REGIO De Witte Raaf is van zijn kerstkliekjes i De feiterisneltrein van Vuijst Sassenheim kiest niet voor woongen Alleen prettige ervaringen met OV-ti Waarom Polen in veilingwagensberic MAANDAG 30 DECEMBER 2t NAVRAAG De eerste gipsvluchten zijn alweer geland. Het skiseizoen is nog maar amper begonnen of wintersporters breken alweer bij bosjes hun benen en scheuren gewrichtsbanden af waarvan ze nog niet eens wisten dat ze die hadden. Vorig jaar kwam het totaal op 109 gipsvluchten, met meer dan 1400 hinkende passagiers. De verwach ting is dat het aantal gipsvluchten elk jaar hoger komt te liggen. Na vraag bij ESTHER BARFOOT, die het woord doet namens alarmcentrale Euro- Cross International in Noord wijk. Hoe komt het dat er steeds meer gipsvluchten zijn? Breken meer men sen hun benen dan vroeger? „Dat niet. Er gaan simpelweg steeds meer mensen skiën. En het is ook zo dat er nu andere soorten ski's zijn dan vroeger, snowboards, carveski's... Dat levert andere soor ten letsel op. Met een snowboard breken mensen bijvoorbeeld hun schouder, dat gebeurde vroeger niet." Wat kost dat de verzekeraars nou per jaar? „Eerlijk gezegd weet ik niet of dat ooit precies is uitgerekend. Maar als je er even over nadenkt: een stoel in een gipsvliegtuig kost ge middeld 600 euro. Dat is een gewone stoel met een Tegrest', als ie mand moet liggen is het duurder. En daar komen dan twee keer de ambulancekosten bij, een keer in het land van het ongeluk en een keer in Nederland, a ongeveer een euro per kilometer. Plus dan nog de dokters- en ziekenhuiskosten. Als je dan nagaat dat de gipsvlucht van 20 december tot eind maart twee keer per dag vliegt, in de voorjaarsvakantie zelfs drie keer per dag, met elke keer gemiddeld tien mensen aan boord, dan krijg je een aardig idee van de kosten." Is er wat tegen te doen? „Een goede voorbereiding helpt, natuurlijk. Er zijn altijd mensen die het hele jaar weinig doen, en dan een week lang topsport wil len bedrijven op de piste. Het is verstandig om voor je gaat ski- gymnastiek te doen. En verder je gezond verstand gebruiken, je aan de regels houden, geen alcohol gebruiken op de piste." Zelf u>el eens geskied? „Eén keertje maar. Ik kon op het laatste moment toevallig met ie mand mee. Het was wel erg leuk, dus misschien ga ik nog wel eens. Maar een vakantie in een warm land vind ik belangrijker." En, iets gebroken? „Nee, zelf niet. Wel enge dingen gezien, dat wel. Iemand die met zijn arm in een heel raar standje hard gillend werd weggedra gen..." tekst: Anton Diedrich foto: ANP/Koen Suyk UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1902, Dinsdag 30 December LEIDEN - Uit het verslag van de stichting 'Het Leidsche Volkshuis' over 1901-1902 deelen wij het volgende mede: Het Volkshuis beant woordt aan zijn bestemming: het herbergt het volk in ruimen zin. Het is het Volkshuis voor Leiden en de naaste omgeving. De lessen en clubs brengen kennis bij van zeer onderscheiden aard, kweeken hart voor gezelligheid, en belangstelling in dingen die het waard zijn. Ook een deel der voordrachten beoogt vermeerdering van kennis. Naast kennis, tracht het Volkshuis kunst aan het volk te brengen en slaagt hierin met zijn concerten, tentoonstellingen, voordrachten. Van 300 in het vorige jaar, steeg het aantal geregelde wekelijksche bezoekers en deelnemers aan lessen en clubs tot ruim 500. Door het Adviezen-bureau werd 270 maal advies gegeven. 