VS werven meer steun tegen Irak BUITENLAND Oppositie Kenya wacht historische taak Pessimistische paus sluit somber jaar af Ooit beschikbaar: Aanslag op Grozny's laatste witte tand verbijstert Russen Pierewaaien Vlaamse priester weg na weigeren Franstalige mis Amerikanen tmen gedood In Jemen zijn vandaag r nerikaanse artsen dood- ai ten, vermoedelijk door ;s jslimfundamentalist. De it as het ziekenhuis bin- p Irongen waar de dokto- rkten. Een vierde arts gewond. Dat hebben Je- sche veiligheidsfunctio- n bekendgemaakt. De onder wie een vrouw, werkzaam in het Maa- ikenhuis in Jibla, 190 ki- r ten zuiden van de tad Sana. De functiona- wilden niet zeggen of de er is aangehouden. meende leider eer opgepakt .ja - Een van de vermoe- N leiders van de omstre- lonesische moslimbe- Jemaah Islamiya (JI) is g weer opgepakt. Het i Jakarta Post meldt dat rdag op vrije voeten ge- ibdul Wahid Kudungga ehouden om opnieuw te i verhoord. De 62-jarige »ga heeft de Nederland- maliteit aangenomen, heeft zijn Indonesi- ar pieren behouden. Dat is t tgestaan. Kudungga is iar aagd in verband met t lerzoek naar twee bom- ;en in Indonesië, een in ci k Sulawesi en de bloedi- ja lag in oktober op Bali. keert terug rlogsschip - Gerecycled staal t vernielde World Trade iVTC) in New York bruikt bij de bouw van w Amerikaans oorlogs lat heeft scheepsbouwer p Grumman laten we ft schip krijgt de naam irk, ter nagedachtenis bijna 2.800 mensen die aanslagen van 11 sep- om het leven kwamen, igsbodem moet in 2007 irt komen. New York is ds bezig met het weg- ivan de meer dan 1,6 I ton afval die van het ergebleven. likse leider rije voeten l - Justitie in Jakarta Literen de Molukse sepa- eiSeider Alex Manuputty medestander op vrije gesteld, omdat hun aan- gsbevelen waren verlo- anuputty, voorzitter van ht voor de Soevereiniteit toolukken (FRM), en Sa- aileruny werden in april jon gearresteerd. Ze 1 terechtstaan wegens ie. Indien schuldig be- kunnen de twee tot le- g worden veroordeeld, ïgers hebben echter ffen tegen de twee itjesslikker «■vlucht dood gó Een KLM-vlucht van iotar Amsterdam is zater- erland onderbroken, passagier onwel was ïn. De 19-jarige man gaf bij bolletjes cocaïne had —Het toestel landde op n in het westen van Ier- man, vermoedelijk een Nleed in een ziekenhuis riek, waar hij in allerijl aps gebracht. In zijn li- 'onden de artsen 90 met cocaïne. Ur luchthaven 4 opgepakt —De Franse politie heeft {nacht een medewerker .Jferijse luchthaven Rois- Mes de Gaulle aangehou den auto zijn vuurwa- explosieven gevonden, nge Algerijn werkte als de luchthaven. In zijn rerden ook zijn vader, :rs en een vriend gear- De politie zou zijn ge- een reiziger op de :n. In de auto lagen illeur, een pistool, vijf I iplosieven en twee ont- w ^olgens de politie is het weg om te zeggen of de (joristische of andere E bedoelingen had. 'Jo stapt uit fjnse politiek "jDe Filipijnse president zibet niet mee aan de ngen van 2004. Die ver- jj mededeling deed ze Bijen. Ze vindt dat ze te iJjrokken is geweest bij vjnissen die de afgelo- nationale verdeeld- jiPen gebracht'. Op de gaat het economisch jyVerder strijden leger iunistische rebellen al J elkaar, en is Arroyo er plaagd vredesbespre- gang te houden. Ook president met het ge- J*bu Sayyaf, een ram ing die strijdt voor nstaat in het zuiden holieke Filipijnen. MAANDAG 30 DECEMBER 2002 door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Kenya heeft gisteren