LEIDEN REGIO Kinderafdeling Rijnland MRSA-vrij verklaard Oudste Spar verandert in een museum n deze bios heeft nog nooit een breiende caissière gezeten' Winkelhof vervult wens: ontbijt voor strooiploeg Steens maakt skatecrew blij fl °3P rekers slaan trdag toe dinsdag 31 DECEMBER 2002 (swoude/voorschoten - fn woning aan de Mozart- =jn Hazerswoude-dorp zijn pchtend sieraden, een Iele telefoon, een porte- jjee, een rijbewijs en een basje gestolen. Het is niet pd hoe de dader(s) bin- {vamen. Later in de mid- Jerd ingebroken in een pg aan het G. de Witte- koen in Voorschoten. Daar ind de buit uit sieraden en laspoort. Hier werd een [opengebroken. tuwjaarsduik ÜVoubrugge irugge - Op nieuwjaars- t er in Woubrugge een vjaarsduik in de Woudwe- j vanaf de Van Hemessen- nabij de gereformeerde let is voor de derde keer lop 1 januari om 12.00 D'n collectieve nieuwjaars- s. Dominee Gertjan Bik- tie vroeger deelnam aan de jrjaarsduik in Schevenin- de initiator van de koude lij en zijn mede-organi- bn zorgen na afloop voor chocolademelk. Eén na geeft de nieuwjaarsduik in jgge wel: Aan de kust en koukleumen bij het contact met het water erug. dat gaat met een in de Woudwetering streek :hoten - Zorggroep eek, onder meer actief in rhoten, gaat vanaf 1 janu- der onder een grotere pa- De zorgorganisatie fu- >estuurlijk met de stich- W en Zorginstellingen ijk. De naam die de nieu- ganisatie gaat dragen is [roep Haaglanden. iterserie van ndeltochten 'oude-rijndijk - Wan- ïb LEO houdt zaterdag de de wandeltocht in een Srserie van vijf. De tocht saterdag begint vanuit de lenkooi, Kooikersplein 1 in ^jrwoude-Rijndijk. De start .teen 9.00 en 10.00 uur en f fctand bedraagt vijftien ki- idermiddag Baptisten ^adorp - De Baptistenge- J{pte in Leiderdorp heeft vrij- yjen kindermiddag voor ren van vier tot tien jaar. prdt een verhaal verteld en j^rden liedjes gezongen. En .giunnen de deelnemers joelen. De bijeenkomst is in gebouw Zijlkwartier aan de nper Marckstraat 19 en „1 van 14.00 tot 15.45 uur. leiderdorp - Een compleet verzorgd ontbijt voor de men sen van de gemeente die bij vorst en gladheid bij nacht en ontij hun bed uit moeten om te gaan strooien. Die kerstwens van Marleen Riool gaat bin nenkort in vervulling. De 46- jarige Leiderdorpse was één van de ruim duizend bezoe kers van winkelcentrum Win kelhof die een wens in de kerstboom van de winkeliers vereniging hingen. Haar wens werd er door de jury uitgepikt als die, die het meest bij de kerstgedachte paste. De wensboom van Winkelhof was verder vooral gevuld met wensen van mensen die graag iets voor zichzelf wilden heb ben: een dvd-speler, een playstation, een nieuwe auto, een reis naar Amerika. „Ik dacht: een echte kerstwens moet iets zijn waar ook ande ren wat aan hebben. Het gaat om het geven, niet om het ne men", aldus Riool, die voordat ze haar kaartje in de boom hing al een paar keer de ande re wenskaartjes bekeken had- Het idee om iets te vragen voor de mensen van de gemeente lijke strooiploeg kwam snel op. „Het was een paar weken gele den, toen de strooiploegen bij na dagelijks de weg op moes ten. Het leek me leuk iets voor die jongens te doen." De prijs is enthousiast ont haald door de afdeling ge meentereiniging, waar de strooiploeg onder valt. Riool heeft dat al meteen gemerkt. „Ik was gisteren oliebollen aan het bakken toen de vuilnis mannen langs kwamen. Die hadden meteen iets van: zozo, nu oliebollen en straks ook nog een ontbijtje." Wanneer de wens geconsu meerd wordt, moet nog wor den vastgesteld. Riool: „Het zal in ieder geval op een ochtend zijn dat er niet gestrooid hoeft te worden. Want het heeft geen