Rampen in 2002 kosten 53 miljard SETS TH Verjaardagsfeestje Alfred J. Kwak sluit serie in Leidse Schouwburg af verkopen? Drie gewonden bij massale vechtpartij Leidse investeerder eist geld voor gestrande walvisfilm Vuurwerkslachtoffer moet gewoon knallen IcüM Belronde met Thom de Graaf Meeste schade door overstromingen Youp speelt Youp 'Ocean Warrior' ten onder na afhaken Amerikaanse geldschieters Dode en gewonde bij aanrijdingen rffr Leidsch Dagblad «drijven t over irdboete •kkenhuis' verkopers n vuurwerk linrell wil Ibaan nog et opdoeken •keerverbod ichtwagens ld Olympia i oude is ten etgang gedoemd, ri verrot en gist de r, in smarten wordt hieuwe tijd geboren Regenachtig ERLOREN JAAR r, verweesd, en naar bin- ekeerd nemen we van- afscheid van een verloren en jaar dat meer nieuws dan vernieuwing. Een jaar loftes, maar eindigend in besef. Even overladen met roorden als rijk aan klein heid. Een jaar waarin het waarden z*n rentree maar dat al moralise- ■lf zonder overmaat aan id verliep. •verzichten op tv was jaar van de politiek in lat is eigenlijk een curieu- lering. Waar het land niet bestuurd werd, is overdreven om te stel- het in een paar maanden rgafwaarts ging. De sa- draaide ondanks het uk dat in Den Haag planken werd gezet niet maar ook niet extreem chter. theorie aanhangt dat elk e regering krijgt die het it, moet zich afvragen wat -liggende crisis in de sa- is. Zijn dat nu echt de wachtlijsten, de etni- riminaliteit, de overvolle ikalen en de malheur van en files? Was het irobleem van 2002 dat de opeens ontdekte hoe hij emangeld wordt door een functionerende overheid, grote bedrijven die als reaucratische moloch rea- i klachten en door mede die zich onbeschoft ge- het meer de economische die door de hele wes- woei? In dat geval vooral in de hoofden lonnee van consumen- na jaren vol overvloed dat het met de weivaart s minder gaat en prompt I beginnen te mopperen, nsument die nog steeds wenken bediend wil wor- vindt dat de buurman er moet gedragen, maar nauwelijks op verant- Ijkheden en gedrag aan- ;n wil worden. Wanneer d het besef doordringt houding verleden tijd jn, is 2002 geen verloren MMENTAAR Dagblad dinsdag 31 DECEMBER 2002 SPRINTERS rTTSTrmr Thom de Graaf, landelijk lijsttrekker van D66, is komende vrijdag voor een belronde gast van het Leidsch Dagblad. Van 14-15 uur beant woordt hij vanaf de redactie van de krant telefonisch vragen over ver kiezingsthema's. U kunt voor deze phone-in bellen naar een speciale lijn: 071-5 356 380. De redactie drukt in de krant van zaterdag een se lectie af van de vragen en antwoorden. leiden - Een 37-jarige Leide- naar is gisteravond aan zijn hoofd gewond geraakt nadat hij in een café op de hoek van de Korevaarstraat en de Jan van Houtkade in zijn woon plaats door een onbekende man met een glas en een as bak was bewerkt De dader werd met vereende krachten door de eigenaar en een aantal klanten de zaak uitgezet. De man kwam echter na een klein half uur terug met vijf vrienden en dat zestal sloeg vervolgens met stokken de ramen van de kroeg aan dig gelen. Daarbij raakten twee bezoekers van het café ge wond: een 49-jarige Leide- naar en een stadsgenoot van wie de leeftijd onbekend is. Ook zij moesten zich in het LUMC aan hun verwondin gen laten behandelen. De aanvallers wisten te ontko men. berlun/ap - Natuurrampen heb ben in 200211.000 mensen het leven gekost en voor bijna 53 mil jard euro schade aangericht. Dat heeft de grootste herverzekeraar ter wereld, Münchener Rück (Mu nich Re), gisteren bekendge maakt. De overstromingen van afgelopen zomer in Centraal- en Oost-Europa richtten de meeste schade aan. De overstromingen van de Elbe, de Donau en andere Europese rivieren in augustus kostten 18,5 miljard dollar. Ze waren volgens de herverzekeraar de ergste overstromingen in Europa in eeuwen, waarschijnlijk sinds au gustus 1342. Slechts 3 miljard dollar van de schade was verze kerd. De meeste slachtoffers vielen in mei in Afghanistan, toen meer dan 2.000 mensen omkwamen bij een reeks aardbevingen. Overstromingen in Nepal, Ban gladesh en India eisten 1.200 le vens en 1.100 mensen kwamen om door een hittegolf in India. In totaal was 11,5 miljard dollar van de schade door natuurram pen dit jaar gedekt door verze keringsmaatschappijen, onge veer evenveel als in 2001. De economische schade nam ech ter toe met 60 procent, van 35 miljard dollar in 2001 tot 55 mil jard dollar in 2002. Het broei kaseffect leidt volgens Münche ner Rück onvermijdelijk