gedecideerd een tijdperk afgesloten en getoond dat de mocratische omwentelingen in Afrika mo gelijk zijn. De almachtige regeringspartij KA- NU van Kenya's eerste twee presidenten Jo- mo Kenyatta en Daniel arap Moi, werd in 'vrij en eerlijk' verklaarde verkiezingen ver pletterend verslagen door een bonte coalitie van oppositiepartijen. De nieuwe president heet Mwai Kibaki, en hem wacht de niet geringe taak om na het luwen van alle euforie - voor zijn inaugura tie verzamelden zich vandaag in Nairobi tienduizenden feestende mensen zich - van Kenya een normaal land te maken. Een ne derlaag van de KANU was verwacht, maar niet dit: Kibaki kreeg 63 procent van de stemmen, ruim twee keer zoveel als de KA- NU-kandidaat Uhuru Kenyatta, zoon van Kenya's vader des vaderlands. Een vernedering die nog erger is wanneer naar het nieuwe parlement wordt gekeken: 122 van de 192 zetels zijn voor de Regen boogcoalitie (NARC) van Kibaki, en slechts 50 voor de KANU. Een klein dozijn minis ters, tot de verkiezingen van vrijdag 'onaan raakbaar', verdwijnt uit het parlement. Ke nyatta kon gisteren niet anders dan zijn ver lies toegeven, en deed dat met een correct heid die typerend is voor deze verkiezingen: ,,Ik accepteer de keuze van de mensen." Moi, de afgelopen 24 jaar een overtuigd au tocraat, zei: „Dat is democratie." Dit alles mag normaal klinken in het Wes ten, maar niet in Afrika. De meeste landen kennen nog maar een jaar of tien een meer- partijendemocratie, en slechts enkele machtswisselingen zijn vreedzaam verlo pen. De 'Grote Mannen' gaan niet zo mak kelijk weg. Zie Robert Mugabe in Zimbabwe. De kritische buitenwereld, die de geldkraan al vier jaar dichthoudt vanwege het wanbe stuur en de chronische corruptie van het Moi-regime, liet gisteren duidelijk haar waardering blijken. Waarnemers van de Eu ropese Unie noemden de verkiezingen 'een belangrijke stap in de democratische ont wikkeling'. Mwai Kibaki moet nu de Kenyaanse revolu tie vorm geven. Hij is een 71-jarige eco noom die al minister was onder Jomo Ke nyatta. Onder Moi diende hij dertien jaar als minister van financiën, en tien jaar als vice- president. Hij werd Mois belangrijkste op ponent na de invoering van de meerpartij- endemocratie in 1992. Hoewel hij niet nieuw en onbesmet is, stamt hij uit de 'goe de tijd' en heeft hij weet van economie en fi nanciën, twee sleutelterreinen voor Kenya's wedergeboorte. Kibaki weet wat hem te doen staat: puin rui men en het vertrouwen van de internatio nale gemeenschap terugwinnen. Hij heeft wetten aangekondigd om de strijd tegen corruptie nieuw leven in te blazen, en is voorstander van de lang uitgestelde hervor ming van de grondwet. Die houdt onder meer in dat er meer controle komt op een minder machtige president, een functie die nu volledig is gemodelleerd naar de wensen van Moi. Het is makkelijk cynisch te zijn. Kibaki wordt geacht clans op te ruimen die zich dankzij het systeem van patronage van Moi diep hebben ingevreten in de staat en zijn instellingen. Kibaki zelf staat bekend als in teger, capabel en aimabel, eigenschappen die hem de juiste man voor de baan maken, maar hij is niet alleen. Om van Moi te win nen was een coalitie nodig van twaalf partij en, maar ook de steun van een groot aantal KANU-kopstukken. Die zijn met vuile han den en al op de oppositiekar gesprongen, omdat ze het niet eens waren met Mois keu ze voor Uhuru Kenyatta. De vraag is wat er gebeurt