REGIO 'Strikt, streng, ordelijk - dat geeft houvas Plan Driegatenbrug schreeuwt om overleg Onbegrijpelijke SIRE-campagk NAVRAAG De miljoenen vliegen weer om je oren. Traditioneel maken op de laatste dag van het jaar Oudejaarsloterijen, Postcodekanjers en ande re megaprijzen een paar Nederlanders stinkend rijk. Hoe prettig zou het iijn als de jackpot nu eens een keer bij u terecht zou komen? Een LISSENAAR die het vijfjaar geleden overkwam, vertelt. Hoeveel was het? „Bruto 7 miljoen gulden en daar bleef netto 5 miljoen van over. Ja, je_wordt meteen geplukt." Wat gebeurde er precies? „Ik werd naar de studio in Aalsmeer gelokt voor het Postcodelote rijprogramma van Hennie Huisman. Hoewel anderen beweren dat ze het mijlenver zagen aankomen, had ik echt geen flauw benul waarom ik daar zat. Op een gegeven moment werd ik van de tribu ne geplukt en bleek dus dat ik al dat geld had gewonnen. Ik was stomverbaasd. Echt een donderslag bij heldere hemel. Je maakt op zo n moment zoveel mee: al die came ra's die op je zijn gericht, al die mensen die op je springen. Ik was gewoon even helemaal van de wereld." Is uw leven er door veranderd? „Wat ik een heel grote verandering vond, was dat ik niet meer anoniem door het leven ging. Miljoenen mensen hadden het gezien en iedereen sprak mij erop aan. Op straat, via de telefoon, via stapels brieven. En ik was dus in een klap rijk. Dat was ook best wel een verandering, ja. Ik kon in eens dingen doen waar ik vroeger alleen maar van droomde. Zo ben ik mijn hele leven al liefhebber van paardenkoersen. Vroeger stond ik aan de kant te kijken en droomde ik van een eigen hard draver. Plotseling kon ik ze zelf kopen. Aanvankelijk ben ik na het winnen van die prijs overigens gewoon blijven werken, in de zwak zinnigenzorg. Nu doe ik dat nog steeds, alleen iets minder fre quent en als vrijwilliger." Heeft het geld u gelukkiger gemaakt? „Die vraag wordt me heel vaak gesteld en ik vind 'm best wel moeilijk te beantwoorden. Vroeger was ik ook gelukkig. Toen kon ik genieten van een glas rode wijn en een klassieke plaat op de draaitafel, en dat doe ik nog steeds. Het is allemaal wel een stuk gemakkelijker geworden. Rekeningen betaal ik probleemloos en als ik per se iets wil hebben, dan koop ik het. Zoals die paarden. Verder heb ik een ruimer huisje gekocht en dat is ook prettig. Wat me ook gelukkig heeft gemaakt is dat ik een aantal mensen geluk kig heb kunnen maken door ze financieel de helpende hand te bieden." Speelt u nog steeds mee in loterijen? „Destijds speelde ik met een lot automatisch mee en dat heb ik nooit opgezegd. Maar ik zit nu wel minder op de hoofdprijs te ho pen dan vroeger." U wilt liever niet met uw naam in de krant. Waarom eigenlijk niet? „Ikben al vijfjaar lang 'die man van de Postcodeloterij' en daar wil ik een beetje vanaf. Bovendien, zodra ik in de krant sta of op tv verschijn, levert dat direct weer een stroom bedelbrieven en derge lijke op. Dat vind ik niet prettig." Tel(st: Paul de Vlieger Archieffoto: ANP 'it UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1952, Woensdag 31 December JAAROVERZICHT - Nederland kreeg een nieuwe regering. Na lange tijd kwam het nieuwe kabinet begin September gereed en kon het zijn eerste zitting houden. Dr. W. Drees werd minister-president. -fn'Maart werd de K.L.M. zwaar getroffen toen in de buurt van Frank furt am Main het passagiersvliegtuig 'Koningin Juliana' neerstortte. Btj-deze ramp verloren 44 mensen het leven. -Argentinië werd in rouw gedompeld door de dood van Eva Peron. -1,952 was het jaar van de Olympische Spelen. Er was voor Neder land in Helsinki weinig succes weggelegd. -Generaal Dwight Eisenhouwer nam afscheid als bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa. Later in het jaar werd hij aange- vyèzen als toekomstig president van de Verenigde Staten. Anno 1977, zaterdag 31 december LEIDEN - Het zevende zaalvoetbaltoernooi in de Groenoordhal voor D- en C-junioren, georganiseerd door de vereniging Lugdunum is een groot succes geworden. Bij de C-junioren behaalde het team van UVS (fotö), onder aanvoering van de veelbelovende Alfons Groenendijk, een vrij gemakkkelijke toernooizege. De prijs voor de sportiefste ver eniging, de 'Leidsch Dagblad-cup' kwam bij Rijnsburgse Boys terecht. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van dei; Malen, Léón Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Fa'milieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071.-5 356 300 Sprinters (rubrïeksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN B17,vooruitbetaling (acceptgiro) p/rrj.€a9,6o (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. REGELS VAN HET HUIS Regels zijn er om je aan te houden. Als wapen tegen de chaos. Maar over 'normen en waarden' valt te twisten. Wie de regels bedenkt, weet dat maar al te goed. In de wekelijkse serie 'Regels van het Huis' vertellen personen over (het handhaven van) de regels in hun 'huis'. In de laatste aflevering: lerares Nederlands Ciska Pouw, directeur van het Bonaventura College in Roelofarendsveen. dragen. Je bent op tijd, computers worden niet vernield en de aula en het plein zijn schoon na een pauze." „Ik zal een voorbeeld geven. In Lei den krijgen de leerlingen als straf het plein buiten schoonmaken met een soort knijper. Hier is het gewoon een schoonmaakbeurt en toen ik kwam, deden ze dat gewoon met de blote handen. Daar was geen oppositie te gen. Denk nu niet dat ze staan te springen om dit werk uit te voeren. Nee, het heeft met de schoolcultuur te maken: we doen alles samen. Ove rigens hebben we nu wel knijpers. Is gewoon wat hygiënischer." Korte lijnen „In de anderhalf jaar dat ik hier zit, ben ik nog niet in een conflictsituatie terechtgekomen. Ik leg ze ook steeds uit dat de dingen die hier moeten ge beuren niet zijn uitgevonden om ze te pesten. Het is een vrij traditionele school. Ek denk dat de leerlingen zich hier veilig voelen. Korte lijnen naar de kinderen en ouders. Je kunt deze kinderen nog goed aanspreken op hun gedrag. Ze hebben dat aangebo ren gevoel dat ze weten wanneer iets niet mag. Er is in deze omgeving ook een redelijk hiërarchische verhou ding tussen ouders en kinderen. Ze kennen de opdrachten." Aan de andere kant worden de leer lingen hier en thuis beschermd opge voed. Dat baart mij wel eens zorgen. Moeten we deze veiligheid koesteren? Als de leerlingen naar Leiden vertrek ken, komen ze toch in een andere wereld terecht Dat moet geen cul tuurshock worden. Ze moeten daar wel tegen bestand zijn." Eigen geluid „Ik vind het belangrijk dat de geeste lijke ruimte van een leerling voortdu rend wordt aangesproken. Daar heb je geen regels voor nodig. Laat ze maar zien hoe ze in de samenleving staan en hoe ze daarin op een aange name manier kunnen leven. Leerlin gen moeten een eigen geluid ventile ren. Als ze dat kunnen, komt het met In Leiderdorp zijn cultuurhistorie en natuur immer in handen van de op positie. Dat bleek weer eens duidelijk bij de presentatie van de bouwplan nen voor de locatie Driegatenbrug. Wethouder Molkenboer had de regie strak in de hand. Zo strak dat slechts een miniem gedeelte van de commis sieleden de plannen van tevoren had ingezien en ze dus na de presentatie zonder fractieoverleg op persoonlijke titel met voorzichtige eerste observa ties kwamen. Wie het waagde met kritische noten te komen, werd kort en bondig met een 'ga u eerst eens goed