LEIDE Stijging vuurwerkverkoop Nieuw leven in laatste deel Haarlemmerstraat REGIO Achterste deel van café Odessa mag weer open Krakers leren kinderen schilderen en jongleren Een rij van 70 meter en twee uur wachten Venster it uit voegen ipermarkten i niets in itpartij reestraat De politie heeft gister- rond vijf uur twee i aangehouden die wa- okken bij een vechtpar- Breestraat. Het gaat 18-jarige Leidenaar en n uit Voorschoten (20). ïii 22-jarige Leidenaar i vriend achter op de laf het Noordeinde de ieaat in reed, werd zonder [ng zijn vriend van de Irager geduwd of gesla- rolgde een vechtpartij de man die achterop een Leidenaar van 22) kreeg. De man zou te- prullenbak zijn geval- ima hij het bewustzijn Bij de politie zijn de na- cend van nog meer bij tpartij betrokken perso- •brand zorgt overlast In een geparkeerde au- e Comelis Schuytlaan L iagnacht brand ont- voertuig stond onder van verpleeghuis jjck waardoor dat ge- ik- en waterschade op- getuige meldde de po- ïij ongeveer zes jon- ide auto had zien lopen. ia werd de brand ont- auto brandde uit. iken in Koe- DP' In een woning aan de it en de Sophiastraat is it van vrijdag op za- ïgebroken. In beide ge- - wam men vermoedelijk ung binnen door via de Sbus het slot aan de bin- i van de voordeur te 1 Uit de woningen zijn rten, geld, een rijbewijs nobiele telefoon gesto- leldieven o ehouden De politie heeft zater- in een schoenen- ian de Haarlemmer- :n 32-jarige man uit Cu- en een vrouw (30) uit )urg aangehouden. De ^Ipen met een aantal en de winkel uit zonder ïtalen. Oplettend winkel- eel zag dit, stopte de droeg hen aan de poli- maandag 30 DECEMBER 2002 R1 door Floor Ugtvoet leiden - De handen van de ne genjarige Stijn Koehler zitten tot aan zijn ellebogen onder de groene verf. Voor hem ligt op de grond van de gymzaal aan de Du Rieustraat een lange zwarte doek. Met zijn handafdruk ba kent hij een halve meter stof af. Als geoefend vingerverf- en kwastartiest heeft hij ruimte no dig om zijn kunstwerk te schep pen. Driftig strijkt hij met zijn penseel heen en weer. Stijn heeft grootse plannen, zoveel is wel duidelijk. Rode strepen wis selt hij af met groene, tot er uit de abstracte kleurenbrij een ge zicht naar voren komt. Het ge laat toont veel gelijkenissen met een Ninja Turtle maar de kun stenaar zelf houdt stug vol een echt mens van vlees en bloed te hebben geschilderd. Charlotte Buis (9) maakt zich er een stuk makkelijker vanaf. Haar geschilderde vlinder, bestaande uit gekleurde vierkantjes, is in een mum van tijd klaar. Ze be steedt de middag liever aan klet sen met de jongeren die twee- enhalve maand geleden in het voormalige gymlokaal zijn ge trokken. Hoewel de krakers deze zaterdagmiddag voor het eerst open huis houden, kent Char lotte ze al langer. „Ze zijn heel aardig. Ik heb van hen geleerd hoe ik met drie ballen tegelijk kan jongleren", vertelt ze trots. Culturele uitingen voor jong en oud. Dat is precies wat de groep voor ogen heeft, legt Gaby - een van de initiatiefnemers - uit. Sa men met twintig vrienden ge bruikt zij het gekraakte gymnas- tiekgebouw als atelier en oefen ruimte: „We jongleren, musice ren en schilderen hier. Daar naast organiseren we culturele activiteiten voor de buurt." De kraakster, die doordeweeks ge woon nog naar school gaat, lijkt zo uit de jaren zestig te zijn ge stapt. Met haar groene broek, roze pijpen, regenboogtrui en felgekleurde hoofddoek is ze een opvallende verschijning. Hoe idealistisch de plannen van de vriendenclub ook zijn, de ei genaar van het pand, de ge meente, schijnt een stuk minder blij te zijn met de bezetting. „De gymzaal zal uiteindelijk moeten wijken voor de bouw van nieu we woningen", zucht Gaby. Jammer, menen de krakers, want ze vinden hun eis voor gratis oefenruimte niet onrede