'Geen oorlog in Irak en blijven besteden' Piet Vogels: Koeien weg, buffels in de stal Jaar 2003 wordt - fiscaal gezien - flink stuk soberder Veel vakanties in voorjaar en zomer al volgeboekt jfion fel tegen |:|e van NS en ;;linfrabeheer 'Nog geen lagere pintarieven' ECB-president Duisenberg optimistisch over economisch herstel De Britten zien nog steeds helemaal niets in de euro AAG - Klanten van KPN n op nieuwjaarsdag met ite telefoon drie uur lang lellen naar vaste num- linnen Nederland. De ge- »rs betalen ook geen start- foicemail en 0900-num- ajn niet gratis aldus KPN. tie loopt van 12.00 uur tot uur. Het bedrijf heeft er D it voor gekozen de uurtjes nachts aan te bieden, i. /vil zo overbelasting van i0 twerk voorkomen. 12 ;|rp in VS via ernet geveild Iancisco - Het Californi- )7 jridgeville is voor 1,7 mil- ?4 lollar via het online-vei- lis eBay verkocht. Het is 30 as Amerikaanse media de pikeer dat een dorp zo van >ar wisselt. Het veiling- öo leeft niet bekendgemaakt [nieuwe bezitter wordt wat vervallen tien hui seer schuren en 33 hectare 3jh een afgelegen stukje van ogl-Califomië. In en rond 52»rp wonen een kleine 700 3otn. Het oord was in bezit 65» familie Lapple. 50' nputervirus a.K rukt op De Nederlandstalige voor computervirus - isAlert heeft vandaag ichuwd voor een nieuw lijk virus. Het gaat om 9o£, dat zichzelf per e-mail lurt en de beveiliging iputersystemen uit- It. Volgens VirusAlert it om een tamelijk grote die zich vooral in Ne- voordoet. Zowel Hot- bijgewerkte anti-virus- re zouden de variant ten. Het virus zit verstopt ;en bij een e-mail met irpen, als 'are you a fan?', need money?' of be friends?'. .°c mlerChrysler duceert meer 6» - DaimlerChrysler ^600 miljoen dollar in de jot in het Amerikaanse Tus- .25a om de productie te ver- l'IS Bovendien investeert ïcern de komende vijf miljoen in de fabriek in itse Rastatt. Daar worden it de A-klasse gemaakt, luctie van deze model- lubbelt door de investe- 400.000 per jaar. Dit $000 extra banen op. ï.t/gpd - Goederenver- i.<* Railion is fel gekant te- 1,2tt plan van minister De prkeer) om NS en Railin- ier weer in één holding te brengen. Het bedrijf dat personentreinen van ian vaak voorrang krijgen jlerentreinen. 6 sr vindt dat gebrek aan 7 werking er nogal eens 5 irgt dat vertragingen em- 5 de hand lopen. Zoals on- ja uitgelopen werkzaam- jvan Raiünfrabeheer op o Amsterdam Centraal. de grootste goederen ig tier op het spoor, is bang '1 -treinen vaak voorrang ^2 Ws de railverkeersleiding, '4 eel van Raiünfrabeheer, wordt afgerekend op de i0 ragingen. idt tot vermenging van m", aldus Raiüon- l4 oerder Holdert. „Het zou [3 gek zijn dat onze treinen jq kant worden gezet om- ?5 'NS vertraging hebben." ^abeheer beheert nu het ïtwerk in opdracht van isterie. r laat zijn ministerie on- En of de concessiewet rden aangepast. De wet 54 elatie regelt tussen over- 90 NS wordt volgend jaar 65 xste Kamer behandeld. den haag/anp - De kans is klein dat winkeliers minder hoeven te betalen voor pin- transacties. Directeur Kist van de anti-karteldienst NMa denkt niet direct aan lagere tarieven als blijkt dat de tarie ven door machtsmisbruik tot stand zijn gekomen, aldus zijn woordvoerster vanochtend. Vaste lagere tarieven zouden de markt te star maken, aldus Kist. De NMa zegt eerder te denken aan verplichte veran deringen in de betalingsorga nisatie Interpay, die het groot ste deel van het betaÜngsver- keer in Nederland regelt. De betalingsorganisatie zou dan onafhankelijker moeten wor den van de banken, die nu ei genaar zijn. De NMa onderzoekt al gerui me tijd of Interpay machts misbruik heeft gepleegd bij het vaststellen van de pinta rieven voor winkeUers. Supermarkten hadden ge klaagd dat de tarieven te hoog zijn. Monopolie-waakhond NMa had Interpay al onder de loep na een klacht van onder nemersorganisatie MKB-Ne- derland over de kosten voor de ombouw van de pinappa- raten voor de euro. den haag/gpd - Veel reizen die in