als de ministers posten moeten worden verdeeld. Slaagt Ki baki er in zijn wil door te zetten, de eenheid te bewaren en etnische spanningen te voor komen? Kibaki is een Kikuyu. Er zijn veel charismatische en extremistische types, zo als Raila Odinga van de Luo-stam, die nu al erg veel aandacht opeisen. Odinga dreigde vorige week bij winst van KANU het presidentiële paleis te bestormen, en wordt waarschijnlijk premier van het nieuwe kabinet. En dat is een functie die volgens de beoogde grondwetswijziging aan gewicht moet winnen ten koste van de pre sident. Er zijn kortom ingrediënten voor po tentiële conflicten, maar niemand die daar vandaag in Kenya aan wil denken. - Brighton - Het was ooit hét pronkstuk van de zogeheten Engelse Ri- vièra, de pompeuze Victoriaanse Westpier van de badplaats Brighton. Gisteren kwam er een droef einde aan een deel van de al jaren zwaar verwaarloosde pier. De storm die de zuidkust van Engeland gisteren aandeed, kende geen mededogen met het uit 1866 stammende bouw werk. Mogelijk luidt het instorten van een deel van de al sinds 1975 gesloten attractie tot het definitieve einde van de pier. Er lagen al ja ren kostbare restauratieplannen klaar, maar het is de vraag of die nu nog kunnen worden uitgevoerd. De opknapbeurt had volgend jaar moeten beginnen, overigens zeer tegen de zin van de exploitanten van Brightons tweede, nieuwere pier. Zij zien de concurrentie niet zit ten. De inwoners van de stad zien de teloorgang van het beroemde bouwwerk al jaren met lede ogen aan. Velen van hen kwamen giste ren dan ook naar het strand om aangespoelde delen van de pier op te rapen, zodat ze nog een souvenir hebben als de vroegere trots van Brighton echt het loodje legt. Op de foto links is de pier te zien zoals die er in 1938 nog in volle glorie bijstond. Foto's PA/Chris Ison en AP/Archief bagdad/ap-anp - De Verenigde Staten blijven bezig met het ver werven van steun voor een even tuele oorlog tegen Irak. Dit week einde zegde Saudi-Arabië, een cruciale maar weifelende bond genoot in de regio, toe dat de Amerikanen gebruik mogen ma ken van militaire vliegvelden in het land, mocht het tot een aan val op Irak komen. Eerder weiger den de Saudi's die toestemming nog. Ook in Duitsland lijkt enige be weging zichtbaar in het starre anti-oorlogsstandpunt van de regering-Schröder. Volgens mi nister van buitenlandse zaken Fischer is het niet uitgesloten dat Berlijn een oorlog diploma tiek zal steunen, bijvoorbeeld door er in VN-verband goedkeu ring aan te hechten. Het lijkt echter nog steeds onwaarschijn lijk dat Duitsland militair aan de actie deelneemt. Kanselier Schroder heeft die mogelijkheid steeds uitgesloten, tot ergernis van Washington. Turkije, als buurland van Irak een andere bondgenoot van le vensbelang, is het met de VS eens geworden over een Ameri kaans hulppakket, zodat de Turkse economie een eventuele oorlog tegen Irak kan doorstaan. Turkse media berichten dat An- brussel/belga-anp - De taal strijd in België heeft zich uitge breid tot de katholieke kerk. Kardinaal Danneels heeft pries ter Jos Verstraeten afgezet, om dat die weigerde om missen in het Frans voor te gaan. Bij Ver- straetens laatste mis in zijn pa rochie, die officieel op Vlaams grondgebied ligt, waren gisteren politici en radicale flaminganten aanwezig. Verstraeten werkte in Wezem- beek-Oppem, aan de rand van Brussel. Daar woedt een hevige strijd tussen Vlamingen, de oor