids- komen er tbc- en 'ebola-achtige' epide mieën, en dan zien we de voorziene bosbranden en vulkaanuitbarstingen nog over het hoofd. „En ook Europa zal zware verliezen gaan lijden als gevolg van terroristische, op geloof gebaseer de, aanslagen. Islam, christendom en jodendom zullen in 2003 hun strijd nu ook in Europa gaan strijden." Internet is het domein van paragnost Jan C. van der Heide. Van der Heide voorspelt al langer elektronisch. Dit jaar voorziet hij een stroomstoring, een hittegolf in de zomer, zwaar weer de financiële instellingen in Nedei twee droevige gebeurtenissen ron koningshuis, watersnood als de di niet worden verhoogd, geen voet! successen en massale opstanden i Russische staten en nieuwe vrede sen, die wellicht zullen vertrekken af het huis van Pim Fortuyn in Ro dam. Niets als ellende.. Van der H wel eens de 'Nederlandse Nostrac genoemd: „Nee, het is allemaal ni leuk, maar het is niet anders. Hetf erg griezelige wereld en ik krijg de ste dingen door. Zeg nu zelf: de vv is nu eenmaal geen pretje. Ik verti eens alles, want je moet ook reker houden met de mensen." Luuk Kortekaas Grote groepen Nederlanders ne men zich vannacht voor om in het nieuwe jaar gezonder te gaan leven. Stoppen met roken, min der gaan drinken en een paar pond afvallen staan hoog in de top-io van goede voornemens. De psychologen Fred Sterk en Sjoerd Swaen vinden het positief dat mensen 2003 met goede voornemens beginnen. Ook al houden ze het misschien maar een paar weken vol. Goede voornemens hebben al tijd zin, zeggen de psychologen Fred Sterk en Sjoerd Swaen. „Goede voornemens zijn de eer ste stap op weg naar een gezon der en gelukkiger leven", glim lacht Sjoerd Swaen. „Maar er horen wel een paar stappen achter", vult Fred Sterk aan. .Anders bereik je nooit je doel. Het heeft weinig zin als je op 2 januari je goede voornemens van 1 januari alweer vergeten bent." Sterk en Swaen werken als psy chotherapeut in Den Haag en schrijven'samen populaire psy chologische boeken voor men sen die zelf iets aan hun gedrag willen veranderen. Ze vinden het niet vreemd dat mensen juist met Oud en Nieuw een nieuwe start willen maken. Sjoerd Swaen: „Het is een mo ment dat mensen automatisch de balans van een jaar opma ken. Wat hebben we achter de rug en waar gaan we heen?" Fred Sterk: „Het is een oud ritu eel. Zelf vind ik het een beetje onzinnig om het precies op 31 december of 1 januari te doen. Waarom dan? Het kan iedere dag. Maar goed, voor veel men sen is het nou eenmaal traditie om het met Oud en Nieuw te doen." Goede voornemens horen, net als oliebollen en vuurwerk, bij de jaarwisseling. Massa's men sen nemen zich de eerste minu ten van het nieuw jaar voor om gezonder te gaan leven. In de top-10 van goede voornemens staan al jaren: stoppen met ro ken, minder drinken, meer be wegen en afvallen. Sjoerd Swaen: „Veel mensen ne men zich voor om iets aan een ongezonde verslaving te doen. 'Ik stop met roken!' Of'Ik ga minder drinken]' Dat zijn de dingen die je mensen hardop hoort zeggen. Maar misschien zijn er wel meer persoonlijke voornemens waar mensen niet Stoppen met roken en afvallen staan al jaren In de top tien. Foto's: Reuters en GPD publiekelijk over praten. 'Ik zal proberen om niet zo snel boos te worden!' Of:Ik zal meer aan dacht aan mijn partner beste den!' Ik denk dat veel mensen voornemens maken waar ze niet met anderen over praten." Fred Sterk: „Voor mensen die willen stoppen met roken of een paar kilo af willen vallen, is het ver standig om er wél over te pra ten. Dan kunnen ze medestan ders vinden. Om elkaar te steu nen en te coachen. Als niemand weet dat je in het nieuwe jaar wilt stoppen met roken, zegt ook niemand iets als je op 2 ja nuari een sigaret opsteekt Maar als iedereen weet dat je wilt stoppen, dan kan ook iedereen je steunen als je naar een sigaret snakt. 'Kom op joh, doe nou Psychologen Sjoerd Swaen en Fred Sterk: 'Goede voornemens heb ben altijd zin'. Foto: GPD/Phil Nijhuis niet!' Die steuntjes in de rug zijn een groot voordeel als je het even moeilijk hebt." De positieve psychologen vin den dat mensen met goede voornemens zich niet zo gauw uit het veld moeten laten slaan. Een missertje mag. Fred Sterk: „Het is niet erg als je even terug valt. Dat hoort er gewoon bij. Je hebt mensen die meteen bij de pakken neer gaan zitten, of het zelfs helemaal opgeven, als ze zich even niet aan hun goede voornemens houden. Zo van: 'Zie je wel, het lukt me niet!' Dat is natuurlijk onzin." Sjoerd Swaen: „Mensen verwachten te vaak dat ze van het ene op het andere moment kunnen veran deren. De realiteit is dat het meestal met vallen en opstaan gaat. Gedragsverandering gen om doorzettingsverm en discipline. Je kunt het lijk alleen maar opbrengei het echt zélf wilt. Het is hi moeilijk om je te houden goede voornemens die je 1 anderen worden opgedroi