Beorn Nijenhuis verdient ticket naar 'huis' SPORT 2 Sven Hannawald vliegt naar winst in Oberstdorf Arsenal sluit topjaar af met remise tegen Liverpool Canadese Nederlander mag naar WK sprint in Calgary Michaud boet niets aan kracht in na kerstreces Van der Rijst: nieuwe ploeg maar oude coach stand van der Lem beterd Ook Leeds United heeft een 'boy wonder' Triomfale terugkeer van Hewitt in Hopman Cup i niet naar slian Open De Britse tennis- Henman en Greg heben afgezegd voor Open, van 13 tot januari in Melbour- ondervindt naar ggen te veel last van uder om acte de pré- kunnen geven op het andslam-toernooi van Rusedski vindt zichzelf voldoende hersteld voetoperatie. Eerder Tommy Haas en Pete zich al af. maandag 30 DECEMBER 2002 ikndsi niet er de beste Oud-wereldkam- e fcmmen Ton Sijbrands len heeft na jaren zijn el laats op de wereldrang- )$ten afstaan aan de hui- eldkampioen Alexei Tsjizjov gaat het nieu- in als eerste met een ra- 2467, Sijbrands volgt ssfe. Harm Wiersma staat e$ob Clerc is tiende. Bij etjes bleef elfvoudig we el ipioene Zoja Goloebjeva ste. .1 Nederlandse mer is Chub Tanja Chub is geko- je^le beste Nederlandse van het jaar 2002. De ig Oekraïense leverde fc ukwekkende prestatie eerste Nederlandse r de Europese damtitel aéouwen te veroveren, et irands eindigde met rui- nj erstand op de tweede al lijn verbetering van het at »cord blind simultaan- kwam te laat om nog ellen voor de verkie- o tionaal kampioen Mar ie ng en Gerard Jansen itefe derde plaats. mogelijk aan de kant Christian Ziege moet a#e komende drie maan- t aan voetballen toe te De Duitse middenvel- Tottenham Hotspur weekeinde geopereerd dijbeen waarbij compli- itraden. Omdat het jj nstig opzwol, werd be- ^pt een operatie. Bij het van de wond traden ^taties op. ebosch-Smit marathon r - Jenita Hulzebosch- eft zaterdag in Alkmaar a nde marathon van de ^sent-competitie ge- l De schaatsster uit ergen versloeg haar zus Smit in de eindsprint, ital had een ronde ing op het peloton. :h-Smit boekte haar iizoenzege. Petra ;en legde beslag op de its en behield de lei iet klassement. [lercq snelste gem Wereldkampioen Ma- e tlercq heeft gisteren in L de vijfde internationale t de Superprestige it gewonnen. De Belg ging ïpodium twee landge- iraf: Sven Nijs werd n i Tom Vannoppen der- ard Groenendaal, zater- winnaar in Zeddam, in Diegem op de ne- ilaats. door Peter van der Hulst heerenveen - Jacques de Koning was op drie af standen de sterkste schaatser en toch mag hij niet naar de WK spint in Calgary. Beorn Nijen huis liet op de afsluitende 1000 meter van de selectiewedstrijden in Heerenveen zijn 'Canade se' vechtersmentaliteit zien. „Ik heb het verschil in de allerlaatste ronde goed gemaakt", zei het talent, dat tot zijn der tiende in Rocky Mountain House woonde, een dorp zo'n tweehonderd kilometer van Calgary gelegen. Op 18 en 19 januari wordt daar de wereldtitelstrijd op de Olympic Oval verreden. „Geweldig, dan kan ik weer mijn oude vrien den zien", blikte Nijenhuis vooruit. „Ik heb nu nog het gevoel dat het 'out of my league' is. Ik wil daar vooral persoonlijke records rijden." Beorn Nijenhuis is met zijn 18 jaar al zeer zelf bewust. „In Nederland kan ik nog heel veel le ren. In de bochten moet mijn bovenlichaam dieper. Ik moet nog heel wat dingen verbete ren om bij de wereldtop te komen." Toch was trainer Geert Kuiper al snel overtuigd van zijn capaciteiten. „Op 13-jarige leeftijd was Beom al een supertalent. Hij heeft het lef gehad om als tiener al te kiezen voor de