lijk. Buurtbewoonster Janine Thor- borg komt net als veel andere ouders vanmiddag een kijkje nemen. Volgens haar voorzien de jongeren met hun officieus cultureel centrum in een be hoefte van de wijk. „Zeker sinds het buurthuis vorig jaar gesloten is", verklaart Thorborg. Ook zij ziet op tegen de bouwplannen. „Het pleintje voor de gymnas tiekzaal gebruiken we altijd voor het jaarlijkse wijkfeest. Tijdens oud en nieuw komen we elkaar daar tegen. Als het wordt volge bouwd, kan dat natuurlijk niet meer." Zolang ze er nog zitten, willen de jongeren er het beste van maken. Dus leren ze de buurt kinderen op deze zaterdagmid dag koorddansen, turnen en jongleren. Kraker Jeroen legt uit hoe ze het beste met een diabo lo en leren balletjes kunnen jongleren. Wiebe Koehler, het jongere broertje van Stijn, luis tert aandachtig. Maar anders dan bij de professionele jong leur vliegen de ballen bij rijn eerste poging alle kanten uit. Dapper oefent hij verder. Na een kwartier lukt het hem twee ballen op te werpen en ook weer te vangen. Een topprestatie, vindt hij zelf, dus waagt hij zich voorlopig niet aan een derde. De krakers van de oude gymzaal aan de Du Rieustraat gaven buurtkinderen zaterdag onder meer acroba- tiekles. Foto: Eric Taal Rechter maakt 'gebruiksbeperking' gemeente ongedaan door Wilfred Simons leiden - Café Odessa aan de Leidse Hogewoerd mag weer volledig in gebruik. De bestuurs rechter in Den Haag heeft van ochtend een 'gebruiksbeper king' ongedaan gemaakt die de brandweer aan eigenaar Bert Jansen had opgelegd. Jansen ontving het nieuws vanochtend juichend. „Ze krijgen het café nu niet meer dicht!", was rijn eerste reactie. Ook kondigde hij aan dat hij de gederfde inkom sten over de afgelopen vijftien maanden, te weten 15.000 euro, bij de gemeente gaat terugvor deren. De gedeeltelijke sluiting van Odessa kwam nadat de gemeen te Leiden alle cafés in de stad controleerde op brandveilig heid. Omdat het achterste ge deelte van Odessa grenst aan de Nieuwe Rijn, vreesde de brand weer dat de cafébezoekers in het achterste gedeelte bij brand het pand niet snel genoeg konden verlaten. De bezoekers moeten gelegen heid hebben om de openbare weg te bereiken en dat kan niet, meent de brandweer. Jansen mocht alleen het voorste gedeel te van het pand gebruiken, niet meer dan vijfentwintig mensen tegelijk toelaten en hij moest een afscheidingswand tussen het voor- en het achterdeel plaatsen. De café-eigenaar vond de ge bruiksbeperking een gevolg van de 'irreële sfeer' waarin de over heid na de rampen in Volendam en Enschede terecht was geko men. In 1992 had hij, na een aanscherping van de brandvei ligheidsvoorschriften, rijn pand verbouwd. „Toen kreeg ik zelfs complimenten van de brand weer en bouwtoezicht omdat ik zo snel en loyaal aan alle voor schriften voldeed", zegt hij. „Die voorschriften voldoen nu nog steeds, er is niets veranderd. Toch moest ik gedeeltelijk dicht Onbegrijpelijk." Jansen wijst erop dat de klanten de achterzijde van Odessa best kunnen verlaten bij brand. Er is een walterras dat 36 mensen kan herbergen en vanwaar ook het huurpand, Hogewoerd 16, bereikt kan worden. Daarnaast ligt achter het café ook nog een drijvend terras, waarop 136 mensen passen. De achtergevel is bovendien één uur brandver tragend. En dan nog. „Ik rit hier al sinds 1980, van brandgevaar is nooit gebleken." Jansen opent het achterste gedeelte 'vandaag nog en voortaan altijd'. De gemeente Leiden kon van ochtend slechts constateren dat Jansen het pleit heeft gewon nen. „We hebben de uitspraak ontvangen", aldus woordvoer ster H. Quispel „Maar we heb ben de toelichting nog niet, dus we weten niet op grond waar van de rechter het gebruik weer toestaat" door Eric-Jan Berendsen en Ruud Sep leiden/regio - De regionale vuur werkverkopers