Sterk en Swaen geloven di mensen zich het makkelij goede voornemens kunne houden als ze een plan op pier zetten. Fred Sterk: echt een plan maken. Met, crete stappen om een aan kelijk doel te bereiken." Sj Swaen: „Belangrijk is ook het hele veranderingsprol leuks en spannends heeft moet allemaal niet te strei moet jezelf af en toe ook 1 nen. Met een cd'tje als je week niet gerookt hebt of gebakje als je een kilo afgi j bent." i De twee therapeuten vine mensen zich geen misluk moeten voelen als het nie om zich aan hun goede vi mens te houden. Sjoerd S „Veel mensen kijken allee maar naar de negatieve k< 'Het is me niet gelukt, wa rook weer!' Ik denk dat ze naar de positieve kant mo kijken. Hoe lang heb je he gehouden? Hoeveel sigare heb je niet gerookt? Mens moeten meer naar hun o) winningen kijken. Zelfs ni die jaar in jaar uit weer he de voornemen hebben 01 stoppen met roken. Is het keer niet gelukt? Misschie het de elfde keer wel. Of a de twaalfde keer." Fred Sr „Ik denk dat het belangri; mensen blijven dromen c iets te verbeteren valt in b ven. Ook al lukt het je noc je doel te bereiken, de dro het streven geven je leven| spanning. Goede voomen maken het leven interesse Goede voornemens zijn el naai dat ie wilt groeien. VI denkt: 'Het lukt me toch t iets te veranderen, ik doej maar geen moeite meer!'] valt in cynisme. Ik denk: 1 tien keer niet gelukt, dam geprobeerd." Mick Salet De winkel van meneer Van A is eindelijk leeg. De korting, langzaam stijgend vanaf de 10%, schreef hij met viltstift-letters op pa piertjes. Het binnenste van de letters en cij fers vulde hij met dwarsstreepjes. En alles is weg. Geen metaalwaren meer in de schap pen, geen huishoudhulpjes in de etalage, geen potaarde en laddertjes meer voor de deur. Meneer van A gaat sluiten. Dit zou een alledaagse gebeurtenis zijn, ware het niet dat daarmee óók een einde is gekomen aan een legen darische koude oorlog tussen twee middenstanders in de Amsterdamse Westerstraat. Ze waren buren en ver kochten exact hetzelfde. Al die jaren hebben zij elkaar geen blik waardig ge keurd. Hun beider assortiment, tentoon gesteld op de straat en in beide etalages, was zó identiek dat nieuwe buurtbewo ners pas na jaren in de gaten kregen dat het hier twee verschillende winkels betrof. Dat ondanks handgeschreven plakkaten op de ramen, met dikke pijlen en teksten die naar de enige juiste ingang verwezen. Meneer van A. zat er als eerste en had vele jaren het rijk alleen in zijn marktsegment. Op een kivade dag kwam het hoekpandje naast hem vrij en werd gehuurd door een Amsterdamse familie die een identieke win kel begon. Het humeur van meneer van A - toch al geen geboren lachebekje - verslech terde vanaf die dag structureel. Met klanten die nog wèl bij hem kwamen leek hij ook niet meer blij te zijn. Niet dat het bij de bu ren nu lachen gieren brullen was: hande laars in emmers en isolatiestrips zijn zelden feestneuzen en ook wat dat betreft leken de beide aangrenzende winkels sprekend op el kaar. Er was al die jaren eigenlijk maar één groot verschil: de winkel van de nieuwko mers was zeker drie keer zo klein. En daar om ook drie keer zo vol, want niets van wat de buurman verkocht mocht in hun zaakje ontbreken. Hun assortiment is een Chinese puzzel die alleen door kenners uit elkaar kan worden gehaald. Mochten in hun win kel de kreunende schappen ooit bezwijken zullen er lawinehonden aan te pas moeten komen om klanten en personeel terug te vin den. Als koper zélf de weg in hun voorraad te vinden is dan ook onmogelijk: alles moet worden gevraagd en daarom werken de bu ren meestal met zijn tiveeën. Meneer van A stond meestal alleen achter de toonbank van zijn veel ruimere zaak, en dat kon ook. Hier was een klant redelijk zelfredzaam. Vanaf de dag dat ik wist dat het inderdaad twee verschillende winkels waren, en niet dezelfde, heb ik mijn gunsten zorgvuldig verdeeld. Van mij mochten allebei blijven, ook omdat het tóch wel voorkwam dat de ene iets niet had dat de ander dan wel bleek te hebben. Zo gebeurde het dat ik vot dochter een zandbakje zocht voor op balkon. Na zorgimldig iene-miene-m koos ik ervoor eerst bij het hoekwink\ binnen te gaan. Nee, zij hadden geen die als balkonzandbakje dienst zou l doen. Ook na vijf minuten zoeken ni verliet de winkel en zij moeten toen I gezien dat ik linksaf sloeg. Richting l man. Men hield mij staande. Via de werd de volgende dag op het autoda oude spoelbak uit een school aangev We mochten hem gratis komen oplu Dat was heel aardig van ze, maar er nog iets anders. Ddt, en broodnijd is understatement. Zelfs zorgden de bu nen dat hun vakanties altijd exact g len. Want liever samen géén klant, d klant verloren aan de ander. Wij we\ meneer van A een vredig pensioen e\ buren nog een lang werkzaam leven

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2