tot meer natuurrampen en grotere schadeposten. Volgens de verze keraar was 2002 samen met 1998 het warmste jaar ooit. Herverzekeraars verkopen ver zekeringen aan verzekerings maatschappijen. Op die manier spreiden ze het risico, zodat grote verliezen bij natuurram pen kunnen worden gedekt. Münchener Rück verwacht dat de maatschappijen voor de her verzekering van hun risico's steeds hogere premies moeten betalen. Amsterdam - Youp van 't Hek steekt zijn hoofd door de gordijnen. Hij repeteerde gister- Youp speelt Youp. Vrolijker dan ooit loodst de cabaretier de kijkers door het overvolle af- avond in de Amsterdamse Kleine Komedie voor zijn oudejaarsconference die vanavond gelopen jaar. Het was geen leuk jaar, de grappen van Van 't Hek wel. De pers ontving de wordt uitgezonden op televisie (Nederland 3,22.2; uur). De titel van het programma is show enthousiast. Foto: ANP/Marco Okhuizen door Silvan Schoonhoven leiden - Gedupeerde investeerders in de duurste Nederlandse speelfilm ooit, Oce an Warrior, zijn boos. Sinds de produc tiemaatschappij in 2001 failliet is gegaan, dreigen 2200 particulieren voor tiendui zenden euro's per persoon het schip in te gaan, terwijl hen een hoog rendement op hun inleg was beloofd. Dat geldt ook voor Leidenaar Fred de Koning, voorzit ter van de net opgerichte Stichting Claim Ocean Warrior. Vanmiddag vergaderen de belanghebbenden over de verkoop van de filmrechten. Hierdoor kunnen ze waarschijnlijk nog de helft of tweederde van hun geld terugkrijgen. Investeren in speelfilms gold tot voor kort als veilig alternatief voor onvoorspel bare beleggingsfondsen. Om het Neder lands filmproduct te stimuleren, be schouwt de fiscus investeerders in een film van eigen bodem als ondernemers. Dat levert hen aanzienlijke belasting voordelen op. Films als Minoes, The Dis covery of Heaven, Wilde Mossels zijn met deze zogenaamde commanditair ven nootschap-constructie (cv) tot stand ge komen. De cv van Ocean Warrior wordt echter vandaag geliquideerd en de filmrechten worden verkocht. Het verkopen van de rechten, het enige kapitaalwaardige on derdeel dat de cv nog heeft, is de enige manier om het belastingvoordeel veilig te stellen. De productiemaatschappij pro beert de rechten zo snel mogelijk door te verkopen aan een producent die de film toch nog kan gaan maken. Ocean Warrior, over de heldhaftige strijd van walvisredder Paul Watson, zou een project van on-Nederlands formaat wor den. Kim van Kooten en Rutger Hauer zouden schitteren naast bekende Ameri kaanse acteurs en vijf levensgrote, be weegbare rubber walvissen. Dit alles on der regie van John ['Saturday Night Fevef Badham. Het is echter nooit zover ge komen met 'Nederlands grootste film productie aller tijden', zoals de trotse on dertitel van Ocean Warrior luidde. Het 61 miljoen euro kostende project is stopge zet toen producent Bous de Jong er niet in slaagde Amerikaanse investeerders te vinden. De Ocean Warrior-investeerders willen iets terugzien van de 35 procent rende ment die hen was beloofd in de prospec tus. Een beetje in navolging van soortge lijke clubs na World Online of Legio Lea se, geeft De Koning toe. „De Jong is erin geslaagd 37,5 miljoen euro van de beleg gers er in een paar maanden doorheen te jagen. Ze hebben acteurs ingehuurd in dure Amsterdamse appartementen. Ze schijnen plastic walvissen te hebben ge bouwd, dat soort dingen. Alles is daaraan opgegaan. Toen ze aan de productie toe kwamen, was het geld op." De Jong is nu degene die opnieuw de filmrechten koopt. De Koning vond Ocean Warrior 'wel een sympathiek project', maar is bang dat hij nu kan fluiten naar zijn gegarandeerde winst. „De productiemaatschappij zegt: ga naar De Jong, die heeft er een zooitje van gemaakt Maar De Jong geeft ook geen thuis. Nu maken we een vuist door deze stichting. Wij gaan voor die 35 pro cent." NR. 43118 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Herman van Veen blaast de kaarsjes van de Alfred J. Kwak-taart uit. Foto: Henk Bouwman door Theo de With leiden - Het zit erop. Meteen na de laatste voorstelling werd gis termiddag begonnen met het af breken van het decor. Herman van Veen pakt zijn koffers en ver laat na twintig uitverkochte voor stellingen met Alfred Jodocus Kwak de Leidse Schouwburg. On gezien komt hij echter niet weg. De rest van het team verraste hem met een grote Alfred J. Kwak-taart. Een verjaardagstaart, want de eend is dertig. Een gedenkwaardige dag dus voor Herman van Veen. Het is op de kop af