LEIDE Tegenstanders referendum houden voet bij stuk PRUSKNALLERU 0; Vuurwerkverkoop dit jaar een Stelende moeders veroordeeld REGIO Partijen negeren oproep van SP'er Day om vóór te stemmen Wesseling leidt '400 jaar Marokko-Nederland' Leiden Politie en justitie sluiten dossier overleden Leidenaar Leiden iwond na nrijding dinsdag 31 DECEMBER 2002 R1 Oude Spar srandert in en museum Kunst biedt roost in rimmig 2002 «tootje in I Stevensbloem IN - Twee vermoedelijke jes zijn gistermiddag aan restatie ontsnapt nadat leren bij de vestiging van Heijn aan de Stevens- hadden meegenomen, werden bij de kassa personeel aangesproken at het vermoeden bestond ij niet alles wilden betalen dj bij zich hadden. Een van ouwen, met een kind op tarm, slaagde er in de su- larkt te verlaten en waar- Ie twee mannen die bui een auto zaten. Nadat de E?n het winkelpersoneel n bedreigd, vertrok het met kind in diezelfde au- let kenteken is bij de politie ind- ider invloed liter het stuur in - Een 33-jarige Leidenaar gelopen nacht in de Mors- it aangehouden omdat hij \x invloed van alcohol ach- let stuur van zijn auto zou p. Tijdens ziin aanhouding ette hij zich hevig. Met as- tntie wist de politie hem tndelijk in de boeien te D. Op het politiebureau {erde de man elke mede- ting. Hij kreeg een proces- feal en moest zijn rijbewijs [eren. door Wim Koevoet leiden - De tegenstanders in de Leidse gemeenteraad van het burgemeestersreferendum zijn niet te vermurwen. Het CDA, de WD en de Christenunie zullen in de extra raadsvergadering, don derdag, zich met hand en tand verzetten en, net ais de vorige keer, tegen zo'n procedure stem men. Het besef dat de tegenstan ders hoogstwaarschijnlijk op nieuw in de minderheid zijn, doet daar niets aan af. Een en ander is af te leiden uit de felle reacties van de WD, het CDA en de Christenunie op de oproep van SP-fractievoorzitter P. Day. Volgens Day doet de Leidse gemeenteraad er goed aan 'één vuist' te maken en una niem voor een burgemeestersre ferendum te stemmen. Daarvan zou volgens Day een 'krachtig signaal' uitgaan richting Leidse burgers en richting de minister. De burgers was eerder zo'n refe rendum beloofd. Die belofte werd echter niet nagekomen omdat de raadsleden niet verder kwamen dan een enkelvoudige aanbeveling, te weten, WD'er H. Groen. Alle andere kandida ten waren volgens de gemeente raad ongeschikt. Minister Rem- kes ging niet akkoord met de Leidse handelwijze en legde de gemeenteraad op een nieuwe procedure te beginnen. WD-voorman L de Lange voelt misschien nog wel minder dan de vorige keer voor een referen dum, zegt hij. De SP-oproep doet hem dan ook weinig. „De vorige keer heeft het geleid tot een enkelvoudige aanbeveling, en we weten wat daarvan het gevolg was. Bovendien heeft het kabinet na een evaluatie burge meestersreferenda als niet ge slaagde experimenten in de ar chiefkast weggezet. Dat zijn voor mij twee extra redenen om niet weer aan een referendum te beginnen. Al mijn 'oude' argu menten, bijvoorbeeld de beper kingen bij het voeren van cam pagnes en het gevaar dat een re ferendum op een beauty contest uitdraait, zijn onverminderd van kracht. De vuist die de SP wil maken is een politiek spel, ge richt op de mensen die de Leid se raad het mislukken van het eerste referendum verwijten." F. van As van de Christenunie waarschuwt voor een onge wenst effect van de oproep van Paul Day, namelijk 'dat middel en doel met elkaar worden ver ward'. „Een goede burgemees ter voor Leiden is het doel." Een referendum, betoogt Van As, is slechts een middel en niet eens een goed middel. „De animo van zittende burgemeesters en andere kandidaten om te sollici teren op de Leidse burgemees- terpost is bijzonder gering in het geval van een referendum." Volgens Van As hoeven de voor standers van weleer zich niet ge bonden te voelen aan een refe rendum, alleen maar omdat ze dat hebben beloofd. Hij vindt dat de SP, D66, Groenlinks, de PvdA, LWG/De Groenen en Leefbaar Leiden hun achterban- in - Een 59-jarige vrouw