spronkelijke bewoners, en Walen, die inmiddels de meer derheid uitmaken. Regelmatig haalt de gemeente de landelijke voorpagina's. De Vlamingen willen de Franstaligen zo min mogelijk rechten geven, terwijl de Walen al naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens zijn gestapt. De ring rond Brussel, officieel grotendeels Vlaams, is geregeld het toneel van Vlaams-Waalse oprispingen. Vooral ten zuiden van de hoofdstad, waar Vlaan deren een beetje overkookt in Waals gebied, wil de spanning geregeld de kop opsteken. Verstraeten zat sinds 1995 in Wezembeek-Oppem. In 2000 werd de Franstalige mis afge schaft, volgens Verstraeten niet door hem, maar door de paro chiefederatie van Sterrebeek, waar Wezembeek onder valt. Sindsdien is het hommeles: Ver straeten wordt ervan beschul digd de preek te doorspekken met Vlaamsgezinde teksten, wat hij zelf ontkent. Verstraeten gaat nu naar een andere parochie en Wezembeek-Oppem krijgt een tweetalige pastoor. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Het hoofdkwartier van de pro- Russische regering in Tsjetsjenië stond be kend als het mooiste en veiligste gebouw in Grozny. Vrijdag bleek dat schoonheid en veiligheid niet bestaan in de Tsjetsjeense hoofdstad. Een Tsjetsjeens zelfmoordcom mando richtte met twee voertuigen vol explosieven een ravage aan, waarbij zeker 61 doden en ruim 150 gewonden vielen. In Grozny was het regeringshoofdkwar tier een prachtige witte tand in een ver der rot gebit. De stad is na jaren oorlog een etalage voor de kracht van de Russi sche artillerie. Flatgebouwen zijn geper foreerd door de inslagen van raketten, huizen doorzeefd met kogels, theaters en bioscopen afgebrand. Alleen de Tsje tsjeense vertrouwelingen van het Krem lin zetelden in een nieuw, vier etages hoog, wit gebouw, afgeschermd door hekken en zwaar bewapende soldaten. Een surrealistische voorpost van het nieuwe, vreedzame Tsjetsjenië dat presi dent Vladimir Poetin vanuit Moskou be loofde. Premier Stanislav Iljasov leidde bijna twee jaar geleden enkele buitenlandse correspondenten door zijn hoofdkwar tier. Verhalen over de vooruitgang in Tsjetsjenië waren toen al gebruikelijk. De achterstand in pensioenen en lonen was weggewerkt, er waren vijfduizend nieuwe banen gecreëerd, winkels open den weer hun deuren: „De stad wordt weer leefbaar", zei Iljasov. Vervolgens weigerde hij de journalisten toegang tot de stad. „Jullie willen de stad zien: voilé, kijk uit het raam, daar is Groz ny." Toen we langer aandrongen, liet de premier zijn dekking vallen. „Het is hier geen badplaats. We kunnen niet veilig over straat." Zelfs in het splinternieuwe hoofdkwartier was de angst te ruiken. Het was voor veel Tsjetsjenen symbool van de collaboratie. Tsjetsjeense ministers leken geen minuut langer dan nodig in het gebouw te blij ven. Onterecht was dat niet: een paar we ken later liet een schoonmaakster een kleine bom achter op het toilet. Bij de ex plosie vielen enkele gewonden. De twee de etage werd ernstig beschadigd. De aanslag van vrijdag heeft het gebouw volkomen in puin gelegd. Ruim duizend kilo dynamiet blies het dak van het ge bouw, kozijnen en ramen zijn verdwe nen, plafonds ingestort, muren bezwe ken. Zeker 61 mensen kwamen om het leven en er vielen ruim 150 gewonden. De Russische televisie toonde verschrik kelijke beelden van mensen onder het stof en bloed die in shocktoestand het gebouw verlieten. Twee mannen sleep ten een