REGIO 1 r> Supermarkten zien niets in alcoholkassa's 'Het Boulevard Hotel was een gouden greep' Nieuwe plannen voor grofvuilstation R5 Breakdance is niet zo simpel Arcadis: weinig mis met klimaatsysteem Vijftien maanden voor neersteken Lissese portier «ijker rijdt jer invloed K - De politie heeft van- miond één uur een 23-jari- <o rijker aangehouden we- wjden onder invloed. De ed zonder verlichting i auto op de Julianalaan rijk. De blaastest wees Ie de man twee keer de ane hoeveelheid had ge- n. Hij kreeg een rijver- d vier uur en kan boven- n proces verbaal tege- lo^en. maandag 30 DECEMBER 2002 enheimer epakt wijkerhout - De politie steren een 21-jarige t Sassenheim aangehou- verdenking van inbraak ;ri bedrijf aan de Komoel- n Noordwijkerhout. De erd, nadat de politie was bver een inbraak, aange- op de Leidsevaart. Hij oeinrig flessen wijn bij zich. a 54-jarige wielrenner e heeft zaterdag aan een g bij het Blokhuis met re fietser uit De Zilk ngen aan heup en he melopen. De Lissenaar jThet fietspad en kwam nks. Hij viel over het p het wegdek. De man )or onderzoek naar het (huis vervoerd. larde breekt na val 82-jarige Lissenaar rijdag aan een val met Drfiets op de Gasstraat in xmplaats vermoedelijk jroken arm overgehou- man schrok van een Dmende auto en kneep zijn rem. De remmen irden, waarna de man liit ging. Hij werd naar ihfMC in Leiden overge- naar ie Buurt k - De Katwijkse CDA- gaat dinsdagavond 7 ja- angs in de Rooie Buurt in k. De fractieleden willen dn bewoners praten over ier1e sloop- en renovatie- n voor de buurt van de ar.ksche Bouwvereeniging. DA staat in principe posi- enover de plannen, maar l{h met de bewoners van iten wisselen. Ook over pglblgde procedure. De bij- ïr'%ist is in de Gaspard de 'er yschool en begint om „kfleenthuis wél d toegankelijk k - Hoewel rolstoelge- is soms moeite hebben lor de draaideur te ko- 'n jjoldoet het Katwijkse ge- sehuis aan de eisen voor ier|licapten. Dat antwoordt neente op vragen van ld Janssens (BVKatwijk). hreef vorige maand een ladat hij met eigen ogen ^•jzien hoe lastig het voor j jjstoelgebruiker was om Jpeentehuis binnen te ko- n februari ontving Kat- Dg een positieve beoorde- inde stichting Landelijk f'ankelijkheid, die stellingen contro- I geven toe dat zich soms problemen e zien echter geen aak om de situatie aan te he les Dr ouderen IWIJI kt^Here 4{tvi iless door Martine Zeijlstra Katwijk - De supermarkten in Katwijk zien niets in aparte kas sa's voor de verkoop van alcoho lische dranken, zoals in het Alco holplan Katwijk is voorgesteld. De aparte kassa's voor de ver koop van bier, wijn, breezers en andere alcoholhoudende dranken moeten ervoor zorgen dat zes- tienminners worden afgeremd in het kopen en nuttigen van alco hol. De Katwijkse supermarkten zien er echter geen brood in. „Het is simpelweg niet haalbaar. Als we dat doen, gaan bij de klant de nekharen rechtovereind staan van ergernis", zegt manager R. de Haas van de Albert Heijn aan de Tramstraat. „Bovendien is het technisch niet haalbaar. Als mensen voor het afrekenen van hun wijn en bier naar een apar te kassa moeten, is dat een heel gedoe. Ze worden er heel chag rijnig van, en dat is niet de be doeling. Aparte kassa's rijn ook niet nodig, want wij verkopen niet aan jeugd jonger dan zes tien jaar. Bij de minste twijfel vragen we om het identiteitsbe wijs. Op vrijdag en zaterdag let ten we extra goed op, want dan komen er veel jongeren. We moeten ook wel, want je bent wettelijk strafbaar als ze je be trappen op de verkoop van alco hol aan iemand jonger dan zes tien. Dan ben je zwaar de pine ut." Ook manager F. van Randwijk van supermarkt