Het ene kleine voordeeltje van tachtig wordenj SPORT De wereld van oud-bondscoach George Knobel wordt steeds kleiner en leger Opruiming EEN WEKELIJKSE SERVICE RUBRIEK IN UW KRANT. dinsdag 31 december 2o0 door Karei Pleunis Roosendaal - Soms lijkt de lach frus tratie te verhullen. Hij leeft, maar het leven zelf schijnt hem nauwelijks nog wat te bieden. „Wat heb ik als oudere te verwachten? Niks, helemaal niks. Om vijf uur 's ochtends word ik wak ker. Denk ik: 'hoe kom ik de dag weer door"." Oud-bondscoach George Kno bel werd deze maand tachtig jaar. Een cadeau? „Werk bij een club, vandaag nog als het kan. Maar da's een utopie. Daar is deze maatschappij niet op in gesteld. Moet ik accepteren. Da's mijn lot, maar tevens mijn probleem." Gehuld in trainingspak en sport schoenen banjert hij onophoudelijk op en neer door de salon van zijn ri ante bungalow. „Ik kan niet anders, ik kan niet langer dan een halfuur stiletten. Weet je, ik ben blij met re clame op tv. Kan ik even weg, even de benen strekken." Op en neer gaat het, soms onderbro ken door een stop. En dan heft Geor ge Knobel de handen, verheft hij zijn stem, verandert berusting in felheid en wordt de openhartige verteller een docent. Dat maakt de monoloog van een tachtigjarige er overigens niet saaier op. „Waar te beginnen", vraagt hij. En wordt hem de keuze gelaten, dein vol gen, geheel tegen de verwachting in, flarden uit het verhaal van zijn leven. Darj praat hij over de drie grote klap pen die hem bij zijn gebleven en zijn gevoel van onveiligheid in Neder land. „Négen was ik. De kapelaan van de Antoniuskerk wandelde bij ons thuis aan de Bredaseweg binnen. Hij zag het Nieuws van de Dag op tafel lig gen. Ie weet wel, die krant uit Am sterdam. Hoe m'n moeder, het mens kon niet eens lezen, het lef had zo'n blad in huis te halen. Hij dreigde ze met de duvel en alles wat slecht was. Het paste in een opvoeding waarin hel en verdoemenis een belangrijke rol speelden. Waar hij het lef vandaan haalde om mijn moeder zo aan te pakken. Ik heb het me later pas ge realiseerd, maar die dag heb ik af scheid genomen van het geloof." Zijn tweede tegenvaller betreft het koningshuis. „De koningin verliet al na twee dagen oorlog het land om pas terug te keren toen de vrede gete kend was. Ik vond het schandalig. Dat ze zomaar wegliep bij haar volk. Dat doe je niet. Vanaf dat moment had ik niets meer met de monar chie." En van meer recente datum dateert zijn derde grote teleurstelling. „Voor Jan Pollemans, de voorzitter van RBC, had ik veel respect. De man vroeg me of ik hém wilde helpen bij de wederopbouw van de club. Deed ik, alleen voor hém. Niet voor die ze ven euro bruto per uur, al durven ze dat nu te beweren. Het materiaal was slecht Jongens die nu niet eens de basis van een hoofdklasser halen, stonden in de basis. Ik deed het, voor Pollemans. Het enthousiasme van de man roerde me, ik vond hem sympa thiek Maar hij koos de zijde van zijn secretaris toen ik het opnam voor de Belgische doelman Belpaire. Die ver ongelukte bijna en werd vervolgens schandalig behandeld door de club. Ik mocht er niets van zeggen, ik deed het toch. Ik heb moeite met onrecht, met onrechtvaardigheid. Ik gaf mijn mening, ongezouten ja. Ik heb daar na nooit meer iets vernomen van Pollemans, hoewel hij me dat wel be loofd had. Pollemans is geen sport man, Pollemans is idolaat van het voorzitterschap bij RBC." „Ik heb het vertrouwen in de mens heid verloren. Ik verdiende respect, kreeg ik niet. Ik had toegang moeten krijgen tot de bestuurskamer bij RBC. Dat was het minste. Ik mocht er niet komen. Dat heeft me pijn gedaan. Ik werd tegengehouden door veilig heidsmensen. Ze kenden me niet eens. Dat raakte me. Ik ben veel kwetsbaarder dan mensen altijd ge dacht hebben." „De wereld is rot, de wereld loopt vol slechterikken. En elke