Samenleving 'knap rot' door fraude Noordwijkse hoteliers doen stapje terug bij Hotels van Oranje Oudejaarsavond tot vijf uur open! 'VS bereid maanden te wachten met Noord-Korea' Leidsch Dagblad MMENTAAR Harde kritiek officier van justitie Hemelpoort uitgelicht Opname met nepeuro's loopt flink uit de hand 'Vlag-actie Frequin misselijkmakend' Aan onze abonnees IKEA Dode bij overval hotel Amsterdam Leidsch Dagblad NR. 43117 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 maandag 3O DECEMBER 2002 OPGERICHT 1 AAAART 1860 oonbaby Eve vooral op imilie Fortuyn |t ongekuist pport op euw leven laatste deel nkelstraat d [ategroep imapark zoekt gen park r- wijze uit het oosten cht te bidden dat hij r heden mocht zien t de ogen van rgen FRAUDE nenieving is doordesemd van frauduleus hande- hebben de achterstand iiid-Europesc landen in- t, we zijn net zo erg'. Dat officier van justitie Speij- een intern discussiestuk "iet openbaar ministerie, lang probeerde Speijers blieke opinie ervan te 0Iingen dat fraude de fun- Lj en van een beschaafde I eving aantast Zijn nood- e luit naadloos aan bij het t(eersende gevoel dat de sa- ^feig diep verrot is. Maar ldieer dan een stichtelijk re rd voor 2002 is het niet aude, HBO-fraude, fraude xlaraties van bestuurders; ^ind is de afgelopen jaren eld door 'affaires'. Stuk uk ondermijnden ze ons dig gekoesterde zelfbeeld i in Nederland het alle- U) keurig georganiseerd t in elk geval beter dan de ai en de Belgen. Gecom- I met ergernis over politi- ïeigens verantwoordelijk- )or nemen, een overheid atschappelijke problemen ilost en frustraties over ia(hoft gedrag in het alle- leven, leidde dat tot de e van ontevredenheid die lgrend was voor het afgelo- ar. Maar zo langzamer- °j:prdt het zaak die ontevre- i om te zetten in daden, in maar blijven klagen, is gediend. kent, schrijft officier een cultuur van 'grab- graaien'. Dat is overi- wat anders dan de geor- corruptie die elders er|Wereld voor komt Het dat bij het graaien tel- ordt gegeven, is het ge- larmee een verloren foto- de vakantie bij de ver- I als gestolen wordt op- QI Het cliché dat de gele- 1 de dief maakt - veel ge- l zou een neveneffect zijn typisch Nederlandse nei- dts te willen organiseren nd collectieve regelingen - zulk geknoei gewoon or de beugel kan. Ook de klagende burger het ottt Want sinds wanneer is van 'de samenle- hsiemand de zaak tilt? Vries Leidsch Hfe Dagblad Duo zet schouders onder renovatie nieuwste bezit, Landgoed Den Treek in Leusden door Marijke den Hollander noordwuk - Hotel Oranje bouwden ze uit tot een horeca-imperium, dat inmiddels zo'n beetje de halve Noord wijkse Koningin Wilhelmina Boule vard beslaat. Maar nu doen de direc teuren Bram Mol en Charles de Boer een stapje terug. Niet om lui achter over te leunen, maar om zelf de schouders te kunnen zetten onder de renovatie van hun nieuwste bezit, Landgoed Den Treek in Leusden. De omgeving waarin het staat is een prachtig natuurgebied maar het land huis is, zoals Mol het omschrijft, een 'oude baggerzooi'. De band met Noordwijk wordt niet verbroken. „Onze roots blijven hier. En als eigenaars van de Hotels van Oranje blijven we betrokken bij ons kindje." Maar dat gebeurt de komen de periode wel op gepaste afstand. „Niets erger dan een zoon die het be drijf van zijn vader overneemt, terwijl vader voortdurend over zijn schouder blijft kijken. Die situatie wilden wij na drukkelijk voorkomen." Ze zijn ervan overtuigd dat de exploi tatie van de Hotels in goede handen is bij de drie getrouwen, Jaap Liethof, Bert van Ewijk en Comé van Haast recht. Liethof is de