Hoogvliet vindt aparte kassa's 'niet te doen'. „We gaan niet iedere klant apart rijn bier afrekenen. Bovendien rijn wij heel duidelijk in onze verkoop van drank. We hebben nooit moeite om jongeren om hun identiteitsbewijs te vragen, en als we maar even over de leeftijd twijfelen krijgen ze niets mee." Afdelingschef D. Oomen van Cl000 ziet eveneens niets in aparte kassa's. „We hebben een caissièretekort, waardoor zoiets erg moeilijk wordt. Als het een landelijke trend wordt zullen wij volgen, maar we nemen niet de eerste stap." Cl000 is wel bezig met het duidelijker scheiden van dranken, zegt Oomen. Alco holvrij bier en bier met alcohol mogen straks niet meer in het zelfde schap staan. „Natuurlijk staan de breezers nu ook al niet in de buurt van de frisdranken, straks wordt dat onderscheid nog duidelijker met aparte vak ken, schapkaarten en labels. Maar zestienminners weten ei genlijk al dat ze het bij ons niet hoeven te proberen. En als we doorhebben dat ze het eerst zelf proberen en ze sturen daarna hun oudere broer, dan vangen ze nog steeds bot. Want dan weigeren we ze ook, zestien of niet." Manager T. van Egmond van Digros vindt aparte kassa's in principe 'een goede zaak'. „Maar het is niet uitvoerbaar", zegt hij. „Ik vind het wel een goed idee, maar met een aparte kassa volsta je niet. Dan halen andere jongeren die wel de juis te leeftijd hebben de alcohol." Digros is er wel heel actief mee bezig, vertelt Van Egmond. Op zaterdag tussen zes en acht 's avonds ritten er bij de super markt extra mensen achter de kassa. Het personeel heeft in structies gekregen en extra cur sussen gevolgd over hoe ze moeten omgaan met jongeren die alcohol willen. Alcohol en al coholvrij staan in aparte schap pen, en op de breezers staan be wust geen reclameacties meer. „Maar het echte probleem speelt zich volgens ons buiten de supermarkten af. Want als zestienminners geen alcohol kunnen kopen, gaan de zestien plussers naar binnen. Daarom zijn wij op eigen initiatief naar de politie gegaan, zodat ze op hangplekken zestienminners op alcohol kunnen controleren. Dat is de enige manier ze echt aan te pakken." katwijk - Breakdance is moeilijker dan je denkt. Het bleek zaterdag tijdens het Katwijks jongerenfestival, dat op het parkeerterrein Noordduinen werd gehouden. Het was een initiatief van de jongerenorganisatie B-involved. De dag had als motto: Jongeren slaan de handen ineen voor meer respect en tolerantie. Dit naar aanleiding van een incident van zinloos geweld aan de Sluisweg in Katwijk. Er kwamen ongeveer honderdvijftig jon geren op het middagprogramma af. Naast breakdance kon er sumoworstelen, elastisch voetbal en penaltyschieten worden gedaan. Het gehandicapten voetbalteam van KRV speelde later op de dag een wedstrijd tegen andere Katwijkse jongeren. Het avondpro gramma stond in het teken van muziek met optredens van plaatselijke bands. Foto: Eric Taal katwijk - De gemeente Katwijk ontwikkelt nieuwe plannen voor een brengstation voor grofvuil. Anderhalf jaar geleden zagen Katwijk en Valkenburg op het laatste moment af van een geza menlijke milieustraat waar in woners hun afval kunnen bren gen, omdat de plannen te duur werden. Nu bereidt Katwijk een wat bescheidener plan voor, voor een brengstation op 't Heen. Zonder Valkenburg, want die gemeente heeft inmiddels - net als Rijnsburg - een eenvoudige voorziening op de eigen ge meentewerk Katwijk houdt er echter rekening mee dat in de toekomst de twee andere dor pen alsnog kunnen aanschuiven bij het Katwijkse station, op de gemeentelijke opslagplaats aan de Taanderstraat. Volgens de plannen die burge meester en wethouders