dag worden het er meer. Tachtig worden, het heeft maar één, klein voordeeltje. Het maakt het gemakkelijker te accepte ren dat het einde dichterbij komt." „Natuurlijk was de Tweede Wereld oorlog vreselijk Ik was zeventien jaar. Twee keer ben ik opgepakt en naar Duitsland gestuurd. Naar Essen om bij Krupps kanonnen te maken en een keer naar Düsseldorf. Uiteinde lijk moest ik naar Zeeuws-Vlaande- ren, naar Schoondijke en Oostburg, om bunkers te bouwen. Maar ik voel de me op straat veiliger dan nu. De leiders van dit land hebben er een puinhoop van gemaakt. Ik ben het gevoel van veiligheid in Nederland al een tijdje kwijt." „Is het niet schandalig dat een oud vrouwtje klem wordt gereden en ver volgens van haar portemonnee wordt beroofd? Minstens zo schandalig is het dat ze met haar aangifte moet wachten tot het spreekuur van de po litie. Tot de heren tijd hebben. Want komen doen ze al lang niet meer. Ze praten maar over kleine criminaliteit. Wat een gezeur. Leg mij eens uit, wat is dat? De portemonnee afpakken van een vrouwtje met een uitkering, is veel erger dan een miljoen jatten bij een vent die er vijftig op de bank heeft. Of zie ik het soms verkeerd. De kleine man is altijd de sigaar. Hij wordt tachtig. „Natuurlijk het beste is eraf. Maar ik wil mijn li chaam de baas blijven. Ik fiets elke dag, kilometertje of veertig. Probeer in conditie te blijven. Al zeggen ze weieens 'waarom fiets je nou nog zo'n eind. Op die leeftijd...' Het li chaam mag niet baas over mij wor den. Dat moment probeer ik zo lang mogelijk uit te stellen." „Ik sta in het bos, hak bomen om. Als zo'n reus valt, heb ik weer een ge- vechtje gewonnen. Een kettingzaag? Asjeblieft, ik doe het met de hand. Dan loopt de tijd, dan loopt de dag, dan voelt mijn lichaam goed." „Bij Ajax werd ik voor het eerst op George Knobel: „Ik wil mijn lichaam de baas blijven. Ik fiets elke dag, kilometertje of veertig. Probeer in conditie te blijven." Foto GPD/Ben Steffert cholestorol gecontroleerd. Komt dok ter Greep naar me toe. 'George, man, veel te hoog hè. Hoe kan dat bij een echte sportman als jij?'. Nou, mijn moeder gaf me 's ochtends dus altijd een glas melk met een rauw ei erin. En bij MW bestonden de uitsmijters niet uit twee, maar uit vier eieren. Zo zat ik al snel aan zeventien, achttien eieren per week Schijnbaar was dat wat veel. Na de waarschuwing van Greep heb ik nooit meer een ei aan- „Tegen het doodgaan zie ik niet op, wel tegen de manier waarop. Ik moet niet denken aan aftakelen, aan alge hele ontluistering. Daar heb ik nooit mee kunnen leven. Ik rookte een paar sigaartjes per dag, ik ben ermee gestopt. Ik ben de baas over mezelf, de sigaar is niet baas over mij." 21 juni 1958 is het. George Knobel, zoon van een Roosendaalse sigaren maker, krijgt een brief van Henk Burgwal, secretaris en penningmees ter van de voetbalbond. Omdat hij zes keer geschorst is in vijftien jaar amateurvoetbal bij RBC, wordt hij niet toegelaten tot de trainersoplei ding. Een tegenvaller voor de man die al op zeer jeugdige leeftijd als ploegbaas bij Philips werkt en in zijn vrije tijd 'illegaal' kleine Brabantse clubjes traint als Kaaise Boys, NVS en Chrislandia. Lachje. „Maar zoals je weet is het daarna toch nog goed gekomen met Knobel. Via Baronie (tweede divisie), kwam ik bij het in nood verkerende MW terecht. Ik kreeg de zaak op de rails in Maastricht." „Limburg, ik had er graag willen wo nen, ik voelde me er thuis, misschien wel meer dan in West-Brabant. Het is alsof ze daar meer respect voor je hebben, 'warmerzijn', meerwaarde- ring voor je tonen als je iets presteert. Dat mis ik in West-Brabant. Maar mijn kinderen wilden niet." „Jaap van Praag belde. 