Kloonbaby Eve roept afschuw op GESPREK VAN DE DAG 'Meeste verse vlees is ontdooide diepvries' 'Echtheid' binnen twee weken bekend Klokkijken MAANDAG 30 DECEMBER 20| MENSELIJK Bij de Japanse KEIZER AKIHITO is prostaatkanker vastge steld, heeft de persdienst van het keizerlijk huis zaterdag bekendgemaakt. De 69-jarige keizer zal rond 15 januari worden geopereerd en heeft een goede kans op volledig her stel. Volgens artsen is de kanker nog niet uitgezaaid. Tij dens Akihito's verblijf in het ziekenhuis zal zijn zoon, kroon prins Naruhito, de zaken voor zijn vader waarnemen. J.K. ROWLING.de schrijfster van de Harry Potter-boeken, is de best verdienende vrouw van Groot-Brittannië. Haar inkomen was dit jaar met 48 miljoen pond (73 miljoen euro) zesmaal zo hoog als dat van de Britse konin gin Elizabeth, zo blijkt uit een overzicht dat de Britse zondags krant The Mail on Sunday publi ceerde. Rowling verdiende het geld met haar boeken en de twee films die daarover gemaakt wer den. Op de tweede plaats staat de in Londen wonende Ameri kaanse popster Madonna. Die verdiende dit jaar 27 miljoen pond (ruim 41 miljoen euro). Op de plaatsen drie tot en met vijf staan de investeringsbankier Ro bin Saunders, tv-presentatrice Anne Robinson (The Weakest Link) en de uit Wales afkomstige actrice Catherine Zeta-Jones. Fo to-. EPA De oproep van de Britse PRINS CHARLES aan alle openba re en overheidsinstellingen Britse levensmiddelen te kopen heeft een onverwacht effect gehad. De kroonprins is onder vuur komen te liggen omdat hij kort voor zijn oproep een contract met het Duitse autoconcern Audi had afgesloten voor het leveren van auto's. Labour-parlementslid Tom Wat son was spijkerhard in zijn kritiek. „Dit is hypocriet van de troonopvolger die schijnbaar niets geeft om arbeiders in zijn eigen land." De kroonprins probeerde met zijn oproep om Britse levensmiddelen te kopen in plaats van geïmporteerde agrarische producten, de economische positie van de Britse boeren verbeteren. De voormalige radiopresentator van de AVRO, LEX BRAAM HORST, is vorige week dinsdag op 74-jarige leeftijd overle den. Dat heeft de omroep zaterdag bevestigd. Braamhorst begon zijn omroepcarrière bij de AVRO in 1951. In de 37 jaar dat hij werkzaam was voor de omroep bedacht en pre senteerde hij diverse programma's zoals de wekelijkse Kur- hausconcerten, de quiz Hersengymnastiek en het klassieke verzoekplatenprogramma In de kaart gespeeld. De Britse rockzanger MICK JAGGER heeft de Britse konin gin behoorlijk geschoffeerd. Hij blijkt nog steeds niet op het koninklijk paleis te zijn geweest om officieel de onderschei ding aan te nemen die hem in juni is toegezegd. Dat meld de de krant The Sunday Times. ,,We hebben nog steeds niet van hem gehoord wanneer hij dénkt te komen", zei een hof functionaris tegen de krant. Een woordvoerder van Jaggers band The Rolling Stones zei dat de zanger misschien in ok tober tijd kan vrijmaken om tot ridder geslagen te worden. Leden van de harde kern van voetbalclub PSVzijn EMILE RA TELBAND gistermid dag met een tondeuse te lijf gegaan. In een eetcafé in Eindhoven schoren zij de leider van Lijstratelband.nl een lok van zijn haar dos af. Lijfwachten voorkwamen dat de haren van Ratelband nog verder werden toegetakeld. Ratelband was op werkbe zoek bij de PSV-supporters. Na wat duw- en trekwerk her stelde hij zich en sprak de ongeveer vijftig aanwezigen toe. De politicus beloofde de supporters een herkansing als hij bij de Tweede-Kamerverkiezingen van 22 januari 31 Ka merzetels haalt. ,,Dan mogen jullie me overal kaalscheren." Foto: ANP De Nederlandse KIM KOTTER is zaterdag in het Libanese Beiroet als vierde geëindigd bij de Miss Europe-verkiezingen. De jury koos de negentienjarige Russi sche studente Svetlana Koroleva tot Europa's mooiste. De uit het Twentse dorp Losser afkomstige Kotter hield 36 andere deelne mers achter zich maar moest naast de Russische ook Miss Duitsland en Miss Turkije voor zich dulden. Kotter haalde eer der dit jaar de eerste twintig bij de Miss Universe-verkiezingen in Puerto Rico. Het was de 54ste keer dat de Miss Europe-verkie zingen werden gehouden. Vorig jaar won Miss Frankrijk. Foto.