blonde vrouw naar buiten met een groot gat in haar buik. „Dit is de rea liteit in Tsjetsjenië", was het droge com mentaar van de televisiezender TVS. De realiteit is dat veiligheid niet bestaat in Tsjetsjenië. Valse papieren openden voor de rebellen alle slagbomen. Bij de laatste wegafzetting gaven ze plankgas, de dood tegemoet. De kraters die ze achterlieten hadden volgens de krant Izvestia een diameter van vijftien meter en een diepte van tien. „Ze moeten genoeg explosieven hebben gehad voor een Spoetnik-raket", zei Roe- slan Tsakajev, hoofd van het Tsjetsjeense ministerie van binnenlandse zaken. De leider van de pro-Russische regering Achmed Kadyrov stelde de vraag die ie dereen in Rusland op de lippen ligt: hoe was dit mogelijk? Izvestia heeft drie ant woorden: verraad, corruptie en nalatig heid. Veel Tsjetsjenen die officieel voor de Russen werken, sympathiseren in werkelijkheid met de rebellen. Een voor beeld daarvan was de bomaanslag in ok tober op een politiekantoor in Grozny, waarbij 23 doden vielen. Die aanslag was uitgevoerd door agenten die in werkelijk heid rebellen bleken. De corruptie binnen het Russische leger is legendarisch. Rebellen kopen wapens, kara 28 miljard dollar heeft ge vraagd, mogelijk in ruil voor het gebnrik van Turks grondgebied en militaire bases. Het is nog niet duidelijk of de Turkse regering het Amerikaan se leger bij een oorlog tegen Irak op zijn grondgebied zal toela ten. Turkije vreest behalve eco nomische problemen dat een militaire operatie leidt tot een vluchtelingenstroom naar Tur kije, en mogelijk tot de stichting van een Koerdische staat in Noord-Irak. Dat laatste zou de Turkse Koerden kunnen motive ren hetzelfde na te streven. Irak heeft de wapeninspecteurs van de Verenigde Naties intus sen zaterdag een lijst gegeven van ruim vijfhonderd weten schappers die werkzaam zijn ge weest bij zijn programma's voor massavernietigingswapens. Ko pieën ervan zijn naar het VN- hoofdkantoor in New York en het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie in Wenen gestuurd. De inspecteurs mogen van de VN-Veiligheidsraad Iraakse wetenschappers onder vragen. Dinsdag is dat voor het eerst gebeurd. Drie Iraakse brandweerauto's en een politiewagen spoedden zich gisterochtend naar het hoofd kwartier van de VN-wapenin specteurs in Bagdad nadat zich 'Toneelfiguur Bush gevaar voor wereld' De Amerikaanse president Bush is een gevaar voor de wereldvrede, en hij lijkt wel een personage uit een toneel stuk van Shakespeare dat in druk op zijn vader probeert te maken. Dat zegt de Duitse schrijver en Nobelprijswin naar Günter Grass in een in terview Welt am Sonntag. Volgens Grass vormt de sta tus van Bush als zoon van een oud-president een dode lijke combinatie met zijn oliebelangen. Het lijkt er vol gens Grass op dat Bush met zijn dreigementen tegen Irak probeert af te maken wat zijn vader met de Golfoorlog in 1991 begon. „Hij doet me denken aan een personage van Shakespeare, wiens enige drijfveer het is om zijn vader, de oude, stervende koning, te laten zien: Kijk, ik heb jouw taak volbracht." daar een kortsluiting in een computerkamer had voorge daan. Er brak een kleine brand uit, maar het vuur was snel ge doofd. door onze correspondent Hans Geleijnse Vaticaanstad - Een somber jaar, een sombere paus. Gisteren, tij dens zijn laatste zondagse op treden van dit jaar, richtte de kerkvorst zich tot de vele fami lies op het stampvolle