LEIDEN REGIO 'Sanering Meerewijck beperken tot vier tuinen' WD Oegstgeest wil gedragscode voor raadsleden |lphens inloophuis zet ^ïjn zinnen op verhuizing Een spot waar je vet relaxed kunt 'Opknapbeurt centrum Wassenaar te duur' Oegstgeestse 'januaridip' izenden j gestolen - Tussen de 800 en jcd's, waaronder de com- I verzameling van Bob Mar den stereo-installatie, een icorder, een fotocamera, Playstation en een aantal ktation-spelletjes is de buit n inbraak in een huis aan ïzenwei in Warmond. De iners merkten vrijdag, bij ;omst van een korte va- dat ze ongewenst be- [hadden gehad. aan den rijn - Drie imers van 30, 18 en zijn vanochtend vroeg ehouden, nadat ze hadden iroken bij een warenhuis le Van Boetzelaerstraat in en aan den Rijn. De politie een tip van een opletten- jurtbewoner, die getuige ran de inbraak. De gewaar- wde agenten zagen twee nen wegrennen bij het wa llis. Even later hielden ze I-jarige en de 16-jarige aan n geparkeerde auto op het saintplein. In de wagen lag le buit die bestond uit tas- net sieraden. De politie de 18-jarige handlanger lid weg I inbraak rcEEST - Uit een huisaan de rervelaan in Oegstgeest tl gestolen. De bewoners n met vakantie en bemerk- e inbraak zaterdag bij ;omst. fiets in nd gestoken jde-rmnduk - Vlakbij aan de Rijndijk in jude is vrijdag de van een 21-jarige 1 uit Koudekerk aan den jin brand gestoken. Een meldde de eigenaar dat idapp in vlammen op- 30 DECEMBER 2002 Leimuidense bewonersvereniging wil alleen aanpak meest vervuilde grond door Marieta Kroft LEiMuiDEN - De bewoners van de Meerewijck in Leimuiden hopen dat de sanering van de ver vuilde grond in hun wijk beperkt kan blijven tot vier tuinen. Hoewel een onderzoek van het bu reau Oranjewoud deze zomer uitwees dat er overal in de circa honderd huizen tellende wijk zware metalen in de grond zitten, is die vervui ling bij vier tuinen het ernstigst. „Het liefst willen we helemaal geen sanering", zegt voorzitter Broekema van bewonersvereni ging Meerewijck H „Maar het besluit over de sanering van de Meerewijck moet Juridisch worden onderbouwd. We hopen dat die on derbouwing er is als alleen de meest vervuilde tuinen worden weggegraven." De discussie over de sanering van de vervuilde grond loopt al negen jaar. De provincie Zuid- Holland hamerde steeds op een dure en ingrij pende sanering van de grond waar in de derti ger jaren nog een vuilstortplaats was. De meeste bewoners van de villawijk aan de Ring vaart voelen weinig voor de rompslomp. Ze willen alleen meewerken als uit onderzoek blijkt dat de vervuiling gevaar voor de gezond heid oplevert. Bij het vierde onderzoek deze zomer werden vijf monsters uit elke tuin genomen. Hoewel de resultaten de conclusies van eerdere onder zoeken rechtvaardigden, hebben die de bewo ners niet op andere gedachten gebracht. „Zelfs de bewoners van de vier tuinen reageerden la coniek", aldus Broekema. „Er kan dan wel een ernstige vervuiling zijn, maar dat betekent niet dat er gevaar is voor de gezondheid. Je loopt alleen een klein risico als je zelfgeteelde groen te gaat eten. Maar er worden hier helemaal geen groente of fruit geteeld. Een ander risico is dat kinderen via hun handen grond in de mond krijgen. Dat gevaar is ook maar betrek kelijk." De tuin van Broekema behoort niet tot de meest vervuilde vier. „Maar ik had ook vervui ling, zo bleek uit het jongste onderzoek. Daar kijk ik niet van op. Als ik een spade in de grond steek, zie ik stukjes porselein waarin lood is verwerkt. Ik ben daarover nooit ongerust ge weest. Ik ga echt geen porselein eten." Hij ver wacht over enkele maanden meer duidelijk heid. Wethouder Vink schaart zich achter de con clusie die uit het vervolgonderzoek moet ko men. „Maar ik ben bang dat het toch op sane ring van de hele Meerewijck gaat uitdraaien. Dat is pijnlijk voor de bewoners omdat hun tuinen overhoop worden gehaald. En het gaat de gemeente Jacobswoude die een deel moet betalen, een hoop geld kosten." door Judith Kloppenburg wassenaar De metamorfose van het centrum van Wassenaar heeft geen toekomst. Burge meester en wethouders melden de gemeenteraad dat zij geen vertrouwen hebben in de plan nen die de projectgroep Cen trum Noord