zin om een ontbijt aan te bieden aan mensen die net de halve nacht hebben gewerkt. En bovendien is het zo gemak kelijker te plannen." oegstgeest - De skatecrew van het Emmaplein in Oegstgeest is op deze laatste dag van het jaar blij gemaakt door jeugdwethou- der Steens. Gisteren uitte de gang in deze krant een nood kreet. De jongens willen niet langer illegale schansen op straat bouwen en hopen dat de gemeente in de buurt van hun woonwijk skatetoestellen wil bouwen. „Ik heb geld gereserveerd voor een funramp", klinkt Steens en thousiast. „Voor het nieuwe jeugdbeleid zijn uiteenlopende onderzoeken gedaan. Daaruit is ook naar voren gekomen dat de jeugd een extra skateplek kan gebruiken." Vorig jaar is in het Daniël Zo- cherpark in Haaswijk ook een halfpipe neergezet. „Het is ge bleken dat de jongeren intensief gebruik maken van die speel plek", meldt Steens. De wethou der wil binnenkort met de funs- porters van het Emmaplein om de tafel gaan zitten om de schet sen van hun ideale skatepark te bekijken en te praten over de plek waar de funramp, de half pipe en dergelijke kunnen staan. „De heren zien de Lange Voort als de beste locatie, maar dat ben ik niet met hen eens. Dat gebied gaat op de schop en de plannen zijn al zo vergevorderd. Omwonenden hebben veel in spraak gehad, ik wil de boel niet omgooien." Het Hofbrouckerpark dat de skatecrew als tweede optie noemt, valt meer in de smaak bij Steens. „Maar wellicht zijn er nog ander geschikte pleldcen. Hoe dan ook moet voor de jon geren in de oude wijken van Oegstgeest ook een skateuitda- ging komen." Sinds gisteren weer opname van patiëntjes leiderdorp - Het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp heeft zijn kin derafdeling en de couveusekamer gisteren weer geopend voor pati entjes. De afdeling is na de nodi ge tests en een grondige reini ging MRSA-vrij verklaard. Het ziekenhuis kondigde halver wege december een complete opnamestop aan nadat eerst op de couveusekamer en vervol gens op de afdeling neonatolo gie een besmetting met de MR- SA-bacterie - voluit methiciline resistente Staphylococcus Au reus - was ontdekt. Inmiddels is uit de tests geble ken dat geen enkele medewer ker van de kinderafdeling de MRSA-bacterie - die ongevoelig is voor antibiotica - bij zich draagt. Na een grondige schoonmaakbeurt kon nu het sein veilig worden gegeven. Twee baby's die met de zieken huisbacterie besmet zijn, wor den nu in een afgeschermde, tij delijke couveusekamer ver pleegd. Met deze maatregelen is het volgens de ziekenhuisleiding weer veilig om kinderen op te nemen in de couveusekamer en op de kinderafdeling. „We zijn heel blij dat we al weer zo snel open kunnen", zegt woordvoerster J. Schrijnemae- kers van het Rijnland Zieken huis. Gisteren meldden zich vier nieuwe patiëntjes. De couveusekamer is vanaf tien december gesloten geweest toen één van de baby's besmet bleek te zijn. Een paar dagen later, op zaterdag 14 december, werd een tweede geval van besmetting ontdekt op de afdeling neonato logie. Het ging daarbij om een baby die eerder op de couveuse kamer had gelegen. De uitbrei ding van de besmetting was aanleiding om de gehele Onder afdeling te sluiten. Vlak voor de kerst waren - op de twee be smette baby's na - alle overge bleven patiëntjes ontslagen en kon er worden begonnen met de grote schoonmaak „Dat uit de tests bleek dat geen van onze medewerkers de MR SA-bacterie bij zich droegen, was heel belangrijk", vertelt Schrijnemaekers. „Zij komen tij dens hun werk namelijk bij meerdere patiënten en dat maakt - in het geval dat ze de bacterie bij zich zouden hebben gedragen - het risico van ver