Sint-Pie tersplein. Zij zouden in het da gelijks leven een voorbeeld moeten nemen aan de liefde, de rust en de harmonie van de fa milie van Jezus. Volgens de paus zijn dat waarden die in moderne gezinnen vaak ontbreken. Opnieuw ontpopte de fragiele 82-jarige kerkvorst zich als een klagende pessimist, een roepen de in een woestijn van afkalvend normbesef. Het gezin moet de hoeksteen van de samenleving blijven, zo als de heilige familie van Naza reth dat was. Maar hoe moet dat in een wereld waarin de mens zich kan laten klonen? Johannes Paulus n heeft gedu rende zijn lange pontificaat voortdurend gewaarschuwd te gen wat hij ziet als het kwaad in de wereld. Maar naarmate hij ouder en zie ker werd, raakte het element van hoop - die het evangelie ook biedt - meer op de achtergrond. Geen wonder dat eerder deze maand veel ophef werd gemaakt van een pauselijke catechese, die stelde dat God zich afwendt van en niet meer wenst te luiste ren naar een zondige mensheid. Het heeft er meer en meer de schijn van dat de paus overwel digd raakt door de vele onheils tijdingen die hem bereiken. Zijn kerk is het hele jaar al in op schudding door seksschanda len, het gezag en de waardigheid van geestelijken zijn tanende. Pauselijke oproepen tot vrede hebben geen enkele invloed meer, terreur en oorlogsdreiging nemen slechts toe. Volgens het Romeinse dagblad II Messagero heeft Johannes Paulus II inmiddels in zijn Pool se moedertaal bespiegelingen over het leven voor en na de dood opgeschreven. Het nieuws is nog niet door het Vaticaan be vestigd, maar als het waar is, kan met vrij grote zekerheid worden voorspeld dat ook deze herderlijke brief van tien kantjes weinig vrolijk zal zijn. (advertentie) valse papieren en explosieven van Russi sche soldaten. De helikopter die in au gustus vlak bij de legerbasis Chankala verongelukte, werd neergeschoten met een nieuw grond-luchtwapen van Russi sche makelij. Meer dan honderd soldaten stierven. Dat nalatigheid naast corruptie en ver raad een belangrijke rol speelt, ontkent niemand. In Tsjetsjenië heerst een con currentiestrijd tussen de Russische een heden. De troepen van het ministerie van binnenlandse zaken vertrouwen het leger niet, en het leger vertrouwt de veilig- heidsdient weer FSB niet. „Er is absoluut geen coördinatie", aldus Michail Babitsj, een hoge ambtenaar van de Tsjetsjeense regering. Rebellen en Kremlin spelen ondertussen hun eigen spel. Poetin noemde de aan slag 'onmenselijk'. Zij zou gepland zijn door de Tsjetsjeense rebel Basajev en Arabische terroristen. Rebellenleider As ian Maschadov veroordeelde de aanslag: „Ik begrijp jullie, maar ik kan jullie niet steunen." Een oplossing voor het conflict blijft ver weg. Poetin heeft gesprekken met Maschadov uitgesloten, maar zijn verhaal over de 'normalisering' van Tsje tsjenië wordt ongeloofwaardig. „De re bellen hebben voor de zoveelste keer ge demonstreerd hoe stabiel de situatie in Tsjetsjenië werkelijk is", schreef de krant Novye Izvestia. een stukje Liesbeth. ledereen tussen 0 en 80 jaar kan na zijn dood nog een levens reddende daad verrichten. Door het afstaan, doneren, van organen en weefsels. Veel mensen hebben zich al laten registreren als donor. U nog niet? Beslis nu. Vraag het donor formulier. Kijk op www.donorofniet.nl. Of bel 0900 - 8212166 (I0centp/m) Donor worden doe je voor elkaar. Stichting Donorvoorlichting

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5