uit ktgeest is gisteravond ge ld geraakt op het fietspad de Wassenaarseweg. Zij te daar toen zij frontaal 1 aangereden door een timer bestuurd door een rijker (19) die een verkeerde jalactie uitvoerde. De vrouw pt onbekende verwondin- naar het LUMC gebracht. «tolen auto ruggevonden in - De politie heeft in de it van zondag op maandag Edustrieterrein Roomburg to van een 23-jarige Sas- leimer teruggevonden. De l had de auto eerder als ver- terd opgegeven nadat hij Roertuig aan een vriend had feleend maar niet had terug legen. Op de auto zaten iekenplaten die een paar en geleden waren gestolen en autoverhuurbedrijf uit ien. De politie heeft de zaak öderzoek. 'A-Kamerlid spreekt verkeer in - Tweede-Kamerlid Lies- i Spies houdt vrijdag tijdens DA- nieuwjaarsborrel een ïnzetting over het verkie- Sprogramma van haar par- ie spreekt over kwesties I ruimtelijke ordening, ver en vervoer, met name in eidse regio. Daarna is er ge ilheid tot discussie. De bor- •egint om 20.30 uur in jshuis de Burcht aan de {steeg 13. bo-studenten ar Den Haag in - De pabo van de Hoge- lol Leiden gaat intensief sa- iwerken met vier basisscho- n de binnenstad van Den g. Veertien studenten van fogeschool krijgen tijdens stage op één van die vier ilen al loon op het niveau Onderwijsassistent en kun- een half jaar eerder afstu- n dan gebruikelijk. De do en van de Hogeschool krij- pe gelegenheid om vaker B werkvloer te kijken en zo )nderwijs meer in overeen- iming te brengen met de tijk. De Hogeschool en de 'len, die deel uitmaken van lichting Confessioneel On tijs Lucas, willen elkaar ook én om professioneler te len. Wachttijden in Merenwijk lopen op tot twee uur door Laurens Foudraine leiden - Een anonieme rode vrachtwagen stopt aan de zij-in gang van de Cracker Comer na bij de Kopermolen in de Leidse Merenwijk. De deur vliegt open en direct beginnen medewer kers met het uitladen van grote bruine kartonnen dozen. In de dozen zitten siervuurwerkpak- ketten, grondbloemen, Romein se kaarsen en astronauten, klaar voor de verkoop. In een mum van tijd staat het kleine maga zijn achter in de winkel vol en vertrekt de wagen weer. „Het vuurwerk was zaterdag niet aan te slepen", vertelt Serge Noordover van parfumerie Maasdam, de drijvende kracht achter de Cracker Comer. „Een gekkenhuis waar je helemaal debiel werd", verklaart een an dere medewerker. Al acht jaar is Noordover de spin in het web achter de vuurwerk- verkoop van de parfumerie. „Voorgaande jaren konden klanten van tevoren een bestel- lijst inleveren. Wij maakten die dan klaar. Na de ramp in En schede zijn de regels aange scherpt. Vuurwerk dat vervoerd wordt, moet in een kooicon structie verpakt worden. Het is voor ons dus geen doen meer om zo te werken." Door flinke kortingen van maxi maal vijftien procent op de ver koop, in combinatie met de strengere wetten, kon de wacht tijd afgelopen zaterdag oplopen tot wel twee uur. De rij groeide en groeide tot deze uiteindelijk klem stond tegen een tandart senpraktijk, zeventig meter ver derop. Samen met zijn opa wil de de kleine Robin Borsuisius zaterdag ook vuurwerk kopen. Na twee uur wachten gaven ze het op. „Er was geen doorko men aan." Merenwijker J. Kraus is zaterdag tot drie keer toe in de rij gaan staan. Ook voor hem was de lol er snel af. „Het was vandaag ge lukkig erg rustig, ik kon normaal mijn vuurwerk kopen." Noordover verwacht dat het de resterende dagen niet zo druk zal zijn. „We hebben de kortin gen verlaagd, waarmee we de grootste toeloop waarschijnlijk wel hebben gehad." Als de Cracker Corner vanmiddag om 17 uur de deuren sluit, hebben de medewerkers er veertig uur vuurwerkverkoop opzitten. „Dan zijn we ook wel toe aan onze rust, want ik heb het hele maal gehad met de vuurwerk- verkoop", verzucht een toch nog opmerkelijk fris ogende Noordover. (advertenties) den haag/leiden - De vier Utrechtse huisvrouwen die op 5 september in de Leidse V&D- vestiging werden aangehouden op verdenking van een forse reeks winkeldiefstallen, hebben van de Haagse