51 dames en heeren verrichtten den regelmatig terugkeerenden we- kelijkschen arbeid. De rechtsgeleerden, die het Adviezenbureau vor men, commissarissen der Leeszaal, zij die concerten gaven en voor drachten hielden, zijn in dit getal niet begrepen. Van al de hulp wel ke achter de schermen verleend wordt, behoort gezwegen te worden. Meer goede werk krachten zijn steeds noodig: honderden wachten op plaat sing op lessen en clubs. Anno 1977, vrijdag 30 december LEIDEN - Na korfbal nederlagen van Fi des Pacta, De Alge mene en Zuider kwartier deze week, ontkwam ook De Danaïden niet aan verlies. KVS, toch niet bepaald veel sterker dan de Leid- se ploeg, won met twee punten ver schil in de Vijf Mei hal (7-9). Yvonne Kamerling is een fractie te laat om de bal te ontfutselen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U nijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg, C P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: direct ie@damiate.hdcn! Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE 07V5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van. werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. De vriezer is leeg, de bezems kunnen door de keuken heen. Ruim honderd mensen hielpen restaurant De Witte Raaf in Noordwijk dit weekeinde met het wegwerken van de restjes van het kerstdiner. Het eerste zogeheten kliekjesdiner trok landelijk de aandacht, maar de meeste gasten blijken uit de buurt te komen. Noordwijker D. Ruys bijvoor beeld, die tijdens het diner van giste ren heeft becijferd dat het 'ongeveer' de 775ste keer was dat hij in De Witte Raaf at. „Ik kom hier sinds 1984 elke week met de rotaryclub, vandaar." Ruys las in de krant over het kliekjes- diner en verraste er zijn vrouw mee. Zij: „Ik heb fan-tas-tisch gegeten. De keuken is echt top. En het restaurant is mooi versierd, ze hebben leuk, mo dem servies - en daar kijken vrouwen naar." De term kliekjesdiner is ooit bedacht door de eigenaresse van het Prome nade Hotel, vertelt Therus Oostdam, eigenaar van De Witte Raaf. „En die Haagse chic was meteen enthousiast. Het zat daar eerder vol dan het kerst diner." Dit jaar probeerde Oostdam het daarom maar eens in Noordwijk. „We hebben erover zitten praten: de inkoop voor een kerstdiner is duur, je houdt altijd over. Dus moet je wat verzinnen. Normaal loopt het na de kerst terug. Noem je het een èinde- jaarsdiner, of Grande Finale, dan komt er nog niemand. Maar twee we ken geleden hebben we de term kliekjesdiner gelanceerd; en dat werkt. Vïa-via hoor ik dat iedereen het erover heeft. We hebben wel wat uit te leggen, want het zijn natuurlijk geen opgewarmde resten. Maar als mensen hier eenmaal gegeten heb ben, zijn ze alleen maar positief. We hebben de eerste reserveringen voor volgend jaar al binnen." Chef-kok Martin Baas verstaat onder kliekjes dan ook niet de restjes die op tweede kerstdag op de borden zijn achtergebleven. „Je moet het zo zien: ik koop voor Kerstmis vijftien herten ruggen in. Normaal zijn die drie kilo elk. Nu waren ze ruim vier. Dan heb je voor honderd man hert over. Van avond krijgt iedereen dus hertenrug. Maar wie niet van wild houdt, kan ook iets anders krijgen. En mocht het hert nog op raken, dan gaan we over op heilbot. Verder had ik Hollandse garnalen over, die heb ik in een amu se verwerkt. En de eerste vijf gasten hebben vanavond vooraf nog kreeft salade gehad, de volgende twintig krijgen tong gevuld met morieljes." De kliekjes kosten 30 euro voor drie gangen, altijd nog aanzienlijk minder dan het kerstdiner. Dat is weliswaar veel uitgebreider, maar komt dan ook op 75 euro. En normaal begint een menu in De Witte Raaf bij 37,50 euro. Volgens Oostdam en Baas is 30 euro voor het driegangenmenu nog onder de kostprijs. En het wijnarrangement (tien euro) of een fles water (€4,55) maken dat nauwelijks goed. „Maar met kerst verdien je toch niet veel", voegt Oostdam daaraan toe. „Inkoop en personeel zijn veel duurder dan normaal." Het gaat dit weekeinde dan ook even niet om de winst, maar bovenal om de reclame voor zijn res taurant. Of de kerstgedachte en de honger el- Chef-kok Martin Baas van De Witte Raaf verwerkt de ingrediënten die hij tijdens de kerst