spreiden veel groter. De mede werkers van de kinderafdeling hebben de afgelopen periode volgens een bepaald protocol gewerkt, met allerlei voorzorgs maatregelen zoals mondkap jes." Dat laatste is nu niet meer nodig. Ziekenhuizen zijn in de regel ui terst beducht voor de MRSA- bacterie. Het beestje is onge vaarlijk voor gezonde mensen, maar kan flinke infecties veroor zaken bij mensen met een ver minderde weerstand. en Echtpaar Van Gessel doet stapje terug door Janneke Dijke leiderdorp - Een interactief mu seum over levensmiddelen waar ook wat Spar-producten te koop zijn. Zo gaat de huidige Spar-su- permarkt aan de Hoofdstraat in Leiderdorp er in het nieuwe jaar uitzien. „Denk maar aan een be zoekerscentrum, zoals je dat ziet bij natuurgebieden", zeggen Marianne (56) en Will (59) van Gessel, eigenaars van de Spar. Drie rekken met in totaal 21 me ter houdbare levensmiddelen van het Spar-merk: dat is het enige dat straks nog rest van de oudst overgebleven Spar van Nederland. De vader van Will van Gessel opende de zaak in 1936. Zijn opvolgers willen het nu wat rustiger aan gaan doen. „Dit kun je alleen doen als het pand van jezelf is. We hoeven er niet veel meer aan te verdie nen." Eigenlijk probeerden ze twee jaar geleden al wat te minderen. Een klein deel van het assorti ment maakte toen plaats voor een vitrine met oude attributen uit de supermarkt en een wand met oude en nieuwe foto's. Middenin de zaak kwam een koffietafel te staan, met luxe tijdschriften over natuur en re creatie. Het folderrek over het Groene Hart kreeg een promi nente plek en het nostalgische snoephoekje trok weer andere klanten. „Het was de bedoeling dat het wat rustiger werd, maar dat is niet gelukt. We hebben het ei genlijk nog net zo druk als voor heen", zeggen ze. De oorzaak? „Het is nu half kijken en half ko pen. De klanten zijn gebleven, en de kijkers zijn erbij geko men." Ze willen meer contact met de kijkers. „Nu heb je soms een heel leuk gesprek in de ten toonstellingsruimte en dan staat er alweer iemand te wachten met boodschappen", zegt Mari anne van Gessel. Daarom gaat rigoureus het mes in de artike len. „In plaats van 'verplicht ko pen' wordt het 'verplicht kij ken'", vat Will van Gessel sa men. Een brute overval dit jaar bracht de plannen in een stroomversnelling. Dat de over valler gepakt werd en later, op weg naar de rechtbank, ont snapte uit het arrestantenbusje, daar denken ze eigenlijk niet meer aan. Maar door de com motie kregen hun plannen wel sneller vorm. De ideeën zitten in hun hoofd en staan op papier. De komende maanden moet het tot een uit voering komen. „Langs deze wand komt over twee strekken de meter een wereldkaart", wijst Will van Gessel. „Natuurlijk met spots erboven, het gaat er alle maal gelikt uitzien. Daar komt boven te staan 'in een Spar-su- permarkt is de hele wereld te koop'. Druk je op het knopje 'rozijnen', dan gaat er een lamp je branden bij Griekenland of Turkije. Zo heb je ook bijvoor beeld cacao." „Als het maar iets met levens middelen te maken heeft", ver- Will en Marianne van Gessel: „In plaats van verplicht kopen wordt het verplicht kijken." Foto: Henk Bouwman volgt hij. „Als je een product pakt en je doet het in je wagen tje, dan gaat daar een hele cy clus aan vooraf. Daarom komt er een film over 'logistiek in beeld'. Je drukt op een knop en er begint een film van vier mi nuten." Kinderen kunnen leren wegen met een ouderwetse weegschaal. In een themavitrine komen wisselende tentoonstel lingen, zodat Van Gessel einde lijk eens kan laten zien wat hij allemaal op zolder heeft be waard. „Kijk, in deze vitrine heb ik een paar doosjes