'Kom eens praten George'. Ik ging er bij Ajax geen stuiver op vooruit. Ze hadden in Amsterdam drie Europa Cups op rij gewonnen en de geruchten over een vertrek van Cruijff waren niet van de lucht. In de auto zat ik te piekeren. Bij MW zat ik gebeiteld, maar Ajax, ja, da's wereldtop. Als je daar trainer van bent of van bent geweest, dan stel je dus echt wat voor. Ik was ijdel, natuurlijk Spijt? Nee. Al was het maar kort. Ik stond machteloos te genover externe krachten. Cruijff ver diende destijds 95.000 gulden bij Ajax. Hij was de best betaalde speler. Barcelona bood hem het tienvoudige. Wat kun je dan als trainer?" „Ik won met Ajax nog wel de Europe se Supercup, maar daarna was het gebeurd. Alles zat tegen. Jan Mulder, topscorer van Anderlecht en bezig aan zijn tweede seizoen in Amster dam, kwam door blessures nauwe lijks aan spelen toe. Mijn vrouw zag de bui al hangen. 'Het gaat verkeerd George' zei ze. Toen volgde het ge wraakte interview waarin woorden uit hun verband werden gerukt. 'Ajax gaat stuk aan drank en vrouwéh'. Er volgde een hetze, vervelende stukken in de krant, ik was de controle kwijt. Mezelf verdedigen was zinloos. Op Goede Vrijdag werd ik ontslagen. Ik heb een jurist in moeten schakelen om de zaken met Ajax af te handelen. Want na mijn ontslag wilde Ajax me geen cent betalen. Drie maanden so ciale dienst, ja." Het verleden. „Maar kom ik nu in Amsterdam, dan komt Bobby Haarms naar me toe. Die klopt me op m'n schouder. Loop ik overal binnen. Weet je; echte professionals maken ruzie, schelden elkaar voor rot, maar leggen daarna zaken bij om verder met elkaar te gaan. In Roosendaal, bij RBC, kennen ze geen professionalis me. Daar blijft wrok doorsudderen. Jaren en jaren." „Burgwal adviseerde me daarna te solliciteren om bondscoach te wor den. Zo ging dat. Achteraf gezien kun je zeggen dat het moment waarop ik instapte, allerminst gelukkig was. Oranje was onder Michels verrassend tweede geworden tijdens het WK. Dan heb je wat te verliezen. Boven dien was er de controverse tussen de PSV ers en Ajacieden." h .Afgunst, jaloezie. Onder Micheki waren Van Beveren, de beste kei die Nederland ooit had, en Vanf Kuijlen gaan lopen. Ik wilde dati de wereld hebben, probeerde eey- oplossing te bedenken. Moest najf dramatische 1-4 in Polen. Ik riep|t bijeen. 'Zeg nou wat je van elkaaj vindt, gooi het op tafel'. Het gina. hard aan toe, een compromis bij uitgesloten. 'Zitten we met een» bleem jongens...' Toen zijn Van? Kuijlen en Van Beveren vertrok^ Ze probeerden René van de Kerj\ nog mee te slepen, maar zijn brqr hield hem tegen. 'Je laat je intenjj nale loopbaan toch niet ruïnereRi door die twee. We wonnen met ei Dat was het einde voor Van Bevfe en Van der Kuijlen. Het mooiste» die derde plaats tijdens het EK vel '76 in Joegoslavië." Zeventien w& strijden zat hij bij Oranje op de Ij Even Willem II om vervolgens bij Belgische Beerschot te belandere „We wonnen de Belgische bekefc 57-jarige dacht ik, net als ieder een burgerlijk leven te kunnen 1? Vrouw, kinderen, fietsen, geniet». Het is de grootste denkfout die iP mijn leven heb gemaakt. Ik konji thuiszitten, de muren kwamen 0 af." p „Johan Cruijff introduceerde m£ dens zijn jaren in Amerika bij den te bazen van Seiko uit Hong Koife ben er bondscoach geweest, befe de met Seiko zeven titels. Cruijfft meende dat hij een ereschuld bifc me in moest lossen. Indirect wa$ altijd in de buurt als het fout mefe ging. Bij Ajax, bij Oranje. 