doen goede za ken. Vooral het duurdere sier vuurwerk gaat sinds zaterdag, toen de legale verkoop begon, in forse hoeveelheden over de toon bank. Bijna alle verkopers ver wachten de cijfers van vorig jaar dan ook te overtreffen. Landelijk is de omzet naar ver wachting 10 procent hoger, blijkt uit cijfers van de Branche vereniging Consumentenvuur werk Nederland. Vorig jaar ging er voor 45 miljoen euro de lucht in, dit jaar vermoedelijk voor 50 miljoen. Die cijfers verbazen K. Teske van de gelijknamige vuur- werkhandel aan de Oude He rengracht en een aantal collega- verkopers niet „De klanten ge ven de euro als de gulden uit" Teske kijkt al tevreden terug op de eerste dagen van de verkoop. „Het loopt, maar niet datje zegt: het loopt werelds. Toch mag ik niet klagen, want als je kijkt naar de bedragen die over de toon bank gaan, dan moet je consta teren dat de klanten de euro als de gulden uitgeven. Wat ze vroeger voor 50 gulden wilden hebben, mag nu 50 euro kos ten." Voor dat geld willen de ko pers volgens Teske 'mooi en goed' vuurwerk hebben. „De mensen willen liever twee fraaie sierpotten dan een paar knal lers. De vraag naar de duurdere pakketten en het siervuurwerk is het grootst." Toch weigert de ondernemer zich nu al rijk te rekenen. „Want de inkoop is duurder geworden, maar ook de afvoer van de ver pakkingen van het vuurwerk. Door de aangescherpte veilig heidseisen rit het spul verpakt in een paar lagen karton en ijzer. Met de gemeente heb ik de afspraak dat twee a drie keer per dag het afval wordt afgevoerd. Daar hangt natuurlijk ook een prijskaartje aan." Bij De Vliegershop aan de Haar lemmerstraat is de verkoop 'bo ven verwachting', meldt eige naar D. Schulp. „Ik snap niet waar het verhaal vandaan komt dat mensen geen geld meer zouden hebben. Een economi sche dip? Zonder blikken of blo zen wordt er een pakket van 100 euro gekocht. Vorig jaar werd de grens van 100 miljoen gulden net niet bereikt. Nu gaat er voor 50 miljoen euro de lucht in, dat is 110 miljoen gulden, een stij ging van ruim 10 procent. Dus zo slecht gaat het blijkbaar nog niet" Bij Cracker Comer in winkel centrum De Kopeimolen in de Merenwijk ging de verkoop za terdag om half zeven al van start In de loop van de dag stond daar een rij van ruim 70 meter en bedroeg de wachttijd ruim twee uur. Omdat de voor raad van de kleine winkel door de aangescherpte regelgeving beperkt is, wordt er dit jaar niet meer met bestellingen gewerkt. Bedrijfsleider S. Noordover schrijft de drukte toe aan de korting van 15 procent voor vas te klanten en 10 procent voor andere vuurwerkkopers. Bij Intratuin in Voorschoten, waarschijnlijk de grootste vuur werkverkoper in de regio, over troffen zowel de voorverkoop als de losse verkoop van zaterdag ruimschoots de handel van vo rig jaar. Toch houdt directeur Sjako Griffioen nog even een slag om de arm. „In de media is veel aandacht geweest voor de mogelijkheid dat het vuurwerk op raakt. Ik denk dat daardoor veel mensen eerder rijn geko men." Vanochtend was het bij Intratuin nog vrij rustig. Verkocht Intratuin in de voor verkoop nog grote aantallen ka nonslagen, het duurdere sier vuurwerk is overal veruit favo riet Verder constateert Schou ten dat in toenemende mate da mes vuurwerk komen kopen. „Dat is steeds meer aan het ver schuiven." Bij kermisexploitant Ab Kabalt in Alphen aan den Rijn gaat een gemiddelde klant met rond de vijftig euro aan vuurwerk de deur uit. „Ietsje meer dan vorig jaar, maar het vuurwerk is dan ook wat duurder geworden door de idiote verpakkingen met gaas en spanbanden", aldus de Al- phenaar. „Allemaal onzin, want oude kranten branden beter dan dit vuurwerk." voorrang, iter gewond Een 54-jarige automo- t Leiden verleende vrij- nd op de kruising van de innelaan met de Lam- lansweg