de kersverse zomerreisgidsen staan, zijn al uitverkocht. Vijftig tot zestig procent van de mogeüjkheden in de meivakantie is door voorboekingen al volgeboekt. Dat zegt voorzitter Frankenhuis van de raad van bestuur van TUI Nederland, waaronder Holland International, Arke, Kras Stervakanties en Panta Reizen val len. Financieel directeur Ooms van OAD Reizen bevestigt de stormloop op reizen. „Wie naar een specifieke bestemming wü, waar hij al jaren komt, kan nu te laat zijn. Mensen met schoolgaande kinderen kunnen het beste maar snel een keus maken en boeken, wülen ze hun voor keur gehonoreerd zien, is de boodschap die ook klinkt bij Toerkoop Reisburo De Jong. „Voor de meivakantie zit al veel vol. Vorige week had ik klanten die naar Tur kije wüden en bij wie het pas bij de ac commodatie die als vijfde op hun üjstje stond, lukte om te boeken", aldus Zon neveld. Volgens Frankenhuis en Zonneveld rukt het fenomeen van de voorboekingen op, zeker wat betreft de meivakantie. „Be paalde accommodaties worden voor de schoolvakanties al veel geboekt voordat de gidsen uit zijn. Het gaat dan om be stemmingen die je makkeÜjk in een week kunt doen, zoals vliegvakanties naar po pulaire bestemmingen rond de Middel landse Zee. Vooral de grote appartemen ten zijn erg in trek. Daarnaast is er veel vraag naar huisjes op parken die op een afstand van ongeveer 500 küometer üg- gen. Vooral mensen die vorig jaar mis grepen zijn er nu als de kippen bij. Ooms van OAD Reizen benadrukt dat er over de hele linie nog steeds flinke keus is. „Het loopt aüeen storm voor specifie ke plaatsen, maar over het algemeen zijn de voorjaars- en meivakantie nog geen probleem. We zitten de mensen met de nieuwe gidsen niet voor niets lekker te maken." Ooms, Frankenhuis en directeur Hel ming van chartermaatschappij Transavia verwachten een 'mooi' zomerseizoen. „Het zit economisch tegen, maar je praat voor de meeste mensen over minder meer", stelt Helming. Hij verwacht een forse toeloop op de zomerreizen. „Men sen hebben veel vrije tijd, ons kfimaat zit niet mee en de prijzen zijn vergeleken met vorig jaar niet gestegen. Dat zal zijn effect hebben." Volgens Frankenhuis volgt er deze en volgende maand een inhaalslag. „Dit jaar was een moeiüjk jaar, waarin er geen groei was. Maar uit onze peilingen büjkt dat mensen nu nog voor de winter en ze ker met de zomer weg willen. Vakantie is inmiddels zo ingeburgerd, dat mensen niet meer zeggen: we slaan nog een jaar tje over." den haag/gpd - De president van de Europese Centrale Bank (ECB), Wim Duisenberg, is tegen een aanval van de VS op Irak omdat dit volgens hem dramatische gevolgen heeft voor de toch al zwakke economie. Zijn nog invloedrijkere colle ga Alan Greenspan, van de Amerikaanse centra le banken, zou eenzelfde mening zijn toege daan. Al met al is Duisenberg redelijk optimis tisch over economisch herstel in de loop van volgend jaar, al zal het heel langzaam gaan. Duisenberg zei dit gisteren in het tv-program- ma Buitenhof. Volgens de bankpresident heeft de Amerikaanse economie nu al veel last van onzekerheid bij consumenten. Als het straks echt tot een oorlog komt, zuüen consumenten wereldwijd sneller geneigd zijn de hand op de knip te houden. Duisenberg verwacht dan ook niet dat het economisch herstel uit de VS komt. Hij riep de Europese consumenten op te bfijven besteden omdat dat de enige manier lijkt om de econo mie weer op gang te krijgen. „Als u een auto wüt kopen, moet u dat doen als u er geld voor heeft", zei hij. Duisenberg noemde wel als voorwaarde dat lonen niet te hard stijgen. Dan kan de inflatie binnen de perken bfijven en neemt de koop kracht toe. De bankpresident gelooft absoluut niet in extra overheidsuitgaven en een oplo pend begrotingstekort als motor van de eco nomie. Onlangs pleitte PvdA-Üjsttrekker Wou ter Bos hier nog voor. De boodschap van loonmatiging is niet in de laatste plaats bedoeld voor Nederland. Tot vijf jaar geleden blonk Nederland