'Je heb» nig aan me gehad', zei-ie dan tefr< Na m'n ontslag bij Ajax ging de ft foon. Johan. Of ik zin had in enlti weken vakantie in Barcelona. Nfj is geen contact meer met Johan! Maar komen we elkaar ergens tn dan zal er onmiddellijk weer dief standhouding zijn." L Vijftien jaar op en neer naar Hoife Kong. Op en neer. Tot hij uit goj fatsoen niet langer meer van hui. kon. „Mijn vrouw is net zo oud J1 En je begint je steeds meer te re» ren dat je samen geen veertig jaa meer te gaan hebt. Dus..." k RBC kwam, dicht bij huis. Manafc „Laat ik het maar niet over die af knapper hebben. Sommige meiii zijn me heel erg tegengevallen. s< je'. Ze hebben nooit meer gebelf wereld is rot." fc „Het leven bestaat nu vooral uitjs inneringen. Maar steeds meer nfe sen met wie je die herinneringeifV kunt of wilt delen, vallen af, valljL weg. Voorgoed. Naarmate je oufo wordt, wordt de wereld steeds lqii steeds kleiner. Van een heleboel! ken neem je al tijdens het levenl scheid." L Zo veranderde de bondscoach, f trainer George Knobel de afgelo|| jaren beetje bij beetje in de kluiz naar Knobel. „Die rol is moeilijk)» accepteren, maar het klopt. HetjÜ ook bij de twee zekerheden van| leven; je wordt alleen geboren et) sterft alleen." p (advertentie) BEDRIJVENGIDS f** Van Roy C.S. Advocaten l!i|p|||S| Rapenburg 55, Leiden jS 071-5122362 hHH| Administratie collectief. mmê Rhijngeesterstraatweg 18A ^jaBKsllI 2342 AM Oegstgeest Tel. 071-5127054 Fax 071-5127004 Dienstverleners bij uitstek voor: Boekhoudingen en belastingzaken voor (pil midden- en kleinbedrijf (|h9BSN| Financiële diensten en RP» verzekeringen AUTODEMONTAGE De Graaf B.V. Ommedijkseweg 24 Leiden 071-5314141. Lid Stiba. Gebr. Opdam b.v. Voorschoterweg 41 Valkenburg ZH, Tel. 071-5315101 Hanepoel 4, Zwaanshoek Tel. 023-5845435 HEFTRUCK ACCU'S ACCU SPECIALIST GROENEN Amphoraweg 7B Leiden Leiden, 071-5120500 MOTOR- EN AUTORIJSCHOLEN Motor- en Autorijschool BELINDA theoriecursus met CDI Nu ook verhuur van Trike's. Sumatrastraat 2, Oegstgeest. Tel. 071-5156836 W. P. HARTWIJK ZN. BV Waarborginstallateur Gas- licht en water. Nw. Beestenmarkt 7, Leiden. Tel.: 071-5126627 AD NOYEN SHOES zeer laag geprijsd Verkoop Vuurwerk di 31-12 Prettige feestdagen en een gezond 2003 5 Meiplein 96, Leiden 071-5761946 STUCADOORS De Best Stucadoors Stucadoors-, Afbouw en Spuitbedrijf Gipslijsten Ornamenten Schouwen Sierpleisters Vochtwering SHOWROOM Draadbaan 12, Leiderdorp tel/fax: 071-5420483 06-53389029 www.debeststucadoors.nl Het KARPETTENHUIS Het JUISTE adres voor uw tapijt, gordijnen, karpetten, luxaflex, festonneren traplopers en tafelkleden. Herensingel 10, Leiden Tel.: 071-5218130 KLAASSENS Heren- en dameshoeden Breestraat 114ab, Leiden Tel. 5120882 ROMAC Reinigingsmachines en -systemen reinigingsmiddelen, machines (nieuw, gebruikt, verhuur), hygiënepapier, grootkeuken HACCP, afvalzakken, 'alles voor de schoonmaak' Showroom: Flevoweg 9-C Leiden (achter Gamma) 071-5230870 openingstijden: ma. t/m vr. 7.30-17.30 uur www.romac.nl DEWY'S Schoonmaakmiddelen en Systemen Reinigingsproducten, -materialen en -machines, ecologische producten, glazenwasmaterialen plastic- en papierwaren. Draadbaan 39 2352 BM Leiderdorp 071 - 521 80 06 Openingstijden: ma t/m vrij 07.00-17.00 www.dewysschoonmaakmiddelen.nl ACCOUNTANTS BERVELING Accountants Adviseurs Voor elke onderneming de juiste keus. Boekhouding, belastingzaken, salarissen en al uw overige financiële zaken www.berveling.nl Watergeuzenstraat 46 071-5761706 ■Bii CENTRAX Draadbaan 16 Leiderdorp 071-5225588 - Alle c.v.-ketels - De nieuwste modellen Decor-radiatoren - Gewone radiatoren - Vloerverw.-convectorputten - Warmw. apparaten Komt u eens langs in onze showroom LOODGIETERS Dirk v.d. Zeeuw V.O.F. Flevoweg 35A 2318 BX Leiden. Tel. 071 -5121644 ZAKELIJKE DIENSTVERLENING Business Interim Een frisse start in 2003 http:Wwww.binterim.nl ACCU SPECIALIST GROENEN Amphoraweg 7B Leiden Leiden, 071-5120500 I KOUSENHUIS Gejo Grote sortering herensokken Haarlemmerstraat 8, Leiden tel.:071-5120422 Een aantal bedrijven op deze pagina zijn met uitgebreidere informatie terug te vinden in de bedrijvengids op www.Ieidschdagblad.nl I/oor adverteren in deze rubriek enlof in combinatie met internet Bel. 071 5356300 voor meer informatie

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20