informeren' en een brij aan vrije interpretaties van regelgeving en regionale woning- bouwambities, naar het maaiveld verwezen. Op inspraak vanuit het pu bliek werd niet ingegaan. Voor deze kwetsbare locatie is geko zen de concurrentie aan te gaan met een reeds aanwezige hoogspannings mast. Met als triest hoogtepunt een woonmast van een kleine zestig me ter hoog. Een meedogenloos land mark pal op de grens met het open gebied, dat zo visueel verkleind en in meerdere opzichten verstoord wordt. Geld is de drijfveer die deze ambitie ondersteunt, verhuld door veel woor den over intensief en meervoudig ruimtebruik. Op zichzelf prima prin cipes, maar wel op daartoe geëigende locaties en niet zonder effectenstudie op de directe omgeving. Overigens een provinciale eis bij dergelijke ont wikkelingen. De Boterhuispolder staat de laatste tijd opnieuw onder druk. Niet vanuit provincie of rijk, maar weer vanuit Leiderdorp. Laks handhavingsbeleid en het onvermogen een twintig jaar oud bestemmingsplan, naar de wet het voorschrijft, te vernieuwen heb ben al geleid tot een paar juweeltjes van wansmaak langs de Zijldijk. Het Stad- en Natuurpark Boterhuis polder is een recentelijke ruimtelijke oprisping waar kennelijk wel energie en mankracht voor beschikbaar is. Waar tot voor kort immer Groenlinks het voortouw nam tegen dergelijke plannen, heeft met het dragen van uitvoerende verantwoordelijkheid een opzienbarende omwenteling in deze lieve club plaatsgevonden. Ver der dan een vraag over de levens- loopbestendige kwaliteiten van de vijf verdiepingen hoge poldervilla's kwam het niet. Antwoord: 'Die villa's zijn niet bedoeld voor mensen die geen trap kun lopen.' Veugen van D66 was de enige die duidelijk stelling nam tegen de hoog bouw. De WD (ook oppositie) had moeite met de hoogte en vroeg om heroverweging. BBL was even verge ten dat het eigen verkiezingspro gramma hoogbouw op Driegaten brug afwijst. PvdA en CDA adviseer den de burger tijd te geven aan de plannen te wennen. Dat zal wel geen afwijzing zijn. Molkenboer tenslotte, verzekerde de commissie nog eens dat de meest kritische omwonende, en schrijfster van een uitvoerige vogelinventarisatie van het gebied, achter de plannen staat. De waarheid is dat ze tegen de hoogbouw is, maar niet ontevreden is over de ruimtelijke ambities in het horizontale vlak. Conclusie: intensief en meervoudig overleg gewenst, met een torenhoge kans op weer een actiegroep. Rob Sperna Weiland, Leiderdorp. hdc 970 'Zwaarlijvigheid stijgt snel onder Ne derlanders', kopt het Leidsch Dga- blad van 11 december. En in dat arti kel staat onder meer: 'ook is er meer geld nodig voor gymnastiekonder wijs...' Er zijn ouders die niet gaan zitten wachten tot dat geld uit de gemeen- schapskas komt maar hun kinderen op eigen kosten op één of andere sportclub doen. Gezien bovenstaan de zou je verwachten dat dit wordt toegejuicht. Ideële reclamemakers echter vinden het nodig om ouders, die tijd uittrekken om hun kinderen SCHRIJVENDE LEZERS naar voetbal, hockey, zwemles cl letles te brengen, in spotjes te hl len en belachelijk te maken. BegL u dat nog? Wat is het alternatief van die Sllq ideëlen eigenlijk? Kinderen thuiS ter de computer en de buis? Waf tijd van tollen en hoepelen op s(r is voorbij. Bovendien, ook wat sl ten betreft geldt: jong geleerd isL gedaan. Beter sportende jongerej, dan hangende. M. van der. Ciska Pouw: „Het is voor mij heel helder hoe kinderen zich hier op school moeten gedragen. Je bent op tijd, computers worden niet vernield en de aula en het plein zijn schoon na een pauze." Foto: Henk Bouwman Schooldirecteur Ciska Pouw heeft een missie „Als leerkrachten het hier niet redden, redden ze het nergens. Over het