rechtbank straf fen opgelegd gekregen van vier tot acht maanden. Ook kregen ze enkele maanden voorwaar delijke celstraf. Tegen de vrou wen (22,29, 34 en 40 jaar) waren twee weken geleden onvoor waardelijke celstraffen van ze ven tot acht maanden geëist. In de Leidse V&D zagen de be wakers hoe de vrouwen ver schillende keren tussen hun au to en de winkel heen en weer liepen om hun speciaal gepre pareerde tassen te vullen. In to taal stalen ze voor 3000 euro aan kleding. De tassen waren zoda nig geïsoleerd dat de door de winkel op de kleding aange brachte beveiligingslabels niet meer werden gedetecteerd door de uitgangspoortjes. Alle vier de dames waren al eerder veroor deeld voor winkeldiefstallen. De Extra raadsvergadering doo, wiifred simons Donderdag 2 januari a.s. om 20.00 uur in de raadzaal van het stadhuis Agenda: - vaststelling definitieve profielschets burgemeester; - voorstel over het al dan niet houden van een burgemeesters referendum; - vaststelling verordening op de vertrouwenscommissie benoeming burgemeester; - benoeming leden vertrouwenscommissie. Noor van der Vlist, telefoon 516 55 10. leiden - De Oegstgeestse emeri tus-hoogleraar H. Wesseling wordt voorzitter van de stichting '400 jaar Marokko-Nederland'. Doel van de stichting is om van 2005 een 'Marokkojaar' te ma ken, met als aanleiding het vier- honderdjarige bestaan van di plomatieke relaties tussen beide landen. De stichting is een initi atief van de Leidse historicus en Marokko-kenner H. Obdeijn. Wesseling nam in oktober af scheid als hoogleraar algemene geschiedenis van de Leidse uni versiteit. Hij werd gevraagd voor de organisatie van het Marokko jaar vanwege zijn grote kennis van Afrika en van Frankrijk, een land waarmee Marokko lange tijd nauwe relaties onderhield. Verder is onder meer oud-direc teur W. Hazelhoff Roelfzema van ABN Amro in Casablanca toegetreden, die ook consul-ge neraal van Nederland in Marok ko is. Obdeijn zelf zit in het be stuur, evenals mede-initiatiefne mer P. de Mas, die aan de UVA geografie doceert. Obdeijn en De Mas hebben de stichting opgericht om 'de aan- nen juist moeten uitleggen dat een burgemeestersreferendum 'bij nader inzien' een slecht idee is. „Ze kunnen daarbij putten uit hun ervaring van de afgelo pen maanden." „Leiden", zegt Van As, „kan zich niet weer een mislukking ver oorloven." „Ons bestuurlijke imago is al slecht. De poppen zijn echt aan het dansen als straks de procedure weer op nieuw moet omdat we maar één geschikte kandidaat hebben of misschien zelfs wel nul." CDA-woordvoerster L Lieverse deelt de mening van haar colle ga's van de WD en de Christen- Unie. „Geen denken aan", zegt ze over het burgemeestersrefe rendum in de herkansing. „Ik heb geen enkel vertrouwen in een goede afloop van een be noemingsprocedure met een re ferendum. We waren al tegen en zijn dat nu nog feller. Dit ge meentebestuur is er niet krach tig genoeg voor. We zijn al maanden alleen maar met ons zelf bezig en met procedures. Procedures die de mensen niet eens interesseren. Uit de vele gesprekken die ik heb gevoerd leid ik af dat het burgemeesters referendum niet eens leeft on der de burgers." door Eric-Jan Berendsen leiden - Politie en justitie heb ben het dossier van de 35-jarige man die zondag 23 juni van dit jaar levenloos in zijn woning aan de Torenmolen in de Me renwijk werd gevonden, geslo ten. Zijn overlijden wordt niet meer als moord gezien, maar is het gevolg van een uit de hand gelopen seksspelletje, zo con cludeert de recherche na onder zoek. Het slachtoffer, huisschilder van beroep en in zijn vrije tijd kunst schilder, werd 's ochtends door een vriend gevonden. Het stof felijk overschot vertoonde ken merken die op geweld duiden. De politie wilde niets kwijt over de dood van de man. Pas op vrijdag 28 juni kwam het open baar ministerie (OM) in Den Haag met een summiere verkla ring. Daarin werd slechts mel ding gemaakt van de vondst van het stoffelijk overschot, gevolgd door de mededeling dat er 'in het belang van