bekendste van de drie. Hij verzorgt al jaren de contacten naar buiten toe voor de Hotels van Oranje. De andere twee acteerden tot nu toe meer op de achtergrond. Veranderingen staan de drie niet voor. Vallen Van Haastrecht, Van Ewijk en Liethof in een gespreid bedje? Liethof: „Nee, een hotel is nooit af, je moet blijven vernieuwen en investeren. Hij voorspelt dat de congresmarkt constant blijft en dat zelfs groei moge lijk blijft. Daar moet wel voor worden geknokt. „Je moet er veel meer voor doen nu het wat minder gaat met de economie. Bedrijven gaan echt verge lijken. Het is meer dan ooit nodig dat je de juiste faciliteiten kunt aanbieden in de juiste prijs/kwaliteit verhou ding." Mol en De Boer staan intussen voor de uitdaging om op Landgoed Den Treek iets moois te laten verrijzen. Een luxe hotel moet het worden, met alle moderne gemakken, maar met behoud van de sfeer van weleer. De klus is bij hun in goede handen, weten ze zelf. De gemeente Leusden daarvan te overtuigen, kostte echter heel wat meer moeite. Niet zo heel gek, vinden ze, want wie kent Mol en De Boer daar nou? En het gaat om het enige land goed dat nog over is in die streek. Di verse eigenaren volgden elkaar de laatste jaren op en lieten het, de een na de ander, zwaar verpauperen. Lo gisch dus, zeggen Mol en De Boer, dat ze in Leusden wat huiverig waren in zee te gaan met twee in België wonen de Noordwijkers. Pagina R5: 'Het Boulevardhotel was een gouden greep' den haag/gpd - Officier van jus titie Fred Speijers vindt dat de sa menleving 'knap rot' is door de grote schaal waarop Nederlan ders zich schuldig maken aan fraude. „De samenleving is door desemd van frauduleus gedrag We hebben de achterstand op de Zuid-Europese landen ingelo pen, we zijn net zo erg." Speijers schrijft dit in een intern discussiestuk van het openbaar ministerie, waaruit het Finan- cieele Dagblad vandaag citeert. De officier heeft het bestaan van de notitie bevestigd, maar wil er geen toelichting op geven. Speijers is leider van het Project Financieel Rechercheren (ProFi- re). Daarin proberen politie en OM sinds 1996 de bevolking er van te overtuigen dat fraude de 'integriteit van de samenleving aantast'. Daarbij gaat het niet al leen om het grote werk, maar juist ook om individueel gegraai en gerommel rond bij voorbeeld verzekeringen of belastingen. Zes jaar later constateert Speij ers echter dat het 'niet lijkt te lukken' de boodschap over te brengen. „Ik heb het over fraude met identiteiten, over fraude met ge neesmiddelen, over notarissen die dingen doen of laten waar grote vraagtekens bij te plaatsen zijn, over de onwaarde van ac countantsverklaringen, over ambtenaren die - net als de overgrote meerderheid lijkt te doen - grabbelen en graaien." Het ergert Speijers dat bestuur ders het slechte voorbeeld ge ven. Zo schrijft hij over de frau de in het hoger beroepsonder wijs: „Juist door daar niet of weinig tegen op te treden, ont staat bij de aspirant hoger op geleiden - reeds vóór zij hun carrière zijn begonnen - de overtuiging dat zulk gedrag tot de standaardmogelijkheden behoort. En dan te bedenken dat zij op termijn het neusje van de Nederlandse leidingge vende zalm moeten vormen. De goden helpe zo'n land!" Het is van cruciaal belang dat de overheid zich voor fraude bestrijding inzet, aldus Speij ers. „Een overheid die zich te weinig aantrekt van de private sector lokt bij wijze van spre ken uit dat deze sector op ei gen houtje zijn problemen op lost. En dus terechtkomt bij een privé-detective of een ac countantskantoor. Dat is op zich niet verkeerd, maar die overheid moet