nu aan de gemeenteraad voorleggen, kunnen inwoners daar straks hout, snoeihout, metalen, wit- en bruingoed, grote stukken vlak glas en overig grofvuil kwijt. In de plannen wordt vooralsnog niet gerept over kosten voor het brengen van afval. In veel ge meenten is het gebruikelijk dat mensen moeten betalen om hun grofvuil kwijt te kunnen. Wel willen B en W een toe gangssysteem met slagbomen neerzetten, om eventueel in de toekomst controle met bijvoor beeld pasjes mogelijk te maken. Dat is nodig om te voorkomen dat bewoners uit andere ge meenten hun afval in Katwijk dumpen. De reden voor het nieuwe plan is dat gemeenten verplicht rijn om een voorziening te hebben waar inwoners hun grove huis houdelijke afval kwijt kunnen. Nu is dat de ophaaldienst, maar een eenvoudig brengstation be tekent minder werk voor de chauffeurs, de medewerkers op de gemeentewerf en de Service lijn Buitenruimte. Bovendien is een brengstation klantvriende lijk, omdat mensen er makkelijk en vaak terecht kunnen en ver mindert de hoeveelheid zwerfaf val als er minder grofvuil langs de straat staat, verwachten bur gemeester en wethouders. rijkerhout - Coördina- leren Noordwijkerhout vanaf 9 januari 24 lessen vóór beginners, sen worden gegeven op rdagmorgen om 9.00 uur en erkende leraar Duits. ligt op de communi- spreekvaardigheid. De kost 50 euro en wordt in de bibliotheek van Eppudam. Voor meer infor- 30(0252-370390. kcursus voor i mannen ijkerhout - Voor oude- vul*nen die al enigszins met n piepel overweg kunnen, tent de mogelijkheid om rnnis op kookgebied uit den. Coördinatie Oude- iordwijkerhout verzorgt linsdag 14 januari een irsus voor gevorderden. jBginners start de cursus emp eerder, op maandag 13 i/ertr De tien 'essen vin<len 02"1 keuken Langeveld in ndij^jkerhout. De cursus euro en de lessen begin- totP 17.00 uur. Voor meer atie: 0252-370390. door Marijke den Hollander vervolg van voorpagina noordwijk - Noordwijk weet in middels dat als Mol en De Boer zeggen dat ze iets moois gaan bouwen, het ook iets moois wordt en geen schuur. „Met de gemeente Noordwijk hebben we een hele prettige relatie opge bouwd, als het gaat over bou wen en verbouwen", zegt Mol. „In Leusden moeten we ons nog waar maken. Daar weten ze niet dat wij kwaliteit afleveren." Inmiddels rijn de benodigde vergunningen voor het hoofdge bouw van landgoed Den Treek toch binnen en kunnen ze aan de slag. Hoe vaak we al hebben verbouwd?" Charles de Boer glimlacht. „We begonnen in 1985, toen we het Boulevard Hotel overnamen van Ome Jan de Boer en we rijn nooit meer opgehouden. We hebben gigan tisch geïnvesteerd, elk jaar weer." „Dat moest ook wel", valt Bram Mol in. „Eerst om een positie te veroveren in de markt en vervolgens om die te hand haven en uit te bouwen." Niet de overname vier jaar later van de failliete boedel van Mat- thijs Kuipers, de man die des tijds verantwoordelijk was voor de bouw en exploitatie van de vierkante, kale blokkendoos die Hotel Oranje toen nog was, maar hun allereerste aankoop, hun debuut in horecaland - Mol: „Niet gehinderd door eni ge kennis van het vak stapten we erin" - noemt De Boer met stip dé gouden greep. De kers verse eigenaars van het Boule vard Hotel voelden zich direct als een vis in het water, al was het die eerste jaren geen vetpot in het seizoensbedrijf. In de zo mer ging het nog wel, maar in de winter was het droevig ge steld aan de uitgestorven boule vard. Een kortstondig avontuur met het binnenhalen van het om streden Golden Ten Casino le verde 's winters nog wat geld op. Ze besloten de cursusmarkt op te gaan. „Onze eerste cursus was er een van het Arbeidsbu reau in