het onderzoek' geen mededelingen werden ge daan. Het dossier in de zoge noemde wurgsekszaak is door de politie inmiddels gesloten en opgestuurd naar het OM in Den Haag. Een woordvoerder van het OM bevestigt dat de zaak is gesepo neerd. „Er zijn afgelopen zomer twee arrestaties verricht, maar die verdachten zijn na uitgebrei de verhoren weer vrijgelaten. Het gaat in deze zaak zeer waar schijnlijk niet om een moord maar om een ongeluk." Nu deze zaak is gesloten, is er in Leiden in 2002 niemand ver moord. In de hele politieregio Hollands Midden waren dit jaar twee moorden: één in Nieuw- veen en één in Vlist. Vorig jaar kwamen er nog zes personen in Hollands Midden door geweld om het leven. (advertenties) RANZIJN LEIDERDORP %uïn Sm «flie*- woouMsnn<io>-v07isiiuu>mMiuujn rechtbank houdt de vrouwen ook verantwoordelijk voor een tweede strooptocht in de Leidse V&D (buit 1700 euro), en V&D's in Amersfoort (1700 euro), Be verwijk (1400 euro) en Zeist (1400 euro). De dames hielden vol dat alle kleding 'voor eigen gebruik' was, maar huiszoeking leverde niets op. Justitie ver moedt dat de vrouwen de kle ding doorverkochten. De vrou wen voerden geldnood of rela tionele problemen aan als reden voor de strooptochten. dacht te vestigen op de moge lijkheden die beide landen el kaar te bieden hebben'. Het doel is een nadere kennismaking tus sen beide landen. Daarmee moet een nieuw licht worden geworpen op de problemen die de migratie van Marokkanen in Nederland teweeg heeft ge bracht, maar er moet ook aan dacht zijn voor kunst, vrije tijd, sport en economie. Ook willen De Mas en Obdeijn samenwer king stimuleren op het terrein van de journalistiek, de weten schap en maatschappelijke vraagstukken. Zorgen voor een prettige start van het nieuwe jaar? Met oliebollen, champagne, vuurwerk? Politie, gemeente, brandweer en hulpdiensten doen er alles aan om er een plezierig feest van te maken. U toch ook? Daarom zijn er regels opgesteld. Met uw medewerking wordt het een mooi feest voor iedereen. Vuurwerk: - mag uitsluitend tussen oudejaarsdag 10:00 uur en nieuwjaarsdag 02:00 uur afgestoken worden. Wie toch vuurwerk afsteekt buiten de toegestane tijden loopt het risico op een boete van minimaal 52. Minderjarigen krijgen een alternatieve straf; - al het vuurwerk is gevaarlijk: illegaal vuurwerk is extra gevaarlijk vanwege de vaak zwaardere kruitladingen en onbetrouwbare ontstekingen. Legaal vuurwerk is herkenbaar aan de Nederlandse gebruiksaanwijzing. Vreugdevuren: - op verschillende plekken in de stad plaatst de gemeente containers op een zandlaag om beschadiging aan gras of asfalt te voorkomen. Op deze plekken mogen vreugdevuren aangestoken worden. De containers voor de vreugdevuren staan in de Mamixstraat, Driftstraat, Sperwerhorst, Viottapad, Dozystraat, Tomatenstraat, Meerburgerkade, Joke Smitstraat-Mina Krusemanstraat, Vondellaan- Lage Morsweg en Zeeheldenbuurt (exacte locatie nog niet bekend). Het branden van vuren op andere plekken dan in de daarvoor geplaatste containers of het verbranden van ntfieubelastende materialen, wordt bestraft; - de gemeente haalt op risicolocaties papiercontainers, glasbakken en prullenbakken van de straat; - naast bestraffing van overtredingen zal ook schade die is veroorzaakt door vernieling, vuurwerk of brand, op de plegers worden verhaald. Opruimen: - om te voorkomen dat kinderen op nieuwjaarsochtend gewond raken door het spelen met restvuurwerk, wordt aan feestvierders gevraagd afgestoken vuurwerk op te ruimen; - op 1 januari, nieuwjaarsochtend, ruimt de gemeente de brandhaarden op en maakt zij de wegen vrij voor verkeer. Binnen een week is al het (vuurwerk)afval opgeruimd. Vragen of spoedgevallen Bel het algemene politienummer 0900 - 8844 voor niet-spoedeisende zaken. Bel het nummer 112 uitsluitend voor spoedgevallen. Integraal veiligheidsbeleid Medewerkers van de Cracker Corner in winkelcentrum de Kopermolen slepen het vuurwerk aan voor hun klanten. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13