uit door werk boven inkomen te steüen. Ons land was een voorbeeld waar lage inflatie gepaard ging met lage werkloosheid. Duisenberg stelde dat Ne derland voüedig is doorgeslagen naar de ande re kant: te hoge lonen met als gevolg een hoge inflatie en dus stijgende werkloosheid en een stagnerende economie. „De vakbonden zuüen het een paar jaar moeten volhouden om de lo nen te matigen." De bankpresident sprak echter de vrees uit dat de bonden zich in hun looneisen te makkeüjk laten leiden door het gevoel dat de euro aües veel duurder heeft gemaakt. „Door de horeca en lagere overheden, met parkeertarieven bij voorbeeld, is onmiskenbaar misbruik gemaakt door te ruim naar boven af te ronden. Andere goederen zoals computers of fototoesteüen zijn echter goedkoper geworden. Als je aües bij elkaar neemt, heeft de euro in de Europese Unie voor maximaal 0,2 procent extra inflatie gezorgd." Tegeüjkertijd wordt de euro volgens Duisen berg misbruikt als een soort 'Kop van Jut'. „De munt lijkt overal de schuld van te krijgen. Spanje en Portugal hebben een ongekend slechte winter gehad, waardoor de oogsten te genvielen. Logisch betalen wij dan meer voor een komkommer, maar dat heeft niets met de euro te maken. Verder hebben we te maken met een hoge oüeprijs en dat zal op termijn in heel veel producten worden doorberekend. Heeft niets met de invoering te maken. Daar naast is het ook logisch dat de kosten van de invoering zelf, op enig moment worden afge wenteld. Je krijgt een nieuwe munt niet voor niets." Het geklaag over de dure euro is volgens Dui senberg vooral een probleem van Nederland en Duitsland, omdat aüeen in die landen te ruim is omgerekend. Niet voor niets gaf Duisenberg afgelopen weekeinde ook een groot interview aan het Duitse massablad BUd am Sonntag. Daarin riep hij de Duitsers op voort te maken met noodzakeüjke flexibiüsering van de arbeids markt. Als voorbeeld noemde hij de CAO's die nu nog landeüjk gelden, maar volgens hem per regio of bedrijfstak gemaakt zouden moe ten worden. Ook de Duitse winkelsluitingswet moet veel ruimer worden. Bankpresident Wim Duisenberg: „Inflatie moet binnen de perken blijven." Foto: AP/Michael Probst deurne - Piet Vogels uit Deurne verkocht bijna driejaar geleden zijn 40 koeien en zijn melkquo tum. Van de opbrengst schafte hij 52 buffels aan. Nu heeft de veehouder er 130. De paar dikbilkoeien die Vogels nog overhield van zijn originele veestapel, zien er magertjes en bleek uit in vergeüjking met het bruin behaarde oerrund. Het is koud buiten. Vogels: „De buffels staan dicht bij elkaar in de stal voor de warmte. Ik heb er laatst zelfs eentje zien klappertanden. Maar het zijn wel veel sterkere beesten dan koeien. Bovendien hebben buffels üever het Neder lands klimaat dan de hoge tem peraturen van Itaüë. Bij warm weer zoeken ze de schaduw op. Behalve als er een plas water Ügt. Dan gaan ze er in liggen. Het büjven natuurüjk waterbuf fels." Vogels kon met zijn rundveebe drijf niet verder groeien omdat hij daarvoor extra melkquota moest aanschaffen. „En dat kost veel geld", weet Vogels. Voor buffelmelk bestaat geen quo tum. Een buffel geeft gemiddeld 2000 üter melk per jaar en een koe 8000 üter. Dat verschil wordt ruimschoots goedge maakt doordat een buffel zeker 8 jaar melk kan geven. Bij een koe is dat 3 tot 4 jaar. Daarnaast levert buffelmelk drie keer zo veel op. „Een afnemer vonden we in Swenty Milk Met deze zuivel- producent sloten we in 1999 een vijfjarig contract. Dit bedrijf maakte van onze buffelmelk door onze correspondent Harm Harkema londen - Wacht maar tot het zo mer wordt, zeiden begin dit jaar de Britse voorstanders van toe treding tot de Monetaire Unie. Dan ervaren al die Britten die jaarüjks op het continent vakan tie vieren hoe geweldig handig die euro is en neemt het aantal URO Na 1 jaar Piet Vogels (rechts) en zijn collega Martijn Verhoeven tussen de waterbuffels. Foto: GPD/Kees Martens mozzareüa-kaas", aldus Vogels. „Helaas