lucifers lig gen, maar ik heb er nog veel meer. Dat kan ik dan eens uit stallen. Of Flipje. Er staat nu één boekje. Straks maak ik daar eens een maand een themavitrine van. Dan ben je ook voor de mensen die al een paar keer ge weest zijn attractief." Ook willen ze graag een kast met zelfge maakte cadeautjes. „Mensen die creatief zijn kunnen hun doos jes, kaarten of borden via ons verkopen." De grote verandering komt dus dit jaar, maar wanneer precies, daar pinnen ze zichzelf niet op vast. Ze schatten in dat alle ten- toonstellingswanden in april of mei klaar zijn. „Het moet geen nachtwerk gaan worden", zegt Marianne van Gessel. Als het zo ver is, wordt de winkel ver bouwd. Daarna gaat hij nog maar drie dagen per week open: donderdag, vrijdag en zaterdag van tien tot vijf uur. Het echtpaar verheugt zich er nu al op. Een heerlijk rustige zaak waar mensen voor hun plezier komen en niet gestresst boodschappen doen. De tijd kunnen nemen voor een praat je. En, ook belangrijk, veel vrije dagen door de week. „We heb ben van mijn zus en zwager een museumjaarkaart gekregen", vertelt Will van Gessel glunde rend. „Nu kunnen we alleen op maandag weg als onze winkel dicht is, maar dan zijn musea ook vaak dicht." Ook stappen ze straks nóg vaker op de fiets. Het plan ligt er om zelf fietstochten te schrijven. „Het worden drie drukke dagen", zegt hij. „Geluk kig maar", vindt zijn vrouw. „Ik moet er niet aan denken om niets meer om handen te Reb ben." verwelkomt nieuwe cinema technieken vol enthousiasme. .Alleen bij de computer heb ik even moeten slikken, maar nu wil ik dat ding niet meer kwijt." Hoewel ze een kwart eeuw, bij na de helft van haar leven, in de cinema doorbrengt, ziet ze bijna geen enkele film. „39 Uur van de week zit ik in de bios. Ik heb echt geen zin om in mijn vrije tijd ook nog een keer naar de film te gaan. Ik zou me meteen met allerlei zaken gaan bemoei en." Bij de vraag welke speelfilm ze het mooiste vindt, moet ze lang nadenken. Uiteindelijk ant woordt Van Veen: „Grease. Daar ben ik toentertijd met mijn dochter heen geweest. Die heeft toen zo genoten. De vrolijkheid, de ongedwongen sfeer, dat deed het voor me." De speelfilm De Tweeling, gebaseerd op de ge lijknamige roman van Tessa de Loo, is één van de films die mo menteel in Alphen draaien. „Die heb ik dus op mijn verlanglijstje staan. Maar ik vrees dat het er, net als bij zoveel vorige keren toen ik besloot dat ik een film echt zou gaan bekijken, toch weer niet van komt." Van Veen geniet van de woens dagavond: Sneak Preview. De film van die avond blijft tot de vertoning van het eerste beeld een verrassing en is nog niet in ons land in première gegaan. „Zo'n honderd vaste klanten be groet ik dan. Ik heb een band met die mensen gekregen. Wist je dat ze zelf een puntensysteem hebben ontwikkeld voor de hit lijst van de Alphense Sneak Pre view?" Vanavond, als enige avond van het jaar, is Eurocinema dicht. Achter de schermen vindt een feestje plaats zoals niet vaak ge bruikelijk is in de filmbranche. Van Veen krijgt het gouden Mal tezer kruis voor 25 jaar trouwe dienst opgespeld. „In de projector zit een onder deel dat Maltezer kruis heet", verklaart ze de symboliek van de broche. „Dat zorgt ervoor dat de film zonder schokken draait." LrJee van Veen staat kwarteeuw Tb •elNancy Ubert >eliN aan den rijn - Ze schit- ve indertijd twee weken lang t^t Nederlandse witte doek. )a mens die dat nu nog weet kiram in beeld in het Poly- ^bioscoopjournaal, dat een ^ring wijdde aan de filmma- 1(jn in de Alphense Eurocine- ipfandaag staat ze opnieuw in tiijnwerpers. Voor een be- atfaen publiek. Om 16.00 uur e\ haar