er wel zicht op hebben. Anders is zij de greep kwijt en mist zij een deel van de fraude in Nederland." Vooralsnog bestaat volgens hem op alle fronten weinig be langstelling voor het onder werp. „Waarom bestaat er geen breed maatschappelijk gevoel dat we een gezamenlijke ver antwoordelijkheid hebben?" leiden - Als een lichtend baken staat de Hartebrugkerk te midden van druilerige winkelstraten. De restauratie van de gevel is klaar, inclusief de gouden letters van het 'hic domus dei est et porta coeli' (dit is het huis van God en de poort tot de hemel). De restaurateurs zijn nog tot zeker volgend jaar kerst bezig met het wegpoetsen van de vettige rookaanslag aan de binnenkant van de kerk. Foto: Frans Roomer Politie moet biljetten afpakken amsterdam/anp - De opname van een reclamespot in Amster dam is zaterdagmiddag flink uit de hand gelopen. Voor de opna mes op de Oude Haagseweg in het zuidwesten van de hoofd stad strooiden de filmmakers duizenden namaak eurobiljet ten op straat. Gretige omstan ders en passerende automobi listen stopten enkele honderden daarvan in hun zak en gingen ermee vandoor. De politie rukte met enkele een heden uit om mensen ervan te weerhouden de nepbiljetten mee te nemen. Volgens een woordvoerder probeerden men sen massaal het geld van straat te graaien en stopten automobi listen midden op de weg om het geld op te rapen. Agenten moes ten de biljetten afpakken van mensen die het geld al in hun handen hadden. Het is de poli tie niet gelukt al het geld in be- (advertentie) Super autowassen 100% Krasvrij In onze nieuwe wasstraat slag te nemen. De politie vreest dat veel mensen ermee probe ren te betalen. Volgens haar hebben de na- maakbiljetten van 5, 10, 20, 50 en 100 euro dezelfde afineting als de echte en zijn ze dubbel zijdig bedrukt, maar zijn ze van een veel slechtere kwaliteit. De kleuren zijn verschillend en de echtheidskenmerken zoals het hologram of de zilvergrijze streep ontbreken. Zo is het 50- eurobiljet groen in plaats van oranje. Wel heeft elk biljet een serienummer: 0123456789-00. De politie waarschuwt mensen extra voorzichtig te zijn met het aannemen van eurobiljetten. „Vooral in donkere horecagele genheden of bij snelle transac ties zou je de biljetten voor echt kunnen aanzien", aldus een woordvoerder. Het betalen met de nepbiljetten is straf baar. Vlietwijk v. Beethovcnlaan 67 Voorschoten 071-5614455 www.vlietwijk.nl K1A dealer Leiden e.o. In verband met oudejaarsavond zijn onze kantoren morgenmiddag 31 december om 16 uur gesloten. Voor klachten over de bezorging kunt u van 18 tot 19 uur (ipv 19.30 uur) bellen naar 071-5128030. DE DIRECTIE den haag/gpd - De actie van te levisiemaker Willibrord Frequin waarbij hij het huis van de fami lie Duisenberg voor een deel be dekte met een enorme Israëli sche vlag, was 'bedreigend, mis selijkmakend en schandelijk'. Dat zei Wïm Duisenberg, presi dent van de Europese Centrale Bank, gisteren in het tv-prgram- ma Buitenhof. Duisenberg nam het daarmee op voor zijn vrouw Gretta die al lange tijd strijdt voor het Pales tijnse volk. Volgens haar worden de Palestijnen stelselmatig on derdrukt en moet Israël zijn le ger terugroepen uit de Palestijn se gebieden. Eerder dit jaar zorgde zij voor opschudding door een Palestijnse vlag aan haar balkon te hangen. Als reac tie liet Frequin een enorme Isra ëlische vlag over de woning van (advertentie) Op dinsdag 31 december zijn alle IKEA vestigingen open tot 17 uur. Nog steeds volop SALE! Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur. www IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) Duisenberg draperen. Gezien de strenge beveiliging van hun huis, noemde Duisenberg die ervaring uitermate bedreigend. Gretta wordt al langer bedreigd vanwege haar opvattingen en ook in dat licht noemde Duisen berg de actie zeer onverstandig en absoluut 'niet ludiek'. Vol gens Duisenberg staan de be dreigingen niet op zich. „In Ne derland is meer dan in andere landen een vermindering van de tolerantie te zien. De agressie lijkt toe te nemen. Mensen ne men het recht in eigen hand en worden harder tegenover el kaar." Pagina Economie: 'Geen oorlog Irak en blijven be steden' amsterdam - In een hotel aan de Leidsekade in Amsterdam is vanmorgen vroeg een nog on bekende man om het leven ge komen. Een andere man raakte zwaargewond. De politie denkt aan een overval en vermoedt dat de slachtoffers gasten zijn. Een nachtreceptionist van het hotel werd omver gelopen door een gemaskerde man die hem bedreigde met een mes en hem knevelde. Nadat de receptionist zichzelf na enige tijd had be vrijd, trof hij in de lounge twee zwaargewonde mannen aan. Een van de mannen overleed korte tijd later ter plaatse. Vol gens de politie zijn de mannen waarschijnlijk toegetakeld met een mes. washington-wenen/dpa-rtr-anp - In het Westen heerst bezorgdheid over de hervatting van het Noord-Koreaanse nucleaire programma en het risico dat het communistische bewind in Py ongyang een atoombom gaat maken. Gewapend ingrijpen op korte termijn wordt echter vooralsnog niet voorbe reid. De Verenigde Staten zijn bereid maan den te wachten om te zien of Pyongy ang met diplomatieke middelen over tuigd kan worden op te houden met de ontwikkeling van kernwapens, zo zei de Amerikaanse minister van buiten- 1 landse zaken Powell gisteren. „Wij zijn niet van plan een preventieve aanval uit te voeren. De VS hebben een hele reeks middelen: politieke, econo mische, diplomatieke en ja, ook mili taire. Maar wij gaan niet proberen een crisisatmosfeer te scheppen door Noord-Korea te bedreigen", zei Powell in het tv-programma Meet the Press. Hij noemde de zaak 'geen crisis, maar een zaak van grote zorg'. De regering in Washington heeft een strategie ontwikkeld om het bewind in Pyongyang in samenwerking met an dere landen te dwingen zijn kernwa penprogramma te ontmantelen, zo meldde The New York Times gisteren. De VS willen in de VN-Veiligheidsraad bewerkstelligen dat Noord-Korea ver oordeeld wordt en dat er economische sancties tegen het land worden inge steld als het doorgaat met zijn nucleai re programma. Washington is van plan de buurlanden van Noord-Korea te benaderen met het verzoek alle economische banden met dat land te verbreken. Bovendien moe ten Amerikaanse oorlogsschepen de export van wapens uit Noord-Korea verhinderen, om zo te voorkomen dat het land geld krijgt uit wapenhandel. Noord-Korea is niet van plan in te bin den onder druk van Amerikaanse dreige menten in het conflict over de inwer kingstelling van zijn kernreactor in Yong- byon. In een artikel in de officiële krant Rodong Sinmun schrijft de regering in Pyongyang dat zij 'politiek, ideologisch en militair' klaar is 'om elke poging neer te slaan om de waardigheid en soeverei niteit van het land aan te tasten'. Desondanks is de regering bereid de cri sis vreedzaam op te lossen. Wat zij daar over voor ideeën heeft, vermeldt het arti kel niet. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 V NaamM V Telefoon n. controle nabezofging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is rrijn u: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbiad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1