geen voorrang i vrouw (36) uit Leiden ;ing op haar fiets Bij de aanrijding die te de vrouw ge- is met onbekend let- iracht naar het Rijn- inhuis in Leiderdorp, constateerden dat de •ilist gedronken had. rijn rijbewijs inleve- fietsster reed zonder -lingbrand r kortsluiting - Waarschijnlijk door taaiiting in een stereo-in- lettè ontstond vrijdagavond ar in een woning aan de Het lukte de ers zelf om de vlammen in omdat een brandmel- uit hun slaap had ge- ed enkomst r borstkanker j- Het Diaconessenhuis ;s:jhoudt op 14 januari een Id&tieavond over de ver van de diagnose borst- I De volgende thema's P (jaan bod: hoe ga je als jin met het nieuws en rit er allemaal bij kijken og aan het werk bent? 5 a»uw die borstkanker >s; £had, een psycholoog en irijfsarts gaan op deze k; Verpen in. De bijeen- kliin het Diac begint om iur. door Erna Straatsma leiden - Najaren van drugsover last gaat het de goede kant op met het einde van de Leidse Haarlemmerstraat, nabij de Ha ven. Twee coffeeshops met een slechte reputatie zijn verdwenen. Een groot deel van de panden heeft een beter uiterlijk gekre gen. En sinds kort zorgt barbecu erestaurant Gonzales voor nieuw leven in de brouwerij. Over een paar maanden is het pandje bij de Haven, waar vroe ger de beruchte coffeeshop 't Aapje zat, omgetoverd in een 'splinternieuw' woonhuis met winkelruimte. Bouwvakkers rijn druk bezig met de renovatie van de voormalige coffeeshop, die bekendstond als favoriete hang plek voor dealers en helers. Zo'n drie jaar geleden kocht de gemeente het pand naast pizze ria O Sole Mio. De renovatie wordt gebruikt als leerwerkpro ject. „Dit gaat wat worden, denk ik", zegt T. Koreman, bouwkun dig medewerker bij AIV Archi tecten. „Zo hopen we ons steen tje bij te dragen aan het opknap pen van dit gedeelte van de Haarlemmerstraat. Over een maand of wat is het af. Dan wordt het pand te koop gezet. En ik heb begrepen dat de piz zeria wel belangstelling heeft. Maar het is nog niet zeker wat er komt iedereen kan meebie den." AIV heeft zo'n vier jaar geleden het oude brugwachtershuisje op het Havenplein opgeknapt. Ko reman: „Er ritten douches en toiletten in voor de passanten die in de haven liggen, 's Zo mers kunnen ze de sleutel bij de havenmeester halen. Het is heel mooi binnen. Er staat ook een wasmachine." Bij het opknap pen van het hoekpand waar cof feeshop Groene Woud rit, speel de AIV Architecten ook een roL „We hebben de vogel aan de ge vel gerestaureerd en gereinigd. Daar rit een oude adelaar. Heel vroeger heeft op die plek een apotheek gezeten." Eigenaar R. Argun van pizzeria O Sole Mio had nooit zo'n last van de drie coffeeshops en de vele junks die lange tijd in dit stuk Haarlemmerstraat kwa men. „Ik rit hier al twintig jaar en de zaak draait goed. We heb ben onze vaste klanten." Maar hij is toch blij als het stukje straat een ander publiek gaat trekken. „Het kan nog beter dan nu. Ik vind het nog niet bijzon der." Argun heeft inderdaad be langstelling voor het pand naast rijn zaak. „Winkels hebben het nog steeds heel moeilijk in dit gedeelte van de Haarlemmer straat Dus misschien is een uit breiding van de pizzeria niet zo'n gek idee. Ik moet daar eens goed over nadenken." J. Weima van de Leidse Draaior gelboekenwinkel, schuin tegen over de pizzeria, heeft ook nooit geklaagd over de 'verloedering' voor rijn deur. „Ik woon en werk hier nu elf jaar en in die tijd is er wel het een en ander verbeterd. Het ene na het ande re pandje is opgeknapt Maar ik moet wel zeggen dat ik het al die tijd al een heel rustig buurtje heb gevonden. Die wilde verha len die je wel eens hoort, heb ik blijkbaar niet meegemaakt" Nieuwkomer J. de Vries is eigenaar van BBQ- restaurant Gonzales en nieuw komer in de Haarlemmerstraat. Hij is de voormalige eigenaar van grand