ging Swenty Milk afge lopen zomer failüet. Gelukkig hadden we intussen niet stilge zeten en een ander afeetkanaal voor de buffelmelk gevonden." De Bettinnehoeve in Etten-Leur was bereid de melk af te nemen en er buffelbrie van te maken. In de nabije toekomst overwegen ze ook mozzarella te gaan ma ken. Inmiddels is ook een ande re afnemer gevonden. Eenmaüg werd 1000 üter buffelmelk gele verd aan een zuivelbedrijf in Ze venaar, die er yoghurt en fe takaas van wü maken. Aanpassingen waren onvermij- deUjk op het bedrijf van Vogels. „Ik heb de voederhekken moe ten weghalen omdat een buffel er met zijn horens niet door heen kan. Daar zit nu een buis waaronder ze hun hoofd moe ten steken om te eten. Ook heb ik een stuk stal bijgebouwd." Volgens Vogels is het best duur waterbuffels aan te schaffen. „Een buffel kost drie keer zoveel als een koe. Destijds kostten ze 6000 gulden per stuk. Dat komt doordat er veel vraag naar is vooral in Itaüë. Hij venvacht een mooie toekomst tegemoet te gaan met de buffels: „De eerste keer dat ik ze zag, dacht ik nog: moet ik daarvan leven? Maar het zijn heel sterke, mooie beesten, met een fotogenieke kop." voorstanders met sprongen toe. Hun voorspelling is vooralsnog niet uitgekomen. Inderdaad zijn müjoenen Britten op vakantie in de eurozone geweest, maar tot een groter enthousiasme voor de euro heeft dat niet geleid. Uit peilingen büjkt dat nog steeds slechts twee van de tien Britse bedrijven zo snel mogeÜjk wü len toetreden tot euroland. Vier van de tien wülen aüe op ties open houden en drie van de tien wülen het pond sterling nimmer kwijt. Dit komt ruwweg overeen met cijfers uit peilingen onder aüe Britten die sinds 1998 constant een vrij ruime meer derheid tegen toetreding te zien geven. Die verdeeldheid strekt zich uit tot de regering. Premier Tony Blair is voorstander van toetre ding tot de eurozone maar heeft de bevolking daarover een refe rendum beloofd. Wanneer dat wordt gehouden? Nog komend In de serie 'De euro na één jaar' blikken zes van onze buitenlandse correspon denten terug op de effecten die de introductie van de nieuwe Europese munt. de euro, op 1 januari van dit jaar had. Vandaag de vijfde aflevering over de Britten die hun vertrouwde pond koesteren. jaar hopen de voorstanders, die er gemakshalve vanuit gaan dat een meerderheid van de bevol king tot een overtuigend 'ja' te verleiden is. Tegenstanders van de euro ver wachten echter met toenemend zelfvertrouwen dat het referen dum op de lange baan wordt geschoven. Hun voornaamste bondgenoot lijkt de machtige minister van financiën Gordon Brown, die weliswaar geen ideo logische bezwaren tegen de eu ro heeft, maar wel een hoop praktische tegen het huidige eu roregime. Brown heeft kort gele den de benoeming aangekon digd van een nieuwe gouver neur van de Bank of England, die al net zo wantrouwend is. Het pond sterling is dan ook nog lang niet weg, al kun je in de grote warenhuizen in Lon den al wel bij speciale euro-kas sa's terecht en schakelen grote en kleine winkels in toeristen plaatsen, vooral aan de zuid kust, al wel over op dubbele kas- Haas 21 G - De arbeidskorting die Nederlanders in mindering op hun belastbaar gaat in 2003 met 155 euro g^naar 1104 euro. Wie boven .20 r werkt mag zelfs een nog 31 drag opvoeren tot 1809 euro ,70fngen en ouder. Ook de 'Al- •°°heffingskorting', die in de vam van de vroegere 'belas voet', gaat met 119 euro om- ir 1766 euro. Maar er ver- ook heel wat fiscale dou- t uit het 47 pagina's teüen- ïjaarsbericht' van het mi- 'an financiën waarin aüe fiscale wijzigingen voor 2003 zijn opgenomen. In veel gevaüen gaat het om de normale jaarlijkse infla tiecorrecties, maar dit jaar zit er ook een aantal essentiële wijzigingen in. Meest besproken verandering is de afschaffing van de premiespaarre- geüng en het verlagen van de belas tingvrije spaarloonregeling van 788 naar 613 euro. Ook de fietsaftrek (362 euro) gaat eruit, evenals de 'feestdagenrege