Amsterdam, voor werk zoekenden. We zetten stoelen en tafels in een zaaltje onder een tl-balk en we hadden een vergaderlocatie. Verder moesten we het hebben van trouwerijen, feesten en partijen." Het was nooit uitgangspunt van Van links naar rechts: Comé van Haastrecht, Jaap Liethof en Bert van Ewijk, de nieuwe bazen van Hotels van Oranje. Foto: Dick Hogewoning Mol en De Boer om te komen tot het Oranje-imperiumpje van nu. „We wilden geld steken in het Boulevard Hotel. We had den een plan gemaakt om het te renoveren. De banken wisten dat. Die benaderden ons toen om een bod te doen op het in fi nanciële problemen verkerende Hotel Oranje. Toen dat uitein delijk werd geaccepteerd had den we ons geld hard nodig om die aankoop te financieren. Wat we kochten was in feite een lege tent, die we helemaal niet mooi vonden. Er moest heel veel ge beuren om het als hotel te kun nen laten draaien. Het zwem badje moest naar beneden, het restaurant verplaatst, kortom al les moest worden omgegooid." Bedreigingen aan hun adres te kenden de grimmige sfeer rond het faillissement en de overna me. Het weerhield de twee on dernemers er niet van op de dag van de overname het personeel toe te spreken en hun allemaal aan te bieden om bij hen in dienst te treden. Velen deden dat ook. De aankoop later van het Beach Hotel is een verhaal apart. De toenmalige eigenaar was een vriend van Kuipers. „Die heeft werkelijk alles gedaan om ons buiten de deur te houden", weet Mol nog. „Hij vroeg de hoofd prijs. Die wilden wij niet geven." De Rijnsburgse zakenman Cor van Duyn had al twee suites in het 'Beach' in eigendom en kocht vervolgens het hele pand. Mol: „Een dag later belde hij me op. Voor een miljoen meer mocht ik het hebben. Ik zei, steek het maar in je poep." Maar door de groeiende markt, groeide ook de behoefte aan ka mers. Steeds vaker moesten Mol en De Boer gasten onderbren gen bij de buren. In 1994 von den ze het tijd die buren dan toch maar aan te kopen. Maar de deal ging pas door toen Van Duyn van de suite-eigenaren af was. „Die wilden we er beslist niet bij hebben. Daar krijg je al leen maar gezeur en ellende mee." Het aanpalende restau rantje De Wulk, het tegenwoor dige grand café het Elfde Gebod en de villa ernaast, het goed te beveiligen Witte Huis, voor di ners, board meetings, of bijeen komsten waarbij pottenkijkers niet welkom rijn, werden en passant ingelijfd. Talloze verbouwingen en reno vaties gaven de Hotels van Oranje smoel. De nieuwe fagade van Hotel Oranje, met imposan te zuilen en balustrades, maakt het geheel af. Het geheim achter het succes van Mol en De Boer? „Gedrevenheid, datgene doen wat goed is voor je bedrijf en je dorp. En de goede mensen om je heen verzamelen. Goed per soneel is je kapitaal, je gereed schap. Daar moet je zuinig op zijn, laten merken dat ze ge waardeerd worden. Wij rijn er best trots op dat er heel wat ju bilarissen rondlopen hier." katwijk - Onderzoekers van het bureau Arcadis denken dat er niet veel kan mankeren aan het klimaatsysteem in het Katwijkse gemeentehuis. Op basis van een globaal on derzoek concluderen zij dat het jammer zou zijn als de gemeente het ingenieuze sys teem van ondergrondse kou de- en warmteopslag de nek omdraait. Dat was namelijk het advies van een vorig onderzoeksbu reau. Huisman en Van Muij- en adviseerde in een second opinion afgelopen voorjaar om maar helemaal te stop pen met het klimaatsysteem en gewoon een extra aircon ditioningapparaat te kopen voor een paar honderddui zend euro. Daar zagen burgemeester en wethouders en de gemeente raad geen heil in en dus werd een nieuw - inmiddels derde - advies gevraagd. Arcadis