café Bacchus in de Leidse Breestraat „Ik dacht als ik daar wil zitten moet ik met iets bijzonders komen. Niet met het zoveelste café." Hij opende op 4 oktober van dit jaar een barbecuerestaurant van de lan delijke keten Gonzales („dit is de 21ste zaak in Nederland") op de plek waar coffeeshop De Haven en café De Klikspaan hebben gezeten. „Een hele foute tent", zegt hij over de voormalige cof feeshop, „maar daar is niets meer van te herkennen. De hele buitenkant is opgeknapt. Nieu we gevel, nieuwe ruiten." Het restaurant loopt goed. De Vries: Als 'een tierelier'. Het is slim om vooraf te reserveren als je hier wilt eten. Het is vaak voL" Hij is wel even bang geweest voor overlast van de enige over gebleven coffeeshop, Groene Woud, pal tegenover rijn zaak. In het begin wel, maar ik heb nergens over te klagen. Wat dat betreft heeft dit stukje straat nou niet zo'n goede reputatie. Maar het is me allemaal erg meegeval len. Het is een heel mooi pand en van hieruit hebben onze klanten een goed richt op de haven." Toch hoopt De Vries dat ook de laatste coffeeshop rijn deuren sluit of verhuist. „Het is toch een zaak die vooroordelen bij bepaalde mensen oproept. En het is een lelijke zaak, met tl- buizen als verlichting. Het riet er niet uit. Ze hebben onlangs folie achter de ramen geplakt, dus misschien hebben ze wel meer last van ons dan wij van hen. Er komen natuurlijk van die figuren op af die graag snea ky naar binnen willen. Ik heb gehoord dat ze weg willen, maar dat is een gerucht hoor." De Marokkaanse eigenaar van coffeeshop Groene Woud, Hamid („geen achternaam, vind ik niet nodig"), ontkent de ver huisplannen. „Ik rit hier prima, al vijftien jaar." Het folie achter de ramen, dat elk richt op het interieur ontneemt, heeft vol gens hem te maken met een verbouwing. Hij is bezig met een 'beetje oosters/westerse' verfraaiing van rijn zaak en kan zich niet voorstellen dat iemand last heeft van rijn coffeeshop. „We ritten hier volledig legaal en houden ons aan alle regels. We hebben van de gemeente een vergunning voor het heb ben van een coffeeshop en het personeel volgt cursussen die de gemeente organiseert in samen werking met de GGD, de politie en Pamassia. Ik verkoop de wiet en hasj ook gewoon vanachter de toonbank, niet stiekem. De douane is onlangs ook nog langs geweest, om onze voorraad te controleren. Je mag niet meer dan 500 gram wiet en hasj in huis hebben." Ook Hamid vindt dat de situatie erop vooruit is gegaan. „De laat ste twee, drie jaar is het hier be hoorlijk rustig. Geen junks meer op het plein en geen dealers. En als ik er één zie, jaag ik hem weg, want anders heb ikzelf een probleem met de gemeente of de politie. Ze komen er hier niet in." Dat 't Aapje de rotte plek in de Haarlemmerstraat was, wil hij niet bevestigen. „Dat is voor bij, dus daar hoeven we het niet over te hebben." Onzuiver G. Palm van de witgoedspeciaal zaak Swaak, iets verderop rich ting Pelikaanstraat is blij met de recente ontwikkelingen. „Het beginnetje is er." Hij herinnert aan het besluit van de gemeen te, zo'n 25 jaar gelden, om het Maria Gijzenplein (waar vroeger zwembad De Overdekte zat) te benutten voor sociale woning bouw. „Ze hadden een winkel centrum moeten maken. Deze straat heeft altijd een winkel functie gehacL' Hij is blij met het vertrek vari twee van de drie coffeeshops vlakbij de haven. „In 't Aapje werd gedeald en ge heeld en daar kwamen nogal wat onzuivere types binnen. Nu rit de minst erge coffeeshop er alleen nog." (advertentie) meer dan 100 soorten PANNENKOEKEN Steenstraat 45-47. LEIDEN ook vestigingen in LEIDERDORP en KATWIJK Het gedeelte van de Haarlemmerstraat tussen de Haven en de Pelikaanstraat is de laatste tijd aanzienlijk vooruitgegaan. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11