- AP De Britse tv-zender Channel 4 zendt donderdagavond een documentaire uit waarin een Chinese kunstenaar vlees van een doodgeboren baby eet. De kunstenaar, Zhu Yu, stelt dat er geen religie is die KANNIBALISME verbiedt. „Ook kan ik geen wet vinden die verbiedt mensen te eten." „Het pro gramma is controversieel en zal sommige kijkers shockeren. Maar voor het begint, komt er een waarschuwing in beeld", aldus een woordvoerder van Channel 4. De Chinese ambas sade in Londen heeft haar afkeuring uitgesproken over het programma. In het programma over Chinese kunstenaars is verder te zien hoe een man wijn drinkt waarin een geampu teerde penis is gemarineerd. In het escalerende golf- conflict in Amerika heeft Martha Burk steun gekregen van JESSE JACKSON. De zwarte Amerikaanse strijder voor burger rechten gaat zij aan zij met de leidster van de Amerikaanse vrouwen beweging NCWO, vech ten voor het eerste vrou welijk lid van Augusta National. De invloedrij ke dominee kondigde grootscheepse demon straties aan bij The Masters, een majeur golftoernooi met alle wereldtoppers. The Masters is een organi satie van Augusta National. De golfclub weigert onder druk een vrouwelijk lid toe te laten. De NCWO vindt dat een pri- véclub die een wedstrijd voor een miljoenenpubliek organi seert, zich niet te buiten mag gaan aan discriminatie van vrouwen. Foto: Reuters Albert Heijn haalde zijn kerstkonijnen schielijk uit de schappen toen bleek dat ze al vergingen voor ze verkocht waren. Bij de Keuringsdienst van Waren keken ze niet gek op toen ze hoorden dat de konijnen al begin dit jaar uit China zijn gehaald en al die maanden ergens in een vriezer hebben gelegen. Toch wer den de konijnen de afgelopen weken als vers viees in de supermarkt ver kocht. Menig consument zal er het zij ne van hebben gedacht. Hoezo vers? „Het gebeurt wel vaker. Ga maar eens kijken wat er allemaal in de vrieshuizen in de haven ligt. Als vlees goed wordt ontdooid, en dan bedoelen we beheerd in de juiste koeling, kan het als vers worden verkocht zegt A Eegdeman van de Keuringsdienst van Waren.Als alles goed gaat, is er geen probleem. Bij de konijnen van Albert Heijn is er dui delijk wel iets misgegaan. Maar wat, dat zijn we nu aan het uitzoeken." Volgens de dienst die de veiligheid van het voedsel in Nederland bewaakt, is veel vlees ooit ingevroren geweest voordat het in de supermarkt belandt. Alleen wordt dat de klant bijna nooit gemeld. Dat zou wel zo netjes zijn. Ze ker als iemand het gekochte vlees later wil opeten en thuis in de vriezer stopt. En juist iets invriezen wat al een keer is ontdooid, is niet goed, hebben we ooit geleerd. Eegdeman: „Dat zeggen we niet voor niets. De kwaliteit gaat snel achteruit als je iets opnieuw invriest. Het kan wel, maar het is zeker geen aanrader. Toch is veel vlees, maar ook vis, ooit al een keer ingevroren. Zoals gehakt. In gevroren is het immers langer houd baar. Als consument valt het bijna niet na te gaan of iets ooit bevroren is ge weest. Zelfs voor ons is het heel moei lijk te bepalen. Sommige vissoorten móeten overigens eerst zijn ingevroren. Haring moet minimaal 24 uur bevroren zijn geweest om de haringwormen te doden. Maar het wordt vervolgens wel als verse vis verkocht." Veel vlees dat bij Albert Heijn wordt verkocht, komt van ver. Bijvoorbeeld uit Argentinië. „Dat wordt niet ingevro ren, maar kort na de slacht in Argenti nië in grote stukken naar Nederland gevlogen. Hier wordt het verder ver werkt en gaat het direct naar de winkel. Ook het vlees uit Nederland is vers en wordt bij ons niet ingevroren. Wild vaak wel, omdat de vraag rond deze da gen opeens erg groot is. Om aan de vraag te voldoen, moet je een voorraad hebben. Normaal is ook het ingevroren vlees veilig. Nu is er ergens helaas iets misgegaan." Concurrent Laurus, moederbedrijf van onder meer de supermarkten Konmar, Super de Boer en Edah, schrok begin van deze week wel even van het niet zo frisse 'konijnen-nieuws'. „Ook al is het dan bij Albert Heijn, je bent als