sprint." Dat hij een echte vechtersmentaliteit bezit, bewees Nijenhuis vorig jaar tijdens het WK junioren in Collalbo. Ondanks dat de vijf kilometer niet zijn favoriete afstand is, schreef hij het toer nooi op zijn naam. Nijenhuis, zoon van Nederlandse ouders, stond al op jonge leeftijd op het ijs, geheel vol gens Canadese traditie op ijshockeyschaatsen. Via het shorttrack kwam hij op 10-jarige leef tijd op de Olympic Oval met het langebaan schaatsen in aanraking. Drie jaar later aan vaardde zijn vader een baan als directeur van de internationale (Navo-)school in het Lim burgse Brunssum. Nijenhuis verbrak vervol gens alle juniorenrecords op de kunstijsbaan Glanerbrook in Geleen. Als juniorenwereldkampioen kreeg hij dit sei zoen een contract aangeboden bij TVM. Kui per ontfermde zich over de jonge schaatser. Hij weet dat Nijenhuis over veel kwaliteiten beschikt, maar dat hij nog te veel foutjes maakt. „Zoals bij de eerste 1000 meter, toen hij in discussie ging met de starter." Nijenhuis dacht dat de start vals was en riep dat ook naar de kant. „Ik moest even een gesprek voeren." Pas nadat de starter duidelijk maakte dat er niets aan de hand was, zette hij - te laat - de achtervolging in op Jakko-Jan Leeuwangh. Ook op de tweede duizend meter van zijn pu pil had Kuiper het nodige aan te merken. „Hij maakte notabene een tussenslag in de eerste bocht. Dat heb ik nog nooit gezien." Boven dien was zijn eerste start dit keer wel vals. Het zegt veel over de klasse van Nijenhuis dat hij toch nog een tijd van 1.11,05 minuten op de klokken kreeg. Het was genoeg om De Koning, die tot dan toe het klassement leidde, van zijn troon te stoten. De Koning mag als troost Wel de wereldbekerwedstrijd in Salt Lake City rij den. Kende de Commissie Topsport geen proble men bij de toewijzing van de resterende start plaats voor de mannen, bij de vrouwen lag dat anders. Frouke Oonk meldde zich voor aan vang van de selectiewedstrijden ziek af en An- namarie Thomas haakte na de eerste 500 me ter af met een liesblessure. Marieke Wijsman kwam in de eindrangschikking niet voor, doordat zij op de openingsafstand tweemaal een valse start maakte. Wieteke Cramer deed hetzelfde op de tweede 500 meter. Wijsman revancheerde zich door de overige races win nend af te sluiten en werd rechtstreeks tot het WK sprint toegelaten. Cramer en Yvonne Lee- ver maken volgend weekeinde in Salt Lake City in een skate-off uit wie zich als vierde vrouw bij de Nederlandse WK-ploeg aansluit. door Eric Korver alkmaar - Er groeide wat hoop in het marathonpeloton. Cédric Michaud, de veelvraat van de af gelopen maanden, was een paar dagen naar huis geweest, naar Frankrijk. En kwam de schaatser vorig jaar niet dodelijk vermoeid terug van zijn kerstreces? Mis schien lagen er nu eens kansen voor de anderen. IJdele hoop, zo bleek al snel. Want na een uur koersen was Michaud gewoon weer de sterkste op de baan van Alkmaar. De erelijst van Cédric Michaud begint een beetje angstwekken de vormen aan te nemen. In zestien wedstrijden van dit sei zoen op kunstijs kwam de Nefit- rijder zeven keer als eerste aan. Daarbij drie zeges in de zes daagse, waarin hij ook de eind overwinning op zijn naam schreef. De bescheiden Fransman moet er zelf om lachen. „De vorm is momenteel heel goed. En de vermoeidheid van de zesdaagse ben ik in Frankrijk weer kwijtge raakt. Even een paar dagen niet aan schaatsen denken. Daar kan dat, hier in Nederland niet." Want Michaud mag dan in ons land een naam hebben opge bouwd, in zijn vaderland