heeft overgehouden tot het kliekjesdiner. Het opmerkelijke initiatief van het Noordwijkse restaurant leverde veel mediabelangstelling en veel nieu we gasten op. Foto's: Eric Taal ders in de wereld nog een rol spelen? „Nou, ik gooi het liefst nooit eten weg", zegt Baas. „Maar ik werk ook het liefst met verse producten. Nor maal weet je goed wat je moet inko pen, maar met kerst koop je natuur lijk altijd te veel. Eigenlijk net als thuis, ja." Voor de keukenploeg van De Witte Raaf is het kliekjesdiner dus vooral een middel om van de voor raad af te komen. Het restaurant is komende week dicht, maandag 6 ja nuari gaat het weer open en dan is alles vers. „Maar we koken vandaag niet anders dan anders, hoor. We doen in de keuken geen enkele con cessie." En als Oostdams collega's hem ver wijten dat hij de markt bederft moeten die maar hetzelfde do bent toch commercieel bezig? verwacht trouwens niet dat m wegblijven met kerst, omdat z dagen later goedkoper terecht nen. Dat was dit jaar in elk gei zo. Zijn restaurant zat beide kt gen helemaal vol.Al moet ik zeggen dat dat moeilijker ging andere jaren. Dit weekeinde zi juist mensen komen die bijvoi met kerst moesten werken. Al er ook gasten die hier eerste ki tweede kerstdag en gisteren ge hebben." „Die hebben wel elke keer wat gekregen, hoor", haast Baas zi zeggen. Hij heeft dit weekeind al genoten van de jonge stellet „Jongens kunnen het opeens I om hun vriendin mee uit eten men in De Witte Raaf." Deze zondag geldt iets dergeli de familie Van Haaster uit No< kerhout. „We vinden het eten lekker en het is leuk om verras worden", zegt moeder. „Maar het anders veel te duur vinden twee kinderen." Die kinderen ben vegetarisch gegeten, niet i principe maar omdat ze geen lusten. En ze hebben ontdekt 1 volgend jaar weer een kliekjes! is. „Dan mag u betalen, opa!" Of het nou vijfde kerstdag was tweede kliekjesdag, de meeste kweten zich gisteren goed van taak. Alle borden gingen leeg t naar de keuken. De Witte Raaf dit jaar niets weg te gooien. Job de Kruiff PREEKTIJGERS SCHRIJVENDE LEZERS preek recensie Floor Ligtvoet Hervormde gemeente Marekerk, ds. Vuijst, Leiden 29 december 10.00 Waar andere dominees Gods boodschap aan de hand van hedendaagse voorbeelden illustre ren, kiest dominee Vuijst er deze zondag voor om de moeilijkheden van de bijbelinterpretatie bloot te leg gen. Geen prietpraatjes en al lerhande adviezen in de Mare kerk vandaag, maar gortdroge wetenschappelijke tekstverwij zingen. Vuijst buigt zich over Mattheüs, waarin de heidense koning Herodes verneemt dat de nieuwe koning van het volk Israël, het kindje Jezus, in Beth lehem is geboren. In de overlevering van dit ver haal is een fout geslopen, meent Vuijst. „Psalmen noe men drie koningen, maar de bijbel spreekt toch duidelijk over drie wijzen", legt hij uit. „Het woord 'magiërs' uit de grondtaal van de bijbel wijst niet op tovenaars maar geleerde raadgevers aan het hof. In de loop der tijd zijn deze hofadviseurs verward met koningen." Het bestaan van de drie koningen is niet het enige heilige huisje dat hij in zijn preek omver- schopt. Zo herleidt hij uit de tekst van Mattheüs dat Christus niet in het jaar nul maar vier jaar eerder is geboren. „We weten namelijk dat deze Herodes, de vader van Herodes Antipas, stierf in 4 v. Chr. Toch blijkt uit deze tekst dat hij de geboorte van Jezus Christus heeft meege maakt." Met zijn weetjes over de oorsprong van de tekst leidt hij de aanwezigen in drie kwartier langs de Chinese wijsgeer Confucius, het spijkerschrift, Calvijn en astronoom Kepler. Aan de hand van deze uitstapjes probeert de dominee de ver schijning van de heldere ster boven de kribbe in Bethlehem te staven. Hoewel Vuijsts onderbouwingen in een weten schappelijk artikel niet zouden misstaan, slaan ze tijdens de kerkdienst de