het gouden Maltezer opgespeld; een eerbetoon nensen die 25 jaar in dienst an de Nederlandse cinema, phense Alice van Veen (52) daar behoorlijk koel onder. in 'smurfencinema' kwart eeuw geleden wordt van Veen-Brunt voor drie den per week aangesteld lissière bij de Alphense bio- Eurocinema, die Mak erstmis zijn eigen premiè- leeft. mPen het langst in dienst, grl over een half jaar viert een siga ook haar 25-jarig jubile- an Bud Spencer en Terrence id#laan er in die tijd op het <i^oek slapstickachtig op los imes Bond is een hot shot. Cis er nog 'Herbie', de film in een bijna menselijke jwagen centraal staat Ran Veen de eerste avond 1 'r de kassa zit, krijgt ze het ns benauwd. Aan de rij ntenden komt geen einde, tainema was en is nog "^s de enige bios in Alphen." jj^at ze zo goed met collega's .om te gaan, wordt ze een naar later gepromoveerd tot Tent-bedrijfsleider. „Even jn. Met twee jonge kinde ken dochter van zeven en J°°n van vijf, ging je in die Tls vrouw niet zo makkelijk tu zo'n uitdaging aan. Ik efte vooral 's avonds, dus dat ijlde weer." Alice van Veen: „Ik heb een geweldige baan. Geen enkele dag is dezelfde." Foto: Mark Lamers „Mijn kinderen waren vaker dan hun leeftijdsgenootjes in de bio scoop te vinden. Ze vonden het wel bijzonder dat hun moeder in Eurocinema werkte. Overi gens weigerde mijn zoon zijn verjaardagsfeestjes in de bios te vieren." Van Veen kan het moederschap uitstekend combineren met een betaalde baan en schopt het binnen twee jaar tot bedrijfs leidster. Die functie bekleedt ze nu nog. „Ik heb een geweldige baan. Geen enkele dag is dezelf de. Dat heeft natuurlijk te ma ken met het feit dat je hier met mensen werkt. Ik mag de boel hier draaiende houden. Van de planning van de films tot aan de bestelling van het toiletpapier. Kaartjes scheuren doe ik ook nog steeds. Ik moet er niet aan denken dat ik in de hal sta en de mensen alleen maar koeltjes zou toeknikken." Vanaf de eerste dag is Eurocine ma Alphen aan den Rijn onder deel van JT. Die letters staan voor Jogchem's Theaters. Deze onderneming is begonnen als een familiebedrijf dat in 1930 zijn eerste schreden zette op de filmladder en is uitgegroeid tot één van de beeldbepalers van de Nederlandse Bioscoopbranche. Met twaalf eigen bioscopen be stiert JT het filmaanbod in vijf entwintig steden, op ruim hon derd filmdoeken. Daarnaast ver zorgt het bedrijf de programme ring voor vijftien andere bio scooptheaters die in handen zijn van particulieren. „Een ge weldig bedrijf', roemt de Al phense haar werkgever. .Anders had ik het natuurlijk ook nooit zo lang volgehouden. Geksche rend roep ik af en toe dat ik in de smurfenbios van Jogchem's sta, want met vier zalen die in totaal 456 zitplaatsen bieden, zijn we de kleinste." De Alphense bioscoop mag dan een bescheiden imago genieten, hij doet al die jaren niet onder voor zijn grote broers. „Op een gegeven moment besloot de di rectie een eigen Oscar uit te rei ken voor het beste theater van de onderneming. Undercover- filmagenten kwamen de boel verkennen. Het eerste jaar, en het daaropvolgende, wonnen wij de prijs. Vanwege de klant vriendelijkheid en dergelijke. Ik ben van mening dat onze gasten voor een avondje uit komen en dat wij dienstbaar horen te zijn. In deze bios heeft nog nooit een breiende caissière gezeten. Na de tweede uitreiking van de Jog chem's Oscar zijn ze er maar mee gestopt. Ik durf het niet hardop te zeggen, maar ik denk dat we de derde keer ook ge wonnen zouden hebben." Dolby surround, 1500 watt licht op het filmdoek, gecomputeri seerde werkmethodes; Van Veen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15