kent geen hond de marathonschaat ser. Tenminste, nóg niet. Want in Alkmaar werd Michaud ge volgd door liefst twee camera ploegen van de Franse televisie. En dan zou het wel eens snel ge daan kunnen zijn met de anoni miteit in eigen land. De Franse televisiekijkers kregen immers wéér een winnende Mi chaud voorgeschoteld. En op de manier die inmiddels typerend voor hem mag worden ge noemd. In de laatste bocht stak hij buitenom voorbij Jan Maar ten Heideman om met kleine voorsprong de winst te pakken. Van dat laatste deel in het sce nario wordt de man uit Olde- broek zo langzamerhand dood ziek. Het onderscheid tussen Heide man en Michaud is steevast mi nimaal, maar dit seizoen wel al tijd in het voordeel van de Fransman. „En ik weet dat ik hem vandaag had kunnen klop pen", bromde Heideman. Alles voelde goed. Alleen in de laatste bocht maakte ik de fout de bocht te houden in plaats van er met hogere snelheid uit te vlie gen." Sven Hannawald zweeft door het luchtruim boven Oberstdorf. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach obberstdorf/dpa - Sven Hanna wald heeft in Oberstdorf de eer ste wedstrijd van de Vierschan- sentoemee gewonnen. De Duit ser, vorig jaar winnaar op alle vier de schansen, maakte spron gen van 125,5 en 119 meter en kwam tot een puntentotaal van 263,1. De Oostenrijker Martin Höllwarth, leider in de wereld beker, werd met 257,7 punten, tweede, voor de Fin Janne Aho- nen (257,5). Hannawald was vorig seizoen de eerste skiër die in een editie alle vier de wedstrijden op zijn naam schreef. Na zondag is hij de tweede die vijf wedstrijden van de toemee op rij won. Hel mut Recknagel presteerde dat als eerste. „Waanzinnig", jubel de Hannawald. „Het is gewoon een droom dat het vandaag weer gelukt is." Hannawald, met Duitsland olympisch kampioen in de lan- denwedstrijd, waarschuwde wel voor al te veel Duits optimisme. „Niemand mag van mij ver wachten dat ik weer vier keer win. Mijn doel was en blijft een plaats bij de eerste zes." Dat hij het seizoen slecht begon, met een laatste plaats in de we reldbekeropening, doet Hanna wald inmiddels niets meer. „Mijn trainingskampen in Lille- hammer en Sankt Moritz heb ben de oude Sven weer boven gebracht. Ik heb mijn zelfbe wustzijn weer terug. Al ontploft er een bom naast me, dat zal me worst zijn." Ingemar Mayr slaagde er zater dag niet in zich te plaatsen voor de finale. De Nederlander ein digde in de kwalificaties op de 67e plaats, terwijl alleen de eer ste vijftig zondag aan de start verschenen. De Vierschansen- toemee gaat op nieuwjaarsdag verder in Garmisch-Partenkir- chen. Daarna volgen nog wed strijden in Innsbruck en Bi- schofshofen. r - Voetbaltrainer Gerard os Lem heeft gisteren de 'e care van een zieken- Koeweit verlaten. De wdd van de Hoofddorper verbeterd nadat hij vrij- ggj rerd opgenomen. De toach/technisch direc- 1 Saudi-Arabië wordt nog er onderzocht, ind elijk is wat de oorzaak problemen is. Er was vol- vrouw van Van der Lem 2d> ïijnlijk geen sprake van taanval of -stilstand, wel haar man even het be- Lem is in Koeweit voor iibisch bekertoernooi. Hij ploeg zaterdag leiden in finales, tegen Marokko, die wedstrijd nam land- Martin Koopman de irs met succes waar: Sau- ië won met 2-0. 