ling' die de werkgever de mogeüjk- heid bood bij feestdagen of jubüêa belastingvrije uitkeringen te doen. Wat in 2003 ook niet terugkeert is de basisaftrek van 1069 euro voor een Üjfrentepremie. Premies zijn al leen nog aftrekbaar voor zover een belastingpÜchtige en pensioente kort kan aantonen en jonger is dan 65 jaar. De hoogte van het aftrekba re bedrag moet bepaald worden aan de hand van de 'jaar- ofreser^ n veerruimte'. Gunstig voor de belastingbetaler is dat de eerste en tweede schijf van het belastingtarief omlaag gaan. De eerste schijf - tot belastbaar inko men van 15.331 euro - gaat van 2,95 naar 1,70 procent, de tweede schijf -van 15.331 tot 27.847 euro - van 8,45 naar 7,20 procent. Daar staat tegenover dat de tarieven voor de premie volksverzekeringen (AWBZ) stijgen met 1,8 procent zodat de ta rieven per saldo toch weer 0,55 pro cent stijgen. Met de premie volksverzekeringen wordt over de eerste 15.331 euro dus 32,9 procent belasting geheven (was 32,35) en over de tweede schijf in totaal 38,4 procent (was 37,85). De twee hoogste schijven büjven onveranderd, namelijk 42 procent over een belastbaar inkomen van 27.847 euro tot 47.745 euro en bo ven dit bedrag wordt 52 procent be- t lasting geheven. Het extraatje dat mensen met een uitkering gedurende drie jaar kon den krijgen wanneer ze aan het werk gingen (2269 euro totaal) schaft de overheid ook af. Wel wor den in 2003 en 2004 nog het tweede en derde jaar van deze 'Toetre dingskorting' aan de rechthebben den uitbetaald. Het onbelast door werkgevers ver strekken of ter beschikking steüen van computers en bijbehorende ap paratuur aan hun personeel - 'in dien gebruikt voor de dienstbetrek king' - blijft ook in 2003 mogeüjk. Er mag per drie kalenderjaren in totaal voor maximaal 2269 euro inclusief BTW onbelast worden verstrekt. Onder bijbehorende apparatuur wordt verstaan: modems, printers, faxen, maar ook een digitale fotoca mera. De premie die de overheid toeken de op de aanschaf van schone en zuinige auto's is in 2003 uit de be lastingwetgeving geschrapt en dat zelfde geldt voor de vrijstelling van overdrachtsbelasting voor woning corporaties. Dit laatste betekent dat woningcorporaties duurder uit zijn bij de aankoop van woningen of grote woningcomplexen die ze bij voorbeeld in oude stadsvemieu- wingswijken wülen saneren. Als een van de laatste wijzigingen noemt het Eindejaarsbericht van het ministerie de verhoging van de accijns op gedistüleerde dranken met 18 procent. De accijns op een üterfles jenever stijgt daarbij met ongeveer 1,13 euro. Arbeidskorting Tot 57 jaar: 1104 euro (+155) 57 t/m 59 jaar. 1339 euro (+22) 60 of 61 jaar: 1574 euro (+285) 62 en ouder: 1809 euro (+349) Kinderkorting: 41 euro (+1) Aanvullende kinderkorting: 534 euro (+106) Alleenstaande ouderkorting: 1348 euro (+47) Ouderenkorting (65+): 346 (+57) Aanvullende ouderkorting: 242 (- 14) Heffingvrij vermogen box 3: 18.800 euro per belastingpÜchtige (was 18.146 euro). Vrijstelling maatschappeüjke be leggingen: 50.185 euro Vrijstelling beleggingen in durfka- pitaal: 50.148 euro (was 48.441) Voor zakeUjke reizen en niet regel matig woon-werkverkeer mag de werkgever 28 eurocent per kilo meter belastingvrij vergoeden. Extra aandacht voor aftrek ziektekosten De Belastingdienst gaat bij de be handeling van de belastingaangifte van dit jaar scherp letten op de af trek van bijzondere ziektekosten. Na de auto van de zaak en de hy potheekaftrek, zijn ziektekosten nu het controle-thema van het jaar, bevestigde het ministerie van fi nanciën zaterdag. De extra aan dacht van de fiscus is niet aüeen gericht op het aanpakken van frau duleuze aangiftes. De Belasting dienst wü mensen die niet op de hoogte zijn van de mogeüjkheden om bijzondere ziektekosten af te trekken daar de komende periode via bij voorbeeld een advertentie campagne op wijzen. itis bellen op ECONOMIE uwjaarsdag maandag 3O DECEMBER 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7