heeft uitgewerkt. De opknapbeurt van de Lang straat en de Luifelbaan is vol gens hen te duur. De gemeenteraad riep in maart de projectgroep in het leven. Het comité kreeg de opdracht uit te zoeken of de gemeentelij ke plannen voor het centrum betaalbaar zijn. Met de bouw van onder andere een biblio theek, winkels en huizen wil de raad het kleine dorpscentrum een markante uitstraling geven. De Langstraat ziet de gemeente raad als een ideale plaats voor een sociaal-cultureel centrum annex bibliotheek. Dit centrum moet op de plek komen van supermarkt C-1000. Die winkel moet dan verhuizen naar de plaats waar de biblio theek staat. Met deze 'locatie- ruil' zon er bij de 'nieuwe' su permarkt ruimte komen voor een ondergrondse parkeergara ge met L50 plaatsen. En met een fikse opknapbeurt kan de Luifel baan meer ruimte bieden jaan appartementen en winkels. De kosten van de dorpsvernieu wing worden geschat op ruim 11 miljoen euro. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat het te veel geld kost om het centrum de chique en elegante uitstraling te geven, die de ge meenteraad zo graag ziet. De projectgroep heeft als oplossing tal van bezuinigingsmaatregelen voorgesteld, maar het collége zegt 'alles of niets'. Of het cen trum ondergaat een indrukwek kende metamorfose, of alles blijft bij het oude. Kwaliteit kost geld en dat heeft Wassenaar niet. De gemeente verkeert in financiële moeilijk heden door tegenvallers. Bij de begroting van 2003 werden die uit de hoed getoverd Zo pakten de veranderingen in de geld stroom voor het onderwijs en de compensatie voor de BTW on gunstig voor Wassenaar uit. fit Open Venster barst uit zijn voegen oegstgeest - De WD in Oegst geest pleit voor een gedragscode voor de gemeenteraad. Op die manier denken de liberalen be langenverstrengeling of de schijn daarvan te kunnen voor komen. Een volksvertegenwoordiger heeft bepaalde taken en privile ges. Naast raadslid is de politi cus ook inwoner van Oegst geest, legt WD-fractievoorzitter Huizing uit. Hij of zij is bijvoor beeld voorzitter van de noodlij dende macraméclub of heeft kinderen op een school die aan een verbouwing toe is. Als de gemeenteraad beslissingen moet nemen over een probleem waarmee een volksvertegen woordiger in zijn privé-leven, te maken heeft, komt het raadslid al snel in een lastig pakket. Een veelbesproken voorbeeld is de rol van Niels van Weeren, raadslid voor Leefbaar Oegst geest. Van Weeren is in maart in de raad gekozen, maar was daarvoor al verwikkeld in een juridische strijd met Oegstgeest. Hij is één van de bewoners van de nieuwbouwwijk Poelgeest die bezwaar maken tegen de bouw van de woontorens. Als het on derwerp Poelgeest in de raad zaal wordt besproken, loopt Van Weeren weg. Huizing twijfelt niet aan de integriteit van Van Weeren, zegt hij, maar de situa tie is niet ideaaL „De schijn van belangenverstrengeling is ge noeg om iemand te beschadi gen." Edith van Bellen, Hnizings voor ganger, heeft in maart al eens aangegeven dat persoonlijke omstandigheden van een raads lid niet vermengd mogen wor den met zijn rol als bestuurder. Ook oud-fractievoorzitter Maar ten Noort van Progressief Oegst geest heeft in de jaren dat hij in de raadzaal zat meerdere malen op dit probleem gehamerd. Burgemeester Timmers is ook voorstander van een protocol. „Gemeentepolitiek is voor een groot deel vrijwilligerswerk. Hier in Oegstgeest zie je dat een be perkte groep zich inzet voor.de plaatselijke maatschappij. Met als gevolg dat iemand soms meerdere functies bekleedt. Dat hoeft elkaar niet te bijten, maar kan wel behoorlijke wrijving ge ven." Timmers vindt het gedragspro tocol van de VNG, Vereniging van Nederlandse Gemeenten, te soft voor Oegstgeest. „De richt lijnen van de VNG kunnen we als uitgangspunt nemen, maar moeten wel aangescherpt wor den." Judith Kloppenburg eio - v^en aan den run - Inloophuis Het Open Ven- 't "in Alphen aan den Rijn wordt te klein. Het oni heeft te weinig ruimte om al zijn bezoekers, t %1 verslaafden en daklozen, te bieden wat ze lte5g hebben. „We hebben dringend behoefte na»een grotere plek", zegt projectcoördinator Makhoute. „Daar kunnen we veel meer va" wens gaat misschien in vervulling, want de e8feente wil een nieuw gebouw plaatsen aan de kinstraat, naast het ED-College. De school uitbreidingsplannen en de gemeente ziet in Tuimte naast het schoolgebouw ook een ge ijkte plek voor een nieuw inloophuis. Het ID- ege is het er nog niet helemaal mee eens. „De jeente heeft ons veel te laat over deze plannen n "licht", zegt hoofd huisvestiging Triesscheijn. 