0 r Lem, voormalig assis- iséiner van onder meer 1na en Ajax tekende in mü n contract tot en met de Saudische bond, met van juli 2003. Op verzoek varri nieuwe werkgever ging w oktober echter al naar $rabië. Tot dat moment hij de jeugd van Ajax. or was hij onder meer ainer van AZ. den haag/londen /gpd - Arsenal gaat het nieuwe jaar in met vijf punten voor sprong op de voornaamste concurrenten Chelsea en Manchester United. De ploeg uit Noord-Londen kwam gistermiddag in eigen huis tegen Liverpool niet verder dan een puntendeling (1-1). Beide doel punten vielen na rust uit strafschoppen. Overigens is het niet zo dat de Gunners in de nationale competitie nu op hun lauweren kunnen gaan rusten. Op Nieuwjaarsdag volgt alweer de volgende klus. Die dag komt runner-up Chelsea naar Highbury. Arsenal kan terugzien op een uiterst flo rissant 2002. De ploeg van manager Arsè- ne Wenger werkte gistermiddag zijn zes tigste officiële wedstrijd van het kalen derjaar af. Daarvan werden er 41 gewon nen, negen verloren en eindigden tien duels in een gelijkspel. Bovendien ver overden de Gunners drie hoofdprijzen. In mei pakte de Londense formatie de Engelse titel, de twaalfde in de clubge schiedenis. Vervolgens zette Arsenal ook de FA Cup in de prijzenkast, ten koste van Chelsea. En het was haast vanzelf sprekend dat in augustus, bij de start van het nieuwe seizoen, ook de Community Shield (de Engelse Super Cup) werd inge rekend. Afgezien van een kleine inzinking in ok tober, toen Arsenal in twee weken tijd vier keer onderuitging, acteerden de Lon- denaren op een constant hoog niveau. Ook in Europa doet de ploeg dit seizoen volop mee. De grote verdienste van Arsè- ne Wenger is dat hij Arsenal niet alleen zeer succesvol laat voetballen, het elftal - van oudsher getooid met het weinig vlei ende predikaat 'boring' - speelt tegen woordig ook bijzonder attractief. Wen- gers collega en landgenoot Gerard Houl- lier heeft bij Liverpool precies het omge keerde bewerkstelligd. De Reds bezondi gen zich tegenwoordig aan een afzichte lijke vorm van betonvoetbal. De fans op Anfield Road konden die breuk met het verleden nog wel accepteren zolang Houlliers aanpak succes bracht. In 2001 won Liverpool een paar mooie trofeeën, waaronder de UEFA Cup. Maar in 2002 pakte de ploeg geen platte prijs. Om die reden is het gemor aan de Merseyside de laatste tijd niet van de lucht. Liverpool, zonder de geblesseerden Ha- mann, Heskey en Smicer, stond voor de lastige taak een droevige reeks van acht duels zonder zege te doorbreken. Gedu rende tien minuten mocht de Noord-En gelse equipe de illusie koesteren dat er inderdaad een stuntje inzat. Halverwege de tweede helft namen de bezoekers de leiding via Danny Murphy die vanaf elf meter raakschoot. Scheidsrechter Wmter legde de bal terecht op de stip nadat Sol Campbell de Tsjech Baros in de zestien onderuit gleed: 0-1. De voorsprong was niet verdiend, want Arsenal was in het eerste uur de ploeg geweest die domineerde. De thuisclub kreeg ook de meeste kansen, maar zowel Wïltord als Pirès stuitten op doelman Kir- kland. De jonge goalie, die sinds kort Du- dek naar de reservebank heeft verwezen, moest ruim tien minuten voor tijd toch de gelijkmaker toestaan. Dennis Bergkamp, even daarvoor in het veld gekomen, stuurde een andere inval ler, Francis Jeffers, weg. De jonge spits werd heel even vastgehou den door Riise en ging gewillig tegen het gras. Winter kende ook ditmaal geen ge nade. Waarna Thierry Henry - op de ke per beschouwd de beste voetballer van het jaar - vanaf de stip zijn tiende com petitietreffer van het seizoen liet noteren: 1-1. door Gijs van Oosten woerden - Ralf van der Rijst heeft mondelinge overeenstem ming bereikt met het commerci ële schaatsteam DPA over een contract voor de resterende drie maanden