plank mis. Het ein deloze betoog vol lastige namen komt op den duur drammerig en betweterig over. Doordat hij zijn vondsten weigert te vertalen naar ons da gelijks bestaan, leidt het onge wild zelfs tot verwarring. Dit komt mede door de vragende toon waarmee Vuijst al zijn volzinnen afsluit. Een katerig gevoel steekt de kop op. Wat blijft er nog overeind aan ze kerheden na al deze weerleg gingen en nuances van de do minee? Sommigen kunnen de feitensneltrein niet bijhouden en haken halverwege noodge dwongen af. Al draaiend op de kerkbankjes, werpen ze stie kem een blik op de wijzerplaat van hun horloge en nemen nog maar een pepermuntje. Vuijsts conclusie over zijn gesterkte geloof in het licht van Jezus en God gaat volledig aan hen voorbij. Aan het eind van de preek laat Vuijst op de val reep nog een minder mooie kant van zichzelf zien. Terwijl hij om de genade van de Heer vraagt voor ongelovigen kan hij het niet laten om in dit verband snerend te spreken over 'die schrijver uit Warmond en een theoloog uit Am sterdam'. Zij vallen volgens hem onder de cate gorie mensen die het woord van de Heer bij zonder goed kennen maar zich desondanks van hem afwenden. En daar kan zelfs de geleerde Vuijst met zijn hoofd niet bij. Op het artikel 'Omstreden benzinestation Lindenlaan vandaag open' - in het LD van 11 december - wil ik reageren. Ik ben de buurtbewoner bij wie het PvdA-raadslid Albert Vink een uur in de huiskamer heeft gezeten om de situatie rond de bezinepomp in ogen schouw te nemen. Het bracht Vink tot de niet mis te verstane kritiek die hij uitsprak tijdens de raadsvergadering: „Het wordt daar een onoverzichte lijk zooitje." En hij heeft gelijk. Je vraagt je af welke ambte naar zoiets goedkeurt in een toch al zo onoverzichtelijke bocht. Ik had alle vier de frac tievoorzitters in de Sassen- heimse gemeenteraad bij me thuis uitgenodigd. Vink kwam, de overige drie hebben zelfs niets van zich laten horen. Ik heb jaren CDA gestemd, maar die tijd is voorbij. Mijn tuin stond in verkiezing altijd ter beschikking aa partij, maar het CDA ka het bos in. Voor de gen* politiek heb ik nu een af kleur. Drie van de vier S heimse fracties zijn ken meer voor het bedrijfslt dan voor een rustig wo< not van de wijkbewone H.van d Sass Iedere keer dat er weer zo'n negatief verhaal in de krant staat over de OV-taxi, ben ik erg verbaasd. Ik heb alleen maar prettige ervaringen met deze zeer comfortabele en voordelige manier van ver voer. Dat er een marge is betreffen de de tijd van ophalen weet je als klant van tevoren: je houdt dus rekening met een kwar tiertje vroeger of later, maar meestal zijn ze op tijd. En het is tenslotte zo ontzettend veel goedkoper. Bovendien zijn het bijna altijd keurige en goede chauffeurs (bij een 'gewone' taxi tref je ook wel eens een minder prettig type) en nette auto's, kortom: een prima ser vice, die ik niet graag zou wil len missen. Het enige probleem zit waar schijnlijk bij de centrale bevindt zich niet in Lek is slecht op de hoogte v regio. Daardoor wordt v chauffeurs soms het on lijke verwacht Je kunt 1 maal niet in vijf minute Alphen aan den Rijn na Oegstgeest rijden. C.M. Kraus-vai Oeg, Ik wil even reageren op een stukje uit het Leidsch Dagblad. Ik woon in Polen en mijn moeder knipt heel veel stukjes uit de krant om ons, ver weg, op de hoogte te houden. Het gaat over het artikel: 'Flora Holland lijdt strop door mis daad' met als onderkop 'Dui zenden stapelwagens verdwij nen tot in Polen'. Ik vind dat de Nederlandse pers blijft bijdragen aan het negatieve imago dat Polen heeft. Als je niet verder leest dan de kop - en veel mensen doen dat - heeft Polen 1 weer gedaan. Waarom 1 u niet een kop 'Duizent pelwagens verdwijnen 1 Frankrijk'? Cerda van Ca Codziszka

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12