heeft voorlopig alleen globaal onderzoek gedaan: de tekeningen bekeken, de geïnstalleerde onderdelen van het klimaatsysteem geïn ventariseerd en het rapport van hun voorgangers tegen het licht gehouden. Om uit gebreider onderzoek te doen, is geld nodig. B en W willen 10.000 euro beschikbaar stel len om antwoord te krijgen op de vraag waarom het sys teem niet werkt, welke aan passingen er nodig zijn en wat dat gaat kosten. Het antwoord op de vraag wat er allemaal is misgegaan bij de aanschaf van het dure systeem en wie verantwoor delijk rijn voor het geblunder ermee, komt al volgende maand. Op 23 januari presenteert de onderzoekscommissie van raadsleden haar bevindingen, naar aanleiding van de ver horen met alle betrokkenen. 'Wij zijn de melkkoe' noordwuk - De nieuwe roergangers van de Hotels van Oranje Corné van Haastrecht (financial director), Bert van Ewijk (director of operations) en Jaap Liethof (commercial director) moeten bekendheid krijgen. Geen plaatje dus meer van Bram Mol en Charles de Boer in de krant, maar van hun drie op volgers, aldus de regie van Bram MoL „On ze gezichten kennen de mensen nu wel." Dat Mol en de Boer een stapje terug doen, wil niet zeggen dat de Hotels van Oranje zich minder gaan bemoeien met het reilen en zeilen van de gemeente Noordwijk. Zo staat het volgens de nieuwe Oranje-directie nog maar te bezien of die voorgestelde ver hoging van de verblijfsbelasting met 50 r er wel komt. „Alleen als aantoonbaar een deel van het geld dat met de toeristische heffing wordt binnen gehaald aangewend wordt voor het toeris me, valt er over te praten. De gebruiker be taalt, is het gemeentelijke uitgangspunt. Maar de bibliotheek en het toekomstige theater draaien op gemeenschapsgeld. Het zwembad verzuipt in de kosten. Daar hoor je weinig over. Wij rijn in feite wel de melk koe." Noordwijk zou volgens de nieuwe directie veel beter moeten beseffen hoe belangrijk het zakelijke toerisme is voor het dorp. „De zakelijke gast loopt ook door die Hoofd straat, geeft ook geld uit in winkels. Wat wij doen, zakelijke gasten naar Noordwijk ha len, kan alleen als de gemeente daar ook in investeert. Door bijvoorbeeld te zorgen voor een goede bereikbaarheid van dit dorp. We moeten geen Zandvoort worden waar op sommige dagen geen muis meer in of uit kan. Al draaien maar twee potenti ële gasten die in de file staan te zuchten om en rijden ergens anders naar toe, dan heeft dat al gevolgen." Van Ewijk zegt dat de gemeente zich zou moeten realiseren dat Noordwijk zonder de grote congreshotels maar een heel ge woon plaatsje zou rijn, a la Voorhout liet hof: „In de dialoog over wat er moet ge beuren, willen wij overigens wel mee doen." Noordwijk moet er voor zorgen dat er leuke activiteiten rijn voor Noordwijkers én toeristen en er wat aan doen dat het ene na het andere evenement verdwijnt, vin den de mensen van Oranje. „Het moet leuk blijven in het dorp." lisse/den haag - Een 19-jarige Lissenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vijf tien maanden cel wegens het neersteken van een portier van danscafé De Gewoonste Zaak in Lisse. Van die straf rijn vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier had achttien maanden cel geëist. De Lissenaar was op zaterdag 14 september een van de bezoekers van het danscafé. Rond slui tingstijd begaf hij zich met twee vrienden voor De Gewoonste Zaak. De portier maande het drietal naar huis te gaan om de overlast te beperken. Daar was de Lissenaar niet van gediend, waarna hij met een mes op de portier instak. De portier raakte gewond aan borst en hand.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15