van het seizoen. De 25-jarige allrounder uit Woer den plaatste zich vorige week met een vierde plaats op het NK allround voor het EK allround dat vrijdag in Heerenveen be gint. Opmerkelijk is dat Van der Rijst op het Europees kampioen schap niet door DPA-coach In- grid Paul wordt begeleid maar door zijn gewestelijke coach Wim den Eisen. De schaatstrai- ner uit Zoeterwoude keert vrij dag van zijn vakantieadres terug om Van der Rijst tijdens het EK te coachen. De schaatsbond KNSB neemt Den Eisen gedu rende vier dagen in dienst om hem een accreditatie te kunnen verlenen. Dus zit Ingrid Paul komend weekeinde in Heerenveen als toeschouwer op de tribune, aangezien de twee andere DPA- schaatsers Gretha Smit en Ids Postma zich niet voor het EK hebben gekwalificeerd. Het is een ongebruikelijke constructie waarin Ingrid Paul de voorberei ding van Van der Rijst op het EK voor haar rekening neemt en op de wedstrijddag plaats maakt voor zijn oude coach Den Eisen, die op zijn beurt speciaal voor het EK hals over kop van zijn va kantie terugkeert. Paul: „Het is een vreemde situa tie, dat klopt. Ik denk dat we het netjes hebben afgehandeld. Ralf heeft dit seizoen met Wim den Eisen een route gevolgd. Ik kan me voorstellen dat ze die samen tot het einde willen afleggen. Maar na het EK begint een nieu we periode. Dan ben ik de baas." Van der Rijst stelt er prijs op dat Wim den Eisen tijdens het EK nog zijn coach is. „We hebben het samen gedaan. Daarna ga ik met Ingrid verder, al is het niet meer zo dat ik dan niets meer met Wim te maken heb. Als ik in Nederland ben, houd ik contact met hem." Ingrid Paul had Van der Rijst voor het NK allround al op het oog. Na zijn kwalificatie voor het EK is zijn overstap naar DPA in een stroomversnelling geko men. Ook omdat Van der Rijst in Heerenveen al de sponsor- naam op zijn schaatspak zal voeren. Paul: „Ralf is een leuk jong. Hij past goed bij ons team. Hij denkt na, is zelfstandig en kan de uitstraling van onze ploeg mee bepalen." Van der Rijst kan voor een lan gere periode dan drie maanden tekenen, maar houdt alle opties open. De student bewegingswe tenschappen volgt ook de ont wikkelingen bij de andere mer kenploegen. Van der Rijst: „Ik heb ook nog een goed contact met Jac Orie (coach van de toe komstige Sponsor Bingo Loterij- ploeg, red.)." Paul, gepikeerd: „Als dat er ach ter zit, dan kan Ralf meteen weer weg. Ik wil dat hij de inten tie heeft om langer met ons team door te gaan." leeds/gpd - De gekte rond de ene tiener in de En gelse Premiership is nog maar net tot acceptabele proporties teruggebracht of de volgende scholier laat zijn naam van alle 'tabloids' spatten. Na Way ne Rooney, het 17-jarige supertalent van Everton, stapte tussen kerst en oudjaar een nieuwe 'boy wonder' in volle glorie in de schijnwerpers, nu één van Leeds United. De naam van James Milner, vandaag op de kop af 16 jaar en 360 dagen, ligt deze in Engeland op ie ders lippen. Na zijn doelpunt op 'Boxing Day' (tweede kerstdag) tegen Sunderland, waardoor hij Rooney als jongste doelpuntenmaker sinds de in voering van de Premiership in 1992 met vier da gen uit de boeken schrapte, scoorde de midden velder zaterdag bij zijn zesde optreden als invaller bij Leeds United opnieuw. Zijn treffer tegen Chel sea (2-0) voorzag hem op Eiland Road in één klap van de heldenstatus. Met een verwoestend schot van net buiten het zestienmetergebied joeg Milner Chelsea-doelman Ed de Goey de stuipen op het lijf, enkele minuten nadat hij als invaller voor Har ry