11 Organisatie van Het Open Venster is wel blij 'n"de plannen. Makhoute: „We hebben slechts n "jg vierkante meter tot onze beschikking en als ilannen doorgaan, worden dat er 200 tot 300. rmee kunnen we wel wat. Ons huis heeft net G^ruimte voor vijftien bezoekers per dagdeel en !*aijn veel meer belangstellenden. Op de nieuwe ts zou voor deze mensen wel plek zijn." Aan de verhuizing zijn echter nog meer voordelen voor de stichting verbonden. Makhoute: „Het Open Venster zou meer dagdelen voor de bezoe kers beschikbaar kunnen zijn en we zouden lan ger open kunnen blijven. We zijn nu vijf dagdelen in de week open. Als dit meer wordt, kunnen onze vrijwillige medewerkers de bezoekers meer facili teiten bieden. Extra maaltijden, een douche, een rookruimte en een praatkamer, bijvoorbeeld. Meer aandacht voor de mensen wordt op deze manier ook mogelijk. Er zijn steeds meer bezoe kers bijgekomen waarmee de omgang wat moei lijker is, zoals drugs- en alcoholverslaafden. Zij hebben meer en een ander soort aandacht nodig dan bijvoorbeeld daklozen. Met langere openings tijden en meer ruimte hebben we de gelegenheid om deze mensen op de juiste manier op te van gen." Het aantal bezoekers van Het Open Venster is sinds vorig jaar met bijna 200 toegenomen. Aziz Makhoute verwacht dat dit er alleen nog maar meer worden. „Het aantal daklozen en drugsver slaafden is dan wel gestegen, maar de meeste be zoekers van ons huis zijn ex-psychiatrische pati ënten Ik wijt dit aan de achteruitgang van de psy chiatrische zorg. De patiënten worden te snel aan hun lot overgelaten." Inloophuis Het Open Venster aan de Alphense Paradijsiaan groeit uit zijn jasje. Foto: Mark Lamers x oegstgeest - De Oegstgeestse melkhandelaar Henk Heems kerk wil dat zijn dorpsgenoten het nieuwe jaar fris beginnen. Hij organiseert woensdag de tiende 'nieuwjaarsduik van Oegstgeest'. Hoewel in het dorp genoeg koud water is, heeft de 'januaridip' plaats aan het Kat- wijkse strand. „Die ijsduik hoor je in zee te doen", aldus Heemskerk. „In Scheveningen is het al jaren de gewoonte. Daar gaan duizenden mensen het water in en is hét niet leuk meer." Op 1 januari om 13.30 uur ver trekt een bus vanaf het Boer- haaveplein. Een half uur later wagen de Oegstgeestenaren zich in het koude water bij het Zeepaviljoen. „Gewoonlijk doet een man of veertig mee", zegt Heemskerk. „Vooral veel klan ten uit mijn melkwijk. Sommi gen gaan op eigen gelegenheid naar Katwijk, maar het is juist zo leuk om met elkaar met de bus te gaan. Dan kunnen we elkaar een beetje opwarmen." Voor tien euro mogen Oegst geestenaren met de bus mee. Bij de prijs is een warme consump tie na de ijsdip inbegrepen. Wie een plaats val reserveren kan bellen: 071-5174632. 18. anderveen - Een 20-jarige r a iv uit Alphen aan den Rijn jdag met haar auto in de jjl beland na een mislukte k( alpoging op de Nieuw- 8e iseweg in Aarlanderveen. lphense haalde een vracht- in in toen een tegenligger 71 :rde. Ze stuurde snel naar ts en raakte vervolgens de 1 ïtwagen, waardoor ze te sr raakte. De bestuurster ?nm met de schrik vrij. «fel te veel (dronken Een 39-jarige ïobiliste uit Alphen aan ijn is vrijdagavond in "tschoten op het Professor jplantsoen aangehou- omdat zij dronken achter tuur zat. Uit de ademana- )leek dat zij vier keer zo :ohol had genuttigd als is staan. {ebroken in withuizen tHuiZEN - In een huis aan toningin Wilhelminastraat fenthuizen is afgelopen keinde ingebroken. De be- „ter betrapte de daders op irdaad, toen hij thuiskwam, mannen kropen door het n het huis uit en gingen er L J-'door. De overrompelde be ter kon ze niet meer inha- ngjDe inbrekers hebben - om- aaze gestoord werden - niets kaplen. De 'gang* van het Emmaplein. Op de BMX zit Roy van Kempen. Links naast hem stunt Hessel Schuurman met zijn skateboard. Foto: Mark Lamers Skategroep van het Emmaplein zoekt eigen park in Oegstgeest door Nancy Ubert oegstgeest - De skategroep van het Emmaplein in Oegstgeest be gint zich in de vakantie behoorlijk te vervelen. De 'crew' wil stunten op de BMX-fiets, de skates, de skateboards of op de step, maar dat kan niet op straat „Het mag niet, maar we doen het natuurlijk stiekem toch", zegt Hessel Schuurman (14). Omdat ze liever legaal willen oefenen, hopen de boys dat de gemeente een park aanlegt voor hun funsport Bij voorbeeld vlakbij winkelcentrum Lange Voort, waar al een 'ramp' staat, of in het Hofbrouckerpark waar de heren nu alleen gras sprietjes kunnen tellen. Roy van Kempen (13) heeft, met de andere funsporters uit de Oranjewijk, het probleem al eens aangekaard bij de gemeen te. „We hadden zo'n zeventig handtekeningen opgehaald om te bewijzen dat veel kinderen een skatepark willen." Die 'actie leverde niets op. „Dan krijg je eerst per brief antwoord dat je over een paar weken antwoord krijgt. Vervolgens krijg je weer te horen dat het antwoord nog la ter komt. En dan houdt het plot seling op." Roy en zijn kamera den besloten wat druk op de ke tel te zetten en hebben daarom de pers ingeschakeld. „Op het Emmaplein bouwen we regelmatig een stellage", zegt de tienjarige Julius van der Laan. „Hartstikke illegaal, natuurlijk. Soms komen medewerkers van de gemeente langs en als ze on ze schans zien staan, breken ze hem onmiddellijk af. Ook buurt bewoners willen de stellage wel eens weghalen." „Maar alleen als we zijn vergeten de boel weer op te ruimen en naar huis te slepen", vult Hessel aan. De 'gang" zoals de skaters hun straatsportclub graag noemen, skate, fietst en stept graag op een acrobatische manier. Niets is leuker dan over trappen te stuiteren. 'Grinden', met de on derkant - dus niet met de wielen - van je skateboard over ijzeren buizen glijden, is ook spannend. Roy en Hessel zijn waaghalzen pur sang, de jongsten van de groep dromen ervan ooit zo goed te zijn als die twee. „En Roy heeft een BMX waarmee hij door de lucht vliegt, die wil ik ook graag hebben", verzucht Paul Mirodowey (9). Maar wat heb je aan zo'n stoere fiets of aan een skateboard van de allerbeste kwaliteit als je je kunsten nergens kunt vertonen. Roy van Kempen: „In Haaswijk staan wel toestellen maar dat ligt zo ver uit de buurt. Sommi gen van ons mogen daar ook niet naar toe. Op de halfpipe bij Lange Voort zijn we inmiddels uitgekeken. Af en toe gaan we naar de Leidse Merenwijk, maar dat is ook weer mijl op zeven. Zeker als je maar een uurtje hebt om te skaten en je op tijd thuis moet zijn." „Wij willen een spot waar je vet relaxed kunt skaten", zegt Hes sel. „We worden overal wegge- kickt. Soms krijg je zelfs een briesende man achter je aan." De jongens begrijpen dat ze worden weggestuurd als ze met hun skateboards langs het straatmeubilair of de trappen van het bordes van het gemeen tehuis glijden. Onbedoeld ver oorzaken ze schade. „Voor het gemeentehuis hebben ze paal tjes neergezet. Er zitten allemaal putten in de trap", weet de ne genjarige Nick Smith. „Dat be doel ik nu'", zegt Roy. „Als de gemeente wil investeren in een skatepark voor de jongeren uit de Oranjebuurt en omgeving, blijft de schade aan het straat- meubilair beperkt" „De wethouder moet er wel voor zorgen dat de spot leuk blijft", zegt Paul. „Af en toe, eens in de twee jaar of zo, moet er iets nieuws gebouwd wor den", filosofeert Hessel, die op een A4-tje een paar ingenieuze skatetoestellen heeft geschetst. Als Oegstgeest besluit te investe ren in voorzieningen voor de skatecrew van het Emmaplein, willen de jongens graag mee denken over de plaats waar het funpark gebouwd kan worden en de soort toestellen. Roy: „Bij Lange Voort zou het mooiste zijn. Hofbrouckerpark is mijn tweede keus." Julius vindt die plek iets te beschut. „Dan ziet niemand je als je gevallen bent. Bovendien lopen daar wel eens enge mannen rond." Een groot skatepark zoals in Rotterdam hoeft er volgens de boys niet te komen. „Dat is niet rendabel in een dorp als Oegst geest", aldus Roy. „Maar er moet met ons plan toch iets te doen zijn." 1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13