super marktbranche heel alert op dit soort dingen", zegt de Laurus-woordvoerder. Vlees wat van ver komt, wordt bijna al tijd diepgevroren aangeleverd, weet de Laurus-zegsman: „Dat is bijna stan daard. Maar dat betekent niet dat het niet vers is. Dat is een groot misver stand. Neem groenten. Die zijn diepge vroren vaak verser dan in blik of de groenten die vers worden verkocht De Consumentenbond vindt dat v keiiers best duidelijker mogen zijn de versheid van hun producten. J als winkelier 'vers vlees' in de scha legt, wek je bij de consument ooki suggestie dat het echt vers is. Dus iemand een vers konijn koopt, gaa ervan uit dat het konijn een week j den nog rondhuppelde. En niet da dier maanden in een vriescel heeft legen", zegt voorlichter Sicco Lou\ de Consumentenbond. „Maak dat delijk. Dat is wel zo prettig. Volgen moet dat geen probleem zijn. De v keiiers zeggen immers zelf dat het kwaad kan." GPD Een foto van de website van Clonaid. De leider Raël meent dat het leven op aarde is gemaakt door een buitenaards wezen. Foto: Clonaid Wetenschappers, kerk- en we reldleiders hebben afgelopen weekend zware kritiek geuit op Clonaid, de 'kloonkliniek' verbon den aan de Raëliaanse sekte, dat claimt het eerste gekloonde kind te hebben voortgebracht. De be wering alleen al getuigt van een onmenselijke en immorele men taliteit, aldus het Vaticaan zater dag. Er klonken opnieuw oproe pen wereldwijd werk te maken van een ban op kloonbaby"s. Wetenschappers zijn sceptisch dat Clonaid er daadwerkelijk in is geslaagd via klonering een exacte kopie van een bestaande vrouw te creëren. De aankondi ging van directeur Brigitte Bois- selier vorige week vrijdag dat het meisje 'Eve' gezond ter wereld was gebracht, werd met arg waan ontvangen. Het was een slechte dag voor de wetenschap, reageerde medisch directeur Lanza van Avanced Cell Technology, een Ameri kaans bedrijf dat embryo's pro beert te klonen voor geneeskun dige doeleinden. In de VS zijn voorstanders van 'therapeutisch klonen', waarbij het kloonpro- ces uiteindelijk moet leiden tot de productie van stamcellen, bang dat de ophef over de kloonbaby hun werk onder mijnt. Een algehele ban op klo nen zou klonen voor medisch onderzoek onmogelijk maken. Op een aantal uitzonderingen na zijn de meeste wetenschap pers het erover eens dat het kloonproces niet mag worden gebruikt voor het reproduceren van mensen. Maar de verwach ting is dat klonen van cellen in de toekomst miljoenen mensen zal helpen bij de genezing van Directrice Brigitte Boisselier vertelt de pers dat de eerste gekloonde baby is geboren. Foto: AP/Hillery Smith Garrison ziektes waartegen nu nog weinig te doen is, zoals de ziekte van Parkinson. In de VS woedt al meer dan een jaar een politieke discussie over de vraag of er een uitzondering mag worden gemaakt voor 'the rapeutisch klonen'. Wetsvoor stellen over klonen zijn als ge volg daarvan in het Congres blij ven steken. De Republikeinen en president Bush - wiens woordvoerder de laatste ontwik keling 'erg zorgelijk' noemde - zijn tegen elke vorm van klonen. De Verenigde Staten proberen via de VN een wereldwijde en volledige ban op klonen berei ken. In verschillende landen is repro ductief klonen al verboden. De Franse president Chirac heeft de wereld opgeroepen zich achter het Frans-Duitse VN-voorstel te scharen om kunstmatige voort planting via klonen te verbie- 'den. In dat voorstel wordt me disch onderzoek niet onmoge lijk gemaakt. Clonaid-directeur Brigitte Bois selier, van huis uit een biologe, kondigde vrijdag in Florida aan dat het was gelukt een kopie van een Amerikaanse vrouw te pro duceren door een bewerkte eicel in haar baarmoeder te plaatsen. Het bewijs daarvoor moet nog door onafhankelijke expei worden vastgesteld. De 31 moeder en haar op Twee< Kerstdag geboren kind ke vandaag terug naar de VS Boisselier gisteren. Een w schapsredacteur van de AI kaanse tv-zender ABC zal i dna-test uitvoeren op mo en dochter. De uitslag da: moet binnen een h twee i bekend zijn. Clonaid is verbonden aan Raëliaanse Beweging, i geleid door de Fransman de Vorilhon 'Raël' die me het leven op aarde is gem door een buitenaardse wi De sekte telt enkele tiend den leden en noemt het 1 van baby's nog maar het Raël wil ook volwassenen ren en hun persoonlijkhe doorgeven. Ans Bouwmans Zondag, vijf voor half acht: het schrille 'Ik moet plas sen!' hoort in ons huis bij de geluiden van de nacht en de vroege ochtend. Als je denkt dat je het droomt, versuft op je kussen blijft liggen, in dat precaire stadium tussen slaap en halfslaap, wil hij het nog wel een keer herhalen: 'Ik moet plassen!'