Kewell in het veld was gekomen. Het was het tweede doelpunt van Leeds, en de nekslag voor Chelsea. De titelpretendent uit Londen leed zijn eerste nederlaag in elf duels. Alle aandacht in Engeland ging zaterdag uit naar Milner, een jochie met de 'power' van een volwas sene en het inzicht van een 'arrivé'. Toch is hij nog 'gewoon' een leerling-prof uit Horsforth, 'ap prentice' in Engeland. Hij heeft bij Leeds United een koelkastcontractje van ongeveer 125 euro per week, een schijntje vergeleken bij de megasalaris- sen die in Engeland worden betaald. Pas als Mil ner 17 jaar wordt, op 4 januari, kan hij officieel als prof aan de slag. Hij gaat dan, afgezien van pre mies, tien keer zoveel verdienen. Nog geen topbe- drag - Rooney ondertekent binnenkort een con tract van 9000 euro per week - maar niet onaardig voor iemand die na zijn debuut op 10 november tegen West Ham United pas 123 minuten op het hoogste niveau actief was. perth/rtr - Precies een jaar na een uitbraak van waterpokken die zijn seizoensopening ruï neerde, heeft Lleyton Hewitt in Perth een triomfale rentree ge maakt in de Hopman Cup. De Australische nummer één van de tenniswereld won op de eer ste dag van dit officieuze WK mixed landenteams van de Itali aan Davide Sanguinetti, 6-3 6-1. Daarmee was de overwinning van Australië in de openings wedstrijd tegen Italië een feit. Eerder had Alicia Molik gewon nen van Silvia Farina-Elia met 6- 3 6-4. De 'Ozzies' wonnen met 3-0 omdat de Italianen het dub bel niet speelden wegens een blessure van Sanguinetti. In de tweede partij zegevierde Tsjechië over Slowakije door overwinningen van Daja Beda nova op Daniela Hantuchova gevolgd door Jiri Novak op Do- minik Hrbaty. De eerste wedstrijd van wereld kampioen Hewitt in het nieuwe seizoen was wel een bizarre. Bij het uitpakken van zijn rackets bleken de snaren op een fanta sierijke wijze vastgemaakt door de materiaalverzorger van dienst. Hewitt wist niet was hij zag toen hij ze uit het plastic haalde. „Nooit eerder zag ik zo'n merkwaardig patroon. Er viel niet mee te spelen. Het was net strandspeelgoed. De rackets waren zo slap dat ik er nog een ei mee stuk kon slaan." De weergoden redden Hewitt in zijn partij. Een blikseminslag zorgde voor een stroomstoring. Het spel lag lang genoeg stil om zijn rackets ordentelijk te laten bespannen. Sanguinetti was daarna geen partij meer voor hem. Hewitt beoogt dit jaar de Australian Open. Hij heeft het grandslam in eigen land nog niet op rijn erelijst staan. Wel bezit hij de trofeeën van de US Open en Wimbledon. •Richard Krajicek speelt dinsdag de eerste ronde van het interna tionale tennistoernooi van Ade laide tegen Scott Draper. De Au straliër kwam het AAPT Cham pionship binnen op een wild card. Krajicek speelt in Adelaide rijn eerste officiële wedstrijd sinds de eerste ronde van de US Open in New York die hij verloor door een zware voetblessure. Daarna werd hij geopereerd. Wel oefen de hij deze maand in twee exhi bitiepartijen in het Oostenrijkse Sankt Anton. Hij verloor beide. Adelaide is een van de twee test- toemooien van Krajicek voor de Australian Open die op 13 janu ari in Melbourne beginnen. Syd ney is het volgende. In Adelaide speelt ook Martin Verkerk. De 23-jarige speler uit Alphen aan den Rijn komt dinsdag in de eerste ronde uit tegen een van de vier qualifiers. Op de eerste dag in Adelaide komen Verkerk en Krajicek samen uit in het dubbelspel tegen het Australi sche koppel Eagle/Kratzman.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19