alge meen is het hier geen bende in de klassen. We hebben meer ongeschre ven wetten dan echte regels." Lerares Nederlands Ciska Pouw (51) is haar passie voor het vak nog lang niet kwijt. Toch heeft ze anderhalfjaar geleden gqkozen voor het directeurschap van het Bonaventura College, vestiging Roelofarendsveen. Een school met ruim vierhonderd leerlingen voor vm- bo, havo, vwo en gymnasium. Na de eerste drie klassen maken de meeste leerlingen de overstap naar het Leidse Bona in de Mariënpoelstraat. Alleen vmbo-leerlingen kunnen hun oplei ding in Roelofarendsveen afronden. Hoe ga je met elkaar om op een mid delbare school in een buitengebied? Geen straf „We hebben twee grote voordelen op middelbare scholen in de stad. We zijn klein, we zitten in een goed ge bouw en iedereen kent elkaar. De so ciale controle is groot. Ze hebben al lemaal op dezelfde basisschool geze ten en zitten allemaal op sport. Je komt elkaar overal tegen. Clubjes worden minder snel gevormd. Het le ven is hier vrij overzichtelijk. Het is voor mij ook heel helder hoe kinde ren zich hier op school moeten ge- de cijfers en het schoolwerk ook goed." „Ik zeg dit niet zomaar. Voor mij is het nog steeds een missie om de leer lingen de wereld te laten ontdekken. Het is aantrekkelijk om leerlingen te zien opgroeien tot bijna volwasse nen. Mijn vak - Nederlands - is daar natuurlijk uitermate geschikt voor. Je kunt er alles in stoppen. Ik heb aan de ene kant een enorme gedreven heid als het om de leerlingen gaat, aan de andere kant ben ik strikt, streng en ordelijk. Dat is niet alleen nodig om je eigen impulsen begrijp baar te houden, maar ook om de leerlingen houvast te geven." „Via een structuur geef ik ze de ruim te om te ontwikkelen, om dingen mee te maken. Daar moeten ze in groeien. Doe je dat niet, dan raakt een groot aantal de weg kwijt. Macht moet je als docent niet willen, daar verzetten ze zich tegen. Een docent hoeft ook niet altijd gelijk te hebben. De grens ligt bij respect en waarde ring. Dat staat bij mij nooit ter dis cussie." Bilnaad „Ouders heb je hard nodig. Ouders moet je heel goed inlichten over je opvattingen als school en over de af spraken die worden gemaakt. Je merkt dat ouders daar ook behoefte aan hebben. Ze willen meedenken met hun kind. We hebben hier geen kledingvoorschriften. We hebben wel gevraagd of ouders een beetje willen le SIRE mP zich gri1 zorgerfc de bon agend?! van kille ren. f Foto:Gé toezien op te korte truitjes of af{* te broeken waardoor de bilnaad1' zien is. Dat lukt aardig. En als ik|{ iets storends zie, zeg ik daar on#1 dellijk wat van." Als je de afspraak met elkaar n»1 geen mobiele telefoon in de les#1 knikken alle ouders tevreden. Hf' wordt moeilijker als ouders te hij1 krijgen dat de telefoon van hunP' is ingenomen, omdat de afsprar was geschonden. Dan vinden ze niet eerlijk. Ja, dan moet je ook 1 tegen het ouderlijk gezag zijn." Klein J „Mijn pleidooi: houd de scholen klein en zorg dat je elkaar kent I krijgt pas behoefte om alles in te vatten als er steeds meer leerH en docenten bij komen. De boelfi wordt dan onoverzichtelijk en ei staan problemen. Een ander belli rijk punt is het gebouw. Een ov« zichtelijk ruim gebouw geeft lei gen en leerkrachten adem. Het quent wisselen van lokaal is vooi1 docent niet aangenaam. En te kk; lokalen met te veel leerlingen, vK.| je op een gegeven moment na: keel. Lesgeven is een zwaar ber< Je moet altijd maximaal zijn aru word je gemangeld. Met hoofdpfc voor de klas staan is een ramp, dan ook de onderwij s-organisal sche zaken niet in orde zijn, stet af op een nog grotere ramp." Saskia Stoelinga n c-rr» 4+f, J '1 <P$t LiMfeVG

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14