. Zolang het donker is, plast hij alleen onder begeleiding. Dat geldt voor drie uur in de ?iaclit, maar ook, zoals deze keer, voor vijf voor half acht in de ochtend. Het licht in de badkamer moet aan, de deur van zijn slaapkamer - die pal tegenover de onze ligt - open, daarna kan hij alles zelf In de halve minuut die het hem kost om zijn blaas te legen, wankel ik weer naar mijn bed. Elke secon- telt op zo'n moment. Vijf voor half acht, op een druilerige zondagmor gen, is een nare tijd om te plassen. Om drie uur in de nacht kan ik hem er makkelijk van overtidgen dat hij weer moet gaan slapen. Maar vanaf half acht is dat lastig. Dan is er nog minder dan een half uur te gaan tot acht uur, als het licht in zijn kamer aan mag en een cd'tje van Blofofhet cassettebandje van de supermarkt Hoogvliet mag worden opgezet CEr was eens een schnitzel, die had het niet slecht. Die kwam in de winkel, van Hoogvliet terecht. En van je hela- hela-hela-hola-Hoogvliet!') Noem het onredelijk, maar dat kan ik pas vanaf acht uur aanhoren, op de zondagmorgen. „Een halfuur, is dat lang?", vroeg hij een keer. Niet zo lang heb ik toen naar waarheid, maar toch helemaal fout, geantivoord. Na het plassen hoor ik hem, laat het vier voor half acht zijn ge weest, onze slaapkamer binnendribbelen, zie hem door mijn oogleden op zijn Lego-horloge kijken, zijn voorhoofd fronsen en nog eens kijken: „Acht over vijf Het is nog middenin de nacht!" Hij loopt onze kamer uit, knipt de badkamer in het duister en zoekt zijn bed weer op. Ik draai me om, schuif be haaglijk nog wat dieper onder de dekens en dank sinterklaas vanuit het diepst van mijn hart voor het Lego-horloge. Vóór het analoge Lego-horloge (bandje van felgekleurde scha kels, heldere wijzerplaat met het bekende logo) was er het paarse Teletubbie-horloge, waar onder het klepje met de af beelding van Tinky Witiky, Dipsy, Laa-Laa en Po een digitaal uurwerk schuilging. De door hem in de verkeerde volgorde af gelezen cijfers leverden geen betrouwbare tijdsaanduiding op. En toen hij hem een keer in bad omhield, bleek het Teletubbie- horloge (een krijgertje bij drie dikke repen Milka-chocolade) ook verre van waterdicht. Met het Lego-horloge (in de herfstvakantie gekocht bij een ech te juwelier in Cochem, zorgvuldig bewaard en rond sinterklaas in zijn schoen gestopt) moet mijn zoon leren klokkijken. En, meer in het algemeen, enigszins besef van tijd worden b bracht. En dat is nog lastig genoeg. „Een uur, is dat lan[ is een feitelijke vraag meteen heel abstract antivoord, mand die nog maar zes is. Voor wie kan klokkijken, is de indeling van een wijzerp overzichtelijk. Voor wie niet kan klokkijken, is die het n je vergeet dat de kleine wijzer de uren en de grote de mi aanwijst, ga je al het schip in. Dan wordt vijf voor half eens tien voor vijf. En tien voor twee mag dan, qua wijz precies kloppen, waarom is elf voor twee dan opeens wi voor twee? Maar we houden stug vol omdat klokkijken vermoeiende discussies in de vroege ochtenduren overbt maakt. En zolang verkeerd klokkijken vooral in ons vot uitpakt, kunnen we ook weer eens lekker uitslapen. Alleen vannacht om half vijf nog een tijdje geruzied. Nt plassen en het klokkijkritueel in onze slaapkamer ('juis vijf, in één keer helemaal goed') werd het toch niet meel in zijn slaapkamer. Zucht. Warme dekbed weg. Voeten koude laminaat. Vermoeid sloffen naar zijn kamer. Waarom doe je het licht niet uit?" „In het donker kan ik niet zien wanneer het tijd is om I aan te doen. Reageren?: column@dlckvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2