precies dertig jaar geleden dat Alfred J. Kwak voor het eerst ten tonele wordt ge voerd. Den Haag had destijds de primeur. Op verzoek van het Re sidentie Orkest schreef de zan ger/cabaretier een symfonisch sprookje en de eigenwijze eend kreeg de hoofdrol. Niemand had kunnen vermoeden dat Alfred in 2002 nog altijd springlevend zou zijn en twintig keer achter elkaar de Leidse Schouwburg vol zou weten te krijgen. De teller bleef gistermiddag na de laatste voorstelling van Ver boden te lachen' steken op 10.150 bezoekers. Directeur Bart van Mossel van de Leidse Schouwburg meldt het met een brede grijns. „Ik was ervan over tuigd dat het zou lukken", zegt hij. „Maar het was een gok om de schouwburg voor het eerst in zijn 300-jarig bestaan met de kerstdagen de deuren te laten openen." Het was de enige plek in Neder land waar Herman van Veen met de familievoorstelling Ver boden te lachen' te zien was. Van Mossel: „De bezoekers kwamen daardoor uit het hele land. In deze tijd van het jaar is dat altijd enigszins riskant. Er was bijvoorbeeld één avond dat door gladheid en files zo'n der tig mensen niet of te laat kwa men opdagen." De theaterdirecteur heeft gedu rende de reeks de voorstelling zien veranderen. „Het groeit. Er is gaandeweg steeds meer inter actie met het publiek ontstaan. Zo zingt Herman het lied 'Spet ter pieter pater' niet meer al leen, maar met de hele zaal." Het begin is echter hetzelfde ge bleven. Elk verhaal van Alfred J. Kwak begint met 'omdat zijn va der door een auto was doodge reden' Het dagboek van de Her man van Veen vermeldt op 30 december 1972 waarom. „Rij midden in de nacht over de slin gerende dijk naar huis. Het is mistig. 0 Ik droom weg. Er steekt iets over. Een haas? Een egel? Een eend! Probeer hem te ontwijken. Tevergeefs. Voel een hobbel onder mijn rechter ach terwiel." Langs de kant van de weg heeft Van Veen toen plech tig beloofd deze eend nooit te vergeten. Dertig jaar later kun nen we constateren dat zijn dood niet zinloos is geweest. amersfoort/gpd - Een onver wacht snelle knal, een verstik kende roetwolk en toen die was opgetrokken een bebloede, aan stukken gereten hand. „Ik zag het botje zo uit mijn vinger ste ken. Iemand riep nog uit het raam: moet ik de brandweer bellen?" Julian Gerth (28) uit Amersfoort lacht en kijkt naar de vinger waarvan het vingerkootje bij het vuurwerkongeluk in 1993 werd afgerukt. Het was inderdaad flink stom om kruit van illegale strijkers in de huls van een merkstift te laten ontploffen, geeft hij toe. En hij heeft geluk gehad. Zijn hele hand had er af kunnen liggen. Maar om daarvoor het vuurwerk voortaan af te zweren. Nee, dat gaat hem toch echt te ver. De krachtige knallen, het veelkleuri ge vuur hebben op hem een even grote als onverklaarbare aantrekkingskracht. Een echte liefhebber móet gewoon knallen tijdens de jaarwisseling. „Waar om? Ik weet 't niet. Ik vind het gewoon mooi. Als ik vuurwerk koop, gaat er al vlug voor 350 euro in zitten." Dat ook dit jaar weer honderden jongeren zijn bekeurd en aange houden omdat ze te vroeg vuur werk afsteken, zal Gerth niet verbazen. Zij zijn net als hij ge fascineerd door het vuurwerk. Misschien vanwege het gevaar dat erin schuilt, misschien om dat het gewoonlijk illegaal is. Naar het 'waarom' heeft Gerth nooit gezocht. Hij kan de verlei ding van vuurwerk niet weer staan. „Ik zal niet meer experi menteren met vuurwerk. Niemand zal Gerth de jeugd be lerend zien toespreken om hen te wijzen op de gevaren van vuurwerk. Daar heeft hij geen zin in. „Ik zag laatst een jongen op tv die een hand was kwijtge raakt door vuurwerk. Hij ging nu de straat op om anderen te waarschuwen. Dat gaat me echt te ver, hoor. Tja, misschien heb ik niet genoeg geleerd van mijn ongeluk" hoofddorp/oegstgeest - Bij een ongeval in Hoofddorp is gisteravond een 23-jarige auto mobilist om het leven geko men. De Hoofddorper kwam vanuit Heemstede over de N201. Na een bocht verloor hij om nog onbekende reden de macht over het stuur. Een am bulance die met zwaailicht en sirene op weg was naar het on geval, raakte zelf betrokken bij een aanrijding. Een automobi liste uit Oegstgeest liep hierbij ernstige verwondingen op. Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 vin controle natoenxging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi automatische betaling s mjn Handtekening: 712141"400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl .UÏNrHW.RTaiNJ.'R

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1